r. Onthulling stand beeldje Olivier B. Bommel huünrecMse O In memoriam musicus Gerrit Zoon Consument prefereert kleinere winkelgebieden WEGAFSLUITING Unieke tentoonstelling Olivier B. Bommel Gift Anjerfonds 0^ÏÏ!S?:'^^ Ramoco b.v. Kennisgeving aan het wegverkeer VRIJDAG 16 MEI 1997 No. 6603 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Zaterdag 24 mei a.s. zal in Den Bommel een bronzen standbeeldje van Olivier B. Bommel, schepping van Marten Toonder, onthuld wor den. Dit bronzen beeldje zal het reeds bestaande beeldje van cha- motteklei vervangen, dat 33 jaar lang het Koningin Emmaplein in Den Bommel opgesierd heeft. Het kleien beeldje werd in 1964 door de Leidse studentenvereniging 'OUie B.' geschonken aan de toenmalige gemeente Den Bommel. Genootschap Heren van Stand Begin 1995 werd door een aantal Bommelfans (waaronder burgemeester Scheeres van Schiedam) het 'Genoot schap Heren van Stand' opgericht. Zij zagen met lede ogen het kleine beeldje van Ollie B. Bommel langzaam maar zeker afbrokkelen. Het doel van dit genootschap was hun held in brons te laten vereeuwigen. Er werd contact gezocht met de gemeente Oostflakkee, waar het dorpje Den Bommel onder valt en burgemeester Van Pelt werd eveneens tot 'Heer van Stand' gebom bardeerd. Onder de wervende naam 'Een Heer verdient Brons' ging op 15 mei 1995 een nationale inzamelings actie van start. Er werden gedurende de actie allerlei activiteiten georganiseerd om geld binnen te krijgen. Er werden oorkon den uitgegeven met het predikaat 'Heer van Stand' die men in het bezit kon krijgen door een donatie te stor ten, er is (gelimiteerd) een promotie boekje uitgegeven, getiteld 'Een Heer in Brons' met illustraties van Marten Toonder en tekst van het Genootschap cii ineu kua een op Oudhollands papier gedrukt, exclusief verhaal van Marten Toonder kopen. Bekende donerende instanties en be drijven zijn o.a.: Philips, Coca Cola, VSB fonds en Uitgeverij De Bezige Bij. Dit alles heeft er toe geleid dat na twee jaar actie voeren het bronzen beeld gemaakt kon worden. Het beeld is ontworpen door Harr Wiegman, vormgever uit Schiedam en Marten Toonder is perosonlijk naar Nederland gekomen om het beeld (goed) te keu ren. De actie heeft landelijk al veel publici teit gekregen. Zo heeft het programma 'Van gewest tot gewest' er een afleve ring aan gewijd, en grote kranten als het Algemeen Dagblad, Rotterdams Nieuwsblad en Reformatorisch Dag blad hebben er artikelen aan gewijd. Onthulling De onthulling zal verricht worden door Eiso Toonder, de zoon van Mar ten Toonder. Naast de burgemeester van Schiedam en van Oostflakkee, zal ook de vroegere voorzitter van de Leidse studentenvereniging, dhr. Ver- wayen, enkele woorden tot het publiek richten. Speciaal voor oeze gelegenheid is er een 'Den Bommel parade' gecompo neerd, die op CD-singel uitgebracht wordt (in beperkte oplage). De mu ziekverenigingen uit Den Bommel (E.M.M.) en Schiedam zullen dit mu ziekstuk voor het eerst ten gehore brengen tijdens de onthulling. Ook is er een 'Bommellied' gemaakt, wat door de schoolkinderen gezongen zal worden. Naast een tentoonstelling en een ver- zamelaarsbeurs zullen er diverse acti viteiten plaatsvinden op 24 mei, o.a. een grootse braderie, demonstraties van de brandweer, helicopterrond- vluchten, oude ambachten, rondvaart boot 'De Veerman' zal enkele rond vaarten verzorgen, tentoonstelling van de Ollie B. Bommelschool etc. I.v.m. de vry e dag op Tweede Pinksterdag zal Eilanden Nieüwf volgend.e week eenina£d,opi vrijdag 23 mei, verscïiijnen. lii