EIÜVtlDEII-IIIEUWS Begrafenisfoto ter herinnering, Een kuub glas weegt 2.5 ton! iiiiiiiliii: HET ,KIJKVENSTER Berichten uit de Gezondheidswijzer OPHALEN OUD PAPIER Paul Kieviet concerteert in Sommelsdijk Moederdagbingo in Ouddorp Curiosa en snuffelmarkt in Goedereede Lezing over kristal en zilver-tin VERVOLGVERHAAL Maandthema mei 'Stress en ontspanning' 2e Blad VRIJDAG 9 MEI 1997 No. 6601 Blik op kerk -y? en samenleving Ij - Dodenherdenking - Zondagsviering - Niet alleen uiterlijk Wanneer de kruitdamp is opgetrokken kun je het slagveld wat beter overzien. Vandaar dat ik vandaag - ik schrijf deze regels op Bevrijdingsdag - nog een beet je met mijn gedachten bij de dodenher denking ben, waarover dit jaar nogal wat commotie is ontstaan. Ook rondom dit onderwerp wordt het duidelijk dat de tegenstellingen onder ons volk zich toe spitsen. Wanneer in het verleden de 4e mei op een zondag viel, dan liet men elkaar een zekere vrijheid. Gemeenten waar een groot deel van de inwoners pro blemen had met een herdenking op zon dag, verplaatsten dat gebeuren naar de zaterdag, en zij die met de zondag geen moeite hadden legden zich daarbij neer. Maar ditmaal was men, als ik het goed zie, in vele gevallen minder bereid tot een dergelijk compromis. Nu kan men over een dodenherdenking op zondag, ook onder mensen die bij het Woord leven, van mening verschillen. Tegen een sobere plechtigheid zou, denk ik, niet zoveel bezwaar in te brengen zijn. Vandaar dat op sommige plaatsen zelfs SGP-burgemeesters aan de plech tigheid deelnamen. Het probleem zit niet zozeer in de herdenking zelf, als wel in de organisatie, waarvoor onnodige werk zaamheden moeten worden verricht. Laat niemand me verkeerd begrijpen, ik vind de zondag een groot goed, waarop we niet zuinig genoeg kunnen zijn. Maar we moeten ook eerlijk bekennen dat onze zondagsviering voor een flink deel gestempeld is door het Engelse en Schot se Puritanisme, dat veel elementen van de joodse sabbat in zich opgenomen heeft. Vanuit het Nieuwe Testament en vanuit de Reformatie is deze zondagsvie ring moeilijk te verdedigen. Maar nog maals, in een tijd waarin de eerste dag der week het op alle manieren zwaar te verduren krijgt, willen we graag een plei dooi voeren voor het behoud van de rust- Wat ik hier kwijt wilde, en wat me deze keer bijzonder is opgevallen is de ver minderde verdraagzaamheid. Juist die mensen die het hardst roepen om toleran tie kunnen die niet opbrengen wanneer het het 'rechtse' deel van ons volk be treft. Dat is op zichzelf niets nieuws, maar dat werd ook in deze kwestie weer eens onderstreept. Op zaterdag reeds werden in elke nieuws uitzending de gemeenten genoemd die op die avond alvast de doden zouden herdenken. En zondag, wanneer maar de officiële herdenking aan de orde kwam, werd er telkens weer bij vermeld dat een aantal 'christelijke' gemeenten reeds op zaterdag hun doden hadden herdacht. Op zichzelf waren dat neutrale berichten, maar ze wekten de schijn dat die ge meenten maar eens extra voor het voet licht moesten worden gebracht. En dan de kranten op maandag...! Hele pagina's over die gemeenten natuurlijk! Niet alleen over de herdenking op zater dag, maar over de hele leefcultuur. Dan komt de gedachte op: „Moet dat nu zo nodig?" Het is een merkwaardig verschijnsel. De ethnische minderheden zijn volop 'in the picture'. En we zijn één en al begrip voor hun opvattingen en voor hun cul tuur. Allerlei vreemde en bizarre sekten hebben hun aanhang, en je mag er vooral geen kritiek op hebben, want