EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 VOLGENDE WEEK de Slijkplaat wordt in oude luister hersteld Lyme-ziekte rukt langzaam op Afgestudeerd aan TU te Delft Eigen bijdrage Kruiswerk uitgesteld Afsluiting van het Haringvliet heeft veel schade aan de natuur veroorzaakt Oeververdedigingen ^^^^^n11 111^i ^'^'^*'>>»Sliikplaat 1985 Fourageervlakte; LET OPÏ - LET OP! - LET OP! Zijn uw kasten ook zo vol? 'Onschuldige' teek eist tenminste 6.000 slachtoffers Slijkplaat Zeezand 4e Blad VRUDAG 18 APRIL 1997 No. 6595 STELLENDAM - Een week na de opening van het verbouwde 'Haegse Huus' zal in het gebouw een groot eve nement worden gehouden. Onder de titel 'Stellendamsche Dagen' zal deze 3 dagen durende happening het begin zijn van de aktiviteiten in het ver nieuwde Haegse Huus. Maar liefst twaalf ondernemers verzor gen dit totaal nieuw gebeuren. Op don derdag 24 april, vrijdag 25 april en zater dag 26 april zullen deze ondernemers zich van hun beste kant laten zien. Op deze dagen staan ondernemers, met arti kelen en diensten die niet of beperkt in Stellendam te koop of vertegenwoordigd zijn. Zo presenteren en demonstreren er een bedrijf voor het renoveren van deuren en keukens, een zonwering specialist, naai en lockmachinebedrijf, een woningin richter, een makelaar, een verwarmings specialist, een autobedrijf, een interieur bouwer, een tuinmachinebedrijf en een in gereedschap gespecialiseerd bedrijf. Eigenlijk teveel om op te noemen. De deelnemers komen van Goeree-Over- flakkee en Voome Putten. Bijzonder is dat er maar één deelnemer uit Stellen- dam komt. Deze deelnemer, gespeciali seerd in witgoed en klein huishoudelijk elektro, speelt een 'thuiswedstrijd'. Natuurlijk zijn er tijdens de dagen bij de verschillende deelnemers allerlei extra's. Zo kan men gratis het aantal steken raden waarmee, op de nieuwste naai-bor- duurmachine, een handdoek met de tekst 'Stellendam april 1997' en een zwaan geborduurd zijn. De winnaar zal hiervan de trotse bezitter of bezitster worden. Al met al zullen deze dagen, welke gratis toegankelijk zijn, de consument verba zen. Ooit wel eens gedacht om bijvoor beeld een auto te rijden zonder rijbewijs? Wel eens gratis slaapadvies gekregen? Nee, dan wordt het tijd om deze dagen te bezoeken. Dit consumentengebeuren is geopend op woensdag 24 en donderdag 25 april van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 26 april van 11.00 tot 17.00 uur. Hoewel de overheid had bepaald dat de invoering van de eigen bij drage op 24 maart 1997 zou in gaan, heeft zij nu besloten deze eigen bijdrage voorlopig uit te stel len tot 16 juni. Dit gebeurt juist op het moment dat Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden al haar cliënten per brief geïnformeerd had. Het Centraal Administratiekantoor in Den Haag, de organisatie die de eigen bijdrage moet innen, heeft grote proble men met de aanlevering en de automati sche verwerking van gegevens van de gezinsverzorging en de fakturering daar van. De overheid heeft daarom besloten eerst de centrale fakturering van de eigen bijdrage van de gezinsverzorging goed te regelen en de invoering van het kruis werk op te schorten tot 16 juni. De centrale inning van de eigen bijdrage van de gezinsverzorging is al vanaf 30 december 1996 van kracht en blijft ge handhaafd. Op het moment dat de datum van de invoering van de eigen bijdrage voor het kruiswerk definitief is zullen de cliënten die op dat moment gebruik maken van de afdeling wijkverpleging van het kruis werk, daarover bericht krijgen. Situatieschets van de Slijkplaat met oeververdedigingen Bij het samenstellen van uw nieuwe gar derobe komt u vast ruimte te kort! Weggooien? Nee toch! Wij zijn nl. op zoek naar mooie gebruikte dames-, heren- of kinderkleding voor onze kraam op de rommelmarkt. Wij willen een inzamelingsaktie houden op D.V. 23 april van 19.00 tot 20.30 uur in 'de Ark', Kerkstraat te Goedereede. De opbrengst