EIÜVriDEII-IIIEIJWS EEN INDRUKWEKKEND CONCERT 50 jaar Remonstranten in Sommelsdijk Wbv. 'Dirksland' heeft z'n eerste woning verkocht Let op uw gordel! Geluidsbandjes 'Laudate Deum' Nog vele lijken er te zullen volgen. Lenteconcert 'Ons Koor' Jeugdbrandweer succesvol 2e Blad DINSDAG 22 APRIL 1997 No. 6596 Voor het vijfde achtereenvolgende jaar gaf het Chr. Gemengd Koor "Deo Cantemus" dinsdag in de grote zaal van de Doelen een koor- en samen- zangavond in het kader van "Rotter dam zingt van Hem". Ook het Christelijk Residentie Mannen koor van Aad van der Hoeven uit Den Haag trad daarbij op. Dit is een van de grootste en bekendste mannenkoren van Nederland. Verder werkten mee het Strijkorkest van Marco Bons, de pianiste Marina Sentcha, de organist André van Vliet en de beken de sopraan Margaret Roest. De algehele leiding berustte bij Cor de Haan, de diri gent van "Deo Cantemus". Voor de aanvang van het concert stond de voorzitter een ogenblik stil bij het plotselinge overlijden op nog vrij jonge leeftijd van de bekende Rotterdamse bei aardier en organist Addie de Jong Hij was de vaste organist van o.a. het Chr. Residentie Mannenkoor. Ook ston den er een paar werken van hem op het programma. Op en rond het podium bevonden zich zo'n 550 zangers, 350 van "Deo Cante mus" en ruim 200 van het Haagse koor. Wie de Kerstconcerten van "Deo Cante mus" wel eens heeft bijgewoond - ze worden al meer dan 30 jaar gegeven - kan zich enigszins voorstellen hoe indrukwekkend dit optreden moet zijn geweest. Onder de vele bezoekers troffen we de ambassadrice van Engeland aan. Wellicht was ze aangetrokken door het programma, dat voor een overgroot deel bestond uit bekende, graag gehoorde 'Songs of Praise' van Engelse oorsprong. We troffen op het programma de namen aan van Harry D. Clarke, H. Percy Smith, S.H. Nicholson, R.A. Smith, William H. Doane, G.A. Adkins, G. Wesley, L. Parry, e.a. De avond - vooral de samenzang - stond in het teken van Pasen. De heiligheid van de Naam van de Heere der heren, de Koning der koningen klonk in heel het programma door. De beide dirigenten gaven op een uitne mende wijze leiding aan hun koor. Hoe is het mogelijk dat een dirigent zoveel zangers zo in de hand heeft dat er op bepaalde momenten zo beheerst, zo zuiver en zo zacht gezongen wordt. Het Chr. Residentie Mannenkoor bestaat al bijna 70 jaar. Het is ook in het buiten land bekend, vanwege concerten die o.a. in Engeland, Duitsland en Canada wer den gegeven. Van het koor zijn diverse C.D.'s in de handel. De soliste Margaret Roest kwam meer dere malen in het programma voor. Wat heeft deze sopraan een prachtige, zuivere, warme stem. Ze behaalde haar diploma solozang aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, trad vaak in biimen- en buitenland op en won op het intemationale Vocalis tenconcours in Den Bosch de "Toonkust Vocalistenprijs". Ook Marina Sentcha, die de vleugel bespeelde, bracht knap pianospel ten gehore. Van de nog jonge André van Vliet is bekend dat hij een een uitstekend orga nist is. Dat bleek ook deze avond weer. Het voor trouwe bezoekers van de con certen bekende strijkorkest o.l.v. Marco Bons zorgde voor een evenwichtige muzikale omlijsting. Het concert vond zijn climax in het "Sanctus" van Charles Gounod, waarin alle zangers en musici hun aandeel lever den. Voor de Doelen stonden de bussen van een bekende busonderneming van het "eiland", die de vele zang- en muziek liefhebbers uit onze regio van en naar huis brachten. Zij, maar ook de vele mensen, die uit andere delen van het land kwamen, heb ben genoten