EIIMIDHI-niEUWS NIEUWE BOEKEN (bijenhouder) ,%^-l^F ;-^.^„ Ach lieve tijd - Zeeland Groot showconcert Sempre Crescendo mMM^MMEMEÊÊBU Guocm Mooft msTuimMEfii eiNNENuamn 3e Blad VRIJDAG 6 JUNI 1997 Dr. Chr. Fahner, Zending en bijbel vertaalwerk in het spoor van de Refor matie (1500-1700). Uitgave van de Willem de Zwijgerstichting, postbus 100949, Apeldoorn. Brochure. 56 pag. Prijs 9,50. De donateurs van de Wil lem de Zwijgerstichting ontvingen enke le weken geleden weer een fraai deeltje van de serie 'Reformatorische Stemmen' in hun brievenbus. Dit keer is het een studie over het bijbelvertaalwerk in de 16e en 17e eeuw t.b.v. de zending. De heer Fahner is bij uitstek deskundig in een dergelijk onderwerp. Vele jaren was hij bijbelvertaler op het zendingsveld (Ger.Gem.). Nu is hij o.m. docent aan de Christelijke Hogeschool te Ede. De schrijver toont in dit boekje aan dat de besproken eeuwen minder gebrek aan zendingsbewustzijn en -activiteit laten zien dan doorgaans wordt aangenomen. De echte ontplooiing van het zendings- en vertaalwerk kwam echter pas in de negentiende eeuw. Wie jaarlijks mini maal f.12,50 overmaakt aan de WdZ- stichting (giro 352347), ontvangt de (twee a drie) uitgaven per jaar gratis. Horatius Bonar, Het bloed van de Gekruisigde. Uitgeverij Boekhout, Scherpenisse. Paperback. 98 pag. Prijs 12,50. Enige tijd geleden gaf ik in de kolommen van Eilanden-nieuws aan dacht aan de uitgaven van uitgeverij Boekhout - goedkope boekjes waarvan een groot deel van de opbrengst bestemd wordt voor het evangelisatiewerk in (o.m.) ons land. In dezelfde frisse vorm geving kwam nu dit boekje uit - de vert aling van een evangelisatietractaat uit de vorige eeuw. De schrijver was een bekend Schots prediker (1808-1889). Zijn zgn. 'Kelso-tracts' zijn destijds heel beroemd geworden. Met grote klem en ernst kon hij aandringen op het vluchten tot Christus, als de enige Behouder van zondaren. In dit werkje legt hij datzelfde accent, nu vanuit de grote en unieke betekenis van Christus' middelaarsbloed. De auteur, die zich in zijn schrijven ken merkt door een bijbelse bewogenheid met onbekeerden, gaat niet voorbij aan de doodsstaat van een natuurlijk mens maar nodigt deze desondanks (ja, juist daarom) welmenend uit zich met God te laten verzoenen. Ds. L. Vroegindeweij, De zondag in plaats van de sabbat. Uitgeverij L.V.- fonds, Barendrecht. Paperback. 96 pag. Het L.V.-fonds is de uitgeverij die zich beijvert voor de uitgave van geschriften van wijlen ds. L. Vroeginde weij. Nog steeds zijn velen het fonds dankbaar voor het op de markt brengen van ds.Vroegindeweij's verklaring van de Dordtse Leerregels in drie banden ('De troost der verkiezing'1991). Of deze boeken nog te verkrijgen zijn, weet ik niet. Mocht dit het geval zijn, dan is deze herinnering nog eens een nadrukke lijke aansporing deze boeken aan te schaffen en te bestuderen. Wie dat eerder deed, zal ermee instemmen... Onlangs kwam een kleiner werkje uit, gewijd aan de betekenis van de christelijke zondag. Uiterst actueel! De 16 hoofdstukjes zijn ontleend aan artikelen die ds.Vroeginde- weij in de jaren 1951-1953 schreef in het Gereformeerd Weekblad (uitg.Bout). Dat is weliswaar 45 jaar geleden, maar de fundamentele wijze waarop ds.Vroegin- deweij over dit thema schreef, zorgt ervoor dat een en ander nog goed lees baar en leerzaam is. Salomon Silber, Een joods gezin in onderduik. Dagboek. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. Geïllustreerd. 192 pag. Prijs 27,50. Dit is het dag boek van een ongeveer 20-jarige Joodse jongeman gedurende de laatste oorlogs jaren. Geboren in Polen, was hij in 1933 met zijn ouders naar Nederland geko men, denkend hier een veilige haven te hebben. Vanaf 1942 moest hij met ande ren echter onderduiken om aan de dode lijke greep van de bezetter te ontkomen. Hij heeft het overleefd, met name door de onbaatzuchtige hulp van ds.G.J.Pon- tier te Heerlen. Het is bijna onontkoom baar; zo ontstaat er ook een confrontatie tussen jodendom en christendom. Dat brengt best spanningen mee. In het dag boek is te merken dat de schrijver de Nederlandse taal niet geheel feiloos beheerst. Maar echt storend is dat niet. Janette Oke, Liefde vindt een thuis. Roman. