EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Autowasdag Volgende week collecteweek Overdenking Rode Kruis uit de Heilige Schrift avonddriedaagse vol verrassingen Rommelmarkt Ouddorp Zelf bepalen hoe hoog de maandlasten van de lening zijn HET ,KIJk VENSTER 'De Kriekel' organiseert flakkee verhuizingen b.v. VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 16 MEI 1997 No. 6603 Blik op kerk -yP en samenleving Ij - Putten en Amersfoort - Moeilijk dilemma - Eendrachtig Het is al even geleden dat in dit hoekje 'Samen-op-Weg' aan de orde is geweest. Niet alleen omdat er weinig nieuws te melden viel, ook omdat het zo'n uitge kauwd onderwerp is. Wat valt er, na alles wat al gezegd en geschreven is, nog voor zinnigs over op te merken? Na zo'n lange periode van stilzwijgen mag het dan weer een keer. Alleen - niet over SoW wil ik het hebben, maar over de verdeeldheid in de kring van de te genstanders. Want in het geheel van de Hervormde Kerk leeft vrij veel verzet tegen de voorgestelde fusie, maar ook binnen de Gereformeerde Bond lijken zich steeds meer twee richtingen af te tekenen. De aanleiding tot deze 'scheiding der geesten' ligt in Amersfoort. De insiders zullen terstond begrijpen wat ik daarmee bedoel, maar voor de buitenstaanders heeft die plaatsnaam wel wat toelichting nodig. Op zaterdag 21 september van het vorige jaar was daar een tweede grote bijeenkomst (na Putten van drie jaar daarvoor) van ambtsdragers uit GB-krin- gen. Velen hebben die bijeenkomst erva ren als een koerswijziging. In Putten werd met grote eenstemmigheid ver klaard: ,,Wij kunnen niet weg en wij kunnen niet mee". In Amersfoort werd dat standpunt wat afgezwakt. Ook als SoW doorgaat, dan is onze plaats in de verenigde kerk, om daar te strijden voor de Gereformeerde belijdenis. Van de zijde van het hoofdbestuur is her haaldelijk gezegd dat er principieel niets veranderd is. Maar verschillende predi kanten en kerkeraden hebben het gevoel dat in Amersfoort een wissel is omgezet. Dat de GB zich als het ware heeft uitge leverd. En dat heeft geleid tot de oprich ting van het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk. Vanuit deze groep klinkt een onvoorwaardelijk 'nee'. Wat er ook gebeurt, zij willen de Hervormde Kerk voortzetten. Of dat kan, en hoe dat moet - daarvoor hebben ze geen plan. Zij willen alleen de weg van de gehoorzaamheid gaan. In die weg - zo vertrouwen ze - zal de Heere Zelf wel ^o^g^"- Ik moet zeggen dat ik het moeilijk vind om een standpunt in te nemen. Om te kiezen tussen één van de twee opvattin gen. Wanneer van de kant van de GB opgemerkt wordt dat er in de praktijk niet zoveel zal veranderen, omdat op dit moment in de Hervormde Kerk toch ook allerlei wind van leer wordt toegelaten, dan is dat niet voor veel tegenspraak vat baar. Hoogstens zal een intocht van Ge reformeerden en Luthersen het confes sionele gehalte verder verzwakken. Maar wanneer het Comité stelt dat men in de nieuw te vormen kerk niet leven kan, omdat er dan een belijdenis zal zijn die zichzelf tegenspreekt, dan hebben ze daar óók het gelijk aan hun kant. Een huis dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet bestaan. De vraag is alleen of het in de praktijk mogelijk zal blijken, als de fusie een feit wordt, om met een X-aantal gemeenten de oude Hervormde Kerk voort te zetten. We hebben een slecht voorbeeld van ruim een eeuw geleden. Abraham Kuy- per wilde ook 'de belijdende pit uit de bast' van de Her/ormde Kerk pellen en was van gedachten dat hij met een aantal getrouwen de voortzetting zou vormen van de Kerk van de Reformatie. Maar de praktijk leerde dat hij er buiten kwam te staan. Nu herhaalt de