EIÜVtlDEII-tllEUWS Koninginnedag Dirksland: Klein Parijs Zuiveringsschap oi^anfseert fotowedstrijd 'Kleur en Water' Groei Bloei Nationale Reddingbootdag Politie luistert naar jeugd Sommelsdijk Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee organiseert Moederdag bloemschikken zaterdag 3 mei 1997 HET ,^IJKVENSTER 3e Blad VRUDAG 25 APRIL 1997 No. 6597 Blik op kerk -^ en samenleving Cj - Alexander 30 jaar - Geen snelle beslisser - Niet eenvoudig Aanstaande zondag hoopt Prins Willem Alexander 30 jaar te worden. Aanleiding voor de media om uitgebreid aandacht te besteden aan onze toekomstige koning, die steevast 'kroonprins' wordt ge noemd, hoewel dat in ons staatsrecht een onjuiste benaming is. Willem Alexander is geen kroonprins, maar de Prins van Oranje, en 'de vermoedelijke troonop volger'. We leven snel! Als de dag van gisteren herinner ik me die 27e april 1967, toen de mare zich door het land verspreidde dat (toen nog) Prinses Beatrix het leven had geschonken aan een zoon. Een golf van vreugde ging door het land. Niet alleen de dynastie was naar menselijke berekening veilig gesteld, we zouden in de toekomst, na diverse koninginnen, weer een koning krijgen! Inmiddels is die toekomstige koning 30 jaar, en wordt hij grondig op zijn grootse taak voorbe reid. Openlijk wordt de vraag aan de orde gesteld wanneer hij aan die taak zal beginnen. Zal Koningin Beatrix afstand doen op 'de pensioengerechtigde leef tijd'? Of zal zij, zoals haar moeder, door gaan tot haar 70ste? De tijd zal het leren. De Prins van Oranje behoort kennelijk niet tot de snelle beslissers. Ondanks allerlei speculaties blijkt hij de vrouw van zijn hart nog niet gevonden te heb ben. Het grootste deel van ons volk zou er geen moeite mee hebben wanneer onze toekomstige koningin een gewoon burgermeisje zou zijn... Koningin Yo- lande of Koningin Emily... We zouden er toch een beetje aan moeten wennen. Of wordt het toch iemand uit de adel? De Prins gaat in ieder geval niet over één nacht ijs. Het heeft velen goed gedaan dat Alexan der onlangs belijdenis deed van zijn ge loof. Lange tijd leek hij daar wat onver schillig tegenover te staan. Hij kwam er ook toe - aldus het bericht - na een lange periode van zoeken en leren. En misschien hadden we liever gehoord dat hij bij een andere predikant dan bij Carel ter Linden zijn ja-woord had uitgespro ken. Maar hij heeft dan toch openlijk gekozen voor de kerk waartoe ook zijn voorgeslacht bewust wilde behoren. Daar mogen we dankbaar voor zijn. En hem, en het hele Koninklijk Huis, geden ken in ons gebed. Het is geen sinecure de weg naar de troon te moeten gaan. De kranten en de tijdschriften hebben ons daar weer eens bij bepaald. Wanneer de Prins maar wordt gezien in een gezelschap van een leeftijdgenote, dan wordt er gespeculeerd over een huwelijk. Wordt hij gesignal eerd met een pilsje in zijn hand, dan drinkt hij te veel. Gedraagt hij zich wat te uitbundig bij de Olympische Spelen, dan haalt hij de waardigheid van zijn Huis naar beneden. Doet hij gewoon, dan wordt hij bestempeld als afstandelijk. Enzovoorts. We mogen dankbaar zijn dat we nog een monarchie hebben, en dat het ernaar uit ziet dat die voorlopig ook wel in stand zal blijven. Het onsympathieke groepje republikeinen, dat onlangs weer van zich deed spreken, maakt op het eerste ge zicht weinig kans. Zonder daar sentimen teel over te willen doen, mogen we hopen dat de trits 'God, Nederland en Oranje' tot in lengte van jaren voort duurt. Waarnemer Vanaf volgende