t Haegse Huus' in Steilendam mooier en beter dan ooit Herdenkingsteken gebleven Indië militairen op Goerees' begraafplaats onthuld Extra fiets- en vaarbericht 32(^' ^- De klok van thuis... Vierkoren concert in de Vesting TIJDREDE SGP Kerlidiensten GerefGemeenten éf Concert Singelkerk Ds. G. Hette Abma spreekt over 'Het Duizendjarig Vrederijk' Vrouwenver. Ora et Labora Heropening door weth. Visser verricht AN\ ..y^JSÊ ?I^.Uor- 69e Jaargang DINSDAG 22 APRIL 1997 'V^'''- G ,.^0. 6596 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speeiaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De uit Herkingen afkomstige bewo ners van zorgcentrum 'Geldershof' in Dirksland kunnen over enige tijd weer hun oude vertrouwde toren klok horen tikken. Het oude torenuurwerk van Herkin gen ligt momenteel opgeslagen op de zolder van de gemeentewerk- plaats aan de Philipshoofjesweg. Directeur Verwijs van 'Geldershof' vindt dat plaatsing bij de hoofdin gang een veel betere bestemming zou zijn en donderdagavond spreekt de gemeenteraad zich over z'n ver zoek uit. Alvorens daar te worden geplaatst wacht het uurwerk een restauratie- beurt. HELLEVOETSLUIS - Houdt u van koorzang? Dan moet u beslist komen naar de Vestingkerk in Hellevoetsluis, op zaterdag 26 april a.s., want dan is het zover! Om 20.00 uur begint het concert van het Vestingkoor, Int. koor Bleiswijk, Sound of Joy uit Berkel en jeugdkoor Joy uit Bleiswijk. Alle koren staan o.l.v. dirigent Reinier Geradts. Er is hard gewerkt aan de voorbereidin gen en vele sponsors hebben hun mede werking verleend, waardoor het mede mogelijk was dit concert te organiseren. Er is een gevarieerd programma met De Ned. Hervormd predikant ds. G. Hette Abma te Gouda spreekt D.V. op donderdagavond 1 mei 1997 in gebouw De Voorhof, Torenstraat 16 te Numans- dorp (naast de Hervormde kerk) over het onderwerp 'Het Duizendjarig Vrederijk'. Aanvang 20.00 uur. Koffie wordt ge schonken, ledere belangstellende is van harte welkom. De toegang is vrij, maar een bijdrage van gemiddeld 5,- per persoon wordt op prijs gesteld. Komt allen! Brengt anderen mee! Dit is een belangrijke avond, die u niet mag mis sen! D.V. woensdag 23 april hoopt ds. A. Kort uit Garderen een tijdrede uit te spre ken voor de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Hervormde Kerk te Nieuwe- Tonge. Deze dienst vangt aan om half acht. Een ieder wordt hartelijk uitgeno digd. natuurlijk veel koorzang, maar ook sa menzang en er zijn instrumentale inter mezzo's van een combo. We hopen op een fantastische avond met een verras sende solo aan het slot. Heeft u nog geen kaart? Bel dan snel naar tel.nr. (0181) 316586 of 316275. De kaarten kosten 5,00 incl. consump tie en zijn ook 's avonds aan de kerk ver krijgbaar. OUDDORP We hopen D.V. 13 mei weer met elkaar op reis te gaan. En dat niets u in de weg zal staan om deze dag met ons mee te gaan. We gaan naar Alphen aan de Maas, 's morgens bezoek Tinfabriek. 's Middags gaan we varen vanaf Maasbommel. U kunt zich hiervoor nog Mm 5 mei op geven bij mej. Corrie Breen, tel. (0187) 681695 of mevr. Mastenbroek, tel. (0187) 682603. ^^SQ^^Q^ OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. G. J. Baan van Lisse. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Slikker veer. MIDDELHARNIS - woensdagmiddag 3.00 uur ds. A. M. den Boer (huwe lijksbevestiging) en woensdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk van Veen. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. G. J. N. Moens te Goes. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Vlis- singen. Aan het Stellendamse Verenigingsgebouw "t Haegse Huus' (d.d. januari 1958) is 7 maanden lang verbouwd en 't is prachtig geworden, maar 't moet, met al z'n allure, toch maar gewoon "t dorpshuis' blijven, de plek waar de harteklop van de Stellendamse gemeenschap voelbaar is, heeft weth. Visser gehoopt toen hem vrijdagmiddag de eer werd verleend het vernieuwde gebouw officieel te heropenen. Het gebouw werd na de ramp van 1953 aan het ontredderde Steilendam geschon ken door de gemeente Den Haag, die be greep dat 't volk van Steilendam zo'n gebouw behoefde, 't Heeft al die jaren voortreffelijk dienst gedaan, het werd uitgebreid en aangepast, maar in 1994 werd duidelijk dat het zo niet langer kon, 't gebouw