Magdalena's bloemscherm P^ Nederlands FilmarcV^^ brengt VitleO bouw Oosterschelde stormvloedkering Mw^ 4v^ Bromscooterdieven op heterdaad betrapt Kinderdienst in Ouddorp \>^^~«44 J^f^l? OPHALEN OUD PAPIER Biz. 2 EILANDEN-MEI \VS VRIJDAG 6 JUNI 1997 De Magdalenaweg bij Oude Tonge. We zijn net neergestreken in de berm met het oog op de polder. Nu maar hopen dat we geen buren zijn geworden van een familie mieren. Want die willen zich ook wel eens vestigen in een ruige wegrand. En nu juist daarin hebben we positie gekozen. Kijk zelf maar. Het mas saal aanwezige fluitekruid heeft haar bloeiwijze tot boven onze kruin verheven. De paarse dovene- tel voelt zich heerlijk tussen het lange gras. En vogelwikke heeft ge noeg medebewoners om zich aan vast te hechten en zo naar boven, naar het licht te kruipen. Voor ons, in de Magdalenapolder ontwaren we slechts één mens, uitgerust met een rugsproeier. Hij loopt rondjes over een graan-akker. Zo hier en daar wijst hij met de spuitdop naar een voor het koren ongewenste gast. Dan achter ons, in de brede vaart van en naar het nieuwe Pol dergemaal. Daar is het veel druk ker dan in het wijdse landschap. \atuur en leer Eenden varen kalm langs de metershoge rietstengels waarin vogels fluitend genie ten van een alles verwarmend zoimetje. De waterhoentjes schijnen meer haast te hebben. Nu lijkt dat maar zo omdat deze rallen zich veel beweeglijker gedragen. Dat komt, ze hebben geen zwemvliezen en moeten daarom extra inspaiming leve ren om vooruit te komen. Daarbij knik ken ze gedurig met hun kopje. Net als een fietser die een helling moet overwin nen. Er hebben ook vissers langs de oever een stek gevonden. Twee soorten vissers. Een groep van drie heeft bij de grote weg. de Magdalenadijk, eerst een tent opgezet. Toen een kronkelende worm aan een haakje geregen en dat zo onge veer half in die brede sloot ingelegd. Ver volgens de lijn strak gezet en nu maar turen naar het fiberpuntje van de hengel. Daar zit ook nog een belletje aan voor het geval dat Klaas Vaak even langs mocht komen. Die andere vissers zijn met z'n tweeën. Zij doen het echter heel anders. Niks geen hulpmiddelen. Ze staan links van ons, zo'n tien meter uit elkaar, tot hun knieën in het water. En wachten geduldig of er een maaltijd langs komt zwemmen. Zeer geduldig. De kleinste van de twee is kennelijk van me ning dat er snel wdl te vangen valt. Zijn elegante hoofdje is tussen de schouders gezakt en de punt an zijn dolk wijst als een speer naar de waterspiegel. Nu zijn we toch benieuwd wie er als eerste een waterbewoner verschalkt. De mens met aas aan een haakje of de reiger met zijn snavel. Plons! Blauwe Jaap heeft beet. Het voomtje of baarsje spartelt aan de sna- velpunt. De natuur is even vlugger dan de leer. Soldaat Nu is er dichterbij ook wel het een en ander te beleven. Tussen al die grassen en kruiden heeft zich een fijnmazige plant genesteld met witte bloemscher- men. Bij het hoge en trotse fluitekruid valt ze haast niet op. Hoe ze genoemd wil worden, dat zoeken we straks wel uit. Ze heeft al wel bezoek en daardoor wordt eerst onze aandacht getrokken. Het is een opzichtig kevertje dat behoed zaam verder kruipt. Een bloedrood dier tje. Niet zo slim van hem om met zo"n opvallend jasje aan op een wit bloem scherm te landen. Zo zien de vogels hem toch zeker al van ver zitten. Illustraties: Wilde Planten van Holland Haarlem 1^ Maar rood soldaatje, zo heet hij, weet wel wat-ie doet. Zijn felle kleuren bete kenen voor alle namurgenoten een waar schuwing. Pas op, laat mij met rust, want ik ben niet om te genieten, zo bitter en giftig. De \'eldgids vermoedt dat ze hun naam hebben te danken aan een opval lend kleurmotief dat overeenkomsten vertoont met een militair uniform uit de negentiende eeuw. En die waren inder daad opzichtig. Het beestje is hier precies op zijn goeie stek. Hij moet op schermbloemigen aan de kost zien te komen. Want die verlenen huisvesting aan kriebelbeestjes met zach te lichamen. Soldaatje is verzot op die 'zachte eitjes'. Twistappel Nu die plant. De wandelwaaier erbij. Kaart 26. Duizendblad. Schermen van witte of roze bloempjes met een geel bruin hartje. De vorm van de bladeren doet denken aan een veer, zegt Kees Ker\el. Een ijzersterke plant die zelfs de uitlaatgassen van druk verkeer overleeft. J. P. fhijsse: .