week wordt wederom het schaakkampioenschap van Goeree-Over flakkee gehouden. In een toernooi van 7 ronden wordt gestreden om het kampioen schap van Goeree-Overflakkee. Dit toernooi wordt ingedeeld volgens het Zwitsers systeem. Dit houdt in dat iedereen zoveel mogelijk tegen tegenstanders van hetzelfde niveau speelt. De spelers krijgen 1'/^ uur per persoon bedenktijd en na 35 zetten nog een kwartier extra voor het uit- vluggeren. In 7 achtereenvolgende weken wordt er elke week 1 avond gespeeld. De volgende speeldata zijn gepland: 28 april, 6 mei, 12 mei, 20 mei, 27 mei, 2 juni en 11 juni. Er wordt afwisselend in diverse plaatsen op het eiland gespeeld. Zowel de leden van de eilandse schaakclubs als alle andere bewoners van Goeree- Overflakkee zijn gerechtigd tot deelname. Het inschrijfgeld bedraagt 12,50. U kunt zich voor 25 april opgeven bij Jaap Santifort, tel. 683198 of Willem-Jan Tanis, tel. 499900. De organisatie hoopt op een breed deelnemersveld waarin naast schakers uit de diver se clubs ook de huisschakers van harte welkom zijn. 'Kleur en Water'. Rond dit thema organiseert het zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden dit jaar weer een fotowedstrijd. Doel is belang stelling te wekken voor het watermi lieu, in dit geval voor de kleurschake ringen in en rond het water. De prijs uitreiking vindt plaats in het voorjaar van 1998. De beste foto's worden on der meer geplaatst in het jaarverslag van het zuiveringsschap over 1997. Al enige jaren organiseert het zuive ringsschap een fotowedstrijd over diver se onderwerpen die met water te maken hebben. De fotowedstrijd van vorig jaar leverde weer talrijke fraaie foto's op. Het succes van voorgaande jaren heeft het zuiveringsschap doen besluiten om ook in 1997 door te gaan. Thema Dit jaar is gekozen voor het thema 'Kleur en Water'. Het thema geeft foto grafen de vrijheid om composities te maken met water in alle natuurlijke kleurvariaties. Uiteraard mogen ook elementen op de oever in de compositie betrokken wor den. Water kent een groot aantal variaties in kleur. Deels ontstaan deze door natuurlij ke omstandigheden. Zo kleurt het water roestbruin wanneer ijzerhoudend grond water aan het oppervlak komt. Het water kleur als 'erwtensoep' als er een grote hoeveelheid algen in het water aanwezig is. Ook weersinvloeden weerspiegelen zich vaak in kleurvariaties. Zo is er bij onweer vaak sprake van asgrauwe kleu ren, of juist niet, als er een regenboog verschijnt. Een deskundige jury beoordeelt de inge zonden foto's op thema, op creativiteit en op technische kwaliteit. De jury be staat uit drs. B. L. Polderman, directeur van Stichting Het Zuidhollands Land schap; M. de Regt, docent vormgeving aan de Ichtus Hogeschool in Rotterdam en drs. H. Boeyen, hydrobioloog bij het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Grenzen gebied Ingezonden foto's moeten zijn gemaakt binnen de dijken van de eilanden en de waarden die behoren tot het verzorgings gebied van het zuiveringsschap: IJssel- monde (waaronder dus ook Rotterdam- Zuid), Rozenburg, het Eiland van Dor drecht, de Hoeksche Waard, Voome-Put- ten, Goeree-Overflakkee, de Krimpener- waard, de Alblasserwaard en de Vijfhee- renlanden. In dit gebied heeft het zuive ringsschap de zorg voor de kwaliteit van het water in singels, sloten, plassen en meren. Jury De inzending - voorzien van goede ver pakking - moet vóór 1 februari 1998 binnen zijn bij het zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden, postbus 469, 