Goeree-Overflakkee loopt tegen ondervoeding GEZOND WEL h Van flakkees' dam-groten is J. Dekker de beste Nederlanders in de zon Zorgeloos op vakantie Eigen bijdrage voor zieiienfondsverzeicerden H M H. Unicef sponsorloop 7 juni PINKSTER-BINGO Uitslagen Sasruïters 'Ik mag niet stelen' Everhard Zwart herdenkt Jan Zwart Pinkstermarkt in Theetuin 'de Bongerd' ff H H M H H H H H H H Uitslag versierde-straten- wedstrijd Diriisland 1997 M- M: H' H H H H H H H H H H N N H H N M H H N H H M H H H N H H H M H M H H M H H N H M Voor de elfde keer wordt de UNICEF- sponsorloop gehouden op het terrein van Hernesseroord in Middelharnis. Vorig jaar liepen 513 Itinderen van 20 verschillende basisscholen 24.241,75 bijeen. Het ^eld is gebruikt voor een project voor straatkinderen in Accra. In 1996 deden kinderen op meer dan 130 plaatsen in Nederland mee aan de Uni- cef-loop. De landelijke opbrengst - voor het straatkinderenproject - bedroeg meer dan 1,5 miljoen gulden. Dit jaar staat de UNICEF-loop in het teken van de strijd tegen ondervoeding. Wereldwijd zijn meer dan 170 miljoen kinderen onder de vijf jaar ondervoed. Per dag sterven er meer dan 15.000 kinderen in ontwikke lingslanden aan de gevolgen van onder voeding. Ondervoeding betekent overigens lang niet altijd een tekort aan voedsel. Vaak is het dagelijkse voedsel van kinderen zo eenzijdig dat ze een tekort krijgen aan onmisbare voedingsstoffen als vitami nen, jodium en ijzer. Tal van lichamelij ke en geestelijke handicaps kunnen het gevolg zijn. Zo worden er elk jaar 250.000 kinderen blind door gebrek aan vitamine A. En jaarlijks komen 100.000 kinderen gehandicapt ter wereld doordat hun moeder tijdens de zwangerschap een tekort aan jodium had. UNICEF onder steunt in veel ontwikkelingslanden pro jecten die kinderen en hun ouders voor zien in voldoende en gevarieerde voe ding. Deelnemers aan de sponsorloop mogen zelf weten hoe vaak ze het uitgezette parcours lopen. Controleposten stempe len af hoeveel kilometers gelopen wor den. Van voren hebben de deelnemers sponsors gezocht, die garant staan voor een bedrag per kilometer. Na die middag staat dus pas vast hoeveel geld iedere deelnemer bij elkaar gelopen heeft. Er wordt gelopen tussen twaalf en vijf uur. Alle basisscholen van Goeree-Over flakkee zijn benaderd om mee te doen. Een groot aantal scholen heeft medewer king toegezegd, dus de verwachting van de UNICEF-mensen is hoog gespannen. Uiteraard zijn belangstellenden die mid dag hartelijk welkom. Ieder die inlichtin gen wil hebben over dit evenement of zich als loper of vrijwilliger wil aanmel den kan terecht bij onderstaande adres sen. L. de Bonte P. L. de Feyter C. J. Smit E. Spahr-v. d. Hoek I. Troost M. Verkleij B. Waanders W. Westra J. Wieringa I. Zuurmond tel. 682309 tel. 485584 tel. 601270 tel. 602411 tel. 487665 tel. 492968 tel. 642049 tel. 641785 tel. 482757 tel. 681883 Vrijdag 16 mei organiseert de Dirksland- se icleindierenvereniging weer een bingo in het E.H.B.O.-zaaltje aan de Philips- hoofjesweg te Dirksland. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar, deze is natuurlijk gratis. De bingo begint om 20.00 uur. Onder de leden die hun uitnodiging mee brengen verloten we een mooie prijs en u weet toch dat u voor maar 5,00 per jaar al lid bent; u geniet dan van veel extra's, bijv. korting op de bingokaartjes. We spelen 15 ronden en 1 superronde met als hoofdprijs: 100,- kontant. In Nederland treden jaarlijks ongeveer 19.000 nieuwe gevallen van huidkanker op. Overmatige blootstelling aan ultra violette straling vormt de belangrijkste oorzaak van de gevaarlijkste vorm van huidkanker, het melanoom. Lechner en De Vries van de vakgroep Gezondheidsvoorlichting van de Univer siteit Maastricht inventariseerden bij 403 personen hoe zij omgingen metzon en zonnebank. 