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 208 pag. Prijs 27,50. Deze Amerikaanse schrijfster wordt onder ons langzamerhand bekend. Zij publiceerde al een hele serie romans. Dit is de achtste. Verbindend begrip tussen al die acht is de liefde. Toch is daarmee geen goedkope liefde bedoeld. Belinda, de hoofdpersoon, ontdekt blijkens het verhaal van dit deel dat de harmonie in haar leven alleen kan worden hersteld wanneer God en het geloof in Hem op de eerste plaats komen te staan. 'A Voyage into Space' op zaterdag 14 juni 1997 is het weer zo ver, alweer voor de zesde keer orga niseert de Koninklijke Fanfare 'Sem pre Crescendo' haar jaarlijkse show concert! In 1992 werd voorzichtig van start gegaan in de Meerpaal van Her- nesseroord met een idee dat nieuw was voor Goeree-Overflakkee: een concert waar meer te zien en te horen viel dan op 'zomaar een concert', een concert vol met showelementen en met profes sionele licht- en geluidseffecten. Het idee groeide uit tot een jaarlijks terugkerend evenement, waaraan door de jaren heen diverse solisten en koren hun medewerking hebben verleend. Het thema van het showconcert 1997 is 'de ruimte' en alles wat daar maar enigs zins mee te maken heeft. Dit thema kreeg onverwacht een enorme populari teit door het opnieuw uitbrengen van de 'Star Wars' films en het feit dat de com mercie daar direct op insprong. Boven dien is de 'Science Fiction' of 'Fantasy' door de jaren heen een gewild genre ge weest in film en literatuur. Niet alleen bij films als 'Star Wars', 'Apollo 13' en 'E.T.', maar ook bij tele visie-series als 'Thunderbirds' en 'Star Trek' werd schitterende muziek gecom poneerd, zodat er een ruime keus aan materiaal was. Maar, zoals u dat van Sempre gewend bent, is er volop afwisseling in het pro gramma. Want, behalve met de ruimtevaart, waar bij ook het schitterende 'Cap Kennedy' van Serge Lancen te beluisteren valt, is een deel van het programma gevuld met muziek over de planeten. U kunt luiste ren naar 'Mars' uit 'The Planets' van Gustav Holst, maar ook naar diverse popsongs die van alles met de maan, de zon en de sterren te maken hebben. U kunt weer genieten van de prachtige stem van Caspar de Jonge, als hij - met net zo'n elan als vorig jaar 'The Phan tom'! - wereldberoemde songs van o.a. Sting, David Bowie en Elton John ver tolkt. Ook achter de toetsen zult u weer een bekend gezicht zien, want gelukkig was ook Wim Soeters weer bereid zijn mede werking te verlenen. Een ander belangrijk onderdeel van een showconcert is 'licht en geluid' en achter de - ontelbare - knoppen zitten dan ook de mensen van 'Happy Music' die dit onderdeel in goede banen leiden. Bovendien is er dit jaar een extra aspect aan het geheel toegevoegd door de aan wezigheid van een enorm projectie scherm, waarop u de meest schitterende videobeelden en dia's te zien krijgt. Uiteraard is de hoofdrol voor het fanfare orkest van 'Sempre Crescendo', onder leiding van haar dirigent Arie Stolk, die de artistieke touwtjes stevig in handen heeft. Kortom, een wervelend spektakel van beeld en geluid, want u weet dat 'Sempre Crescendo' garant staat voor de kwali teit! Wilt u een ontspannen avondje uit 'op eigen bodem', dan bent u op 14 juni van harte welkom in de sporthal van Recrea tiecentrum 'De Staver' te Middelhamis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV te Middelhamis, bij de leden van 'Sempre Crescendo' en 's avonds aan de zaal. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Voor meer informatie kunt u bellen naar telefoonnummer (0187) 487887. 