3300 AL Dordrecht onder vermel ding van 'fotowedstrijd'. Daarbij dient duidelijk naam, adres en woonplaats te zijn aangegeven van de deelnemer. Het zuiveringsschap stelt zich niet aanspra kelijk voor beschadigingen of zoekraken van materiaal bij verzending. De win naars krijgen in het voorjaar van 1998 schriftelijk bericht. Prijzen De eerste prijs bestaat uit een professio nele veldkijker. Als tweede en derde prijs is gekozen voor een diaprojector en een diaviewer. Desgewenst kan worden gekozen voor cadeaubonnen van gelijke waarde. Fotografen die voor de vierde tot en met de tiende prijs in aanmerking komen ont vangen een cadeaubon. De prijzen wor den in de eerste helft van 1998 uitge reikt. Spelregels De spelregels zijn verder: maximaal 5 kleurenfoto's per deelne mer; beroepsfotografen zijn van deelname uitgesloten; foto's moeten zijn gemaakt binnen de dijken van de Hollandse eilandenen waarden (zie hierboven onder kopje 'grenzen gebied'); over de uitslag is geen corresponden tie mogelijk; het zuiveringsschap krijgt het recht de ingezonden foto's kosteloos te repro duceren en te publiceren met naams vermelding van de fotograaf. c>Leuhe zotnerjaóóen f^rmaal 289,95 Il 149,- Groei Bloei (HMTP), afd. Goeree-Overflakkee De groencommissie van de KMTP-Groei Boei is zeer actief, hopelijk hebt u dit al eens in positieve zin ervaren door deel te nemen aan een van de georganiseerde activiteiten. Dit voorjaar mochten we u al een aantal goed bezochte evenementen aanbieden, zoals de snoeidemonstratie, de cursus natuurvriendelijk tuinieren, het paasbloemschikken en de lezing over de tuinen van Gertrude Jekyll. Er is dit voorjaar ook nog een nieuw ini tiatief: we willen wat meer speciaal voor kinderen gaan doen. Om te beginnen gaan we met de kinderen in de leeftijd van 6-12 jaar bloemschikken, we willen met hen een leuk stukje gaan maken spe ciaal voor moederdag. Op zaterdag 10 mei van 10-12 uur gaan we een verras sing voor de moeders maken. We zullen dit doen in de aula van de Landbouw school aan de Langeweg in Sommels- dijk. Hiervoor rekenen we 5,- voor zowel leden als niet-leden. Wij verzorgen het materiaal, maar wil je nog wat bijzon ders, zoals bijvoorbeeld mooie strikjes of andere frutsels, dan mag je die natuurlijk zelf meenemen. Wil je wel voor 1 mei even bellen naar Marjan (682432) of Elvire (486926) om je op te geven, zodat we een beetje een idee hebben op hoe veel kinderen we kunnen rekenen. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Alle reddingstations van de Konin klijke Nederlandse Redding Maat schappij staan op zaterdag 3 mei 1997 open voor het publiek. Van 10.00 tot 16.00 uur. Voor zover de weersomstandigheden het toelaten kan met de reddingboten een vaar tocht worden gemaakt. Beman ningsleden staan u graag te woord over het werk van de Redding Maatschappij. Ook de beide posten van de KNRM op ons eiland pre senteren zich deze dag graag aan het publiek. In Ouddorp vinden de vaartochten met 'De Griend' plaats vanuit de haven. Daar staat dan ook geparkeerd de KNRM- truck, waarmee de reddingboot bij acties van het boothuis naar het water wordt gereden. Bij en in de truck zijn KNRM mensen aanwezig, die u graag van alles vertellen over hun werk. In Stellendam presenteren de beide red dingboten, 'De Zeemanspot' en de 'John Stegers' zich bij het boothuis aan de bui- tenhaven, nabij de Gemeentelijke Visaf- slag. De gehele dag vinden er vaartoch ten plaats met het publiek langs de Ha- ringvlietsluizen. Om 14.00 uur vindt