eiüvhdeh-iiieuws 50 jaar Remonstranten in Sommelsdijk Oude torenklok van Herkingen naar het Zorgcentrum in Dirksland Opel doet mee aan tweejarige praktijktest Verkoping Adullam Meerlingmarkt trok honderden bezoekers Vlijtige vingers! Uitslagen recreatieve wedstrijd en record wedstrijd Z.C. Schotejil 2e Blad DINSDAG 29 APRIL 1997 No. 6598 Op 3 en 4 juni a.s. is liet vijftig jaar geleden dat de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente te Sommelsdijk werd opgericht. De Remonstranten kennen geen vastgestelde belijdenis, die door leden bij toetreding onderte kend wordt, maar een beginselverkla ring. Deze beginselverklaring luidt: 'De Remonstrantse Broederschap is een geloofsgemeenschap die, geworteld in het evangelie van Jezus Christus, en getrouw aan haar beginselen van vrijheid en verdraagzaamheid, God wil vereren en Hem dienen.' Bijbel De worteling in het evangelie verwijst naar de zeer belangrijke plaats, die de bijbel ook bij Remonstranten inneemt. In de beginselverklaring van de Remon strantse Broederschap ligt al één manier besloten waarop Remonstranten de bijbel ervaren; als bron van inspiratie en woord dat richting geeft en mensen helpt hun bestaan af te stemmen op dit getuigenis van geloof(-servaring). Remonstranten hechten aan de bijbel als bijzondere neerslag van geloofsgetuigenissen, maar zien de bijbel ook als een overgeleverd en geïnspireerd document, dat onder zocht kan worden en waaraan en waar over vragen kunnen worden gesteld, zon der dat daarbij een kerkelijke binding op de voorgrond hoeft te treden. Het gaat hier om intense bijbelse betrokkenheid én om een manier van omgaan met de bijbel, die gelegenheid én ruimte geeft voor respectvol en kritisch onderzoek. Theologie Theologie betekent letterlijk spreken over God. Aanvankelijk was theologie het spreken over goden; theologen ver klaarden de wereld met behulp van mythen en verhalen. Later, met de komst van het christendom veranderde theolo gie van betekenis en werd het kennis van God en Jezus Christus; letterlijk godge leerdheid. Remonstranten hebben van oudsher een zekere terughoudendheid gekend om al te stellige uitspraken te doen over (eigenschappen/kenmerken van) God en/of Jezus Christus op grond van de bijbel, temeer daar het besef leef de dat mensen de bijbel heel verschillend ervaren en er ook verschillend mee omgaan. Ook hierin waren de persoonlij ke geloofsvrijheid en de eigen spirituali teit én het respect voor de overtuiging van anderen van groot belang. De Remonstranten legden zich zodoende ook toe op de theologiebeoefening als onderzoek naar de vergelijking van gods diensten. Tien elektrische Astra's op proef in 'Euregio' Met tien Astra Impuls Stationwagon- modellen neemt Opel vanaf nu deel aan een praktijkexperiment met elek trische voertuigen rond het drielan denpunt België, Nederland, Duitsland, een omgeving die momenteel ook als 'Euregio' wordt aangeduid. In dit pro ject, dat de steun van de Europese Commissie geniet, test Opel de nieuw ste generatie hoge-energiebatterijen op basis van natrium/nikkelchloride. Privébestuurders en vertegenwoordigers van openbare instellingen uit Luik, Aken en Maastricht zullen tijdens een periode van twee jaar verslag doen van hun erva ringen met de elektrische aangedreven Astra's. He tdoel van dit groots opgezet te experiment is naast het dagelijks ge bruik, de betrouwbaarheid en de