EHAI1DEt1-i1IEmi/5 Provinciale herindeling vraagt weer de aandacht 't Land van Paulus Potter en Jan Steen, schilder en verteller Berichten uit de Gezondheidswijzer Abonneert U op Eilanden-Nieuw s Wegdromen in Japanse sfeer Twee videoprodukties na Ledenvergadering De Motte 3 april a.s. Proef met afsluiting Ring Ouddorp tijdens hoogseizoen wordt herhaald VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 1 APRIL 1997 No. 6590 Commissie zou het een lief ding waard zijn, als de 'hele wind over mocht waaien' GOEDEREEDE - De komst van de stadsprovincie Rotterdam is nog steeds onzeker. Derhalve is het tevens nog steeds de vraag wat er met Goeree- Overflakkee gaat gebeuren. Die vraag kan op dit moment nog niemand beantwoorden. De commissie Andries- sen heeft met betrekking tot de vor ming van een stadsprovincie positief geadviseerd. In aansluiting daarop is op verzoek van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de procedure in het kader van de Wet algemene regels herindeling (Arhi) opgestart. Daar men per 1 januari 2000 de stadsprovincie een feit wil laten zijn, wil men op zo kort mogelij ke termijn het voorgeschreven overleg voeren met alle Zuid-Hollandse ge meenten en waterschappen. In Goede- reede zal dit gesprek 3 april as. plaats vinden. Woensdagmiddag werd de commissie Algemene bestuurlijke zaken om haar oordeel gevraagd. Vooraleer het kollege zich in deze kwes tie richting provincie in een bepaalde zin zou uitlaten, vernemen Burgemeesters en wethouders gaarne het advies van de commissie. Burgemeester Sinke wees erop dat het al dan niet komen van een stadsprovincie geheel in het landelijke politieke vlak is getrokken. Daarbij kan vastgesteld worden dat de regeringspar tijen verschillende meningen zijn toege daan over het wel of niet vormen van eens stadsprovincie. PVDA en D66 zijn sterke voorstanders, terwijl de VVD eigenlijk niets in het vormen van stads provincies ziet. Volgens Sinke komt het juist doordat men steeds op zoek is naar een compromis, dat er nog steeds geen duidelijkheid is. Op dit moment lijkt het vormen van stadsprovincies in den lande van de baan. Alleen voor een stadspro vincie Rotterdam schijnt nog draagvlak te zijn. Echter niets is nog zeker. Er wordt gesproken over het al dan niet inlijven van de Hoekse Waard en de Drechtsteden in de nieuwe stadsprovin cie. Ook een tweedeling van de provincie is op dit moment een optie. De heer Den Hollander (VVD) was absoluut niet van zins nu een standpunt in te nemen over de nieuwe stadsprovincie, terwijl het kabinet er nog niet eens uit is. "Het is nog totaal niet duidelijk wat de koers is. De zou willen wachten totdat duidelijk is wat het uiteindelijke plan is, vooraleer ik mijn mening kenbaar maak. Men moet nu eerst maar eens konkreet zeggen wat men wil, dan kunnen we onze mening naar voren brengen." Burgemeester Sinke had volledig begrip voor dit stand punt. In het kader van de lopende proce dure moet de gemeente echter een stand punt innemen. "We moeten er dus vanuit gaan dat de stadsprovincie er komt. Hoe kijken we daar tegenaan?" Den Hollan der was echter niet te vermurwen...."Ik laat mij niet uit over deze kwestie enkel op veronderstellingen." Tijdens de bespreking bleek dat wat betreft de mogelijkheden voor het eiland, er nog weinig verandering is. Of men wil bij Zuid-Holland blijven behoren, of men pleit voor aansluiting bij de stadsprovin cie of men kiest voor overgang naar Zee land. De heer Klepper (SGP) zag Zee land als enige optie, hoewel hij niet