ieder moet in z'n waarde gelaten worden. Maar die tolerantie houdt kennelijk ineens op bij groepen die 's zondags nog twee keer naar de kerk gaan, en in kleding en le vensstijl afwijken van de grote meerder heid. Dat geeft te denken. Overigens zou het een zegen zijn wan neer we niet alleen uiterlijk ons zouden onderscheiden van de rest van de bevol king. Want wanneer religie niet een zaak is van het hart, dan wordt er heel gemak kelijk doorheen geprikt. Waarnemer Iedereen komt in het dagelijks leven wel- eens in situaties terecht die spanningen oproepen, bijvoorbeeld een flinke ruzie, een examen of drukke werkzaamheden. Normaal gesproken geeft dit geen pro bleem. Teveel spanningen kunnen echter allerlei klachten veroorzaken zoals slape loosheid, hoofdpijn, maagklachten of spierpijn. Als de stress-situatie te lang aanhoudt kan men uiteindelijk overspan nen raken of last krijgen van depressivi teit. Het is daarom belangrijk om de zogenaamde stress-signalen te leren her kennen, op een goede manier met stress om te gaan en op tijd te zorgen voor ont spanning. De Gezondheidswijzer, het informatiecentrum van de GGD Zuidhol landse Eilanden heeft dan ook een infor matiepakketje samengesteld over stress en ontspanning, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. In het pakketje 'stress en ontspanning' wordt beschreven wat de geestelijke en lichamelijke gevolgen van stress kunnen zijn, hoe stress vroegtijdig te herkennen is en wat u kunt doen om de spannings klachten te voorkomen of te verminde- MIDDELHARNIS Morgenochtend, zaterdag, wordt in Mid- delharnis weer oud papier opgehaald t.b.v. het jeugdwerk van de Ned. Herv. gemeente. U wordt gevraagd het tijdig langs de stoep te zetten. ren. Daarnaast kunt u bij de Gezond heidswijzer tegen kostprijs een cassette bandje met ontspanningsoefeningen be stellen. De gratis informatiepakketjes kunt u telefonisch aanvragen of ophalen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is: Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (0181) 652404. Ook kunt u bij uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het ge bied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel informatie is kosteloos te verkrijgen. D.V. morgenavond, zaterdag 10 mei, hoopt organist Paul Kieviet te concerte ren op 'zijn' Meere-orgel in de Hervorm de kerk te Sommelsdijk. Het programma omvat speelse barokmu ziek, en zal worden besloten met een improvisatie en samenzang. Naast de 'Air' uit de Derde Orkestsuite van Johann Sebastian Bach, het Concerto del Signor Vivaldi (een vioolconcert, naar een werking door J. G. Walther) en het beroemde 'Koekoek en nachtegaal'- concert van Handel hoopt Paul Kieviet de spectaculaire Bijbelse Sonate 'De strijd tussen David en Goliath' uit te voeren. In dit stuk komen in acht deeltjes de verschillende facetten van het bijbel verhaal op sprekende wijze naar voren. In het 'Eilanden-Nieuws' van vorige week vrijdag las u er meer over. Naar aanleiding van Hemelvaartdag wordt het concert besloten met een Im provisatie over Psalm 47, waarna u kunt instemmen in de samenzang. De verbondenheid tussen de organist en zijn instrument staat garant voor een fijn concert! Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 10 mei organiseert de Stichting Motorsport Promotie een GROTE BINGO in M.F.G. de Dorpstienden. Tij dens de bingo wordt er een speciale MOEDERDAG-RONDE gedraaid met als hoofdprijs 500,- bovendien krij gen de inzenders van een 'Moederdag- kaart' 500,- extra in deze moeder dag-ronde. Verder zijn er deze avond nog meer fan tastische prijzen te winnen; Kleuren TV 53 cm met teletekst. Stereo met CD, Combi-magnetron, Koelkast 260 Itr., enz. En keuze uit ruim 600 schitterende prijzen. Het 'verrassingspakket' gaat er ook deze avond weer uit en, wie weet wint u dit pakket wel. Kosten: 24 Bingo kaarten (8 ronden) 20,-. Superronde ƒ5,00. Iedereen is welkom. Zaal open om 18.30 uur, aanvang bingo om 20.00 uur. Zaterdag 10 mei a.s. is er weer een curio sa- en snuffelmarkt in de zaal van Party Centrum 'Oostdam' aan de Jongkoen- straat 1 te Goedereede. Er zijn vele leuke cadeau's voor MOE DERDAG te vinden, o.a. sieraden, huis houdelijke artikelen, en nog veel meer. Ook postzegel- en muntenverzamelaars kunnen hier hun hart ophalen. Bezoekers zijn welkom van 9.00 tot 15.00 uur en de toegang is gratis. Mocht u ook een tafel willen huren, neem dan kon takt op met 'de LEPEL', tel.(0181)215813. De door fotograaf v. d. Plaat gemaakte foto van een teraarde- bestelling die in 1914-1915 op de oude begraafplaats aan de Hoflaan te Middelharnis heeft plaatsgehad, geeft een goed beeld van de (rouw) cultuur uit die dagen. In die tijd woonden de vrouwen geen begrafenissen bij; de mannen die 'ter lijke' gingen droegen de hoge hoed, zij die met ontbloot hoofd op de foto staan hebben de hoed afgenomen en dragen die, onder de indruk van het moment, in de hand. Waarschijnlijk is de foto gemaakt voor een zoon van de over ledene (wellicht z'n moeder?) die de plechtigheid niet bij kon wonen omdat hij zeevarende was of voor een zoon of dochter die naar Amerika was geëmigreerd? De inzender van de foto, dhr. C. Sprong uit Bennekom, weet te vermelden dat destijds, om het fotograferen op de begraaf plaats, nogal wat commotie is ontstaan, omdat er - zelfs! - een Gereformeerd predikant aan meewerkte. Dhr. Sprong kent de namen van enkele personen op de foto: - Vierde van links, met witte strik en lioge hoed in de hand, is de 'begrafenisbedienaar' E. Beket. Deze heer Beket was tevens barbier en schoenmaker en had zijn bedrijfje op het Vingerling, waar later de sigarenwinkel van Koster geves tigd was. - Een van de twee jongetjes is de vorig jaar overleden Jaap Hollaar. - Links van de kleinste jongen staat, met witte plastron, ds. Van Velzen. - De 'doodgraver' is een zekere Vroegindeweij. - Voor het overige zijn het familie- en kerkenraadsleden en wellicht de 'dragers'. (De fotograaf die deze copie gemaakt heeft laat het negatief nog enkele maanden in de computer, zodat meer exemplaren, a 24,- excl. verzendkosten, geleverd kunnen worden), for maat 20 bij 24 cm. Ned. Bond van plattelands vrouwen Goedereede-Ouddorp: Op woensdag 14 mei houdt de afdeling Goedereede-Ouddorp van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen de laat ste afdelings-avond in het verenigingsge bouw 'Oostdam' in Goedereede. Mevrouw Eilse Meyers uit Hellevoet- sluis geeft een lezing over kristal en zil ver-tin. Aan het einde van het program ma is er gelegenheid om tegen geredu ceerde prijs iets te kopen. De avond begint om 20.00 uur. Introducees zijn van harte welkom, wel wordt van hen een bijdrage van 2,50 gevraagd. Het Dirksland- se schilders- en glaszettersbe- drijf R. van Buren heeft ook op Konin ginnedag aan de weg getim merd, toen op de Oranjemarkt met een stand waarin infor matie over glas- en schilder werk gegeven werd. Het publiek werd gevraagd te ra den naar het gewicht van een kubieke meter glas, geen gerin ge opdracht maar toch hebben en kele het preciese gewicht geraden, te weten 