publie ke acceptatie ook het laadgedrag, het energieverbruik en de netbelasting van uitlaatgasvrije auto's te onderzoeken. Dr. Erhard Schubert van het Technisch Ont wikkelingscentrum van Opel (TDC), overhandigde de auto's aan de deelne mers van het experiment in Maastricht. „Voor precies omlijnde gebruiksdoelein den zijn elektrische auto's als alternatief voor conventionele auto's denkbaar. Vooral in steden en dichtbevolkte gebie den kunnen ze een belangrijke bijdrage leveren tot het verminderen van schade lijke uitlaatgassen en geluidsoverlast. Praktijkproeven als deze leveren waarde volle gegevens voor verdere perfectione ring van alle technische onderdelen. Ook in de toekomst zal Opel intensief verder werken aan het ontwikkelen en uittesten van alternatieve energievormen", vertel de Schubert. Met een actieradius van 120 tot 150 kilo meter zijn de elektrische Astra's met na trium/nikkelchloride accu/s geschikt voor dagelijks, praktijkgericht gebruik. Door het gebruik van elektrische voertui gen zou vooral in steden de uitstoot van schadelijke stoffen en de geluidshinder beperkt kunnen worden. Partners van Opel in dit twee jaar durende praktijkexperiment zijn AEG Anglo Bat teries, het 'Forschungsgesellschaft für Kraftfahrwesen', Renault en CITELEC, een vereniging van gemeenten die belang stelling hebben voor de elektrische auto. 450 kilogram nuttig laadvermogen Uiterlijk verschilt de Opel Astra Impuls - afgezien van de ontbrekende uitlaat - niet van de gewone Stationwagon-versie met verbrandingsmotor, die zich in Ne derland overigens de meestgekochte sta tionwagon aller klassen mag noemen. De elektrische uitvoering biedt plaats aan vijf personen, beschikt over een ruime variabele bagageraimte en heeft een nut tig laadvermogen van 450 kilogram. Onder de motorkap zit een 50 kilogram zware asynchrone drie-fasen draaistroom- motor. De batterijen, die zich in een spe ciaal vak onder de laadvloer en in het motorcompartiment bevinden, vervangen de tank van 50 liter. Door zijn onmiddel lijk beschikbaar hoog koppel laat de Astra Impuls vooral bij lage snelheden een zeer goed acceleratievermogen noteren. De Leidse hoogleraar C.P. Tiele, Remonstrant (1830-1902) legde zich toe op dit onderzoek en geldt als de grond legger van de vergelijkende godsdienst wetenschappen. In die tijd - de 19e eeuw - werd een begin gemaakt met het verza melen van een grote rijkdom aan materi aal, dat in onze eeuw verder zou gaan. Door de eeuwen heen is de bijbel voor Remonstranten steeds een bron van inspiratie geweest, maar geen vast model. Bijbelse theologie De twee gegevens van actuele spirituali teit en bijbelse betrokkenheid worden weerspiegeld in de (visie op) bijbelse theologie. Dit is niet theologie als in de bijbel, maar theologie op grond daarvan. In de bijbelse theologie van Remonstran ten is zichtbaar hoe zij de bijbel en de tijd waarin zij leven verstaan en hoe zij zich tot beiden verhouden. Bijbelse theologie is dus niet alleen gegrond in het verleden, maar heeft haar banden en vertakkingen ook in onze tijd. Het leven van mensen met de Heilige Geest vraagt om dagelijkse oefening, 'inspiration permanente', met het inzicht dat het werken van de Geest doorgaat, ook nu. Diversiteit Remonstranten kennen diversiteit in geloven in en spreken over God en Jezus Christus. Juist deze boeiende diversiteit is kenmerkend voor een geloofsgemeen