Goeree Overflakkee heeft de toerist véél te bieden Bijzonder koorconcert te Zierikzeel Een feest of receptie In het "Fort". Véél leuker. Niet duurder. •FORT PRINS FREDERIK' Eiland moet meer doen om zich bij de toerist te profileren Rn MIDDELHARNIS - Het toerisme op Goeree-Overflakkee concentreert zich vooral op de Kop van Goeree en dan voornamelijk nog in liet hoog seizoen. Hier zijn dan ook uitgebreide verbUjfsaccommodaties aanwezig om de vele vakantiegasten onderdak te bieden. Op Overflakkee is er veel minder accommodatie aanwezig en deze is bovendien ook veel meer ver spreid gesitueerd. Ook is het eiland in trek bij de dagtoeristen die naast de Kop van Goeree ook de Grevelingendam bezoeken. Rondom het eiland liggen voor de watersport unieke wateren. Door het Haringvliet, Greve- lingen in combinatie met de aanwezige jachthavens, is Goeree-Overflak kee een begrip op het gebied van de watersport. Naast deze faktoren neemt het eiland ook een belangrijke plaats in als toeristisch doorgangs gebied. Vanuit de Randstad rijden veel toeristen over het eiland op weg naar plaatsen in de provincie Zeeland. Hoewel er dus voldoende faktoren zijn om de 'toeristenindustrie' op het eiland tot een bloeiende sector te maken, moet toch gekonstateerd worden dat Goeree-Overflakkee kansen laat liggen. Waar andere kuststroken in Nederland ingespeeld hebben op de zich ontwikkelende toeristische-recreatieve sector, heeft deze sector op Goeree-Overflakkee slechts een beperkte groei doorgemaakt. Om te bezien welke mogelijkheden er op het eiland zijn om de sektor nieuwe impulsen te geven, is een aantal jaren geleden de werkgroep Toerisme en Recreatie Goeree-Overflakkee in het leven geroepen. In deze werkgroep nemen naast de vier gemeenten, de twee VVV's, de Kamer van Koophandel, de Provincie Zuid-Holland, het Waterschap, en de Natuur en Recreatieschappen Haringvliet en Grevelingen deel. Het ISGO neemt het secretariaat voor haar rekening. Naast het verder ontwikkelen van toeristisch bezoek, zijn spreiding van het toerisme over het gehele jaar en spreiding over het gehele eiland belang rijke doelen. In 1994 heeft de Marktplan Adviesgroep in opdracht van de werk groep, het zogenaamde Toeristisch- recreatief Actieprogramma Goeree- Overflakkee (TRAPGO) opgesteld. In dit rapport wordt de huidige situatie beschreven en worden aanbevelingen gedaan om de doelstellingen in de nabije toekomst te kunnen realiseren. In de loop van 1994 is het TRAPGO door de deel nemende organen, waaronder de gemeenten, vastgesteld. Sindsdien is er naast de werkgroep een stuurgroep ont staan die de plannen moet aanpakken. Hierin zijn ook weer de vier gemeenten vertegenwoordigd. Daarnaast nemen het Waterschap, de KvK, de Provincie en de twee VVV's in deze stuurgroep deel. Deze twee groepen zijn aan de slag gegaan om te bezien welke projekten, die in het TRAPGO omschreven worden, uitgevoerd zouden kunnen worden. Bescheiden In het rapport wordt samenwerking tus sen de gemeenten en diverse organisaties noodzakelijk geacht, om iets konkreets van de grond te kunnen krijgen. Kem- produkt wat aan de toerist geboden kan worden, is een combinatie van zee en strand, watersportgebieden, natuur en landschap en verblijfsaccommodaties. Het motto van het rapport luidt dan ook: 'Goeree-Overflakkee: Eiland van Kust, Rust, Natuur en Ruimte'. Deze vier fak toren zijn verantwoordelijk voor het toe risme op het eiland. Als belangrijkste toeristische centra kunnen genoemd wor den: Ouddorp als verblijfplaats, Middel- hamis als koopcentrum, en