Weet u het al? Samen een weekje naar 'de kinderen' in Polen Buitengewoon iiartelijk afsclieid van dir. Qaab Winkels GIJS VAN DONGEN Deltawind en gem. Middelhamis zoeken samen de zon op Andrei Pivnjov in Ooitgensplaat tlameetemoH Kerkdiensten GerefGemeenten Jeugdsolistenconcours te Melissant Speculaasstavenactle jeugdkoor 'Bid en Zing' CONTACTBIJEENKOMST ötQ> In Memoriam Zomerverzilvering '97 verstandelijk gehandicapten ^NSE BIBlJop 69e Jaargang DINSDAG 8 APRIL 1997 '•"^JipDEL^yT^^-^o. 6592 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 geboren 7-11 -1911 overleden 1 -4-1997 In de vroege morgen van dinsdag na Pasen overleed op een onverwacht moment in zijn woning te Dirksland de heer Gijs van Dongen. De heer Van Dongen was een zeer bekend figuur in de Dirkslandse samenle ving. Begonnen als eenvoudig vrachtrijder met één auto startte hij een onderneming die later zou uit groeien tot het bekende en gerenom meerde transportbedrijf G. van Dongen B.V. Deze onderneming leidde hij met een zakelijk inzicht, gepaard aan een grote belangstel ling voor de mensen met wie hij te maken kreeg. Tijdens de watersnoodramp nam hij het initiatief om de Geldersedijk te versterken. Hij stimuleerde en mobili seerde iedereen om het gevaar te keren. Het is dan ook aan zijn initiatief te danken dat Dirksland destijds droog bleef. Over die tijden verhaalde hij graag. Met zijn bedrijf was hij nauw betrok ken bij de realisering van de Deltawer ken. Investeringsbereid en vooral be reid om met de uitvoerders mee te denken en mee te werken leverde het bedrijf een belangrijke inbreng bij de realisering van deze werken, die nu onze nationale trots zijn. Hij bleef daarbij de amicale man, die met beide benen op de grond stond en een warme belangstelling had voor het wel en wee van ieder. Ome Gijs (verre familiebanden gaven mij het recht om hem zo te betitelen) begon de ontmoe ting altijd met: ,,hoe gaat het, mijn jongen". Niet bedoeld als retorische vraag waar men eigenlijk geen ant woord of alleen maar 'goed' op ver wacht, maar met een warme ondertoon waaruit werkelijke belangstelling bleek. De vraag verleidde dan ook soms tot confidenties over wat je echt bezig hield of waar je echt zorgen over had. Hij sprak daar nooit met anderen over maar gaf je goede raad of probeerde een belangeloze rol te spelen in de oplossing van problemen. En dat bij iedereen met wie hij in contact kwam. Mensen in problemen deden nooit tevergeefs een beroep op hem. Zijn warme belangstelling toonde hij ook in materiële zin. Hij sleepte altijd met persoonlijke attenties van diverse aard om mensen te laten merken dat hij aan ze dacht. In de Dirkslandse gemeenschap was hij zeer gezien. Een man die er altijd was bij evenementen, of dat nu de vie ring van Koningitmedag was of de uit voering van de muziek of de zang. Ome Gijs was er bij. Uit handen van mijn ambtsvoorganger mocht hij de versierselen ontvangen, die hoorden bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een zeer verdiende benoeming, gelet op zijn inzet voor de gemeenschap, voor de wijze waarop hij een mooi be drijf bouwde en voor de manier waar op zijn medewerkers daarbij een plaats kregen. Een van de weinige zekerheden in het leven is dat het eenmaal ophoudt. Bij Gijs van Dongen kwam dat abrupt, op de leeftijd van 85 jaar, een mooie leef tijd weliswaar maar daarom niet min der een verlies. Een groot verlies voor de familie, vrouw, kinderen, klein- en achterkleinkinderen, die deze man, vader en opa zeer zullen missen. Sterkte wens ik hen bij de verwerking van dit verlies met de troost, zoals die in de rouwdienst zo sterk naar voren kwam, wijzend op de barmhartigheden en goedertierenheden des Heeren. De gemeenschap van Dirksland ver liest een markant en gezien dorpsge noot. Bij mij en bij vele anderen zal zijn herinnering in genegenheid voort leven. C. O versier, oud-burgemeester van Dirksland Over orgaandonatie: Weet u al wat uw antwoord is op de vraag of u uw organen beschikbaar wilt stellen? Of wilt u er nog wat meer gege vens over hebben of hebt u vragen? Kom dan a.s. woensdag 9 april luisteren naar mevr. drs. A. B. F. Hoek-van