EIIIVI1DEn-l1IEUW5 Overdenking uit de Heilige Schrift Eerste Safety Shop op Goeree-Overflakkee opent haar deuren... Blokfluitconcert Muziekschool Rommelmarkt Ouddorp Maartje en Richard worden tweede en derde bij Regionale Voorleeswedstrijd HET ^KIJK VENSTER Oud papier Herkingen 2e Blad VRIJDAG 28 MAART 1997 No. 6589 Blik op kerk -y? en samenleving (_j - De uitspraken van Simonis - Heerszucht? - Christus is Koning Dat was me weer een rel binnen de oecu mene, na de opmerkingen van kardinaal Simonis... De aartsbisschop van Utrecht is altijd wel goed voor een paar pittige uitspraken, en deze keer had hij wat uit gehaald in de richting van het protestan tisme. Het kwam erop neer dat 'de ethiek in de protestantse kerken weinig of niets meer voorstelt'. Hij doelde daarmee voornamelijk op zaken als abortus en euthanasie. Wanneer we juist de laatste weken de be richten over allerlei gebeurtenissen rond om het levensbegin en het levenseinde hebben gevolgd, dan kunnen we niet an ders dan de kardinaal gelijk geven. Ver zoeken om abortus worden vrijwel altijd ingewilligd - je kunt zelfs een vrucht laten weghalen omdat de bevalling niet past in je vakantieplan - en euthanasie wordt op grote schaal toegepast, lang niet altijd op verzoek van de patiënt, en zonder raadpleging van een andere arts. Dat is allemaal heel recent aan het licht gekomen. Nu kunnen we de protestantse kerken daarvan niet rechtstreeks de schuld ge ven. Maar wel is er vanuit deze kerken veel te weinig geprotesteerd tegen deze gang van zaken. En gezaghebbende figu ren in deze kerken (denk aan Prof. Kui- tert) hebben deze ontwikkeling alleen maar bevorderd. In naam van de autono me mens, die zelf over zijn leven mag beschikken. Geen wonder dat juist Prof. Kuitert was ingehuurd om vorige week zaterdag voor de radio commentaar te geven op de uit spraken van Simonis. En hij gebruikte nogal grote woorden om die uitspraken te ontzenuwen. „Onzin", en „heerszuch tige uitlatingen", zo typeerde hij de ont boezemingen van de kardinaal. „Hij oor deelt over het gedrag en geweten van mensen, maar hij weet er niets van. Hij gaat alleen maar af op protestantse boe ken en geschriften". Ja, dat zal best waar zijn. Maar die boe ken en geschriften liegen er dan ook niet om. En wanneer dat de theorie is, zou de praktijk dan zoveel anders en beter zijn? Het merkwaardigst vond ik nog dat Kui tert de aartsbisschop beschuldigt van heerszucht. Hij vertegenwoordigt, zegt hij, in de grond van de zaak het „keihar de standpunt van de Curie en van het Vaticaan". Ik zou zeggen: nou, èn...? Mogen we anders verwachten van de man die aan het hoofd van de Nederland se kerkprovincie staat? Laten we eerlijk zijn, er is een onoverbrugbare kloof tus sen Rome en de Reformatie, en op dog matisch terrein gaan onze wegen uiteen. Maar dat de Rooms-Katholieke Kerk in ethische kwesties geen water bij de wijn doet, daarmee zet zij vele protestanten beschaamd. Ik moest toch een beetje grinniken, toen ik las dat Kuitert had gezegd: „als de rooms-katholieken weer de baas zouden worden in Nederland, dat we dan nog niet jarig zouden zijn". Dat is de leuze die Kersten en Zandt vroeger steevast hebben aangeheven: Pas op voor het roomse gevaar! Nu horen we het uit een gans andere hoek. Maar het gaat nu ook over heel andere zaken. We schrijven deze regels in de Stille Week. We gedenken Hem Die de dood is ingegaan om het leven te verwerven. Leven dat niet meer door de dood wordt bedreigd. Maar wie dat leven mag ken nen zal ook het gewone, tijdelijke