^Het duizendblad heeft zulke taaie stengels dat het haast niet te maaien is. Ik heb wel gelezen, dat het hier en daar opzettelijk wordt uit getrokken, voordat de maaier aan het werk gaat. 't Is natuurlijk volkomen in de haak, dat zoo'n sterke plant Achillea wordt genoemd" De deftige naam van duizendblad luidt dan ook Achillea millifolium. De twee de, de soortnaam, betekent gewoon dui zendblad vanwege de "duizenden' fijn verdeelde blaadjes waaruit de veer-achti- ge bladeren bestaan. Maar hoe komen ze aan Achillea? Daarvoor m.oeten we naar de Griekse Sagen. Er wordt een feest gegeven waai^oor alle goden zijn uitgenodigd. Maar Eris, de godin van de twist, heeft geen kaartje ontvangen. Ze is woest en gooit uit WTaak een gouden appel tussen de feest gangers. Die appel heeft een opsclirift: Voor de schoonste. Maar, wie is dat? Weg is de feestvreugde. Er komt twist en tweedracht. De twistappel heeft zijn werk gedaan en wordt aanleiding tot de oorlog tussen de Trojanen en de Grieken. Achillespees Beide partijen hebben al gauw hun hel den. Een van de Griekse uitblinkers is Achilles. Nu is dat geen wonder, want zijn moeder maakt hem onvatbaar voor alle wapens. Ze dompelt hem onder in de rivier de St>x waardoor hij onkwetsbaar wordt. Ze houdt hem daarbij goed vast aan de hielen. Die komen dus niet in aanraking met dat 'gevaar werend' waterfilmpje. Zijn roem klimt en gaat zelfs zover dat alleen zijn uitrusting al bij de tegenstan der voor verwarring zorgt. Als hij eens een keer geen zin heeft om te vechten trekt een ander zijn harnas aan en de vij and slaat op de vlucht. Zo tussendoor le nigt hij ook menselijke nood. Hij ver bindt gewonde soldaten en gebruikt daarbij de vezels van het duizendblad als bloedstelpend middel. In de Grote Geïl lustreerde Wereldgeschiedenis verzorgt hij op een afbeelding een wapenbroeder. En dan wordt zomaar opeens die giftige pijl afgeschoten en treft Achilles in de pees van de hiel. Precies dat plekje waar aan zijn moeder hem heeft vastgehou den. Einde van Achilles, begin van de Achillespees. Terug naar ons soldaatje. Kijk nu toch eens, het zijn er twee. Kennelijk is zijn of haar partner erbij gekomen. Jazeker. Ze hebben afgesproken nu voor nage slacht te gaan zorgen. Gewoon simpel op him bloemscherm Achillea langs de weg van Magdalena. J.T.P. Filmbeelden over de bouw van de stormvloedkering en de aanleiding daartoe, zijn door het Nederlands Filmarchief verzameld en uitge bracht op video in de serie Delta werken. De videobanden, met de titel Bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde, zijn voor ƒ29,95 verkrijgbaar bij de boek handel. Nederlands filmarchief Het Nederlands Filmarchief heeft zich als doel gesteld het audiovisuele erfgoed van Nederland toegankelijk te maken voor een breed publiek. Daartoe wordt in de filmarchieven, die door het hele land verspreid zijn, naar interessant oud beeldmateriaal gezocht. Dit is op cellu loid opgeslagen en wordt bij een tempe ratuur van circa 5 °C bewaard. Na een kritische selectie en zorgvuldige restau ratie van het materiaal worden de beel- den op video overgezet. Series Het Nederlands Filmarchief brengt di verse series uit zoals Scheepvaart (waar in ook Noordzeevisserij anno 1992 en Van kielplaat tot zeekasteel; de bouw van het MS Oranje 193^-1939 zijn ver schenen). Kanalen van Nederland (als eerste titel Noordzeekanaal 1924-1949), Steden van Nederland (T?ijvoorbeeld Rot terdam 1910-1935 en Amsterdam 1900- 1935). In de serie Deltawerken is als eer ste titel Bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde uitgebracht. De bouw Deze indrukwekkende film over de bouw van de Oosterscheldekering begint met de schokkende radio-uitzending over het begin van de watersnoodramp in 1953. Terwijl het nieuws over de onge woon hoge waterstanden nog zonder al te grote vrees voor de komende dagen verteld wordt, zien we beelden van men sen die met zandzakken proberen de dij ken te verstevigen, van het opgekomen water en van mensen die met him dieren hun woonplaats verlaten. Schade en slachtoffers De materiële schade is enorm. Onder mijnd door het water storten huizen in, terwijl andere woningen bijna