tiëti i»e||i van de week dient ijovendiéii de pers ongebriiikt te blij- iilltiMm. een noodzakelijke re^dsie'bet^ Rédaptig In verband met de onthulling van het bronzen standbeeldje van heer Bom mel op zaterdag 24 mei a.s., zullen er in het verenigingsgebouw 'Bommel stee' een aantal activiteiten plaatsvin den. Allereerst wordt er een unieke en wel heel bijzondere tentoonstelling georgani seerd over Ollie B. Bommel. Te zien zijn een zeer uitgebreid aantal artikelen, boe ken, schilderijen en curiositeiten die alle maal te maken hebben met de 'geboorte' en de avonturen van onze heer van stand. De attributen zijn afkomstig uit de privé- collectie van de heer J. Kemps, mede organisator van de actie 'Een Heer ver dient Brons' en worden slechts zelden vertoond. Iedereen heeft nu de kans om deze unie ke verzameling te bewonderen. De tentoonstelling is geopend vanaf woensdag 21 mei tot en met zaterdag 24 mei. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 24 mei is de receptie geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,- per per soon (kinderen t/m 12 jaar 2,50). Ook wordt op zaterdag 24 mei een ver zamel aarsbeurs gehouden in 'Bommel stee', waar tal van artikelen en aanver wante artikelen rond de stripfiguur Ollie B. Bommel te koop zullen zijn. Deze beurs wordt twee keer per jaar georgani seerd en trekt verzamelaars uit heel Ne derland. Zeker voor verzamelaars van strips een absolute must. De beurs is geopend van 13.00 tot 16.30 uur. Wetenswaardigheidje Waarom - voor het verenigingsgebouw - de naam 'Bommelstee' en geen 'Bom- melsteyn', zoals het kasteeltje van heer Bommel heet. 'Bommelsteyn' was natuurlijk de meest logische naam, maar aangezien er al een herenhuis aan de Schaapsweg stond met deze naam, moest er voor een andere naam gekozen worden. Het was de idee van de toenmalige bur gemeester van Oostflakkee, de heer Van der Harst, om het verenigingsgebouw 'Bommelstee' te noemen en wel om de volgende reden: Vroeger gebruikten de landarbeiders de uitdrukking 'we gaan naar stee' als ze gingen eten of de paarden gingen verzor gen, dus als ze gezamenlijk naar een cen trale plaats gingen voor het een of ander. Omdat ook een dorpshuis een centraal punt is waar men gezamenlijk bijeen komt, leek het hem logisch het oude ge zegde in ere te houden en het vereni gingsgebouw de naam Bommelstee te geven. Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraUezeherhód! <ie pnizm SL bil L^oiieqe J^tuie ^/^^l%|.. NU 99,- NU 59,- WU 89.- mFW9.- en 98,- filliitllimsiii liiMËililiiii Miiliiiiiir' iiili RENAULT-dealer A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico. -J^ir ,/55x. Knöps B.V. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Er is op Goeree-Overflakkee een lange periode geweest waarin de naam en de kwaliteit van dirigent Gerrit Zoon uit Sommelsdijk op de lippen lag van hen die onder zijn leiding de schone zangkunst beoe fenden. Zeker een halve eeuw heeft dat geduurd, een periode die door prachtige hoogtepunten geken merkt is geweest. Gerrit Zoon is woensdag overieden in het verpleeghuis 'de Samaritaan'; hij heeft de leeftijd van 79 jaar bereikt. Zijn naam zal worden bijgezet in de rij van hen die zich voor de Flakkeese zang- en muziekcultuur langdurig ver dienstelijk hebben gemaakt, zoals Kees Luchtenburg en Willem Ver- nooijs. De overledene was een Sommelsdijk- se beurtschipperszoon wiens hart al vroeg naar de muziek uitging, het zou z'n leven worden. Toen in juni 1935 het Mannenkoor 'Ons Koor' werd op gericht hanteerde de nog jeugdige