over liep van enthousiasme. De burgemeester konstateerde dat een meerderheid van de commissie, indien er een stadsprovincie met grote bevoegdheden wordt gevormd, daar niet bij wil horen. Er vanuit gaande dat vroeg of laat toch de stadsprovincie uit zal breiden richting Hoekse Waard/Drechtsteden, ziet men ook niets in een blijvende aansluiting bij Zuid- Holland. Zonder het echt te willen, blijft dan tegen wil en dank de gang naar Zee land over. De burgmeester zou dit ongewijzigde standpunt meenemen tijdens het komen de gesprek. Het zou hem overigens niet verwonderen als er helemaal niets gebeurt. De mening van de commissie was dan ook dat de 'hele wind over mocht waaien'. Men wil bij Zuid-Holland blijven. Maar als er dan persé een stadsprovincie moet komen, dan ziet men als enige optie de gang naar het Zeeuwse. Maandthema april 'eetstoornissen^ Iedere dag krijgen we te maken met eten. We eten om in leven te blijven maar ook vaak omdat het gezellig en lekker is. Bij voorbeeld een diner met vrienden in een restaurant of een handje pinda's op een feestje. Helaas is voor sommige mensen, met name jonge vrouwen, eten niet meer zo gewoon. Zij hebben het eten niet meer onder controle, hongeren zichzelf uit of hebben last van eetbuien. De bekendste eetstoornissen zijn anorexia nervosa, bulimia, en obesitas. De gezondheidswij zer heeft deze maand een informatiepak ketje over eetstoornissen samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aan vragen. In dit pakketje vindt u informatie over anorexia nervosa, bulimia nervosa en obesitas. U kunt lezen wat de verschillen zijn tussen deze eetstoornissen en welke behandelingen mogelijk zijn. Verder be vat het pakketje twee artikelen over the rapieën eu is eeii lijst met boeken over dit onderwerp opgenomen. Het gratis informatiepakket 'eetstoornis sen' kunt u telefonisch aanvragen of op halen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is: Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (0181) 652404. Ook kunt u bij uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het ge bied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel informatie is kosteloos te verkrijgen. Politie OSB ontmantelt vijftien hennepkwekerijen De politie OSB heeft woensdag 26 maart bij een gerichte aktie op een standplaats voor woonwagens aan de Klerksweg in Zierikzee vijftien hennepkwekerijen ontdekt en ont manteld, daarbij zijn vier perso nen aangehouden. De politie beschikte over aanwijzingen dat op het kamp op bedrijfsmatige wijze hennep werd geteeld en verhandeld. Bij haar onderzoek stuitte zij op vijftien kwekerijen waarvan in tien ongeveer 1500 tot 2000 hennepplanten stonden. Ook werd een ruimte aangetroffen waar de hennep werd gedroogd, versneden, gewogen en verpakt. Alle kweekruimten bleken professioneel ingericht met moderne verlichtingsappa- ratuur, afzuiginstallaties, waterdruppe laars en klimaatbeheersingsapparatuur. Ook ontdekte de politie dat aan zeven van de negen elektriciteitsmeters, die daar door Delta-Nuts zijn opgesteld voor de wooneenheden, was geknoeid kenne lijk om buiten de meter om elektriciteit te betrekken (een professioneel ingerich te kwekerij vreet energie) voor de hen nepkwekerijen. De politie heeft alle kwekerijen ontman teld met wat drie vrachtladingen met planten en kweekapparatuur opleverde. Dit alles is op last van de officier van justitie te Middelburg in beslag geno men. De verdachten, 41, 31, 30 en 27 jaar oud, zijn aangehouden en voor onderzoek en verhoor ingesloten. Een 