van een prachtige avond. Op 3 en 4 juni a.s. is het vijftig jaar geleden dat de Remonstrants Gere formeerde Gemeente te Sommels dijk werd opgericht. De gemeente viert dit heugelijke feit met een buitendag op 31 mei en een feeste lijke eredienst op 1 juni a.s. De geschiedenis van de Remonstranten op Goeree-Overflakkee gaat echter ver der terug dan 1947. Passchier de Fijne legde (vermoedelijk begin 17e eeuw) op Flakkee het kerkelijk examen af. Zijn bijnaam 'het IJsvogelken' dankt hij aan de hagepreken die hij later, toen de Remonstranten vervolgd werden, 's win ters in de buurt van Gouda op de schaats hield om aan arrestatie door de schout te ontkomen. Sommelsdijk De huidige Remonstrantse Gemeente is voortgekomen uit de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Sommelsdijk en bestrijkt een groot gebied, nl. Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Sinds 1948 maakt de gemeente gebruik van de huidige kerkruimte aan de Voor straat, die in de 60-er jaren werd ver bouwd. In de kerkruimte verdienen bij zondere aandacht het gebrandschilderde raam, dat de betekenis van water in de bijbel verbeeldt en het typisch Neder landse kabinetorgel, gebouwd rond 1825, dat als een der zeer weinigen in Neder land nog in gebruik is. Bewogen geschiedenis De Remonstrantse Gemeente te Som melsdijk maakt deel uit van de Remonst rantse Broederschap, die haar oorsprong vindt in de gelaagdheid van de Neder landse Reformatie. Vóór het Calvinisme aan het einde van de 16e eeuw aan invloed won, waren hervormende stro mingen als het lutheranisme, de doperse beweging en de moderne devotie van Geert Grote en het bijbels humanisme van Erasmus al in ons land bekend. Aan het begin van de 17e eeuw ont brandde een heftige strijd tussen de Leid- se theologische hoogleraren Arminius en Gomarus, waarbij Arminius de rekkelij ke stroming vertegenwoordigde en Gomarus de meer precieze. Arminius stond een verscheiden belijdende volks kerk voor en een niet al te strakke bin ding aan geloofsbelijdenissen. De eigen verantwoordelijkheid in het geloof en respect voor en tolerantie ten opzichte van andere geloofsovertuigingen zijn ook nu nog belangrijke kenmerken van de Remonstranten. De strijd tussen Arminius en Gomarus zou uiteindelijk zich toespitsen op de verschillen van mening ten aanzien van de leer van de uitverkiezing. Na de vroege dood van hun geestelijk leider dienden zijn geest verwanten onder leiding van Johannes Wtenbogaert in 1610 een Remonstrantie of vertoogschrift in bij de Staten van Holland om een Nationale Synode bijeen te roepen, die het conflict zou beslech ten. Uiteindelijk gebeurde dat op de synode te Dordrecht (1618/9), waar de Remonstranten in hun godsdienstige opvattingen werden veroordeeld en wer den heengezonden. Wilden de onderteke naars van de Remonstrantie predikant blijven in de Nederlandse Gereformeerde Kerk, dan moesten zij afstand doen van hun arminiaanse gedachtengoed door het tekenen van de Acte van Stilstand. Tweehonderd predikanten weigerden dit, waarop velen van hen verbannen werden naar de Zuidelijke Nederlanden. Door een aantal van hen werd - onder leiding van Johannes Wtenbogaert - op 30 sep tember 1619 in Antwerpen de Remonst rantse Broederschap opgericht, in eerste instantie als een broederschap van predi kanten. Toen voor de Remonstranten het tij wat geluwd was, kon vanaf 1625 zeer voorzichtig worden begonnen met de gemeentevorming. In 1634 kon de predi kantenopleiding worden gesticht, met als eerste hoogleraar Simon Episcopius. Na de tijd van het modernisme, waarin gepoogd werd