Gerrit Zoon de dirigeerstok en hij deed dat met veel gevoel en overgave. Het koor werd onder deze eminente leiding tot grote prestaties gebracht, haast legendarisch is het puntentotaal van 394,5 dat in Utrecht werd behaald toen in de Ere-afdeling werd gezon gen. Onvergetelijk is ook de uitvoering van de door dhr. Zoon gecomponeer de Delta Symphonic in 1978, 25 jaar na de ramp, waarin hij z'n muzikale gevoelens ten volle vertolkte en toon gaf aan zowel opstand als berusting in wat de mens te dragen werd gegeven. Vele jaren lang is dhr. Zoon organist geweest in de Herv. Kerk van Sommelsdijk, een periode waarin de kerkgangers bekoord werden door z'n (uitleidend) orgelspel. Hij gaf voorts zang- en pianoles. De ommekeer trad in toen dhr. Zoon terugtrad als dirigent van 'Ons Koor'. Op het jubileumconcert t.g.v. het 50-jarig bestaan heeft hij de dirigeerstok aan z'n opvolger dhr. Mey- boom overgedragen, maar hij deed dat ongaarne. Ook de dood van z'n zus Marie met wie hij samenwoonde had hem, in 1974, al diep getroffen. Gerrit Zoon is nadien niet meer die begeesterd musicus en het blijmoedige mens geweest zoals velen hem kenden. Musicus Zoon is in 1970 Koninklijk Onderscheiden met de Gouden Ere-medaille behorend tot de Orde van Oranje Nassau. Het Koninklijk eerbetoon werd hem uitgereikt tij dens de herdenking van het 35-jarig bestaan van 'Ons Koor'. Daarnaast was hij vele jaren dirigent van Mannen koor 'Intemos' te H. I. Ambacht, dameskoor 'Ons Koortje' te Sommelsdijk en mannenkoor 'Ons Koor' te Rotterdam. Gerrit Zoon, z'n muziek, z'n lichaam en geest zijn lang zaam verstorven, zaterdagochtend zal z'n stoffelijk over schot ter aarde worden besteld. Consumenten geven steeds vaker de voorkeur aan winkelen in kleinere winkelgebieden. Ontwikkelingen in het koopgedrag van het afgelopen jaar wijzen onmiskenbaar op een verdere nivellering tussen de grote en de mid delgrote winkelgebieden. Consumen ten vertonen een soort 'zwerfgedrag'; zij wijken steeds vaker uit van grote naar diverse kleinere winkelgebieden. De twintig grootste binnensteden verlo ren aan populariteit omdat consumenten vinden dat zij steeds minder toegevoegde waarde hebben ten opzichte van middel grote winkelgebieden. Verder zet de trend door dat detaillisten zich gecon fronteerd zien met consumenten, die een steeds minder voorspelbaar koopgedrag laten zien. Klassieke seizoenspatronen vervagen en winkeltrouw lijkt wel een begrip uit de oude doos. Dit zijn enkele van de conclusies uit het onderzoek 'Consument Detailhandel 1997; monitoronderzoek naar koopstro- men rond winkelgebieden' van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. In opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel volgt D P Onderzoek en Advies sinds 1995 de ontwikkelingen in koopgedrag via een consumentenmoni tor. Veertien kilometer VOOR EEN WINKELTRIP In 1995 waren consumenten nog bereid 17 kilometer te rijden voor een winkel- trip naar één van de top-20 binnensteden. In 1996 is deze reikwijdte teruggezakt naar 14 kilometer. Binnen deze straal van 14 kilometer heeft de consument de keuze uit meer dan 100 winkelgebieden. De praktijk is echter dat zij die winkel gebieden selecteren die zij min of meer regelmatig bezoeken. De populariteit van middelgrote winkelgebieden is duidelijk in stijgende lijn. Hun reikwijdte nam toe van 9 tot 13 kilometer. Gewijzigde winkeltijden hebben nog weinig effect De koopmonitor registreert ook het aan koopmoment. Hieruit is gebleken dat het consumentengedrag niet ingrijpend is ge wijzigd