Steunaanvraag 'Binnenhof weer afjgewezen Grandioze Redding- bootdag en actie de 'Zeemanspot' Romantisch trouwen in het Rien Poortvliet museum 3. Heemsciiut bezocht Goeree-Overflakkee Op persoonlijke titel Vakcentrale CNV brengt vakbondswerk dichter bij de leden Vuurwerk Dirksland Cake-actie huis-aan-huis voor Johan Wachters 69e Jaargang DINSDAG 6 MEI 1997 No. 6600 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Eind vorig jaar is door de Minister van Sociale Zaken en Werkgele- genlieid, A. P. W. Melkert, afwij zend gereageerd op de vraag om extra Hnanciële middelen te ver trekken aan liet werkvoorzienings schap 'Binnenhof' te Middelhar- ins. De minister was van mening dat het in de rede lag dat de gemeenten zelf tot een oplossing moesten komen voor de positie van 'Binnenhof', gezien de grote ver antwoordelijkheid van deze vier gemeenten voor de ontstane situ atie en hun financiële positie. Op deze afwijzing is door de gemeenten en het algemeen bestuur van 'Binnenhof' op de daartoe geëigende plaatsen gere ageerd. Daarnaast is een nieuwe brief uitgegaan naar de minister, waarin mel ding gemaakt wordt dat het er niet om gaat of de gemeenten het tekort met uiterste krachtsinspanning kunnen beta len, maar of er sprake is van rechtvaar digheid als ze gedwongen worden zelf volledig voor de in het verleden opgelo pen tekorten op te komen. Uit recente cijfers blijkt dat het verbete ren van de situatie bij 'Binnenhof' voort gang boekt. Voor de financiële sanering is nog een bedrag van 12 miljoen beno digd. Naar de minister is gesteld dat deze 12 miljoen gulden voor 50% door het ministerie en voor 50% door de deelne mende gemeenten dient te worden gedra gen. Helaas is eind vorige week door de minister opnieuw afwijzend gereageerd op dit verzoek. De minister handhaaft zijn standpunt dat de gemeenten zelf moeten proberen de problematiek op te lossen. Tevens heeft de minister in over weging gegeven een verzoek in te dienen tot hernieuwde toepassing van de moge lijkheid een afwijkend budget toe te ken nen op grond van artikel 41, lid 5 W.S.W. Het algemeen bestuur heeft hier op besloten een steunaanvraag op grond van dit artikel te gaan instellen. Door de minister wordt geen reden gezien op basis van recent cijfermateriaal tot een hernieuwde standpuntbepaling over een meer algemene steunverlening te komen. Een persoonlijk gesprek wordt door hem eerst zinvol geacht indien er door ondergetekenden nieuwe elementen inzake de situatie bij 'Binnenhof' aan de orde worden gesteld. Derhalve wordt in overleg tussen de vier gemeenten en het algemeen bestuur van 'Binnenhof' thans Ingezonden: Met stijgende verbazing en ergernis las ik in Eilanden Nieuws van vrijdag 2 mei jl. de berichtgeving omtrent het toeken nen van een eenmalige extra subsidie van 10.000,- aan de Koninklijke mu ziekvereniging Sempre Crescendo door het gemeentebestuur van Middelhamis. Met name de argumenten die dhr. Rij vers aanvoerde schoten mij enigszins in het verkeerde keelgat. Zoals hij in het verleden al eerder deed meende hij ook nu weer te moeten opmerken dat het er bij Sempre, waar ik overigens als muzi kant deel van uitmaak, alleen maar om gaat om muziekvereniging De Hoop uit Stellendam naar de kroon te steken, dit dan uiteraard met behulp van de extra tienduizend gulden. Dit argument is niet juist. Er is in het geheel geen sprake van een competitie tussen deze twee orkes ten; hooguit kan er gesproken worden van een gezonde rivaliteit, die beide ver enigingen tot ongekende artistieke pres taties brengt waardoor ze tot de top van de Nederlandse amateurblaasorkesten behoren. Hiermee promoot Sempre Cres cendo de gemeente Middelhamis op uiterst positieve wijze, iets wat toch ook dhr. Rijvers moet