er een reddingdemonstratie plaats met medewerking van de viskotter SL 42 en het plaatselijke Rode Kruis. Nabij het boothuis is een modelbouwver eniging uit Hellevoetsluis aanwezig met een groot bassin en diverse radiografisch bestuurde varende modellen. Ook zijn er diverse kraampjes aanwezig met onder andere slagerij Knöps, enveloppen trek ken, grabbelton en diverse attracties en er kunnen vers gebakken vis, haring en roomsoezen gekocht worden. Tevens is de Reddingboetiek aanwezig, waar KNRM artikelen gekocht kunnen wor den en waar u zich op kunt geven als 'Redder aan de Wal'. De Reddingbootdag is enkele jaren gele den ingesteld om de donateurs van de Als het aan de Oranjevereniging ligt zal Dirksland op Koninginne dag de bijnaam Klein Parijs eer aandoen. Feestelijkheden met Parijse uitstraling en Frans getinte activiteiten voor een breed pu bliek: dat is het doel waarvoor de Oranjevereniging voor Koningin nedag 1997 met vereende krachten bezig is. Verlichting Het bestuur van de Oranjevereniging heeft ook dit jaar gevraagd de straten en huizen van Dirksland te versieren. Bij de beoordeling van 'de mooiste straat' zal in de eerste plaats worden gelet op 'ver lichting'. Het verhaal gaat dat Dirksland de bij naam Klein Parijs te danken heeft aan het feit dat het dorp als eerste op Goeree- Overflakkee straatlantarens had. Vandaar de aandacht van de Oranjevereniging voor het aspect verlichting bij de decora tie van huizen en straten. Daarnaast wordt gekeken naar een Franse uitstra ling in het algemeen. Gezien de ervarin gen van voorgaande jaren is er in Dirks land creativiteit genoeg om het zo te ver sieren dat een 'Tour de Dirksland" de moeite waard is. Kleding met een Frans tintje Wat kleding betreft kan men zich laten inspirereren door heden en verleden. De Oranjevereniging hoopt dat vele Dirks- landers zich op z'n Frans zullen kleden. Alpinopetten, baretten, strooien hoedjes, zwierige strikken en gilets kunnen van de mannen 'mesjeu' maken. Een snor doet wonderen, evenals een klein sikje. Ook voor de dames zijn er mogelijkhe den genoeg, met joyeuze accessoires heeft men de Franse slag al gauw te pak ken. Een parasol bijvoorbeeld; misschien toepasselijk vanwege het weer en in elk geval charmant. Wat te denken van een originele 'queue de Paris' en een versier de hoed? De vrijwilligers van het klederdracht- Ensemble Eeuwkant gaan met hun kle ding op de Franse toer op het 'Terrace d'Ensemble' bij de Rabobank, dus u bent zeker de enige niet. Aubade, kinderspelen en lampions Koninginnedag begint voor Dirksland al in de vroege morgen, wanneer herauten te paard door het dorp gaan om een 'reveille' te blazen. Om negen uur is de aubade voor het gemeentehuis op de Voorstraat, waarna de schoolkinderen met begeleiding van de Dirkslandse fanfare 'Amicitia' gaan zingen bij het Van V/eel-Bethesda Zie kenhuis. "Op het DES-terrein zijn de kinderspe len. Die worden voortreffelijk georgani seerd door de beide basisscholen" zegt de voorzitter van de Oranjevereniging Jan Leenders. "Voor de kinderen is er 's avonds de tra ditionele lampionoptocht. De laatste jaren zien we er steeds meer kinderen uit andere dorpen bij. Dat is leuk want dan weet je weer eens waarvoor je het allemaal doet". Voor de kinderen is er ook een wedstrijd "versierde fietsen en skelters'. De routes en de tijd van prijsuitreiking worden nog nader in de regionale pers bekend gemaakt. Net als voorgaande jaren is er vermaak op het Schakelplein. Attractieve Oranjemarkt en Montmartre Vanaf twaalf uur is er een Oranjemarkt op de Ring. De Oranjemarkt duurt tot elf uur 's avonds. Een veelheid aan kraam pjes brengt gezelligheid in de fraaie dorpskern van Dirksland. Vanaf de toren heeft men een prachtig zicht op Dirks land en omgeving. Het is een hele klim maar de moeite zeker waard. Leden van Arnicitia zien er zo goed mogelijk op toe dat de klimpartij georganiseerd verloopt. Dat neemt natuurlijk niet weg dat ieder een op eigen verantwoordelijkheid de toren op gaat. 