schap, die ruimte biedt voor verschillen in interpretatie en de verbinding tussen geloof cultuur en wetenschappen hoog wil houden. Met uw reacties, vragen kunt u schrijven naar: mw ds E.L. van Dunné-de Bijll Nachenius, p/a Postbus 247, 3240 AE Middelhamis A.s. zaterdag D.V. 3 mei hopen we een verkoping te houden ten bate van Adul lam. U kunt er lingerie verwachten, ook sok ken, nacht- en kinderkleding en babyka- dootjes. Tevens is er een groot assorti ment van tuinplanten, o.a. Afrikanen, Salvia's, Petunia's, Goudsbloemen, Asters, Verbena's enz. Ook is er gelegenheid om kleine kadoot- jes te bemachtigen. Alles voor een leuke prijs. En dat voor onze gehandicapten! U bent welkom van 10-4 uur bij J. de Geus, Burg. Sterkplein 8, Nieuwe Tonge. NUMANSDORP - De derde Meer lingmarkt, die zaterdag 26 april werd gehouden in Numansdorp, heeft de voorgaande edities over troffen. De markt (een initiatief van vier meerling-ouders) trok 330 volwassen bezoekers en nog eens heel veel kinderen naar de boerde rij van Jan en Heleen Dam. Tijdens de markt verwisselden enorme hoeveelheden 'meerling-spulletjes' van eigenaar. Bijna dertig twee- en drieling- wagens waren er te koop, talloze auto- en fietsstoeltjes en ook speelgoed. De hoofdmoot werd echter weer gevormd door de kleertjes. Ouders van meerlingen verkochten de (vele) kleertjes die hun kinderen niet meer passen voor vrien denprijsjes. Van vrienden kan ook bijna worden ge sproken, want de Meerlingmarkt blijkt veel trouwe aanhangers te hebben. Er waren veel mensen die ook de voorgaan de twee edities present waren. Daarnaast, waren er, dankzij een oproep in het blad van de Vereniging voor Ouders van Meerlingen, mensen uit onder meer Gro ningen, Zaandam, Heerlen en zelfs Bel gië. Hoe groot het succes van de Meerling markt is, blijkt wel uit het feit dat de or ganisatoren (drie meerlingmoeders en een tweelingvader) zijn benaderd door exploitanten die de markt graag op com merciële leest zouden willen schoeien. Daar voelen zij echter niets voor. „Dit is begonnen als een contact- en ruildag van en voor ouders van meerlingeni, en zo willen we het ook houden. We doen dit voor de gezelligheid en omdat we elkaar hiermee kunnen helpen", vertelt Heleen Dam, die ondanks het vele werk volgen de keer graag weer haar boerderij aan de Molendijk beschikbaar stelt. Dat is op zaterdag 6 september, als een 'naarjaars- Meerlingmarkt' wordt gehouden. Er was maar één smetje op de hele dag: door de grote drukte viel het veel bezoe kers niet op dat in een aparte ruimte ook complete tweedehands babykamers wer den aangeboden. Heleen Dam: „Dat was sneu voor de mensen die bedjes, commo des en kasten hadden meegebracht. De meesten moesten hun spullen nu weer meenemen, terwijl er ongetwijfeld vol doende mensen zijn die wat graag twee dehands een tweelingkamer zouden ko pen. Als je in verwachting bent van een tweeling heb je toch al voldoende dubbe le kosten". Wanneer er nog mensen zijn die op zoek zijn naar een uitrusting voor de babyka mer, dan is de organisatie van de Meer lingmarkt bereid hen met de betreffende ouders in contact te brengen. Telefoon (0186) 653414 of (0186) 693161. Werkgroep ouderen Rockanje Op 7 mei 1997 vanaf 14.30 uur is er een zeer mooie handwerkshow, en tevens verkoop in 'SWINSHOEK', Vestalaan 1, Rockanje. Alles wat de handwerkklub de afgelopen tijd heeft gemaakt, wordt geshowd en verkocht. En