Duurzaamhê De Vlinderstichting organiseert Grote Zomer VJinderactie vpor behoud van vlinders Piet en Jannie Bechthum DAMTOURNOOI te Melissant Alcoholverslaving te lijf Solovakantiegids '97 Officiële opening Tref Punt Middelharnis In Centraal-Azië, is door particulier initiatief onlangs de eerste en tot nu toe enige lokale rolstoeKabriek geopend medewerker m/v Sikkens Rubbol SB „Eilanden-nieuws" VRIJDAG 16 MEI 1997 EILANDEN-NIEUWS DERDE BLAD Verf- en Behangspeciaalzaak Strijk met de eer Schilder Sikkens De damvereniging 'ENEO '52' te Melissant viert zijn 45-jarig bestaan met een open damtour- nooi. Dit evenement zal plaatsvin den op zaterdag 11 oktober 1997 in het verenigingsgebouw 'Melishof', Binnenweg 61 te Melissant. Tel. (0187) 601654. Inschrijfformulieren voor dit toumooi zijn verkrijgbaar bij de secretaris van de damvereniging, p/a B. Visbeen, Beuke laar 16, 3248 BP Melissant. Inschrijven kan tot 30 september (in tegenstelling tot wat er op het inschrijf formulier staat aangegeven). I.v.m. de indeling is dit tijdstip de uiterste datum. Het maximum aantal deelnemers is 80 personen. Deelname is mogelijk in drie klassen. Ook dames zijn welkom op dit toumooi. Er zijn 80 prijzen beschikbaar gesteld door diverse sponsors en door de vereni ging- Het inschrijfgeld bedraagt 10,- per per soon, te voldoen voor de aanvang van het toumooi op zaterdag 11 oktober, tus sen 9.15 en 9.45 uur. Wist u dat bijna 10% van alle Neder landers van 15 jaar en ouder met pro blemen kampt als gevolg van alcohol? En dat de samenleving naar schatting vijf miljard gulden per jaar uitgeeft om de gevolgen van alcoholmisbruik op te vangen? Per jaar komen enkele honderden men sen om door alcohol, van wie het meren deel door alcohol in het verkeer. Enkele duizenden mensen sterven per jaar aan alcoholziekten of aan 'alcohol- gerelateerde' kanker. Ruim 5.000 mensen worden per jaar in psychiatrische ziekenhuizen en versla vingsklinieken opgenomen in verband met alcoholverslaving. Zo'n 40% van alle agressiedelicten wordt onder invloed gepleegd. Meer dan 700.000 mensen drinken ge middeld acht glazen alcohol per dag. Van hen drinken er 320.000 twaalf gla zen per dag. En 185.000 mensen 'scoren' minimaal zestien glazen per dag. Bij de consultatiebureaus voor alcohol en dmgs zijn meer dan 20.000 alcohol cliënten voor hulp bij hun ontwenning ingeschreven. Zomaar wat cijfers. Maar wel cijfers die een heel duidelijke taal spreken. Alcoholverslaving is een verschrikkelijk kwaad in onze samenleving. Geen ver slaving grijpt zozeer om zich heen. Di rect, door de aantasting van de gezond heid en het verlies van mensenlevens, maar ook indirect in de vorm van allerlei problemen en wantoestanden die het ge volg zijn van te veel alcohol. Sinds 1994 probeert de Stichting Alco holpreventie (STAP) de krachten te bun delen. Door voorlichting en informatie wil de stichting eraan bijdragen dat het misbruik temg wordt gedrongen. STAP vindt het belangrijk dat binnen kerkelijke gemeenschappen wordt stil gestaan bij alcoholmisbmik en de gevolgen daarvan. Daarom hebben gemeenten en parochies een brief ontvangen met een aantal sug gesties om dit onderwerp op te pakken, in het pastorale werk maar ook b.v. op bijeenkomsten en in kerkdiensten. Wilt u meer informatie en/of wilt u het werk van STAP als donateur steunen, dan is het adres: Stichting Alcoholpreventie, Corn. Houtmanstraat 21, 3572 LT Utrecht Tel. (030) 2716001, fax (030) 2733698. Deze zomer organiseert De Vlinderstichting de Grote Zomer Vlinderactie. Doel van de actie is: mensen laten genieten van de mooie vlinders in