's Middags wordt op de Kattewacht 'Montmartre' opgebouwd met onder meer muziek, portrettenknipperij en een ruimtefiets. Een troubadour zal het geheel een extra Frans cachet geven. Jan Leenders: We hebben weer gepro beerd een duidelijk thema in de evene menten aan te houden. Daarom hebben Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde l<om wordt gelezen. KNRM in de gelegenheid te stellen de Redding Maatschappij van dichterbij te leren kennen, maar ook belangstellen den, die (nog) geen donateur zijn, zijn van harte welkom. Het nevendoel van de Reddingbootdag is om nieuwe donateurs te werven. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij is voor haar voortbestaan geheel afhankelijk van giften en dona ties. Nieuwe donateurs zijn bij de KNRM daarom altijd welkom. Voor meer informatie kunt u bellen met W. van Sighem (PR-coördinator station Ouddorp), tel. (0187) 493237 en L van Wezel (PR-coördinator station Stellen- dam), tel. (0187) 491663. Een Dirkslands meisje als een charmante frangaise we voor de bijzondere attracties aan tweewielers gedacht. De velocipede, de Tour de France en dat soort zaken heb ben ons op het idee van tweewielers gebracht. Op de Kattewacht hebben we een ruim tefiets, daarop kan men zelf iets doen. Op de Voorstraat hebben we tussen twee en vijf uur een motortrial georganiseerd. Dat is iets om naar te kijken en we den ken dat er veel bezoekers naar Dirksland komen om dit spektakel te zien". Bij de Rabobank Op het parkeerterrein achter de Rabo bank is het Ensemble Eeuwkant present met een fleurig terras waar men onder andere van thee en limonade met een Frans pannekoekje kan genieten Enkele kraampjes met artistieke decoraties, plantjes, boeken en 'brie a brac' zorgen voor een sfeervolle ambiance. "Het Ensemble Eeuwkant en de Stich ting Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee geven daar een eigen invul ling aan" aldus Jan Leenders, "het wordt een soort oranjerie op het parkeerterrein- tje achter de Rabobank". Stamboomonderzoekers kunnen vanaf 10.00 uur terecht in 'Het feijne kwartier' naast de Rabobank. Het 'Terrace d'Ensemble' begint om twaalf uur, wan neer het weer het toelaat. Voor een aparte attractie zorgt een prachtige pop die voorlopig anoniem wenst te blijven. Op Koninginnedag kan men naar haar naam raden en eigenaar van de pop wor den. Een week voor Koninginndag zal de pop te bewonderen zijn in de etalage van "Het feijne kwartier". Vereende krachten Leenders: "Voor de Oranjevereniging is het fijn dat diverse verenigingen onder delen van het programma voor hun ver antwoordelijkheid nemen, want er komt natuurlijk heel wat kijken voor een Koninginnedag als die in Dirksland. Zo zou het zonder de daadwerkelijke hulp van bijvoorbeeld Buurtvereniging West, de C 1000 en de gemeente niet gaan. Ik noem maar een paar voorbeelden, ik wil natuurlijk niemand tekort doen". De Oranjevereniging is ook blij met de actieve inzet van Jan van der Baan met zijn cateringservice. Daardoor kan er weer