leven zien als een gave van de Schepper, aan Wie we rekenschap verschuldigd zijn. Dan is het niet de mondige mens die begin en einde van het leven bepaalt, maar Hij aan Wie gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Waarnemer Op 5 april a.s. opent Etec Supplay aan de Voorstraat 3 in Melissant de eerste Safety Shop op het eiland Goeree-Overflakkee. In feite doet de naam van de zaak enige afbreuk aan het assortiment dat in deze smaakvol ingerichte winkel wordt aangetroffen. Want naast alle per soonlijke beschermingsmiddelen, bedrijfskleding en verbanddozen kunt u hier nu ook terecht voor uw vrijetijdskleding en werkkleding die normaliter slechts in dumpza- ken is te verkrijgen. Etec Supply was tot voor kort tegenover de Safety Shop gevestigd. Sinds 1994 heeft deze onderneming zich gespeciali seerd in de verkoop van persoonlijke be schermingsmiddelen. Op dit gebied heeft zich de afgelopen paar jaar een ware evolutie voorgedaan. Vandaag de dag gaan functionaliteit en mode, ook op het gebied van persoonlijke beschermings middelen, hand in hand. Dat komt vooral tot uitdrukking op het gebied van be drijfskleding, veiligheids- en bescherm- brillen en bij veiligheidsschoenen. Mo derne en elegante modellen, met een hoog draagcomfort en van een uitsteken de kwaliteit worden vanuit deze vesti ging aan tal van bedrijven en instellingen in de regio geleverd. De diversiteit in het assortiment had tot gevolg dat er een ruimte-tekort dreigde te onstaan, met als gevolg dat niet alles uit voorraad leverbaar was. „Voor de klant, die je juist wilde laten zien dat het imago van plomp en saaie modellen, in middels tot het verleden behoort, was het etaleren van enkele modellen niet vol doende. Vandaar dat wij al geruime tijd op zoek waren naar een ruimer onderko men", aldus eigenaresse Edith Stikkers. „Als zo'n onderkomen dan ook nog eens tegenover je huidige vestiging ter be schikking komt, is dat een kans die je niet voorbij mag laten gaan". Eigentijdse kleding „De ruimte die ons nu ter beschikking staat, stelt ons niet alleen in de gelegen heid om juist die diversiteit op het ge bied van persoonlijke beschermingsmid delen te demonstreren, maar ook om het assortiment te verbreden. Op basis van een gedegen marktonderzoek hebben wij mogen concluderen dat er op het eiland behoefte bestaat aan een kledingzaak waar het accent vooral ligt op bedrijfs kleding. En voor de jeugd ontbrak het hier duidelijk aan een zaak waar kleding, die normaliter slechts in dumpzaken is te verkrijgen, kan worden gekocht. Heel bewust hebben wij dan ook vrijetijdskle ding en dumpkleding in ons assortiment opgenomen. Daarmee geven wij nog eens duidelijk aan dat de Safety Shop er Op zaterdag 5 april 1997 presen teert de blokfluitafdeling van de muziekschool 'Goeree-Overflak kee' zich met een groots concert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs is uw gift, die gevraagd wordt om de onkos ten te bestrijden. In de periode dat docente Elly Bakker werkzaam is aan de muziekschool heeft ze met haar instrumenten een belangrijke plaats verworven binnen deze instelling. Met veel enthousiasme en met vee! vak kennis wordt er blokfluitles gegeven aan een grote groep leerlingen. Waren op eerdere uitvoeringen in het Diekhuus de beginnende leerlingen te horen; nu ko men de gevorderden aan de beurt. Op een veelheid van fraaie instrumenten van allerlei afmetingen geven zij een ware expositie van de mogelijkheden van de blokfluit. Belangrijk is dat dit gebeurt in een goed klinkende