't Haegse Huus wordt voorzien van klimaatbeheersing Noodweer van zaterdag trok ook op Flakkee z'n sporen Opbrengst acties CSG 'Prins Maurits' voor 'De Hoop' overliandigd alles over de flakkeese brandweergeschiedenis Volgend jaar restauratie van toren Ouddorp Acties voor 'De Hoop' brengen 18.000, Verplichte eigen bijdrage voor cliënten met wijkverpleging gaat door Opstapplaatsen bus GOEDEREEDE - Tijdens de donder dagavond gehouden vergadering van de commissie financiën hebben de leden positief geadviseerd om 't Haeg se Huus, pas geheel gerenoveerd, te voorzien van klimaatbeheersing in zaal B. Bij de renovatie is het gebouw dermate van geluidswerende isolatie voorzien, dat bij partyen in de zaal de omwonenden geen geluidsoverlast daarvan zullen hebben. Men ver wachtte dat de isolatie ook de warmte van buiten zou weren, wat op zich ook wel zo gebeurt. Echter wanneer de zaal vol mensen zit, blijkt het er 'niet te harden' te zijn. De warmte die geproduceerd wordt door een zaal vol mensen, kan (tengevolge van de isolatie) niet voldoende worden afgevoerd. Derhalve is aangedrongen op een klimaatbeheersing in de betreffende zaal. Daarvoor werd een krediet ge vraagd van 34.200,-. De heer Koese (CDA) vroeg zich in alle gemoede af of dit nu niet voorzien had kunnen worden. ^'Moet ik dat nu als een constructiefout zien? Er zijn toch normen waaraan bij een bouw moet worden vol daan?" Wethouder Visser gaf toe dat het misschien te voorzien was geweest, maar het is kennelijk anders ingeschat dan de werkelijkheid nu leert. De heer Bakelaar (PvdA) voelde zich voor een voldongen feit geplaatst en kon dat echt niet waar deren. Bovendien was hem ter ore geko men dat tijdens de bouw al duidelijk was, dat er iets gedaan zou moeten wor den aan klimaatbeheersing vanwege de isolatie. Om dan op zicht eerst binnen de raming te blijven en de raad achteraf met dergelijke aanvullende kredieten op te zadelen, achtte hij buiten alle perken. Ook dhr. Moerkerk (RPF) voelde met Bakelaar mee. Wethouder Visser haakte direct hierop in dat met hem tijdens de bouw in ieder geval nooit over dit onder werp was gesproken. De heer van Win gerden van de gemeente bevestigde dat. "Het kan best zijn dat er tijdens de bouw terloops een 'losse opmerking' over is gemaakt. Iets in de trant van 'komt er iets dergelijks in'. Dan was het antwoord nee, omdat we dat inderdaad niet hadden opgenomen in het bestek. Zover mij bekend is er echter nooit op de gewezen dat klimaatbeheersing noodzakelijk zou zijn. Dat werd pas duidelijk toen het gebouw in gebruik genomen werd en bleek, dat men in de bewuste zaal onvol doende kon ventileren om de tempera tuur draaglijk te houden." Na de melding heeft volgens Van Wingerden de gemeente direct onderzocht in hoe verre er wat aan gedaan kon en moest worden. Afzuiging verbeteren blijkt onvoldoende. Tegen de voorgenomen aanpassing had geen enkel commissielid bezwaar, in tegendeel. Bakelaar vertolkte de gevoe lens door aan te dringen op een zo snel mogelijke aanpassing. Wethouder Visser gaf aan dat dit ook de bedoeling is. "Voor de 'echte' zomer komt moet het geregeld zijn!" Toren De toren van Óuddorp is aan restauratie toe. Dat was al langer bekend, waarvoor dan ook reeds een raming was opgeno men voor het jaar 1997 in de meerjaren- begroting van 112.000,-. Inmiddels is er een beter afgerond kostenplaatje beschikbaar, waaruit blijkt dat dit geraamde bedrag met 93.000,- moet worden verhoogd. De omvang van de te verwachten rijkssubsidie is nog niet geheel duidelijk. Het werk zal volgend jaar worden uitgevoerd. De leden gingen akkoord met de verhoogde raming. Speeltoestellen op de speelweide bij het zwembad staan speeltoestellen die niet voldoen aan de wettelijke veiligheidseisen. Het voorstel is dan ook deze te vervangen voor een bedrag van 20.000,-. De dekking kan geschieden uit de post onvoorzien. Ieder commissielid was overtuigd van de noodzaak. Het risico kan en mag niet genomen worden om de aanschaf door te schuiven was de mening. Voor de