Wie schrijft er m« van en over Flakk' Ap^^^f- SU ^CPl^dkotJcit V4H oom -Ko Verkoping C „^et MIT VEKANSJE NAER CANADA (5) ^^?r/^ A Zelfzorg-boekjes 'Wat doe ik?' nog steeds verkrijgbaar Biz. 2 EILANDEN-MEUWS Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Jammer dat het nog fris is buiten. Vandaag (zaterdag 19 april) hadden ze aardig weer opgegeven, maar tot nu toe valt het flink tegen. Wellicht is het inmiddels warmer. Hoe dan ook, ik hoop dat je nog warm loopt voor onze raad sels! Richard Buscop (Oude-Tonge) tekende een flessepuzzel. ledere keer is de laatste letter van het antwoord de eerste van de volgende. Ontzettend leuk verzonnen Richard! 1Wie zag het paslood? 2. Hij sclieurde een leeuw in 2 stukken. 3. De bouwer van de grootste woonark. 4. Wie stierf in zijn eigen strop? 5. Hoeveel zaligsprekingen staan er in de bergrede? 6. De schoonmoeder van Orpa. 7. Een vrouw die zich danig opmaakte. 2 Kon. 9:30) 8. Een lauwe gemeente. (Openb. 3) 9. Op deze berg is de ark gestrand. 10. Hoe heette Dorkas eigenlijk? 11. Een welsprekend man. (Hand. 18:24) 12. Waar eiste de val van een toren 18 slachtoffers? (Luk. 13:4) 13. Daar was bitter water. 14. Wie doodde zijn buurman om een wijngaard? 15. Uit welke stad kwamen Andreas en Petrus? 16. Priester te Nob. (1 Sam. 21:1) Willemijn Tieleman (Ooitgensplaat) Fam. Bosch (Huizen) Inderdaad had ik me met Pieters leeftijd vergist. Tja dat krijg je met mensen van een halve eeuw. Heeft Jeanet veel gezien in Keulen? Gerdien zal wel heel wat informatie over India kunnen krijgen via Joke. Handig als je zo'n tante als vraag baak hebt. Wat een lollige legpuzzelbrief zonden jullie me. 'k Ben er een tijdje mee zoet geweest om hem goed te krij gen. Dank je wel hoor! Aagje de Boer (Leek) Heb je in Terdege het artikel gelezen over Nienoord? Ik heb toen echt aan je gedacht. De schapen, kippen, ezels, het paard en het varken worden allemaal gevoerd en verzorgd. Die 90 mensen. Moesten die allemaal door het ene paard getrokken worden? Gelukkig maar dat er veel kinderen tussen waren. Anders had 't arme dier wel op apegapen gelegen voor de huifkar. Zet hem op met het piano-examen. Ilse Kattestaart (Sommelsdijk) en Fam, Bijnagte (Scherpenisse) Bedankt voor de kaart en de goede bedoelingen! 1. Orpa en Ruth. A. 1. Koe; 2. Gat of been; 3. Nek; 4. Haringen; 5. Hand; 6. Slakjes; 7. Honden; 8. Mond, tanden; 9. Tanden; 10. Paard. 2. 1. Sodom; 2. Gad; 3. Galaten; 4. Filistijn; 5. Levi; 6. Jamin; 7. Naboth; 8 Zeëb; 9. Bakbakker; 10. Delila. B. Jeugdhoekje van oom Ko. 3. Witte donderdag. C. Voet, hand, enkel, pink, been, arm, darm, hoofd, duim, hart, nek. 4. 1. Gist-reuk-gekruist; 2. Glas-geen- geslagen; 3. Been-dong-gebonden; 4. Knot-deel-ontkleed; 5. Gesp-ogen- gespogen; 6. Deeg-sleg-gegeseld. In de dik omlijnde vakjes kwam: Gedood D. Middelharnis. ^^TÏ^i Johan Bosch (Huizen) is bij leven en welzijn op 27 april jarig. Alvast van harte kerel! Is je stage plezierig? Fijn weekend gewenst en bovenal Gods zegen op de zondag. Oplossingen kunnen weer opgestuurd worden. Tot kijk! In dit zoekplaatje zijn eetis paar wilde tJieren ontsnapt. Waar is de beer? Teken er bij het inleveren bijvoor beeld een rode fijn omheen. Of beschrijf waar hij is. In samenwerking met het toenma lige Ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) en in het kader van de landelijke publieksdiscussie 'Keuzen in de Zorg' zijn Ketting Partners B.V. en KB Kreatief Euro B.V. (De Gouden Formule) drie jaar geleden gestart met de uitgave van een serie zelf zorg-boekjes 'Wat doe ik? Ga ik naar de huisarts?' ..Watdoeik? Ga ik naar de huisarts?" 