Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge werkte aan project 'Beroepen' Per jeep naar de ambtenaar REAOATIE Van oude A tot nieuwe Ka Werkgroep van de Ned. Hartstichting PREDIKBEURTEN Onderzoek dierenmishandeling Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten Jan van der Made: Automobielbedrijf Witvliet toont hoge ontwikkeling van Ford Openingstijden wijkbureaus Opbrengst collecte Met veel overgave hebben de leer lingen van de Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge gewerkt aan het project 'beroepen'. We zullen u erover vertellen. Wat hebben we er met z'n allen naar uit gezien! Eindelijk was het zover. Meester Guijt heeft bij de provinciale bibliotheek 3 volle dozen met boeken besteld. Het was heerlijk grasduinen in die boeken! De kleuters van groep 1 hebben tijdens het project over de boer en de bakker ge werkt. Ze zijn ook samen met groep 2 een ochtend op de kaasboerderij geweest. Wat was het daar leuk! Er waren pasgeboren kalfjes, de boer liet zien hoe je koeien kan melken met een melkmachine en hoe kaas wordt ge maakt. Da's echt leuk! Omdat een boer er niet alleen dieren op nahoudt, maar ook vaak landbouwpro ducten teelt kwamen we via het graan en de molen bij het werk van de bakker terecht. Groep 2 wil ook wat vertellen over het project. We hebben korenaren bekeken en in onze klas neergezet. In onze klas hebben we een reuzemolen gemaakt met een echt 'balkon' zoals één van de leer lingen zei! In plaats van de poppenhoek kwam er een 'bakkershoek' in de klas en met veel enthousiasme brachten de kleu ters bakkersattributen mee zoals een broodschieter, een bakblik en een weeg schaal. We hebben taarten gemaakt die er net echt uitzagen, je zou er zo in hap pen! We hebben taarten gemaakt die er net echt uitzagen, je zou er zo in happen! En natuurlijk hebben we veel liedjes en opzetversjes geleerd. Wat jammer dat u die niet kunt horen. In groep 3 hebben we met elkaar gepraat over wat er allemaal in het ziekenhuis gebeurt. Dokters en verpleegsters helpen de mensen die ziek zijn of die een onge luk hebben gehad. Met elkaar zijn we naar het ziekenhuis in Dirksland geweest. Hier mochten we rondkijken op de kinderafdeling. We kregen allemaal een muts, een flesje met babyvoeding en een spuitje. We maakten een mand met fruit. Ook de ziekenauto werd niet vergeten, we ver sierden hem, net echt! De juf heeft ons ook verhalen verteld over een zendingsziekenhuis met zen dingsartsen en zusters. Wat we ook heel leuk vonden was het inrichten van onze eigen apotheek. Het was een heel leuk project! Ook in groep 4 hebben we ervan geno ten! Neem bijvoorbeeld Jaap van Wage- ningen: hij ligt er bij als een echte patiënt. Maar geen nood, Joanne Koert houdt hem met de stethoscoop goed in de gaten! We hebben het vooral gehad over de hulpverlening aan mensen. In de klas maakten we een soort tentoonstelling. Met elkaar maakten we een boekje over het werken in een ziekenhuis. Soms was het gewoon moeilijk om aan het eind van de dag te stoppen! Als groep 5/6 (zie foto) zijn we een heel eind in de geschiedenis teruggegaan. Met elkaar bekeken we enkele beroepen die in de Bijbel werden uitgeoefend. De pot tenbakker werd al genoemd bij de pro feet Jeremia. Hij noemt de Heere de hemelse Pottenbakker, Die met het leem (klei) kan doen wat Hem behaagt. In het land Israël werd net onder de oppervlak te rode klei gevonden. De pottenbakker was in het bezit van een draaischijf en een oven die verhit kon worden tot 600 graden. Pottenbakken