Geschonken aan het Streek museum Goeree-Overflakkee DE STARLET RED: .NIEUWE BOEKEN TOYOTA OOK BESCHIKBAAR VOOR EEN PROEFRIT: De TOYOTATOPPER in uw REGIO: AUTOMOBIELBEDRIJF FLAKKEE B.V. E' HEHHBHSBHHHHBHÏÏB VRIJDAG 16 MEI 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Het Streekmuseum aan het Sommelsdijkse Kerkstraatje heeft in de loop der jaren een belangrijke collectie (gebruiks)voorwerpen verzameld. Het doel van het museum is dan ook deze verzameling voor ons nageslacht te behouden en de voorwerpen zoveel mogelijk te exposeren, teneinde oude gebruiken, leef omstandigheden en werkzaamheden aan de vergetelheid te onttrekken. Er wordt gelukkig veel geschonken, want er zijn nog genoeg din gen die thuishoren in het museum, maar waarvan wij geen exemplaar bezitten en dus niet kunnen exposeren. Hieronder volgt een lijst van de vele gevers en geefsters: dhr. Jongejan, Dirksland: boek over ijzerwaren; dhr. W.J. van der Kamp, Middelhamis: brieven landarbei dersvereniging Sommelsdijk; N.N.: filmprojector met films; dhr. J. Sarelse, Middelhamis: wasstamper en schoenpoetsdoos; dhr. J. den Engelsman, Middelhar- nis: kaartjes veerboot; mw. Schuring, Groningen: doos met kant, handschoenen, etc; fam. C. Nieuw- land, Dirksland: schroefdraadtappen uit smederij; dhr. Smit, Sommelsdijk: kledingkist; fam. Louman, Oost- voome en fam. Portegies, Assen: 2 bijbeltjes, aanstel ling onderwijs, oude foto's en merklap; fam. A.W. Driesprong, Dirksland: 2 verpleegsterwoordenboek- jes; fam. J. Groenendijk, Melissant: varkensringtang, onbekend voorwerp; erven Korteweg, Ooltgensplaat: hoekkastje, nikkelen speelgoeddieren; dhr. Volk- maars, Dirksland: boeken Koningshuis, beschilderde glasplaatjes; fam. M. de Graaff, Dirksland: enige kle ding; dhr. P. van Kempen, Middelhamis: ondergoed; dhr. A.J. van Nierop, Middelhamis: stuk parachute en linnen zakje; dhr. Peeman, Middelhamis: houten windmolen; fam. Terlouw, Middelhamis: schort; dhr. W.A. Matze, Voorschoten: omslagdoek en 4 ellestok- ken; fam, W. Kievit, Sommelsdijk: omslagdoek; mw. De Jong, Den Haag: petroleumvergasser; mw. Oom- es, Oude-Tonge: aardewerk bordje; mw. Reynoudt, Sommelsdijk: asbakje; dhr. Kootstra, Sommelsdijk: 3 tegels en gareel; dhr. A. Doom, Nieuwe-Tonge: pers voor potplantjes; dhr. R. Wisse, Middelhamis: bon boekje 1914-1918 en reglementen van verenigingen; mw. N. de Nooijer-de Graaf, Rotterdam: gehaakte polsmofjes; mw. Robijn, Melissant: handwerkboeken en woordenboek; dhr. W. Huizer, Ooltgensplaat: archief kolenbond 'Algemeen Belang' te Ooltgens plaat; mw. Smits, Haastrecht: klopper van loodgieter, schoenleest, strijkijzer en ijzeren nagel; mw. Visser- de Koning, Middelhamis: sunlight zeep; mw. E. de Keizer-van der Slik, Sommelsdijk: voorschriften Ziektewet; fa. Boot-Kooiman, Culemborg: spiegel en schilderij; dhr. S. Sluij, Sommelsdijk: schroevendraai- ersset; mw. Mulder-Knöps, Dirksland: Statenbijbel en knipsel; fam. A. Borg, Oude-Tonge: 12 exemplaren van 'De Spiegel'; dhr. A.J. van Rumpt, Middelhamis: boek 'Grondig Bekeken'; dhr. P. Krijgsman, Middel hamis: 2 profielschaven van kuiper, sigarenpuntknip- per en leer van schoenmaker; mw. J.D. Peeman- Taale, Den Bommel: luiermandje; mw. Westra, Oude-Tonge: jaargang van 'De Wacht' en boekje; fam. H. van Immerzeel, Melissant: blaasbalg van