Massey Ferguson 4200 serie stal de show in Oude Tonge 3 6 Druk weekend KNRM Station Ouddorp Wedstrijdhengelen voor de jeugd Zonder één diploma toch prima vakman geworden! Presentatie- en samenzangavond te Sommelsdijk Stroopwafelactie Je mocht zomaar aan alle handels en knoppen komen 69e Jaargang DINSDAG 3 JUNI 1997 No. 6607 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op zaterdagmiddag 12.00 uur werd de bemanning van de reddingboot Griend door de kustwachtpost Ouddorp opge piept. Bij de Ossehoek, op de Grevelin- gen, zat een jacht aan de grond. Het jacht werd door de Griend los getrokken. Op de terugweg naar het station werd de bemanning van de Griend wederom opgepiept. Op de Ooster was een zeil jacht vastgelopen. Samen met de beman ning van de inmiddels gealarmeerde red dingboot. De Zeemanspot werd er koers gezet naar dat jacht. Bijna ter plaatse ge komen bleek dat het jacht met het opko mende water op eigen kracht was losge komen. Om 16.00 uur werd de bemanning van de Griend gealarmeerd voor een surfer welke op zee voor de Brouwersdam ronddreef met rugletsel. Met hulp van de O.R.B. werd de surfer aan wal gebracht. Medische hulp bleek niet nodig te zijn. Zondagmiddag om 12.00 uur ging de pieper weer over. Nu kreeg men de mel ding dat er op de Grevelingen, in de omgeving van de Kabbelaarsbank, een zeilboot vast zat. De daarvoor gealar meerde sleepboot Salvor was onderweg doch werd verzocht om in de omgeving van Bommenede te gaan zoeken naar een vermiste surfer. Door de politieboot P84 en de Griend werd het jacht vlot getrok ken en naar de haven van Scharendijke gesleept. De twee opvarenden van dat jacht werden aldaar met onderkoelings- verschijnselen door een dokter onder zocht. Op de terugweg naar het station werd er een surfer in de omgeving van de Osse hoek, zittend op zijn plank, aangetroffen. Deze surfer kon i.v.m. de harde wind, niet meer op eigen kracht naar de wal Uit ervaring weten wij dat deze tijd van het jaar een ietwat verwarde tijd is. Het schooljaar loopt ten einde, de vacan- tievoorbereidingen zijn begonnen, enz. enz. Het is dan niet verwonderlijk dat hier en daar wel eens iets aan de aan dacht ontsnapt. Vandaar dat wij u nog even herinneren aan de zomercompetitie wedstrijdhenge len voor de jeugd. Gedetailleerde informatie kunt u vinden op pagina 210 van teletekst. Tot aan de waterkant op 18 juni! De Projectgroep Jeugdzaken komen. Door de Griend werd deze surfer naar De Punt gebracht. Aldaar aangekomen werd de bemanning van de Griend opgeroepen om te gaan naar de Hompelvoet. Voor de haven van Ouddorp was ook een surfer in de pro blemen geraakt. Deze surfer werd van de Hompelvoet gehaald en naar Ouddorp gebracht. Amper thuis gekomen werd er weer een beroep gedaan op de bemanning van de Griend. Nu bleek dat er een motorsailer met motorpech was vastgelopen in de catamaranhaven bij Den Osse op de Gre velingen. Deze boot werd losgetrokken en onder begeleiding gebracht naar de jachthaven van Den Osse. Op de terugweg verzocht de kustwacht post Ouddorp de bemanning van de Griend om te gaan naar de Middelplaat, zijnde een zandbank voor de Brouwers- dam. Op die zandbank werd namelijk een onbekend voorwerp gesignaleerd. Ter plaatse gekomen bleek het te gaan om een achtergelaten windscherm. 