eiiahdeh-iiieuws SaLVATioN Jaarboek 91-94 van 'de Motte' werd een Dirksland-special Zomerconcert Gospelkoor uit Katwijk wiamEnvEi nttPPE scmi VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRUDAG 30 MEI 1997 No. 6606 HET ":KIJkVENSTER Blik op kerk -y? en samenleving ij - Bestrijding van het geloof - Niets nieuws Ons Nederland volk is van een christelij ke natie in betrekkelijk korte tijd een multi-religieuze samenleving geworden. Eeuwenlang was het christendom in ons land de dominerende godsdienst, mo menteel zijn er vele aanhangers van de Islam en van het Boeddhisme, terwijl daarnaast allerlei oosterse secten opgeld doen, en de gevestigde kerken sterk teruglopen. Als ik het goed zie kunnen we onder hen die de kerk verlaten hebben, of nooit tot een kerk hebben behoord, twee stromin gen onderscheiden. De eersten zijn de volmaakt onverschilli gen. Ze zijn niet meer met het Evangelie te bereiken, ze hebben er ook geen enkel zintuig voor. Willen anderen geloven en naar de kerk gaan, het is hun best, als zij maar niet lastig gevallen worden. Daarnaast is het opvallend dat er een minderheid is die kerk en christelijk ge loof fel bestrijdt. Uiteraard denken we aan een veelschrijver als Maarten 't Hart, die blijkbaar maar niet kan loskomen van zijn Gereformeerde opvoeding en het ene boek na het andere het licht doet zien om de draak te steken met 'het geloof der vaderen'. En daarnaast zijn er de meer wijsgerige figuren zoals Rudi Kousbroek en Profes sor H. Versnel die met zogenaamd wetenschappelijke argumenten de bijbel en het christelijk geloof bestrijden. Wat me bij de laatsten telkens weer treft is dat ze zo weinig nieuw geschut in stel ling brengen. Ze roepen de herinnering op aan Celsus, één van de felste bestrij ders van het christendom in de 2e eeuw na Christus. Hij was een filosoof uit de Epicureïsche school en zijn geschriften zijn verloren gegaan. Maar omdat de kerkvader Origenes niet minder dan acht boeken tegen hem geschreven heeft om zijn opvattingen te weerleggen weten we nog exact wat hij allemaal tegen het christendom had. Dat was niet gering! Joden en christenen moesten het op een gelijke manier ont gelden. Ze zijn voor hem verachtelijke mensen, minder dan de wormen en de vleermuizen. Dat hun godsdienst berust op een bovennatuurlijke openbaring ont kent hij. Mozes was een bedrieger. De scheppingsgeschiedenis maakt hij bela chelijk. Maar het christendom is bij hem niets beter dan de religie van de joden. Het kan zich alleen maar staande houden door de mensen angst aan te jagen. Jezus was niet de Zoon van God, maar geboren uit overspel van Maria met een Romein se soldaat. De kruisdood van Jezus is voor hem het beste bewijs dat Jezus niet de Zoon van God kan zijn. Christenen zijn voor Celsus alleen maar geringe, bijgelovige mensen. Hij be schuldigt hen van onwetendheid, wille keur, opstand tegen de staat, sectenma- kerij. De enige verontschuldiging voor hun domme bijgeloof is nog dat ze be drogen zijn door de apostelen. Zo zou ik nog wel een poosje door kun nen gaan, maar dat is niet nodig. Ik wilde alleen maar laten zien dat de bestrijding van het christelijk geloof niet van van daag of gisteren is, maar zo oud als het christendom zelf. En daarbij moeten we constateren dat de duivel er in twintig eeuwen niet zoveel bijgeleerd heeft... Zijn argumenten zijn nog steeds dezelfde als bijna 2000 jaar geleden. Waarnemer Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. CEN ZEEfOaUK Onlangs kochten we op een veiling een zeefdruk. De maker is A. la Gitte. In het papier staat gedrukt: Cercle Libraire RZH, met het nummer 100. Graag willen we iets meer weten van de maker. Antwoord: Een zeefdrukker die deze naam draagt, hebben wij in onze docu mentatie helaas niet kunnen vinden. Wij kunnen u dus ook niet vertellen, wanneer hij leefde en of hij méér werk