smid en lichtbak; fam. Dreijer, Den Bommel: voor raadbus en lampetkan; dhr. L. Konings, Nijkerk: 2 foto's van zangkoor; dhr. M. Smit, Middelhamis: plunjezak; dhr. H. van Groningen, Middelhamis: spoelbekken; erven Van der Tak, Leiden: koperen krullen met hoofdband, stel rouwkeuvelspelden, stel rouw oorknopjes, ondermuts, rouwkeuvel, 2 schorten, omslagdoek, schouderdoekje, 2 gehaakte mutsjes, 2 linnen hemdjes; dhr. J. Stmik, Herkingen: keulse pot, 2 warmwaterkruiken, chocoladeketel, vergiet, 2 bak vormen en voorraadbus; fam. Nelis, Sommelsdijk: thee; dhr. H. Groen, Middelhamis: beugbak met beugvislijn; fam. Franken, Zeist: doosje gemaakt van ansichtkaarten; N.N.: 4 merklappen, proeflap, hardan- gerkleedje, linnen muts, kastboordkleedjes en dames- onderbroek; dhr. A.M. Terwoert, Oude-Tonge: jaar gang 'Zondagsblad' en tekst op hout; dhr. A. Zoon, Middelhamis: voorraadblik; mw. Veger, Middelhar- nis: doktersinstmment. Fam. J. Driece, Sommelsdijk: wasbord; dhr. Schu ring: postzegeldoosje en bloemenvaas; fam. Offer- man-Stuyvenberg, Groningen: etssteen van C. Jetses; mw. E. Maaskant, Rotterdam: mutsenmandje, 2 olie lampjes, 2 kroontjespenhouders en doosje met kroon tjespennen; mw. J. Knöps-Stmijk, Dirksland: gedenk boek 'Twee eeuwen aan de Schie'; Waterschap Goe ree-Overflakkee, Middelhamis: boek 'Goeree-Over flakkee 1940-1945'; fam. De Bakker, Middelhamis: Rotterdamsch Nieuwsblad m.b.t. De Ramp; mw. C. Partejiec-Breeman, Assen: oude ansichtkaarten; fam. J. Both, Oude-Tonge: 2 foto's van klederdracht; dhr. M. Mijnders, Goedereede: vaantje 'Apollo', sunhght zeep en zakjes blauw voor de was; mw. Breederveld, Nieuwe-Tonge: worstmolentje; St. Provinciaal Wees huis Gereformeerde Kerk, Wassenaar: tegeltableau, glas-in-lood raam, schilderij van Dirk Bos, gedenk stuk geboorte Dirk Bos, foto's weeskinderen etc; N.N.: foto's weeskinderen Bosse Weeshuis, scheeps toeter; dhr. J.C. Both, Middelhamis: boeken: 'Herkin gen in vroeger tijd deel 1'Middelhamis in vroeger tijd deel 2', 'Sommelsdijk in vroeger tijd', 'Ouddorp een eeuw in foto's en herinneringen deel 2', 'De dijken braken op Goeree-Overflakkee', 'Een man in de bran ding', 'Door water en vuur', Nederland waterland', 'Leidse Parochot' en '1 Februari 1953'; dhr. Schuring, Nieuwe-Tonge: boek over M.A. de Ruyter; dhr. M. Nieuwland, Dirksland: sikkel, vijl, hakbijltje, schre pel, bloembollenriekje, 2 bietenspaden, bietenhakmes, handboormachine en set houtsnijmesjes; N.N.: 2 foto's, vlooienspel, doosje met kijkgaatjes, kienspel, boetnaald, breinaaldenhouder, pijpekop, luciferdoos- houder, 2 papierklemmen, polsbandje, doosje lak- brons, 2 shawls, 2 leeszakken, kootzak, schort, gor dijn, beddentijk, voetenbankje, peluw en 2 kussenslo pen; Fam. J. Mackloet, Sommelsdijk: krantenbus; nalatenschap mw. J.M. Lokker-Everaers, Ouddorp: 2 zilveren doosjes, zilveren schaartje, 2 zilveren brei doppen, zilveren naaldenkoker, zilveren breipenhou der thans broche, zilveren broche en 3 zeeuwse knop jes, 2 zilveren broches met haar, 5 paar gouden oor klokjes, gouden ring, gouden broche, 1 paar gouden keuvelkrullen, snoer granaten, 2 zilveren schakelarm banden, zilveren collier, zilveren hanger, zilveren dames polshorloge, 1 stel van flakkeese dracht, 2 gou den kussenbellen, 2 gouden torenspelden, 2 gouden