aanspreken. Ook de roep om 'meer Sempre op straat' vind ik opvallend. In de Nederlandse fanfarewereld is een trend gaande waarin muziekverenigingen ervoor kiezen om zich steeds meer als 'orkest' en niet :Is 'korps' te profileren. Niet langer op straat marcheren en hoempapa-muziek spelen, maar via concerten en bijvoor beeld voorspeelmiddagen naar buiten treden. Deze trend, die je professionali sering zou kunnen noemen, maar waarbij er nog steeds sprake is van amateuristi sche muziekbeoefening, gaat ook aan Sempre niet voorbij. Deze stelt echter wel bepaalde eisen aan vooral het instru mentarium en daar is geld voor nodig. Gelukkig heeft ook het gemeentebestuur van Middelhamis dat ingezien. Overigens kan ook een muziekvereni ging die niet op straat loopt een sociale functie vervullen. Ik denk hierbij aan een concert met veel 'muziek uit de oude doos' dat Sempre nog niet zo heel lang geleden gaf in De Samaritaan en wat aldaar zeer gewaardeerd werd. Met dank voor plaatsing, Cees Jongejan, Middelhamis gewerkt aan een definitieve financiële sanering door de gemeenten zelve. De raden van de gemeenten zullen daartoe in juni 1997 voorstellen bereiken. Namens de vier deelnemende gemeen ten, D. Boonstra, burgemeester gemeente Dirksland J. G. Sleurink-Rabbinge, burgemeester gemeente Middelhamis C. Sinke, burgemeester gemeente Goedereede A. J. C. van Pelt, burgemeester gemeente Oostflakkee Namens het algemeen bestuur van het werkvoorzieningsschap 'Binnenhof', T. van Houwelingen, voorzitter T. A. Bakelaar, secretaris Roel Rotshuizen, algemeen secretaris Dienstenbond CNV, installeert bestuur CNV-regio Goere-Overflakkee De algemeen secretaris van de Dien stenbond FNV, Roel Rotshuizen, in stalleert op maandag 12 mei het nieu we bestuur van de CNV-regio Goeree- Overflakkee. Hiermee geeft hij het startsein voor een nieuwe aanpak van het CNV. Vanaf dit jaar brengt het CNV het vakbondswerk namelijk dichter bij de mensen. De bonden wer ken als vanouds voor de directe belan genbehartiging van de leden op de werkplek, nieuw is dat vanaf heden de CNV-regio's de leden in de woon- en leefomgeving benaderen. De CNV- regio Goeree-Overflakkee omvat de gemeenten Goedereede, Dirksland, Middelhamis en Oostflakkee. Alle CNV-leden - werkenden en niet- werkenden, jongeren en ouderen - wer ken nu bondsoverstijgend samen in ze ventig regio's die over het hele land ver spreid zijn. Op deze wijze kan het CNV de belangen van de leden dicht bij huis behartigen. Zoals informatie verstrekken over: gemeentelijke belastingen, huur subsidie. Wet Voorzieningen Gehandi capten. Daarnaast zullen de regionale plannen over werkgelegenheid, woning bouw en infrastmctuur op een kritische reactie van de regiobesturen kunnen re kenen. Zaken waarvoor het CNV zich sterk zal maken. Gemeentelijke Kosten- en Batenmeter Tijdens de installatie van het regiobe stuur presenteert het CNV de Gemeente lijke Kosten- en Batenmeter. Dit is een door het CNV ontwikkelde meter die in elke gemeente de lasten meet en die af weegt tegen de service die een gemeente biedt. In veel gemeenten zijn de lasten voor de burgers verzwaard sinds verschillende wetten op het gebied van de sociale zekerheid niet meer door de overheid maar door de gemeente worden uitge voerd. Met de uitslag van een meting kan een vergelijking tussen gemeentes gemaakt worden. CNV-ers kunnen met de uitslag naar de gemeentelijke politiek gaan om voor veranderingen te pleiten. Senioren en Anders Aktieven In elke regio zal een platform voor CNV-Senioren en één voor CNV-Anders Aktieven worden opgericht. Die platforms zullen thema-bijeenkom sten en voorlichtingsactiviteiten voor deze doelgroepen organiseren over: sociale voorzieningen, pensioenen, AOW e.d. Ook zal men het lokale