27-jarige ver dachte is inmiddels in vrijheid gesteld. Tegen de verdachten wordt proces-ver baal opgemaakt terzake overtreding van de opiumwet, ook zal worden onderzocht in hoeverre zij verantwoordelijk zijn voor diefstal van elektriciteit. De gehele aktie heeft plm. 3 uren in beslag genomen. Zowel in Spijkenisse als in Brielle was het een drukte van jewelste op zaterdag 22 maart. Tijdens de Japanse show bij Autobedrijf Jan van Dijk konden de be zoekers kennis maken met de nieuwste Honda-modellen. Te bewonderen waren de sportieve Civic Silverstone, evenals de beide Ascot Sedan versies van Civic en Accord. En natuurlijk de Honda Pre lude, die pas zo succesvol geïntrodu ceerd is in Nederland. De exclusieve sportwagen, de NSX, trok veel bekijks. Menig bezoeker kon even wegdromen in dit luxueuze en uiterst sportieve model. Over de georganiseerde demonstraties ikebana en origami waren de bezoekers erg enthousiast. Veel van hen waren nog niet of nauwelijks bekend met deze Japanse kunstuitingen. Met origami, de kunst van het papier vouwen, werden ge zellige paasdecoraties, fraaie bloemen en praktische wenskaarten gepresenteerd. Zelfs autootjes werden gevouwen. In ikebana, de Japanse vorm van bloem schikken, heeft alles een symbolische betekenis. De stand van de bloemen ten opzichte van elkaar en van de vaas, de vorm van de bloemen en de overige toe gepaste materialen. Een kunstuiting die een jarenlange studie vereist. Onder de bezoekers van beide vestigin gen werden een aantal ikebana-stukken verloot, fraai opgemaakt in een speciale bamboe-vaas. „En om geheel in de sfeer te blijven", vertelt Tan van Dijk, „ontvingen alle be zoekers bij vertrek een leuk spelletje mi kado. Ook voor de showroom-bezoekers die in de komende weken bij ons langs komen, hebben wij (zo lang de voorraad strekt) een mikado-doosje klaar staan". Tot en met 12 april blijft de Japanse sfeer gehandhaafd. Zonder de genoemde demonstraties, maar met al die mooie, nieuwe Honda-modellen. U bent van harte welkom. Donderdag 3 april a.s. houdt De Motte haar Ledenvergadering in De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. Na afloop zullen ca. 20.30 uur twee videoprodukties worden vertoond over Paulus Potter en Jan Steen, beiden schilders uit de Gouden Eeuw. 't Land van Paulus Potter Paulus Potter (1625-1654) was de eerste schilder die het dier een centrale plaats gaf in zijn werk. Als 'beestenschilder' legde hij een grote veelzijdigheid en vindingrijk heid aan de dag. Befaamd is zijn monu mentale 'Stier' in het Mauritshuis. Hij por tretteerde ook koeien, gespikkelde paar den, honden, schapen, geiten en varkens. Daarnaast maakte hij boerderijvoorstel lingen, intieme genrestukken en jachtta ferelen. Hierin vallen de zorgvuldige compositie en zijn gevoel voor humor op. Zijn vaak idyllische voorstellingen van het dagelijks leven op het Hollandse platteland getuigen van een uitstekend observatievermogen. Paulus Potter werd in 1625 in Enkhuizen geboren als zoon van de schilder Pieter Symonsz. Potter. Waarschijnlijk heeft hij zijn schildersopleiding genoten in Amsterdam en Haarlem. Hij heeft vooral in Den Haag gewerkt. In 1655 overleed Paulus Potter al op 28- jarige leeftijd in Amsterdam. De videofilm duurt ca. 25 minuten en geeft een beeld van zijn leven en zijn artistieke loopbaan. Bovenal wordt ingegaan op de kenmer ken van zijn werk: een zorgvuldige com positie, een minutieuze weergave van details, realisme, de lage horizon, het Hollandse landschap en het boerenleven, het