Europese commissie bezoclit Goedereede hutbrechtse Dirlislands 'Amicitia' heeft de oude plunje afgedankt ilLk ^^ss?^^ Groot Oranjeconcert ffijtianieetemaii kievit warmte Omloop van Menheerse 1997 O.B.S. Ollie B. Bommel Stekjesdag in Herkingen in de Ned. Henr. Kerk van Dirksland Op Koninginnedag 45 man in 't nieuw Bouwgrond voor Radio Goeree Lokaal? 69e Jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1997 o. 6597 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Het Chr. Jongerenkoor 'Con Amore' uit Dirksland geeft D.V. zaterdag 26 april een groot Oranjeconcert met koor- en samenzang in de Ned. Herv. Kerk in Dirksland. Het koor dat zo'n honderd leden telt en onder leiding staat van Wil- lem-Arie den Hertog zal deze avond een afwisselend repertoire ten gehore bren gen. Naast Psalmen en geestelijke liede ren zullen ook vaderlandse liederen gezongen worden zoals: 'Waar de blanke top der duinen, Ferme jongens, stoere knapen. Piet Heyn' e.a. Naast hun eigen organist, Ron van Om men, zal deze avond ook medewerking verleent worden door de bekende pianist Gezinus Veldman. Dhr. Slootweg uit Middelharnis zal de avond illustreren door ons een en ander te vertellen in het kader van 'Oranje'. Kortom, een avond die u beslist niet mag missen! De kerk is open vanaf 19.00 uur en het concert zal beginnen om 19.30 uur. Van dit oranje-concert zal een professio nele opname gemaakt worden. Toegang voor volwassenen 5,- en kin deren t/m 12 jaar 2,50. Iedereen is van harte welkom. Volleybalvereniging Intermezzo organi seert op Koninginnedag voor de 22e maal de OMLOOP van MENHEERSE. Het parkours heeft een lengte van 7 km en is uitgezet ROND EN DOOR de be bouwde kom van Middelhamis en Som melsdijk. Het startschot voor de wedstrijd- en prestatieloop zal worden gelost om 10.55 uur. Aan de wedstrijd kan worden deelgeno men in de volgende categorieën: dames, rolstoelers, senioren, veteranen (40 jaar en ouder), adspiranten (t/m 15 jaar) en junioren (t/m 17 jaar). Voor elke categorie zijn een aantal fraaie bekers beschikbaar. Tevens ontvangst iedere deelnemer, die binnen de tijdsli miet de finish bereikt, een medaille en een finish-foto. De wisselbeker - voor de snelste atleet van 1996 - is momenteel in bezit Arve Hoogzand uit Sommelsdijk met een tijd van 22.37 minuten. De prestatieloop - via dezelfde route van 7 km - begint eveneens om 10.55 uur. ledere deelnemer ontvangt een herinne ringsvaantje. Voor de inschrijving van beide evene menten kunt u op 30 april terecht in het Rekreatiecomplex 'De Staver' vanaf 09.30 uur. Volleybalvereniging Intermezzo nodigt u van harte uit voor deelname aan de 22e OMLOOP van MENHEERSE! Nadere inlichtingen worden gaarne vers trekt door Piet Bal, tel. (0187) 485571. GOEDEREEDE - Ruim twintig leden en assistenten van het Visse rij Comité van het Europese parle ment hebben dinsdagmiddag de gemeente Goedereede met een bezoek vereerd. Rond één uur werd het gezelschap welkom gehe ten in de Vismijn door burgemees ter Sinke. De Europese commissie bracht het bezoek op uitnodiging van het Produktschap Vis, waarbij de gemeente gaarne als gastheer optrad. De commissie liet zich op de hoogte brengen omtrent de gang van zaken rondom de Nederlandse visserij. Burgemeester Sinke wees het gezelschap erop dat de visserij voor de gemeente Goedereede één van de belangrijkste economische activiteiten is. Al eeuwen lang varen schepen met op hun boeg SL, GO en OD in wateren zoals het Haring vliet en Grevelingen en Noordzee. Op dit moment zijn er ruim 60 zeegaande kot ters, gespecialiseerd in de vangst van platvis, met als hoofdsoorten de tong en schol. Rondom de visserijbedrijven zijn toeleverende en afnemende bedrijven gevestigd. Alles tezamen zorgt de visse rij voor zo'n 700 arbeidsplaatsen in de gemeente. De gemeente exploiteert de visafslag, welke een omzet heeft van 80 tot 100 miljoen guldens per jaar. Door de quota-kortingen daalde het aan- voervolume gestaag. Ondanks dat kon de burgemeester melding maken van