zijnaalden, 2 gouden naalden, doopjurk, bovenstuk van doopkussen, kanten keuvel met karkas, 2 onder mutsen, viool in kist, 2 ingelijste foto's, pentekening toren Goedereede, herinneringsplaat Zondagsschool, gekleurde ets, 6-delige 'Ons voorgeslacht in zijn dage- lijksch leven geschilderd', maritiem boekwerk, boek 'Camera Obscura' van Hildebrand, ingebonden jaar gang van 'De levende natuur van Hermans en Jac.P. Thysse' uit 1911, 3 delen 'Vragen van den dag', reuk flesje met gouden dop en 1 stel vaasjes; Fam. A. Kar- dux, Dirksland: 3 kapzakken, geëmailleerd pannetje; dhr. A. Hollaar, Middelhamis: booromslag, trekzaag en 3 stuks schenktuiten vmchtenpers; Fa, Blok, Mid delhamis: geëmailleerde emmer met zachte zeep; dhr. W. van den Ouden, Oude-Tonge: graan- en oliemolen uit Tweede Wereldooriog; dhr. C.N. Schuring, Mid delhamis: zilveren vingerhoed, boek 'Sommelsdijk een eeuw in foto's en herinneringen', 3 oprolbare schoolklaskaarten en 2 kaarten met verkeerstekens; dhr. J.H. Kalle, Herkingen: doos sigaren; Ladies Cir cle 45 Goeree-Overflakkee: boekje met streekrecep- ten; mw. D. Meinders-Dwars, Den Haag: merklap, boekje met borduurmotieven en boekje over Gazelle fietsen; fam. De Ruiter, Ooltgensplaat: bladen over het maken van kleding; N.N.: 3 glasplaatjes voor op deur, deurkmk en 2 kolenkitten; dhr. P.M. Kem, Mid delhamis: zaaiblik voor kunstmest; dhr. J. Boogaard: uniformjas; fam. Rosmolen, Den Bommel: 4 kanten keuvels, schort, 6 kmikezakken, bedsteeboordplankje en geëmailleerd pannetje; dhr. F. de Ruiter, Sommels dijk: klein landbouwgereedschap; dhr. J.A.M.J. van der Velde, Sommelsdijk: kaartje deltagebied en doos je koffiefilters; dhr. Laponder, Middelhamis: gereed- schapkist met timmermansgereedschap; mw. Groe nenboom, Goedereede: ingelijste merklap; fam. Bake- laar, Enschede: geëmailleerde pan, blikje 'Roode Ster' en houten lepel. F. van Heest, Goedereede: boekje 'Onlusten te Goede reede in de jaren 1616-1619'; mw. Terlouw van den Doel, Middelhamis: papieren plaat Zondagsschool; fam. M.G. de Graaff, Dirksland: schoorsteenmantel kleedje en linnenkastkleedje; dhr. B. van Wallené, Spijkenisse: linnen schoolplaat; N.N.: 3 nachthemden en sprei; dhr. J. Tieleman, Melissant: rekenliniaal; dhr. C. Kievit, Sommelsdijk: prijscourant 1949 T. van den Doel Zn.; fam. P. Zoon, Dirksland: 2 deurmat ten; dhr. Van der Velde, Sommelsdijk: eigengemaakte carbidlantaam 1945 en houten slijpplank; fam. Fran- ken-Braber, Zeist: franse hangklok; fam. C.W. van der Boom, Sommelsdijk: ingelijst diploma 40 jarig dienstverband; P. Krijgsman, Middelhamis: flesje klitwortel-haarolie, hoge hoed, handschoenen, opwrijfborstel en doosje rijgpennen; dhr. A. Kroon, Oude-Tonge: doosje hoestpoeders; N.N.: manchet knopen gemaakt van zilveren dubbeltjes en kwartjes; fam. Beket, Middelhamis: scheerzeep, levensmidde lenbonnen en bonkaart 1944; fam. Boshoven, Herkin gen: 2 voorraadblikken en 'Kroniek van een friese boer'; dhr. J. Lokker, Ouddorp: PTT-zaklantaam, blokschaaf, vliegen vangers en spulletjes uit winkel. U ziet uit vorenstaande lijst, dat er het afgelopen sei zoen weer veel voorwerpen geschonken zijn. De Ver eniging wil alle gevers/geefsters nogmaals vriendelijk bedanken voor hun bijdrage. Lees deze lijst eens door. Ongetwijfeld heeft u ook nog wel het een en ander