werd in alles ontoereikend. Goerees' gemeentebestuur heeft toen een daad gesteld, tot renovatie besloten, daarvoor 1.700.000,- beschikbaar ge steld, daar later nog'es 300.000,- aan toegevoegd en vrijdagmiddag was er het resultaat, prachtig. Prachtig wat kleur betreft, blauw en geel, van water en zand, verklaarde de archi- tecte mevr. den Hollander-Lagerwal, prachtig ook qua vernieuwde inrichting die de grote zaal een verruiming bracht en in de plaats van de vroegere Groene Kruis-afdeling nu een ontmoetingsruimte creëerde. Voorts biedt het Haegse Huus een peuterspeelzaal en een consultatiebu reau, dat alles volgens het alternatieve plan zoals door mevr. den Hollander voorgesteld. Steilendam is er bijzonder mee ingeno men, zo ook weth. Visser die, hoe kon het anders, aan de geschiedenis van het gebouw heeft herinnerd. Voor hem zal het altijd een aandenken blijven aan die tijd na de ramp toen het getroffen Stei lendam zich weer oprichtte. Door Den Haag werd het geadopteerd en dat bracht haar o.a. het 'Haegse Huus' waarvoor Den Haag een bedrag van 470.000,- inzamelde. Weth. Visser verhaalde hoe het gebouw nog werd uitgebreid met een gymzaal en een vergaderzaal, maar in 1994 zou blij ken dat een grotere aanpassing onont koombaar was. Nu, na 7 maanden noeste arbeid ver heugde ook dhr. Visser zich in het resul taat dat „met frisse kleuren jong en oud nodigt om binnen te komen". Het vernieuwde Haegse Huus biedt ruimte aan alle groepen en verenigingen en aan alle activiteiten, ,,een feestdag Het leek de wethouder niet onberoerd te laten toen hij na bijna veertig jaar de heropening van het Haegse Huus verrichtte voor Steilendam", zo noemde burg. Sinke de (her)openingsdag. Handeling De openingshandeling, door weth. Visser verricht bestond uit de onthulling van een herinneringsbordje met zijn naam in de hal van het gebouw. In de entree treft de bezoeker al een mozaïk met de zwaan uit het wapen van Steilendam en de ooie vaar uit het wapen van Den Haag met daaronder het gedicht waarvan de bood schap door weth. Visser ook nu van toe passing wordt geacht: „Toen zee fiet [andmet kedfiadovervaUen, Schiep Tendracfit uit de diepste (qackt Uit broederiiefde, dit gebouw voor allen 'Voor aller toel^ptnst en het werl^dat tuacht. Namens de gemeente Den Haag was oud-wethouder Vink aanwezig, trots op het gebaar dat door zijn gemeente toen is gemaakt. Tenslotte was het, na de archi- tecte, mevr. den Hollander, aannemer Marien v. d. Nieuwendijk die een geluk wens uitsprak. Frappant was het dat hij als 15-jarige als leerling-metselaar had meegebouwd aan het gebouw en dat nu heeft gedaan als uitvoerder en aannemer, "t Haegse Huus' is er weer klaar voor! GeRRIT van Soest, steilendam, vertrokken naar Indië en aldaar gebleven JOHANNIS WeSTDIJK, Goedereede, vertrokken naar Indië en aldaar gebleven MatTHIJS GrOOTENBOER, Steilendam, vertrokken naar Indië en aldaar gebleven 't Was, Goddank, geen lange-, maar toch een indrukwekkende rij van namen die zaterdagmorgen door burg. Sinke van Goedereede gelezen werd. 't Waren tóch de namen van 3 plaatsgenoten, van dierbaren die eind veertiger jaren als soldaat in Ned. Indië om het leven kwamen. In de kring van nabestaanden leefde hun herinnering voort, maar voortaan is hun nagedachtenis ook in marmer gebeiteld in het gedenkteken dat op de begraafplaats te Goedereede is opgericht, opdat hun offer niet vergeten worde. Tal van oud-Indiëgangers hebben zater dagmorgen bij dat opgerichte teken hun overleden makkers een laatste groet toe gebracht. Twee van hen rusten op een ereveld in Indonesië, Gerrit van Soest is na een hevig vuurgevecht niet meer teruggevon den, zo is de nabestaanden pas zaterdag duidelijk geworden uit de onthulling van een van hen die erbij was. Dat was een van die aangrijpende momenten die zaterdagmorgen werden beleefd toen 't allemaal weer in herinnering werd geroe pen, alles wat toen beleefd-, en geleden is, in die zo andere en vérgelegen wereld waarin de dood hen dagelijks beloerde, want 't was oorlog. „Offers en verdriet", zei burg. Sinke ervan, maar, veilig op de Goereese begraafplaats, vijftig jaar na dato kon de echte diepte daarvan alleen worden ingeleefd door hen die 't hebben meegemaakt, herkenbaar aan 't speldje in hun rever, hun onderscheidingstekens, hun