geschiedenis zich nooit precies, mar het is wel een waar schuwend voorbeeld. Ik schrijf deze regels in de week voor Pinksteren. Het Pinksterevangelie begint met het bericht dat de discipelen van Christus in die tijd 'allen eendrachtig bij een waren'. Wat kun je daar hartstochte lijk naar verlangen. Dat allen die de Heere Jezus liefhebben, zó samen zou den optrekken. Niet alleen in, maar ook buiten de Nederlandse Hervormde Kerk. En zo samen zouden smeken om de doorwerking van de Pinkstergeest. Wie weet wat God doen zou? Waarnemer OUDDORP - Op 10, 11 en 12 juni organiseert sportvereniging 'De Kriekel' uit Ouddorp voor de 25ste keer de AVONDDRIEDAAG SE. Deze 'jubileumtocht' krijgt na tuurlijk een feestelijk tintje. Ook dit jaar kan er weer gekozen worden voor een afstand van 5 of 10 km. ledere avond wordt er om 19.00 uur gestart bij sporthal 'Dorpstienden' in Ouddorp. In schrijven kan van te voren bij het VVV- kantoor in Ouddorp tegen een geredu ceerde prijs van 3,50. Deze voorin schrijving is mogelijk tot 6 juni. Natuur lijk kan er ook op de eerste avond wor den ingeschreven. Het inschrijfgeld be draagt dan 5,-. Dit jaar zijn er weer gevarieerde routes door het afwisselende landschap van Ouddorp en omgeving. De tochten gaan door prachtige natuurgebieden die anders niet of alleen toegankelijk zijn voor hou ders van een lidmaatschapskaart. Het is dit jaar alweer de 25 ste keer dat MIDDELHARNIS - De restauratiecom missie van de Ned. Herv. kerk te Mid- delhamis organiseert op zaterdag 24 mei een autowasdag in de Ring te Middelhar- nis. Tussen 9.00 en 13.00 uur bestaat de mogelijkheid om auto's te laten wassen en daarmee tegelijk de restauratie van het kerkinterieur te steunen. Voor 7,50 wordt uw auto weer brand schoon en voor 2,50 extra wordt het auto-interieur ook nog eens keurig ge stofzuigd. Terwijl u toekijkt of alles naar wens gebeurt, kunt u tegen betaling ge nieten van een heerlijk kopje koffie en een plak cake. De kans op een dergelijke schoonmaak beurt van de auto kunt u natuurlijk niet voorbij laten gaan. Tot ziens dus op 24 mei a.s. 'De Kriekel' de avonddriedaagse organi seert. Natuurlijk moet dat gevierd wor den. Vanwege het jubileum en dankzij onder andere onze hoofdsponsor Rabobank West Flakkee worden het drie avonden vol verrassingen! De eer ste avond..., maar nee we verklappen nog niets. Dus, graag tot ziens bij de start op 10, 11 en 12 juni in 'wandelend' Ouddorp. Op zaterdag 24 mei houdt de Geref. Kerk van Ouddorp weer haar jaarlijkse rommelmarkt. Er is weer van alles te doen! Naast veel 'rommel', ook vers gebakken vis, oliebollen, patat, ijs, koffie met cake, koekjes, tokkelroom en natuurlijk nog veel meer! De verkoop begint om 09.00 uur en is op het parkeerterrein van de 'Dorpstienden'. Komt u ook? Onder het motto 'Om de hoek gaat iemand kapot aan eenzaamheid' vraagt het Nederlandse Rode Kruis in de komende weken extra steun voor de hulpverlening dicht bij huis. Het aantal eenzame men sen neemt jaarlijks toe. Er is een groeiende behoefte aan hulp voor de meest kwetsbaren in onze sa menleving. Meer mensen dan vroe ger zijn vanwege ouderdom, lang durige ziekte of invaliditeit aan huis gekluisterd. Voor die mensen zijn de vrijwilligers van het Rode Kruis vaak het enige contact met de buitenwereld. In Zuid Holland bezoeken vrijwilligers jaarlijks rond de 2800 mensen aan huis. Ook op Goeree-Overflakkee gebeurt dit op grote schaal. De acht Rode Kruis af delingen die op ons eiland actief zijn, bieden met hun vrijwilligers zoveel mo gelijk hulp door de mensen thuis te be zoeken, voor te lezen, een wandeling met hen te maken of gewoon een luisterend oor te bieden. Dit is van