beleid van de ge meenten kritisch beoordelen en actief meegaan doen aan Seniorenraden. Andere plaats in dorpskern s.v.p. Ter afsluiting van Koninginnedag is in Dirksland wederom een fraai vuurwerk afgestoken op het DES-terrein, met een toegift in de dorpskern. Graag wil ik al degenen, die verantwoor delijk zijn voor de keuze van de plaats waar het vuurwerk wordt afgestoken, verzoeken daarvoor in de toekomst een andere plaats in de dorpskem te kiezen dan (midden) op het kerkeiland. Het kerkeiland is een kerkhof, de eerste begraafplaats van Dirksland. Wat is er op tegen om de begraafplaats van ons voor geslacht te ontzien? Er zijn in de dorps kern genoeg andere plaatsen te bedenken om vuurwerk af te steken. Cathy Westdorp Stationsweg 2 3247 BW Dirksland Zaterdag 3 mei, de Nationale Red- dingbootdag in ons land, was het schitterend weer. Veel zon, weinig wind. Dat zorgde er voor dat bij de reddingstations veel publiek aan wezig was. Dat was zeker ook het geval bij de beide reddingstations op Goeree. In Ouddorp was er voor de vaartochten, die de Rien Verloop maakte, als vervanger van de nog steeds in reparatie zijnde Griend, veel belangstelling. Enkele honderden mensen maakten gebmik van de mogelijkheid een tochtje mee te maken. Daarnaast konden de mensen van de KNRM, die bij de tmck en trailer aanwezig waren, veel mensen te woord staan en vertellen over hun werk en over het materieel van de red dingmaatschappij. Ook konden zij weer nieuwe 'Redders aan de wal' (donateurs) noteren. In Stellendam waren de beide boten de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers' aan wezig in de buitenhaven. Zij maakten acht tochten en hadden daarbij 370 pas sagiers. Op één van de reisjes waren er zelfs 95 passagiers aan boord. Om 14.00 uur hielden ze een gezamenlijke oefe ning, met medewerking van de kust wacht Ouddorp en het plaatselijke Rode Kruis. Op de eurokotter SL42 was een ontploffing geweest en waren er gewon den, waarvan enkele ernstig. De kust wacht piepte eerst de 'Zeemanspot' op en later de 'John Stegers'. De mensen van het Rode Kruis werden met de 'John Stegers' naar het schip gebracht en de gewonden werden met beide boten naar de wal vervoerd. Ook was er veel belangstelling voor de modelbouwvereniging 'Het Groote Dok' uit Hellevoetsluis, die met een bassin van 100 m^ aanwezig was, waarin met radiografisch bestuurde modellen werd gevaren. Het was een schitterend gezicht, al die minutieus nagemaakte modellen te zien varen door het zonovergoten bassin. Er was daar dan ook gedurende de hele dag veel publiek. Er was ook een model bouwer bezig met het maken van een molen. Aan hem kon je zien dat iemand over erg veel geduld moet beschikken om deze hobby te kunnen uitoefenen, maar dat er dan ook een schitterend resultaat te behalen valt. Ook de andere stands, onder andere die waar slager Knöps aanwezig was met zijn barbecue en die waarin vers gebakken vis werd verkocht en de stands waarin diverse spelletjes konden worden gedaan, waarin enveloppen konden worden getrokken enz., hadden de hele dag door veel belangstelling. Aan het eind van de dag konden de men sen van de KNRM vermoeid, maar vol daan terugzien op een zeer goed geslaagd evenement. Zij danken allen hartelijk die door sponsoring, hetzij in natura, hetzij in geld, de organisatie van die dag mogelijk hebben gemaakt. Maandagmorgen 5 mei werd de beman ning van de 'Zeemanspot' al weer vroeg opgeroepen. De pieper werd door de kustwacht Ouddorp al om 2.10 uur inge- dmkt. De viskotter GO30 had met mo- torpech te kampen. Zij bevond zich toen nabij de Adrianaboei. De 'Zeemanspot' voer erheen, nam de visser op sleep en bracht hem in de haven van Stellendam, waar zij ongeveer 6.30 uur arriveerden. Gedurende