baret of de badge van de Ver. van Oud Indiëgangers VOMI. De Vereniging heeft zich er in Goede reede, samen met de zwagers L. v. d. Bok en D. Bruggeman, sterk voor ge maakt dat het herdenkingsteken er komen zou. Nu het er staat ,,nu hebben ze hun plaats in onze gemeenschap waar aan ze verbonden waren teruggekregen", merkte burg. Sinke op en minstens dat hebben ze verdiend. Samen met oud-burg. baron van Kno- belsdorff heeft dhr. Sinke het marmeren gedenkteken onthuld. Een plechtige stilte werd in acht genomen, een muziekgroep van de Kon. Fanfare 'Apollo' heeft ko- raalmuziek gespeeld en enkele couplet ten van het Wilhelmus waarvan de klan ken over het gedenkteken zijn uitgewaai erd, 't Was koud op de begraafplaats, de oud-lndiëgangers moeten hebben gehui verd en hun gedachten zich hebben ver menigvuldigd. Maar Hollands vlag ging weer in top! Kransen Nadat burg. en mevr. Sinke een krans hadden gelegd werden bloemen gelegd door de nabestaanden van de slachtoffers en de heren v. d. Bok en Bruggeman namens VOMI. Bloemen werden gelegd o.a. door de gewezen wapenbroeders D. Bruggeman en L. v. d. Bok Voorz. dhr. de Jong van de afd. Zuid Holland Zuid van deze Vereniging heeft, op de begraafplaats, samen met de oud- strijders teruggeblikt op het verleden dat toen 140.000 Nederlandse militairen naar Ned. Indië heeft gebracht en hen in een guerillastrijd heeft verwikkeld. Voor velen heeft die drie jaar geduurd, meer dan 6100 van hen liggen begraven op zeven erevelden op Java. De VOMI is de plaatselijke Overheid erkentelijk dat het tot de oprichting van dit ereteken is gekomen. Het moge een plaats worden, zo hoopt dhr. de Jong, waarop de omgekomenen jaarlijks zullen worden herdacht. De VOMI streeft ernaar ook in de overige gemeenten op Flakkee een gedenkteken voor de Indië-slachtoffers te realiseren. Door oud-burg. baron van Knobelsdorjf(l) en de huidige burgemeester Sinke, werd het gedenkteken onthuld. Daarop zijn de namen van de gesneuvelden aangebracht: M. Grootenboer in 1947, J. Westdijk in 1948 en G. van Soest eveneens in 1948 agentschap Zaterdag 10 mei is het voor de 24e keer Landelijke Fietsdag. Heeft u uw fiets al klaar voor dit evenement? Speciaal voor deze dag zijn er bijzondere routes samengesteld langs de mooiste plekjes. Ook VVV'/ANWB Overflakkee heeft weer voor een mooie route gezorgd. Het is trouwens toch de ideale fietstijd met de natuur in bloei en de terrasjes uitge stald om even uit te rusten. De molens langs de Overflakkee-route zijn te bezichtigen evenals enkele bedrijven. Uitgebreide informatie vindt u binnen kort in de landelijke en regionale pers. Houdt hem alvast vrij, die 10e mei! Evenals vorig jaar is de belangstelling voor de rondvaarten van Rederij 'De Veerman' naar Rotterdam weer enorm. De vaarten op 23 en 30 mei zijn reeds volgeboekt. De rederij organiseert een derde tocht op vrijdag 13 juni. Vertrek tijd: 10.00 uur vanaf het havenhoofd in Middelharnis. Om ca. 18.00 uur meert 'De Veerman' weer aan. De tocht voert via Haringvliet, Spui, Oude Maas, Nieu we Maas, door de Rotterdamse havens, via de Noord, langs Kinderdijk, Dordtse Kil en Hollands Diep terug naar het Haringvliet. Kosten 45,- p.p. inclusief een kopje koffie. Kaartverkoop bij VVV/ANWB Over flakkee, tel. (0187) 48 4870. Zaterdag 26 april aanstaande wordt in de Singelkerk te Ridderkerk opnieuw een inloopconcert georganiseerd. Om 15.00 uur neemt Johan den Hoedt achter de klavieren van het Van den Heuvel-orgel plaats. Tevens speelt Jeanette den Hoedt als fluitiste mee. Samen met Jeanette speelt Johan onder meer de Sonate V van Handel. Verder staan werken van Walter, Vieme en Cor Kee op het programma. Alle reden om eens te komen luisteren. Misschien wilt u tijdens het winkelen eens tot rust komen: stap dan gerust eens binnen. Veel mensen hebben er al gebruik van gemaakt. De inloopconcer ten zijn er voor u! De toegang is, zoals altijd, gratis. Het laatste concert in deze serie van inloopconcerten is op 3 mei. U bent van harte welkom! Cj -~ yOOB BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - arUDtO - REPORTAQE FOTOORAHE OUDDOR;*- Westsiraat 35 - Telefoon (DI87J 6316121 Fax 683734 RENESSE-Printshop-Hogezoom 172-Tehfoon ^111) 462400 JJ^f.B--t.l7rfT-g ï4n

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1