onschatbare waarde voor hen die alleen op die manier het sociale contact kunnen behouden. Aan het zogenaamde flankerend bejaar denbeleid bij de diverse zorgcentra op Goeree-Overflakkee wordt eveneens meegewerkt door de Welfare medewerk sters van het Rode Kruis. Veel Rode Kruis activiteiten lopen niet zo in het oog. Toch wordt regelmatig assistentie verleend bij allerlei eilandelij- ke festiviteiten, zoals op Koninginnedag, of bij sportevenementen als de Omloop van Goeree-Overflakkee. Ieder jaar begeleiden medewerkers van het Rode Kruis de vakantieprojecten voor oude ren, minder-validen en gehandicapten. Jongeren bieden via het Jeugd Rode Kruis een helpende hand bij allerlei gele genheden waar hulp noodzakelijk is. Op diverse basisscholen op Goeree-Over flakkee worden cursussen Jeugd EHBO gegeven. Een enkele keer staat het Rode Kruis wel in de schijnwerpers, wanneer er in Ne derland een ramp uitbreekt of dreigt uit te breken. Toen destijds de hoge water standen in Limburg grote moeilijkheden veroorzaakten hielpen vele Rode Kruis vrijwilligers mee, afkomstig uit het gehe le land. Dan blijkt de waarde van een goede organisatie als het Rode Kruis, die op zo'n moment snel en doelmatig hulp kan verlenen. Ook internationaal wordt regelmatig een beroep op de vrijwilligers gedaan. Wanneer deze maand de collecte voor het Rode Kruis wordt gehouden, staat u dan eens even stil bij al deze activiteiten. ,,En als de dag van het Pinkster feest vervuld werd, waren zij allen eendrachtelijk bijeen. En er ge schiedde haastelijk uit de hemel een geluid, gelijk als van een geweldig gedreven wind en vervulde het gehele huis, waar zij zaten. En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest"(Hand. 2:1, 2 en 4a) Met de viering van het Pinksterfeest zijn wij gekomen aan het einde van de chris telijke feestdagen. Wij hebben in de pre diking met elkaar mogen stilstaan bij de heilsfeiten. Christus heeft het heil en de zaligheid verworven en het geloof leeft uit en bij de heilsfeiten. Het door Chris tus verworven heil wordt door de Heilige Geest in harten van zondaren toegepast. De Heilige Geest schenkt ons Christus en doet ons delen in de weldaden van Christus. Die weldaden zijn verzoening van de schuld, vergeving van de zonden en het eeuwige leven. De Heilige Geest neemt het uit Christus en verkondigt het ons. Hebben wij de Heilige Geest al ontvangen? Zo ja, dan is dat Gods gave. Een gave die ons nooit meer afgenomen wordt. Door ongeloof, door twijfel en door onze zonden kan het lijken dat de Heilige Geest is geweken. Maar Gods belofte luidt: „Dat de Heilige Geest nimmermeer zal wijken". Waar de Heilige Geest komt daar blijft Hij. Be droef dan de Heilige Geest niet door ongeloof of twijfel. Doe belijdenis van uw zonden en blus Zijn werk niet uit. Dank God voor de gave van Zijn Geest en bid dagelijks om de werking van de Geest. Hebben wij de Heilige Geest al ontvan gen? Zo niet, roep God dan aan en blijf in dat roepen volharden en geloof dat God de Heilige Geest geeft aan ieder, die Hem daarom in waarheid bidt. Wie bidt, wie in waarheid bidt, die zal de Heilige Geest ontvangen en het hart vervullen. Pinksterfeest is het feest van de vervul ling. Voor de komst van de Heilige Geest was dit feest een oogstfeest. Op dat oogstfeest werden de eerstelingen, koeken of broden gebakken van de nieu we oogst, in de tempel gebracht. In het brengen van de eerstelingen be leed men: „De Heere is de Gever en de Eigenaar van alles". Op het feest der eer stelingen dankte het volk God voor de oogst. God had hun gebeden gehoord en verhoord. God maakte Zijn woord waar: „En gij zult overvloedig en tot verzadi ging eten en prijzen