Koo ien. Zij houdt op de Algemene Vergade ring van de NPV een referaat over Me disch ethische problemen in de gezond- In nauwe samenwerking met de gemeen te Middelhamis is de coöperatie Delta- wind momenteel bezig met de plaatsing van een groot aantal zonnepanelen op het dak van het gemeentehuis in Middelhar- nis. Na de diverse geslaagde projecten op het gebied van windenergie, verkent Deltawind momenteel de mogelijkheden van zonne-energie. Daarvoor is echter wel de medewerking nodig van een part ner die de zonnepanelen een plaats wil geven. Deltawind prijst zich gelukkig dat het de medewerking van de gemeente Middelhamis heeft gekregen om op het dak van het gemeentehuis 21 zonne- energiepanelen te plaatsen. Ieder paneel, afmetingen 1.30 x 0.65 meter, levert vol gens de berekeningen per jaar 100 kWh aan electriciteit zodat de panelen teza men in de electriciteitsbehoefte van een gemiddeld huishouden kunnen voorzien. Naast het plaatsen van voornoemde panelen wordt er tevens een zogeheten 'energiespiegel' in het gemeentehuis geplaatst, waaiTnee de opbrengst van de zonne-panelen en het totale energiever- bmik van het gemeentehuis in beeld kan worden gebracht. Dit verbruik kan wor den opgedeeld in gebruikte hoeveelhe den gas en electriciteit waarbij een nade re uitsplitsing mogelijk is naar uren, dagen, weken en maanden. Ook is het mogelijk om een 'streefverbruik' in te stellen waarmee het werkelijke gebmik wordt vergeleken. Verder biedt de gemeente Middelhamis Deltawind de mogelijkheid om groepen te ontvangen om de mogelijkheden van zonne-energie nader toe te lichten. Hier door is dit project een demonstratiepro ject voor de toepassing van de zon als bron voor de opwekking van schone, milieuvriendelijke electriciteit. heidszorg, met in het bijzonder aandacht voor ORGAANDONATIE. Deze bijeen komst wordt gehouden in de vergader- mimte van de Chr. Ger. Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. DIRKSLAND - heden (dinsdagavond) 7.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbel lezing). MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. C. A. van Dieren van Stolwijk. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Slikker veer. NIEUWE TONGE - De dienst van a.s. woensdagavond, waarin zou voor gaan ds. G. J. van Aalst, gaat NIET door. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur student C. van Krimpen van Nieuw Beijerland. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. W. Verweij van Rijs- sen (bed. H.D.). Dat was wel duidelijk, het waren geen doorsnee vakantievier- ders die zich vrijdagmorgen, bij spothal 'de Staver' te Middel hamis, inscheepten in de dubbeldeksbus van ZWN-tours. Ze vertrokken ook niet naar een zonnige bestemming, ook dat was duidelijk, want ze zaten nog dik in de winterjas, temeer omdat het in Polen, de bestemming die ze in 24 uur hoopten te bereiken, weinig aangenamer zou zijn. Imniddels weten we in Middelhamis dat de reis 26,5 uur in beslag heeft genomen, maar toen hebben die inmiddels vermoeide Flakkeese vaders en moeders ze weer aan 't hart kunnen dmkken, die Poolse kinderen aan wie ze, hier op Flakkee, zomer '95 en zomer '96 een onvergetelijke vakantie hadden gegeven. Wéldoorvoed en helemaal in 't nieuw, met allemaal een paar nieuwe schoenen, zijn de kinderen daarna weer op huis aange gaan. Hun thuis is een arm gezin of een kindertehuis waar de omstandigheden weinig rooskleuriger zijn. De Flakkeese gast ouders sleepten in hun tassen dan ook allerlei cadeautjes mee. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen namens welke Gok van Dijk uit Oude Tonge meeging gaf 60 nieuwe dekens mee voor een kindertehuis en nieuwe truien voor de kinderen. Ze zouden wel zien waar ze konden slapen, die Flakkeeërs, eigenlijk kwam dat er niet zo nauw, sommigen bij de ouders van de kinderen, sommigen in het kindertehuis en anderen zouden wel een hotelletje vinden. Vrijdagmorgen zijn ze uitgezwaaid en daar is best wel een traantje bij weggepinkt verdorie. In Polen, bij het weerzien zal 't niet anders zijn gegaan en straks natuurlijk wéér als er weer afscheid moet worden genomen, maar 't is het allemaal waard, vraag en zie het maar wanneer de bus vrijdag weer in Middel hamis temg hoopt te zijn met al die passagiers met lege tassen maar met volle harten. Haast onvoorstelbaar, niet alleen hoe druk-, maar ook hoe geanimeerd het was, vrijdagmiddag in Ouddorps 'Dorpstienden', waar dhr. G. R. (Gaab) Winkels afscheid nam als directeur van Aannemingsbedrijf Win kels bv. Het hele eiland en velen van daarbuiten (b)leken hem te vriend en dat zal zeker zo blijven, want enig kwaad heeft de afscheidnemer niet gesticht. Op z'n afscheidsreceptie zag je dan ook burgemeesters naast wegenbouwers, wethouders en bestuurders naast boeren, burgers en buitenlui en, naast ons, trof fen we ook iemand die dhr. Winkels nog heeft gekend als meethulp bij de Heide mij. Dat leek hem hooguit twintig jaar geleden te zijn. Intussen, 17 jaar geleden, heeft dhr. Win kels aannemingsbedrijf Bezuijen uit Ouddorp overgenomen en uitgebouwd tot een uitermate gezond bedrijf dat dhr. Winkels (55) nu heeft verkocht aan LBS te Ridderkerk en daarmee schijnt hij goed te hebben geboerd. Geen zorg dat het personeel, dat altijd een 'tomeloze' inzet toonde op straat komt te staan; dat is bij LBS in dienst getreden. Het bedrijf, tot voor kort Winkels v/h Bezuijen gehe ten, gaat z'n nieuwe toekomst in als Aannemingsbedrijf Winkels b.v. Dhr. Winkels trad terug als directeur, maar hij blijft de volgende jaren als adviseur ver bonden, om zich thuis te Oude Tonge voor het overige te wijden aan echtgeno te Dineke (ja heus, dat heeft'ie zo goed als beloofd) en aan z'n Charolais fokke rij, gerenommeerde vleesmnderen waar mee dhr. Winkels vele prijzen weet te halen. ,,De meeste aannemers zijn uit boeren ontstaan", had juist iemand uit die sector ons ingefluisterd en warempel, prompt wordt over dhr. Winkels verteld dat'ie vroeger zo graag boer had willen wor den, het wieden ook had gepraktiseerd en zich in z'n jeugd veelvuldig heeft opge houden op 't boerenspul van Ome Cor en tante Kee. Zelf heeft hij nu een naar 't schijnt pracht van gemengd bedrijf. Met z'n aannemingsbedrijf in Ouddorp heeft dhr. Winkels het de eerste vijfjaren heel moeilijk gehad, maar z'n vrouw én de Rabobank Oude Tonge bleven in hem geloven en gelukkig is het helemaal goed gekomen, „dankzij", zo bevestigde hij, „m'n personeel dat 100% kwaliteit heeft geleverd en m'n opdrachtgevers die die kwaliteit hebben verlangd en gekregen". Aannemingsbedrijf Winkels werkte voor alle gemeenten op Goeree-Overflakkee. Dat waren de goede tijden, maar ook 'zeer zwarte' dagen zijn er geweest. Zo graag had dhr. Winkels z'n vader deelge noot van z'n succes doen zijn en nog immer valt hem de dood van drie van z'n medewerkers bij een verkeersongeval heel zwaar. Het waren er, in Dorpstienden, velen die dit alles meebeluisterden en iedereen leek het dhr. Winkels graag te gunnen als ondernemer te zijn geslaagd. Bovendien is hij warmvoelend mens gebleven, vrouw Dineke werd allerharte lijkst bedankt, moeder Winkels werd geknuffeld en de kinderen Winkels wer den bedankt om 't feit dat ze zich niet van thuis hebben afgekeerd terwijl 't misschien toch wel'es, terwille van de zaak, aan pa's aandacht heeft ontbro ken... Sprekers Ook sprekers waren er deze middag, zoals 'steun en toeverlaat' René Verwijs die ook de magere jaren heeft meege maakt en ook de betere jaren van harte heeft meebeleefd. „Op Goeree-Overflakkee hebben we heel wat op de kop gezet", zei hij nog nage nietend over alle werk aan rioleringen, reconstmcties en fietspaden die zijn uit gevoerd. Dhr. Verwijs gunt z'n oud-werkgever nu z'n koeien, z'n nieuwe personeel 'dat niks terugzegt'. Namens het personeel bood hij dhr. en mevr. Winkels een mooie zonnewijzer voor in de tuin aan. Weth. Eshuis nam in dhr. Winkels af scheid van 't gezicht van de huisaanne- mer. Hij heeft het hem geschonken ver trouwen ten volle waar gemaakt, zo ver zekerde dhr. Eshuis. Een vriend Charolais-fokker uit Gronin gen sprak hem toe, met waardering en woorden van vriendschap, en namens de familie was het broer Nier Winkels, Rabobank-directeur uit Oude Tonge die warme woorden sprak en