CONCERTAGENDA 1997 Wetjes en Weetjes Visser Visser Thema-avond Interieurs voor Levenskunstenaars voor vrouwen met borstkanker PRIVÉ-PERSONENAUTO ONDERNEMER Uitslagen Flakkees damkampioenschap VRIJDAG 4 APRIL 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Het fietspad langs De Vliegers. Op het splegelgladde water dobbert een stel eenden. Ze proberen het eens te worden over een nest in de rietrand. Twee meeuwen scheren laag over het nu nog jeugdige ge boomte. Daartussen heeft zich een paardebloem gevestigd. Die is nu weer al druk in de weer om de hoofdbloei op de kale stelen te zet ten. En ze hoopt tot in de herfst haar pracht en praal voor langsko mende genieters en gebruikers te etaleren. We gaan er rustig bij zit ten. Misschien heeft ze een bood schap. Spelling Ze vindt ons mensen soms vreemde wezens. Met z'n allen nog niet eens weten hoe haar naam moet worden ge schreven. Taalkundigen hebben er zich over gebogen, misschien wel het hoofd gebroken, en nog is er geen eenheid. Kijk maar in Het Groene Boekje, de Woordenlijst van de Nederlandse taal. We bladeren naar bladzijde 659. Paarde bloem. Ook paardedistel. Dan volgt er een rij van wel zeventig paardenwoor- den, allemaal met een N. Wat betekent dat? Kunnen we lezen op bladzijde 25. Daar staat dat er geen N moet worden geschreven als het eerste deel van een woord een dierennaam is en het tweede deel een plantkundige aanduiding. Zoals paardebloem, duivekervel, en nog veel meer. Doch wat blijkt nu: woordenboe ken schrijven wel een N in het midden. Dus paardenbloem. Kijk maar in de Ha gelnieuwe driedelige Van Dale. Blad zijde 2194 van deel twee (J-R). En op bladzijde 19 van de brochure 'Van Dale en de nieuwe spelling' wordt dit verde digd door de stelling dat ze niet willen afwijken van de hoofdregel. De uitzon dering dierennaam-plantkunde wordt niet overgenomen. En zo blijft er speling in de spelling van de paarde(n)bloem. Pluize(?)bol Dat heeft de plant niet verdiend. Van april tot in de herfst komt ze ons buiten milieu opvrolijken met een gele geurige gloed. Er tussendoor zo'n dikke hon derdvijftig zaadjes aan pluizige val- schermpjes op ieder hoofdje. Daarmee speelt dan niet alleen de wind, als ze moeten worden verspreid, maar ook de kinderen zijn dol op pluizebollen. „Wist u", lispelt Taraxacum, dat ook grote mensen onze parachutisten graag bla zend het luchtruim insturen. Nee, ze doen dat niet als u staat te kijken. Dat ge beurt meer stiekem. Want van oudsher is het een kinderspelletje. En niet ieder vol wassen mens wil 'kinderachtig' doen. Overigens, hoe moet het woord pluizebol worden gespeld? Kijk eens in uw woor denboek. Dat doen we even, maar het woord als zodanig komt niet in de na slagwerken voor. Tenminste niet in Van Dale en Wolters. Ook niet in het Groene Boekje. Het is blijkbaar (nog) niet uitge plozen. We houden het bij pluizebol. Ze heet dus Taraxacum officinale. Offici nale wil zeggen dat het een geneeskruid is. De bladeren zijn een delicatesse voor veel dieren. De naam paardebloem zegt dat al. Maar ook koeien zijn er dol op. En wat dacht u van de konijnen. Daar weten wij ook alles van. Vroeger hebben we uit de polder Klinkerland zakken vol naar huis gesleept. De konijnen lieten er alles voor liggen. Een van de volksna men luidt dan ook Konijnenbladen. En ook nu weer zien we zo af en toe in de polder een bezitter van kleinvee bermen en slootkanten afzoeken naar een malse krop 'melkwiet'. Gangetje Inmiddels is er recht langs het pad onder de grond activiteit gekomen. Meneer Mol is ontwaakt uit een vluchtige dut. Mmm, bromt hij, wat gaan we doen. Na- Zaterdag, 26 april Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Oude Tonge. Dwarsfluit: Hanni Ba- rendrecht; hobo: Theo Peeters; orgel: Wim Boer. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 26 april Hervormde Kerk - Dirksland. Oran jeconcert. Chr. Jongerenkoor "Con Amore" uit Dirksland o.l.v. Willem- Arie den Hertog. Orgel: Ron van Ommen; vleugel: Gezinus Veldman; spreker: dhr. G. Slootweg. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 10 mei Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Thematisch Orgelconcert: Improvisa ties en Literatuur, door Paul Kieviet. Aanvang: 20 uur. Vrijdag, 30 mei Hervormde Kerk - Dirksland. Zang concert van de Kring van Chr. Zangverenigingen op Goeree-Over- flakkee. Medewerkende Koren: "Hart en Stem" te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen; "Soli Deo Gloria" te Stellendam o.l.v. Paul Heiboer; "Sursum Corda" te Dirksland o.l.v. Johan van Broekho ven; "Middelhamis" te Middelhamis o.l.v. Cees den Braber; "Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet; "Jubilate" te Oolt- gensplaat o.l.v. Hanny van Nispen- Franken; "Com nu met Sangh" te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof; Dameskoor "De Lofstem" te Den Bommel o.l.v. Peter Wessels en Man nenkoor "Jubilate Deo" te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen. Organist: Anton Weenink. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 31 mei Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Abram Bezuijen, orga nist te Noorwegen speelt "Goldberg"- variaties, BWV 988 van J.S. Bach. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 7 juni Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge. "Magnificat" te Middelhamis o.l.v. Rinus Verhage en "Divertimen to" te Lekkerkerk o.l.v. Map Baks. Aanvang: 20.15 uur. Zaterdag, 14 juni Hervormde Kerk - Dirksland. Chr. Jongerenkoor "Psallite Deo" o.l.v. Paul Kieviet. Organist: Bert-Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 21 juni Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Orgelconcert door de leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 21 juni Hervormde Kerk - Dirksland. Con cert ten bate van Woord Daad. Dirksland Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet. Orgel: Michel de Wit. Medi tatie: Ds. A.M. den Boer van Dirks land. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 28 juni Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Dirksland. Chr. Oratorium Vereni ging "Middelhamis" onder leiding van Rinus Verhage. Orgel: Bas de Vroome. Aanvang: 20 uur. Dinsdag, 29 juli Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Doopsgezinde Kerk - Ouddorp. Zomerconcert. Dwarsfluit: tuurlijk zijn gangetje graven. Een jacht- gangetje moet het worden want Talpa europaea moet veel eten. ledere dag toch wel tenminste de helft van zijn lichaams gewicht. Hij heeft in dit nieuwe jachtge bied al gauw een vette worm te pakken. Haalt de aardworm eerst tussen de nagels van zijn voorpoten door. Zo wordt aan klevende aarde verwijderd en tegelijker tijd de met grond gevuld darm leeg ge perst. Dan even lekker smullen. Even verder prikt er ineens een wortel in zijn mg. Hij schrikt ervan en gaat een eindje temg in zijn pas gegraven gang. Dat kan hij makkelijk doen zonder zand in zijn pels te krijgen. Want zijn fluwelige be haring laat zich naar alle kanten glad strijken. We kunnen een mol, in tegenstelling tot andere dieren, niet 'tegen de haren in' strijken. Hij, en ook zij, kunnen dus ongehinderd zowel voor- als achtemit. Wat doet hij nu. Wel, hij komt ook tot de ontdekking dat de los gegraven aarde weer al aardig gaat ophopen. Die moet er uit. Even een opening naar boven creëren en dan stoot hij, volgens Lecturama, met de kop het materiaal naar buiten. Weer een molshoop erbij. Nee, zo gaat dat niet, zegt de Veldgids. De mol duwt met één graafhand de grond naar boven terwijl hij zich met de andere hand en de achter poten schrap zet tegen de wand van de gang. Nog een extra krachtsinspanning en dan bolt de grond als een koepel boven het maaiveld. Precies op de plek waar onze paardebloem het voorjaar begroet. Spelling De plant zakt wat in de mile grond en zo zijn haast al haar bladeren bedekt met aarde. Taraxacum zucht ervan. Dit kan haar ganse leven veranderen. De nieuwe gids voor Geneeskrachtige Planten van Reader's Digest weet te vertellen dat er nog steeds mensen zijn, vooral uit de stad, die ieder voorjaar de polders intrek ken op zoek naar Molsla. Nu onze offici nale ook vanmiddag in deze edele groen testand is verheven, moet ze er maar op rekenen door rondtrekkende hobbyisten te zullen worden geoogst. Jammer, tot nu toe heeft ze iedere morgen bij het opko men van de zon heel blijmoedig haar bloemhoofdjes wagenwijd open gezet voor een schare van belangstellenden. Want er moeten weer bijen, hommels, wespen, vliegen, en vlinders komen. Niet alleen voor zichzelf maar ook voor een larfje dat in haar bloemhoofdje is gekr open. Die wil namelijk met een honing- bij meeliften naar diens korf om aldaar lekker te worden verwend. Want dat is zijn kans om een kever te worden. Maar deze keer kan dat spelletje niet doorgaan door de actie van een mol in een speling van de natuur met deze paar- de(n)bloem. J.v.P. VAW Kempen INTERIEURS Cees Veerman; Piano: Piet Westhoe ve. Aanvang: 20 uur. Dinsdag, 12 augustus Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Toren van Goedereede. Zomerconcert. Barokviool: Mariette Holtrop; clavecimbel: Reitze Smits; carillon: Jan Bezuijen. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 30 augustus Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Rooms Katholieke Kerk - Middelhamis. Zomerconcert. Viool: Janine Jansen en orgel: Jan Jansen. Aanvang: 20.15 uur. Zaterdag, 27 september Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Dirksland. Klein Koor Toonkunst "Rotterdam" onder leiding van Daan Admiraal, aanvang: 20 uur. Zaterdag, 11 oktober Hervormde Kerk - Middelhamis. Concert ten bate van de Restaura tiecommissie. Hervormde Zangver eniging "Jeduthun" te Middelhamis o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 25 oktober Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Exoduskerk - Som melsdijk. Ensemble Scarabee be staande uit Caecilia de Leeuw, blok fluit; Fernardo Souza, barokhobo; Maaike Roelofs, barokcello en Mar- greet Prinsen, clavecimbel. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 15 november Hervormde Kerk - Dirksland. 'Mag nificat" te Middelhamis o.l.v. Rinus Verhage. Orgel: Wim Diepenhorst. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 29 november Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge. Lezing in samenwerking met De Vereniging van Orgelvrienden door Dr. Hans van Nieuwkoop, organist te Alkmaar. Aanvang: 14.30 uur. 's Avonds in de Hervormde Kerk - Oude Tonge. Orgelconcert door Dr. Hans van Nieuwkoop. Aanvang: 20 uur. Dinsdag, 23 december Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. Kerstzangavond. Chr.Gem. Zangver."Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet en Mannenkoor "Ons Koor" te Mid delhamis o.l.v. Willem Chr. Meij- boom. Organist: Kees Villerius. Aan vang: 20 uur. Woensdag, 24 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerstzangavond. Hervormde Zang vereniging "Jeduthun" o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bak ker. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 3 januari 1998 Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Middelhamis. The Messiah van G.F. Handel door de Chr. Oratorium Vereniging "Middel hamis" met het Randstedelijk Bege leidingsorkest. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20 uur. Deze mbriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concert avonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande informatie richten. Komen er "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. Gebruik voor de onderneming Onlangs heeft de Hoge Raad een belangrijk arrest gewezen dat voordelen biedt voor de ondernemer, die voor zijn ondememing gebmik maakt van zijn privé-personenauto. Welke ondernemer? De ondememer waar we hier over spreken, is degene die als eenmanszaak of als vennoot van een vennootschap onder firma of maatschap zijn beroep of bedrijf uitoefent. Dus niet de directeur-aandeelhouder van een B.V.. Oude regeling Als de privé-personenauto voor zakelijke ritten ten behoeve van de onder neming gebruikt werd, kon voor deze zakelijke ritten een bedrag van 0,60 per kilometer als autokosten ten laste van de winst gebracht worden. Als de werkelijke autokosten die men in privé had, verminderd met een forfaitair bedrag (20% of 24% van de nieuwwaarde van de auto) voor het privé-gebmik van de personenauto lager was dan de zakelijke kilometers tegen 0,60 mocht slechts dit lagere bedrag worden afgetrokken. Een voorbeeld: U reed in 1996 20.000 kilometer, waarvan 12.000 zakelijk. De catalogus prijs van uw auto bedraagt 35.000. Uw totale autokosten bedroegen 8.000. De autokosten die ten laste van de winst konden worden gebracht werden als volgt berekend: vergoeding van 0,60 per kilometer voor zakelijke rit ten is 7.200 (12.000 x 0,60). De aftrekbare autokosten bedragen maxi maal 1.000. Berekend als 8.000 -/- (20% van 35.000). Nieuwe regeling De Hoge Raad heeft onlangs beslist dat de ondememer, die zijn privé-per sonenauto zakelijk gebmikt, per zakelijk verreden kilometer het geldende normbedrag - op dit moment 0,60 per kilometer - ten laste van