wat we hebben: Kussens en kleden voor binnen en buiten, schortjes, sokken, dekservetten, truien, geborduurde da- mastkleden, baby- en kleuterkleding. En deze dag een speciale stand met por selein en aardewerk. Ja eigenlijk teveel om op te noemen. Heel eerlijk gezegd, verwachten wij u op de 7e mei. Ook hebben wij op deze middag een gezellig terras ingericht, alwaar naast een lekker kopje koffie, ook wederom de overheeriijke 'SWINSHOEK' poffertjes verkrijgbaar zijn. Graag tot ziens, de handwerkklub van 'SWINSHOEK' Het vroegere torenuurwerk van Her kingen was 't enige kleinood dat de donderdagavond gehouden raadsver gadering nog enige glans gegeven heeft. En de gelukwensen voor de bur gemeester, laten we die niet vergeten, zoals de SGP fractie dat deed, bewust, onbewust? Je mag de SGP fractie-leden toch niet van kwade trouw verdenken toen ze de kaken gesloten hielden terwijl uit alle fracties een felicitatie richting burg. Boonstra klonk met z'n herbenoeming; heel vriendelijk was dat, van dhr. Robijn (PvdA), Sandee (CDA), Driesprong (VVD), Leeflang (RPF) en mevr. Struyk (Gem.belang). Goede en gezegende jaren", wenste hem het CDA, „Gods ze gen in het vervullen van het ambt", wenste hem de RPF. Wat voorbereidingsbesluiten waren als een mes door de boter gegaan toen het voorstel zich aandiende het oude toren uurwerk van Herkingen aan zorgcentrum 'Geldershof' in bruikleen te geven. 'Gel derhof' heeft voor het uurwerk een opknapbeurt in petto om het vervolgens in de hal van het Centrum op te stellen, compleet met wijzers en wijzerplaat. Een mooi decoratief element belooft dat te worden en heel misschien zal ook het slagwerk gaan functioneren, met ge dempte slagen uiteraard. In z'n - vrolijke - commentaar hoopte dhr. Robijn maar dat er met de inwoners van Herkingen overleg is geweest om later niet het verwijt te hoeven horen dat de gemeente de klok van Herkingen heeft gepikt, gedachtig kennelijk aan de Goereese 'klokkedieven' die dat door die van Ouddorp levenslang verweten wordt. Een speelse variant ook van de heer L. van Prooijen. „Ik héb begrepen dat het uurwerk op Herkingen constant achter liep en dat ze 't in Herkingen daarom wel kwijt willen", grapte hij. Het in bruikleen geven van de klok wordt geen daad van naasting, verzeker de burg. Boonstra. 't Zal voor het uur werk beter zijn in 'Geldershof' te zijn opgesteld dan in de gemeentewerkplaats te zijn opgeborgen terwijl het voor de uit Herkingen afkomstige bewoners daarvan 'extra aangenaam' is het uurwerk van Herkingen terug te horen. „Zoals het klokje thuis tikt tikt het ner gens", wist mevr. Tuinstra, ze hoopt dat de klok in Dirksland tot een tik wordt gebracht, als dat niet de bedoeling zou zijn zou ze het uurwerk liever gebruiken bij het nieuw te bouwen verenigingsge bouw in Herkingen. De vraag of 't wel weer operationeel kan worden gemaakt, dat ouwe uurwerk, werd door dhr. Kalle nogal luchtig opge vat. „We zitten bijna in het jaar 2000 en wat kan er nou niet worden gemaakt?" vroeg hij de raad af. Hij heeft vrede met het in bruikleen geven, moeilijker zou hij het vinden het af te staan, want wie weet, als Herkingen het nog'es terug wil? Op zaterdag 19 april waren de recre atieve zwemmers van z.c. de Schotejil actief in een vierkamp met de vereni gingen WVN uit Hellevoetsluis, de Duck uit Brielle en de Stelle uit Stel- lendam. Net als een aantal weken gele den