duidelijk liet weten dat broer Gaab weer helemaal welkom is in Oude Tonge. Haast onvoorstelbaar", zo zijn we dit verhaal begonnen en dat was het ook. Normaliter komt bij een afscheid, na 17 jaar, niet zóveel volk op de been, maar kennelijk hadden zovelen behoefte mee te helpen achter de succesvolle carrière van dhr. Winkels een gouden punt te zet ten, eigenlijk een komma, want hij hoopt als adviseur nog wat jaren door te gaan. Zaterdag 19 april a.s. zullen een tachtig tal jeugdige muzikale solisten en ensem bles strijden om de hoogste eer tijdens het jaarlijkse jeugdsolistenconcours te Melissant. Het concours, dat om 10 uur 's morgens aanvangt, wordt zoals ge woonlijk gehouden in het verenigingsge bouw 'Melishof' te Melissant. Een maximaal aantal deelnemers zal zich laten horen op orgel, piano, viool, blok fluit en vele andere muziekinstmmenten, ook treedt een enkele zangsolist op. Ook dit jaar zal begeleid kunnen worden met een clavecimbel, gebouwd en be schikbaar gesteld door de bekende Goe- reese clavecimbelbouwer Mathijs Mijn- ders. Vanzelfsprekend bevinden zich ook op het podium een klassiek electronisch orgel en een vleugel. 's Avonds omstreeks 10.15 uur, zal na een spannende dag musiceren, bekend worden gemaakt, wie de wisselbeker mag overnemen van de winnares van vorig jaar Lieke Loosjes. De beker zal worden uitgereikt door burgemeester Boonstra van de gemeente Dirksland. OOLTGENSPLAAT Op donderdag 10 april a.s. van 18.45 tot 19.30 uur kunnen de vakantiebonnen voor de landbouw ingeleverd worden bij C. Neels, Voorstraat 34 alhier. Zaterdag 12 april a.s. komen kinderen van jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge vanaf 9.30 uur langs de deur met gevulde speculaasstaven. Niet alleen in Nieuwe Tonge komen de kinderen langs, maar ook in Middelhamis, Sommelsdijk, Herkingen en Oude Tonge worden sta ven te koop aangeboden. Deze speculaasstaven, gebakken door bakker Van der Ham uit Herkingen, zijn vers en erg lekker; ze kosten 5- per stuk. De opbrengst is bestemd voor het koor. Graag bevelen wij deze actie van harte aan. Bent u niet thuis? U kunt ook telefo nisch uw bestelling opgeven tot en met vrijdag 11 april, tel. 651753 of 652128. Biimenkort hoopt de Russische evange list Andrej Pivnjov op uitnodiging van de stichting Friedensstimme in ons land te zijn. Op diverse plaatsen in ons land zijn er bijeenkomsten belegd waar hij vertelt over zijn werk in Siberië. Het wordt gedaan temidden van puur heiden dom en in barre omstandigheden. Toch mag hij zich verheugen in Gods zegen over dit evangelisatiewerk. D.V. zaterdag 12 ajril 1997 hoopt de af deling 'Flakkee/S houwen/Tholen' van de gehandicapten, org 'Helpende Han den' van de Gerefirmeerde Gemeenten een contactbijeenkomst te houden in ge bouw 'Rehoboth' van de Geref. Ge meente aan de Geldersedijk te Dirksland. Aanvang kwart over twee. Na de opening en het vertellen van een bijbels verhaal worden de jarigen uit de afgelopen periode gefeliciteerd (plus een verrassing). Dan volgt de pauze met gra tis koffie, thee of frisdrank. Nadien zijn er ontspaimende activiteiten. Sluiting om kwart over vier. Gehandicapten van buiten de Gerefor meerde Gemeenten met hun eventuele begeleider(s) zijn ook van harte welkom. Op ons eiland hoopt hij te spreken D.V. dinsdagavond 15 april in het Hervormd verenigingsgebouw Elthato (bij de Her vormde kerk) te Ooitgensplaat. Ds. J. B. ten Hove zal de avond openen; aanvang 19.45 uur. In de pauze is er gelegenheid om onder het genot van koffie of thee te kijken bij de lektuurtafel en eventueel mee te hel pen met het verzenden van Bijbels en goede lektuur. De toegang is vrij. Wel is er een kollekte voor stichting Friedens stimme. Iedereen is van harte welkom. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - sniOtO - REPOFTTAOE - FOTOGRAFIE CZi CZi C^ C~i 1=^ ^^7 OUDOORP- Wastatmat 35 - Tahfoon (0187) 6816121 Fax 683734 ■pTintshop-Hogaoom 172-Tehfoon (01 tl)462400 Even poseren voor het vertrek Dat moet tot z'n verbeelding gesproken hebben, een aquarel met koeien, gekregen van de f am. Bezuijen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1