de winst kan brengen zonder daarbij rekening te houden met het autokostenforfait (20% of 24% van de catalogusprijs). Uitgaande van een gelijke situatie als in bovenstaand voorbeeld betekent dit dat u als ondememer 7.200 in aftrek mag brengen als autokosten. Voor de ondememer zoals bovengenoemd wordt het daarom aantrekkelij ker om een auto in privé in plaats van in de zaak aan te schaffen. Als de personenauto nu als ondememingsvermogen wordt aangemerkt, dus op de balans staat, kan deze slechts op grond van bijzondere omstandigheden worden overgebracht naar het privé-vermogen. DIRKSLAND/HELLEVOETSLUIS De oncologieverpleegkundigen van het Van Weel Bethesda Ziekenliuis te Dirksland organiseren in samen werking met Kruiswerk ZHE Ge- zondlieid Service in de maand april twee themabijeenkomsten, te weten op 16 april a.s. in Dirksland en op 23 april a.s. in Hellevoetsluis. Aanvang 19.00 uur. Onderwerpen op beide avonden zijn: - vermoeidheid bij borstkankerpatiën.ten. - goed verzorgd, een beter gevoel. Wanneer iemand net is geopereerd en nabehandeld, is vermoeidheid een ver klaarbare bijwerking van de behande ling. Maar vermoeidheid komt ook voor bij vrouwen die hun behandeling al een tijdje achter de rug hebben. Hoe komt dat? Dokter P. C. van der Velden, internist te Dirksland, en een medewerker van de firma Janssen en Gilag gaan beiden in op dit onderwerp. Laatstgenoemde spreek ster promoveert binnenkort op het onder werp vermoeidheid bij kanker. Natuurlijk is er ook weer volop gelegen heid tot het stellen van vragen. Na de pauze komt het thema 'Goed ver zorgd, een beter gevoel' aan bod. Kanker is een ziekte met ingrijpende gevolgen. Naast lichamelijke en emotio nele problemen die de ziekte met zich meebrengt, kan ook uw uiterlijk behoor lijk veranderen. Soms door de ziekte zelf, soms door de behandeling. Daar naast kunnen ook sommige medicijnen maken dan men magerder of juist dikker wordt. Door chemotherapie kan het haar broos en dun worden, of zelfs helemaal onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnen komst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaats vindt. We hopen deze mbriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. uitvallen. Een radiotherapie heeft vaak plaatselijk een droge of schilferige huid tot gevolg. Uit de praktijk blijkt dat met een paar eenvoudige en doeltreffende middelen al een heleboel uiterlijke ver anderingen gecamoufleerd kunnen wor den. De ervaring leert dat men dit vaak meteen een beter gevoel geeft, goed ver zorgd, een beter gevoel dus! Aan de hand van enkele demonstraties kunt u kennis maken met wat diverse specialisten voor u kunnen betekenen. Men kan vragen stellen aan of een kijkje nemen bij de huidtherapeute, een schoon heidsspecialist, de voetverzorger, een pmikenmaker, kapper enz. Tot slot mag niet onvermeld blijven dat het Patiënten Service Bureau van het Dirkslandse ziekenhuis en het kmiswerk u weer zullen informeren aan de hand van diverse materialen en folders. U bent van harte welkom op onze avond. De toegang is gratis. De avonden vinden plaats op: 16 april 1997 van 19.30 tot 22.00 uur in het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, Sta tionsweg 22, Dirksland, ingang 'Ruw bouw'; en op 23 april 1997 van 19.30 tot 22.00 uur in 'De Eendracht', miterzaal, Sportlaan 2, Hellevoetsluis. Voor meer informatie en aanmelding tot week voor aanvang, kan men op werkda gen tussen 09.00 en 12.00 uur bellen naar Kmiswerk ZHE, Bureau Groepsac tiviteiten, tel. (0181> 626226. Diegenen die een persoonlijke uitnodi ging hebben ontvangen van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, kunnen zich daar aanmelden. 5e ronde, 26 maart 1997 1. J. Dekker-L. Blokland1 - 1 2. P. Leroy- de Haas2-0 3. H.H.Verolme-B. Visbeen2-0 4. J. vanHoom-P. vanBmssel...l - 1 5. I. Mackloet - M. Bminsma2 - O 6. J. Lodder - A. P. C. de Mik.:uitg. 7. J.Non- H. Koese0-2 8. K. Tanis - A. Knape2 - O 9. P. van Dam - M. Goedegebuur.l -1 10. A. Doom - M. Poortvliet2 - O 11. Cv. Prooijen - C. A. v. Welie..uitg. 12. C. Tanis - A. de Miküitg. 13. I. Koese-J. van Koppen2 - O 14. J. Knops - L. L T. Jacobs2 - O 15. A. vanRossum- J. Wolfert0-2 16. C. Polder-H. M. Floresteijn....l -1 17. A. Krijgsman - vrij2 - O Julianastraat 1, 3255 BG Oude-Tonge tel. 0187-641577, fax 0187-641242

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7