zachte gouden licht en een gevoel voor humor. (tekst: HTV-groep) Jan Steen, schilder en verteller Van alle Nederlandse meesters uit de Gouden Eeuw stond Jan Steen waar schijnlijk het dichtst bij de gewone men sen. Bij hem geen plechtstatige portret ten, maar mensen, betrapt in hun gewone doen, meestal in een gezellige rommeli ge omgeving. Niet voor niets is 'een huishouden van Jan Steen', een staande Nederlandse uitdrukking geworden. Zijn schilderijen zijn een lust om naar te kij ken. Een bonte stoet van wellustige vrou wen, beschonken drinkebroers, snaakse kinderen, akelige oude besjes, vreemde potsenmakers en andere vrolijke kwan ten trekt aan ons voorbij. Om de schilde rijen van Jan Steen kun je lachen. Jan Steen werd in 1626 in Leiden gebo ren als zoon van een herbergier. Ook oefende hij dit beroep uit. Bovendien was hij brouwer. In 1648 liet hij zich inschrijven als meester-schilder bij het Sint-Lucasgilde. Het is niet duidelijk bij wie hij in de leer is geweest, maar de Utrechtse schilder Nicolas Knupfer komt in aanmerking, evenals de Haarlemse schilder Adriaen van Ostade. Hij woonde een poosje in Warmond (waar nog steeds het 'Jan Steenhuisje' staat) en een aantal jaren in Haarlem. Na de dood van zijn vrouw Grietje van Goyen, een dochter van de landschapsschilder Jan van Goyen, keerde hij naar Leiden terug, waar hij met een weduwe trouwde. Jan Steen had zes kinderen. Hij overleed in 1679 en werd in de Pieterskerk begraven (tekst ontleend aan Weekeinde 14-9-1996). De videofilm duurt ca. 45 minuten en is met name door de specifieke begeleiden de muziek tot en met de aftiteling één van de boeiendste documentaires van de laatste jaren uit het schildersgenre. Misschien zal ook in Goedereede het spreekrecht ingevoerd worden GOEDEREEDE - Vorig jaar is tijdens de zomervakantie als proef de Ring een aantal weken afgesloten geweest voor gemotoriseerd verkeer. De proef is toen niet helemaal gelukt, wat mede te wijten was aan de niet geheel duide lijke bebording. Dit jaar is de gemeen te voornemens om nogmaals een proef te nemen met een afsluiting. De plaat selijke ondernemersvereniging is tegen een herhaling van de afsluiting. Deze zou tot omzetverliezen leiden. Eerder dit jaar had de commissie finan ciën zich al positief uitgesproken over een herhaling van de afsluiting. Woens dagmiddag werd de commissie Algeme ne Bestuurszaken om een oordeel gevraagd. Alle leden waren het eens dat de proef nogmaals herhaald moet wor den. De heer Klepper (SGP) vroeg of het mogelijk was om de afsluiting op zondag niet van kracht te laten zijn, in verband met slecht ter been zijnde kerkgangers. De heer Bakelaar (PvdA) had het volste begrip hiervoor, maar uit praktisch oog punt leek hem het niet wenselijk zondag niet en de andere dagen de Ring wél af te sluiten. "Voor die mensen die het nodig hebben, moet er uiteraard wel een ont heffing verleend worden, zodat ze de kerk gemakkelijk kumien bereiken." Ook de andere leden vonden het niet wense lijk een wisselende afsluiting te hanteren. De heer Noorthoek (CDA) zou afsluiting gepaard willen laten gaan met 'een sfeer tje scheppen'. De heer den Hollander (VVD) sloot zich daarbij van harte aan. Het leek hem een heel goed idee. Door het vormen van terrasjes en bepaalde aktiviteiten te ontwikkelen, kan er een heel gezellige uitnodigende sfeer gescha pen worden, wat positief kan werken op het omzetverloop van de winkels. Den Hollander zag wel graag dat ook iets gedaan zou worden aan de infrastruk- tuur, zoals