de Naam van de Heere, uw God. En gij zult weten, dat Ik in het midden van Israël ben en dat De, de Heere, uw God ben en niemand meer. En daarna zal het geschieden dat Ik mijn Geest zal uitstorten over alle vlees". De Heere gaf veel maar Hij beloofde meer. Hij had meer om te geven. Oogstfeest werd Pinksterfeest. In de volheid van de tijd gaat de profetie in vervulling. God vervult de tijd en de beloften. En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd. Op die dag zijn de volgelingen van de Heere Jezus in één van de bijgebouwen van de tempel bijeen gekomen. Zij bid den eendrachtelijk om de vervulling van Gods beloften. Zij zien uit naar de komst van de beloofde Trooster. Zij verwachten de Heilige Geest. God hoort hun volhar dend gebed en Hij de hoorder der gebe den is ook de verhoorder der gebeden. God vervult Zijn beloften. De Heilige Geest wordt uitgestort. Wat een troost voor ons. Ook nu zal God, die dezelfde is gebleven, in de weg van eendrachtig bijeen zijn en op het volhardend gebed Zijn beloften vervul len. De Heere is en blijft de God van Zijn woord. Als wij de Heere verwach ten met de bede: „Och dat Gij de heme len scheurde, dat Gij nederkwam", dan zal de Heere doen boven bidden en den ken. De tijd werd vervuld. Ook het huis waar zij zaten. De Heilige Geest daalt neer en God is tegenwoordig. Het huis werd vervuld. Ervaren wij dat ook in onze samenkom sten rond Woord en sacrament? Bidden wij om de Heilige Geest bij ons opgaan en vewrachten wij Hem bij ons zitten in het huis van God? De Heilige Geest is uitgestort en daar wil de Heere ook ons, als gemeente naar Zijn Naam genoemd, in doen delen. Verwacht het van de Heere en Hij zal Zich niet onbetuigd laten. De tijd werd vervuld, het huis werd vervuld en zij, die bijeen waren, werden vervuld met de Heilige Geest. De Heilige Geest moet gekend worden als persoon. Om de Heilige Geest te ken nen moeten wij Hem ontvangen. Op het eerste Pinksterfeest werd de Heilige Geest ontvangen. Hij werd geschonken. Dat gebeurde ook daarna en dat gebeurt nog. Het levenscheppende en levenwek kende Woord wordt ons nog verkondigd en dat zal naar Gods belofte vruchten dragen. Doden zullen horen de stem van God en zij zullen leven. De Heilige Geest is gekomen en Hij blijft komen. Bidt om de vervulling met de Heilige Geest voor uzelf, voor uw gezin en voor de gemeente en voor de kerk. De Heere bereide ons allen Zijn Pinksterzegen. Stad L. D. Burger Rabobank Huis Hypotheekadvies introduceert nieuwe 'Vrije Keuze Hypotheek' Rabobank Huis Hypotheekadvies brengt deze maand haar nieuwe 'Vrije Keuze Hypotheek' op de markt. Een nieuw pro duct dat vooral interessant is voor mensen die al een eigen woning hebben, maar ook veel voordelen biedt aan mensen die een eer ste hypotheek aMuiten. Met de 'Vrije Keuze Hypotheek' kan tegen een zeer laag renteta rief geld worden geleend. De consument bepaalt vervolgens zelf hoe hoog het bedrag is dat hij maandelijks aan rente en aflossing ttetaalt Dit bedrag blijft in principe de gehe le looptijd gelijk, ook wanneer de marktren- te verandert De 'Vrije Keuze Hypotheek' kent een bijzon dere aflossingsregeling. „Samen met de hypo theekadviseur van Rabobank Huis Hypo theekadvies komt de klant een maandelijks te betalen bedrag overeen. De klant bepaalt zelf de hoogte van dit bedrag, wat kan bestaan uit een aflossingsdeel en een rentedeel", legt Jan Tanis, hypotheekadviseur van Rabobank Mid- deUiamis uit. De 'Vrije Keuze Hypotheek' biedt de klant zekerheid, want het afgesproken maandbedrag blijft in principe de gehele looptijd van de lening gelijk. Ook als de marktrente wijzigt. Jan Tanis: „Stel dat de marktrente omhoog Gaat