Goedereede als cultuurhistorisch centnim. Het 'Rien Poortvliet Museum' is een 'trekpleister'. Daarnaast worden ook het bezoekerscen trum de Grevelingen, de Haringvlietex- po, de streekmusea, de historische ker nen, de tram bij Ouddorp en de visafslag te Stellendam door toeristen bezocht. Toch leveren al deze voorzieningen, in vergelijking met andere gebieden van Nederland, slechts een zeer bescheiden aandeel in de toeristische markt. Opvallend Volgens het rapport is de zeer grote hoe veelheid vaste verblijfstoeri sten (vakan tiewoningen en vaste standplaatsen) opvallend. Naast Nederlanders, voorna melijk uit de Randstad, vertoeven ook vele Duitse gasten in de omgeving van Ouddorp. Daarnaast trekken vele dagtoe risten naar de kust van het eiland. Beide vormen van toerisme hangen sterk af van mooi weer en concentreren zich derhalve op het hoogseizoen. De bezoekers komen niet op Goeree-Overflakkee geo riënteerd, maar bezoeken het eiland van wege het strand, etc. Bij minder geschikt weer voor het strand weten vele verblijf- stoeristen met hun tijd niet goed raad en dagtoeristen laten helemaal verstek gaan. Daarnaast rijden vele vakantiegangers over het eiland op weg naar een bestem ming in Zeeland, zonder zich ervan bewust te zijn dat er op Goeree-Over flakkee schitterende gelegenheden zijn voor het toerisme. In het TRAPGO rap port zijn een aantal aanbevelingen gedaan om de recreant bewuster te maken dat Goeree-Overflakkee als eiland véél meer te bieden heeft dan alleen strand. Welkomstborden Rita Bakker is werkzaam bij het ISGO en al vanaf het begin betrokken als secre taris bij het TRAPGO. Sinds maart 1996 is Martin van Schelven uit Ooltgensplaat voor twee dagen per week werkzaam bij het ISGO voor dit projekt. Hij is in Wageningen afgestudeerd in de Bos bouw en Recreatie. Martin heeft veel interesse voor de mogelijkheden die er liggen op Goeree-Overflakkee om het toerisme te stimuleren. Ze vertellen dat als eerste in het najaar van 1995 een video over Goeree-Overflakkee beschik baar is gekomen. Tweede projekt wat is aangepakt, is het informatie en verwij zingssysteem. Als eerste zijn er wel komstborden geplaatst, welke staan op de N57 bij de verkeerslichten te Stellen- dam, op de N59 bij de Schaapsweg en bij de Grevelingendam nabij Oude- Tonge. In eerste instantie werd gedacht aan welkomstborden met een grotere omvang. Doel ervan was om het eiland te promoten bij de mensen die Goeree- Overflakkee binnen rijden. Op de borden zou dan leesbare informatie moeten staan wat het eiland te bieden heeft. Door enerzijds een beperking van de afmetin gen door de landschapsverordening van de provincie en anderzijds het verkeerd inschatten van de lettergrootte, bleek toen de borden geplaatst waren, dat ze nauwelijks leesbaar waren. Inmiddels is dit verholpen door tekst te verwijderen en de overblijvende informatie van een groter lettertype te voorzien. Wanneer u het eiland oprijdt, komt u in aanraking met de slogan van het TRAPGO: 'Goe ree-Overflakkee, eiland van Kust, Rust, Natuur en Ruimte'. Informatie Daarnaast zijn er bij de carpoolplaatsen bij de Schaapsweg en Stellendam, bij het busstation te Oude-Tonge en bij de afslag op de N57 naar het bezoekerscen trum de Grevelingen streekinformatie- kasten neergezet. Deze informatiekasten voorzien de toerist van een grote kaart van het eiland met alle wezenlijke infor matie met betrekking tot toerisme en recreatie. vangen, zowel vanuit de bevolking als van de zijde van de toerist. Het is dan ook een mooi bord met duidelijke infor