onherstel bare schade oplopen. Ook het dodental stijgt snel in de loop van de week. Op maandag 2 februari worden er nog 250 dodelijke slachtoffers gemeld en dat aan tal loopt op tot 1223 op woensdagmid dag en uiteindelijk tot circa 1750 doden. Deltaplan Als bet water zich heeft teruggetrokken. is de tijd gekomen om na te denken over oplossingen die moeten voorkomen dat dit ooit nog eens gebeurt. Het Deltaplan wordt ontwikkeld en moet het einde van de onveiligheid betekenen. De bedoeling van dit plan is dat alle zee-armen worden afgesloten met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Hierdoor blijven de te lage dijken buiten het bereik van de zee. Onenigheid over afsluiting Oosterschelde Over de afsluiting van de Oosterschelde ontstaat al spoedig een hevige discussie. Vissers zien hun broodwiiming verdwij nen en willen de Oosterschelde open houden. De oester- en mosselkweek blijkt eveneens bedreigd te worden door de afsluiting aangezien oesters en mosse len de stroming van zout water nodig blijken te hebben en daarnaast pleiten milieubeschermers voor het open laten van de Oosterschelde. Het water is een uniek namurgebied door de geüjdewer- king en is bovendien een broedplaats voor vele duizenden vogels. Tegenover al deze argumenten om de Oosterschelde open te houden, wordt de veiligheid van de bewoners van het gebied geplaatst. Compromis: de Stormvloedkering De regering besluit tot een tussenoplos sing om aan alle tegenstrijdige verlan gens tegemoet te komen; een half open dam. Schematisch wordt de achterlig gende gedachte van deze dam toegelicht. Er zullen 66 betoimen pijlers in de Oos terschelde worden geplaatst met daarms- sen stalen schuiven, die bij zeer hoge waterstanden en zware stormen, maar ook bij een oüevlek in de omgeving, kim- nen worden neergelaten en zo de dam afsluiten. De kosten voor dit plan wor den in 1976 geraamd op 3 miljard. Neeltje Jans Om te beginnen wordt er een eiland, Neeltje Jans, aangelegd in de monding. Dit eiland dient ^s basis voor de werk zaamheden. Om dit eiland te kunnen bereiken vanaf de kant, wordt een 3 km lange stalen brug gebouwd, een van de langste bruggen in Europa, maar slechts bestemd om te blijven staan tot de pijler- dam Idaar is. Bodemgesteldheid Allerlei onderzoek wordt gedaan, onder meer naar de bodemgesteldheid van de Oosterschelde. Deze zandbodem blijkt niet stevig genoeg om de pijlers te kun nen dragen, ook niet na versteviging met behulp van trilnaalden. Hierom worden funderingsmatten gemaakt met grind en zand. De bodem van de Oosterschelde moet direct voor de plaatsing van de matten vlak gemaakt worden om onge lijk niveau te voorkomen. Zo wordt het hele tracee in de Oosterschelde bekleed waarna de fundering nog op oneffenhe den gecontroleerd wordt. Hulpmiddelen Intussen lopen bij verschillende wer\en diverse vreemdsoortige vaartuigen - spe ciaal voor de aanleg van deze dam ver vaardigd - van stapel en wordt op Neel tje Jans een bouwdok gemaakt - 15 meter onder de zeespiegel - waar de pij lers gebouwd gaan worden. Voor dit pro ject zijn verschillende aannemersbedrij ven verenigd tot DOS-bouw. Pijlers De betoimen kolossen, met kabels in hun constructie voor het vergroten van de be trouwbaarheid, worden door de Ostrea verplaatst van Neeltje Jans naar hun uit eindelijke bestemming. Vanwege ce noodzaak ondiepten te vermijden doet dit speciaal voor deze transporten ge bouwde vaartuig 3 dagen over de tocht met 1 pijler. De pijlers, die op het land elk 18 duizend ton wegen, wegen in het water nog 10 duizend ton. Alleen bij goed weer en bij zo gering mogelijke stroomsnelheden kurmen de pijlers geplaatst worden. De vele stor- Gebr. de Waal Drukkerij Op D.V. zondag 8 juni a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp een 'kinderdienst' georganiseerd! In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoortieeld te merken zijn aan de liederen die gezon gen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kin deren zijn gericht. En verschillende kin deren zullen hun steentje bijdragen aan deze dienst. Het bekende kinderkoor 'Young I Believe' uit Hellevoetsluis zal enkele vrolijke en mooie liederen voor ons zingen! Voorganger in deze dienst is ds. J. Koster. Iedereen - jong en oud - wordt van harte uitgenodigd voor dit samenzijn, dat om 10.00 uur zal beginnen. Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de aller kleinsten. Jij/u komt toch ook? (Voor meer informatie: 0187-683431). Op woensdag 28 mei 1997 werden 2 mannen uit Middelburg (30 en 20 jaar oud) op heterdaad betrapt bij het stelen van een bromscooter in de fietsenstalling van een scholengemeenschap aan de Bergweg te Goes. Het tweetal werd opgemerkt door perso neel van de scholengemeenschap. Een van de twee daders wist nog te ontsnap pen, doch kon later in de omgeving door de gealarmeerde politie worden aange houden. Een van de daders was nog in het bezit van een betonschaar, welke door de poli tie in beslag werd genomen. Een van de verdachten bekende zich het afgelopen jaar schuldig te hebben ge maakt aan 11 van dergelijke diefstallen in Goes, Middelburg en Temeuzen. De bromscooters konden tot op heden niet worden achterhaald. Op last van de officier van justitie te Middelburg zijn de verdachten in vrij heid gesteld. GOEDEREEDE De Stichting Koninklijke Fanfare Apoliu te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u of u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebun deld buiten wil zetten. men in het seizoen van 1982-1983 ma ken het werk wekenlang onmogelijk waardoor het project vertraging oploopt. Afwerkingsfase Na positionering worden de holle pijlers volgestord met zand. Ook worden mil joenen tonnen steen aan de basis van de stormvloedkering gestort als bescher ming tegen stromingen en andere invloe den van de zee. Hierbij moet wel worden opgelet dat de pijlers niet beschadigd worden. Het weggedeelte over de stormvloedke ring bestaat uit holle betonnen kokers die op de pijlerkoppen gezet worden. Onder water worden drempelbakken geïnstal leerd om de doorstroomopeningen te verkleinen en om als basis voor de meta len schuiven te dienen. Deze beweegbare schuiven zijn intussen al helemaal geconstrueerd en de laatste ervan wordt op 26 juni 1986 aange bracht. Dieselgeneratoren leveren'de energie voor het bewegen van de schui ven. Maandenlang wordt alles uitgetest. Kosten Op Neeltje Jans is 1 pijler overgebleven die niet meer verplaatst kan worden aan gezien de Ostrea - het enige vaartuig dat de pijlers kon vervoeren - niet meer be schikbaar is. Uit bezuinigingen zijn er 65 pijlers gebruikt in plaatsman de geplande 66. Ondanks deze bezuiniging zijn de kosten veel hoger uitgekomen dan de raming in 1976. Tegenvallers als vertra gingen door slecht weer en het zich heb ben verkeken op stroomsnelheden zijn daar debet aan. maar ook zaken die echt mis zijn gegaan. Zo zijn er ankerkabels gebroken, is een fimderingsmat a 1 mil joen van de klos geschoten, zijn er scheuren in andere matten sekomen etc. De kosten zijn hierdoor op 5,5 miljard gekomen voor de stormvloedkerins en op 7,8 miljard voor de totale Ooster- scheldewerken. Ingebruikstelling Op 4 oktober 1986 wordt de stormvloed kering officieel in gebruik gesteld door koningin Beatrix in aanwezisheid van enkele van haar familieleden en van ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België, de hertog en hertogin van York (prins Andrew en Sarah) "en de We<:- Duitse president Von Weizsacker. De koningin laat de laatste schuif neer waarmee de stormvloedkering dicht is. Zaj verklaart hierbij dat de Deltawerken njn voltooid. Na 33 jaar werken aan het Deltaplan is Zeeland veilig verklaard. Het duurt echter tot 1997 tot de Delta werken echt afgerond zijn, met het in gebruik nemen van de stormvloedkering m de Nieuwe Waterweg. Deze indrukwekkende videoband geeft een goed overzicht van de aanloop tot en de ontwikkeling van de stormvloed kering in de Oosterschelde. De video, met het ISBN 'J056:'94817, duurt onge veer 55 minuten en is verkrygbaar bij de erkende boekhandel. De prijs is ƒ29,95. .J)e vorm van de bladeren doel denken aan een veer" „...vanwege de duizenden fijn verdeelde blaadjes..." /er/ok''?s.<aa.-fe- Geboorte*aa/ten Jubileumkaorten Tmar/kasnen Vaitetcainjei Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Srtefpapier Brochures Fakwrer. Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187) 4827 29 Fax (0187) 48 57 36 Boeker Folders

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6