7 juni 1997: 25 jaar'Bui^W.M.v.d. Harst Tamboer- en Trompetterkorps te Ooitgensplaat Dit heugelijk feit willen wij, als bestuur, niet onopgemerkt voorbij laten gaan. We hebben gemeend dit, d.m.v. optre dens door verschillende Flakkeese mu ziekkorpsen en majoretten, een extra feestelijk tintje te geven. Zo zal er om 14.30 uur vanaf het Cen trum gestart worden aan de rondgang door het dorp, door drumband 'Avec Es prit' en Brassband 'Concordia', beiden uit Ouddorp en Majorettenpeloton 'de Somi Girls' uit Middelhamis. Tijdens deze rondgang treden Muziek vereniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge en Majorettenpeloton 'Vivace' uit Oude Tonge bij het Centrum op. Daarna zullen Drumband, Muziekvereni ging en Majorettenpeloton 'Amicitia' uit Dirksland een rondgang verzorgen. Aansluitend aan dit alles is er een recep tie voor alle (oud) bestuursleden, (oud) leden, donateurs en anderen die de band willen feliciteren. Deze receptie is van 16.00 tot 18.00 uur in het Centmm. Tijdens deze receptie zal er een daverend optreden zijn van oud-tamboers o.l.v. oud-instmcteur F. Balemans. U bent van harte uitgenodigd! Zoals de nieuwe 4200 serie van Massey Ferguson tractoren tal van opties heeft, zo hadden ook wij - leken immers - ons wat opties gesteld toen we zaterdagmorgen een kijkje namen bij de feestelijke presentatie bij de dealer voor Goe- ree-Overflakkee, landbouwmechanisatiebedrijf Jac. Ba- rendregt te Oude Tonge. 't Zou ons niet lukken, zo begrepen we al bij voorbaat, de nieuwe serie technisch te beschrijven; elke landbouwer die er rondliep zou het ons gemakkelijk verbeteren wanneer we 't zouden hebben over de 2- of 4-wiels aangedreven versies, over de 8 modellen die er zijn van 52 tot 110 pk en wanneer we zouden proberen al die high-tech die de 4200-serie aan boord heeft te beschrijven. We hebben het daarom maar over een andere, en wat speelsere, boeg gegooid en 't met de eerste de beste mede-beschouwer gehad over de schoonheid van de trac tor, want echt móói zijn ze, de vertegenwoordigers van de modellen die door de fabrikant als 'the new generation' we reldwijd zijn gepresenteerd. Toen de nieuweling werd onthuld en vanonder dat grote verhullende doek te voorschijn kwam heeft ze de toeschouwers met haar schoonheid overrompeld, dét, een tractor? De boer en de boerin, zo filosofeerden we, zouden op hun paasbest in de cabine plaats kunnen nemen („met een enorm glasoppervlak, met gebogen achterraam voor een uitmuntend uitzicht rondom, goede verwarming en venti latie, perfect stereogeluid", zegt de brochure). Nog steeds stond die boerenzoon naast ons en ook hij was kennelijk wat door de schoonheid van de nieuwe 4200 overrompeld. Geen idee of de jongeman al een gade voor 't leven gevonden had, maar zo zou ze moeten zijn: „een mooi uiterlijk met veel innerlijke kracht", zegt de folder over de 4200, een sensatie waarvan de presentatie zaterdag in Oude Tonge met champag ne en een Engels ontbijt gepaard ging. In een flakkeese boe rengezin bracht het een tweespalt teweeg: „'k Word er niet goed van!", klaagde een meisje van 13, 14 tegen haar moeder toen ze de geur van vers gebakken bacon insnoof, maar pa was niet meer te houden. „De champagne is me in de benen ge zakt", maakte hij z'n dochter wijs en 't kind móest wel begrij pen dat pa het aangeboden ontbijt alle eer zou aandoen. Agrarisch Flakkee heeft daarom in Oude Tonge in en om 't bedrijf van Barendregt een prettige ontmoeting gehad waarop je 't zo maar aan kon voelen komen, er gaat iets moois groeien tussen de flakkeese agrariërs en de nieuwe Massey Ferguson - uit Engeland - 4200-serie, „mooi en toch met een verfijnde eenvoud", alweer een parallel met een begeerde boerendeerne. Wanneer een jongeman in ónze dagen een vak wil leren, zit ie op z'n 15e nog lang en breed op de schoolbank, maar anders is het Cees Looij uit Sommelsdijk ver gaan; hij voelde op die leeftijd al de hitte van het door hemzelf ont stoken smidsvuur. Binnenkort zwaait hij af na 44 jaar smid-lodd- gieter te zijn geweest, maar een school voor