2500 kilo! Er moest geloot worden; de CD-speler ging naar de heer Van Lenten te Dirksland (links), de Walkman naar Leon de Ron uit Oude Tonge. De heer van Buren (midden) heeft de prijzen zojuist uitgereikt. DEMSJ4CK Zij gaf hem een knipoogje, en hij glim lachte naar haar. Hij keek op zijn horloge en wenkte Toon tje. „Het is zo ongeveer tijd. Keizer", zei hij, toen de kleine man naast hem stond. „Wat denk je, zouden er nog laatkomers te verwachten zijn? Een minuut of wat hebben we desnoods nog wel". Toontje grinnikte. „Ze zijn allemaal veel te nieuwsgierig om te laat te komen",-antwoordde hij. „Als het nou de zangvereniging was. Jelle schoot in de lach. „Hebben ze daar dan niet zoveel belang bij als bij ons?" „Ik geloof het niet", zei Toontje. „Hoewel..." Hij ging op zijn tenen staan en sprak in de richting van Jelles oor. „Ik ben benieuwd", zei hij zacht, „of ze straks hun mond nog verder open zullen zetten, dan op dins dagavond. Ik vrees van wel!" ,,Wat is er dan dinsdagsavonds?" vroeg Jelle nieuwsgierig. Hij wist nauwelijks van het bestaan van 'Kunst en Vriendschap' af. ,,Dan zingen ze!" antwoordde Toontje. Meteen repte hij zich weg. „Ik zal even in de gelagkamer gaan vragen, of er nog liefhebbers zijn", zei hij over zijn schouder. Jelle lachte breed, terwijl hij door het middenpad naar Paul liep. „Is de kijkdoos in orde?" vroeg hij hem. „Allicht!" zei Paul. „Wat mij betreft, kun je begin nen". In de gelagkamer trof Toontje, behalve zijn schoon vader, slechts twee gasten aan. De een was de oude Bijvoet, die destijds de vechtpartij bij het buffet voorkomen had en hem en Hendrik Mants later op de Brink had gescheiden. De andere man was zijn oude rivaal. Toontje was hoogst verwonderd hem te zien, al liet hij dit dan niet blijken. Hendrik Mants was sedert de avond, waarop Toontje hem in de sloot had afge koeld en vervolgens in zijn bed had gelegd, niet meer in 'De Koene Jager' geweest, al werd hij wel vaak in het dorp en in de omgeving gezien met zijn auto. Er werd verteld, dat zijn huwelijk geen succes was, en het was ook algemeen bekend, dat hij regel matig het kroegje van Willem Heerkens bezocht. Hij was ook al eens bekeurd wegens roekeloos rij den, onder de invloed van sterke drank. Dat had hem een boete en drie maanden intrekking van zijn rijbewijs gekost. „Goedemiddag!" zei Toontje vriendelijk. „Zijn er nog liefhebbers voor de lezing van de Maatschap pij? Het gaat direct beginnen". „Heden!" zei Bijvoet. „Is het al zó laat?" Hij stond op en repte zich naar het zaaltje. „Natuurlijk!" zei Hendrik. Hij fixeerde Toontje strak. „Ik wil ook wel eens weten, hoe ik hier zo gauw mogelijk rijk kan worden!" Zijn blik deed Toontje niet prettig aan, maar deze hield zijn gezicht in een opgeruimde plooi. „Of je gelijk hebt!" zei hij. Hij wilde hem juist voorgaan, toen dokter Hoge- boom binnenkwam. „Ha, die Keizer!" zei hij. „Is er nog plaats voor me? Of ben ik misschien al te laat?" „Welnee, dokter!" Toontje hield de deur voor hem open. „Loopt u maar helemaal naar voren", zei hij. „Ik zal een stoel voor u halen". Toen hij met de stoel voor de dokter aankwam, maakte deze juist kennis met Karin. Hij plaatste de stoel naast de hare. De terreinchef sprak eerst een paar minuten. Hij vertelde, dat het niet de bedoeling van de Maat schappij was, de dorpsrust te verstoren, en wees er op, dat deze middag was georganiseerd, om begrip te wekken voor haar werk. „Wij hopen", zei hij nadrukkelijk, „dat u zult trachten ons te begrijpen, zoals wij willen trachten, u te begrijpen