NOOIT ^EER BIRDCENTER DIRKSLAHD Een advertentie in Eilanden- Nieuws heeft altijd succes...! Autobuspodrózl Polski KQnir\g>woud Apotheek Ouddorp HUISHOUDELIJKE HULP bungalows Schaakverenigini De Zwarte Pion MIDDELHARNIS DIRKSLAND DIRKSLAND Nïeuwbouwplan 'De Kleine Boezem' te Dirksland 4-4-97-11-4-97 VRIJDAG 18 APRIL 1997 EILANDEN-NIEUWS VIERDE BLA Juliana van Stolberglaan 5 TUSSENWONING met opgetrokken achtergevel, waardoor 2 grote en 1 kleinere slaapkamer. Diepe tuin op het zuiden. Vraagprijs 199.500,- k.k. Wernerlaan 51 2/1-KAP-WONING met naar achteren uitgebouwde kamer met open keuken. Ie verd.: 3 slaapkamers. Grondopp. 214 m^ Vraagprijs 259.000 - k.k. Paulina van Weellaan 11 2/1-KAP-WONING met ruime garage. Beg. grond: woonkamer, eetkamer, keuken, toilet, douche. Ie verd.: 4 slaapkamers Vraagprijs 262.000,- k.k. NOG TE KOOP: HOEKWONING met erker en garage op 193 m' grond met tuin op ZW. 279.800,- v.o.n. Enkele 2/1-KAP-WONINGEN met garage. 3^2.000,-v.o.n. Enkele VRIJSTAANDE WONINGEN v.a. 449.000,- v.o.n. Vraag naar de speciale PROJEKTRENTEÏ! Administratie- en assurantiel<antoor Boezemweg 26, 3247 BB DIRKSU^ND Tel. (0187)602365 S Intergemeentelijk Samenwerkingsverband C -------------------------------------------------- Goeree-Overflakkee Wet milieubeheer Ingekomen meldingen Ontwerp-besiuiten Tel. (0187)603780 6 dagen per weel< open Jonge grijze Timmy papegaaien OwUl^p.st. Div. jonge valken, parkietjes, papegaaitjes Oo/c in voorraad: duizenden volière-vogels Abonneert U op Eilanden-Nieuws PARFUMERIE - DROGISTERIJ - APOTHEEK Boompjes 3-5, OUDDORP Tel. (0187)683789 Voor onze apotheek zijn wij op zoek naar een voor maandag-, woensdag- en vrijdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur. Heeft u interesse of vragen: Dhr. H. Vissering Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. dtÜMGÜUimi Deze beestjes kwamen te voorsMjn toen we tiet behang van de muren scheurden. Graag horen we van u wat voor beestjes het zijn. Antwoord: Die grauwwitte of bruine beestjes van enkele millimeters lang, die telkens even stilstaan in hun beweging, zijn stof- of krijnluisjes. Sommige soor ten hebben vleugeltjes, andere zijn vleu- gelloos. De officiële naam is Glycipha- gus domesticus. Ze zoeken hun voedsel op plaatsen waar het vochtig is, want daar ontstaan (voor het menselijk oog nog onzichtbare) schimmels, waar zij zich graag tegoed aan doen. Daarom vindt u dit 'levend stof' vaak in keuken kastjes, op klam behang, in oude boeken en andere papierwaren. Kijk ook bijvoor beeld uw eventuele postzegelalbums na! Voorts nestelen krijnluisjes graag in oude matrassen, kussens en bijv. de vul ling van beklede stoelen, biezen matten of vloerbedekking van plantaardige her komst. Mogelijk hebt u uw huis (te) goed geïsoleerd en/of wordt er niet voldoende •gelucht, zodat er te veel waterdamp in de kamers blijft hangen en doet dat die schimmels ontstaan. Het spuiten met insecticiden heeft geen zin, omdat het te vaak zou moeten worden herhaald. Houd de ventilatieroosters open, of zet enige ramen op een kier, vernieuw vaker het filter in de afzuigkap en gebruik die lang duriger. Bij mensen die allergisch zijn voor dit 'levend stof kunnen zich ver schijnselen voordoen zoals die bij hooi koorts optreden. Hebt u pas een nieuwe woning betrokken, dan moeten de muren nog flink droog gestookt worden. In een droog huis zult u van stofluisjes en veel andere insecten nauwelijks of geen last hebben. f>F KOMiET Graag zou ik willen dat u mij wat vertel de over de mooie komeet die we afgelo pen nachten hebben kunnen aanschou wen. Antwoord: De komeet die zo fraai te zien was, werd in juli 1995 door de Amerikaanse amateur-astronomen Alan Hale en Thomas Bopp ontdekt. Daar het de gewoonte is dat een ontdekte komeet naar zijn ontdekker(s) wordt genoemd, gaat onze komeet onder de naam Hale- Bobb nu verder door zijn leven. Een ko meet behoort net als de planeten tot ons zonnestelsel. De banen kunnen zeer langgerekt zijn. De omlooptijden kunnen variëren van enkele