Dhr. C. Melissant verricht al een halve eeuw zondagsschoolwerk Persoonlijke herinneringen aan 'Rien' in het Poortvlietmuseum Eerste prijs voor Ouddorp op provinciale brandweerwedstrijdl Tentoonstelling 'Een eeuw badmode' Ledenvergadering Rabobank Wethouder maakt uitglij'er Vroeg vogels kijken in Voornes duin in Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 29 APRIL 19971 Dhr. Melissant krijgt uit handen van dhr. Vreeswijk (z'n schoonzoon) het diploma uitgereikt NIEUWE TONGE - Dhr. C. Melissant uit Nieuwe Tonge moet met z'n 86 levensjaren welhaast landelijk de nestor zijn van hen die zich met zondagsschoolwerk bezig hou den. Voor het bestuur van de Herv. zondagsschool 'Sa muel' was het 50-jarig jubileum van dhr. Melissant aanlei ding om zaterdagmiddag de vrienden van het zondags schoolwerk van elders in Nieuwe Tonge op bezoek te vra gen; van Ouddorp tot de Plaat werd daar gehoor aan gege ven. In Herv. verenigingsgebouw 'Elim' ontving voorz. P. Vrees wijk de genodigden, en een deel van de kinderen, dan ook in een wat hij noemde 'totaal ander verband' dan zondags het geval, maar de jeugd kreeg wel een mooie vertelling, over de gelijkenis van de talenten zoals dhr. Melissant die in het zon dagsschoolwerk heeft mogen gebruiken, en over de beloning die de Heere - uit genade - geeft aan hen die over weinig ge trouw zijn geweest. „Van dit werk word je dan ook nooit moe, je wordt er alleen maar rijk van", vatte dhr. Vreeswijk samen. Dhr. Melissant heeft al die jaren de zondagsschoolleeriingen overhoord en de orde onder hen bewaard, maar zei dhr. Vrees wijk: „het 'weinige' dat U hebt gedaan staat niet in verhou ding tot het vele dat Hij uitbetaalt". Het werd dhr. Melissant van harte toegewenst dat ook hem die beloning wordt bereid. Gelukwensen Gelukwensen werden gesproken door dhr. K. v. d. Ketterij namens het Streekbestuur en door dhr. Jansen namens het Hoofdbestuur, beide met de verwijzing naar het wonder dat God zich door mensen laat helpen Zijn Woord te verbreiden opdat ook kinderen zullen worden toegebracht tot de gemeente die zalig wordt. Het gemeentebestuur werd door weth. Slootweg vertegenwoor digd en ds. Belder sprak namens de Herv. Gemeente, gevolgd door ouderling L. v. d. Doel namens de Ger. Gemeente. Hij sprak de hoop uit dat het door dhr. Melissant gesprokene, het gedane 'kruimelwerk', tot eeuwige winst zal mogen zijn. „Uniek in den lande" werd het door voorz. Vreeswijk genoemd dat twee plaatselijke kerken, de Herv. en de Geref. Gemeente samen één Zondagsschool houden, waaruit duidelijk wordt dat in dit werk niet voor eigen parochie wordt gepreekt, maar dat het er vóór alles om gaat de kinderen van God te vertellen. Van het zondagsschoolbestuur kregen dhr. en mevr. Melissant een busdagtocht aangeboden. Dhr. Melissant ontving boven dien een zondagsschooldiploma, niet ten afscheid maar als herinneringsdiploma. De onthulling van de vitrine is gepleegd, rechts mevr. PoortvUet, haar zoons, burg. Sleurink en notaris Schuring. Links staat, namens het Museum mevr. Zoomers met bloemen gereed Mevr. PoortvUet, sinds 15 september 1995 weduwe van Rien, heeft gistermiddag van Middelharnis' burgemeester en voorzitter van de Stichting Rien Poortvlietmuseum, mevr. Sleurink-Rabbinge grote waardering gekregen voor de manier waarop ze het verlies van haar dierbare echtge noot in haar leven plaats heeft gegeven. Samen met haar zoons Harm en Tok was ze in