1^ - E >^%^y:^^*s<o^'" EHÏÏHEaHBaBBHBËetSI Doralies Hüttner, Verkeerde vrienden. Een antidrugs-roman voor kinderen. Uitgeverij Kok Voorhoeve, Kampen. Gebonden. 56 pag. De uitgave van dit kinderboek vond plaats in samenwerking met Stichting De Hoop te Dordrecht. Het wil in een voor kinderen herkenbaar ver haal waarschuwen voor het (gaan) gebruiken van drugs, sigaretten en alco hol. Het boek heeft de Christelijke Kin derboeken-prijs ontvangen. Teun Stor- tenbeker, directeur van De Hoop, schreef een Woord vooraf. Jacqueline van der Waals, Verzameld Proza. Verzameld en ingeleid door Henk van der Ent. Gebonden. Met stofomslag. 375 pag. Prijs 75,-. Met de verschijning van dit kloeke boekwerk is het werk van Jacqueline van der Waals weer volledig verkrijgbaar. Henk van der Ent verzamelde en bundelde enkele jaren geleden haar gedichten; hetzelfde deed hij nu met haar prozawerken. Daarvan is haar enige roman 'Noortje Velt' een belangrijk onderdeel. Maar zij beheerste ook andere vormen; ze schreef ook sprookjes, verhalen en essays. Een en ander geeft iets weer van de üiema's die zij in haar tijd (het begin van deze eeuw) van belang achtte. In haar essays wijst zij de lezer bijv. op waarden als plicht, levensmoed en vertrouwen. Haar roman heeft autobiografische aspecten. Ze geeft erin weer wat ze ziet als de taak die God haar zelf heeft opgelegd. De samensteller schreef een uitvoerige inleiding aan het begin van deze bundel. JMJ K „Een bijenvolk als huisgenoot", zo zou je de verhouding tussen een imker en z'n bijen kunnen noemen. Wederzijds begrip moet dan wel hoog in 't vaandel staan. De samenhang tussen bijenvolk en de omgeving speelt ook een belangrijke rol. Als de omgeving, waarin het bijenvolk leeft, arm is aan nektar en stuifmeelrijke bloemen krijgt men zwakke volken en weinig honing. Het weer moet zonnig zijn en de temperatuur tussen de 12° en 28° C. Maar het allerbelangrijkste is de kennis en inzet van de imker. Dus: voedsel en weer zijn belangrijk, maar als de imker deze gegevens in de wind slaat en de gedragingen van de bijen niet goed vertaalt in z'n werkzaam heden (handelingen) oogst hij kwade en onhandelbare volken. Een goede imker bekijkt dagelijks z'n volken en ziet aan de bijen voor de vliegopening hoe de toestand in de bijenwoning is. Soms wordt er in de bijenwoning (kast) geke ken. Dat gebeurt voor de eerste keer eind maart op een zonnige dag. Er wordt dan gekeken of er genoeg voedselvoorraad is en of de koningin al eitjes in het broed nest heeft gelegd. Zodra crocus, sneeuw- klok en wilg in bloei komen zie je de bijen thuis komen met verse stuifmeel in de vorm van kleine gekleurde bolletjes aan hun achterpoten. Stuifmeel bevat o.a. vetten, mineralen, eiwitten en vitaminen. Deze stoffen zijn zeer belangrijk voor de groei van de larven en jonge bijen. Als in april de fruitbomen gaan bloeien heeft de imker z'n tweede inspektie in het volk gemaakt. Hij zorgt dan voor meer ruimte in de bijenkast want door de grotere toename van nektar en stuifmeel zal ook de koningin meer eitjes gaan leg gen, soms wel duizend per dag. Het laat zich raden dat het bijenvolk dan een stor machtige groei doormaakt welke zich ook in de meimaand nog voortzet. In mei, na de fruitbloei, komen paarde bloem, koolzaad en kastanje met mooie kleuren en vormen de bloemenpracht aanvullen. Ook men we de gemeentelijke plantsoenendienst wel dankbaar zijn want in onze dorpen vinden de bijen steeds meer van hun gading. Jammer dat de ons omringende polders steeds gras- rijker worden. Bloeiende planten worden wel erg zeldzaamm in berm en slootkant en op de graslanden. Dus in mei zet de groei van het bijenvolk nog steeds door ondanks regenbui en kou en donkere dagen. In de kast leven nu zo ongeveer veertig- a vijftigduizend bijen tesamen met één eierleggende koningin (moer). Het volk is nu volwassen, er ontstaat dan een andere stemming