zal geheel ten goede ko men aan het doel: Landbouwprojekt in de Oekraïne. Dit alles zal aangeboden worden op de rommelmarkt rond de haven D.V. zater dag 17 mei te Goedereede. Het rommelmarktcomité op dinsdag 15 april is de 26-jarige oud- Sommelsdijker Dirk Vroegindeweij Pzn. afgestudeerd aan de TU in Delft. Na 4 jaar LTS, 3 jaar MTS en 1 jaar HTS vervolgde hij in 1991 z'n studie aan de TU m Delft. De afgelopen jaren volgde hij onder andere een aantal vakken aan de Rein West-Falische Technische Hochschule in Aken en aan de University of Illinois in Chicago. Na zijn scriptie over deconstuctivisme in de bouwkunst, beëindigde hij z'n studie met een bouwproject in het Franse Lille. STELLEND AM/ROTTERDAM - Vanaf november 1996 is het Belgische aannemingsbedrijf Ghent Dredging, in opdracht van Rijkswaterstaat direktie Zuid-Holland, druk bezig om de Slijkplaat zijn oude natuur waarden weer terug te geven. In vroeger tijden was de Slijkplaat, gelegen in het midden van het Haringvliet (ten Noordwesten van Middelharnis- Sommelsdijk) een belangrijke plaats voor broedende en foeragerende vogels. Sinds de afsluiting van het Haringvliet, door de komst van de Haringvlietsluizen in 1970, is de plaat ten gevolge van afkalving sterk in omvang afgenomen. De laatste jaren kwam slechts een klein gedeelte bij gemiddeld hoog water nog droog te liggen. Rijkswaterstaat is nu bezig het eiland weer opnieuw met zand op te spuiten. Het werk is nog in uit voering, maar nu al maken vele vogels dankbaar gebruik van de nieuwe mogelijkheden. De afsluiting van het Haringvliet in 1970 dezen dan een coördinerende taak. Eén heeft verstrekkende gevolgen voor de j van zijn 'rechterhanden' is de heer Ten (volgens RIVM onderzoek) Eindelijk lente! Na een lange winter lekker weer naar buiten, de natuur in. Wandelschoenen aan en - als de tem peratuur het toelaat - een luchtig out- fitje. De mens zoekt de bossen op, die juist nu op hun mooist zijn. Massaal laten wij ons lokken naar het frisse groen, wij snuiven de lentegeuren diep in onze longen en weten dat dit gezondheid is optima forma. Of niet soms? Het kan gebeuren dat ook u, als fervent natuurliefhebber, enkele maanden later zo ernstig ziek bent, dat voor uw leven wordt gevreesd. Diagnose: de ziekte van Lyme. Oor zaak: een beet van een 'onschuldige' teek. Denk niet: Dat zal mij niet gebeuren. Want teken maken geen onderscheid. U maakt net zoveel kans om door zo'n bloeddorstige teek te worden besprongen als al die duizenden die jaarlijks aan Lyme-ziekte ten prooi vallen. Dat zo'n miezerig spinachtig beestje zoveel leed kan veroorzaken. De ziekte van Lyme, genoemd naar een Amerikaans stadje waar de ziekte zich voor het eerst openbaarde, kan voor de mens inderdaad ernstige consequenties hebben. Hart, zenuwstelsel en gewrich ten kunnen er door worden aangetast en in haar ergste vorm kan de ziekte zelfs tot blijvende invaliditeit of de dood lei den. Hoewel dit laatste dankzij een (in ternationale) toename van kennis over de problematiek, gelukkig steeds minder voorkomt. Verantwoordelijk voor de ziekte is een met de bacterie Borrelia burgdorferi be smette teek, die zich vooral in hoog struik gewas en in bosrijke gebieden ophoudt, maar zich ook in uw voortuintje kan nes telen. De met een sterk ontwikkeld ver mogen tot waarneming van CO' toege ruste teek, laat zich bij voorkeur op de blote huid (van mens of dier) vallen, waarna de teek zich volzuigt met bloed. Mits de teek binnen 24 uur en op de juis te manier wordt verwijderd, is het risico op besmetting vrijwel nihil. Gebeurt dit niet en is de teek besmet, dan kan zich binnen enkele dagen tot hooguit enkele weken een rode vlek rond de tekenbeet gaan vormen, die op den duur ook weer kan verdwijnen. De bacterie verspreidt zich ondertussen door het hele lichaam en uiteindelijk - soms wel tot een jaar na de besmetting - zal de Lyme-patiënt(e) zich doodziek bij zijn of haar arts mel den. Mits