een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden. "Dit jaar op de Kattewacht, een Franse maaltijd met een aantrekkelijk menu. Voor volwassenen kost het 15 gulden, voor kinderen 5 gulden. Iedereen kan zich voor de maaltijd opgeven bij Van der Baan, telefoon 601068 of 601730. De maaltijd begint om zes uur. Franse kleding is leuk maar niet verplicht. De muzikale omlijsting wordt in stijl ver zorgd door 'De heertjes.' Voor de jeugd vanaf ongeveer twaalf jaar is er 's avonds van acht tot elf uur eigentijdse muziek in De Schakel. Koninginnedag 1997 wordt traditioneel afgesloten met een schitterend vuurwerk op het DES-terrein en de Ring. Hier ging het allemaal om op de bij eenkomst in het buurthuis van de wijkgroep 'De Zwaluw' die de wijk agenten Leen Blok en André Groenen dijk afgelopen vrijdagavond 18 april organiseerden voor de jeugd uit Som melsdijk. Werden er kort geleden ook buurtge sprekken gehouden voor bewoners uit de wijk, nu was het de beurt aan de jeugd. Ook voor de jeugd is het belangrijk dat zij weten wie hun wijkagent is en dat zij hun 'klachten' kwijt kunnen. Het initiatief van de twee enthousiaste wijkagenten werd beloond. Voor de bij eenkomst hadden zij 27 jongeren uitge nodigd in de leeftijd van 13 tot 17 jaar maar er kwamen er maar liefst 34. Dit geeft aan dat de jeugd wel degelijk nut ziet in een dergelijke bijeenkomst. Na een korte opening door de voorzitter van de wijkgroep 'De Zwaluw' en een korte inleiding over de bedoeling van de avond door de politie-wijkcoördinator Cor van Heemst werd de groep in vier kleine groepen verdeeld. In de groepen werden aan de hand van de 4 kernvragen de ideeën van de jongeren geïnventari seerd en door hen zelf opgeschreven. Heel goed was een van de vragen of de jongeren zelf het besef hebben dat ze op een of andere manier overlast veroorza ken. Dit besef is er wel degelijk. Als grootste vorm van overlast noemden zij: brommerlawaai, geluidshinder door harde muziek en overlast door voetbal len. Ook vinden de jongeren het logisch dat als er wat wordt gerealiseerd dat dan wel de handen uit de mouwen moeten wor den gestoken. Helpen met opbouwen en onderhouden van een van hun 'idealen' zagen ze wel zitten. Wijkagent André Groenendijk noemde na inventarisatie, de belangrijkste punten die de jongeren gerealiseerd wilden zien: (verhard) voetbalveld, een skatebaan en een hangplek/honk. Dat de sfeer er goed in zat bleek wel toen er bij elk punt instemmend gejoel en tafelgeroffel uit de groep opstak. „Wij kunnen wel wat willen, maar de ge meente moet wel meedoen", aldus een van de jeugdige bezoekers. Van Heemst: „Een leuke en geslaagde bijeenkomst. Natuurlijk kunnen wij hier geen toezeggingen doen maar er is een aanzet gegeven om verder te gaan. In sa menwerking met de gemeente zal wor den bekeken wat haalbaar is voor de jeugd. Investeren in jeugd en jongeren is belangrijk in het kader van buurtbeheer en om aan de voorkant van problemen te blijven". Buiten de politie werd er meegeluisterd door twee bestuursleden van 'De Zwa luw', een medewerker van de afdeling Welzijn (jeugd en jongeren) van de ge meente Middelhamis en een medewerker van de Stichting Speelkeur (NUSO, dienstverlening). Deze stichting houdt zich bezig met de inrichting van lokaties voor jeugd in diverse leeftijdsgroepen. Na de bijeenkomst vermaakten de jonge ren zich nog met tafelvoetbal en darten. ge Style Keejt volop irverjasseKx in zay\a e.v\ een kleine LANGE BERJAS (7/8)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5