ruimte. Om deze re den lag de keuze voor de Exoduskerk zeer voor de hand. Wie werken er allemaal mee? Binnen de blokfluitafdeling zijn drie ensembles aktief. Het zijn de ensembles 'Tibiarum Cantus', 'Het Groot Blokfluit Ensemble' en 'Het Cunando Ensemble'. Naast deze ensembles treden er uiteraard veel leer lingen solistisch of als duo op. Verder verlenen het Flakkees Gitaar Ensemble o.l.v. Leo Verkerk, Piet Westhoeve (cla- vecimbel) en Bart Soeters (cello) hun medewerking. Welke muziek kunt u beluisteren? Het is evident dat het zwaartepunt van het pro gramma ligt in het tijdperk van de barok muziek. In diverse Sonates van compo nisten als Bach, Telemann, Purcell en Sammartini is de blokfluit in haar "ele ment. Bijzonder voor veel leerlingen is dat ze deze avond ondersteuning krijgen van een heus basso continuo. De cello en het clavecimbel zijn cruciaal in de barok. Vanuit deze periode worden allerlei uit stapjes gemaakt. De twintigste eeuw wordt aangedaan met een compositie van J. Daamen. Ook klinkt er nog Zuid-Ame rikaanse volksmuziek en een werk van Scott Joplin. Vanzelfsprekend rekenen de uitvoeren den, de docenten, het bestuur en de di- rektie van de muziekschool op een grote belangstelling. Het is elke keer weer heel stimulerend om voor publiek te mogen musiceren. U bent van harte welkom. Op zaterdag 29 maart a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervonn- de Kerkvoogdij van Herkingen. Het op halen begint om 9 uur. Wil u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen. De vorige keer werd er 4270 kg. opgehaald. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. niet alleen is voor bedrijven en instellin gen, maar ook voor privé-personen het nodige heeft te bieden. Openingstijden De Safety Shop aan de Voorstraat in Me lissant is vooralsnog geopend op woens dag- en donderdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur, op vrijdag van 09.00 tot 17.30 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag van 09.00 tot 15.00 uur. Afgekeurd - Goedgekeurd De Steen Die de bouwlieden ver worpen hadden, is tot een Hoofd des hoeks geworden. (Psalm 118:22) De hoeksteen. Aan een oosters gebouw is die van het hoogste belang. Hij moet twee muren die ha^s op elkaar staan, bij elkaar houden. Een soort fundering die het gebouw moet beschermen tegen storm en regenvlagen. Zoals de hoeksteen het gebouw draagt en steunt, zo is Christus het Fundament van Zijn Gemeente. Hij is de Rots waarop Zijn Gemeente gebouwd is, en de poor ten der hel zullen haar niet overweldigen. Wat er ook gebeurt, het vaste Fundament Gods staat! Maar dat die Steen er ligt is niet vanzelf sprekend! Want de bouwlieden hadden die Steen afgekeurd. Ze konden Hem niet gebruiken. Ze vonden Hem ongeschikt. Ze doemen voor ons oog op: de oversten van de joden, de ouderlingen, de over- priesters, de schriftgeleerden. Hij is des doods schuldig! Kmist Hem, kruist Hem! En ze konden weten wat ze deden. Want de Heere Jezus Zelf heeft het hun gezegd toen Hij de gelijkenis had uitgesproken van de boze landlieden die de zoon bui ten de wijngaard wierpen: „Hebt gij nooit gelezen in de Schriften: de Steen Die de bouwlieden verworpen hebben, is geworden tot een Hoofd des hoeks"? Hoe kwam het toch, dat de bouwlieden van Israël deze Steen afkeurden? Wel, omdat Hij niet overeen kwam met de voorstelling die ze van Hem gemaakt hadden. Ze ver wachtten een held die verlossen zou, maar Hij was een worm en geen man. Ze ver wachtten een koning die op een paard zou rijden, maar Hij kwam