heeft ge maakt. Het kan een amateur of een pro fessionele zeefdrukker geweest zijn, wiens werk onopgemerkt bleef doordat hij weinig werk verkocht en niet expo seerde. U kunt uw prent eventueel nog door een kunsthandelaar laten beoorde len. Ik drink iedere dag een glas bosbessen- sap. Nu wil ik graag weten hoeveel en welke vitaminen in dit sap zitten. Ik wil dit graag weten omdat men zegt dat je toch nog sinaasappels moet gebruiken. Antwoord: In bosbessen zit per 100 gram, 10 mg vitamine C, in sinaasappels 40 mg per 100 gram. Door het persen gaat wat vitamine C verloren door oxida tie met de lucht. U schrijft dat u sinaas appels niet kunt verdragen, u zult dus meer bosbessensap moeten drinken ver geleken met sinaasappels om dezelfde hoeveelheid vitamine C binnen te krij gen. Verder zijn deze vruchten vergelijk baar wat de voedingswaarde betreft. EEN BEmaaoE kist Via mijn familie ben ik in het bezit geko men van een houten kist met voorfront waar de volgende tekst op is vermeld: Anno 1741 DEN 10 AKTOBER SL DAM DKTK. Kunt u mij wat over deze kist vertellen? Gospelkoor SalvatioN uit Katwijk verzorgt op uitnodiging van de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk van Ouddorp op zaterdag 7 juni a.s. een concert in het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk. Gospelkoor SalvatioN is een jongeren koor van 30 personen. Ze worden bege leid door hun eigen combo, bestaande uit synthesizers, drums, basgitaar, akoesti sche en elektrische gitaar en dwarsfluit. SalvatioN heeft een repertoire met ver scheidene stijlen. Negen jaar geleden is SalvatioN ontstaan. Ze repeteerden toen nog in een klein zomerhuisje en werden begeleid door één gitaar. In de loop van deze negen jaar is er veel veranderd: er werd een eigen zang- en lichtinstallatie aangeschaft, het aantal leden en de kwa liteit groeide. Het doel van het koor is echter al vanaf het begin hetzelfde ge weeste. Het koor wil door zang en mu ziek het evangelie verkondigen op een eigentijdse wijze, die zowel jongeren als ouderen aanspreekt. Zo ging het koor vorig jaar zomer voor de tweede maal naar de Oekraïne om daar, voornamelijk op straat, met zang en muziek het evangelie te verkondigen. Op de avond van 7 juni a.s. zullen liede ren ten gehore worden gebracht, maar er is ook tijd ingeruimd voor samenzang. Tevens zal het koor een stukje drama opvoeren. Het concert op 7 juni a.s. in de Gerefor meerde Kerk te Ouddorp (ingang Dorps- tienden) begint om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. De avond duurt tot 22.00 uur. De toegang is gratis; wel zal er een collecte zijn. Iedereen van harte welkom! Antwoord: Deze fraaie kist is een Hol landse bruiloftskist. Aan de hand van een foto alleen kan niet goed beoordeeld worden uit welke streek hij afkomstig is. De waarde kunnen wij langs deze weg ook niet bepalen, maar deze kan aanzien lijk zijn. Het beste kunt u contact opne men met een goede antiquair. Die kan u dan meer vertellen over de waarde en de herkomst van de kist. EETI lEEUmE QUK? Onlangs zijn wij in het bezit gekomen van een ronde bak, die men wel een 'met' noemt. Werd deze 'met' op Flakkee gebruikt, en waarvoor? Antwoord: Zeer waarschijnlijk is dit een maat, een 'met'. In dit geval een tarwe- maat stammend uit de 18e eeuw. De merkjes zijn ijken. De poten moeten later aangebracht zijn. De maten werden uiter aard ook op Flakkee gebruikt. De waarde is afhankelijk van de staat waarin de maat staat waarin de maat verkeert en de zeldzaamheid. lOriGE MEdEL Wat moet ik een mereljong voeren dat pas uit 't nest kwam? Antwoord: Een jonge merel of zwarte lijster wordt, zoals u in de natuur wel kunt zien, door zijn ouders voornamelijk gevoerd met wormen, insecten, en kleine stukjes rijpe vruchten. U zult dit óók moeten doen tot dit dier zelf voor zijn voedsel kan gaan zorgen. Wormen zijn