uit Grootmoeders tijd, wat u nooit meer gebraikt. Wellicht kunt u er het Streekmuseum er een groot plezier mee doen. Wanneer u oude voorwerpen wilt schenken, bel dan de suppoost, de heer E. Blok land, en hij komt het eventueel afhalen, telefoon 0187-483778 'Mag het ietsje meer zijn?', de vraag die wij het meest stellen aan onze klanten. En dan bedoelen we zeker niet de prijs, maar de ongelofelijke extra's die op een Toyota zitten. Zoals bij de Starlet Red. Een compacte auto met vele spor tieve extra's standaard, alleen leverbaar in rood. Sportief is ook de prijs van het speciale accessoirespakket, slechts f500,-. De Starlet Red kost f 25.490,- inclusief accessoirespakket. Er is al een Starlet v.a. f22.990,-. f39.990, Maar ook de Toyota Camry staat voor een proefrit klaar. Deze oorstrelende auto biedt u zowel zakelijk als privé het hoogste niveau van rijplezier. Met zeer gunstige exploitatie kosten. Camry 3.0 V6 Automaat v.a. f69.990,-. De Carina stationwagon. Een dynamische auto die ruimte en sportiviteit combineert. Standaard met o.a. dubbele airbag. Er is al een Carina v.a. 38.490,- Dorpsweg 28 - 3245 VC Sommelsdijk - Tel. (0187) 48 44 66 J. C. Ryle, De zaligheid van het evangelie. Uitge verij De Groot Goudriaan, Kampen. Gebonden. 96 pag. Prijs 17,50. De anglicaanse bisschop J.C.Ryle (1816-1900) is in onze eeuw nog steeds bekend door zijn geschriften. Stichtelijke geschriften in de beste zin van het woord. Zijn boeken hebben tot doel de lezers te funderen op het evangelie van Gods genade en het leven van het geloof op te bouwen door het werk van de Heilige Geest. Met deze intentie schreef hij ook zijn bekende verklaringen van de vier evangeliën. In het door hem geredigeerde jeugdblad De Catechisant neemt ds. W. Pieters (Ned. Herv. te Genemuiden) van tijd tot tijd korte overdenkingen over uit Ryle's uitleggingen van de evangeliën; de vertaling is van zijn eigen hand. In deze bundel heeft hij er ruim veertig opgenomen - ontdekkende en bemoedigende stukjes die in kort bestek de kem van de desbetreffende evangelietekst raken. Ds. D. Haklienberg, Veel schoner dan de mensen kinderen. Uitgeverij Den Hertog b.v., Houten. Gebonden. 92 pag. Prijs 24,90. Dominee Hakkenberg is enkele jaren geleden overle den. Hij was predikant binnen het verband van de Gereformeerde Gemeenten, laatstelijk in Groningen. Er is nu een bundeltje met zes preken verschenen. Ze zijn ooit uitgesproken, zowel in Lisse als in Gronin gen, en nu vanaf de geluidsband uitgetypt. Psalm 45 is een bruiloftslied, "een lied der liefde". Gezongen wordt van de liefde van de Bruidegom tot zijn bruid. Ds. Hakkenberg betrekt deze liefdesverhouding op Christus, het Hoofd van Zijn kerk, en Zijn gemeente. In zijn verklaring werkt hij deze allegorie aan de hand van de onderscheidene tekstverzen nader uit. Hiermee staat hij in een oude traditie. Kohlbrugge bijv. promo veerde zelfs op een dergelijke verklaring van deze zelfde Psalm. De preken bevatten veel geestelijke les sen. Ds. C. Harinck, Ons Avondmaalsformulier. Uitge verij Den Hertog b.v., Houten. Gebonden. 