waren er voor de zwem-teams punten te verdienen. Voor de vereni ging met snelste tijd was dit 4 punten, voor de vereniging met de tweede tijd 3 punten, enzovoorts. De maximale score werd namens de Schotejil tot twee keer toe behaald door Dion Beukers en Stephan Knook. Dion Beukers won zowel de 25 m rugslag (0.27.1) als de 25 m schoolslag (0.30.0). Stephan Knook zegevierde op de 100 m wisselslag (1.27.4) en op de 50 m schoolslag (0.45.5). Voorts waren er nog een aantal Schote- jillers, die voor de overige puntjes zorg den. Cheranie Jordaan en Judith Trom mel deden dit op resp. 25 m rugslag (0.31.7) en 25 m schoolslag (0.33.7). Jasper Maaskant zorgde met 0.52.7 op de 50 m schoolslag en 0.20.1 op 25 m vrije slag voor de punten. Ook Hanneke Drooger zorgde ervoor, dat de Schotejil zich tot twee keer toe zich als tweede wist te plaatsen. Hanne ke Drooger zwom de 50 m vrije slag in 0.46.1 en 50 m rugslag in 0.56.0. Robin Bal zwom de 50 m vrije slag in 0.42.2 en 50 m rugslag in 0.53.8. Esther Wilstra eindigde op 100 m wisselslag in 1.41.1 en op 50 m schoolslag in 0.46.0. Bij de dames was het Astrid van der Horst die verrassend tweede werd op de 100 m vlinderslag in een tijd van 1.26.9. Fansjo Maatkamp zwom de 100 m vlin derslag in 1.28.3 en werd derde op de 100 m rugslag in 1.22.8. De estafette le verde een overwinning op voor de Scho tejil. De 50 m vrije slag voor de ouders lever de tenslotte nog een tweede plaats op voor dhr. Beukers. In de tussenstand na twee wedstrijden staat de Schotejil twee de met 120 punten voorafgegaan door de Stelle met 134 punten. Op zaterdag 26pril werd in het zwembad van sportcomplex De Staver een record- wedstrijd rugslag gehouden, waaraan de gehele vereniging kon meedoen. Er waren inderdaad vele persoonlijke re-cords, waaronder twee clubrecords. Deze clubre- cords waren voor Anja de Gelder, die eer ste werd bij de meisjes onder 10 jaar op de 50 m in 0.44.4, en voor Leander Noor dijk, die zijn eigen clubrecord bij de jon gens onder 16 jaar verbeterde op de 100 m rugslag in een tijd van 1.08.2. De winnaars per leeftijdsgroep waren: MEISJES Mary-Beth van Zoest, 0.33.3, 25 m rug slag (onder 8 jaar); Cheranie Jordaan, 0.33.3, 25 m rugslag (onder 8 jaar); Anja de Gelder, 0.44.4 CR, 50 m rugslag (onder 10 jaar); Anja de Gelder, 1.36.4, 100 m rugslag; Rianne Noordijk, 0.40.1, 50 m rugslag (onder 12 jaar); Rianne Noordijk, 1.29.7, 100 m rugslag; Wille- mijn Veltman, 1.22.8, 100 m rugslag (onder 14 jaar); Willemijn Veltman, 2.59.8, 200 m rugslag; Liesbeth van der Linde, 1.20.9, 100 m rugslag (onder 16 jaar); Liesbeth van der Linde, 2.58.0, 200 m rugslag; Marjon van Kempen, 1.16.3, 100 m rugslag (dames); Marjon van Kempen, 2.48.1, 200 m rugslag. JONGENS Dion Beukers, 0.27.0, 25 m rugslag (on der 8 jaar); Thijs Tromper, 0.46.3, 50 m rugslag (onder 10 jaar); Thijs Tromper, 1.46.8, 100 m rugslag; Leon Wegman, 0.42.6, 50 m rugslag (onder 12 jaar); Niels Joppe, 1.35.2, 100 m rugslag; Mi- chiel de Gelder, 1.31.1, 100 m rugslag (onder 14 jaar), Michiel de Gelder, 2.41.8, 200 m rugslag; Leander Noordijk 1.08.2 CR, 100 m rugslag (onder 16 jaar); Leander Noordijk, 2.33.4, 200 m rugslag; Addie Vroegindeweij, 1.10.7, 100 m rugslag (heren); Addie Vroegin deweij, 2.44.4, 200 m rugslag. En zeker zodra men elkaar wat beter zou leren kennen - op twee of drie elementen na misschien, die uitgesproken vijandig ten opzichte