komende jaren staat de vervanging van speeltoestellen op andere plaatsen in de gemeente gepland. Daarom drong de heer Den Hollander (VVD) er zeer sterk op aan, deze geplande aanschaf te betrekken bij de huidige, om de hoogst mogelijke kortingen af te kunnen dwin gen. "We moeten economisch denken", was zijn devies. Vervanging Veegwagen De veegauto blijkt toe te zijn aan vervan ging. Een investering van een kleine 300.000,-. De commissieleden hadden in een rapport een technische uiteenzet ting gekregen over de huidige staat van de auto en de wenselijkheid van vervan ging. Dhr. Noorthoek (SGP) had in het rapport gezien dat de chauffeur ook wel eens andere werkzaamheden verricht en vroeg zich af hoeveel tijd de veegwagen per week stilstaat en of die tijd bijv. door verhuur of samenwerking met een andere gemeente niet in te vullen is. Volgens Van Wingerden is de stilstand minimaal. De chauffeur helpt inderdaad wel eens bij andere werkzaamheden, maar zit het grootste gedeelte van de week op de auto. Mede doordat de auto de mogelijk heid heeft tot een combinatie van vegen en kolken zuigen is de aanschaf econo misch verantwoord en zou afstoten en inhuren van een bedrijf niet leiden tot besparingen. Voor eventuele verhuur aan een andere gemeente blijkt bij navraag tot nu toe, niet zoveel behoefte aan te zijn. Overigens is de stilstand per week ook weer niet dusdanig, dat de auto dagen zou verhuurd kunnen worden. Op een vraag van Den Hollander over de kilometerstand verwees Van Wingerden naar het uitgebreide rapport. Nogmaals onderstreepte hij de noodzaak tot vervan ging. "Ondermeer het veegmechanisme is gewoon op. We hebben op dit moment behoorlijke slijtage. We moeten nu ver vangen!" De commissie kon akkoord gaan. Renovatie woonwagencentrum Voor de gefaseerde renovatie van het woonwagencentrum ging men akkoord met het doen van een voorstel aan de raad tot het voteren van 300.000,- voor de renovatie van het bestaande gedeelte van het standplaatsenterrein op het woonwagencentrum. MIDDELHARNIS - In het kader van de feestelijke opening van het nieuwe schoolgebouw van de CSG 'Prins Maurits' jl. februari, hebben leerlin gen en leraren het afgelopen cursus jaar heel enthousiast meerdere acties gevoerd. De acties, aanvankelijk bedoeld om de aanschaf van een bus voor de gezinsvervangende tehuizen mogelijk te maken, bleken zo aan te slaan dat de benodigde 40.000,- voor de bus al heel spoedig was behaald. Na beraad besloot men de volgende acties te bestemmen voor het educatieve cen trum van 'De Hoop'. Vrijdagmorgen werd het actiejaar afgesloten en de opbrengst aan een vertegenwoordiger van 'De Hoop' overhandigd. Om het actiejaar te laten slagen hebben 17 docenten zich vorig jaar rond deze tijd vrijwillig beschikbaar gesteld daar aan sturing te geven. Het bestuur van de school had namelijk de wens te kennen gegeven in verband met de opening actie te willen voeren voor een goed doel. De organisatie daarvan werd gedelegeerd aan de ouderraad, welke zich wendde tot de leerkrachten. Voor het cursusjaar 1996/1997 werden een aantal acties ingeroosterd. In september kreeg dit reeds gestalte door de veegactie. Heel het eiland en een deel van Schouwen en Duiveland werd 'schoon geveegd'. De opbrengst was bijna het bedrag wat gepland stond voor de aanschaf van de bus voor de gezinsvervangende tehuizen. Na de schoolvakantie kwamen ook een aantal leerlingen het actiecomité verster ken. Volgens de heer C.J. Hameeteman, die samen met docent A. van Heest als coördinatoren hebben gefungeerd, bracht dit veel levendigheid in de discussie, maar altijd wel in zeer goede harmonie. De opbrengst van de flessenactie begin dit jaar, bracht het totaal aan gelden boven de 40.000,-. Tijdens de opening van het schoolgebouw werd dit bedrag aan de Stichting Vrienden van de Gezinsvervangende Tehuizen Goeree- Overflakkee overhandigd. Inmiddels is de bus in vol bedrijf. Educatief centrum 'De Hoop' Het uiteindelijk doel was bereikt, maar er stonden nog een aantal acties gepland. Men