door de invoering van de nieuwe winkeltijdenwet. Dat is ook niet zo ver wonderlijk want de enige branche die structureel nieuwe openingstijden heb ben ingevoerd zijn de levensmiddelen branche en de doe-het-zelf detailhandel. Supermarkten zijn tot 20.00 uur geo pend, bouwmarkten tot 21.00 uur. De initiatieven van ondernemers in het alge meen zijn op dit gebied beperkt geble ven, dus konden consumenten hierop ook niet reageren. Uit de monitor blijkt dat consumenten minder boodschappentrips maken in ver gelijking met 1995. De consument reisde bovendien minder ver voor de food-aan- kopen. Het aantal winkeltrips voor de niet-dage- lijkse boodschappen daarentegen nam toe met ruim 10 procent. Een mogelijke verklaring hiervoor kan zijn dat binnen steden en hoofdwinkelcentra vaker op zondag een extra koopmogelijkheid heb ben gegeven. Consumenten steeds meer bereid om te betalen voor parkeren Het autogebruik voor winkelen is stabiel gebleven. Door het eerder genoemde 'zwerfgedrag' zijn de gemiddelde afstan den per autotrip toegenomen. In 1995 was dit 1.650 kilometer en in 1996 was dit toegenomen tot 1.800 kilometer. De oorzaak voor dit 'zwerven' lijkt overi gens eerder te moeten worden gezocht in de kwaliteit van het winkelaanbod dan in de bereikbaarheid. De koopmonitor heeft tenslotte een toenemende bereidheid van consumenten om te betalen voor parke ren geregistreerd. BeSTELWIJZE RAPPORT Het rapport Consument en Detailhandel 1997; monitoronderzoek naar koopstro- men rond winkelgebieden (bestelnum mer D9735) is voor 37,50 plus 6,- verzend- en administratiekosten verkrijg baar bij het HBD (tel. 070-3529817, fax 070-3545435) of bij het EIM (tel. 079- 3423634, fax 079-3415024). Onderne mers die heffing betalen aan het HBD genieten 25% korting als zij bij bestel ling hun registratienummer opgeven. De minister van Verkeer en Water staat brengt het volgende ter ken nis aan belanghebbenden: In verband met werkzaamheden aan de betonverharding dienen afwisselend beide hoofdrijbanen van rijksweg N57 van km 17,0 tot km 18,2 (ter hoogte van de Haring- vlietspuisluizen) tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats gedurende de periode in week 22 van zondagavond 25 mei om 18.00 uur t/m vrijdagmiddag 30 mei 16.00 uur, zoveel korter als mogelijk of zoveel langer dan noodzake lijk. Eventuele uitloop van de werkzaamhe den vindt plaats in week 23 gedurende de periode van zondagavond 1 juni om 18.00 uur t/m vrijdagmiddag 6 juni om 16.00 uur. aan 'Apollo' Goedereede De Kon. Fanfare 'Apollo' te Goedereede kreeg een dezer dagen het verheugende bericht dat het Prins Bernhard Fonds haar het bedrag van 6.250,- heeft toe gekend. Het bedrag zal worden besteed aan nieu we uniformen. Binnenkort hoopt 'Apollo' zich te pre senteren in de nieuwe uniformen, die dan inmiddels klaar zullen zijn. VingerlingS - 3241 EB Middelharnis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elel<trisctie liuislioudelijke app. BLAZERS N MARINE EN ZAND Normaal 229.- BLOEMROK Normaal 99,- LANGE ROKKEN N DE KLEUREN MARINE EN ZAND Normaal 129,- UNI ROKKEN ^^VAN BEKENDE MERKEN IN DIVERSE KLEUREN Normaal 179,- voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Archieffoto d.d. 6 juli 1970 toen dhr. Zoon Koninklijk Goud ontving VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAQE - FOT00RAP1E czi c:^ czi czi ^^^W^[ c:D[rjizi3[mizni=ziirzici3C3| CAJDDOftP- Weststraat 35 - Teteftxwi {D187J 681612 Fax 683734 -Printshap-Hogaxaom tn-réleftxjn^111)462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1