Middelharnis waar ze, in het Museum, heel persoonlijke herinneringen aan Rien heeft achtergelaten. Alles in het museum herinnert aan de befaamde schilder/teke naar, vooral aan zijn virtuoze kunstenaarschap, maar kennelijk heeft mevr. PoortvUet ook meer persoonlijke accenten aan wil len brengen. Ze deed dat t.g.v. het 5-jarig bestaan van het Museum. In een glazen vitrine staat er het mooi gestoken Bijbelkastje dat Poortvliet in 1965 in Ouddorp opdeed, de cassettebandjes met Gemeentezang waaraan hij zo verknocht was, z'n Talens inkt- pot, een oud schetsboekje, het kabouterpijpenrek, een trouwfo to en een tekening die Rien als 14-jarige heeft gemaakt. De vitrine geeft het museum een extra dimensie. In de 5 jaar van z'n bestaan heeft het museum al tweehonderd duizend bezoekers getrokken. Het is gevestigd in het oude Gemeentehuis aan de Voorstraat te Middelharnis, een uniek historisch gebouw op een unieke locatie op het eiland dat dhr. Poortvliet zozeer waardeerde om z'n 'weldadige landschappen en de heerlijke geuren van de vruchten des velds'. De schilder zelf heeft de bloei van het museum mee mogen maken en hij heeft zich daarin verheugd. Mevr. Poortvliet en haar zoons hebben gistermiddag van eenzelfde gevoelen blijk gegeven; het museum in Middelharnis bergt aan hun man en vader tastbare herinneringen. OOLTGENSPLAAT - Op 21 april jl. werd de ledenvergadering van de Rabo bank Ooltgensplaat gehouden. Tijdens deze vergadering werd afscheid geno men van de heer P. H. van Rossum. De heer Van Rossum heeft 26 jaar deel uit gemaakt van de colleges van de bank, waarvan de laatste jaren als voorzitter van het bestuur. De heer S. Breure neemt het voorzitter schap van de heer Van Rossum over, ter wijl tijdens de vergadering drs. H. F. K. Schoenmakers gekozen werd als nieuw lid van het bestuur. Ter gelegenheid van deze speciale avond was een spreker uitgenodigd in de per soon van de heer A. D. Knobbe, Ideen- berater. Hij hield een boeiende voor dracht met als onderwerp 'Agrarisch of agrarisch?' waama een levendige discus sie op gang kwam. Al met al een geslaagde avond, die door velen werd bezocht. Niet op eigen gemeentelijk erf-, maar in 't Limburgse land, in Langsrade, heeft mevr. weth. Van Eek zondagavond een lelijke uitglijer gemaakt waarbij ze een enkel heeft gebroken. De fam. Van Eek was een week-endje uit i.v.m. het vorige week bereikte 40-jarig huwelijksjubileum. Toen zondagavond de regen stopte en ze zich even buiten vertraden werd de duikeling gemaakt. Na bezoek aan de dokter werd in het zie kenhuis te Heerlen de gebroken hiel gezet en gips aangebracht. Ze hoopt dat de raadszetel en de wethou derskamer gauw weer bereikbaar wor den. op het ogenblik zingen de vogels om het hardst om hun territorium aan te geven. Ze beginnen daarmee zodra de zon op komt. Zolang er nog nauwelijks blad aan de boom zit zijn ze door hun zang meest al goed te vinden. Daarom neemt Ver eniging Natuurmonumenten op zaterdag 3 mei om 4.00 uur 's morgens liefheb bers mee op een vogelexcursie in Voor nes Duin. De start is bij de parkeerplaats bij de ingang van het Waterbos bij Rockanje: Korteweg, voor Badhotel rechts, eerste links. Excursies van Natuurmonumenten kosten ƒ3,- voor leden, ƒ5,- voor die genen, die nog geen lid zijn en 1,- voor kinderen Vm 12 jaar. Vooraf aan melden is niet nodig. Fantastische ervaring Vanuit duisternis en stilte ontstaat tijdens de excursie een concert