bankjes, etc. Hoewel de heer Grinwis (VGB) zich achter afsluiting en een sfeervolle inrichting stelde, vroeg hij toch ook begrip voor de stelling van de ondernemersvereniging, dat afsluiting tot omzetverlies zou leiden. "Er is heel dui delijk verschil tussen winkelen en bood schappen doen. Met afsluiting en sfeer bevorder je het winkelen, maar niet het boodschappen doen. De winkels die het moeten hebben van het boodschappen doende publiek, zullen problemen hou den met de afsluiting." Burgemeester Sinke gaf echter aan dat als er één plaats is waar afsluiting mogelijk is, met vol doende parkeerterreinen op loopafstand van het centrum, het Ouddorp wel is. De commissie Algemene Bestuurszaken was voor een herhaling van de proef, om de Ring deze zomer een aantal weken af te sluiten, maar dan wel met een zeer dui delijke bebording. Avondopenstelling Het gemeentehuis is iedere donderdag avond van vijf tot zeven uur geopend. In een evaluatie bleek dat de avondopen stelling in een behoefte voorziet en werd de commissie voorgesteld dit voort te zetten. Bakelaar vond het in het licht van het service verlenen naar de burger toe een héél goede zaak dat het gemeente huis een avondopenstelling heeft. Zou echter blijken dat de burger er geen behoefte aan heeft, dan moet wat hem betreft de openstelling vervallen. Grin wis had al enkele keren vastgesteld dat de openstelling voorziet in een behoefte. Volgens de burgemeester is er zeker vol doende belangstelling om de avondopen stelling te handhaven. Ook wordt het door het personeel best prettig ervaren. Men kan rustiger werken in deze uren dan overdag het geval is. Hij wees erop dat wat serviceverlening aan de burger, Goedereede heel ver gaat. "Men kan de hele dag terecht op de secretarie, in tegenstelling tot diverse gemeenten die alleen maar 's morgens open zijn. Wij zijn 40 uren open plus de 2 extra avon duren." De commissieleden hadden veel waardering daarvoor en hadden ook geen enkel bezwaar tegen voortzetting van de avondopenstelling. Spreekrecht Als proef gedurende één jaar werd aan de commissie voorgesteld, tijdens raads- en commissievergaderingen het spreek recht voor burgers in te voeren. Gedacht wordt aan spreekrecht voor burgers alleen voor onderwerpen die op de agen da van de betreffende vergadering staan; het spreekrecht direkt na de opening van een vergadering te laten plaats vinden gedurende maximaal dertig minuten, waarbij per persoon over één agendapunt niet langer dan 5 minuten gesproken mag worden; sprekers dienen zich van te voren te hebben aangemeld. De heer Noorthoek (CDA) wilde deze zittingspe riode van de Raad nog niet overgaan tot invoering van het spreekrecht. De SGP vond bij monde van de heer Klepper dat de burgers de Raad gekozen hadden. "Indien er problemen zijn, dan kunnen ze ons er ook op aanspreken. Voor ons hoeft het spreekrecht niet." Grinwis zag, zoals hij dat uitdrukte, "geen beren op de weg". Wat hem betreft mocht het direkt ingevoerd worden. Ook den Hollander had geen enkel probleem met het spreek recht. "Destijds waren er ook bang voor het openbaar maken van commissiever gaderingen. Iedereen zal moeten toege ven dat die angst ongegrond is geweest. Er heeft zich nooit een probleem voorge daan." Ook van de zijde van het PvdA gaf Bakelaar aan, vóór invoering van het spreekrecht te zijn. "Ook dat zie ik als een stukje service naar de burger! Spreekrecht geeft de burger kans, bij wijze van spreken op het laatste moment, nog argumenten aan te kunnen dragen, die de besluitvorming zouden kunnen beïnvloeden. Dat vind ik een goede zaak." De burgemeester zou de menin gen meenemen naar het kollege. „o Toon, ik zie jou hier al rondstappen in een lange, rood-baaien onderbroek... met.