jaren tot 100.000 jaar en langer. Elk jaar worden er wel een tiental kometen ontdekt. De meesten zijn echter slechts met een sterke kijker waarneembaar. Een komeet bestaat uit een compacte kern van vaste delen en bevroren gassen, gehuld in een wazige wolk, die coma genoemd wordt. De tem peratuur van de komeet stijgt naarmate hij de zon dichter nadert, hij gaat steeds meer licht uitstralen. De coma zwelt op en de buitenste laag van de kern laat gas sen los die wegstromen en de vaak zeer lange staart van tientallen miljoenen kilometers vormen. Metingen wijzen uit dat een komeet per seconde zo'n 10 ton waterdamp, 11 ton koolmonoxide en 5 ton kooldioxide verliest. Bij elke om wenteling om de zon verliezen zij dus steeds materie, eens zullen zij dus opra ken. De komeet van Hale-Bobb heeft een doorsnede van ongeveer 30 kilometer en bereikte afgelopen 1 april zijn kortste afstand - 197 miljoen kilometer - tot de zon. De komeet zal nog enkele weken na 1 april zichtbaar blijven om over 3400 jaar weer in onze streken terug te keren. GinEUGHOE QiaOlUK Toen ik de luizen op mijn kamerplanten te lijf ging, ontdekte ik beestjes mèt en zonder vleugels. Zijn dat andere bladlui- zen? Antwoord: De groene bladluizen die 't eerst bij u arriveerden, kwamen wel op vleugels vliegend bij u binnen, maar als die zich op bladeren naar hun smaak hebben gevestigd en veel plantensap zui gen, krijgen ze nakomelingen zonder vleugels, want die zijn daar op die plan ten niet nodig. Pas als de sapstroom min dert, bijv. doordat teveel luizendochters elkaar verdringen, ontstaat er weer een gevleugelde generatie. En die jonge kin deren steken de koppen bij elkaar en emigreren dan naar een ander plantenpa- radijs. TE HUUR in bosrijke omgev. van SleenIGeesl Schoonoord mooie, 4-6-12 pers. ini: V.V.V. Sleen Tel. (0591) 362282 of 3619 92 (ook 's avonds) GEVRAAGD PELLERS/STERS en JONGENS voor kisten/los- en telmachinewerk voor tulpen 15 juni; en Bloemenkoppers/sters voor nu fa. J. MALIEPAARD en Zn. Boomgaarddreef 15 Stad a/h Haringvliet Tel. 48 6167 of 6114 76 mooimuiOEü Wat raadt u ons aan voor nieuwe vaste vloerbedekking in een gezin met honden en katten? Hoogpolig of laagpolig ta pijt? Antwoord: Als u huisdieren hebt, kies dan vooral een gladder oppervlak, want tussen de korte en vooral de lange haren van een vast tapijt zakken de eitjes van katten- en hondenvlooien, wormen en evt. parasieten met het binnengelopen straatvuil snel omlaag. De daaruit krui pende larven zijn dan met de stofzuiger onbereikbaar en tal van kriebelbeestjes kunnen zich op de onderlaag van jute of ander materiaal tussen de warme haren rustig verpoppen en maandenlang schuil houden, tot ze t.z.t. als volwassen vlooi en resp. wormenlarven in een gevaarlijk stadium tevoorschijn komen en dan in groten getale uw katten en honden bela gen. Maar niet alleen de dieren in huis lopen gevaar: het zijn de jongste kinde ren die nog over de vloer kruipen, voor wie bepaalde wormenlarven uiterst scha delijk zijn! Kies daarom voor plavuizen, parket of desnoods gebeitste planken. lOtiliNNIETEROaOE Prins Bernhard was commandeur van de Johannieter Orde. Is dat nu de Souverei- ne Orde van de Maltezer Ridders, die de grote hospitalen op Rhodos bouwde en de Turkse vloot versloeg? Antwoord: Ja, maar er hebben twee Orden van Maltezer Ridders bestaan en die worden vaak verward. De oudste, de Johannieter Orde, dateert van 1023 toen kooplui uit Amalfi (bij Salerno) te Jeru zalem een hospitaal stichtten voor de pelgrims. Toen de kruisvaarders in 1099 deze stad innamen, was er zoveel be hoefte aan hulp voor de zieken en ge wonden, dat Godfried van Bouillon de instelling omzette in een Ridderlijke Orde Johannes de Doper van het Hospi taal te Jeruzalem. De leden stroomden toe en werden Johannieters of hospitaal- 15 JAAR GARANTIE mm Ky^bekleding" Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. ridders genoemd. Gezien de islamitische dreiging in het pas veroverde Heilige Land, verrezen er enorme burchten. Na de val