besloot deze doorgang te laten vin den en de opbrengst daarvan te bestem men aan een onderwijsdoel. Wat kon er een beter doel blijken te zijn dan het edu catief centrum van 'De Hoop'! Het edu catief centrum is een bijzonder onderdeel van 'De Hoop' waar ex-verslaaf den, na opgevangen te zijn, de mogelijkheid krij gen een nieuwe toekomst op te kunnen bouwen. Middels scholing of omscho ling probeert men de ex-verslaafden weer een plaats in de maatschappij te geven. Men helpt dan ook actief te zoe ken naar een geschikte baan voor deze mensen. Voor dit onderdeel ontvangt 'De Hoop' geen subsidie. In februari werd de actie gevoerd 'Doe iets voor een ander, doe iets voor de Hoop'. Donderdag 10 april jl. werd door ruim 220 leerlingen een lessenmarathon gehouden. Vier en twintig uur achtereen werden de lessen gevolgd! Dit was een gigantische operatie voor de organisato ren. Alle leerlingen moesten van voedsel en van drinken etc. worden voorzien. Docenten moesten bereid worden gevon den om 's nachts les te komen geven. Zo moesten nog tal van andere zaken gere geld worden. Er is geen wanklank geval len. Ongeveer 50 docenten hebben met alle genoegen de lessen gegeven. De leerlingen hebben heel spontaan meege daan. Een ieder heeft dit als heel geslaagd ervaren. Als laatste werd jl. zaterdag 30 mei de zgn. 'Mauritsmarkt' gehouden. Op het schoolplein werd aller lei koopwaar aangeboden, variërend van boeken tot 'een vette hap'. Schakers en dammers konden hun krachten meten met diverse bedreven mensen op dat gebied. Ook die dag is bijzonder goed geslaagd. De 'Mauritsmartkt' betekende tevens de afsluiting van het actiejaar. Overhandiging Vrijdagmorgen werd door het voltallige actie-comité de opbrengst van de laatste acties overhandigd aan de heer W. Beve lander, opleidingsfunktionaris van 'De Hoop'. Hij had reeds kennis gemaakt met de school tijdens een ingeroosterde voorlichting over de Hoop bij de lessen marathon. De heer Hameeteman, die namens het comité het woord voerde, bedankte alle jongelui en mede-docenten voor de geweldige inzet. Vervolgens nodigde hij de leerlingen uit om Beve lander de opbrengst in handen te geven. In grote 'geldbrieven' (ze zouden geschikt zijn voor een reuze monopoly spel) werd door alle leerlingen uit het comité, stukje bij beetje de opbrengst van de acties aan hem overhandigd. Na telling bleek het een bedrag van 18.000,- te zijn, bestemd voor het educa tieve centrum. De heer Bevelander was zeer onder de indruk van dit geweldige gebaar van medeleven. "We mogen ons gelukkig prijzen met een ruime achter ban die ons op verschillende wijze ondersteunen, óók met name in het gebed. Vanmorgen blijkt nu ook weer iets van die betrokkenheid en zie je dat mensen toch de tijd en de energie willen steken in 'het iets willen doen voor de ander'. We zijn verschrikkelijk dank baar! We zullen het geld zeker een hele goede besteding geven." Dank De heer C. Quist sloot de bijeenkomst door in het bijzonder de leerlingen te bedanken voor hun héél spontane inzet. Hij wees erop dat de school een visite kaartje is van Middelhamis. "Maar het gebouw kan nog zo schoon zijn, je weet niet hoe het innerlijk eruit ziet. Wat komt er naar buiten als de deuren opengaan?" Aan de dubbele rij populieren langs de dijk tussen Het noodweer dat zaterdagmiddag tegen drie uur met or kaankracht over ons gewest joeg en het land met een strie mende regen en zelfs hagel overgoot, heeft ook op Goeree- Overflakkee z'n sporen nagelaten. Vooral de buurtschap Langstraat en omgeving is door de storm geteisterd. Tientallen bomen gingen om of knapten. Vooral overkwam dat de beplanting op de dijken in de buurt van Sluishaven. De wegbeheerder, het Waterschap Goeree- Overflakkee rukte na de storm met 3 ploegen uit om zoveel mogelijk hout af te voeren; tot in de nacht werd doorgewerkt, maar de weg Langstraat-Sluishaven kon niet meer voldoende begaanbaar worden gemaakt en is de hele zondag afgesloten geweest. Bij de fam. Lauwrense aan de Oudelandsedijk gingen vier