vakonderwijs heeft hij nooit, zelfs geen minuut, aan de binnenkant gezien. Gek genoeg leken ook z'n oudere collega's nau welijks bereid hem de kneepjes bij te brengen en dus heeft Cees het zichzelf maar geleerd. Wanneer z'n maats hun schafttijd hadden, schrokte Cees z'n boterhammen op om even het lasapparaat voor zich te hebben. Zó is ie, zonder ook maar één diploma, een uitstekend vakman geworden. Zeer gewaardeerd door z'n werkgevers Kievit Warmte - die hem op 28 juni een mooie receptie ten afscheid bieden - zowel als door de klanten van wie meer deren bij een werkafspraak lieten weten dat niemand anders dan Cees hoefde te worden gestuurd; haast eindeloos zijn dan ook de karweien geweest waar Cees op af is gegaan, maar eind deze maand zal het dan toch gebeurd zijn: dan hangt ie, zoals dat heet, 'de harp aan de wil gen' om zich vervolgens en naar hij hoopt nog langdurig te wijden aan z'n duiven, z'n hof en natuurlijk z'n vrouw die een lijst klusjes voor hem gereed heeft 'zolang als een closetrol'. Cees is een geboren Sommelsdijker, een uit 'een nestje van dertien' waarmee gelijk is verklaard dat ie na de lagere schoolbanken zo snel mogelijk aan het werk moest. Vader Looij verdiende de karige kost als landarbeider en dat heeft voor zoon Cees altijd vast gestaan dat ie dat nooit worden zou. Als schooljongen had hij omgang met Ser Kievit en Kees Vis met wie hij dik wijls in de smidse te vinden was. Mis schien heeft ie toen al de aandacht op zich gevestigd want z'n latere baas Cor Kievit heeft hem zelf gevraagd te komen, in dienst van Krijn de Mooij. Twaalf uur 's middags vroeg ie het en kwart voor één stond de 15-jarige leergrage Cees Looij bij hem op de stoep, klaar om aan het werk te gaan. 't Was - in de vijftiger jaren - nog de tijd dat kapotte theeketels werden opgelapt, dat wasketels van nieu we bodems werden voorzien en dat aan huishoudelijke apparatuur allerlei repara ties worden verricht, dat ook de bakker nog bakblikken liet maken en alle goten precies op maat zelf werden gemaakt. Cees Looij heeft zelfs paarden beslagen en met een touw an z'n middel heeft ie samen met Cor Kievit door de goot en over het dak van de watertoren gelopen. Soms zat ie haast in de wolken en dan weer zat ie ergens onder de grond. Er gingen dagen heen dat hij het daglicht nauwelijks zag, maar rondkroop over een drabbige grond op zoek naar lekken in het riool die toch ergens moesten zitten en soms vond ie ze heel verscholen. Pro per was hij dan onder de vloer afgedaald maar als het karwei klaar was stonk ie een uur in de wind en maakte alleen een warme douche hem toonbaar, maar je hebt Cees nooit horen mopperen, nee, wist ie, dat hoort er allemaal bij. Na zo'n ondergronds karwei is hij nog es in het Zuiderziekenhuis terecht geko men. Zoveel kwalijke geuren had ie tij dens een lang verblijf ergens onder een vloer ingeademd, dat ie in het ziekenhuis in 'een soort telefooncel' is gestopt, waar hij gezuiverd weer uit tevoorschijn is gekomen. Cees heeft het allemaal overleefd, hij is nergens van het dak getuimeld en altijd is z'n hoofd weer boven het maaiveld tevoorschijn gekomen. De laatste jaren heeft hij voornamelijk nog karweien gedaan voor de woningbouwverenigin gen Middelhamis en Sommelsdijk. "Gezellig', zegt Cees, maar lang niet meer zo gezellig als het vroeger was. Toen was er altijd koffie, maar nou hoort ie als het tegen tienen gaat, soms geen enkele beweging die er op duidt dat hem een 'bakje' zal worden gepresenteerd. Dikwijls is er zelfs niemand thuis omdat de vrouw des huizes haar baan heeft. Zo'n liethebber is Cees wel dat ie er dan zélf in voorziet en dat ie z'n montagewa gen thuis voor