de resultaten van de wetenschap en het gevoelen van het geloof zoveel mogelijk bij elkaar te bren gen, treedt aan het begin van de 20-ste eeuw het cultuurpessimisme in, waarin het rechts-modemisme naar voren komt, met nadruk op klassiek reformatorische noties als zonde en schuld, bekering en wedergeboorte. Tussen de beide wereld oorlogen ontwaakt, mede door toedoen van professor L.J. van Holk (Remonst rant, hoogleraar wijsbegeerte te Leiden), een politiek en maatschappelijk bewust zijn. Zo was de Remonstrantse Broeder schap een van de eerste kerkgenoot schappen, die zich kritisch uitlieten ten aanzien van het opkomende nazisme. In 1948 speelden de Remonstranten een belangrijke rol bij de oprichting van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam. Geworteld in het evangelie van Jezus Christus draagt de Remonstrantse Broe derschap en haar gemeenten de kenmer ken van oecumenische openheid, een positieve betrokkenheid op de cultuur in een geest van vrijheid en verdraagzaam heid. Zo kent zij van oudsher open avondmaal, de doop van kinderen en vol wassenen, het inzegenen van levensver bintenissen, kunnen mensen zich aanslui ten als leden, vrienden en belangstellen den en zijn er vrouwen in het ambt sinds het begin van de 20-er jaren. Met uw reacties, vragen kunt u schrijven naar: mw ds E.L. van Dunné-de Bijll Nachenius, p/a Postbus 247, 3240 AE Middelhamis. Van Wbv.-voorz- drs. Vijfliuize (l) kregen dhr. en mevr. De Woningbouwvereniging 'Dirksland' heeft vrijdag morgen met genoegen z'n bestuurskamer beschik baar gesteld aan notaris ter Braak en z'n cliënten, dhr. en mevr. Torensma uit Melissant. Aanleiding tot dat samenkomen was het passeren van de acte tot verkoop van het eerste huis uit het bezit van de Vereniging, Bin nenweg 41 te Melissant, waarvan derhalve sinds vrijdagmorgen dhr. Torensma eigenaar is. Dhr. en mevr. Torensma, hij geboor tig van het Friese Metslawier, zij geboren Melissantse, bewonen het huis smds 1979 toen ze saam in het huwelijk traden. De woning werd in 1949 gebouwd. Zóveel heeft dhr. Torens ma erin opgeknapt dat'ie het al een beetje z'n bezit heeft ge acht: „'t Was eigenlijk al voor de helft van rn'n eige", heeft dhr. Torensma gekscherend opgemerkt. Door de Wbv. 'Dirksland' worden twee soorten woningen ver- lorensma nog wat smakelijks enfleurigs op de koop toe kocht, die woningen waarvan het opknappen bedrijfsecono misch gezien voor de Vereniging niet meer verantwoord is en woningen waarvan de huur meer dan 650,- per maand be draagt, mits de verkoop per bloc plaats kan vinden. Om dat te bereiken wordt door bewoners geprobeerd woningruil te ple gen zodat de voorwaarde tot het vormen van een blok kan worden bereikt. Tegen onderlinge woningruil wordt door de Vereniging meestal geen bezwaar gemaakt. Normaliter wordt bij het tekenen van de akte aan de koper de sleutel overgedragen, maar die heeft de nieuwe eigenaar al sinds 1979 op zak. Wbv.-voorz. drs. A. Vijfhuize heeft de kopers daarom verrast met bloemen voor haar en een hartver- sterkertje voor hem. Duidelijk was dat beiden met de mogelijkheid tot koop bijzon der waren ingenomen. Het bestuur hoopt dat er velen zullen volgen. Op zaterdag 26 april 1997 hoopt mannenkoor 'Ons Koor' een lente- concert te organiseren. De aanvang van het concert is om 20.00 uur en wordt gegeven in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Medewerking wordt verleend door het Rozenburgs Dameskoor onder leiding van Eric van Dalum. Het koor werd in 1975 opgericht en telt op dit moment 63 leden. Het repertoire van het koor is