u maar rustig slapen. Wij verliuizen uw meubelen als eieren. gaat. In dat geval blijft de klant hetzelfde bedrag betalen als bij de oude rentestand. Alleen wordt dan het rentedeel in het afgespro ken maandbedrag groter en het aflossingsdeel kleiner". In het voorbeeld dat Jan Tanis geeft lost de klant per maand dus minder af. „Geen pro bleem", zegt Jan Tanis: ,Jn dat geval wordt de looptijd verlengd. De klant hoeft dus bij rente stijging niet meer te gaan betalen, zoals bij leningen met variabele rente wel het geval is". Natuurlijk betekent een dahng van de markt rente dat het aflossingsdeel in het maandbedrag groter wordt; de klant lost sneller zijn lening af en de looptijd kan worden ingekort Het rentedeel wordt twee maal per jaar aange past aan de dan geldende marktrente. De rente die de consument bij de 'Vrije Keuze Hypo theek' betaalt is bijzonder laag. Verlagen maandlast Samen met de hypotheekadviseur van Rabo bank Huis Hypotheekadvies komt een klant een vast maandbedrag overeen. Zo kan de klant een maandlast nemen met een beperkt aflos singsbestanddeel. Nico Overduin, hypothee kadviseur van Rabobank Middelhamis: „Hij kan ook kiezen voor een maandlast, waarbij minder wordt betaald dan de verschuldigde rente. Zelfs een maandlast van 0,00 is moge lijk. Er is dan geen sprake van een aflossings deel". De klant gebmikt dan een deel van de overwaarde in de woning om de maandelijkse rentelast van te betalen. Overwaarde is het verschil tussen de verkoop waarde van het huis en het restant van de hypo theekschuld en ontstaat doordat de waarde van de woning is gestegen of doordat iemand zijn hypotheekschuld geheel of gedeeltelijk heeft afgelost. De hypotheekadviseur als belastingspecialist Nico Overduin: „Klanten kunnen de overwaar de van hun woning dus gebruiken voor het ver lagen van hun woonlasten. Maar zij kunnen er ook een verbouwing van financieren of de overwaarde gebruiken als aanvulling op een pensioen. Bij de 'Vrije Keuze Hypotheek' bepalen klanten zelf hoe zij de overwaarde wil len gebmiken". Wel moet de consument reke ning houden met de begin dit jaar gewijzigde belastingwetten. Door de nieuwe fiscale regels moeten consumenten met meer dingen reke ning houden. „Ik kan me voorstellen dat de nieuwe belastingwet veel vragen oproept. Con sumenten kunnen altijd even vrijblijvend langs komen bij de hypotheekadviseurs van Rabo bank Huis Hypotheekadvies. Die zijn speci aal opgeleid om de consument door het doolhof van regels heen te leiden en om hun de beste weg te wijzen die het meeste fiscale voordeel oplevert", aldus Nico Overduin. Flexibiliteit voor het leven Rabobank Huis Hypotheekadvies streeft met haar producten naar een levenslange relatie met haar klanten. Met de nieuwe 'Vrije Keuze Hypotheek' laat Rabobank Huis Hypothee kadvies duidelijk zien waarom: een flexibele fmanciering, die precies aansluit op de persoon lijke situatie van de klant. Bovendien kan de 'Vrije Keuze Hypoheek' worden aangepast op veranderingen die zich voordoen in de financië le situatie van de klant. Deze flexibiliteit ken merkt overigens alle producten van Rabobank Huis Hypotheekadvies. Bij Rabobank Huis Hypotheekadvies staat de klant centraal. De adviseurs van Rabobank Huis Hypotheekadvies zijn hoog opgeleid en kunnen adviseren op het gebied van hypothe ken, andere financieringen, fiscale en juridische zaken, en verzekeringen. Ook kennen de advi seurs van Rabobank Huis Hypotheekadvies de plaatselijke woningmarkt en kunnen zij klanten de weg wijzen naar diverse personen en instanties in de gemeente. Bijvoorbeeld bij de aan- en verkoop van een huis, of wanneer iemand met plannen zit voor een verbouwing. Jan