de deur - Ds. Montijn- straat 3 - parkeert, want z'n Zierikzeese vrouw zet een smakelijke kop koffie waarop haar Cees weer een paar uur ver der kan. Kievit Warmte neemt zaterdag 28 juni afscheid van z'n oudstgediende. Het zal vreemd zijn zonder hem en zonder z'n verhalen. Want die heeft hij altijd in grote verscheidenheid ten beste gegeven, over nu en over vroeger, hoe hij opgroei de in een 'krootje van dertien' op de Westdijk van Sommelsdijk, een huis met een grote kelder waarin in het najaar de aardappels en de kolen voor de komende winter werden geborgen en die winters konden koud zijn. Menig keer heeft Cees Op D.V. vrijdag 6 juni hoopt het christelijk gemengd streekkoor 'Vox Humana' uit Sommelsdijk haar eerste presentatie- en samen- zangavond te houden in de Ned. Herv. Kerk van Sommelsdijk. Het christelijk gemengd koor 'Osanne in Excelsis' uit Dordrecht hoopt ook hun medewerking te verlenen. De koren zullen afzonderlijk, zowel als gezamenlijk psalmen en geestelijke lie deren ten gehore brengen. Beide koren staan onder leiding van diri gent Jan Kapaan. Het orgel wordt deze avond bespeeld door de bekende organist Janco Belder. Hans Kom zal de koren begeleiden op de trompet en zal ook een trompetsolo voor ons verzorgen. Er zal ook veel samenzang zijn. Ds. Mulder hoopt deze avond voor ons de meditatie te verzorgen. Het geheel zal ook via de kerktelefoons van Sommelsdijk en Middelhamis te beluisteren zijn. De aanvang is 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. De toegang is gratis, wel zal er een collecte gehouden worden ter be strijding van de onkosten en de kerk bouw/evangelisatiewerk in Tongeren. Het belooft een mooie afwisselende avond te worden. We rekenen op uw komst! Tot D.V. vrijdag 6 juni. zowel als z'n broers en zussen 's och tends bij het wakker worden de stuif sneeuw van z'n dekens moeten schud den. Met temeer plezier heeft ie in z'n lange actieve periode cv-installaties aangelegd waardoor de kinderen van nu het veel warmer heben dan hij het ooit heeft gehad, maar Cees Looij kijkt niet om in wrok, integendeel. Daarom voelt hij zich thuis en kan ie praten met al die milieus waarin z'n werk hem gebracht heeft. De mogelijkheid in de vut te gaan heeft Cees, in overleg met de vrouw, toch maar aangegrepen; hij voelt er zich nu nog goed bij. En dat ouwe vrouwtje van 93 dat elk jaar kans heeft gezien Cees bij d'r kacheltje te roepen om en passant te veinzen dat ook de koelkast wat man keerde, zodat Cees die van z'n plaats haalde en even de tegels erachter afsopte, zo'n stukje geschiedenis mag blijvend op Cees blijven rekenen. in Hieum Tonge, Stad a/h Haringvliet, Middelliarnis en Sommelsdijk Echte heerlijke roomboter stroopwafels, daar komt de jeugd van de Gereformeer de Gemeente te Nieuwe Tonge mee bij u aan de deur. U leest het goed... u hoeft er alleen maar voor thuis te blijven. De opbrengst van deze actie is ten bate van ons nieuwe kerkgebouw. Deze overheerlijke stroop wafels kosten 3,25 per pakje en als u 2 pakjes koopt slechts 6,00. U kunt de stroopwafels ook bestellen bij: fam. P. H. Hobbel, tel. (0187) 652544 of fam. L. van Alphen, tel. (0187) 652024. Wilt u onze kerk op een andere manier steunen, dan kunt u altijd een gift over maken op rekeningnummer 3454.06.257 t.n.v. Commissie Rommelmarkt. Bij voorbaat hartelijk dank! VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VK>EO SnJD» - REPORTAOe FOTOGRAnE ^^n ^^Q czi czi era en [zg ^^7 czi czicnicrjczicr] ir-i'it-nl OUDDORP'Woststiwt35-Telefoon(0187) 681612/Fax683734 -PrifTtshop-Hogszoorn 172-Tyfoon (0111) 462400 Na 44 jaar gaat Cees Looij in de vut

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1