eiwitrijk en nodig voor de groei. Kunt u geen wormen peuren, geef dan katten voer dat immers óók uit dierlijk vlees bestaat. Wat fijn geprakte vruchtjes, bij voorbeeld appels en bessen en een enke le aardbei zijn gewenst voor de noodza kelijke vitaminenvoorziening. Een jong vogeltje kan er niets van missen. Grote waardering voor het werk van de amateur-archeologen De ouderdom van de voorwerpen die de amateur archeologen van 'de Motte' met zoveel zorg uit de Flakkeese bodem opdiepen kan hen niet hoog genoeg zijn, maar geschrokken zijn ze van nota bene hun eigen leeftijd; 'de Motte' ver grijst!", werd dan ook vrijdag avond geconstateerd toen in het gemeentehuis van Dirksland het jaarboek '91-'94 werd gepresen teerd. Daarom in Dirksland omdat maar liefst 102 van de 142 bladzij den van het boek handelen over opgravingen die in Dirksland suc cesvol werden uitgevoerd. Ze mogen dan de amateur status hebben, de speurders van 'de Motte'; burg. Boonstra van Dirksland waardeert ze als heuse professionals die hun hobby wetenschappelijk verantwoord beoefe nen; van wetenschappelijke waarde dan ook de inhoud van het jaarboek waarvan de inhoud gelegenheid geeft kennis te maken met de bodemschatten van - vooral - het dorp Dirksland, de grond immers waar de wieg van 'de Motte' voorz. Rias Olivier heeft gestaan. Het jaarboek werd dan ook een soort Dirks land-special. Burg. Boonstra bouwde een boeiende verhandeling op over de waarde van de archeologie als geschiedswetenschap en geschiedenis is - zo zei de burgemeester - de wijze waarop men zich rekenschap geeft van het verleden. Het verleden heeft invloed op het heden en dus ook op de toekomst, zo stelde dr. Boonstra vast. Hij waarschuwde er overigens tegen dat het verleden het heden zou dicteren, maar evenmin mag het verleden worden veronachtzaamd, waardevol als het is om ter lering te dienen. „Kies de toekomst, maar waardeer het verleden", was dan ook 's burgemeesters motto. Het negeren Wat is dit voor een vreemde munt? Uit welk land komt die? Antwoord: Uw munt van 25 setengs komt uit Thailand. 100 setengs 1 Baht. Het jaartal dat u niet thuis kon brengen, is 2500 volgens de boeddhistische tijdre kening, die al in 543 vóór de geboorte van Christus begon. Omgerekend komen we op ons jaartal 1957. Vreemd genoeg heeft men deze muntjes ook in latere jaren van hetzelfde jaartal voorzien, wij kunnen u daarom niet precies vertellen in welk jaar uw muntje geslagen is. Op de munt staat de beeldenaar van Rama IX Phoemipol Adoeliadet. Zijn mandarijnen, die ruim in de schil zitten, nog eetbaar? Antwoord: Mandarijnen en sinaasappe len, waarvan de jas één of twee maten te groot aanvoelt, zijn van binnen eniger mate verdroogd. De vrucht werd daar door kleiner. U perst er minder sap uit, maar dat behield zijn smaak. EEU pRiEUi mm Wat voor verschil bestaat er tussen oc trooi, patent en gedeponeerd handels merk? Misschien kunt u dat eens verdui delijken. Antwoord: De woorden octrooi en pa tent komen beide uit het Frans, maar 'oc- troyer' betekent toestemming geven, ver gunnen, en 'lettre patente'; open brief of akte waarin toestemming of recht wordt verleend tot het uitoefenen van een be paald ambacht, bedrijf of beroep of dgl. Er zijn landen waar patent de officiële van het verleden achtte hij zelfs een vorm van onbehoorlijk bestuur te zijn. Heel 'behoorlijk was de ontvangst van 'de Motte' in wat dhr. Boonstra de 'stadsgehoorzaal' noemde, een locatie die ter ontvangst van een select gezel schap als dit geen mindere mocht zijn. 