van Jeruzalem in 1187 werd de zetel verplaatst naar Acco, in 1291 naar Cyprus en in 1310 naar Rhodos.l waar nu nog de grote hospitalen aan de Rid ders herinneren. Na verovering van Malta was 't hun vloot die eeuwen een christelijk gezag uitoefende op de Mid dellandse Zee. In 1536 ontstond de split sing doordat koning Hendrik VIH het groot-prioraat van Engeland ophief. De hervormde edelen bleven zich wel Jo hannieter Orde noemen. Een bloeitijd volgde o.l.v. de commandeur Johan Mau- rits van Nassau, maar ten tijde van Napo leon werd de Orde opgeheven. Pas na herstel van onze onafhankelijkheid heeft Frederik Willem IV van Pruissen de Rid derorde Johannes van het hospitaal te Jeruzalem heropgericht met Britse, Duit se, Finse, Franse, Hongaarse, Nederland se, Zweedse en Zwitserse afdelingen. In 1909 is op voorstel van prins Hendrik de 'Johannieter Orde in Nederland' inge steld, die zich op de ziekenzorg heeft ge richt. Landscommandeur daarvan werd Prins Bernhard. Beide orden zijn verte genwoordigd in het Rode Kruis. UOETULttCHTEN Weet u iets tegen zweetvoeten en eelt onder de voeten? Het eelt wordt er re gelmatig afgehaald, maar het groeit zo weer aan. Antwoord: Eelt is een verdikking van de huid door extra hoomvorming in de op perhuid. Als regel ontstaat dit als gevolg van chronische prikkeling, met name door druk en wrijving. Bij vrijwel ieder een komt eelt op de voeten voor, doordat immers bij het lopen druk op de voetzo len wordt uitgeoefend. Dit is een natuur lijk proces, waarbij eelt een beschermen de werking geeft. Een eeltlaag op zich is dus juist wenselijk. Het mag pas verwij derd worden als u er last van heeft. Laat dit dan wel doen door een ervaren en vooral gediplomeerde pedicure. Omdat de voetverzorging zo gemakkelijk lijkt, hebben zich namelijk heel wat beunha zen op de onderdanen van hun mede mensen gestort. De goed opgeleide pedi cure kan op verantwoorde wijze eelt bij schaven en u ook eventueel de juiste zouten voor bepaalde voetbaden aanbe velen. De geraadpleegde specialist advi seert u zoveel mogelijk op blote voeten te lopen. Dus zodra u thuis komt schoe nen en kousen uit, de voeten met koud water wassen, goed drogen en gelijk bar revoets door het huis, maar ook zo de tuin in. Direct contact met een ruwe ondergrond bevordert het ontstaan en de juiste groei van eelt op de voetzolen. Uw voeten moeten bovendien vrij kunnen ademen na lange tijd opgesloten te zijn geweest. Dat voorkomt tevens transpira tie. Zweetvoeten kunnen bevorderd wor den door het dragen van schoeisel of kousen en sokken van kunststof. Het wil helpen om de voeten dagelijks met een anti-transpiratiemiddel te behandelen en vochtabsorberende sokken van katoen, wol of badstof te dragen. MIDDELHARNIS Huishoudelijke competitie (14 april 1997) Groep 1: W. I. Peeman - M. H. R. van der WaalV2 - A. L. Mourik - J. du PreeV2 - VJ Aan de uitslagen is te merken dat in dq eerste groep de kaarten reeds geschud er uitgedeeld zijn. Du Pree blijft door zijr remise tegen Mourik in groep 1waaruil Taaie en Van Prooijen degraderen. Vaq Hooff was al een tijdje kampioen. Groep 2: A. A. Kaneshir- W. Mark watV2 - ^A C. J. Smit - G. de JagerO - il Door zijn overwinning op Smit, promo-T veert De Jager naar de eerste groep, sa-l men met Douw. De remise tegen Kane-I shir brengt Markwat nog niet buiten de-| gradatiegevaar. Groep 3: R. Wolters - Ant. VisserO - l| P. Lesuis - Ad. Visser1 - M. Bom-F. van de Wetering1 L. Struik - B. Loosjes- Va] K. W. Wijnands - F. Meiaard1 L. Neleman-J. Noordijk1 Onze reis naar Polen met de ZWN-bus 1650 km lang, een hele klus. Na bijna 27 uur kwamen we in Chelml aan. 1 Ruim 2 uur lang hadden de Poolse men-l sen op wacht gestaan. I Blij en/of emotioneel was het weerzienl met elkaar. I Tafels met limonade en koek stonden in| het hotel voor ons alle klaar. Verwelkomd door Bogdan, de Burge meester en de President. Vertolkt door Christina, doch niet alles 1 echt meer horende omdat je toch well moe bent. I De dagen die volgden waren o zo mooi,l goed, en verrijkend voor mijn (ons)l leven. Dat ze ondanks dat ze zo weinig hebben toch zo veel aan ons hebben gegeven. Het kindertehuis: alles Hollands wat je zag. I Dat de middelen zo goed werdenl besteed, is iets wat tot grote tevredenheid f stemmen mag. Voor mij en m'n dochter een bezoek om nooit te vergeten. Dat armoe zo dichtbij is, is iets dat wij nu zeker weten. Als één familie, delende dezelfde warme gevoelens, zijn we naar Flakkee terugge gaan. En zullen de contacten met de Polen nog mniger voort blijven bestaan. Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen: dank voor alle werk voorafgaande aan deze reis verricht. U doet buitengewoon goed werk, deze reis heeft mijn (ons) leven verrijkt en verlicht. 'Een reizigster' Mededelingen -namens burgemeester en wethouders van de hier genoemde gemeen ten- van het dagelijl(s bestuur van het ISGO. Postadres ISGO: postbus 313, 3240 AH Middelharnis, telefoon: (0187) 488111. (AMvB) 1. A.A. Wesdorp, Kleiburgseweg 17 te Som- melsdijk, (akkerbouwbedrijven) 2. C. Tanis, Deltahaven 23 te Stellendam {op slaggoederen). Melding wijziging Inrichting 3. F.A. Klaasse, Zandgorsweg 1a te Stellen- dam bouw drie nachthokken t.b.v. struisvo gels 4. Gewasbeschermer Van der Wal B.V., Ruij- genhil 1 te Melissant - opslag landbojwza- den in de ruimste zin des woords. De melding isniet geaccepteerd. De meldingen liggen van 21 april t/m 2 juni 1997 op werkdagen van 9.00-16.00 uurter Inzage op de secretarie van de gemeente Middelharnis (nr. 1), gemeente Goedereede (nr. 2 en 3) en gemeente Dirksland (nr. 4). Het voornemen bestaat om vergunning te verle nen aan: 5. Hameeteman's Vishandel B.V., Hoge Pad 7-9 te Ouddorp.Aan de vergunning worden voorschriften verbonden ter bescherming van het milieu. Alle relevante stukken liggen van 21 april t/m 19 mei 1997 op werkdagen van 9.00-16.00 uur ter Inzage op de secretarie van de gemeente Goe dereede. Bij verhindering kunt u terecht op de -binnen de genoemde termijn vallende- dinsdagavonden van 18.00-21.00 uur. Hiertoe moet u vooraf een telefonische afspraak maken. Bedenkingen en eventuele (hoor)zlttlng U kunt van 22 april t/m 20 mei 1997 schriftelijk bedenkingen tegen het ontwerp-besluit indie nen bij het ISGO. Op verzoek blijven uw per soonlijke gegevens geheim. Eveneens op verzoek zal een openbare (hoor)- zittlng worden gehouden om met het bevoegd gezag, de aanvragers van de vergunning en de overige aanwezigen van gedachten te wisselen en eventueel mondeling gemotiveerde beden kingen in te brengen. Het voornemen bestaat de volgende vergunnin gen te wijzigen: 6. Beheersmaatschappij G. van Dongen B.V. Korteweegje 65 te Dirksland. Aan de vergunning worden voorschriflen verbonden m.b.t. lozing van bedrijfsafvalwater op de rio lering, aflevering van motorbrandstoffen, de herstelwerkplaats, afvalstoffen, opslag afge werkte olie in een ondergrondse tank, geluid, de compressor, opslag gasflessen en opslag van smeerolie in een bovengrondse tank 7. C. Hulzer, Zeedijk 24 te Stad aan 1 Haring vliet. Aan de vergunning worden voorschrif ten verbonden m.b.t. brandbestrijding en vaat werk voor de opslag van K3-vloeistoffen. Alle relevante stukken liggen van 21 april t/m 5 mei 1997 op werkdagen van 9.00-16.00 uurter inzage op de secretarie van de gemeente Dirk sland (nr. 6) en gemeente Middelharnis (nr. 7). Bij verhindering kunt u terecht op de -binnen de genoemde termijn vallende- dinsdagavonden van 18.00-21.00 uur. Hiertoe moet u vooraf een telefonische afspraak maken. Bedenkingen U kunt van 22 april t/m 6 mei 1997 schriftelijk bedenkingen tegen de ontwerp-besiuiten indie nen bij het ISGO. Op verzoek blijven uw per soonlijke gegevens geheim. 18 april 1997 «04' I Flexibekleding: specialisten in het verwerken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, tiedrijven, caravans en fabriekscomplexen. I Bel 0111 652300 voor zorgeloos; wonen en werken onder Flexibekleding. De Roterii 4, Burqh-Haamstede 0111 652300

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 8