deze de juiste diagnose stelt, is behandeling met een antibioticum via infuus meestal afdoende om de ziekte een halt toe te roepen. Laat u zich door het bovenstaande vooral niet weerhou den de bossen in te gaan. Maar tref wel enkele maatregelen: Zorg dat armen en benen zoveel mogelijk zijn bedekt. Controleer uw huid regelmatig op mogelijke tekenbeten. Bent u gebeten, bewerk het bijtwond- je dan beslist NIET met alcohol, olie, nagellak of andere middelen. Het risi co is namelijk groot dat de teek dan de inhoud van speekselklieren en darm/maagkanaal in het bijtwondje spuit, waardoor juist infectie kan ont staan. Verwijder de teek uitsluitend met een daarvoor ontwikkeld pincet. Wilt u meer weten over Lyme-ziekte? De stichting SAAG in Koog aan de Zaan heeft in samenwerking met onder meer Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmo numenten, Landelijke Coördinatiestruc tuur Infectieziektenbestrijding en de Arbo Management Groep, een informa tiebrochure samengesteld, welke u gratis bij de Stichting SAAG kunt aanvragen. U kunt ook het complete setje bestellen, bestaande uit een speciaal ontwikkeld roestvrijstalen tekenverwijderpincet, de informatiebrochure en desinfectiemiddel, door het volledig invullen en zenden van een Eurocheque of Girobetaalkaart ten bedrage van 17,95 naar: Stichting SAAG, Postbus 160, 1540 AD Koog aan de Zaan. Vergeet niet uw volledige naam en adres natuur gehad. Het sluizencomplex werd aangelegd in het kader van de Deltawer ken. Naar aanleiding van de stormramp in februari 1953 werd terecht besloten, maatregelen te nemen om het achterland beter voor dergelijke gevaren te kunnen beschermen. Veiligheid was toen hét item waar de nadruk op werd gelegd. De gevolgen voor de natuur werden nauwe lijks bekeken. Langzamerhand is men echter gaan inzien dat er destijds toch wel een zeer beperkte afweging heeft plaats gevonden. Hoewel een ieder over tuigd blijft dat de veiligheid voorop dient te blijven staan en ook een goede zoet watervoorziening van groot belang is, zijn toch ook zaken als natuur, milieu, recreatie en landschap in de loop der jaren een steeds grotere rol gaan spelen. Mede door die grotere invloed in de besluitvorming is de Grevelingen zout gebleven en is er een stormvloedkering in de Oosterschelde gelegd in plaats van een dam. Daar de afsluiting van het Haringvliet zichtbare gevolgen veroor zaakte aan de natuur, kwam men door de loop der jaren steeds meer tot de overtui ging dat ook hier maatregelen getroffen zouden moeten worden, om verloren gegane natuurwaarden terug te krijgen of waar deze verloren dreigen te gaan, ze te behouden. Het vervallen van de getijde bewegingen veroorzaakt namelijk veel schade. Na de afsluiting is er nauwelijks meer sprake van enige stroming. Daar mee kwam er ook een eind aan de bodemvormende processen. Daarbij is er een vrij konstant waterpeil. Men konsta- teert al jaren een schrikbarende afkalving van de oevers langs het Haringvliet. De laagwaterstanden zijn ook verdwenen. Daardoor vallen vele slikken niet meer van tijd tot tijd droog, wat voor de vogels tot een belangrijk verlies heeft geleid van fourageergebieden. Afkalving is ook de oorzaak van het steeds kleiner worden van het 'droge' gedeelte van de Slijkplaat. Oeververdediging Rijkswaterstaat heeft een grote rol gespeeld in de afsluiting van het Haring vliet, maar heeft een even belangrijke taak bij het bestrijden van de gevolgen van die afsluiting. Gedeeltelijk wist men ten tijde van de afsluiting al dat er scha de aan de natuur zou ontstaan. Er werden door het ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij en door Rijks waterstaat gelden gereserveerd om maat regelen te kunnen nemen om die gevol gen te beperken. De heer P. van der Pluijm is als uitvoeringsleider van het Uitvoeringsbureau Rijkswaterstaat Direktie Zuid-Holland betrokken bij de ontwikkelingen en realisatie van werken in het Haringvliet. Van