van de Maatschappij ston den. Jelle dacht hierbij in het bijzonder aan Smalbil, die er - en zeker niet op losse gronden - van werd verdacht, dat hij, in zijn haat tegen alles wat nieuw was, anderen tegen de Maatschappij trachtte op te zetten. En dit scheen hem bij Strakke, een der rijkste boeren uit de omgeving, die op een kapitale hoeve achter het Pastoorsbos zat, al min of meer te zijn gelukt. Hij schrok op uit zijn overpeinzingen, doordat Karin zijn arm aanraakte. „Wat ben je ver weg", zei zij plagend. „Voel je je niet op je gemak? Zie je er tegen op?" „O, sorry, liefje!" zei hij verward. Hij lachte even en keek haar toen schuldbewust aan. „Ik zit je een voudig te verwaarlozen! Zeg maar, dat ik een slech te man voor je ben. Wat vroeg je me eigenlijk? Het is niet eens tot me doorgedrongen!" Zij trok haar gezicht in een betraffende plooi, maar haar ogen lachten. „Je bent een bruut!" zei zij. „De heb een vreselijk slecht leven bij je! Overigens - ik vroeg je, of je er misschien tegen opziet". Hij trok de wenkbrauwen op. „Wat bedoel je? Waar zou ik tegen op moeten zien?" „Tegen die lezing natuurlijk! Het is toch de eeste keer, datje hier zoiets moet doen?" „Ja. Maar dat hoeft toch niet te betekenen, dat ik me er niet helemaal rustig op voel?" „Ik dacht, dat je misschien bang was, dat ze met hooivorken en dorsvlegels zouden komen!" Hij schoot in de lach. „Lieveling", antwoordde hij, „ik ben heus wel iets gewend, hoor! Ik heb wel voor heter vuren gestaan. En ik geloof stellig, dat je je vergist, wat de bevolking hier betreft. Ze zijn het stadium van de dorsvlegel al lang voorbij, en ze zijn niet kwaad ook, deze mensen. Wij - ik bedoel de Maatschappij - moeten alleen nog leren hen goed te begrijpen, en daartoe zullen we vanmiddag de eer ste stoot geven. Na de pauze krijgen ze de gelegen heid vragen te stellen!" „Ik ben reuze benieuwd!" zei Karin. „En gerustge steld ook!" voegde zij er schertsend aan toe. „Er wordt dus niet gevochten, gelukkig!" „Althans niet met de hand!" zei Jelle. Hij schudde het hoofd. „Maar als we hier in Argentinië waren", verklaarde hij, „dan had ik je toch in het hotel ach tergelaten. Onder bewaking!" „Waarom?" „Omdat de mensen daar een beetje anders zijn dan hier", antwoordde hij. „Als er daar iemand per ongeluk op een knalkurk trapt, dan is een kwartier later de hele straat aan het schieten!" Karin schaterde het uit, en Jelle zag ook de rug van de chauffeur schokken. Hij lachte onwillekeurig mee, maar zijn gezicht verstrakte plotseling, toen uit een zijweg een kleine Renault de weg opschoot, die na een veel te wijde bocht voor hen kwam rijden. De rug van de chauffeur kromde zich; hij remde sterk af en de wagen slipte even, maar direct daarop gleden ze weer rustig voort. Jelle keek snel naar Karin. Haar gezichtje stond vol komen kalm. Het was allemaal zo snel gegaan, dat het nauwelijks tot haar doordrong, dat ze maar ter- nauwemood aan een botsing waren ontsnapt. „Wat gebeurde er eigenlijk?" vroeg zij. „O... niets", zei Jelle. Het klonk achteloos. „De vent, die van die zijweg aflcwam, reed een beetje gevaarlijk". „Hij nam de bocht nogal ruim, hè?" Jelle knikte. „Een wildebras!" merkte hij op. Hij tuurde de weg voor hen af, maar het wagentje was al uit het gezicht. „Dit was goed werk. Hamers!" zei hij. De chauffeur glimlachte. Hij kon zich de opluchting van Jelle heel goed voorstellen, nu diens