28% van de respondenten, vooral jongere vrouwen, maakt weleens gebruik van de zonnebank. Beschermende crèmes gebruikt men vooral als men gaat zonnen. Bij andere vormen van blootstelling aan ultraviolet te straling, zoals bij fietsen of tuinieren, is de intentie om zonnecrèmes te gebrui ken nauwelijks aanwezig. De auteurs pleiten voor betere voorlichting over de bescherming tegen de schadelijke gevol gen van UV-stralen, ook bij 'onbewust 10 mei jl. namen 'de Sasruiters' uit Dirksland deel aan een out-door con cours wat georganiseerd werd door de Eendrachtruiters. Het concours vond plaats op de Speelmansplaten nabij Tho- len. Ondanks het slechte terrein door de vele regenval, presteerden 'de Sasruiters' wederom goed. De uitslagen luiden als volgt: Bauke van der Voorn, metEdelweis156 148 pnt. Springen paarden Maandagmiddag rond kwart voor vier werd een twaalfjarig meisje, samen met haar zesjarig zusje, door personeel van een supermarkt in de Jan Steenstraat betrapt tijdens het stelen van een reep chocolade, ter waarde van 1,39. De beide meisjes werden daarop meegenomen naar het politiebureau, waar de moeder van hen werd ontboden. In overleg met haar werd het twaalf jarig meisje een uurtje aan het poli tiebureau in een kamertje gezet, kreeg een pen en enkele velletjes papier en moest strafregels schrijven: 'Ik mag niet stelen'. ROTTERDAM - Op tweede Pink sterdag, maandag 19 mei a.s., zal in de Rotterdamse Grote of Sint Lau- renskerk een orgelconcert gegeven worden door organist Everhard Zwart. Hij zal met dit concert zijn legendarische grootvader Jan Zwart herdenken die dit jaar precies zestig jaar geleden overleed. Aanvang van dit concert is 20.15 uur. Jan Zwart leefde van 1877 tot 1937. Hij was organist in o.a. Rotterdam, Capelle aan den Ussel en Amsterdam. Hij werd beroemd door zijn wekelijkse orgelbe spelingen via de NCRV-radio en ook door de enorme hoeveelheid composities die hij schreef over bekende Psalmen en Liederen. Tot op vandaag worden zijn bewerkingen nog wekelijks gespeeld zo wel tijdens concerten als kerkdiensten. Zijn zonen en leerlingen werden door hem beïnvloed en maakten op hun beurt naam als organist. Een van zijn bekend ste leerlingen was Feike Asma, die op zijn beurt leermeester was van Everhard Zwart. Everhard, die zijn eerste orgellessen natuurlijk kreeg van zijn vader Willem Hendrik, in leven organist van de Boven kerk te Kampen, studeerde verder aan het Rotterdams Conservatorium, was ook organist in Rotterdam en momenteel in Capelle aan den Ussel. Het programma van het concert te Rot terdam draagt als opschrift 'Rondom Jan Zwart'. Zo worden ook composities uit gevoerd van de Rotterdamse organist G. B. van Krieken, leraar van Jan Zwart, Willem Mudde en Feike Asma, beiden leerlingen van Jan Zwart en Willem Hendrik Zwart, de jongste zoon van Jan Zwart. Composities van tijdgenoten van Jan Zwart als de franse organist Alexa ndre Guilmant en de duitse componist Max Reger plaatsen het geheel in een breder perspectief. Tweede Pinksterdag, maandag 19 mei a.s., aanvang 20.15 uur op het orgel van de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Opel dealer controleert op alle vitale onderdelen Tijdens de jaarlijkse vakantietocht worden er aan de auto hoge eisen gesteld