en te waar deren. En dat zal zeker gaan, met wat goede wil van beide kanten!" Het bleef stil toen hij het podium veriiet, om plaats te maken voor Jelle. Hier en daar werd instemmend geknikt, maar de meeste gezichten bleven onbewo gen. Dat van de manufacturier stond nors. Jelle begon, met in het kort iets over het ontstaan van aardolie te vertellen. Hij legde uit, hoe, in de vrijwel onvoorstelbare lange tijden van het bestaan van de aarde, de grondstoffen voor de olie waren gevormd uit miljarden en miljarden kleine, eencelli ge dieren, die veel te klein waren om met het blote oog te kunnen worden waargenomen. Vervolgens zette hij uiteen, hoe, door het voortdurend ontstaan van nieuwe lagen, de eerste onder steeds hogere dmk en temperatuur waren komen te liggen, en dat deze factoren, bijgestaan door de lange tijdsduur, in hoofdzaak de vorming van aardolie hadden veroor zaakt. Door het kolossale gewicht van de bovenlig gende lagen, waren de bezinkingsgesteenten samen geperst en geplooid, waardoor de olie naar boven was verhuisd, tot zij minder harde, poreuze zandla gen had bereikt, het oliezand. Hij ging op dit alles niet te diep in, om het vooral niet te ingewikkeld te maken. Hij vertelde nog iets over de opsporingsmethoden, en liet toen de zaal donker maken, voor een toelichting aan de hand van de lantaarnplaatjes, waarbij hij ook iets over de eigenlijke boringen vertelde. Vervolgens kondigde hij een pauze van een half uur aan. Daarna zou hij vragen beantwoorden. Hij veriiet het podium en voegde zich bij Karin. Hij zette zich op de rand van haar stoel, tussen haar en dokter Hogeboom, bij wie hij ook al enige keren een avond had doorgebracht. Toen Toontje aanbood een stoel voor hem te halen, wuifde hij luchtig met de hand. „Denk je. Keizer!" zei hij. „Ik zit hier best, hoor!" Dokter Hogeboom wendde zich met een brede, olij ke lach tot Karin. „Doet hij dat thuis ook, mevrouw- tje?" vroeg hij. „Hij lijkt me er wel toe in staat! Toen hij de vorige week bij ons kwam eten, legde hij zijn voeten op de tafel. Hij dacht zeker, dat hij bij de Papoea's kwam!" Karin schaterde het uit, en ook Jelle lachte mee. „Maar zegt u dat niet te hard", verzocht hij, „anders menen ze hier nog, dat ik er werkelijk zo over denk. Ik zal het straks nog moeilijk genoeg krijgen". „Moeilijk?" vroeg de dokter. Hij keek strijdlustig om zich heen. „U bent toch niet bang?" „Helemaal niet!" zei Jelle. „Maar ik heb er een paar zien zitten..." „Rustig pareren!" viel de ander hem in de rede. Hij keek even snel achter zich. „Ik we^t, wie u be doelt", zei hij effen. „Het beste is, dat u zich over niets verwondert. Met geduld bereikt u hier wat u maar wilt". Hij staarde even peinzend voor zich uit. „Het is misschien een beetje gek", vervolgde hij, „dat ik dat nu juist zeg.Ziet u, mevrouw", wend de hij zich tot Karin, „ik zit hier nu wel geduld te prediken, maar zelf beschik ik daar lang niet altijd over. Hij richtte zich opnieuw tot Jelle. „De mensen hier", zei hij, ,,zijn helemaal niet kwaad. Ze zijn eerder openhartig en zelfs uiterst gastvrij..." Hij glimlachte. „Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar die bevestigen de regel immers?" „Inderdaad", zei Jelle. „Als ik u een raad mag geven", vervolgde Hoge boom, „dan zou ik u op het hart willen binden, niet terug te wijken, wanneer er mischien iemand ach teruit begint te slaan. Vasthouden!" Het gesprek werd onderbroken door Martha Smal- bil, die hun thee presenteerde. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3