68 pagina's met alle informatie die nodig is om eenvoudige kwalen zoals griep, verkoudheid, moeheid, diarree, hoofd pijn etc. te herkennen en tips hoe u er zelf iets aan kunt doen en wanneer u contact op moet nemen met uw huisarts. Speciale aandacht voor kwalen bij baby's en kleuters. Verkoopprijs 7,50. ..Wat doe ik? Neem ik medicijnen?" 76 pagina's met alle informatie die nodig is om verstandig om te leren gaan met medicijnen zoals het wanneer, hoe en waarvoor u welke medicijnen kunt ge bruiken en wat u zelf kunt doen, zonder gebruik van medicijnen. Verkoopprijs ƒ8,50. ..Wat doe ik? Op reis?" 73 pagina's met informatie en tips over ongeveer 40 zogenaamde 'kleine aan doeningen en de klachten die daarmee gepaard gaan die u kunnen overkomen wanneer u op reis bent in Europa of tro pische landen. Ook dit boekje geeft speciale aandacht aan baby's en kleuters. Verkoopprijs ƒ8,25. Om het effect te meten van deze vorm van vooriichting, is door het toenmalige Ministerie van WVC een drietal evalu aties uitgevoerd. Daaruit bleek dat 93% van de huisartsen en andere medische experts zeer te spreken is over de inhoud van deze uitgaven en dat u als consu ment de boekjes erg waardeert, ze goed te lezen vindt en in 21% van de gevallen gerustgesteld wordt en waardoor bezoek aan de huisarts niet noodzakelijk was. In 1% van de gevallen werd u erop gewe zen juist wel naar de huisarts te gaan. De boekjes zijn te bestellen door eerder genoemde bedragen, inclusief verzend kosten, over te maken op postgiro 1503479 t.n.v. KP B.V. te Rotterdam onder vermelding van het gewenste boekje. MIDDEL^ We willen u allen \i op de jaarlijkse vooi D.V. hedenavond en worden gehouden bij aan de Hoflaan te Mic Vanavond zal de verk half acht en zal duren uur. Morgenochtend h der te gaan om half t om ongeveer één ui kunnen we u weer ve aanbieden. Welke? Ee eigenhandig gemaakt vrouwenvereniging, t gebakken produkten v fruit, kaas van de ka; gebakken vis en pat£ ochtend) en nog véle Zoals u ziet is het w( waard deze verkoping Kunnen we ook op Tot ziens, vanavond o: Merie brocht moeder naer een kaemertje achter in de kerke, mit een groat raem. Je kon d'r wel deur heen kieke de kerke in mar vanuut de kerke kan je niet naer biimen kieke. Den dominee zei in z'n toespraek nog wat over ut voor recht dat eên ouderpaer mocht beleve dat de ouwers uut het ouwe vaderland overgekomme wazze in dat die nee oak deze dienst mee mogge maeke. Hie sprak de wens uut dat ze hier een goede tijd mochten hebben, en op den gezetten tijd weer een veilige en voorspoedige reis naar huis mochten hebben. Toen wier d'r gezonge, in de kinders binnengebrocht, in nae de doapsbediening staende toegezonge. Aeren in Kee vonden d'r haest geen verschil in zoas 't op Flakkee gieng, as alleen dat den domenee d'r wel us een lengels woord deurheen zei, in dat was un oak weer niet kwaelijk te nemen, want hie prekende meer lengels as Hollands. 