ons landschap. Zo betrek je men sen bij het behoud en herstel van de natuur, mét vlinders. De mooiste vlinderplekjes VAN Nederland Voor deze actie zijn de mooiste vlinderplekjes van Nederland geselecteerd. In bepaalde gebieden zijn wandel- en/of fietsroutes uitgezet. Veel van de routes lopen door terreinen van Staatsbosbeheer of Natuur monumenten of door andere natuurgebieden. Langs de routes komt u verschillende soorten Neder landse dagvlinders tegen, zowel heel gewone als heel bijzondere. Ook ziet u, afhankelijk van het seizoen, steeds andere vlinders. Genoeg kansen om volop te genieten van een natuur mét vlinders! Routekaartjes De routekaartjes zijn te koop bij de kantoren van de ANWB en de VVV. U kunt ze ook bij De Vlinder stichting in Wageningen bestellen. De routekaartjes zijn het hele seizoen te gebruiken. Op de routekaartjes staat behalve de route ook een lot nummer: hiermee maakt u kans op prachtige prijzen. Er zijn 29 verschillende routes. De kaartjes kosten ƒ5,- per stuk. De opbrengst van de actie is bestemd voor het Vlinderherstel- fonds. Hieruit worden acties betaald om de vlinderstand te herstel len. Deze acties vinden plaats in overleg en samenwerking met de beheerders van (natuur) gebieden. Vakantiegids voor alleengaanden Ook dit jaar is een vakantiegids voor al leengaanden beschikbaar. De Solovakan tiegids '97 is geheel vernieuwd en geeft een vrijwel volledig overzicht van alle reisorganisaties met hun vakantie-moge- lijkheden. In de gids staan zeer avontuur lijke en sportieve vakanties, mogelijkhe den voor mensen die tijdens de vakanties hun creativiteit willen ontwikkelen, cul- tuurrondreizen, maar ook de meer rustige hotel- of appartementvakanties aan zon nige kusten. Alle vermelde organisaties hebben van de Vereniging Vakantie Part ners het predikaat 'Alleengaande vrien delijke organisatie' gekregen. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat zij geen of wei nig toeslag rekenen voor alleengaande vaJcantiegangers, dat de kwaliteit van de eenpersoonskamers dezelfde is als de meerpersoonskamers en dat van de deel nemers, aan de in de gids vermelde rei zen, tenminste 40% alleengaand is. De Solovakantiegids '97 wordt uitgege ven door de Vereniging Vakantie Part ners. De Vereniging is inmiddels de grootste organisatie voor alleengaande vakantiegangers in ons land. De Vereni ging bemiddelt tussen haar leden om i samen als vakantiepartners of als groepje met vakantie te gaan. De Vereniging heeft ook in heel Nederland kringen waar haar alleengaande leden elkaar, tus sen de vakanties door, kunnen ontmoe ten. Wilt u ook in het bezit komen van de uit gebreide Solovakantiegids '97 maak dan 7,50 (inclusief verzendkosten) over op girorekening 3537051 ten name van de Vereniging Vakantie Partners Rijswijk NB. Aan (nieuwe) leden wordt de gids gratis toegezonden. U kunt ook een fol der aanvragen. Stuur een briefkaartje naar de Vereniging Vakantie Partners, Almweg 1, 4284 VG Rijswijk NB, of bel even (0183) 443354. Het Internet, iedereen heeft er al van gehoord of over gelezen. De Rabobank- organisatie is nu raim een jaar actief op het gebied van Internet onder de naam TrefPunt Nederland. TrefPunt Nederland houdt zich onder meer bezig met het toe gang verlenen tot Internet, het zoge naamde access-providing, en het ver schaffen van informatie via Internet. Het verspreiden van informatie gaat via lokale Trefpunten die worden onder steund door de plaatselijke Rabobank. Via deze lokale TrefPunten kunnen loka le ondernemers, verenigingen en stich tingen zich op meerdere manieren pre senteren op het Internet. Met