was best moeilijk. We zijn ook naar een heuse pottenbakke rij geweest, namelijk de firma Prosman te St. Philipsland. Het was een leerzaam uitstapje! Verder hebben we het gehad over de vis sers op het meer van Galilea. Ze visten daar op o.a. brasem en karpers met hun sleepnet of werpnet. Het kon erg spoken op het meer, wanneer de wind van achter de bergen op het meer sloeg. Het spie- gelgladde meer kon dan in korte tijd ver anderen in een woedende, bruisende watermassa. Ook het herdersvak is aan de orde ge weest. We denken dan meteen aan David die in zijn jeugd de schapen van zijn vader hoedde. Een herder stond in het Oude Testament in hoog aanzien. Hij leefde van de melk en van de opbrengst van de wol. Het gei- tenhaar verkocht hij voor het maken van tentdoek. Hij bezat verschillende wapens om zichzelf en de kudde te beschermen tegen de roofdieren. De Heere Jezus noemt zichzelf de Goede Herder, Die Zijn leven gaf voor de scha pen (gelovigen). De schapen kenden de herder aan zijn stem. Tenslotte hebben we gekeken naar de boer. Tractoren en stalen ploegen had de boer in Israël niet. Hij gebruikte een juk ossen. De ploeg was van hou met een ijzeren punt. Het meest werd graan en gerst verbouwd. Ook waren er wijngaar den. We hebben er mooie werkstukken over gemaakt. In groep 7 en 8 hebben we vooral de mo derne beroepen belicht. De volgende onderwerpen zijn aan de orde gekomen: geschiedenis van de beroepen, de Riet dekker, de journalist, de makers van de krant. Werken in de ruimtevaart. Toeris me, Werken in de elektrotechniek. Be roepen in de automatisering. Werken als dierenoppasser/verzorger. De tuinder. De Winkel, De politie. Het kantoor, Dd orthodontist, en de Zeevaart en binnen vaart. Het voert hier te ver om over alles wat te vertellen. Bij de bestudering van ieder beroep zijn de volgende aspecten aan de orde ge weest: stukje historie, de vraag welke opleiding er gevolgd moet worden om zo'n beroep uit te oefenen, het werken in zo'n beroep: de voordelen, de nadelen enz. Wat ons iedere keer opviel is het feit dat er heel veel beroepen zijn binnen een be drijfstak. Dat heeft te maken met het ont wikkelen van specialismen. Mensen worden opgeleid voor een bepaald on derdeel in een vak of beroep. Met veel interesse hebben vele belang stellenden het werk bekeken. Graag wil len wij u hartelijk bedanken voor uw bezoek. D.V. zaterdag 10 mei 1997 hoopt de afdeling 'Flakkee/Schouwen/Tho- len/ van de gehandicaptenzorg 'Helpende Handen' van de Geref. Gemeenten een contactbijeen komst te houden in gebouw 'Sa lem' bij de kerk aan de Molen straat 10 te Nieuwerkerk (Zld.). Aanvang kwart over twee. Zoals gebruikelijk zal na de opening eerst een bijbels verhaal worden verteld waarna de jarigen van de afgelopen maand worden gefeliciteerd. Na samen zang volgt de pauze: gratis koffie, thee of frisdrank. Dan volgt het activiteiten uurtje: ontspannen en gezellig met elkaar bezig zijn. Gehandicapten met hun ouders, ver- zorg(st)ers en/of begeleiders, zowel van uit als buiten de Geref. Gemeenten zijn allen hartelijk welkom. Dit geldt uiter aard ook voor belangstellenden. afdeling M'harnis/S'dijk wanneer elke seconde teL. Op de huwelijksdag van Thea Grinwis en Daan Meijer uit Ouddorp is de Ouddorpse brandweer - vrijdag nadrukkelijk aanwezig geweest. Daan is lid van de Ouddorpse ploeg die hem en z'n bruid voor 't front van 't gemeentehuis hulde heeft gebracht. Het paar arriveerde daar per jeep, maar daar was het ook uitgelezen weertje voor! Daan heeft dat