onder de bijen, de zogenaamde 'zwermkoorts'. Er worden dan jonge koninginnen aangezet en het volk maakt zich klaar om te zwermen. De oude koningin zal dan samen met de helft van het volk de kast verlaten en al zoemend proberen elders een nieuwe plaats te vinden. Zo'n zwerm kun je dan op de gekste plaatsen vinden, b.v. in heg of boom maar ook in schoorsteen of brievenbus. In de bijenkast worden spoedig jonge koninginnen geboren die net als hun oude moer op volgorde van geboorte met de helft van de bijen gaan zwermen. Je begrijpt dat er van het oude volk niet veel meer over zal blijven. Het belangrijkste en spannendste van de meimaand voor de imker is wel het zwermgebeuren te stoppen of te voorko men, want het gezegde 'Beter één volk in de kast, als tien zwermen in de lucht', is ook hier van toepassing, maar daar gaan we een andere keer over schrijven. Als je een zwerm mocht ontdekken, kun je bellen naar de volgende imkers: W. M. Groenendijk tel. 483565 S. Neeleman tel. 652236 E. J. Grinwis tel. 681636 Mth. Wiegel tel. 603342 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. SWUENOE RUI Onze kanarie blijft in de rui en wil niet meer zingen! Antwoord: Dat wijst op vitaminenge- brek. De vogel kan zijn eigen voedsel niet uitzoeken en oppikken wat hij nodig heeft. U geeft wel wat groenten, maar dat bevat te weinig vitaminen van het B- complex en van D. Haal in zaadwinkel of dierenzaak een vitaminenpreparaat in vloeibare vorm, zodat u wat druppels ervan kunt toevoegen aan het voer. Geef niet méér dan de voorgeschreven hoe veelheid, want overdaad schaadt ook. Zolang de eetlust van het diertje goed is, vrezen wij niet voor een ziekte. Geef hem zo mogelijk ook een klein stukje fruit. Kan ik, om energie te besparen, 's nachts onz.e koelkast enz. uitschakelen? De onze heeft geen E(nergie)-knop. Antwoord: Natuurlijk heeft een koelkast geen E-knop; dat uitschakelen is levens gevaarlijk! In elke koelkast moet de tem peratuur altijd tussen de 0° en 4° blijven, want onder nul bevriest de inhoud, maar boven 4 graden komen de bacteriën tot leven die u juist koud en onschadelijk wilt houden. Met als gevolg: bederf van levensmiddelen zonder dat u het zou merken en grote kans op voedselvergifti ging. Denk bijv. aan de salmonella! Bo vendien scheelt het niets in 't stroomge- bruik, want als u de kast 's morgens weer inschakelt, moet de motor veel lan ger werken om de temperatuur weer op peil (ènder 4° C) te brengen. Blijft de kast aanstaan, dan werkt de motor maar af en toe heel even en doet de koelvloei stof de rest. Wij hopen nu maar, dat u met dat 'enz.' niet uw diepvriezer be doelt. m OP UERF Hoe voorkom ik een vel op de verfin een aangebroken blik? Antwoord: Door dat blik weer goed te sluiten en omgekeerd weg te zetten op een koele, maar vorstvrije plaats. Blijkt zich bij opening tóch een vel te hebben gevormd, dan bevindt dat zich onderin. Giet dan die verf voorzichtig over in een leeg blik en laat het vel achter in het oude. Meegekomen stukjes vel kunt u met een stokje uit de verf verwijderen. Ik zoek het adres van 'Papaver'het informatieblad voor de Parkinson- patiënten. Kunt u mij daar soms aan hel pen? Antwoord: Ja, dat kunnen wij. Dat in formatieblad wordt uitgegeven door de Parkinson Patiënten Vereniging, die ca. 5200 leden telt. Het adres is: Postbus 46, 3980 CA Bunnik, tel. (030) 6561369 HtOENOaaGS UUEGEQCN De vliegers die je tegenwoordig kopen kunt zijn misschien wel mooi om te zien, maar echt goed de lucht in gaan ze niet vind ik. In mijn jonge tijd waren ze ook anders gebouwd. Weet u de afmetingen enz. van de moderne vliegers? Antwoord: Volgens onze waarneming kunnen moderne vliegers wel degelijk fraai de lucht in gaan. De prestaties han gen helemaal af van de vaardigheid van de bouwer, maar dit was natuurlijk vroe ger al niet anders. Het is ondoenlijk om hier afmetingen enz. van de moderne vliegers te