bomen om, aan de Heintjesweg viel een grote kastanjeboom op de woning van landbouwer Felix van Oorschot en vrijwel alle nieuwe dakpannen die vorige week op het Herv. kerkge- bouwtje in de Langstraat waren gelegd werden er nu weer af geblazen. In Den Bommel knakten bij de Herv. kerk meerdere bomen en sommige tuinen werden van vrijwel alle beplanting ontdaan toen een soort windhoos er even huishield. Een ware ravage werd ook aangericht in het populierenbestand langs de Martina Comeliadijk, de dijk langs het Haringvliet tussen Stad en Middelhamis. Stammen van 25 cm doorsnee knapten er als houtjes en sleepten in hun val ook een hele lengte afrastering mee. Geen slachtoffers Er lijken geen slachtoffers of gewonden te zijn gevallen, ook niet te water waar de pleziervaarders door het noodweer wer den verrast; er werd zelfs windkracht 12 gemeten. Er zijn op Hollands Diep en Haringvliet 6 jachten gezonken en 15 wer den er op de wal gesmeten met veel schade aan vaartuigen en materiaal. De sleepboot Ocean 5 uit Den Bommel heeft zich met de berging bezig gehouden. De jachthaven Herkingen Marina die zaterdagmorgen de blau we vlag had gekregen heeft die vlag bij de nadering van het noodweer snel binnen gehaald. Er waren uit de haven minstens 20 schepen buitengaats, maar geen heeft noemenswaardige averij opgelopen terwijl toch windkracht 11, tot bijna 12 werd gemeten. Je bofte als je je op tijd in veiligheid had gebracht. De Kon. Fanfare 'Apollo' uit Goedereede zou zaterdagmiddag haar nieuwe uniformen showen, maar voor de muzikanten zich bui ten waagden werd - met vissersoog - de lucht bekeken om daarop te besluiten binnen te blijven. In Middelhamis had de Havendag vele honderden bezoekers getrokken. Terwijl de storm aan de zeilen van de kramen rukte en de regen neerkwam zochten de bezoekers een droog en vei lig heenkomen in cafe's en winkels. Na de storm kon de braderie in stralend weer worden voortge zet en 's avonds kon men zich voor het vuurwerk geen mooier en stiller weer wensen. Kruiswerk informeert cliënten! Na uitstel van overheidswege treedt de verplichte eigen bijdrage voor cliënten van het Kruiswerk, afdeling wijkver pleging, vanaf 16 juni in werking. Het betreft een inkomensafhankelijke bij drage per uur die wekelijks wordt berekend en die aan een maximum gebonden is. Cliënten van Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden afdeling Thuiszorg ontvangen hierover bericht. Voor de andere cliënten treden er geen veranderingen op. EO Jongerendag 1997 Graag willen wij de opstapplaatsen voor de EO Jongerendag nog even onder jullie aan dacht brengen. Het is de bedoeling dat je opstapt op de plaats die je hebt op-gegeven. Het belooft een fantastische dag te worden. De animo is boven verwachting. Er hebben zich zo'n 160 jongelui opgegeven, dat zegt iets over de behoefte die jongeren hebben, omsamen zo'n dag met elkaar te beleven. Hieronder zie je de opstapplaatsen en tij den. Mocht je nog vragen hebben of wil je nog mee, bel gerust naar fam. de Gans, tel. 484362. Tot ziens op 14 juni. Tijd Plaats H.nr. 07.00 Ouddorp 1 07.05 Goedereede 2 07.10 Stellendam 3 07.15 Melissant 4 07.20 Dirksland 5 07.30 M'hamis/S'dijk 6 07.35 Nieuwe Tonge 7 07.40 Oude Tonge 8 07.45 O'plaat/Den Bommel 9 Halte station bushalte station rijksweg bushalte 'vd Heijden' 'Samaritaan' Par.weg Pomp Nelisse station Schaapsweg De eigen bijdrageregeling, een overheids maatregel zou vanaf 24 maart jl. zijn ingegaan. Het Centraal Administratiekan toor dat zou zorgdragen voor de inning van deze eigen bijdrage bleek niet in staat alles op tijd georganiseerd te krijgen. Dat deed de overheid besluiten de eigen bij drageregeling uit te stellen tot 16 juni 1997. De eigen bijdrage wordt per week berekend en is aan een maximum gebon den. Dit maximum is afhankelijk van het inkomen en de leeftijd (65+). Cliënten van Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden ontvangen in de week van 9 t/m 14 juni persoonlijk bericht over deze eigen bij drageregeling. Daarbij