legervoertuigje al enkele jaren geleden gekocht en in de restauratie veel tijd gestopt. Vrijdag werd de jeep, gereden door Jan Kees Grinwis, tot bruidsauto gepromoveerd. De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelhar- nis-Sommelsdijk organiseerde wegens enorme belangstelling vier reanimatie-cursussen, dat is uit wendige hartmassage en mond-op- mond of mond-op-neus beademing. De cursussen werden gehouden in verpleeghuis 'de Samaritaan' te Sommelsdijk. De eerste cursus was op 10 en 17 maart 1997. De geslaagden zijn: Pauline Albregts, Sommelsdijk; de heer W. van Biert, Den Bommel; mevr. P. A. van Biert-Braber, Den Bommel; mevr. N. van Biert, Den Bommel; Erna Blaak, Middelharnis; Anita Sogers, Sint Anna- land; Piet den Breejen, Sommelsdijk; mevr. P. van Brussel, Nieuwe Tonge; Annet Faasse, Sommelsdijk; Jannie Kop penaal, Oude Tonge; Jacqueline 't Man netje, Goedereede, de heer M. Zeelen- berg, Ouddorp; mevr. R. Zeelenberg, Ouddorp. Daarna op 10 en 24 maart 1997. De geslaagden zijn: De heer P. J. Bakelaar, Nieuwe Tonge; de heer W. A. Brink, Nieuwe Tonge; mevr. L. M. Brink, Nieuwe Tonge; Mar cel Gaasenbeek, Middelharnis; Ab v. d. Valk, Sommelsdijk, de heer J. W. Kip ping, Oude Tonge; mevr. S. Kipping- v. d. Reesr, Oude Tonge, mevr. M. C. Ouwens, Oude Tonge; mevr. L. Schol, Sommelsdijk, mevr. A. van Sliedrecht, Middelharnis, de heer R. Smidt, Som melsdijk; mevr. A. J. R. Wessels, Som melsdijk; mevr. M. de Vos, Middelhar nis; de heer G. Wolfert, Dirksland. De volgende cursus was op 7 en 14 april 1997. De geslaagden zijn: Loes Balde, Nieuwe Tonge; mevr. J. L. Borg-Grietspoor, Oude Tonge; Marja van Buren, Melissant; mevr. M. Buth- Overwaater, Dirksland; Nienke Bijster- bosch-v. d. Kamp, Middelharnis; Sally Cassidy, Ooltgensplaat; Monique Don ker, Middelharnis; Lenie Glasbergen, Nieuwe Tonge; de heer B. de Graaf, Oude Tonge; mevr. C. de Graaf-Borg, Oude Tonge; mevr. D. de Graaf-Borg, Oude Tonge; de heer A. de Jong, Mid delharnis; mevr. N. Kats, Oude Tonge; Petra Kosten, Sint Philipsland; Addy de Looff, Middelharnis; Jocelijn Ruijgers, Middelharnis; Annet Saarloos, Ooltgens plaat; de heer J. Villerius, Dirksland; mevr. A. Wesdorp, Sommelsdijk. De laatste cursus was op 7 en 21 april 1997. De geslaagden hiervan zijn: De heer F. Albregts, Middelharnis; Nel Blanken, Sommelsdijk; Mery v. d. Graaff, Zierikzee; Marianne Hermans, Middelharnis; Jeannette Hoek, Oude Tonge; mevr. A. Kastelein, Sommels dijk; Janny Kooyman, Middelharnis; Tineke Kuizenga, Sommelsdijk; mevr. T. Maes, Dirksland; Gerdie Meijer, Som melsdijk; de heer P. Slinger, Nieuwe Tonge; Joke Valkenburg, Middelharnis; Bep Visser, Nieuwe Tonge; Monique Wols, Oude Tonge; Andrea van Zielst, Nieuwe Tonge; Marian Zuijdijk, Middel harnis. Heeft u belangstelling voor deze cursus, dan kunt u zich nu al aanmelden of in lichtingen krijgen bij: Fam. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelharnis, tel. (0187) 483311 of bij Jannie Joppe, Berkenlaan 21, Middelharnis, tel. (0187) 482318. De kosten bedragen 25,-. We wensen alle cursisten en medewerkers prettige vakantie en tot het volgende seizoen. We begirmen weer in oktober 1997. Als op 8 mei om 11.00 uur de deu ren van Automobielbedrijf Wit vliet in Middelharnis open gaan voor een glanzende Autoshow van drie dagen, zullen de directeuren de bezoekers graag verwelkomen. Ze hebben er met hun medewer kers aan gewerkt om er iets speci aals van te maken, Aren Grooten- boer, Kees Ihrman en Jan van der Made. Met glans In en buiten de