geven omdat er tegenwoordig zoveel soorten vliegers zijn. Wij verwij zen u naar de volgende twee boeken: 'Vliegers maken' van André Thieubault, uitgeverij Elmar, ISBN 90 6120 2981 en 'Vliegers zelf maken', van Harm van Veen, uitgeverij Cantecleer, ISBN 9021308487. EEU ouoE mm Onlangs kwam ik in bezit van een oude zilveren rijksdaalder uit 1874. Het is een gaaf exemplaar met de beeltenis van koning Willem III. Om u er een beter in zicht van te geven, heb ik even een over- trekje gemaakt van zowel de voor- als achterzijde. Antwoord: Dankzij deze overtrekjes van uw oude munt konden wij zien, dat deze zilveren rijksdaalder er nog als nieuw uitzag, met scherpe lettertanden en dui delijk zichtbare afzonderlijke hoofdha ren, waaruit blijkt dat uw exemplaar niet in roulatie is geweest maar ongebruikt in de watten werd gelegd. Het is bovendien een bijzondere munt, omdat hij dateert uit 1874, het laatste jaar waarin tijdens de regeerperiode van koning Willem III rijksdaalders zijn geslagen. Deze ene munt is beslist 275,- of meer waard. Als u deze riks wilt verkopen, zoek dan een liefhebber onder de muntenverzame- laars! OP OE HOOGTE Is de weg via de Col d l'Iseran in mei/ juni te berijden? Antwoord: Daar mag u niet op rekenen. Deze pasweg tussen het Arcdal en het dal van de Isère in de Frans-Italiaanse Alpen wordt vaak pas begin juli openge steld en moet in de regel half oktober al worden gesloten. CaCAO QiEHEfi Hoe kunnen ze van bruine cacaobonen witte chocola maken? Antwoord: Daar komen eigenlijk geen cacaobonen aan te pas. Men gebruikt wel de cacaoboter en melkpoeder, maar mengt die met witte poedersuiker en zo nodig een smaakstof om er wat meer chocoladesmaak aan te geven, maar wat u proeft is in hoofdzaak de gezoete cacao-boter. In welk jaar is de Rotterdamse Euromast gebouwd? Wie is daar de eigenaar van? En hoe hoog is die toren? Antwoord: Toen in 1959 de bloemen- tentoonstelling Floriade in Rotterdam werd voorbereid, wilde men er graag een uitkijktoren bij zetten om publiek te trek ken, zodat de mensen de totale bloemen pracht goed konden overzien. Men dacht ook aan het succes van de Parijse Eiffel- toren en het Brusselse Atomium, die beide van wereldtentoonstellingen date ren. B&W van Rotterdam wilden voor de helft in het benodigde kapitaal deelne men, maar trokken zich terug toen er geharrewar over ontstond. Dr. J. H. Oer- lemans wist het bedrijfsleven te interes seren. Anker Kolenmij, Amrobank, Cal- tex, van Eesteren, Holiand-Amerikalijn en wat kleinere ondernemingen legden geld op tafel en stichtten een n.v. voor bouw en exploitatie. In 1960 is de toren geopend met op 92 meter hoogte het res taurant en op 96 m en 101 m terrassen voor het uitzicht. In 1970 is de extra toren er op gezet, die tot 185 meter reikt en waarlangs een uitzichtcabine omhoog draait. EEfi ZILVEHEN 9TUIUERTIE Wij hebben een zilveren muntje met enerzijds het opschrift: 5 cents, ander zijds rond de kop: Willem 3, koning der Ned. G.H.V.L. Wat betekenen die letters G.H.V.L.? Antwoord: Deze letters betekenen dat Willem III niet alleen koning der Neder landen was, maar gelijk ook groothertog van Luxemburg. Luxemburg werd name lijk na de val van Napoleon door het Wener Congres (dat in 1815 de nieuwe grenzen van Europa moest bepalen) ver heven tot Groothertogdom en persoonlijk aan de Nederlandse koning Willem I toe gekend. Hij werd dus groothertog van dit gebied, waarvan in 1839 het westelijke deel bij het toen zelfstandig geworden België werd gevoegd. Vandaar dat de officiële vlag van het zelfstandige groot hertogdom nog altijd rood-wit-blauw is en die van de afgescheiden provincie Luxemburg zwart-geel-rood werd. Maar...Luxemburg was een zwaardleen, dit betekende dat volgens de Salische wet uitsluitend de manlijke erfgenamen titel, land en goederen kunnen erven. Aangezien de laatste koning alleen nog maar een dochter overhield, verloor