174 pag. Prijs ƒ29,50. De schrijver, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Houten, schreef al eerder een boek over het Avondmaalsformulier. Trouwens ook over het Doopsformulier alsmede over het belij denis-doen. Van het eerstgenoemde boek is nu een herdruk verschenen. Om over lappingen met het boek over het belijde nis-doen te voorkomen, achtte de schrij ver het nodig te zorgen voor een gewij zigde herdruk. Na een korte historische introductie van het Avondmaalsformu lier bespreekt ds.Harinck de inhoud daar van naar de orde van het formulier zelf. Het is goed om op deze wijze de diverse onderdelen in hun samenhang (opnieuw) te ontdekken. Zelfs de lijn van het betoog is al veelzeggend. De grondtoon van het formulier formuleert de schrijver als volgt: "Houdt aan, grijpt moed, uw hart zal vrolijk leven". Het kruis van Christus wordt in dit formulier hoog opgeheven. Christus wordt in al Zijn heerlijkheid en volheid aan met name kleingelovigen en wankelmoedigen voorgesteld. Een hartelijke aanbeveling voor deze inleiding tot "het schoonste formulier uit onze liturgische bundel". Ds. B. van der Heiden, Het goede voor Jeruzalem. 35 meditaties over Nehe- mia. Uitgeverij Den Hertog b.v., Hou ten. Gebonden. 158 pag. Prijs 28,50. Het bijbelboek Nehemia is niet het meest bekende. Slechts zelden vormt één van de gedeelten uit dit boek stof voor de zondagse prediking. In samenwerking met de Jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten heeft ds. B. van der Heiden een serie overdenkingen over Nehemia laten uitgeven. Het bijbelboek bevat naast geestelijk onderwijs ook veel prak tische lessen voor ouderen en jongeren - alsmede aansporingen om de Heere te vrezen en in Zijn wegen te gaan. Nehe mia zocht het goede voor Jeruzalem. De schrijver - predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Kampem - laat niet na te wijzen op de Heere Jezus Christus, de meerdere Nehemia, die in Zijn neder- daling tot deze verloren wereld, het goede voor Sion zoekt. En dat ook bewerkt! Ds. C. Sonnevelt, Gods weg met Israël. Zestien bijbelstudies over Romeinen 9 - 11. Uitgeverij Den Hertog b.v., Hou ten. Gebonden. 179 pag. Prijs 29,50. Binnen het kerkverband van de Gerefor meerde Gemeenten is sedert enkele jaren het besef gegroeid dat de kerk een taak heeft ten opzichte van Israël, de bemin den om der vaderen wil. Inmiddels is zelfs een deputaatschap voor de evange lieverkondiging onder Israël ingesteld. Iemand die in zijn kring voor dit doel pionierswerk heeft verricht, is ds. R. Boogaard te Leiden. Het nu verschenen boek van de hand van ds.Sonnevelt, pre dikant te Veenendaal, wil aandacht vra gen voor Gods openbaring omtrent Israël, met name in Paulus' brief aan de Romeinen. De directe aanleiding tot ver schijning van dit boek is een aantal pre ken over Rom.9-Il. Zaken die toen niet aan de orde konden komen, worden hier nader uitgewerkt. Aan elk hoofdstuk zijn enkele gespreksvragen toegevoegd. De schrijver volgt in zijn boek de orde van de desbetreffende hoofdstukken zelf. De inleiding in hoofdstuk 1 waar dit gedeel te in het totaal van Paulus' brief wordt geplaatst, is heel instructief. Een belangrijk hoofdstuk is het veertien de; daar zoekt de schrijver naar de bete kenis van Rom.11:25 en 26 waar de apostel spreekt over het behoud van het volk: "En alzo zal geheel Israël zalig worden". Terecht verklaart hij "de vol heid der heidenen" als "de brede stroom zoals God die zal toebrengen uit de hei denen en zoals Hij die wassen doet in geestelijke