't Gaf dr. Boonstra ook de gelegenheid z'n waardering voor het werk van 'de Motte' tot uitdrukking te brengen en dat deed hij van harte, (vooral) ook jegens voorz. Rias Olivier, de stuwende kracht achter het werk en de vele publicaties van 'de Motte'. Dhr. Olivier die al meer dan twintig jaar het voorzitterschap behartigt heeft zich op 't gebied van archeologisch bodemonderzoek als auto riteit ontwikkeld, hem is dan ook veel dank verschuldigd, namens de gemeente en de hele Flakkeese gemeenschap liet dhr. Boonstra die dank aan dhr. Olivier en alle bij 'de Motte' betrokkenen dan ook gaarne horen. aanduiding is, zoals met name de Duitse staten en bijv. Groot-Brittannië, dat ech ter naast patent als handelsterm het woord 'charter' kent. In ons land worden daardoor de beide termen door elkaar ge bruikt, alhoewel officieel de aanduiding octrooi wordt aangehouden. Het is de Octrooiraad die onderzoekt of voor een bepaald idee of vinding in eigen land of elders op de wereld reeds octrooi is ver leend. Dat zoeken over de gehele aarde maakt het octrooirecht zo duur. Het gedeponeerd handelsmerk is een vast teken van een persoon of firma, bestaan de uit letters en/of figuren die op een bepaalde manier zijn getekend of uitge voerd, waaronder die persoon of dat be drijf zijn waren in de handel brengt. Dit handelsmerk onderscheidt deze produc ten dan van andere gelijksoortige waren. Als het merk goed staat aangeschreven en bekendheid kreeg door zijn kwaliteit, kan de fabrikant/leverancier een betere prijs bedingen dan voor artikelen waar van het merk (nog) niet zo goed bekend staat, respectievelijk merkloze waren, ledere fabrikant zal derhalve zijn best doen om zijn artikelen onder een bepaald handelsmerk in de winkels te brengen en zo goed mogelijk aan te prijzen in adver tenties en reclamefilms, spotjes, folders enzovoorts. Om er zeker van te zijn dat een nieuw handelsmerk niet teveel ge lijkt op een reeds bestaand merk van iemand anders en tevens te waken tegen misbruik van derden, laat hij zijn nieuwe beeldmerk, tegen een bepaald bedrag aan rechten, inschrijven in een merkenregis ter. Dat handelsmerk is dan gedepo neerd. Dat is iets anders dan 'een patent merk', daarmee bedoelt men een prima j merk, zonder meer. Alsook zijn waardering voor het hem juist aangeboden eerste exemplaar van het jaarboek, boordevol informatie „die ons - zo zei dr. Boonstra - „bij stukjes en beetjes inzicht geeft in ons verleden". Omwille van de beperktheid van het budget is het in zwart-wit terwijl het in kleur zoveel mooier en de foto's zoveel verklarender zouden zijn. Het jaarboek, beschikbaar voor de leden, is in principe niet voor derden verkrijgbaar, maar - hevig - geïnteresseerden in een exem plaar kunnen zich daarvoor melden bij secretaris Klepper, tel. 681005. Op de kaft trouwens een primitieve schets d.d. 1487 van de korenmolen die tot in deze eeuw op de West Havendijk heeft ge staan. Behalve een rijk geïllustreerde verslag legging over de reconstructie van de Schans te Ouddorp, over de redoutes die vrijwel elke plaats gekend heeft, een pracht verhaal over de toren van Middel harnis bevat het rapportages over opgra vingen in Dirksland (de Nieuwstraat) waarvan de resultaten zijn geëtaleerd in een vitrine in de hal van het gemeente huis. O.a. bevat dat 'industrieel keramiek uit ca. 1900. 'De Motte' is de gemeente Dirksland, met trouwens de overige eilandgemeen- ten bijzonder erkentelijk voor alle gekre gen medewerking en 'het gewillig oor' dat steeds geboden wordt. Dhr. J. Klep per die de afwezige voorz. Pau Heer schap verving verheugde zich er over dat die medewerking niet behoeft te worden afgedwongen, waartoe in het Verdrag van Malta d.d. 1992 Europese afspraken zijn gemaakt die gemeenten verplicht het archeologisch erfgoed - ook dat in de bodem - te beschermen. Per januari 1998 zal het ook in Nederland verplicht worden bij het maken van plannen voor wegaanleg, woningbouw, bodemsane ring e.d. te waken tegen beschadiging van het bodemarchief. Het betekent dat beschermend zal moe ten worden opgetreden, 'de Motte' ver klaarde zich graag bereid daarin behulp zaam te zijn; de gemeente Goedereede heeft vooruitlopend op de wettelijke regeling een 'Motte' bestuurder al ge vraagd in de Commissie Beschermend Stadsgezicht en Monumenten zitting te nemen. Veroudering? Amateur-archeologenver. 