deze actie kwam ook de YE139 in de problemen door een kapotte koppeling. Ook zij riepen de hulp in van de Stellendamse reddingboot, maar die De raadzaal in het nieuwe gemeentehuis, officieel 'het huis der gemeente' was tot 1 mei de enige plek in Mid delhamis waar huwelijken konden worden voltrokken, maar daar is vanaf genoemde datum, een plezierige verandering in gekomen, 't kan nu ook in het Rien Poortvlietmuseum! Toen het jonge stel André Vermaas en Anne Marie Boeter bij hun huwelijksaangifte die mogelijkheid te horen kreeg aarzelden ze geen moment en kozen ervoor de grote stap in de oude raadzaal van het uit 1639 daterende vroegere gemeentehuis te laten bezegelen. In dat historische ge bouw is, sinds 5 jaar, het Rien Poortvlietmuseum gehuis vest en wie zou zich nog mooier ambiance kunnen wen sen? Zaterdagmiddag waren Anne-Marie en André het eerste bmidspaai" dat van de nieuwe mogelijkheid gebmik maak te. „Veel mooier dan in het nieuwe gemeentehuis", had de bmid beoordeeld en van de zijde van het Museum vond coördinator/gastvrouw Ria Zoomers dat een bmidje toch wel 't mooiste is wat je in het museum, anders dan al die andere bezoekers, toe kunt laten. Overigens blijft het mu- seum tijdens de trouwerij gewoon voor het publiek toe gankelijk, alleen de vroegere raadzaal wordt voor de duur van de huwelijksvoltrekking in gebmik genomen. In prin cipe is gekozen voor vrijdag en zaterdag omdat zich op die dagen relatief weinig bezoekersgezelschappen aanbie den. Bruidsparen komen, haast koninklijk, via de hoofdingang het Museum binnen, alleen al de fraaie trap en het bordes, maar ook de hal binnen geven de bmidsfotograaf - zater dag was dat Arjo v. d. Graaf- een schone gelegenheid tot sfeervolle shots. Mevr. Zoomers heeft in de zaal de fraaie antieke stoelen in carousselvorm geschikt; aan het plafond de kristallen kroonluchter en aan de wanden schitterend werk van Rien, samen een melange voor een optimaal romantische ambiance. Een vergelijk met de trouwzaal in het 'nieuwe' gemeente huis valt op nogal wat punten in het voordeel van die in het Poortvlietmuseum uit, maar om een hausse te voorko men is op 't gebmik van die laatste, een pittig tarief vast gesteld. Ook dit jaar houden wij, Buurtver eniging 'West' uit Dirksland, weer een huis-aan-huis verkoopactie voor ons derde wereld project van Johan Wachters in Mali, West- Afrika. Evenals vorig jaar hebhen we bij cake-specialist 't Stoepje uit Spakenburg weer een grote hoe veelheid heerlijke 'natte keek', tegen een lage prijs kunnen kopen. Het afgelopen jaar verkochten wij in Dirksland, Melissant en Herkingen in enkele uren meer dan 700 stuks, hetgeen voor Johan Wachters mi 1600,- netto heeft opgeleverd. De totale opbrengsten welke wij in 1996 bijeen gebracht hebben voor Johan Wachters waren opnieuw grandioos te noemen. Wij kunnen het bedrag van ƒ6980,- over gaan maken. Johan Wachters heeft ons laten weten dat hij dit geld wil besteden voor de aan schaf van een derde korenmolen, welke net als de andere twee de naam van een van de straten uit Dirksland-west zal gaan dragen. Deze korenmolens zijn voor onze begrippen zeer eenvoudige machines, maar in de derde wereld neemt een dergelijk apparaat veel en voornamelijk zwaar vrouwenwerk uit handen. Op dinsdag 6 mei gaan opnieuw vele vrijwilligers langs de deuren en bieden deze heerlijke cake aan voor 5,- per stuk. Dit is precies voor het moederdag weekend, dus dan komt zo'n lekkere cake vast goed van pas. Geef moeder een heerlijke cake en u steunt een goed doel. Bij voorbaat otrze hartelijke dank. kon uiteraard geen twee schepen tegelijk hulp verlenen. Dit schip werd daarop door een collega, de G033, de haven van Stellendam binnengebracht. Tocht langs cultuurmonumenten