het feit dat de resultaten niet tegen vielen. Hij wees het gezelschap op het feit dat zij de gemeente Goedereede kunnen beschouwen als een typisch Hollandse visserij gemeenschap met goede vissers. die hart hebben voor hun schepen en bedrijf. Vissers die willen inhaken op nieuwe ontwikkelingen in de visserij, maar zich anderzijds zeer afhankelijk weten van beslissingen op Europees niveau. Dit betreft overigens niet alleen de vis sers. Ook de gemeente als eigenaar van de vismijn heeft er mee te maken. Sinke was blij met het bezoek want zo zei hij: "Wie vis zegt, spreekt ook over Europa, onze Europese visserij-politiek en komt dus bij u terecht, geachte leden van de commissie Visserij." Dergelijke bezoe ken kunnen bijdragen aan een beter begrip voor eikaars standpunten en uit gangspunten, verzekerde de burgemees ter. Biesheuvel Namens het Produktschap Vis sprak de heer D. J. Langstraat vervolgens over de Nederlandse visserij. Hij schetste hoe de kottervloot verreweg de meest belangrij ke sektor in de Nederlandse visserij is. Deze sektor heeft al sinds 1976 te maken met quoterings maatregelen, zijnde toen een individuele quotering voor schol en tong. Vervolgens schetste Langstraat de ontwikkelingen in de sektor maar ook in latere verdergaande quoterings maatrege len. In 1993 kwam de regering met nieu we regels. Het zgn. Biesheuvelsysteem zag het levenslicht. Hoe dit systeem in praktijk werkt legde de heer L.X. den Hollander, voorzitter van een Biesheuvelgroep, uit. Doel van zo'n groep is een verantwoord visserij beheer voor de bij de groep aangesloten leden, wat onder meer wordt getracht te bereiken door de leden een aantal ver plichtingen op te leggen, zoals o.a. het jaarlijks een individueel visplan opstel len, de visaanvoer in Nederland aan te Het gezelschap luistert aandachtig naar de lezing van dhr. Raat, in het Rijkswaterstaatgebouw bij de Haringvlietsluizen. Als u meer wilt dan de laagste prijs voor atle zekerheid t Boomstronk veroorzaakt aanzienlijke schade in Sommelsdijk Sommelsdijk. Een afgezaagde boomstronk in Sommelsdijk die met groot verdriet, maar in het kader van de dorpsrenovatie, stond na te ijlen van zijn hachelijk lot werd meerdere malen geramd door vierwielige mon sters die zo graag op de zelfde plek wilden staan als de boomstronk. Net zo kort afgezaagd dat hij door meer dere automobilisten wel werd opge merkt maar dan wel door het lawaai dat hij veroorzaakte wanneer zij hem te dicht naderden. 'Boem is ho' dacht hij dan. Als hij had kunnen praten had hij regelrecht de onfor tuinlijke automobilist naar de vak mensen van Karels autoschade in Nieuwe Tonge gestuurd. Maar zij wisten zelf de weg al te vinden. Daar lossen ze zulke problemen razend snel op tot in detail. Kop koffie, schade formulier, vervangende auto, snelle reparatie en zijn ook nog ISO- 9002 gecertificeerd. Dat betekent dus kwaliteit. En twee jaar FOCWA GARANTIE is vanzelfsprekend. Karels autoschade Langeweg 38 3244 BH NIEUWE TONGE Tel. (0187)651396 Lid FOCWA garantiefonds laten landen en te veilen en alle vangst- rechten voor het gehele jaar in de groep te brengen. Volgens Den Hollander wordt door 97% van de vissers aan het systeem deelgeno men. Het vertrouwen tussen de vissers onderling, maar ook in de relatie tot de overheid is door het systeem versterkt. Dat het systeem goed functioneert blijkt ook wel uit het feit dat, in tegenstelling tot andere lidstaten, geen overschrijding plaats vindt van het nationale quotum. Voor de visser werkt het ook zeer posi tief en kan er economischer gewerkt worden. Als belangrijke risico factor wees hij op de buitenlandse aanvoerder, die niet gebonden is aan de Biesheuve lafspraken. Dit kan leiden tot ontevre denheid in eigen visserijgelederen, die zichzelf vrijwillig allerlei beperkingen hebben opgelegd door toe te treden tot een Biesheuvelgroep. Met klem vroeg hij dan ook de aandacht van de europarle mentariërs voor dit probleem. "Het kan toch niet zo zijn, dat een goed functione rend