'de Motte' werd in 1969 opgericht onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond 'ter bestudering van de geschiedenis'. Die informatie greep burg. Boonstra aan om vast te stellen dat de jeugdigen inmiddels 'wat ouder' geworden zijn... Dat bleek ook de Motte zelf bezig te houden. Jongeren zouden in het Motte- bestand van harte welkom zijn. -28- Een grote, forse man, die terzijde van het buffet stond, trok Jelles aandacht. Hij had min of meer het voorkomen van een iet wat verlopen handelsreiziger. Hij stond niet al te vast meer op zijn benen. Jelle merkte, hoe Toontje hem even scherp op nam, en vervolgens zijn schoonvader iets toevoegde. Toen de man even later zijn glas in de richting van Biersteker schoof. schudde deze het hoofd. Paul keek op zijn horloge. „Halfzeven", zei hij. „Zullen we gaan? We moeten nog eten ook, en ik wil graag de trein van twee minuten voor negenen uit Zwolle halen. Dan ben ik nog om kwart over tien in Amsterdam?" „Je meisje komt je zeker van de trein halen?" vroeg Karin. „Ik denk van wel", antwoordde Paul. Het was, alsof zijn gezicht even betrok. Karin moest ineens denken aan de foto van het meisje en aan de indruk, die zij daarvan gekregen had. Zij ging er niet verder op in en begon haar neus te poederen. Jelle wenkte Hamers. „We gaan vertrekken", zei hij. „Op naar Westeroord, jongens!" Ze stonden op. Bij de deur hield Hamers Jelle even terug. „Weet u nog van vanmiddag?" vroeg hij. „Van die kleine Renault, die bijna bovenop ons zat?" „Ja". „Ziet u die man daar, aan de zijkant van het buffet? Die grote vent, in dat blauwe pak, bedoel ik". Jelle keek onopvallend in de richting. De man, die Hamers bedoelde, was dezelfde die even geleden vergeefs om een borrel had gevraagd. Hij hield zich nu vast aan het buffet. Zijn blik volgde Toontje onophoudelijk. Om zijn mond lag een scherpe trek. „Is dat de man van die auto?" vroeg Jelle. „Hoe heet hij ook weer, zei je?" „Mants", antwoordde Hamers. „Hmmm. Hij lijkt me niet bepaald een prettige vent. Ik ben blij, dat ik niet bij hem in de auto hoef'. Van buiten klonk een schel gefluit. Het was afkom stig van Paul. Karin en hij waren doorgelopen en stonden al bij de auto. „Komen jullie nog eens?" riep hij. Even later reden ze weg. HOOFDSTUK 5 De hoop van Smalbil, dat het bodemonder zoek geen vrucht zou afwerpen en dat de Maatschappij haar onderzoekingen zou sta ken, ging niet in vervulling. Nog geen twee maan den na het bewogen debat tussen hem en Jelle Dijk stra, begon men met de eerste exploratieboringen: twee in Oosterveen en één in Westeroord. Ja, één in Westeroord! Dat was een gebeurtenis van belang! Oosterveen lag ineens aan de kop, dat was prachtig; die opscheppers uit Westeroord konden nu eens een toontje lager zingen! Maar de opscheppers lachten er wat om. Hadden zij toch niet de meeste voordelen? Waar woonden de mensen van de Maatschappij? In hun hotels! Waar kochten ze hun tabak, hun scheermesjes en alles wat ze verder nodig hadden? In hun winkels! Dat gaf natuurlijk wel even te denken, maar ze ston den er in Oosterveen toch niet allemaal even lang bij stil. Want het werk van de Maatschappij breidde zich uit in een tempo, dat bijna niet bij te houden was, en in de gemeente kregen steeds meer boeren bezoek van Paul Breukers, die met hen kwam pra ten over te verrichten werkzaamheden op hun grond. Eerst was men nog steeds een beetje huive rig, maar het duurde niet lang of men begon erop te letten, waar de auto stilhield en Paul binnenging. Want de vergoeding was behoorlijk; dat hadden ze al gauw uitgerekend. Ze mochten hem wel, die stad se meneer met zijn tas, al was hij dan een uudander en hield hij