de planmakers van een milieuafdeling van Rijkswaters taat ontvangt hij de opdracht om bepaal de problemen aan te pakken. Hij heeft in te vermelden. U krijgt het setje dan bin nen twee weken toegestuurd. De Stichting SAAG verstrekt u graag informatie: telefoon (075) 6125598, fax (075) 6703476. Kate, welke het maken van de bestekken voor een werk verzorgd en mede de direktievoering ter plaatse heeft. Beiden werken al jaren aan diverse projekten in het Haringvliet en weten zich inmiddels zeer nauw verbonden aan het gebied. Van der Pluijm vertelt dat Rijkswaters taat al vanaf 1984 bezig is de oevers van waardevolle gebieden te beschermen. "Bij getij krijg je langs de oevers een natuurlijk proces en wordt sediment uit de rivier meegenomen wat gedeeltelijk bij de oever achter blijft. Deze natuuriij- ke processen zijn door het wegvallen van de getijden niet meer van toepassing. Er is geen stroming meer. Wel ontstaat door de wind een golvende beweging in het water. Deze golven slaan tegen de oevers, die bestaan uit klei en zand. Langzamerhand spoelt het zand uit de oever, waardoor de klei inklinkt. Uitein delijk vallen grote delen in het water. Zo zijn er door de jaren hele stukken verd wenen. Op diverse plaatsen hebben we de oevers beschermd door een stenen verdediging tegen de oever aan te leg gen, de zgn. aanliggende oeververde- ding. Dit riep de erosie wel een halt toe, maar de verloren gegane natuurwaarden komen er niet door terug. We zijn toen daarnaast begonnen met op diverse plaatsen een voorliggende oeververde- ding aan te brengen. Deze bestaat uit een stenen dammetje voor de kustlijn. Dient de oeververdediging puur ter bescher ming, dan wordt de dam vrij kort bij de oever gelegd. Wil men echter daarbij het gedeelte achter de dam inrichten als natuurgebied, dan wordt de dam, afhan kelijk van de waterdiepte, wat verder uit de kust aangelegd." Het leggen van een vooriiggende oever verdediging remt het afkalvingsproces van de oevers. Op diverse plaatsen, zoals bij het Quackgors nabij Hellevoetsluis en de Scheelhoek bij Stellendam, besloot men de verloren gegane natuur te her stellen. Door het gebied achter de dam op te spuiten met zand, wordt al vrij snel het gewenste effekt bereikt. De stenen dammetjes zijn aangebracht voor de oevers van onder andere de Beninger- en Korendijkse Slikken, het Quackgors, de Scheelhoek, de Ventja gersplaten en ook in eerste instantie ten westen van de Slijkplaat. Deze eerste dam is in 1986 ter bescherming van de Slijkplaat aangelegd. Toch bleek dat nog niet afdoende te zijn. Aan de oost- en zuidkant ging het afkalvingsproces door. Men besloot de Slijkplaat 'om te tover en' tot een vogeleldorado. Daartoe moest de plaat opgespoten worden met zand. In 1995 werd begonnen met de bestaande oeververdediging te verlengen. De plaat is nu praktisch helemaal omringd door een beschermende dam. In november De zandzuiger is gearriveerd. Het zand wordt nu middels pijpleidingen naar de plaats van bestemming gebracht periode, continu gewerkt. Twee zandzui 1996 werd begonnen met het opspuiten van de plaat. De Slijkplaat zal uit drie gedeelten gaan bestaan. In het noordwes telijke deel van de plaat wordt op +1.40 NAP als hoogste punt een broedeiland gemaakt. Ten zuiden hiervan ligt het zgn. haakeiland op ongeveer +1.50 NAP. Ten oosten van beide eilanden wordt een fourageervlakte gemaakt op een variabe le hoogte van +60 tot +1.20 NAP. Voor de eilanden wordt grof zand gebruikt, voor de fourageervlakte fijn zand. Dit fijne zand is gunstig voor de ontwikke ling van levende organismen, wat voor het fourageren van de vogels zo belang rijk is. Voor het inrichten van de Slijkplaat is heel wat zand nodig. In totaal wordt er 225.000 kubieke meter zand opgespoten. Voor het broedeiland heeft men 60.000, voor het haakeiland 85.000 en voor het fouragegebied 80.000 kubieke meter nodig. Het zand wordt vanuit de Noord zee door twee zandzuigers aangevoerd. Van der Pluijm vertelt dat het zand moet ontzilt worden. "De eis is dat het chlori degehalte niet hoger mag zijn dan 200 milligram per kilogram droge stof. Je kan dan spreken over praktisch ontzilt zand. De zuigers nemen daarvoor zoet water in het Haringvliet in, varen naar de Noordzee, zuigen het zand op en voordat ze de Haringvlietsluizen passeren op weg naar de Slijkplaat wordt het zoete water over het zand in het beun (ruim waar het zand wordt opgeslagen -red.