systeem met betrekking tot de uit voering van de Europese wetten en regels mede voor de instandhouding van de visserij industrie bedreigd wordt door verschillende regelgeving en het toezicht op het naleven daarvan in andere Euro pese landen." Hij drong dan ook aan op een uniform Europees toezicht op de door het Parlement vastgesteld regelge ving en beval het Nederlandse Biesheu velsysteem van harte aan, daar het prima functioneert. Maaskant Na een inleiding over de wijze van hand having van de Nederlandse regelgeving aangaande de visserij door de heer Ten Have van het Ministerie van Landbouw, Natuurbescherming en Visserij, bracht het gezelschap een bezoek aan Maaskant Shipyards. Daar werd door de heer Langstraat ingegaan op de wijze hoe men in Nederland omgaat omtrent de vangstbeperking op diverse vissoorten. Een middel daarbij is het verkleinen van de vaartuigen en het hebben van een bepaald aantal visdagen per jaar. Daarna vertelde direkteur F. van Dongen van Maaskant de Europarlementariërs iets over de gevolgen die de maatregelen inzake de vangstbeperking etc. voor de kotterbouw teweeg brengen. Als laatste bracht het gezelschap een bezoek aan het gebouw van Rijkswaterstaat bij de Haringvlietsluizen. De heer Raat ver zorgde een lezing over de trek van vissen in de Nederlandse wateren. In een boei end betoog vertelde hij dat vissen elek- Met de kwaliteit van hun uniformen waren de leden van Dirkslands 'Amicitia' zoetjes aan lelijk uit de toon gevallen, al is dat aan hun musiceren niet te horen ge weest. „Vael in glimmend warre ze", zei ons dinsdag avond een Dirkslandse, aanwezig bij de overhandiging van de nieuwe uniformen zoals dat in de Victoriahal te gebeuren stond. Vorig jaar zomer, toen 'Amicitia' in die plunje z'n 75- jarig bestaan vierde, was zelfs 't oog van Leen de Berg er op gevallen; 't léék niet meer, dat zag ook z'n mannen- oog. Dhr. de Berg heeft toen, voor 't verkrijgen van nieu we uniformen de nek uitgestoken. „Volgend jaar in 't nieuw", werd toen gehoopt en dinsdagavond werd die wens vervuld. Vijf-en-veertig 'Amicitia'-leden presen teerden zich in 't nieuw, in rode jas en zwarte broek, alleen de voorz. Marian Zoon was 'in burger', ze is in blijde verwachting, vandaar. Uniform-comité Dinsdagavond zag een trotse en blijde Leen de Berg op de gevoerde actie terug. Er was vorig jaar een Uniform- comité opgericht dat energiek aan 't werk was gegaan. Op 22 augustus kon al van een 'leuke start' worden gespro ken en in de St. Nicolaastijd kwam nog'es een leuke duit in 't zakje. Dirkslands ondernemers lieten zich niet onbe tuigd en evenmin bleven de burgers van Dirksland en Herkingen achter. Toen hij het dinsdagavond allemaal weer in gedachten terug riep sprak dhr. de Berg van 'hart verwarmende reacties'. De aannemers die bouwen in bestemmingsplan 'de Kleine Boezem' en Rabo-Westflakkee completteerden de actie, zodat er zelfs nog wat overschoot om dinsdagavond een bescheiden feestje te houden. De nieuwe dirigent Ivo Kouwenhoven uit Oud-Beijerland viel zomaar met de neus in de boter. Het eerste En Jopie Nieuwland-van Koppen, fungerend voorzitter kreeg uit handen van burg. Boonstra het eerste colbert uit gereikt, rood van kleur, maar niemand die de preciese tint kon noemen, 'een soort meekrapkleur' werd overeen gekomen. Burg. Boonstra was over zijn volk uitstekend te spreken. 't Getuigt van veerkracht en levenslust als een bevolking dit enthousiasme weet op te brengen, vindt de burgemees ter over z'n „levende gemeenschap die er blijk van heeft gegeven niet zonder muziekver. te kunnen en 't z'n eer te na vond de muzikanten niet langer als in 2e hands" te laten lopen. De uniformen moeten zeker 25 jaar oud zijn geweest. „Op Koninginnegat gaat 'Amicitia' in 't nieuw!" was z'n verheugde uitroep. Had burg. Boonstra het nog mooi gezegd, „bij mij schie ten woorden tekort", zei voorz. Jopie Nieuwland toen ze een dankwoord uitsprak. De Vereniging heeft de inzet van de Uniform-comitéle- denn gehonoreerd met