Afgelopen zaterdag bracht de Bond Heemschut, landelijke vereniging voor het behoud voor cultuurmonumenten, een bezoek aan Goeree-Overflakkee. De excursie was door de organisatoren aangekondigd als 'Een bezoek aan het mooiste eiland van de wereld' en vol gens Heemschut-excursieleider Leo van der Meule binnen de kortste keren uitverkocht. Voor de bezoekers werd het een lange en welbestede dag, waar op nota genomen kon worden van het vele moois dat Goeree-Overflakkee op cultuurhistorisch gebied te bieden heeft;. GOEREE De excursie begon wat Goeree-Overflak kee betreft in Goedereede, waar het Heemschutgezelschap rond het middag uur arriveerde. Tijdens de lunch in 'De Gouden Leeuw' vertelde de heer R. Louis wetenswaardigheden over zijn woonplaats Goedereede, waarna de bezoekers een wandeling door het stadje maakten. Goedereede was op deze warme zaterdagmiddag een toonbeeld van verstilde schoonheid en kreeg terecht ieders waardering voor architec tuur en verzorging van de historische stadskern. Vervolgens ging het richting Middelhamis lang een route met cultuur historisch interessante plaatsen. OVERFLAKKEE Met toelichting van een Heemschut-lid van Goeree-Overflakkee werd de tocht langs de molen en het haventje van Stel lendam, de Plaat van Scheelhoek en het Sas van Dirksland naar de dorpskem van Dirksland een echt polderverhaal. De ontstaansgeschiedenis van Overflakkee, dat door de eeuwen heen is opgebouwd uit talloze kleine poldertjes, ontrolde zich in woord en beeld. Dijken, vruchtbare akkers, diepe sloten met bloeiend fluite- kmid, een boomgaard met bloesem, wui vend riet langs het havenkanaal van Dirksland, oude boerderijen: het Flakkee- se polderland had zich niet mooier kun nen laten zien. Schapen, koeien, paarden, fazanten en hier en daar een reiger maak ten het landelijk beeld compleet. Via Dirksland Sas Er werd stilgestaan bij het Dirkslandse Sas. De uit 1790 daterende schutsluis werd bekeken en de bijbehorende sluis- wachterswoning. Met voldoening werd geconstateerd dat de sluiswachterswo- ning zo gedegen en verantwoord wordt gerestaureerd. Zorgelijk was men om de toestand van de historische schutsluis, kapitaal polderwerk en in het verleden van grote betekenis voor het wel en wee van de inwoners van Dirksland. De schutsluis was in de Franse tijd tevens een vitale schakel in de snelweg Parijs/Den Haag en is volgens de des kundigen van meer dan lokale en provin ciale monumentale betekenis. Langs de 18e eeuwse boerderijen van de families Van Rossum en Van Dis aan de Kraaijerdijk ging men via de Staakweg op Dirksland aan, waar de 15e eeuwse kerk met omgeving werd bezien. Belangstelling was er ook voor de monu mentale poortpalen van de boerderij de Boomvliet van de familie Van Es. Streekmuseum Voor de VVV in Middelhamis werd Heemschut ontvangen door de heren J. Rooij en J. Both, die iets vertelden over de geschiedenis en bezienswaardigheden van Middelhamis en Sommelsdijk. Na een korte wandeling door Middelhar- nis ging het gezelschap naar het Streek museum in Sommelsdijk, waar men werd verwelkomd door de heren A. Kmider, oud-voorzitter van het museum, en M. van Dam, voorzitter. De suppoost van het Streekmuseum, de heer E. Blokland, stond garant voor een perfecte verzorging van de gasten, die om een uur of vijf in de bus stapten met de belofte dat ze nog eens terugkomen. Het bezoek aan Goeree- Overflakkee is Heemschut goed bevallen. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VUEO - STUDIO - REPORTACK - FOTOQRAnE OUDOOÜP-Waatstraat 35 ~Tot9toon(Oia7}6ai612/Fax 663734 -Printshop-Hogemom 172-Telefoon (0111)462400 De familie zit knus rondom het bruidspaar geschaard, rechts de ambtenaar, mevr. Witvliet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1