kracht", zulks in plaats van de traditionele uitleg van "het volle getal van de uitverkorenen". Een wat bredere uitwerking en nadere onderbouwing (bijv. met verwijzing naar het puriteinse gedachtengoed in dezen) had deze keuze meer overtuigingskracht kunnen geven. "Alzo zal geheel Israël zalig worden...", schrijft de apostel. Mét de Statenverta- lers leest ds. Sonnevelt "Israël" hier als het joodse volk als natie; anders dus dan Calvijn en Bavinck doen. Het "alzo..." geeft geen tijdsvolgorde aan (alsof er zou staan "alsdan..."), maar wijst op de weg waarin Israël het heil ontvangen zal: "de weg van het opnieuw ingeënt worden in de olijfboom door het geloof in Chris tus". De volheid van de heidenen gaat gepaard met de volheid van Israël. Een overtuigende exegese! Gedachten als deze zijn breder weergegeven en sterker beargumenteerd door ds. P. den Butter in zijn boek "Volk tussen eeuwigheid en eenzaamheid" (1978). "Het gebed dat ik voor Israël doe, is tot hun zaligheid", schrijft de apostel. Laat dat gebed er zijn en blijven! En moge de bestudering van dit boek daartoe stimu leren. Immers - "indien de verwerping van Israël de verzoening is van de wereld, wat zal hun aanneming zijn, anders dan het leven uit de doden?!"... M. Hollebrands, De bekering en het sterven van Sara Louisa Hollebrands. Met inleiding en toelichting door dr. J. H. van de Bank. Uitgeverij Den Her tog b.v., Houten. Paperback. 104 pag. Prijs 17,50. Sara Louisa Hollebrands is een Middel burgs meisje uit de vorige eeuw dat op 13-jarige leeftijd hoort dat ze heel ernstig ziek is. Als ze bijna 16 jaar is, overlijdt ze. Haar ziekbed is een getuigenis van Gods genade geworden. Ze vindt verzoe ning in het bloed van het kruis. Vader Hollebrands heeft haar laatste levensja ren destijds beschreven, zulks op ver zoek van zijn inmiddels naar Amerika vertrokken zonen. Het geschriftje is tot voor kort nimmer publiek verschenen. Tijdens zijn verblijf in Amerika kwam enkele jaren geleden dr.J.H.van de Bank uit Ede (theologisch docent aan de Uni versiteit te Utrecht) het op het spoor. Op uiterst zorgvuldige wijze heeft hij het oorpronkelijke manuscript bewerkt, ingeleid en toegelicht. Nu ligt het voor ons als een fraai geannoteerde en geïllus treerde uitgave die zowel in kerkhisto risch als in stichtelijk opzicht veel biedt. De beschrijving van de bekering en het sterven van deze 19e-eeuwse tiener laat zich vooral lezen als een getuigenis van Gods genade aan een (jonge) zondaar. Laten daarom ook jonge mensen van geschriftjes als deze keimis nemen. JMJK 1.3i 16V motor Airbag Dubbele baUcen in de portieren Geven tileerde schijfremmen vóór Stuurbekrachtiging Bumpers in carrosseriekleur Achterruitenwisser 14 inch lichtmetalen velgen 175/60 Yokohama banden Toerenteller Elektrisch in hoogte verstelbare koplampen Flankbescherming met rode accenten Zoemer vergeten verlichting Gordelspanners Derde remlicht 3 jaar Toyota EuroCare 3 jaar garantie Speciaal accessoirespakket Dakspoiler, dakantenne en dashboardaccenten in rood Wijzis^ingL-n vcuirhcluuKlcn, prijzen \uc\. BTW. cxcl. kosten rijk];iar ikci Een keuze maken is I niet moeilijk! Kom eens vrijblijvend binnen l<ijken! BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187)482614

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7