- zij schaterde het uit - .met. bandjes om.om je enkels!" Toontje lachte onbedaariijk mee, maar toen hij in bed stapte was de ernst weer bij hem teruggekeerd. Hij trok haar hoofd tegen zijn schouder en keek haar aan. Haar ogen glansden nog van de napret. terwijl zij zich dichter tegen hem aan nestelde. Ge lukkig, vanavond had haar gezicht enige keren zo bezorgd gestaan. Hij streelde haar wang. „Zwaantje", zei hij stil, „je moet je over niets bezorgd maken. De zaak is kern gezond, maar ik geloof dat er meer uit te halen valt. Ik heb dat steeds al gedacht, zie je. Je weet toch, dat ik je anders liever had meegenomen naar Deventer, naar die garagen?" „Ja", zei zij. „O ja. Toon!" Hij tastte achter zich naar het lichtkoord en trok de lamp uit. Zij sliep al lang, toen hij nog met wijdo pen ogen in het duister lag te staren. Een paar dagen later kwam Kaars, de timmerman, in de herberg. Toontje nam hem mee naar de kelder, waar ze ongeveer een half uur bleven. Daarna ver schenen ze in de huiskamer, waar Kaars, na een bril met stalen montuur op de punt van zijn neus te heb ben geplant, in een vies, beduimeld zakboekje begon te cijferen, waarbij hij gedurig zijn potlood met het puntje van zijn tong bevochtigde. Toontje praatte geruime tijd met hem, en toen Kaars weer thuiskwam, vertelde hij aan zijn vrouw, dat hij in de kelder van de herberg een .soort hut van lat werk moest timmeren, omdat er in Oosterveen zo weinig keus was... „Weinig keus?" vroeg zijn vrouw. Haar stem was een beetje lijzig, en haar mond zakte open. Kaars knikte gewichtig. „Ja", zei hij, „weinig keus. En er komen ook rekken van metaal. Het wordt een wijnkelder". „Een wijnkelder? Waarvoor?" „Tja", antwoordde Kaars, „er komen allemaal spul len in voor de mensen, die thuis wel eens iets nodig hebben. Aperetief, snap je?" „Aperetief? Wat is dat?" „Dat.dat is eh.iets wat je voor het eten drinkt, zogezegd". „Hoe weet je dat?" „Keizer heeft het me verteld. En er komt ook kare- viet in, en.en.sj.sji. De timmerman kwam er niet uit. Vrouw Kaars, wier tong nog nooit door iets anders was gestreeld dan door Samos-van-het-eiland en vruchtenwijn, haalde verbijsterd de schouders op. Daarna liep zij de tuin in, waar zij over de heg een langdurig ge sprek met de buurvrouw begon. En zo kon het ge beuren, dat Toontje die middag, nadat hij de schil der, die op het vastgestelde uur verscheen om de letters op de ruit opnieuw over te trekken, had ont vangen, paars van het lachen bij Zwaantje in de keuken kwam. Hij had de man de meest waanzinni ge namen van dranken horen uitkramen. Een week daarna leverde Kaars zijn werk af, en nog dezelfde middag kwamen de metalen rekken, uit Westeroord. „Ik heb ze daar maar besteld", zei Toontje droog, toen de hele zaak klaar was en hij er met Zwaantje naar stond te kijken. „Omdat je hier niet alles kunt krijgen, begrijp je?" De daarop volgende zaterdagmorgen stopte een vrachtwagen van een besteldienst voor de herberg. Het was een auto uit Zwolle, en er stonden acht zware kisten op, die door de chauffeur en zijn hel per met paarse gezichten van inspanning in de kel der werden gedragen. Toen de wagen weer weg reed, rookten de beide mannen in de cabine een kolossale sigaar, en de jongste veegde de koekkrui- mels nog van zijn lippen, terwijl hij zei: „Die koffie was