Tanis voegt hier nog aan toe: „Geïnteres seerden kunnen altijd even bij ons binnen lopen voor een vrijblijvend gesprek. Mensen die er over denken om een hypotheek af te sluiten, kunnen kosteloos met de hypotheekadviseur van Rabobank Huis Hypotheekadvies uitre kenen tot welk bedrag zij kunnen lenen". DEMIMX illll^;: mi -25- „Dc ben de enige!" zei Geertje. Het klonk trots. Er ging een instemmend gemompel door de zaal. Jelle wachtte even, tot het weer stil was. ,,Kijk eens aan!" zei hij toen. „Mag ik dan binnenkort eens met mijn vrouw bij u komen? We willen het graag eens zien. Dag mag toch?" „Natuuriijk!" zei Geertje. Jelle had midden in de roos geschoten. Op de voor ste rij glimlachten de burgemeester en zijn vrouw. Jelle ving een waarderende blik op van de terrein- chef, en Paul, die het zich gemakkelijk had gemaakt op de kist van het projectietoestel, grijnsde instem mend. Om zijn bijval nog eens extra te onderstre pen, stak hij onopvallend een duim in de lucht. Dokter Hogeboom boog zich over naar Karin. Handig!" fluisterde hij enthousiast. Zijn ogen glommen van de pret. Alle verlegenheid van Geertje was nu geweken. Haar gezicht stond trots. Zij verzekerde nog eens, dat meneer en mevrouw van harte welkom waren. Ja - en wat zij nu zelf te vragen had? Kijk, meneer had verteld, dat die olie diep in de grond zat, en dat het er door buizen uitgezogen werd. Bij de licht beelden had zij dat ook gezien. Jelle knikte. Ja, daar kwam het in grote lijnen op neer. Wel, maar hoe ging het dan verder? Als die olie nu uit de grond gehaald werd, dan kreeg je toch gaten op die diepte? Zou de oppervlakte dan niet gaan verzakken? Haar probleem verbaasde Jelle niet; hij had deze vraag daarvoor te vaak gehoord, en hij had haar hier zeker verwacht. Hij vertelde opnieuw over de grote diepte, waar zich het oliezand bevond, en over de afdekkende kleilagen. Hij legde haar ook nog eens uit, dat de olie zich in uiterst fijne druppeltjes in de kalksteenlaag bevond. Het lukte hem, haar geheel tevreden te stellen, zoals zij zelf beweerde, maar hij rilde van ontzetting, toen hij zich trachtte in te den ken, welke voorstelling zij in werkelijkheid nu wel van de zaak zou hebben. De volgende vragensteller was Berend Luk, de klei ne boer uit de Veenhoek. De gedachte aan zijn oom. die destijds naar Amerika was gegaan, en door spe culatieve aankopen van grond, waarin later olie was gevonden, in korte tijd grote kapitalen had vergaard, speelde hem nog steeds parten. Waarom, wou hij weten, kon dat hier nu niet? Jelle legde hem uit, dat de wetten van de landen nu eenmaal grote verschillen toonden, en dat het hier, in verband met de bepalingen van de Mijnwet, een kwestie van concessies was, in tegenstelling tot Amerika, waar de eigenaar van de grond ook het geen in die grond gevonden werd zijn eigendom kon noemen. Toen Jelle uitgesproken was, knikte Berend. Ja, het was hem nu duidelijk. „Maar toch vind ik het jam mer", zei hij, toen hij weer ging zitten. Deze opmer king bezorgd hem nogal enige bijval. Het hek was nu van de dam, en het regende vragen. Voor de technische zijde van de aardoliewinning bleek niet bijster veel belangstelling te bestaan, maar men interesseerde zich des te meer voor de gevolgen, die een eventuele exploitatie voor de grond zou hebben. Het ging iedereen hierbij in hoofdzaak om de vergoedingen. Telkens als er weer iemand plaatsnam, verwachtte Jelle dat Smalbil zou opstaan, maar de man bleef steeds zitten, hoewel duidelijk uit zijn houding bleek, dat hij ten zeerste op zijn qui vive was. Een maal, toen het wat lang duurde tot een nieuwe vra gensteller opstond, maakte hij aanstalten overeind te komen, maar