veelzijdig wat blijkt uit wat zij op 26 april ten gehore zullen brengen, zoals een deel uit 'The young Mozart'; Stay with me till the morning. Uit Cats' Memory en van John Denver Perhaps Love. Het mannenkoor heeft voor dit lentecon cert een aantal nieuwe werken ingestu deerd, zoals het Ritters Abschied door Johanna Kinkel; het Nachtgezang im Walde van Franz Schubert; voor het wat vrolijker werk zingt het mannenkoor enkele operawerken zoals het Chor der Jager, Allegri Beviam, het openingskoor uit de opera Emani van Guiseppe Verdi en een Italiaans soldatenlied Quattro cavai che trottano. Het mannenkoor wordt deze avond begeleid op piano door Andries Stam, de algehele leiding is in handen van de dirigent van 'Ons Koor', Willem Chr. Meyboom. Dus dames en heren, kom naar dit con cert wat zeker de andere zijde van het repertoire van het mannenkoor laat horen. Voor de prijs van 5,- (kinderen onder de twaalf jaar gratis) hoeft u het niet te laten. Graag tot ziens op 26 april. In de week van 28 april tot en met 2 mei zal de politie van Tholen en Kruiningen extra aandacht gaan besteden aan het dragen van de autogordel, de helm en de zitplaats op of in het voertuig. De contro les zullen zowel binnen als buiten de bebouwde kom plaatsvinden. Bij auto gordels wordt gelet op de bestuurder, de bijrijder voorin maar ook op de passa giers op de achterbank. Deze laatste zijn ook verplicht de autogordel te dragen indien er autogordels zijn geplaatst. Een bekeuring van deze feiten komt elk op 80,- te staan. Voor het dragen van de helm worden uiteraard bromfietsers en motoren gecon troleerd. Het niet dragen van een helm kost de persoon in kwestie 100 gulden (motor) of 80 gulden (bromfiets). Het vervoeren van kinderen onder de acht jaar op een onveilige en ondoelmati ge zitplaats komt de bestuurder van de bromfiets te staan op 40 gulden en die van de fiets op 30 gulden. Kinderen onder de 12 jaar en korter dan 1,50 meter behoren in de auto een veilige zitplaats te hebben. Het op schoot nemen van kin deren door de bestuurder of passagier voorin is niet toegestaan. In dezelfde week zal er in de avond en nachturen aandacht worden besteed aan het parkeren van vrachtauto's en/of bij behorende aanhangwagens, trekkers met of zonder oplegger, autobussen en ande re grotere voertuigen binnen de kernen in het gebied. Veelvuldig komen over zowel het parkeren als de overlast bij het vertrek 's morgens klachten binnen bij Op 29 maart heeft het jongerenkoor 'Laudate Deum' in Sommelsdijk gezon gen. Daar is een opname van gemaakt en de bandjes zijn klaar. U kunt die nu tele fonisch bestellen op nummer (0187) 651644. De kosten zijn 15,- per stuk. Bel snel, want op op. OUDDORP Van de twee Jeugdbrandweergroepen uit Ouddorp die zaterdag hebben deelgeno men aan de selectiewedstrijden in Zwijn- drecht, heeft de groep Ouddorp 1 zich genomineerd om op 7 juni deel te nemen aan de landelijke wedstrijd in Medem- blik. Deze Ouddorpse groep eindigde in Zwijndrecht als 3e, de andere groep als 4e maar die is daardoor van deelname aan het landskampioenschap uitgesloten. de gemeente en politie. De politie advi seert derhalve de bestuurders hun voer tuigen op (aangewezen) plaatsen buiten de bebouwde kom hun voertuigen te par keren. In de periode van 28 april tot 9 mei zal, zowel in de kernen zelf als in de buiten- gebieden, worden gelet op illegaal gestort afval. Met eventuele klachten of tips kunnen bewoners tijdens kantooru ren terecht bij hun plaatselijke politie (Kruiningen: 0113-38 18 10; Tholen: 0166-601700). -18- Want, hoewel die klein in aantal