door de lange afstanden, extreme hitte en zware belasting. Een optimale conditie van de auto op weg naar het vakantiedoel is dan ook van groot belang. Om ze ker te zijn van een zorgeloze va kantie heeft Opel dan ook speciaal de Vakantie-controle in het leven geroepen. Voor 39,50 incl. btw ondergaat de Opel een uitgebreide controle waarbij alle vitale onder delen worden nagezien. Waarna met een gerust hart aan de vakan tietocht kan worden begonnen. ruitenwisserbladen en ruitensproeiers. Daarnaast ontsnapt uiteraard de totale conditie van de auto niet aan de aandacht van de Opel monteur. Dus wordt ook de staat van de V-snaren, claxon, accu, uit laat, schokdempers, versnellingsbak, handrem en remleidingen goed bekeken. En waar nodig zal een advies voor even tueel onderhoud worden gegeven. Gerke Schaap, Directeur After Sales Opel Nederland: „De auto is het meest gebruikte vervoermiddel voor de Neder landse vakantieganger. Uiteraard vinden wij het van het grootste belang, dat onze klanten een plezierige en probleemloze vakantietocht hebben met hun Opel. Nederland kent nóg steeds de hoogste trekhaak-dichtheid van Europa en met een caravan, vouwwagen of boottrailer wordt er nu eenmaal nog meer van de auto gevergd. Voor Opel-rijders die graag met een gerust hart aan de vakan tietocht willen beginnen hebben wij de Opel Vakantie-controle ontwikkeld". Bij de Opel-dealer zijn uiteraard ook specifieke accessoires, op maat gemaakt voor de Opel modellen, leverbaar. Zoals de travel-box, allesdrager en trekhaak. HERKINGEN - Op zaterdag 17 mei a.s. van 11.00 tot 16.00 uur is in Thee tuin 'de Bongerd' in Herkingen het een en ander te doen: Onder de verzamelnaam van 'Pinkster- markt' vindt men er dan: een workshop voor het vervaardigen van kransen en dieren van hooi, onder leiding van Jolanda Mackloet en Joke Bijl. Jong en oud kunnen hieraan mee doen; een houtdraaier, die op verzoek allerlei voorwerpen uit hout draait; een expositie van: vlinders en libellen van koper, ge maakt door kunstenares Jeannette Ephram (Rotterdam); kunstnijverheid uit Engeland en Mexico; tuindecoraties met diverse koopjes (allerlei potten en beeldjes); de tuin in voor-zomer tooi is trouwens ook het aanzien wel waard! Uitslag naam pop van 'Terrace d'Ensemble' op Koninginnedag DIRKSLAND - Om in het bezit te ko men van de pop die door de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflak kee ter beschikking was gesteld voor het theeterras op Koninginnedag in Dirks land, diende in de eerste plaats de naam te worden geraden van 'de kleine Franfaise' uit de collectie van Nel van der Vliet. De naam van deze pop is Nat halie en door niemand genoemd. Doorslaggevend was daarom het ant woord op de vraag voor welke histori sche figuur aan het hof der Franse konin gen de te winnen pop model stond. Zes inzenders hebben die vraag goed be antwoord: Madame de Pompadour. Kandidaat-notaris mevrouw N. de Waard van het notariskantoor Ter Braak en Schuring was zo vriendelijk op 7 mei jl. de trekking te verrichten om uit de goede inzenders de winnaar aan te wijzen. De pop is toegevallen aan: mevrouw J. E. Zeedijk-van den Tol te Dirksland. Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee 'Hetfeijne kwartier' Achterdorp 7, 3247 BA Dirksland ianuari 1997 moeten ziekenfondsverzekerden ki .,--:j„r,:«ninapn een eisen bijdrage betalen. H 'rvarg"o;dSs;«.Vzie„fngen een eigen bijdrage belalen. D°t in hel kader van de >vet 'Algemene Eigen Bijdrageregeling Z ekenfondswel' Deze wel heeft In Nederland met alleen al heel wal i, UCKenionasweigezorgd voor vele vra H discussies teweeg gebracm, maar ueeii ^.