ingang van 22 mei 1997 heeft ook Goeree-Overflakkee een eigen lokaal TrefPunt. Dan vindt om 19.30 uur in de Rabobank aan de Langeweg te Middel harnis de officiële opening plaats van het TrefPunt Middelharnis door de burge meester van de gemeente Middelhamis, mevrouw Sleurink-Rabbinge. Op deze avond wordt ook dieper inge gaan op het TrefPunt concept en maakt u tevens kans op 1 tot 6 maanden gratis toegang tot Internet. Voor deze avond wordt u van harte uitgenodigd. Als vervolg op de opening van TrefPunt Middelhamis wordt op 25 juni 1997 een seminar georganiseerd in Het Prieel van Recreatiecomplex De Staver. Hierover wordt u nog nader geïnformeerd. Waarom zijn vlinders belangrijk? Vlinders zijn niet alleen erg mooi om naar te kij ken. Ze zijn ook uitste kende graadmeters voor de kwaliteit van natuur en landschap. Ze stellen allerlei eisen aan hun omgeving, b.v. de aan wezigheid van bepaalde plantensoorten. Als ze die niet meer aantreffen, zullen de vlinders vertrekken, of op die plek uitster ven. Door hun korte levenscyclus geven ze direct aan waar er problemen zijn in het landschap. Daardoor kunnen we vaak nog op tijd ingrijpen en de situatie verbeteren. Vlinders zijn de meest bedreigde diergroep in ons land, maar Vlinders vormen een bedreigde diergroep. Met twee op de drie soorten gaat het slecht. Gelukkig is het nog niet te laat om de vlinders te helpen. Daarvoor is veel geld nodig. Geld voor onderzoek, geld voor onder steuning van vrijwilligersgroepen, geld voor voorlich ting aan beheerders en eigenaren van terreinen. Als we met z'n allen rekening houden met de wensen en eisen van vlinders, dan kunnen we van vlinders blij ven genieten! Wat kunnen we doen voor de vunders? We kunnen nog veel doen voor de vlinders in ons land. Door onderzoek weten we van de meeste soor ten welke eisen ze aan hun omgeving stellen. De ter reinbeheerders kunnen zo, in overleg met of op advies van De Vlinderstichting, rekening houden met de vlinders. Dat kan bij de inrichting van nieuwe gebie den, maar ook bij het beheer van bestaande gebieden. Daardoor kunnen we veel soorten in ons land behou den of zelfs temgkrijgen. We rekenen op veel hulp! De WV ziet ze vliegen Haal een route bij uw VVV en u ziet de vlinders ook vliegen. Nederland telt mim 300 VVV-winkels. Zij hebben allemaal de route in huis. Stap eens binnen bij een VVV, en ontdek dat de VVV ook vele ideeën heeft voor een dagje uit of een vakantie vol afwisse ling in eigen land. Ook over uw eigen omgeving kan de VVV tips geven. Van elke streek in Nederland is er een VVV-gids. Voor een vakantie in eigen land, of een gezellig weekendje of dagje uit. De Vlinderstichting De Vlinderstichting in Wageningen is een landelijke natuurbeschermingsorganisatie. Haar doel is: behoud en herstel van natuur en landschap in ons land, met vlinders als invalshoek. De Vlinderstichting werkt aan haar doelstellingen door onderzoek, advisering, voor lichting en educatie. U kunt De Vlinderstichting steu nen door donateur te worden. ledere gift is welkom. Donateurs die vanaf 40,- per jaar bijdragen, krijgen vier keer per jaar ons tijdschrift 'Vlinders' en een wel komstgeschenk. Adres: De Vlinderstichting Postbus 506,6700 AM Wageningen Steun De Vlinderstichting Giro 513.44.25 Voor meer informatie: Postbus 506 6700 AM Wageningen Telefoon 0317 - 46 73 45 DE GREVELINGEN Buijs Buijs Kortgeleden is In Biskek, de hoofdstad van Kirgizstan, de eerste en tot nu toe enige lokale rolstoelfabriek in Cen- traal-Azië geopend. Centraal-Azië omvat naast Kirgizstan, nog de nieuwe Sovjet-Republieken Kazachstan, Turk