er rare fratsen op na. Maar ja, van de mensen uit de grote wereld kon je nu eenmaal de gekste dingen verwachten. Hij woonde in Amsterdam, wisten ze; hij had dat zo hier en daar wel eens verteld. Hij zou het dus wel goed gewend zijn. Zo dachten ze daarover, en door dat ze heus wel wisten hoe het hoorde, ontvingen ze hem in de mooie kamer. Hij zou daar dan op zijn gemak aan de tafel kunnen zitten, met de papieren, maar dat wilde hij helemaal niet! „De kan het best in de keuken met u af!" zei hij. „Nee, laat maar!" En dan lachte hij zo vriendelijk; zijn prachtige witte tanden kwamen daarbij te zien. En voor ze het goed begrepen, zat hij al op de bank voor de kolossale schouw, bij het open vuur, waarboven de zwartge blakerde ketel hing of de pan met aardappelen. „Ik vind dit mooi!" kon hij dan zeggen, met een gebaar naar de vlammen. „En dit!" Hij wees naar de zware, verweerde balken, die de zoldering steunden - de zoldering, die zwart was van ouderdom en soms al verzakt door de jaren. En dan kon hij opstaan en een bord van de schouw nemen, of een oud, ge blutst tinnen vaasje, of de koperen kan, die groot moeder zaliger op haar trouwdag van haar broer had gekregen. En ook kon hij zich plotseling bukken naar de oude turfbak, die al door een paar generaties was gebruikt, of lang en aandachtig naar de betegel de wanden zitten staren. Maar een van zijn raarste fratsen was wel dat boek in zijn tas, waarvan de bladzijden leeg waren, ten minste, er stond geen enkele letter in. Dat was zijn schetsboek, wisten ze al gauw te vertellen. Hij haal de het soms ineens voor de dag en dan maakte hij gauw een tekening. Hij koos daarvoor de gekste dingen uit; lang niet altijd de mooiste. Zo had hij op het erf van Bijvoet een hondehok getekend - een oud, smerig ding, dat scheef tegen de muur van het achterhuis leunde. Het werd al een paar jaren niet meer gebruikt, omdat Bijvoet geen waakhond meer hield, nadat zijn vrouw was gestorven en hij de boerderij, op één enkele kamer na, waarin hij nu zelf nog woonde, had verhuurd aan een schoonzoon van de oude Strakke. Die was daar, op de dag van zijn huwelijk, ingetrokken; Mooiman heette hij. Ze noemden hem Mooiman uit Zwartevelde, omdat hij daar vandaan kwam. Mooiman uit Zwartevelde had een gloednieuw hondehok laten maken, en dat hok werd elk voorjaar prachtig groen en wit geschilderd - die uit Zwartevelde hebben wel meer eigenaardig heden. Zijn bouvier woonde erin als een prins, maar die meneer van de Landhuur keek niet eens naar dat mooie hok om. Nee, hij moest dat ongebruikte hok tekenen, dat al bijna uit elkaar lag van ouderdom en ellende, en waarde roestige spijkers aan alle kanten uitstaken! Hij tekende soms ook mensen, maar alleen hun ge zichten. De rest vond hij zeker niet belangrijk, of misschien waren de bladen in zijn schetsboek daar voor wel te klein. Dat beweerde Geertje Doekes tenminste. En soms liet hij zo'n tekening dan ach ter; hij had dat ook bij Zesde Teen Links gedaan. Zesde Teen Links heette natuurlijk in werkelijkheid niet zo; zijn echte naam was Volman, maar zo werd hij, sedert een jaar of tien, nooit meer genoemd. Hij was toen ziek geweest, en daardoor had hij die bij naam gekregen. Er waren kleine kinderen in het dorp, die niet eens wisten, dat hij Volman heette, en zelfs onder de ouderen kwam het wel voor, dat ze eerst even moesten nadenken, voor ze zich de eigenlijke naam van Zesde Teen Links weer konden herinneren. Met een van de kinderen, die hem alleen maar bij de naam Zesde Teen Links kenden, kwam de meneer van de Landhuur in aanraking, toen hij de boer moest spreken. (wordt vervolgd) ■*H, Het gevondene hoeft niet persé eeuwen oud te zijn. Hier een verzameling industriële keramiek van rond 1900, opgegraven uit een gedempte uitwatering aan de West Havendijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3