Jeruzalem binnen op een ezel. Wat moesten ze beginnen met zo'n Messias? Bovendien, ze waren door Hem op hun tenen getrapt. Inplaats van hun raad, hun advies te vragen, slingerde Hij hen in het gezicht: ,,Wee u, gij Farizeeërs en Schriftgeleerden, blinde leidslieden der blinden". Vreselijk, hè, dat de bouwlieden, de offi ciële leiders van Israël, de door God ge geven Steen hebben afgekeurd... Ja, maar hebt een plaatsje voor Christus? Kunt deze Steen gebruiken? Past Hij in uw bouwplan? Met al onze godsdienstig heid en rechtzinnigheid zijn we toch óók vijanden van het kruis? Er is toch voor alles plaats in ons leven, behalve voor Hem? Wat een wonder, die Steen, zo smadelijk verworpen, is door God gelegd tot een Hoofd des hoeks. Ze hadden Hem weg geworpen, uitgeworpen, naar de heuvel van de misdadigers. En ze dachten dat ze nu van Hem af waren. Maar op de derde dag ging het graf open. Kwam de Vorst des levens tevoorschijn uit de plaats van de dood. De Steen, op aarde afgekeurd, is in de hemel goedgekeurd. God heeft Hem opgewekt uit de doden. Hem gege ven alle macht in hemel en op aarde. Hem een Naam gegeven boven alle naam. De meest verachte Steen is de meest belangrijke Steen geworden. Het middelpunt en het sieraad van Zijn Gemeente. Als de Vader Hem zo uitermate ver hoogd heeft, zouden wij Hem dan ook niet uitermate moeten verhogen? Als Hij de ereplaats gekregen heeft in Zijn Ge meente, zou Hij dan ook niet de hoogste plaats moeten hebben in ons leven? Die Steen, door mensen verworpen, wordt nu zo dierbaar voor het geloof. Op Hem moet ons levenshuis gebouwd wor den, wil het bestand zijn tegen de storm van het gericht. Als levende stenen ge bouwd tot een geestelijk huis. Daarover zal Gods Gemeente, nu en straks, zich verwonderen. „Het is een wonder in onz' ogen, Wij zien het, maar doorgronden t niet" Bergambacht W. van Gorsel Weer voorjaar Zoals een knop zich koestert in de zon, zich openvouwt om te ontvangen, zo leeft er in mijn hart een diep verlangen, zo keert mijn ziel zich naar de Bron, waar water is om onderweg te leven, waar bomen staan die goede vruchten geven. O Lam van God Hoe zyvaar, hoe diep, hoe lang moet U nog lijden? De dag, zo boos, zo bang, wil niet verglijden. De dag, een eeuwigheid, omhelst nu al het kwaad. O kelk vol bitterheid en menselijke haat. Gods toorn, door U getorst, de helse smarten.' 't Maakt U tot Levensvorst, vernieuwer onzer harten. O Lam van God, Zo hebt U opgezocht, wat was verloren. En eeuwig vrijgekocht, wie U behoren. Uit: Wim Plomp, Een zilvermeeuw in gouden zon. Uitgeverij Boeken- centrum, Zoetermeer. Paper back. 46 pag. Prijs f 14,50. Op 10 mei is er weer een rommelmarkt op het terrein van de voetbalvereniging W.F.B. te Ouddorp. Heeft u spullen voor de rommelmarkt, dan kunt u dit bij het voetbalveld brengen. Heeft u problemen om dit hier te brengen, dan kunt u ook bellen om de spullen op te laten halen. Neemt u dan contact op met een van de volgende personen: Piet 't Mannetje, tel. (0187) 492954. Frans Nag- tegaal, tel. (0187) 493392. Leen Mierop, tel.