menistan, Uzbekistan en Tadzjikistan. Baisal (wat in het Kirgisch betekent 'vrede in het midden van alle activitei ten') zoals de naam van de fabriek luidt, produceert rolstoelen die speciaal ont wikkeld zijn door een team van deskun digen uit verschillende landen voor de lokale barre omstandigheden in Kirgiz stan. Alleen al in Kirgizstan zijn 20.000 rol stoelen dringend nodig. Import van Wes terse rolstoelen biedt geen oplossing, niet alleen vanwege de hoge kosten, eventu ele reparaties, maar ook vanwege de lokale omstandigheden, zoals slechte wegen, geen trottoirs, etc. De huidige capaciteit van Baisal is maxi maal 75 a 80 rolstoelen per maand. Baisal is een initiatief van de Christelijke hulporganiastie Venture Middle East. Deze hulporganisatie bestaat nu mim 10 jaar en houdt zich bezig met hulpverle ning aan de Christenen in het Midden- Oosten (o.a. Jordanië, Irak, Iran, Li banon, Egypte e.a.) en in de zelfstandige voormalige Sovjet-Republieken in Cen traal-Azië. Vanaf 1989 is Venture Middle East (VME) werkzaam in Kirgizstan. Onder zoek leerde dat er een groot tekort is aan rolstoelen en orthopedisch materiaal. Mede op aandrang van de regering van Kirgizstan besloot VME om te onderzoe ken of het mogelijk was een rolstoel te ontwikkelen speciaal geschikt voor de lokale omstandigheden. Deze ontwikke ling, de fabriek en het produktieproces zijn tot stand gekomen dankzij giften en financiële ondersteuning van particulie ren, fondsen, etc, wereldwijd, die VME een warm hart toedragen. De opening van Baisal werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Kirgi- sche regering, plaatselijke overheid en leden van NGO's die in Kirgizstan werk zaam zijn. De Amerikaanse Ambassadrice Mrs. Eileen Malloy vertolkte de gevoelens van de aanwezigen bij de opening zeer treffend: 'These chairs are a ticket to freedom'. De Kirgische regering was de eerste die een order voor 50 rolstoelen plaatste tij dens de opening! Inmiddels zijn er al aanvullende orders geplaatst. Het ligt in de bedoeling om naast de hui dige produktielijn, indien daar voldoende financiën voor zijn, een tweede produk tielijn op te zetten. VME wil ook in de andere Centraal Aziatische Republieken gelijksoortige fabrieken helpen bouwen. Tevens is van uit het Koninkrijk Jordanië konkrete be langstelling getoond. Ook kunnen mensen in het Westen de lichamelijk gehandicapten in Centraal- Azië helpen. Stichting Venture Middle East Nederland heeft speciaal hiervoor een hulpprojekt gestart 'Gezinnen helpen Gezinnen'. Een folder over dit projekt is te verkrij gen via telefoonnummer: (0342) 476456 of via Antwoordnummer 1046, 3770 VB Bameveld. Rubbol SB is een professionele hoogglans aflak voor buiten. Zeer geschikt voor deuren en kozijnen. Heeft een uitstekend glansbehoud. Door de extra toegevoegde siliconal is Rubbol SB zeer duurzaam, 6 tot 7 jaar. Hof laan 27, Middelharnis. (0187) 4847 39 CARAVANS „De Grevelingen" is officieel dealer van Muller, Atlas, Sunseeker stacaravans en mobiele bungalows in hout of pvc. Kom eens /(ijken op onze perma nente show. Wij hebben altijd ruime keuze in gebruikte sta- en tourcaravans. camping en caravanhandel Battenoord Nieuwe Tonge tel.