bevindt zich een brochure waarin de berekening van de eigen bijdrage staat uitgelegd. Voor alle andere diensten van Kruiswerk Zuidhol landse Eilanden (o.a. consultatiebureau- bezoeken, voedingsvoorlichting en diee- tadvisering en de uitleen) geldt dat de jaarlijks wettelijk vastgestelde toegangs bijdrage voor 1997 van kracht blijft. Vol dankbaarheid zag hij, dat (symbo lisch) ook bij het openen van de deur er een visitekaartje naar buiten komt. De geweldige inzet van de organisatoren maar heel specifiek alle betrokken leer lingen had hem zeer getroffen. Een visi tekaartje! Quist was verzekerd dat de leerlingen sommige zaken uit hun schoolleven nooit zullen vergeten, maar dit bijzondere schooljaar zéker niet. "Jul lie hebben je geweldig enthousiast inge zet voor de acties en er alles aan gedaan om het zo goed mogelijk te laten slagen. Ik weet zeker dat dit je bij zal blijven als een 'momence suprème' uitje schooltijd. Als blijk van dank overhandigde hij de leerlingen uit het comité een hele mooie pen met inscriptie. Brandweervrouwen die hun huwelijk geen gevaar willen laten lopen doen er verstandig aan zich spoorslags - in elk geval vóór vaderdag - met boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk in verbinding te stellen. Dat is het enige verkoopadres van het brandweerboek 'Paraat', waarin op 146 pagina's en met 325 foto's het complete verhaal van alle flakkee se brandweerkorpsen; en elke pa die de brandweer van harte aanhangt wil dat boek natuurlijk! Van der Boom Boeken Muziek heeft zich als uitgever van het boek laten vin den door Middelhamis' brandweercommandant Leen Jordaan. Uitgeverij Van Geyt uit het Belgische Stekene gaf het gestalte en mevrouw Hester van de Berg uit 's-Gravenpolder liet nog eens het oog gaan over de bijdragen die 24 mede werkers uit de verschillende korpsen hebben ingeleverd, want zo is 't gegaan, zélf hebben de korpsen het fotomateriaal verzameld en de copy geschreven. Vier, vijf blusvoertuigen 'stoomden' gisteravond op naar 'De Staver' om daar de bemanning van de introductie van het boek getuige te laten zijn en de ingeteken de exemplaren af te halen. Ook oud-brandweeriui waren aanwezig, want het is niet zómaar uit je bloed, dat brandweergevoel. Neem maar wethouder Visser namens burgemeester Sinke aanwezig. Met de drie burgemeesters ontving hij een present-exemplaar en daar was hij heel er blij mee. "Maar 't moet wel afge geven worden", zo temperde burgemeester Boonstra z'n vreugd "Maar éérst zal ik het lezen", liet Visser weten en hij zal zich inderdaad als commandant van Stellendam tegenkomen. Een prachtboek is het, mooi en compleet. Een boek vol ernst en luim- ernst als er branden waren en slachtoffers vielen, maar 't wordt ook besmuikt verhaald hoe begin deze eeuw, de geduwde spuit van Middelhamis in de sloot kiepte toen ze het korps van Sommelsdijk te hulp snelden. En... staat er dan: "de manschappen konden mets anders meer doen dan komen kijken en wat hand- en spandiensten verrichten". Zó reageerde de oudere generatie, maar vlak ook de jongeren niet wee "Kiik naar al die jonge gezichten die diezelfde beleving uitstralen als ooit de ouderen deden", zei Leen Jordaan. "Te willen helpen waar nood is"; gelukkie staan daar ook weer jongeren voor paraat! Het brandweerboek werd het geesteskind van de heer Jordaan genoemd Die heeft het op het verschijnen van dit document aangestuurd omdat 'ie het huidige concept van de brandweer achterhaald ziet worden door regiovonnine en steeds strengere (veiligheids)eisen. (Haast) iedereen blij gisteravond, alleen op de ploeg van vooral Ouddorp lae een dmk. Die wisten hun commandant M. van der Klooster in het ziekeiAuis De heer Van der Klooster brak vorige week beide hielen en heeft op wee naar'her stel nog een lange weg te gaan. De leerlingen van het actiecomité voor de nieuwe school met geheel rechts de heer Bevelander van 'De Hoop' Stad en Middelhamis werd Tyvare schade aangericht 'PARAAT'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2