Fordgarage aan de Koningin Julianalaan in Middelharnis glanzen nieuwe en gebruikte auto's ons tegemoet. Jan van der Made laat met voldoening zijn blik over het royale assortiment auto's gaan: "We hebben zo veel te bie den dat een bezoek aan de Forddealer op 8, 9 en 10 mei weer de moeite waard is. Een automobielbedrijf is altijd in bewe ging, letterlijk en figuurlijk. Ford is voortdurend bij de tijd en steeds bezig met de nieuwste technologische ontwik kelingen. Altijd bezig met innovatie en daarbij zeer consumentgericht. Ford besteedt veel aandacht aan veiligheid en rijcomfort. Zo hebben we nu aanbiedin gen van de Fiesta, Escort en Mondeo met onder andere een voordelige extra airbag voor de plaats naast de bestuurder. De Escort en de Mondeo hebben we in een aanbieding met voordelige Airco". De elegante Escort Gabrio, de royale Ford Galaxy, de flitsende Probe, de bekende bedrijfswagen Transit en de stoere terreinwagen Maverick onderstre pen wat Jan van der Made heeft gezegd. Het ziet er allemaal mooi, comfortabel en betrouwbaar uit. Het is een show met allure. Ford A uit 1929 Net als iedereen zijn we ogenblikkelijk weg van een schitterend exemplaar van een A Ford uit 1929. Rijdt hij nog? "Nou en of', zegt Jan van der Made, "hij is tiptop in orde. Je kunt er natuurlijk geen proefrit in maken. Hij staat hier als pronkstuk. Deze auto hebben we voor de showdagen te pakken kunnen krijgen. Dan kun je zien dat Ford echt een sterk Donderdag 8 mei 1997 Hemelvaartdag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 19.30 uur ds. J. G. van Loon (belijdenis des ge- loofs) - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Westland, Sliedrecht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. MELISSANT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. Blom (openbare geloofsbelijde nis) - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. N. C. de Fockert uit Vlaardingen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur ds. J. het Lam - Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Schaap. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander - Herv. 'Exodus' Gem. 9.30 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.00 uur student A. Schot - Ger. Kerk 9.30 uur niet be kend - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. P. van Gurp, em. pred. te Dalfsen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinxveld - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. D. Burger - Ger. Kerk 10.00 uur dr. J. Vlaardin- gerbroek, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Feij. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur Dr M. J. Paul. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. R. v. d. Berg, Delft. merk is. 't Is een bezienswaardigheid, zo'n pracht van een oldtimer". De heer Van der Made gunt ons een kijk je in twee catalogi met oude A. Fords. Daarin staan ze tot in de finesses beschreven, al die historische automo bielen waar verzamelaars en toeschou wers voor vallen. "Met die boeken ben ik ook heel voorzichtig, die gaan gauw terug naar de eigenaar. Het is echt geen kleinigheid hoor, zo'n oude Ford". Klein met grote Ka Klein, maar ook geen kleinigheid is de allernieuwste Ford, de Ford Ka. De ont werpers en technici van Ford hebben met de Ka een verbluffende combinatie van schoonheid en hoge technologische ont wikkeling op de markt gebracht. Bij Ford noemen ze deze trendsetter kunst met een grote Ka. "Het is een cre atie vanuit een filosofie" zegt Jan van der Made. "Er is