waren: de muur, welke het taalverschil tussen hen en de dorpelingen deed oprijzen, had al meermalen vreemde situaties in het leven geroepen. Het voorval met Geertje Doe- kes en de Engelsman was daar een vrolijk voorbeeld van, maar er waren ook minder aangename dingen gebeurd. Nee, men begreep elkaar nog niet. Dit was ook de overweging van Jelle Dijkstra, toen hij in Westeroord, samen met zijn vrouw de stoep van hun hotel afdaalde en naar de wachtende auto liep. De chauffeur, staande bij het geopende portier, tikte tegen zijn uniformpet. „Dag, mevrouw! Meneer Dijkstra!" Karin knikte de man vriendelijk toe. „Goedemid dag", zei Jelle verstrooid, terwijl hij haar in de auto hielp. „Je weet, dat we naar Oosterveen gaan?" „Ja, meneer! Naar de herberg?" „Ja. Maar eerst even naar het kantoor. Hamers! Ik moet nog iets ophalen voor die lezing". „Ja, meneer!" Jelle nam Karin bezorgd op toen ze reden. Zij was 's morgens uit Den Haag gekomen, waar ze sinds hun huwelijk, nu ruim een jaar geleden, bij haar ouders inwoonden. Hij had liever gezien, dat zij deze hele middag in bed was gebleven; ze ver wachtten hun baby over vier maanden, en hij vond, dat zij er vermoeid uitzag. Maar zij had niet gewild; zij was voor het eerst in deze uithoek van het land, waar hij nu al drie maanden werkte, en had, na de lunch, slechts een half uur gerust. Toen was zij weer opgestaan, en op zijn protesten had zij gezegd: „Ik ben nu voor het eerst hier, lieveling, en de week, die ik hier blijf, wil ik aan alle kanten uitbuiten! Be grijp je?" En hij had niet de moed gevonden haar nog langer tegen te spreken, toen zij er smekend aan had toegevoegd: „Toe nou, Jelle! De laatste maan den hebben we elkaar alleen maar tijdens de week ends gezien! En dan waren we meestal nog niet alleen ook!" Zij had gelijk, overdacht hij. De verstandhouding met zijn schoonouders was uitstekend, maar dit nam de bezwaren van inwoning toch niet weg. Ze hadden eigenlijk niets anders dan een slaapkamer voor zichzelf Er was nu eenmaal niet meer ruimte in de kleine flat in Den Haag. Jelle Dijkstra was een Fries, in Leeuwarden gebo ren, waar zijn vader gevangenbewaarder was. Dijk stra hoopte over enige jaren met pensioen te gaan. Hij en zijn vrouw waren uiterst eenvoudige mensen, die zo zuinig mogelijk hadden geleefd, om het Jelle, hun enig kind, iets verder te laten brengen dan zijn vader. Van het wel zeer bescheiden inkomen had den ze gespaard en gespaard, en het was hun gelukt voor hun jongen een gymnasiale opleiding te bekos tigen. Na het einde daarvan, hadden ze hem zelfs nog drie maanden naar het buitenland kunnen stu ren. Jelle had dit graag gewild, vooral met het oog op de talen; hij had thuis zitten betogen, dat een maand buiten de grenzen in dit opzicht meer vruch ten afwierp dan een jaar in de schoolbanken, en zijn vader was het direct met hem eens geweest. Zo had hij twee heerlijke maanden in Frankrijk doorge bracht en een maand in Engeland. Niet lang na zijn terugkeer was hij in dienst van de Maatschappij getreden. Hij werd op het kantoor in Den Haag geplaatst, waar hij na een aantal jaren werd uitgezonden naar Argentinië. Twee jaren gele den was hij gerepatrieerd; hij was toen op de afde ling Public Relations in Den Haag gezet, en een paar maanden terug had men hem hierheen ge stuurd. Kort na zijn terugkeer uit Argentinië ontmoette hij Karin, op een feestje van de Maatschappij. Een neef van haar, die een functie op de administratie be kleedde, had hen aan elkaar voorgesteld, en reeds na zijn eerste dans met haar, had Jelle gevoeld, dat hij zijn