matie. Rita Bakker: "Het is zeker de moeite waard!" Martin van Schelven vertelt dat er bovendien een overzichtsfolder is uit gegeven met twintig attrakties op het eiland. "Dat hebben we gedaan om de toerist te attenderen op de diverse attrak ties die Goeree-Overflakkee bied. ledere attractie die is opgenomen in de folder, heeft ook een herkenningsbord op de muur van het pand." Alle informatiebor den vallen onder het Regionaal informa tie- en verwijzingssysteem, wat vorig jaar juli officieel in gebruik is genomen. Natuur In de omgeving van Giethoorn is het mogelijk dat de toerist een dagtocht maakt met een combinatie van fietsen en varen met bijv. een fluisterboot. Ook voor Goeree-Overflakkee zag men mogelijkheden om zoiets te organiseren. De gedachte was om enkele kanoroutes en daarop aansluitende fietsroutes te maken. Diverse mogelijkheden zijn ech ter gestrand door bijv. vaarverboden in bepaalde watergangen. Eén kanoroute bleek wel mogelijk. Deze gaat vanuit de haven van Oude-Tonge naar Sluishaven. Bekeken zal worden hoe deze kanotocht eventueel gecombineerd kan worden met fietsverhuur. Overigens komen er wel drie fietsroutes op het eiland. Bestaand zijn al de fietsroutes op Goeree en op Midden Flakkee. Op Oost Flakkee zal nu ook een route uitgezet worden. Deze wordt binnenkort door de ANWB van bebording voorzien en er zal een folder komen. Bovendien zullen de routes ook onderling met elkaar te verbinden zijn. Welkomstbord op de N57 naty Siciiendam Een streekinformatiekast die op een aantal plaatsen op het eiland is te vinden. Ook zijn er in zeven kernen Natuur- en Cultuurborden geplaatst. Aanvankelijk was de bedoeling dat in de kernen de Cultuurborden zouden komen en nabij natuurgebieden de Natuurborden. Uitein delijk is echter gekozen voor een gecom bineerde aanpak. De informatieborden staan in Ooltgensplaat, bij de Kaai te Oude-Tonge, bij het Rien Poortvlietmu- seum te Middelharnis, in de Krakeel- straat te Sommelsdijk, bij het gemeente huis te Dirksland, in de Ring te Ouddorp en nabij de Haven te Goedereede. Het is een drieluik-paneel. In het midden is een algemeen overzicht van het eiland opge nomen. De linkerkant van het bord voor ziet in de cultuurhistorische informatie van de betreffende woonkern en de rech terzijde geeft informatie over de natuur gebieden op het eiland. Over het alge meen zijn er hele positieve reakties ont- Natuur- en Cultuurbord bij het Rien Poortvlietmuseum. In het midden is een algemeen overzicht van het eiland opgenomen. De linkerkant van het bord voorziet in de cultuurhistorische informatie van de betreffende woonkern en de rechterzijde geeft informatie over de natuurgebieden op het eiland Het midden van het bord geeft een heel fraaie kaart te zien van het eiland met veel toeristische en recreatieve informatie Visafslag Plannen zijn er ook met de visafslag en de omgeving. Bezoekers kunnen vrij dags, wanneer de vis wordt aangevoerd, in de visafslag een kijkje nemen. Inmid dels is er een voorstel om in de bezoe kerscorridor informatiepanelen te plaat sen. In de buurt van de afslag liggen het voormalige gebouw van Pesch, het gebouw van de KNRM en de Haring- vlietexpo. Martin vertelt dat er mogelijk heden worden onderzocht om een en ander met elkaar te verbinden. Zo zou een bezoek aan de Haringvlietexpo uit gebreid kunnen worden met een kijkje in de afslag, een bezoek aan een kotter of een impressie van het werk van de KNRM. Voorts zijn er plannen om in het voormalige gebouw van Pesch een visse rijmuseum in te richten. Door een route