's Aevens was de kerkdienst weer in 't lengels in Aeren in Kee bleve thuus om op de kinders te passen. Toen Piet in Merie thuus kwamme was de kofje klaer, in zatte ze nog gezellig pasjes bie mekoare, mar gienge toch op tied naer bed. Den oaren ochend wier alles klaer gemaekt voor de reis. Eten namme ze noe niet mee, mar de kinderwaegen wier weer opgevouwe in in de koffer van de auto gezet, in nog een koffertje mit verschoangoed, nog een paer tassen mit baby- in kindergoed, in toen was ut toch nog even passen in meten om alles onder 't deksel te kriegen, zodat het oak nog dicht kon. Mar tenslotte lukte dat toch in toen zetten de ze koers naer de boat, of zoas ze dat in Canada noeme de Ferry. Noe had Aeren wel us gezieje wat een getob of ut was om auto's in vrachtwaegens op de tremboat te kriegen in Menheerse, in dan was ut nog gauw volgelaeje. Hier ree d'r twee rijen geliek de boat in. Bussen in groate vracht waegens gienge onderin, in d'r was nog een bovendek, in daer gienge de kleinere voertuigen op, of beter gezeid d'r in. Voor de passagiers was d'r een heel dek boven, mit een restaurant in WC's. Piet had z'n waegen de boat in gereê zo varre as un kon in achter z'n in opzieje van z'n vullende ut oak weer op. „Kiek", zeit Aeren, „zukke boaten hadde men op Flakkee motte hoa, voordat de dammen in de bruggen d'r leie". Toen Piet de waegen ofgeslote had gienge ze mit een lift naer boven, in ze vonden nog een moai plekje langs de kante om allemaele bie mekoare te zitten, in toen gienge vaoder in zeune in de rei stae om voor allemaele een bakje koffie te kriegen mit wat der bie. Kee gaf Aeren nog gauw een douw om te zeggen: „Joe betaeltutmaroor!" Ondertussen was de boat volgeloape, in de kaebels los- gegoaid, in voer de boot op Vancouver Eiland an. 't Was weer prachtig weer, wat dat betreft troffe ze 't meraekels tot noe toe. Ze voere tussen een hoap kleine eilandjes deur, waer oak soms nog huzen op stonge, in vanzelf boatjes in alle soor ten in maeten langs de kante. Aeren maekende nog een paer foto's in hie kwam tot de ontdekking dat z'n filmpje weer vol was, in hie had gêên nieuwe meer. „Geen bezwaer", zei Piet, „men zalle d'r zo wel een paer haele". „Hao ze die op de boat oak", vroeg Aeren. „Jaet, die maek je allemaele niet vol oor". Het volle rolletje bie Kee in d'r tas gedae, in 't nieuwe rolletje in 't toestel, in toen was 't weer klaer voor de volgende opnaeme. In die kwam al gauw, want toen ze even buten keke, zagge ze net de boat ankomme die van de oare kante kwam, in dat was zo'n moai gezicht, dat Aeren niet nae laete kon om un even te knippen. Hoe lange 't vaeren was vroeg Kee. „O, een ure in 40 minuten". Oak Kee genoot zichtbaer, want ze had al meer as eens gezeid: „bel, bel, wie had dat noe toch kenne dienke dat ik op m'n ouwen dag nog zo zou reize in trekke". Mar ondertussen naederde toch ut doel van de reis, in over de radio wiere de mensen gewaerschoewd, dat ut tied wier om naer de auto's te gaen, in iedereen zat in z'n voertuug toen de boat anlei. In al gauw gienge de kleppen ope, in begon de boat leeg te loapen. Dat verliep alles vlot in ut wier deur de dekknechts gere geld. De boat hoevende niet te zwoaien. Alles ree der of zoas ze der op gereeë wazze. Aeren keek mit verwondering dat alles zo prachtig gere geld was. De kinders wazze allebeie nog al rustig gebleve, in Corrie had op de boat oak nog een dutje gedae. Toen ze de boat of wazze vroeg Aeren of ze noe nog niet in Victoria wazze, mar Piet zei dat ze van de boat of nog zo'n twintig kilometer van de stad of wazze. In dat zou want ze wazze al pasjes an 't riejen, in steeds niks wat op een stad leek. Mar tenslotte kwamme ze d'r toch in toen eerst mar