hart verloren had; voor het eerst in zijn leven in ernst! Zijn moeder had in het begin wat vreemd tegenover Karin gestaan. Zij was haar jongen zo lang kwijt geweest, en nu, pas terag in het vaderland, kwam er een andere vrouw, die hem helemaal in beslag nam! Aan haar eerst reacties had Jelle terdege gemerkt, dat zij enigszins jaloers was, maar hij had dit prach tig opgevangen, door even vaak, zo niet vaker, naar Leeuwarden te komen als vóór zijn kennismaking met Karin, en hij had haar ook steeds meegebracht. Karin zelf had de rest gedaan, door haar houding, en nu waren haar schoonouders dol met haar. Jelle, die nu tweeëndertig was, bijna acht jaren ouder dan zijn vrouw, schikte zich beter in hun hui dige moeilijkheden dan Karin. Hij had lang tussen veel mensen van de Maatschappij geleefd, die ook regelmatig van hun gezin werden gescheiden, door dat hun werk dit vaak onvermijdelijk meebracht, en hij wist bovendien, dat de Maatschappij deed wat zij maar kon, om hieraan zo snel mogelijk een einde te maken. Maar Karin had het er niet gemakkelijk mee. Hoe wel zij er vrijwel nooit over sprak, merkte Jelle heel goed, dat het vele alleen-zijn haar nerveus maakte, en bij hun laatste afscheid, toen hij het week-end in Den Haag had doorgebracht, was zij in een huilbui uitgebarsten. Hij had haar gezegd, dat zij toch niet werkelijk alleen was, en dat zij toch haar ouders had, maar zij had gesnikt, dat het om hen niet ging. Zij wilde bij hèm zijn! Nee, zij was niet te troosten geweest, en ze hadden toen maar afgesproken, dat zij het volgende week-end naar Westeroord zou rei zen en een week blijven. Hij zou het in zijn hotel in orde maken. En zo was zij dan vandaag gearriveerd. De auto had nu Westeroord verlaten, en ze reden op de smalle, slecht geplaveide weg naar Oosterveen. De velden lagen er kaal bij; het was somber weer, en het regende een beetje. Jelle kon een huivering niet onderdrukken, toen hij uit het raampje keek. De hemel was grijs, en het leek al te gaan schemeren, hoewel het nog geen drie uur was. Hij vroeg zich af, of hij er wel goed aan had gedaan, Karin in dit jaar getijde hierheen te halen. Zou de troosteloze aan blik, die dit land nu bood, haar doen afschrikken? Hij wist, als een der weinigen, iets meer dan tot nu toe was bekendgemaakt. Het bodemonderzoek had lang geen slechte vruchten afgeworpen, en het was meer dan alleen maar waarschijnlijk, dat men bin nenkort met proefboringen zou beginnen. De aan wezigheid van oliezand stond welhaast vast. En wat, als hier een belangrijk boorgebied zou ont staan? De Maatschappij zou dan huizen voor de employe's gaan bouwen, en Karin zou uit het druk ke Den Haag naar Oosterveen of Westeroord wor den overgeplant. Hij keek naar haar. Zij zat stil uit te kijken, de handen in de schoot. Haar gezichtje stond ernstig. ,,Valt het je erg tegen?" vroeg hij zacht. Zij glimlachte. „Waarom vraag je dat? Vind je, dat ik er teleurgesteld uitzie?" Hij nam haar hand. „Je keek zo ernstig, meisje! Ik dacht..." Zij viel hem snel in de rede. „Ik mag toch wel ern stig kijken? En waarom zou het me tegenvallen?" Zij maakte een gebaar naar de trieste omgeving. ,,Het is natuurlijk heel anders dan Den Haag, maar.maar alles heeft tenslotte een eigen beko ring, niet? Zelfs dit!" Zij wierp een blik naar buiten en keek daarna snel naar de rug van de chauffeur. Toen sloeg zij een arm om zijn schouders en trok zijn hoofd naar zich toe, „Het klinkt een beetje als een zin uit een keukenmeidenroman", fluisterde zij in zijn oor: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3