-) gespoten. Onderaan het beun wordt het water met het zout afgevoerd naar zee. Op die manier wordt het zand ontzilt." Door de strenge vorst afgelopen winter heeft het werk wat vertraging opgelopen. Vanwege de natuurbeschermingswet moet het werk tijdelijk geschorst wor den. Tijdens de broedtijd van de vogels mogen er namelijk geen werken uitge voerd worden. Het broed- en het haakei land zijn klaar. Alleen het foerageerge- bied moet nog afgemaakt worden. Daar moet ongeveer nog zo'n 60.000 kubieke meter zand worden opgespoten. Vanaf begin april is het werk tijdelijk tot eind augustus stilgelegd. Daarna wordt het werk afgemaakt." Continu Met een uitvoerder van de firma Ghent Dredging en de heer Ten Kate voeren we eind maart naar de Slijkplaat. Vanaf de haven van Stellendam gaan we naar het midden van het Haringvliet om een kijk je te nemen bij het werk. Vanaf decem ber is er, met uitzondering van de vorst- gers voerden vanaf de Noordzee het zand aan. Door pijpleidingen wordt het zand via een ponton uit de zandzuiger over het eiland verspreid. Bulldozers rijden hele dagen om het zand op de juiste plaatsen aan te vullen en de zaak te egaliseren. De heer Ten Kate vertelt dat er in totaal zo'n 30 mensen aan het projekt werken. Er is keihard gewerkt. Op het moment als we op de Slijkplaat zijn arriveert er een zandzuiger. Deze zandzuiger is een zogenaamde zeegaande sleep hopperzui ger. Al varende wordt op de Noordzee het zand naar binnen gezogen. Deze zui ger kan een 1000 tot 1100 kubieke meter zand meenemen. Per dag kan per zuiger twee keer een lading zand aangevoerd worden. Dat de zuiger twee keer per dag kan aanvoeren, heeft te maken met het hoogtij om de Harinvlietsluizen te kun nen passeren." Terwijl de zuiger wordt vastgemaakt en alles in gereedheid wordt gebracht om het zand per pijpleiding te gaan verplaat sen, strijken honderden vogels neer in de omgeving waar het zand zal terechtko men. Ten Kate: "Het zand is rijk aan voedsel, zoals krabbetjes, schaaldiertjes, etc. De vogels zijn er 'als de kippen bij', ledere keer als er een lading komt komen ze er op af." Eldorado Op dit moment ligt het werk dus reeds enige weken stil. Naar verwachting zul len nu reeds honderden vogels gebruik maken van de in uitvoering zijnde Slijk plaat. Vogels die hier zullen broeden of fourageren zijn ondermeer de visdief, kokmeeuw, dwergstern, kluut, kleine plevier en strandplevier. Volgens Van der Pluijm verwachten de 'natuurmen sen' heel veel van dit soort projekten. "Die verwachting is over het algemeen terecht. We zagen het eerder bij andere werken in onder meer het Haringvliet dat, waar je de natuur 'een handje helpt' door het inrichten van een gebied, er bijna onmiddellijk respons op komt. Bij de Slijkplaat zie je dat nu ook al. Terwijl het werk nog in volle gang is, strijken er dagelijks honderden vogels neer." De Slijkplaat heeft een oppervlakte van ongeveer 3,5 ha., die bij gemiddeld hoog water droog blijft. De kosten van het aanleggen van de dammen rond de plaat hebben ongeveer 2.5 miljoen bedragen. Het opspuiten van de plaat kost 2.6 miljoen. De kosten zijn niet gering maar gelet op wat er verloren is gegaan en op deze wijze weer wordt teruggewonnen, is het die inspanning zeker waard! Bulldozers zijn hele dagen in de weer om het zand verder te verspreiden en te egaliseren Honderden vogels maken gebruik van de nieuwe Slijkplaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7