vrouw ook in de wagen zat. „Het viel nogal mee, meneer Dijkstra", zei hij be scheiden. Hij draaide zich een kwartslag om en keek Karin even aan. „Bent u niet geschrokken, mevrouw?" vroeg hij. Karin schudde ontkennend. „O nee. Hamers! Ik voel me heel goed, hoor! Dank je!" „Weet je wie die vent was. Hamers?" vroeg Jelle. „Ken je dat wagentje toevallig?" Hamers knikte instemmend. „Ja, meneer! Het was een zekere Mants. Hendrik Mants". Hij zweeg even. „Tenminste", vervolgde hij toen, „het was zijn auto. Ik heb het nummer gezien". Zijn voorzichtigheid deed Jelle glimlachen. „Mants?" vroeg hij. Hij dacht even na. Hij meende de naam wel eens eerder te hebben gehoord. „Woont hij in Oosterveen?" „Hij heeft hier gewoond", antwoordde de chauffeur. „Een paar jaar geleden had hij hier een boerderijtje, heb ik gehoord, maar hij heeft dat destijds verkocht. Hij moet toen getrouwd zijn met een weduwe in Westeroord. Die vrouw was nogal wat ouder dan hij. Hij doet nu in textiel". „Zo zo", zei Jelle peinzend. Ze waren nu in Oosterveen en reden over de Brink. Karin wees naar de herberg, die enigszins scheefge- zakt achter de reeds kale linden stond. De bomen glommen van de regen. ,,Is dat 'De Koene Jager'?" vroeg zij. „Gaan we daar straks heen?" „Ja, kind". „En krijg ik dan die beroemde herbergier van je te zien? Die Keizer?" Jelle begon te lachen. Hij was een week of zes gele den voor het eerst in de herberg geweest, om het zaaltje voor deze middag te bespreken, en hij was er toen zo vriendelijk ontvangen, dat hij er sindsdien regelmatig kwam. Hij dronker dan een kopje koffie in de huiskamer en maakte een babbeltje met Toon en Zwaantje. Hij mocht de kleine kastelein en zijn vrouw erg graag. Hij vond hen zeer openhartig en gemoedelijk, maar toch ook heel bescheiden, en Jelle had menig binnenpretje om het enthousiasme, dat Toontje zowel voor zijn zaak als voor de werk zaamheden van de Maatschappij aan den dag legde. Hij had al lang begrepen, dat de herbergier en zijn vrouw verder keken dan hun neus lang was; dat bleek niet alleen uit het feit, dat ze beiden een schriftelijke cursus Engels volgden. Hij had Toon tje, toen die maar niet uitgevraagd raakte over de opsporing van aardolie en alles wat daaraan vastzat, eens wat voorlichtingsmateriaal van de Maatschap pij gegeven, en hem zelfs een populair boek over geologie uit zijn eigen verzameling geleend. Dat hij, in opdracht van de Maatschappij, in het voorlich tingsmateriaal zijn eigen ideeën had verwerkt, had hij er maar niet bij verteld. Ja, al woonde Jelle dan ook langer dan twaalf jaren elders - zijn Friese aard verloochende zich niet. Jelle was deze morgen nog even in 'De Koene Jager' geweest, een kwartier voor hij naar Zwolle reed om Karin af te halen. Hij had toen het zaaltje geïnspecteerd en alles keurig in orde bevonden. Bij het kopje chocolade daarna, dat Zwaantje vliegens vlug voor hem had klaargemaakt, had hij verteld, dat zijn vrouw vandaag kwam, en hij had sterk de indruk gekregen, dat zijn blijdschap de herbergier en diens vrouw goed had gedaan. Dit had hem zo warm gestemd, dat hij hun ook bijna van de baby had verteld, die ze verwachtten. Slechts met enige moeite had hij het voor zich gehouden en hij vroeg zich nu af, of hij, vergeleken met de spontane open hartigheid van deze mensen, niet wat erg gereser veerd was. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3