Brand verwoest autosloperij volledig Zonnepanelen op het dak van Middelhamis' gemeentehuis operationeel huttnrecHtse kievit warmte Ken jij dit vakantiewerk al? Toch geen flakkeeër? Kerkhistorische lezing Vei^adering/ Dia-lezing E.F.V.V. Kerkepad/ dagtocht NCRV AKTIElll Geringe hoeveelheid asbest vrijgekomen Huurdersver. M'harnis maakt bezwaar tegen hoogte OZB Wijziging in samenwerking SGP en RPF 12^ •3> 69e Jaargang VRIJDAG 11 APRIL 1997 No. 6593 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Al heel veel jaren wordt er t.b.v. de vakantiegangers in Ouddorp (Z.H.) evangelisatiewerk georgani- seeerd door de werkgroep Missio naire Gemeente van de Gerefor meerde Kerk van Ouddorp. Er worden allerlei activiteiten georgani seerd voor kinderen en volwassenen. Op maandag t/m vrijdag is er een ochtend programma voor kinderen, bestaande uit bijbelvertellingen, liedjes zingen, knutse len, toneelstukjes, enz. Ook 's middags zijn er diverse activiteiten, zoals zand kastelen bouwen, poppenkastvoorstellin- gen, vossenjacht en pannenkoekfeest. Op zondagmorgen verzorgt het team met de kinderen een bijdrage aan de kerkdienst. Ook voor jongeren en volwassenen wordt er het een en ander georganiseerd. Dit werk wordt uitgevoerd door teams van jonge vrijwilligers, die per team een week met geloof en enthousiasme bezig zijn. Het vraagt van hen veel inzet, maar het geeft ook veel voldoening om zo met elkaar bezig te zijn met het geloof. We verwachten van de eventuele teamleden dat ze deelnemen aan een inleidend weekend ter kennismaking, instructie en voorbereiding. Dit jaar vindt dit plaats in het weekend van 31 mei en 1 juni. In Ouddorp staat tijdens de teamweken een huisje voor hen ter beschikking. Er worden teamleden gezocht voor de perioden van 19 t/m 25 juli; 26 juli t/m 1 Dinsdagmorgen werd op een parkeer plaats op de Philipsdam een berg afval aangetroffen. Vermoedelijk hebben de daders, gezien de hoeveelheid, gebruik gemaakt van een vrachtauto. De berg afval bestond onder andere uit grond, stenen, tegels, palen en coniferen. Kennelijk heeft iemand zijn tuin opge knapt of laten opknappen en wist geen originelere manier te vinden om van de troep af te komen. Mensen die inlichtingen kunnen ver schaffen over deze niet gebruikelijke wijze van afval verwerken, kunnen bel len met het politiebureau te Zierikzee, tel.(0111)414055. augustus; 2 t/m 8 augustus. Wie zich aan getrokken voelt tot dit uitdagende 'vakan tiewerk' of meer informatie wil over deze vorm van evangelisatiewerk, kan contact opnemen met Jacqueline Koster, tel. (0187) 683431. Graag voor 1 mei a.s. Ook dit jaar verheugen veel kleine en grote vakantiegangers in Ouddorp zich op een bezoek aan de 'witte containers'! Wie helpt ons om dat handen en voeten te geven?! Wie helpt ons om hen op allerlei manieren met de blijde bood schap van Jezus Christus te bereiken?! Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraOeiéherhadl Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico. Knöps B.V. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Op D.V. maandag 14 april 1997 om 19.45 uur is er een kerkhistorische lezing in de Hervormde Kerk van Sommelsdijk. Ds. W. van Gorsel uit Bergambacht hoopt dan te spreken over 'Wilhelmus a Braker. We hopen dat velen deze avond zullen bijwonen. Toegang gratis. DIRKSLAND - Een uitslaande brand heeft dinsdagmid dag het autosloperijbedrijf van de fam. het Jonk op het industrieterrein Spuikolk totaal verwoest. Rond één uur ontdekten de eigenaar en diverse omwonenden f^e- :- -r!,]| en sloegen alarm. Een aanwezige werknemer zag kans tij dig het pand te verlaten. Door de brandweer werd 'Groot alarm' gegeven. Vier bluseenheden bestreden de brand. Tegen twee uur kon het sein 'brand meester' worden gege ven. Door de hitte explodeerden de eternietplaten, waar