elk van hen het Ere-lidmaatschap te verlenen, 't geen in dank werd aanvaard. Het betreft de heren burg. Boonstra, L. de Berg, Aat v. d. Hoek, J. v. d. Velden (Cl000) en dhr. G. Robijn. Naar aanleiding van het onthullen van het bronzen Ollie B. Bommelbeeld 24 mei zijn wij op zoek naar oude foto's en spulletjes van de bestaansjaren van de openbare lagere school (nu Ollie B. Bommelschool). Deze willen wij dan op 24 mei in onze school tentoonstellen. Mocht u hiervan in het bezit zijn en u wilt ons hiermee helpen, dan kunt u de foto/spulletjes inleveren op donderdag 1 mei tussen 13.00 en 15.00 uur. Deze spullen zullen natuurlijk met uiter ste zorg behandeld worden en na de ten toonstelling weer geretourneerd. Help ons! zodat wij op 24 mei een leuke fototentoonstelling hebben met de foto's die u ons beschikbaar stelt. Wij rekenen op u, tot donderdag 1 mei op de Ollie B. Bommelschool, Nassaus- traat 22 3258 ZG Den Bommel. tronisch gevolgd kunnen worden, zodat er een goed inzicht wordt verkregen in hoeverre vissen vanuit de Noordzee de rivieren opgaan. Ook de mogelijke open stelling van de Haringvlietsluizen kwam aan bod met een korte schets van de pro blemen die daarmede gepaard gaan. Rond zeven uur 's avonds vertrokken de Europarlementariërs weer naar Brussel. Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) is sinds haar bestaan gevestigd aan de Bokweg 5 in Ouddorp maar niet voor lang meer want het woonhuis aan de Bokweg 5 staat te koop. De studio van Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) staat op grond wat hoort bij het woonhuis en wat dus tevens verkocht zal worden. Na een lange zoektocht door het bestuur van Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) en de gemeente Goedereede bleek dat er ner gens in de gemeente Goedereede een gebouw of voorziening was op gemeen tegrond waar de studio van Radio Goe- ree-Lokaal (R.G.L.) gevestigd kon wor den. Om het één en ander te vergemakkelij ken heeft Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) een zogenaamd 'systeembouw' gebouw aan kunnen schaffen dat in de toekomst zal gaan fungeren als studio van Radio Goeree Lokaal (R.G.L.), in dit gebouw wat meer ruimte biedt dan de huidige studio zal Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) zich beter kunnen ontwikkelen als lokale publieke omroep voor de gemeente Goe dereede. Er wordt nu gezocht naar een stuk grond c.q. bouwgrond om dit gebouw te kun nen plaatsen, de benodigde ruimte be draagt ongeveer 120 tot 150 vierkante meter. Middels dit artikel wil het bestuur van Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) laten weten dat we alle mensen willen oproe pen die misschien een stuk grond hebben Morgen, zaterdag, wordt in Herkingen 'stekjes'dag gehouden. Er zijn dan stek jes van tal van vaste planten te koop, als ook tuinornamenten van gips en beton, op het adres Stoofweg 3 te Herkingen. Geopend van 10 tot 4 uur. De opbrengst is bestemd voor de Chr. Hulpstichting 'Woord en Daad' en de Ned. Herv. Kerk te Herkingen. AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voonruiten zonder eigen risico. Knöps B.V. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 of een onderkomen voor de nieuwe stu dio in de gemeente Goedereede, het liefst in de omgeving van Ouddorp, om con tact op te nemen met Radio Goeree Lo kaal (R.G.L.), Postbus 157, 3253 ZJ Ouddorp. Of men kan bellen en tevens faxen naar de volgende personen; Aad lelier tel/fax (0187) 493774 Hans v. Splunder tel/fax (0187) 682830 loopBosland tel/fax (0187) 682196 Radio Goeree Lokaal (R.G.L.) wil een eventueel geschikt stuk grond huren voor onbepaalde tijd of kopen. VOOR BEELD EN GELUID FOTO-VIDEO-STUDIO-REPORTAOE-FOTOanAFtE 1 ^^^^^^fl 1=1 iza CD nzi c^ c^ en ^n cj I OUDDORP-WesMraof 35 - rsWbon |T}f 87) 6816}2 Fax 683734 -/Wrtï/wp - HoflBZOOm 72 - TeWboo J TJ «2*» VingerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elel<trische tiuislnoudelijl^e app. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1