lang niet gek". Die middag werkte Toontje in de kelder, en toen hij weer boven kwam, zat er een dot houtwol in zijn haar. Dezelfde avond stond zijn eerste advertentie in 'Westeroord Vooruit', en het was natuurlijk Gabe, die, gelijk met de krant, een pakje bij hem moest afleveren, dat van een drukkerij in Wester oord afkomstig was. Er bevond zich niemand in de gelagkamer, toen Gabe er birmenkwam. Ze zaten juist aan tafel, en Toontje stond haastig op, toen hij de voetstappen van de petroleumventer op de houten vloer hoorde. Hij liet zijn bord staan en zette zich met Gabe aan de ronde tafel, na hem een borrel te hebben inge schonken. Gabes ogen werden groot, toen Toontje de circulai res had uitgepakt en hem er een liet lezen. Het was een tijdje heel stil. Gabes lippen bewogen terwijl hij las, en naarmate hij vorderde, werd de uitdrukking op zijn gezicht steeds triester. Maar toen hij een kwartier later vertrok, na ademloos naar Toontje te hebben geluisterd, lachte hij vrolijk, en hij floot schel bij het wegrijden. Zijn fietstassen puilden uit van de kranten en de circulaires. De week daarop ging Toontje ook zelf aan het werk. Hij was niet tevreden met de advertentie, die voorlopig drie maanden lang wekelijks zou worden geplaatst, en met de circulaires. Een paar uren per dag was hi jer nu met de fiets op uit, en het waren voornamelijk de boeren in de om.geving, die hij be zocht. Het dorp bewerkte hij voorlopig wel in de gelagkamer; hij had al lang begrepen, dat een enke le opmerking zijnerzijds tegen de stamgasten, en de reclame van Gabe, wie hij een flink bezorgloon in het vooruitzicht had gesteld, en die bovendien pre cies wist wie de eventuele afnemers konden wor den, in het begin de advertentie en de circulaire het best zouden onderstrepen. Het duurde niet lang voor hij de eerste bestellingen kreeg, en al spoedig haalde Gabe meer pakjes met flessen uit de herberg dan uit de bus. Hij vond dit lang niet kwaad, die Gabe; Toontje betaalde hem een hoger bezorgloon dan Zaagdrager, en hij ont ving ook iets als hij zelf bestellingen opdeed. Hij weerde zich dan ook geducht. Na korte tijd waren er nog slechts twee, die van Zaagdrager betrokken. Deze twee waren dokter Hogeboom en Smalbil. Gabe wist dit loontje haar fijn te vertellen, en hij voegde er aan toe, dat Smalbil, elke keer als hij hem aan de advertentie in 'Westeroord Vooruit' herinnerde, de schouders ophaalde. Toen hij de dienstbode van de dokter had gevraagd, of zij de circulaire wel aan mevrouw had gegeven, had het meisje zó hooghartig geknikt, dat hij verder niets had durven vragen. „Maar zij is uit Westeroord afkomstig", zei hij, waarop Toontje hem verzocht maar rustig af te wachten. Gabe kwam nooit bij de dokter met olie, en hij stopte, op Toontjes verzoek, de krant in het vervolg weer gewoon in de brievenbus. Vatte men de advertentie en de circulaires in het dorp heel serieus op - men lachte, toen in de herfst de schilder weer bij Toontje kwam, om nog iets toe te voegen aan de letters op de ruit. „Logies met ont bijt" kwam er te staan en toen begreep meri ook wat het te betekenen had gehad, dat Kaars die bedstee had moeten wegbreken in het kamertje op de zol der. Logies met ontbijt! Hoe nu? Wilde Toontje een hotel beginnen? En het was Piet Zorgdrager die hem vroeg: „Heb je ook een badkamer. Toon? Voor de gasten? En een eetzaal?" Toontje lachte vrolijk met de anderen mee, maar in de herfst was het kamertje meermalen in gebruik. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3