Wil- helmina na de dood van haar vader elke band met Luxemburg. Alleen de vlag bleef rood-wit-bleu. Wat is het nieuwe telefoonnummer van het berichtencentrum dat ons kan inlich ten over de sluizen in te kiezen vaarrou tes? Antwoord: Het nummer, dat u jaren terug had genoteerd, is veranderd. Het werd nu (0320) 298582. Dan hoort u af delingen noemen en kunt u kiezen. Aflevering 8: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun vertier Als er één ding duidelijk wordt na le zing van de zojuist verschenen achtste aflevering van 'Acht Lieve Tijd - Zee land' is het wel dat de Zeeuwen in de voorbije eeuwen volop feesten hebben gevierd. Worden de mensen vandaag de dag naar de kermis getrokken door attracties als de botsautootjes, het reuzenrad en draai molens, enkele eeuwen geleden ging het er misschien minder spectaculair, maar zeker niet minder vrolijk aan toe. In ieder dorp en in elke stad herdachten de katho lieke gelovigen de inwijding van het kerkgebouw met een plechtige kerkmis. Aan deze feestelijke gebeurtenis ging op den duur een jaarmarkt deel uitmaken, waar iedereen reikhalzend naar uitkeek. Naast de groentenkraam en de veeboer die er zijn koeien verkocht, vertoonden goochelaars, acrobaten en boeienkonin- gen daar hun kunsten, terwijl kwakzal vers allerhande wondermiddeltjes pro beerden te slijten. Aan het eind van de achttiende eeuw werden de kerkmissen door de protestanten afgeschaft, maar de jaarmarkt, de kermis, mocht blijven be staan. Dat Zeeland eeuwenlang een land van kermissen is geweest, heeft ervoor ge zorgd dat er nogal wat typisch Zeeuwse vormen van vennaak bestaan. De Wal- cherse bevolking gaf zich met graagte aan het ringrijden over en vooral op Zuid-Beveland werd er op de gaai ge schoten. Daarnaast leefde men zich uit met katknuppelen, paling- of ganstrek- ken. Oog voor dierenleed hadden de meeste mensen toen nog niet! Ook kunt u in deze nieuwste aflevering lezen over spelerijden en heulen, inzou ten, krulbollen, Annetje-Liesjiesdag en Slabberjan. Kan het nog Zeeuwser? Vertier is altijd nauw verbonden geweest met geloof. Met pasen, pinksteren of Maria Hemelvaart werden er bijvoor beeld optochten georganiseerd, waarna het bier en de wijn rijkelijk vloeiden. Ook carnaval vind haar oorsprong in ker kelijke hoogtijdagen. Na 1572, toen de protestantse kerken zich overal in Zee land vestigden, werd er een einde aan de katholieke rituelen rond carnaval ge maakt. Overigens gingen de uitspattin gen waaraan de feestvierders zich over gaven ook de katholieke kerk zelf wel eens te ver, en moest de kerk haar achter ban intomen. Na de afschaffing door de protestanten zou het tot de negentiende eeuw duren voordat de Zeeuwen weer massaal carnaval gingen vieren. Nog tot in het begin van deze eeuw had de kerk, zowel de katholieke als de pro testantse, een grote invloed op de inrich ting van de vrije tijd van hun gelovigen. Allerlei verenigingen met een kerkelijke achtergrond werden opgericht, er werden zendingsfeesten georganiseerd en zelfs veel sportverenigingen hadden een prote stantse of katholieke achtergrond. Natuurlijk is er door de eeuwen heen ook 'werelds' vermaak geweest. Reeds in de zestiende eeuw hoefde er maar een graaf te trouwen of een stadhouder op bezoek te komen of er werd van de gelegenheid gebruik gemaakt de bloemetjes buiten te zetten. Stad of dorp werden versierd, er werden feestmalen aangericht en er werd vuur werk afgestoken. Het moge inmiddels duidelijk zijn dat u ook aan het lezen van deze nieuwe afle vering van 'Ach Lieve Tijd' veel plezier kunt beleven. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun oorlogen'Deze aflevering verschijnt eind juni. \y^ Een keuze maken Is niet moeilijk! c Kom eens vrijblijvend binnen kijken! BOEKEN EN MUZIEK] VAN DER BOOM Voorstraat 41 ^LM Sommelsdijk (P^M Tel. (0187) 482614 M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5