es een plekje zouwe zoeke voor de| Ze prebeerden tweêwe plekken, mar die vol. Mar den dorden was raek. Ze krege de sleutels voor twee kaemers,! eêrest gae kieke of ut naer d'r zin was. In dJ de spullen uut de auto gehaeld in in de kael in voor de kinders zouwe d'r een paer klei^ biegezet worre. In toen voelende Aeren in Kee dat ze toch meer wazze, in dus hoaze eerst lekker een ui toen d'r eige us lekker verfrist, 't Was voc healemaele nieuw om zo uut te wezen. In Kd nog benauwd hoeveul dat alles wel zou koste] Dat wiste Piet in Merie te vertellen in omdatl nachten tegelijk namme in oak om dat Aeref beie boven de zestig wazze krege ze nog ae| ting. De kaemers wazze noe niet zo erg luuks in^ was alles netjes in schoan, in de bedden waz^ dichte gienge ze niet uut. Noe ze uutgerust wazze was ut ondertussen dag geworre in ze gienge naer een restaurant] wat te eten. In hier porrende Kee Aeren weer an dat un i oak de huure van de kaemers. Mar daer w| Merie niet van wete. „Jae mar kinders", „m'n wille jule niet in den ermoe helpe oor!"| „Azze jule weer thuus binne, dan ete wiele weken droag broad", zei Piet nog mit een staq „Nou jae, dan mot je 't zelf mar wete". Ze atte lekker in dat restaurantje, in daemae de kinders naer bed, in Piet nam z'n voader iil mee voor een klein kuiertje in d'n omtrek, in voornaemste gebouwen zieje, zoas de rega wen, in 't museum, in jae te veul om op voor de ouwelui om te verwerken. Ze gienge allemaele al bieties naer bed, wd allemael flienk moe, in naedat ze nog een douche genome hadde sliepe ze goed. D'n oaren ochend zouwe ze dan naer d\ Butchard Gardens gae, in Piet had z'n vaoc om un extra filmrolletje bie z'n te steken, heal wat om te ziejen. Omdat ze nogal vroeg ze un plekje voor de auto vlakbie d'n ingang,! me dien dag allemaele oagen te kort, zo moai'; Een deal van de tuunenn lei healemaele in dj dat was oak gien bezwaer, want d'r wazze handen genogt om de kinderwaegen d'n traJ gen, in laeter oak weer naer boven. Bie d'n ingang mos je wel een intree betaell Aeren, in daer krege ze blaedjes mit foto's i| d'r beschrievings van 't park in alle taak Hollands, in dat mö m'n goed bewaere zeie zl m'n dat thuus laete zieje, want oares dan gloa niet. D'r was oak nog een tentje waer je eenl kon koape, in dat dee ze oak in voor Corrie wat oares. Deze keer moste ze oak es neuze in de souvel in daer was oak wel wat te koap, in toen k(f diengetjes om thuus an de kinders te geven. D'r wazze zelfs al kalenders voor 't volgendJ namme ze d'r oak wat mee. Prachtige kleuref tunen wazze ut. Kee zei nog dat Aeren d'r eel voor z'n baes oak. „Jae, dat komt in orde men| Ze knippende nog al wat foto's in Aerenn in deze weken al mear op de foto gezet as voel heale leven. D'r wazze gelegenheden genogt om wat tl drienken (sommige zelfbediening) in op een L in de schaeduw wier de kinderwaegen neerl kinders wazze zo onder zeil, in de groate w een pasjes rust toe. Mar ze hadden wel veu Aeren zei dan oak: „Hier zalle m'n nog lange azze m'n weer thuus binne". „'s Aevens as alles veriicht is mot ut oak fan weze", zei Piet. „Laete m'n dat dan mar es bewaere voor de vc zou 't niet?" „O, as je van plan bint om nog us te komme m'n best oor!" Mar 't is mit de kinders oak wel bezwearliik o '•o^^^"- iwor S. Bal, 15 14 13 12 CH 16 AC 10 I-t Hl DE BETERE WONINGINRiC Zandpad 36 Middelharnis]

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 4