„.««m ..,.,...i.,„'> u u gen. Wanneer moet er nu een eigen bijdrage betaald worden? Hoe |j wordt deze eigen bijdrage verrekend? Wanneer komt men m aan- u merking voor een financiële compensatieHoofdresel In de regel eeldt dat men voor de Ziekenfondswet-verstrekkingen een eigen bij- n drage vin 20% tof eTn maximum van 200,- per kalenderjaar moet betalen. H U Het maximum is een gezinsmaximum, wat wil zeggen dat als m 1 gezin meer- H dere ziekenfondsverzekerden zijn de maximale eigen ^'f age van 200 gulden J ii slechts 1 maal verrekend zal worden. De jaariijkse ziekenfondspremie wordt met 110 gulden verlaagd. Diegene die ook daadwerkelijk aan de maximale H eigen bijdrage van 200 gulden komt, ontvangt tevens een compensatie van 90 u gulden per jaar. Dit om het koopkrachtveriies te compenseren. u Uitzondering u Yoor welke zorg betalen fj Wederom is ruim gevolg gegeven aan de oproep van de Oranjevereniging om met de feestweek rondom Koninginnedag de straten van Dirksland te versieren. Er waren diverse straten prachtig ver sierd en verlicht. Naast de meer gebruikelijke versieringen waren in meerdere straten zeer creatieve uitwerkingen van het thema 'Kleine Pa rijs' te bewonderen. Het was dan ook geen eenvoudige taak voor de jury te beoordelen welke straat er het meeste uitsprong. Bij de beoorde ling heeft de jury, naast versiering en verlichting, ook gekeken naar originali teit. Hoewel de verschillen bijzonder klein waren moest er toch een winnaar worden aangewezen. Gezien de versiering, verlichting en het thema 'Klein Parijs' is de Emma- laan als eerste uit de bus gekomen. Goede tweede is de Prins Bernhard- laan en veelbelovende derde de Pauli na van Weellaan. Oranjevereniging Dirksland Hoe betalen? Klachten/vragen AlieBrittijn De strijd om het flakkees' kampioenschap dammen werd door 34 deelnemers gestreden. Die kwamen voort uit de 4 eilande- lijke damverenigingen, damvereniging 'Ouddorp', damvereni- ging 'Melissant', damvereniging 'Dirksland' en damvereni ging 'Denk en Zet' uit Middelhamis/Sommelsdijk, verenigd in de Flakkeese dambond. Mededingers naar het kampioenschap dienen of lid te zijn van een van de clubs of op het eiland woonachtig te zijn. UNICEF groeikaart. Kinderen moeten regelmatig gemeten en gewogen worden om ze te controleren op ondervoeding. {Foto: UNlCEFUorgen Schyitej zonnenTijdschrift voor Sociale Gezondlieidszorg. B-paarden. Ie proef: Liesbeth de Jong met Klimop168 pnt., 4e prijs. Mariëtte Jacobs met Ekros Jupiter150 pnt. Davinia Zweers met Honey Crown146 pnt. B-paarden. 2e proef: Liesbeth de Jong met Klimop164 pnt., 3e prijs Davinia Zweers met Honey Crown147 pnt. L-paarden. Ie -h 2e proef: Leo Dorst met Jamour147 155 pnt. M" paarden. Ie 2e proef: Irma van Niedek met Ipsilon 156 pnt., 3e prijs 171 pnt., Ie prijs Z" paarden. Ie -h 2e proef: Irma van Niedek met Gustafson 159 pnt., Ie prijs 194 pnt, Ie prijs Klasse L: Rob Terborg met Ekros Jurist, 4 springfouten. Klasse M: Rob Terborg met Ekros Oki Doki, 11 springfouten. Klasse Z: Rob Terborg met Daddy's Last Penny, 8 springfouten. Rob Terborg met Moerland's Jamaica, 7 springfouten. Tijdens de Opel-Vakantiecontrole wordt de auto op meer dan 20 punten gecontro leerd. Deze controle richt zich op de vol gende delen: verlichting koelsysteem remsysteem banden de Zuidhollandse eilanden Gezondheid en Welzijn op H Verzekerden van 65 jaar en ouder betalen maximaal een eigen bijdrage van U f 100,- per jaar. Dit geldt