met steeds meer stemmen. Met het aanzwellen van de na tuurklanken zal ook het licht steeds intenser worden. Je moet wel heel vroeg opstaan om deze prachtige ervaring een keer te kunnen meemaken. De nachtegaal zal waarschijnlijk het con cert openen met zijn heldere lied. De springhaanrietzanger zal dat met zijn onbeschrijfelijke geluid gaan ondersteu nen. Een uil zorgt voor een uitzonderlij ke noot en de rugstreeppad zal met zijn ratel het geheel wat meer volume geven. In de schemer zal de houtsnip zich laten horen en zien. Met het doorbreken van het licht worden de frisse groene lente- kleuren van de duinen steeds zichtbaar der en worden de klanken van het orkest steeds voller. Zo zal onder meer de klank te herkennen zijn van de grasmus, braamsluiper en gekraagde roodstaart, in samenzang met de zwartkop, merel, zanglijster en fitis. Rond een uur of zeven heeft u een schit terende ervaring achter de rug, die u na tuurlijk kunt verlengen met een eigen wandeling door de duinen. GOEDEREEDE Eindelijk, zaterdag 3 mei willen we gaan Chinezen. Dit keer willen we dat ge woon in de Ark proberen. We zouden graag om 8 uur willen begiimen. Ben je nog niet eerder geweest en lijkt je Chinees wel lekker. Kom dan gerust. Na het Chinezen gaan we de pondjes er weer aflopen door een strandwandeling te maken. Kom je zaterdag ook wil je je dan even opgeven bij Annerieke, tel. 491839 of bij Lyda, tel. 493397. Krijg je al trek en heb je zin in een gezel lige strandwandeling, kom dan zaterdag naar de Ark in Goedereede. Deze avond kostje 20,- per persoon. Tot ziens. Het Open Deur-team Blusgroep Melissant organiseerde wedstrijd in het kader van het 50-jarig jubdeum -X. Eên van de slachtoffers wordt door de ploeg van MELISSANT - Tien Zuidhollandse brandweerploegen hebben afgelopen zaterdag hun krachten gemeten op de provinciale wedstrijd Klasse 1. Dit jaar bestaat de blusgroep van Melis sant 50 jaar. Al vele jaren in het bestaan van het korps neemt de blus groep actief deel aan de wedstrijden. Het leek de spuitgasten dan ook een goede geste, in het kader van het jubi leum nu zelf eens als gastheer op te treden. Ze hebben hun 'beste beentje' voorgezet en een wedstrijd georgani seerd, die bij velen nog lang in het geheugen gegrift zal staan. Op het industrieterrein Ruygenhil was bij Gewasbescherming Van der Wal in een loods brand uitgebroken. De ter plaatse komende brandweer werd opge wacht door een in paniek zijnde cv. mon teur, die de bevelvoerder vertelde dat bij werkzaamheden in de cv. ruimte brand was ontstaan en dat er nog iemand in het pand aanwezig was. Men trof in de schuur een brand aan die, na verder onderzoek, inderdaad afkom stig bleek te zijn uit de cv ruimte. De vermiste persoon kon vanuit de cv. ruim te in veiligheid worden gebracht en zowel in de schuur als in de cv. ruimte moest de brand worden bestreden. In de cv ruimte was ook zichtbaar, dat de brand bovendien nog naar een naastgele gen ruimte moest zijn doorgeslagen. Waimeer de bevelvoerder een goede ver kenning om het hele complex had gedaan, was hij aan de zijkant van het Ouddorp behoedzaam in veiligheid gebracht gebouw een deur tegen gekomen die toe gang gaf tot een ruimte met diverse cel len. In één van de cellen was de brand uit de cv ruimte doorgeslagen. Bovendien kwam men dan nog een slachtoffer tegen die, zonder inzet van een straal, kon wor den meegenomen. De waterwinning lag op 'steenworp' afstand