te ontwikkelen zou men bezoekers in de gelegenheid kunnen stellen de ene bezienswaardigheid met de andere te combineren. Gedacht wordt om, daar vrijdags de afslag in bedrijf is, op deze dag een gids toelichting te laten geven over de werkzaamheden in en rondom de afslag. De andere dagen voorzien de panelen de toerist van de nodige infor matie. Behoudens de informatiepanelen in de visafslag, zijn er nog geen bestuur lijke standpunten over de mogelijkheden met betrekking tot dit gebied ingenomen. Volgens Rita Bakker en Martin van Schelven kan verwezenlijking van genoemde plannen bijdragen in een opwaardering van het eiland Goeree- Overflakkee als toeristische en recreatie ve trekpleister. "De toerist moet bewust gemaakt worden dat het eiland niet alleen interessant is als het mooi weer, en dus strandweer is, maar dat het daar naast een prachtig eiland is om te fietsen, te wandelen, natuurgebieden te bezoe ken, musea te bezichtigen, enz. Voor de economie van Goeree-Overflakkee zou het zeer welkom zijn." Met Staatsbosbeheer (SBB) is overeen stemming bereikt over het plaatsen van twee vogelobservatiehutten bij de Helle- gatsplaten. Middels een wandelpad zul len deze hutten te bereiken zijn. In de nabije toekomst komt er ook een uitkijk toren. Volgens Martin voorziet dit zon der meer in een grote behoefte. "Nu staan vele vogelliefhebbers op de paral lelweg, wat bovendien nog gevaarlijk is ook. Binnenkort kunnen deze mens( gebruik maken van de hutten." Hij vertelt verder dat er ook plannen zi om een natuurinfomatiecentrum in richten nabij de Slikken van Flakkee. zijn vergevorderde plannen om in schuur van de beheerders boerderij v; de fam. de Kok, een natuurinformati centrum in te richten. Hoofdzakelijk dit gericht op de Slikken van Flakke De toerist die meegaat met de excursi zou hier opgevangen kunnen worde Daarnaast is het de bedoeling dat h centrum ook gaat dienen als verg der/expositieruimte voor de verschille de natuurorganisaties op het eiland Voorts is het de bedoeling dat de fold 'Mee op Goeree' met informatie ov excursies van Zuid-Hollands Landscha Natuurmonumenten en Grevelingei schap op de Kop van het eiland, uitg breid gaat worden met excursies in andi re delen van Goeree-Overflakkee. Man vertelt dat er ook overleg is met de dive se terreinbeheerders om gedurende éi dag per jaar de gebieden eilandelijk va het publiek open te stellen, een zg 'Eiland Natuurdag'. Diverse verenigi gen kennen al iets dergelijks, zodat h nog onzeker is of dit van de grond komi Rita geeft aan dat er gekeken wordt of huidige RTM museum expositie verb terd kan worden. "Bovendien wordt een route gemaakt langs zeven plaatsi op het eiland waar de tram gereden hee; Dit wordt gecombineerd met aandac voor 'het industrieel erfgoed'. Van; Ouddorp wordt de oude tramroute ov het eiland gevolgd. Op zeven plaats komen op de plaats van vroegere tran stations, informatieborden te staan. De worden uitgevoerd in de stijl van ee oud perron-informatiebord. Fotomater aal, een kaart van de route en ee beschrijving van de tram en h betreffende station, zullen deel uitmake van de informatie. De route loopt oo langs diverse objekten die belangrijk zij met het oog op het industrieel erfgoec zoals de watertorens, chichoreifabriel etc." Ais u uitgekeken bent op de geijkte locatie voor uw feest of receptie, moet u eens aan Fort Prins Frederik denken! Stel u voor: uw feest onder de prachtige gewelven van het eeuwenoude fort. Culinair kunt u alle kanten uit: barbecue, diner, koud buffet, koffiemaaltijd of wat