(0187)681012. Zaterdag 22 maart vond in Cultureel Centrum 'de Merel' In Rockanje de regionale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd plaats met vijf deel nemers van basisscholen van Goeree- Overflakkee. Deze Nationale Voorlees wedstrijd is een initiatief van Stichting Lezen (het landelijk platform voor leesbevordering) in samenwerking met de Stichting CPNB (Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek) en het NBLC (Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum) en probeert een sti mulans voor het voorlezen en lezen te zijn. Basisscholen hebben het afgelopen na jaar voorleeswedstrijden georganiseerd en een winnaar gekozen uit groep 7 en 8. De openbare scholen op Goeree-Over flakkee hebben daarna een onderlinge wedstrijd georganiseerd waarvan de drie beste kandidaten zijn aangemeld voor de regionale ronde. Dit waren: Sophia van de Hoek (Inktvis-Dirksland), Maartje Meyer (D'n Tuun-Middelharnis) en Fleur Bulthuis (Buten de Poorte-Goede- reede). Tim-Erik Roos was de afgevaardigde voor de Daltonschool te Middelharnis en de Albert Schweitzerschool uit Stad aan het Haringvliet werd vertegenwoordigd door Richard de Gans. De zes overige kandidaten waren kinde ren van basisscholen uit Voome-Putten. Elf kinderen lazen ieder zo'n vijf minu ten voor uit een zelfgekozen boek. Er waren grappige, griezelige en verdrietige verhalen zodat het jureren geen gemak kelijke taak was. Zo las Tim-Erik een stuk voor uit Con fetti Conflict van Carrie Slee, een eigen tijds verhaal met voor kinderen herken bare problemen. Richard had gekozen voor een verhaal uit Op je kop in de prul- lebak van Guus Kuijer. Hij kroop werke lijk in de huid van het meisje Madelief en gaf een schitterend-beeld van haar. Sophia van de Hoek las een aangrijpende scene uit Blauwe Plekken van Anke de Vries. Het was muisstil in de zaal toen ze beschreef hoe de moeder over haar toe ren raakt en haar dochter ernstig mishan delt. Fleur had gekozen voor een spannend hoofdstuk uit Oorlogswinter van Jan Ter- louw: een bericht voor het ondergronds verzet moest bij de juiste personen ge bracht worden en er zat nogal wat tegen. Toon Teilegen is de auteur van Toen nie mand iets te doen had, een bundel met juweeltjes van dierenverhalen. Maartje las twee verhalen voor, waarin Mossel Eekhoorn uitnodigt voor een rustig feest je en waarin Hommel en Mier ruzie krij gen over wie er gelijk heeft (ze vinden namelijk dat de ander gelijk heeft). Elke deelnemer werd na het voorlezen toegezongen door het publiek met een speciaal 'Voorleeskampioenlied'. Zo voelde ze zich allemaal even kampioen en dat waren ze ook eigenlijk allemaal. Het niveau van het voorlezen lag op een hoog peil en als men zag hoeveel plezier de kandidaten hadden, dan is het doel van deze wedstrijd zeker behaald. De jury, bestaande uit de dames M. Vis- scher (schrijfster van kinderboeken), R. Bosua (burgemeester van Bemisse) en de heer M. Oudshoff (direkteur Stichting Twee Hondjes) had de moeilijke taak om een juryrapport op te stellen. De onder linge verschillen waren zo klein dat er uiteindelijk 8 kandidaten een vierde prijs kregen. Met een aandenken en een dave rend applaus werden ze geëerd. Richard van de Albert Schweitzerschool kreeg heel terecht de derde prijs, het was knap om in vijf minuten voorlezen zo duidelijk een sfeer te beschrijven. Maartje van D'n Tuun mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. Een van de juryleden zei tegen Maartje dat ze haar graag naast haar bed zou willen hebben als ze ziek zou zijn, zo'n plezier was het om naar Maartje te luisteren. Sonja Prins uit Zuidland die een griezelig stuk voor had gelezen uit Nooit de buren bijten van Paul van Loon werd als win naar bekroond. Zij gaat door naar de pro vinciale ronde die op zaterdag 12 april in Zoetermeer gehouden gaat worden. De landelijke finale vindt plaats op 14 mei in Muziek Centrum Vredenburg in Utrecht. Wie weet is Sonja daar de verte genwoordigster van Zuid-Holland! -11- Want