van de deur die toegang gaf tot de cellen. Het was dan ook de bedoeling dat deze brand met een straal rechtstreeks vanaf de brandweer auto werd geblust. Het was een wedstrijd op behooriijk zwaar niveau, want er moest héél hard gewerkt worden. De brand was op duidelijke wijze geën sceneerd maar er moest heel wat inzicht en doorzettingsvermogen 'in de strijd worden geworpen', om de klus op een correcte wijze te klaren. De uitslag was als volgt: 1. Ouddorp1422 pnt. 2. Heenvliet1386 pnt. 3. Oude-Tonge1326 pnt. 4. Ned. Staal1298 pnt. 5. Honselersdijk1278 pnt. 6. Dirksland1220 pnt. 7. Zuid-Beijeriand1210 pnt. 8. Oud-Beijerland1210 pnt. 9. Bergschenhoek1124 pnt. 10. Middelharnis1092 pnt. De ploegen van Ouddorp en Heenvliet zijn vanwege de uitslag gerechtigd om deel te nemen aan de gewestelijke wed strijden die gehouden zullen worden bij de Aluchemie te Rotterdam. De brand is geblust. Nog enkele aanwijzingen van de bevelvoerder en er kan worden ingepakt In de voormalige raadzaal van het Ouddorps museum is een tentoon stelling ingericht onder de titel 'Een eeuw badmode'. Het leek het bestuur van het museum een goed idee om in een badplaats als Oud dorp aandacht te schenken aan een dergelijk onderwerp. Het was ech ter niet eenvoudig hiervoor mate rialen te verzamelen. Stad en land is inmiddels afgereisd en het resul taat mag er nu zijn! Op zaterdag 10 mei zal de burgemeester van Goedereede, de heer C. Sinke, de tentoonstelling om 14.00 uur openen. Na de opening verzorgt Modehuis Le Jou Jou uit Ouddorp een kleine modeshow van zowel antieke als hedendaagse bad kleding. De mens en de zee Altijd al heeft de zee met haar wisselen de stemmingen aantrekkingskracht op de mens uitgeoefend en hebben zich men sen voor hun plezier te water begeven, maar pas tegen het einde van de vorige eeuw werd de heilzame en geneeskrach tige werking van een zeebad ontdekt. Er ontstonden zgn. Kuroorden, zoals Sche- veningen. Domburg, Noordwijk en Zand- voort. Alleen de beter gesitueerden kon den zich in die tijd zo'n 'Kur' permitte ren en er begon zich ook een badmode te ontwikkelen. Sinds die tijd is het nemen van een duik in zee langzamerhand gemeengoed geworden, ook voor de ge wone man. Ging men aanvankelijk te water in preut se, hansop-achtige gewaden, naarmate de tijd verstreek vertoonde men zich in steeds gewaagder textiel. Deze ontwik keling tot op de dag van heden is nu in het Ouddorps Museum te zien. De tentoonstelling Het is het bestuur gelukt om diverse bruikleengevers bereid te vinden om hun collectie voor de tentoonstelling af staan. Zo is er een prachtige verzameling antie ke badkleding 60 stuks), waaronder een aantal zeer oude exemplaren uit 1890, en een aantal oude badmutsen te zien. Verder is er een grote collectie oude ansichtkaarten vanaf 1880 met strandtafe relen en baders in antieke badkleding. Dit alles is tentoongesteld in de sfeervolle voormalige raadzaal van het museum. Over de volle breedte van de zaal is een groot strandtafereel geschilderd, dat als achtergrond dient voor diverse attributen, zoals o.a, een antieke rieten strandstoel, parasol en een bolderkar. Deze groots opgezette tentoonstelling is een must voor ieder die houdt van zon, zee en strand. Openingstijden: Mei/juni/september: do t/m za 14.00- 17.00 uur, Juli/augustus: di t/m za 11.00- }]-00 uur; Herfstvakantie: di t/m za 14.00-17.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2