u maar wilt. En weet u wat nou zo leuk is: u betaalt geen cent méér voor zo'n imieke locatie! GEEN ZAALHUUR rekreatiecentrum Tel. (0187) 63162S. Fax (0187) 632477. Havendijk 16, Postbus 32, 3257 ZG Ooltgensplaat Op D.V. vrijdag 4 april, aanvang 20.15 uur, is er in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een heel apart koorcon cert. Het Maróthy György Pedagó- gus Kórus uit Debrecen (Hongarije) concerteert dan samen met de Chris telijke Oratorium Vereniging uit Middelharnis. Medewerking ver leent ook de organist Drs. Wim Die penhorst. De toegangsprijs is 7,50 voor volwassenen en ƒ5,00 voor scholieren en 65-plussers. Na Budapest en Miskolc is Debrecen (200.000 inwoners) de grootste stad van de Hongaarse Republiek en func tioneert als wetenschappelijk, cultureel en economisch centrum van Oost- Hongarije. In de 9e eeuw vestigden zich de eerste Magyaren in deze streek en de naam van hun leider, Debrezun, stond model voor de latere plaatsaan duiding. In 1360 verwierf Debrecen stadsrech ten en in 1555 viel ze in handen van de Turken. Van veel betekenis voor de historie van de stad werd de Reforma tie. Onder invloed van vooral de Calvi nistische variant van de hervorming werd Debrecen een reformatorisch bol werk. Hierdoor kreeg de stad de bijna men als 'het Hongaarse Geneve' of 'het Calvinistische Rome'. Tot op de dag van vandaag heet bijvoorbeeld de grootste winkelstraat Kalvin Tér. Een saillant moment in de geschiedenis is de veroordeling van een groot aantal Hongaarse predikanten door het Rooms-Katholieke Weense hof. Hun vonnis hield in dat ze als galeislaven verkocht werden. Niemand minder dan admiraal Michiel de Ruyter kreeg opdracht van de Staten van Holland om de geketenden te gaan bevrijden. Een eenvoudig monument in het cen trum van Debrecen houdt de gedachte nis aan deze episode levend. Het Pedagógus Kórus (lerarenkoor) ontstond in 1988. In haar toch vrij korte bestaan heeft het al een indruk wekkende reputatie opgebouwd. Zo iiamen ze met succes deel aan interna tionale concoursen en bezochten ze al diverse landen. Op hun repertoire staan gregoriaanse muziek, a cappella werken van Renais sance tot en met de 20e eeuw en diver se oratoria. De dirigent Mihaly Kéry is docent aan de reformatorische Pedagogische Aka- demie van Debrecen. Hij studeerde aan de Muziek Akademie in Budapest. Naast verschillende andere prijzen won hij recentelijk een eerste prijs bij een internationaal componistenconcours. Op dit moment is hij dirigent van eei drietal koren. Op het programma voo Zierikzee staan werken van Goudimel Viadana, Franck, Liszt, Kodaly en eei eigen compositie 'Hymn to the sun van dirigent Kéry. Naast het Hongaarse koor werkt aai dit concert mee de Christelijke Oratori urn Vereniging uit Middelharnis. Di koor heeft in haar ruim 30-jari| bestaan - in tegenstelling tot het ande re koor - nog nooit over de landsgren zen heen gezongen. Wel werden hoo| gekwalificeerde concerten gegeven ir onze regio en uiteraard is er in de loof van de jaren een stevig repertoire opgebouwd. Dirigent Rinus Verhage studeerde aai het Rotterdams Conservatorium en i; aktief als docent, koorleider en orga nist. Met een van zijn koren maakte hi vong jaar een concertreis naar Debre cen. Het bezoek van het Hongaarse kooi aan Nederland is dan ook een gevolg van de contacten die toen gelegd zijn. De C.O.V. voert werken uit van Men delssohn, Franck, Fauré en Stanford. De organisatie van het concert is in handen van de Orgelcommissie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 8