toen, op de rij voor hem, ook plotse ling iemand oprees, liet hij zich snel terugzakken op zijn stoel. - Hij wil de laatste zijn, dacht Jelle, die ervan over tuigd was, dat de man hem niet met rust zou laten. - Hij hoopt, dat ik straks te moe zal zijn om hem nog aan te kunnen. Hij is toch niet zo dom, als ik had verwacht... Na een uiteenzetting van de wijze, waarop de Maatschappij, bij exploitatie van een ter rein, wel eens werkkrachten uit de oorspronkelijke bevolking aantrok, scheen er niemand meer te zijn, die nog iets te vragen had. Jelle wachtte geruime tijd. Hij liet zijn blik langs de rijen gezichten gaan, en vroeg; „Is er werkelijk niemand meer, die nog iets te vragen heeft? We hebben de tijd, hoor!" Nog steeds gebeurde er niets. Iedereen bleef zitten. „Dan", zei Jelle eindelijk langzaam, „zal ik dus maar aannemen, dat we voor vandaag klaar zijn?" Hij was nauwelijks uitgesproken, toen de manufac- turier opstond. „Ik zou nog graag even het woord willen hebben", zei hij. Het werd doodsril in het zaaltje. Jelle zette zich schrap, maar hij dwong zichzelf tot een aanmoedi gende lach. „Zegt u het maar!" zei hij vriendelijk. Smalbil schraapte zijn keel. ,,U heeft tot nu toe steeds gesproken", zei hij, „over een eventuele exploitatie van het terrein hier. Het is dus nog mogelijk, dat al die maanden, waarin de Maatschap pij hier nu bezig is, straks verloren tijd zullen blij ken te zijn?" Jelle knikte. ,,Dat is inderdaad mogelijk", ant woordde hij. „De kans bestaat dus, dat u na verloop van tijd weer weggaat?" „Ja". „Mag ik vragen, hoe tot nu toe de resultaten van het bodemonderzoek zijn?" ,,Het is moeilijk, daarop te antwoorden", zei Jelle voorzichtig. „Bodemonderzoek is altijd al een vrij riskante zaak geweest. Zelfs bij zeer hoopvolle uit slagen kan blijken, dat exploitatie op den duur niet lonend zal zijn. Allerlei factoren spelen daarbij een rol. We hebben dat wel eens in bepaalde gebieden gezien, waar onder gunstige omstandigheden met exploratieboringen begonnen werd, maar waar de Maatschappij toch moest besluiten, haar concessies terug te geven, omdat de resultaten zeer teleurstel lend waren". „Ik hoop", zei Smalbil, „dat het hier ook zo zal gaan". Het klonk vlak, alsof hij bij de kapper zat en instmcties gaf over het model, waarin hij zijn haar geknipt wilde hebben. Boer Strakke, naast hem, zat tevreden te knikken. „Overigens bent u hierover al even onduidelijk als de pers". „Het spijt mij", antwoordde Jelle, „maar ik kan u werkelijk niet meer vertellen. Als ik mij zou gaan verdiepen in allerlei hoopvolle bespiegelingen, dan zou dat een slag in de lucht betekenen, en daar heeft u toch ook niets aan, nietwaar?" Smalbil negeerde deze vraag. „Maar als het u is, zoals u graag schijnt te willen?" vroeg hij. Het klonk een beetje vals. „Hoe stelt u zich dan het ver dere verloop voor?" ,,Bij een lonende exploitatie zal dat verloop niet alleen voor de Maatschappij maar ook voor Ooster veen heel prettig zijn", verklaarde Jelle. „Het klinkt misschien een beetje banaal, maar olie wordt wel eens vergeleken met vloeibaar goud, en die uitdruk king is zeer juist". Smalbil begon honend te lachen. „U begrijpt er niets van!" zei hij. Er lag een klank van verachting in zijn stem. „Helemaal niets! Het gaat mij niet om de materie! Het gaat mij om de morele kant!" „Misschien wilt u iets duidelijker zijn?" verzocht Jelle. „Waar bent u eigenlijk precies bang voor?" De manufacturier snoof. (wordt vervolgd) k«^ nMERKSIDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VSHUIZBiS Tel, (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186)613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3