ook voor verzekerden met een "'^cenng op m.ni- n mum-niveau (ABW, AAW, ANW, lOAW, lOAZ, TW, de BBH of een bu,- H tenlands pensioen vergelijkbaar met de AOW). Voor deze groepen gddt dat U de jaariijkse ziekenfondspremie met 110 gulden verlaagd wordt. Op een Li f1 compensatie-bedrag van 90 gulden kan echter geen aanspraak gemaakt wor- den. Het koopkrachtveriies is hier reeds in de maximum-bijdrage van 100,- Voor een aantal voorzieningen dient geen eigen bijdrage betaald te worden: U - de huisarts; Li U - niet specialistische tandheelkundige zorg (heeft men veelal al verzekerd n via de aanvullende verzekering); u - verloskundige hulp; H - verloskundige hulp; - ziekenhuisverpleging op medische indicatie in verband met zwangerschap U en bevalling; J - zittend ziekenvervoer (taxi). Hier geldt al een eigen maximum bijdrage van 141,50 per jaar; laboratorium- en röntgenonderzoek; thuiszorg in verband met een ziekenhuisopname; hulp door een trombosedienst. Voor de volgende voorzieningen geldt een eigen bijdrage van 20% (tot maxi mum van 200,- of 100,- bereikt is): - apotheek; - fysiotherapeut; - oefentherapie; - Gesar/mensendieck; - chirurgisch tandheelkundige hulp van specialistische aard; - specialist; - hulpmiddelen (in eigendom); - logopedist; - erfelijkheids-advisering; - ambulancevervoer; - audiologisch centrum; - niet-klinische hemodialyse; - chronisch intermitterende beademing; - revalidatie behandelingsuren. Voor sommige zorgvormen geldt niet de 20% bijdrage maar een vast bedrag van 8,- per dag. Ook hier geldt weer de maximumnorm van 200,- of 100,-per jaar: - opname in een ziekenhuis of dagverpleging; - revalidatie met meerdaagse opname. Ten minste eenmaal per kwartaal ontvangt de verzekerde een rekening van het ziekenfonds. Op die rekening staat vermeld wat de aard van de hulp is geweest, de datum waarop en aan wie de hulp is verleend. De verzekerde moet de reke ning binnen een maand rechtstreeks aan het ziekenfonds betalen. Patiënten/consumentenorganisaties menen en verwachten dat de algemene bij drage-regeling voor ziekenfondsverstrekkingen zal leiden tot veel klachten en problemen. Vanaf april jl. is daarom door de NP/CF een telefonisch meldpunt ingesteld waar men met vragen of klachten terecht kan. Voor het schriftelijk melden van klachten is een registratieformulier ontwikkeld. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de regionale patiënten/consumentenplatforms en de daar aan verbonden informatie- en klachtenbureaus. Burg. Boonstra heeft de bekers uitgereikt. V.l.n.r. Piet Leroy (2e), dhr. Zeven rondes lang heeft het er in 'Melishof' te Melissant om gespannen toen de flakkeese dammers elkaar op het dambord sportief hebben bevochten. Op de gisteravond gehouden slotavond werd de heer J. Dekker uit Nieuwe Tonge als kampioen 'gekroond', 2e werd P. Leroy en I. Mackloet bleek 3e te zijn geworden, prachtige prestaties waarover burg. Boonstra, die hen de gewonnen bekers over handigde, bijzonder te spreken was. Hem deed het deugd dat velen een rustige en uiterst vreedzame sport als de damsport beoefenen. De sport wordt door Dirkslands eerste burger trou wens ten hoogste gewaardeerd. Had wereldschaakgrootmees- ter Kasparov zich niet wat vergaloppeerd toen hij in z'n strijd Boonstra, dhr. J. Dekker, de kampioen en de heer I. Mackloet die 3e werd tegen computer 'deep-blue' zich aanmatigde „de menselijke waardigheid te verdedigen?" vroeg de heer Boonstra zich af, „als een dammer dat nou had gezegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2