Toontje kleedde zich het liefst zo luchtig mogelijk, zelfs in de winter. En toen moest zij er ineens aan denken, dat zij zich nauwelijks nog kon voorstellen hoe de winkel van Smalbil er van binnen uitzag... Die avond, na sluitingstijd, toen haar vader al was gaan slapen, nam Toon Zwaantje de hand. „Kom eens", zei hij. Verbaasd liet zij zich meevoeren, de kamer uit en de gang door naar buiten, tot op de stoep voor de ramen van de gelagkamer. En daar wees Toontje op de witte letters op het glas. „Zie je dat?" vroeg hij. Terwijl zij met haar blik de richting van zijn hand volgde, drong het tot haar door, dat hij dezelfde woorden had gebmikt van enige uren geleden, toen hij haar opmerkzaam had gemaakt op de etiketten op de pakjes voor de dokter en Smalbil. Er brand den nog twee lampen in de gelagkamer, die de ramen behoorlijk verlichtten, maar toch moest zij haar gezicht tot vlak voor het glas brengen, om de letters, die voor het grootste deel waren weggesle ten en verbleekt, te kunnen lezen. „Per maat en per glas", las zij hardop. „Juist", zei Toontje, „per maat en per glas". Hij wachtte even, om de sigaar, die uitgedoofd tussen zijn lippen hing, weer aan te steken. „Per maat en per glas", herhaalde hij daarop. „Maar wie hier weet dat eigenlijk? Per glas, o ja! Naar mijn zin zijn er nog steeds een paar, die dat tè goed weten! Want dat kan ook, zie je? Enfin, ik leer het ze nog wel af! Maar per maat? Gabe heeft mij een aantal namen genoemd, Zwaantje! Waarom komen die mensen niet hier?" Hij nam opnieuw haar hand. „Kom mee", zei hij. Ze gingen naast elkaar naar binnen. Toontje leidde haar door de gang en de keuken naar het achterhuis, waar de deur van de grote kelder was, die onder de hele herberg doorliep. Zwaantje huiverde licht toen hij haar voorging, de trap af. Zij kwam er maar zelden, en dan alleen in de winter, voor de kolen. Er was een kleine, zinde lijke kelderkast in de keuken, koel genoeg voor het bewaren van levensmiddelen. De grote kelder joeg haar altijd angst aan, sinds er in de halve duistemis eens een rat over haar voeten gelopen was. Bij het vage schijnsel van een enkele, onbedekte peeriamp, die aan een eindje draad afhing van het plafond, zochten ze zich een weg tussen kisten met lege fles sen door. Ergens in een hoek lag nog wat brandstof en een stapel aanmaakhout. Tegen een der wanden hing het verroeste frame van een fiets. Het rook er naar bier en schimmel. Toontje bleef even staan, rondkijkend. Toen trok hij haar mee, langs de biervaten, waarvan de leidingen, nat, en grillig gevormd, naar boven liepen en in het plafond verdwenen. Daar moest dus het buffet zijn, dacht zij. In de hoek tegenover de vaten bleef Toontje staan. Zijn blik ging langs de vuilwitte wanden, met de uitgeslagen vochtplekken. Toen knikte hij. „Ja", zei hij, meer tot zichzelf dan tot Zwaantje, „hier moe ten ze komen". Zwaantje keek hem verbaasd aan. „Wat bedoel je eigenlijk?" vroeg zij met grote ogen. „De rekken", zei hij. „De rekken voor de flessen. Snap je?" „Nee", zei Zwaantje eerlijk. Zij dacht aan de kasten onder het buffet, waarin de voorraden voor de her berg lagen. Zij wees naar boven, in de richting waar de tapkast moest zijn. „Je hebt daar toch mimte ge noeg. Toon?" Hij lachte een beetje grimmig, terwijl hij een arm. om haar heen legde. Onbewust drong zij zich dichter tegen hem aan. Zijn gezicht, dat de laatste tijd vaak zo peinzend had gestaan, vertoonde nu een trek van grote vastberadenheid. Hij had een plan, voelde zij, en zij wilde hem daarbij