van het dak van de sloperij was voorzien. De vrijkomende asbestdeeltjes zijn alleen in de direkte omgeving terecht gekomen. Van grote afstand was de enorme rookontwikkeling waarmee de brand gepaard ging te zien. Brandweercommandant D. J. Bestman gaf direct het sein 'grote brand', waardoor naast de blusgroep Dirksland, ook de korpsen van Melissant, Herkin gen en Sommelsdijk uitrukten. De brandweerploegen zijn met vereende krachten de brand 'te lijf' gegaan. Aanliggende bedrijfsgebouwen liepen wel aanzienlijke water- en brand schade op, maar konden worden gespaard. De autosloperij moest echter direkt als verloren worden beschouwd. Rond twee uur kon 'brand meester' worden gegeven. De brand was op dat moment ingesloten en kon zich niet verder meer uitbreiden. Asbest Daar de brandweercommandant bij aankomst een vermoeden had dat er gevaarlijke stoffen vrijkwamen én de wetenschap dat het gevaar voor vrijkomende asbest groot was, besloot hij de Chemisch Adviseur van DCMR op te laten roepen. Daar er 'Grote brand' was gegeven kwamen de Verbindingscomman- dowagens van de brandweerregio én de politie ter plaatse. Ambulances stonden gereed om direkt tot hulpverlening over te kunnen gaan, voor het geval er iets zou gebeuren. Teneinde een goede coördinatie tussen de verschillende diensten ter plaatse te bewerkstelligen, werd de eerste fase van het rampen plan (GRIPl) in werking gezet. Via radio Rijnmond en de SLQE_ffiöden de bewoners van Dirksland geadviseerd ramen en deuren te sluiten. Volgens Bestman is dit advies puur als voorzorgsmaatregel gegeven. Berichten dat de mensen binnen moesten blijven en dat kinderen op school niet naar buiten mochten etc, zijn niet van brandweer of politie afkomstig. Om een inzicht te krijgen in de brand en de verspreiding van het asbest, is gebruik gemaakt van een politiehelicopter. In een eerste vlucht bepaalde de chemisch adviseur al vrij snel, dat de verspreiding van het asbest zich alleen tot de direkte omgeving van het brandende pand beperkte. Daar er verder ook geen gevaar bleek te zijn voor vrijkomende gevaarlijke stoffen, kon rond half vier de maatregel 'ramen en deuren dicht' worden ingetrokken. Bij een tweede helicoptervlucht namen brand weercommandant Bestman en burgemeester Boonstra vanuit de lucht de situatie ter plaatse waar. Aan de hand van deze schouwing werd besloten de inzet van de brandweermensen iets aan te passen, waardoor de brand beter zou kunnen wor den bestreden. Daar de brand door de enorme rookontwikke ling tot ver in de omtrek was te zien, ontstond er een grote toe loop van publiek. De politie besloot om de toegangswegen tot Dirksland af te zetten. Nablussing Doordat de ijzeren kapkonstruktie door de brand behoorlijk was aangetast, kon het brandweerpersoneel het pand niet zon der gevaar betreden. Voor het nablussingswerk werd derhalve een hoogwerker van de brandweer Spijkenisse ingeschakeld. 's Avonds rond acht uur rukte het laatste brandweervoertuig in. Het korps van Dirksland is nog enkele keren naar de slope rij geweest voor nablussingswerkzaakheden. In een gedeelte van Dirksland zijn snippers isolatiemateriaal terecht gekomen, die overigens niet gevaarlijk waren. De vrijkomende asbest deeltjes zijn hoofdzakelijk op het terrein van het Spuikolk en op de Zuid Spuidijk terecht gekomen, 's Avonds heeft een gespecialiseerd bedrijf in opdracht van de gemeente, de open bare wegen van asbest gezuiverd. Vanwege het noodzakelijke technische onderzoek van de poli tie is het terrein rond de autosloperij afgezet gebleven tot in de loop van de woensdag. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Als het u lijkt dat een zonnepaneel nergens beter kan gedijen dan in de van hitte zinderende Sahara, dan maakt u een denkfout. Niet minder komen ze tot hun recht op het platte dak van het gemeentehuis van Middelhamis; sinds woensdag staan ze daar dan ook, op initiatief van de Coöp. Ver. Deltawind u.a. gevestigd te Dirksland. Die Vereniging heeft de winning van duurzame energie tot credo verheven. Elf windturbines zijn de tastbare bewijzen van de ernst die de Vereniging daarmee maakt, maar het ontbreekt haar voorts aan beschikbare locaties om de winning van wind energie verder uit te breiden. Daarom nu de aandacht op de winning van zonne-energie gericht. Dhr. Adrie Meijer (voor heen Lijnbaan Electra) blijkt een bezield coördinator. De gemeente Middelhamis heeft 'Deltawind' en haar zonne panelen graag plaats geboden op het ruime platte dak van het gemeentehuis; het is daar dat het pilot-project van start is ge gaan, in de goede hoop dat zonne-energie ook op Goeree- Overflakkee meer en meer toepassing zal vinden. Wat burg. mevr. Sleurink daartoe bij kan dragen heeft ze gedaan, be stuurlijk en, woensdag, letterlijk, toen ze op het dak, samen met dhr. Meijer, een van de 21 panelen op z'n plek legde, onzichtbaar vanaf de begane grond. Lichtinstraling Samen wekken die zoveel energie op dat, bij verstandig ge bruik, een eengezinswoning ermee toe zou kunnen, legde dhr. Meijer uit. Meerderen zullen gaan begrijpen hoe 't werkt, want voor de scholen komt er een lespakket en de Vereniging zal vanuit het pilot-project voorlichting gaan verzorgen. Dat grote voordeel heeft 'Deltawind' dat Goeree-Overflakkee een grote 'lichtinstraling' heeft; zelfs heeft Flakkee 60% van de lichtin tensiteit van vorengenoemde Sahara, maar hier werkt de koe lere temperatuur weer in 't voordeel. Vereniging 'Deltawind' heeft dan ook de schone droom op de vervulling waarvan ze stelling rekent, dat elk huis in de - nabije - toekomst z'n eigen duurzame stroomvoorziening heeft. In de nieuwe woonwijk die in 'de Westplaat' tot stand belooft te gaan komen zou daar een begin mee moeten worden gemaakt. Een samenspel moet dat v/orden tussen ontwcspers en bouwers met de particulier en de gemeente omdat die, in b.v. de grond prijs' een compensatie zou kunnen bieden voor de investering en de eigenlijk nog te hoge stroomkosten. Een Kwh zongewonnen electriciteit kost nu nog 2-, „maar", begreep dhr. Meijer, „als iedereen daarover blijft kla gen blijven we in een kringetje ronddraaien en komen we er nooit uit". Het niet meer aantasten van de fossiele voorraad en een min der CO2 uitstoot zou ieder wat waard moeten zijn. 'Deltawind' geeft het voorbeeld en besteedt aan de winning en promoting van zonne-energie een deel van de winst die op de winning van wind-energie wordt gemaakt. „In het jaar 2000 begint de eeuw van de zon, Middelhamis en 'Deltawind' zijn inmiddels met de voorbereiding ervan begon nen", zo besloot dhr. Meijer de korte-, maar verwachtingsvolle bijeenkomst, want zo zal 't moeten gaan met de uitbreiding van Middelhamis, in de richting die in-, en tot op 't dak van het gemeentehuis gewezen wordt. Het bestuur van de huurdersvereniging Middelhamis heeft namens haar twaalf honderd leden bij het College bezwaar aan getekend tegen de hoogte van de On roerend Zaak Belasting. Het bestuur wijst er op dat de huurders direkt of indirekt net zoveel onroerend- zaakbelasting moeten betalen als huisei genaars (om maar niet te spreken van het totale woonlastenpakket voor de huur ders van Middelhamis). De huurders hebben echter niet dezelfde voordelen als huiseigenaars. Huurders hebben namelijk geen fiscale voordelen en kunnen hun huis niet te gelde maken. Het bestuur hoopt dat de gemeente met de aangevoerde bezwaren rekening zal houden. Op vrijdag 18 april a.s. organiseert de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een dia-lezing in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelhamis. Dhr. J. Blasman zal dan weer een zeer interessante lezing houden over het hou den en kweken van diverse vogels en daarbij schitterende dia's vertonen. Deze avond, die vooraf gegaan wordt door een korte vergadering, begint om 19.30 uur en duurt tot ±22.30 uur. De toegang is vrij en ook niet-leden en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Vogelbeurs Op zaterdag 19 april a.s. houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middelhar- nis. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een handelaar aanwezig. Toegang gratis. MIDDELHARNIS - Onlangs besloten de kiesverenigingen van SGP en RPF in de gemeente Middelhamis, bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen met twee eigen lijsten uit te komen. Na enkele besprekingen is het duidelijk geworden, dat er geen overeenstemming kon worden bereikt over de samenstelling van een nieuwe gezamenlijke lijst. De SGP maakt reeds een groot aantal jaren aanspraak op vier van de eerste vijf plaatsen van een gezamenlijke lijst. Gezien de groei van haar partij en de uitslag van de Statenver kiezingen van 1995, meent de RPF echter aanspraak te mogen maken op twee van deze eerste vijf plaatsen. Besloten werd om het oordeel aan de kie zer te laten en dus beiden met een eigen lijst uit te komen. Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zal men een zgn. horizontale lijstverbinding met elkaar aangaan. Hiermee hoopt men de eventu ele reststemmen toch te kunnen behou den. Daarnaast zal door de besturen aan de beide nieuw te vormen fracties worden verzocht, ook in praktisch opzicht, zoveel als mogelijk is een samenwerking te reali seren. Met deze beslissing komt een wij ziging in de huidige vomi van samenwer king die men in 1986 aanging. Om gezondheidsredenen van het toenmalige RPF-raadslid, wijlen dhr. G. C. Joppe, zocht de RPF toen aansluiting met de SGP. De onmogelijkheid om als niet- raadslid commissiewerk te verrichten en het behoud van reststemmen waren toen reden om tot een verticale lijstverbinding te besluiten. Beide partijen willen nadruk kelijk gezegd hebben, dat in goed onder ling overleg, met respect voor wederzijd se standpunten, de beslissing voor deze wijziging genomen is. Voor alle duide lijkheid dient dan ook te worden vermeld, dat de huidige samenwerkingsvorm zal worden gecontinueerd tot aan de gemeen teraadsverkiezingen van D.V. maart 1998. Op zaterdag 14 juni willen wij een dag tocht organiseren naar MAASTRICHT. Voor hen die de kerken willen bezichti gen, zijn er de volgende mogelijkheden: St. Servaas, St. Jan, Voormalig Waalse kerk, Luth. kerk. Orthodoxe kerk. Wilt u geen kerken bezoeken, maar al leen van Maastricht genieten, of winke len dat is ook mogelijk. De prijs incl. koffie met vlaai en diner ƒ65,- p.p. te betalen na opgave op Rabo bank Den Bommel, rek.nr. 3089.55.544 t.n.v. correspondenten NCRV. Gironum mer van de bankis 354968. U wordt opgehaald, hieronder volgt een schema, dat kan gewijzigd worden. Opstapplaatsen o.a.: Ouddorp Preekhillaan 6.45 uur Goedereede Prov.weg 6.55 uur Stellendam Busstation 7.00 uur Melissant Plein 7.05 uur Dirksland Schelpenpad 7.10 uur Sommelsdijk Samaritaan 7.15 uur Middelhamis Ben. Zandpad 7.20 uur Middelhamis Dienstencentrum 7.25 uur Stad a/h Hvliet Ned. Herv. kerk 7.30 uur Den Bommel Rabobank 7.35 uur Ooltgensplaat Bush. Weespad 7.40 uur Schaapsweg 7.45 uur Inlichtingen en opgave bij; R. Maliepaard-Baas, Stad a/h Haring vliet, tel. (0187) 611555. Bellen tussen 12.00 en 12.45 uur geeft u de meeste kans van slagen. VOOR BEELD EN GELUID FOTO-VIDEO-«TUD»-BEPOKTAOe-FOTOORAFIE [yfl;! RTÏ?!! WHtl OUDDORP-W9ststniat35-Tahfocni01g7)6ai612/Fax683734 2XBÊÊm^ RENESSE-Prfnt3lKp-Hogeioomm-Tiil9fóoft{0111ï4e2400 MmW<y^\^ VrngerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Eleictrisclie huishoudelijl^e app. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1