gedacht aan vormgeving, rijcomfort, veiligheid, dynamiek en per soonlijkheid. De nieuwste Ford moest betaalbaar zijn en rekening houden met het milieu.De Ford Ka is een trendsetter, de schoonste kleine auto van de eeuw. Een auto met toekomst". Een proefrit met deze veelbelovende kleine bewijst het: De Ford Ka is van nieuwe klasse. Diversiteit De diversiteit van het gebodene op de Autoshow is groot. De mogelijkheden in kleuren en uitvoeringen zijn vele. Ook wat betreft leverings-en financieringsmo- gelijkheden heeft Automobielbedrijf Witvliet goede regelingen. Garanties voor nieuwe en gebruikte auto's, een optionsprogramma voor een comfortabe le aanschaf van een nieuwe Ford en repa ratiefaciliteiten, directie en medewerkers zullen het graag vertellen. Tijdens de showdagen is er een presenta tie van kwaliteitsgaragedeuren door Grinwis Deuren-en Kastenbedrijf en voor elke bezoeker is er een aardigheid je. Terwijl Jan van der Made alles wat op de Autoshow van 8, 9 en 10 mei wordt geboden de revue laat passeren, dromen wij even weg en rijden in gedachten in een Ford Ka de toekomst tegemoet. Kerkdiensten Ger. Gem. Hemelvaartdiensten OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur student C. van Krimpen. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. STAD a/h HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Vlaardingen. Middelharnis: tel. (010) 2741135, alle dagen van 07.00 tot 23.00 uur. Dirksland: tel. (010) 2741135. Ouddorp: tel. (OlO) 2742700, woensdag 7 mei van 13.00 tot 16.00 uur en donder dag 8 mei van 13.00 tot 16.00 uur. Oude Tonge: tel. (010) 2741135, op af spraak. NIEUWE TONGE - Op de kinderboer derij aan de Pannenbakker zijn in de voorjaarsvakantie drie geiten mishan deld. De dieren werden aangetroffen met schroeiplekken op de vacht. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijke dader(s). Dit heeft nog niet geleid tot het bekend worden van de identiteit van de verdach- te(n). In het dorp circuleert een naam van de dader. Bij onderzoek bleek dat de ge ruchten berusten op roddels en niet op feiten. Degene die concrete informatie heeft met betrekking tot de mishandeling wordt verozcht de buurtagent Van Groningen te bellen, tel. (010) 2741135. DIRKSLAND De gehouden collecte t.b.v. de Ned. Hartstichting heeft het mooie bedrag van ƒ5.165,95 opgebracht. Ieder die daaraan bijdroeg, collectanten en gevers hartelijk dank. P.V. De Combinatie Bovenstaande postduivenvereniging nam op 3 mei 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Peronne. Afstand 22! km. In concours waren 594 duiven die om 08.45 uur met Zuidenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.18.10 uur en haalde een snelheid van 1439.96 m.p.min. De gedetailleer de uitslag luidt: L Koese en Zn 1, 2, 3, 4, 9, 12, 13, 14. 16, 17, 18, 20, 21, 22, 25, 27, 28, 43, 59. 69, 72, 74; M. de Blok 5, 36, 39, 73, 98: C. Dubbeld 6, 7, 11, 15, 23, 33, 34, 35, 44, 52, 56, 79, 85, 87, 95, 96; D. Vroe- gmdewey 8; C. v. d. Weide 10, 40, 61, 66, 75, 97; Mevr. Dubbeld 19, 24, 26. 29,31,32,47,49,50,51,53,70,76,77, 81, 92; C. Kleyn 30, 89; Hans Vroegin- dewey 37, 54, 63; G. Verburg 38, 67,93; C. van 't Veer 41, 48, 68, 80, 88; L. Fa bry 42; J. C. Horseling 45, 58, 90; C. Polder 46, 78; J. W. Steketee 55; H. Vis ser 57, 65; W. de Vos 60, 64, 82, 91; C. V. d. Bos en Zn. 62; Comb, van Driel 71; André v. d. Linde 83, 86, 94; E. Luijmes 84; Comb. Groenendijk 99; A. de Blok nederlandse hartstichting

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2