helpen, als zij kon. „Ruimte genoeg?" zei Toontje. Hij gebaarde druk met zijn vrije arm. Een schaduw sprong groot en haast angstaanjagend over de wand. „Ruimte ge noeg? Voor de gelagkamer, ja.maar niet voor de slijterij..."Hij lachte even. „Gabe vertelde me nog het een en ander", vervolgde hij. „Het is de moeite ward. Zwaantje, wat door Zaagdrager hierheen wordt gestuurd..." In de huiskamer, bij het glas melk, dat ze elke avond dronken voor ze naar bed gingen, zette hij haar zijn plannen uiteen. Hij wilde aan het werk gaan; hij wilde de uren, die hij tot nu toe in ledig heid had moeten doorbrengen, produktief maken. Hij zou zo spoedig mogelijk zorgen voor een voor raad wijnen en likeuren, maar niet te veel ineens; hij moest eerst voorzichtig aan, en dan wilde hij begin nen. Hij zou adverteren en circulaires verspreiden, en hij wilde er ook zelf op uit, in het dorp en de omgeving. Gabe had hem argeloos namen genoemd van mensen, bij wie hij regelmatig zendingen van Zaagdrager moest afleveren. Zwaantje keek hem blij en bewonderend aan, en dit deed zijn enthousiasme nog hoger oplaaien. Men sprak steeds over de herberg, mar wist Zwaantje wel, dat 'De Koene Jager' eigenlijk helemaal geen herberg was? Logeerkamers waren er niet. Wat? Dat kleine kamertje op zolder? Had daar wel eens iemand gelogeerd? Ja, herinnerde Zwaantje zich, dat was vroeger wel eens voorgekomen, in de tijd toen haar moeder nog leefde. Er had in de herfst wel eens een van die stadse heren geslapen, die hier kwamen jagen. En ook had er eens een handelsreiziger overnacht, wiens auto defect was geraakt, 's avonds laat, toen er geen bus meer naar Westeroord ging. Maar dat alles was al lang geleden. Haar vader was de laatste jaren niet zo erg actief meer geweest, voegde zij er eerlijk aan toe. Toontje had onmiddellijk een verontschuldiging voor zijn schoonvader. „De een loopt nu eenmaal harder van stapel dan de ander", zei hij, „en met de jaren zakken we allemaal af. Zwaantje". Hij bewon derde haar eerlijkheid, maar hij wilde haar niet tref fen in de gevoelens voor haar vader, en het schonk hem een gevoel van voldoening, toen hij merkte, dat zijn woorden haar goed deden. „Maar dat ka mertje", zei hij peinzend. „Dat is toch ook helemaal niet geschikt om er iemand te laten logeren? Er zit een bedstee in. Dat zijn de mensen uit de stad niet meer gewend!" Het werd erg laat die nacht. Toontje praatte opge ruimd over zijn plannen, en Zwaantje luisterde met een blij gemoed. Zij vergat zelfs te spreken van het geen zij die avond zelf had overdacht, en eerst toen ze al in de slaapkamer waren, keerde het in haar herinnering terug en begon zij er over. Toontje stond zich nog uit te kleden, en zij lag al in bed, toen het haar te binnen schoot. „Toon", zei zij, „misschien weten de meeste mensen niet eens meer wat er op onze mit staat; het is ook bijna niet meer te lezen. Maar wat Gabe zei is waar! Er is hier niet veel keuze. Weet je, dat ik eigenlijk nooit bij... bij Smalbil in de winkel kom?" Hij begreep onmiddellijk wat zij bedoelde, en hij bewonderde haar er om. Hij ging op de rand van het bed zitten en dacht na. Zijn gezicht stond een tijd lang heel ernstig, maar toen verhelderden zij trek ken tot een glimlach. „Je bent toch, hoop ik, niet van plan om maandag al naar hem toe te gaan?" vroeg hij met goed gespeelde angst. „Maandag nog niet", zei Zwaantje ernstig. ,,Ik denk, dat het wel dinsdag of woensdag zal worden". Zij begon eensklaps te lachen. (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3