(0187)6512 59 b.g.g. (0187) 651895 fax (0187) 6516 55 telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! In de gemeente Middelharnis ontstaat op de afdeling Samenleving, v^erkveld Sociale Zaken/Welzijn op korte termijn een vacature voor een jonge, enthousiaste, ambiti euze en talentvolle; voor 36 uur per week Gelet op de personeelsformatie van het werkveld wordt de voorkeur gegeven aan een vrouw. Algemene informatie Het werkveld Sociale ZakenA/Velzijn is onder meer belast met: - beleidsvoorbereiding, advisering en uitvoering op het gebied van Sociale Zaken (Algemene bijstand en aanverwante wetten en regelingen, Wet Voorzieningen Gehandicapten e.d.) - financiële (uitkerings)administratie Sociale Zaken - beleidsontwikkeling, advisering en uitvoering op het gebied van Welzijn, zoals: ouderenwerk, kinderopvang, volwasseneducatie, bibliotheekwerk, club- en buurt huiswerk, algemeen maatschappelijk werk, volksgezondheid, opvang asielzoekers en statushouders, sport en recreatie, amateuristische muziek- en zangbeoefening, vrijwilligerswerk. De te benoemen medewerker of medewerkster moet in principe voor alle taken inzetbaar zijn, maar wordt voornamelijk belast met taken op het gebied van welzijn. Functie-informatie Het gaat in de vacante betrekking om: - het beoordelen van subsidieverzoeken, jaarrekeningen en overige verzoeken aan de gemeente - het beheer van de gemeentelijke gym nastieklokalen - coördinatie Anjercollecte - het leveren van een bijdrage aan de beleidsontwikkeling op de toegewe zen beleidsgebieden - leveren van bijdragen aan de wijziging van het subsidiebeleid, opstellen nieuwe verordening e.d. - advisering over bezwaar- en beroep schriften - het voeren van overleg met vertegen woordigers van gesubsidieerde instel lingen en andere overheden - het uitvoeren van secretariële werk zaamheden. De aan te stellen medewerker of mede werkster is primair verantwoordelijk voor: - kinderopvang - plaatselijkvormings-en ontwikkelings werk - ouderenbeleid - amateuristische muziek- en zangbe oefening - kunstzinnige vorming en cultuur - recreatie - sport. Salaris en rechtspositie De bij de gemeentelijke overheid gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Aanstelling vindt plaats afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. Vooralsnog is het niveau van de functie vastgesteld op niveau V of VI. De salaris- grenzen in genoemde rangen lopen van f 2.471,- tot f 4.003,- bruto per maand. Het niveau van de functie zal later definitief worden vastgesteld op basis van functie waardering. De benoeming geschiedt in eerste instantie op tijdelijke basis (proef). Inlichtingen en sollicitatie Meer inlichtingen over de hiervoor genoemde functie kunt u krijgen bij de heren Van Nieuwaal en Donkersloot, respectievelijk plaatsvervangend chef (verantwoordelijk voor Sociale ZakenAVelzijn) en chef van de afdeling Samenleving. Zij zijn tijdens kantooruren telefonisch te bereiken onder nummer (0187) 483555. Belangstellenden worden hiermee uitgenodigd om voor 22 mei a.s. te solliciteren bij het college van burgemeester en wethouders van Middelharnis, p/a postbus 13240 AA Middelharnis. Functie-eisen Naast ambitie en talent beschikt de te benoemen medewerker of medewerk ster ook over: - een opleiding op tenminste MBO-ni- veau - uitstekende redactionele en commu nicatieve vaardigheden - affiniteit met werkzaamheden op het gebied van Welzijn - bereidheid tot het volgen van aan vullende opleidingen - een positieve instelling om in teamver band te werken. Als u beschikt over financiële en juridi sche deskundigheid of vaardigheden en/ of kennis hebt van welzijnsaangelegen- heden, strekt dat tot aanbeveling. N.B. Ook schoolverlaters worden ver zocht te solliciteren. Procedure De medewerkers en medewerksters van het werkveld Sociale Zaken/Welzijn wor den bij de selectieprocedure betrokken. Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187) 482729 Fax (0187) 48 57 36

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 8