EnivnDEn-iiiEmi/5 Bouw 'Westplaat' gaat in augustus beginnen 5£^£^- St. John's College Choir Cambridge geeft passieconcerten in Nederland 'Flakkeese impressies' van Co Schellevis Kleding- en speelgoed beurs DE PAASHAAS Koninklijke Schelde Groep houdt op zaterdag 12 april open huis tijdens Zeeuwse Vlootdagen 3e Blad VRIJDAG 21 MAART 1997 No. 6587 Eerste woningen worden aan Kraaijensteinsedijk gebouwd bouw van woningen in de Everdina- polder te Sommelsdijk zal in augustus as. beginnen. Dit bleek tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ontwik keling. Aan weerszijden van de Kraay- ensteinsedijk zullen dan ruim 90 woningen verrijzen. De grond waarop de bouw zal plaatsvinden is eigendom van de familie Zwanenburg. Inmiddels is er overeenstemming over de ver koop hiervan. De gemeente zal op haar beurt de grond weer verkopen aan de Maatschap Habo/Roos, welke na de zomervakantie zal beginnen met de realisering van de bouwplannen. Het gebied waar gebouwd zal gaan wor den bevindt zich aan weerszijden van de Kraayensteinsedijk. Een gedeelte van de woningen komt achter het bedrijventer rein van Sommelsdijk. Het andere gedeelte komt aan de overzijde van de Kraayensteinsedijk, vanuit Sommelsdijk komende, links van de weg. Het is de bedoeling dat er ruim 90 woningen wor den gebouwd, waaronder 8 sociale koop woningen, 5 vrije sector woningen en een complex van 7 appartementen. Dit complex zal onderdeel uitmaken van een rij woningen die langs de Kraayensteins edijk zullen worden gebouwd. In de overeenkomst met de ontwikkelaar Habo/Roos is overeengekomen dat de sociale koopwoningen bij voorrang toe gewezen zullen gaan worden aan inwo ners uit de gemeente Middelhamis, die dan uiteraard bovendien vanwege hun inkomens- en vermogenssituatie in aan merking komen voor een bijdrage. Om de kopers van de woningen te vrijwaren voor onverwachte risico's, zoals faillis sement van de bouwer, is de maatschap verplicht de woningen en appartementen te leveren met garantie- en waarborgre- geling(en) van de Stichting Garantie Instituut Woningbouw (GIW). Geliberaliseerd De heer van de Ketterij (SGP) vroeg zich af of die voorkeur voor eigen inwoners met betrekking tot de 8 sociale koopwo ningen nu wel hard gemaakt kon worden in een geliberaliseerde gemeente als Middelhamis, waar tot nu toe nooit naar dit soort zaken is gekeken. De heer Van Rij had er grote moeite mee. "Ik ben er niet gelukkig mee dat m.b.t. de sociale koopwoningen 'eigen volk' eerst de keus krijgt." Bovendien konstateerde hij dat in het totale bouwplan 'Westplaat' van ruim 30% sociale woningen in de sociale sec tor wordt uitgegaan, terwijl er in het bouwplan aan de Kraayensteinsedijk nog niet eens 10% wordt gehaald. Wethouder mevr. Van Eek beaamde dat in Middel hamis tot nog toe niet werd gekeken bij de verkoop van sociale koopwoningen, of men inwoner van de gemeente was, maar dat hier vanwege regelgeving niet meer aan te ontkomen is. Het aantal sociale koopwoningen is inderdaad in dit plan wat aan de magere kant, maar in het totale bouwplan 'Westplaat' zal er toch naar gestreefd worden om het percentage wel te halen. Mevr. Van Eek: "Wij zullen ons best er voor doen, maar het hangt sterk af van de ontwikkelingen. Wanneer het Rijk alle mogelijkheden van subsidies gaat stop zetten, dan zullen we het niet halen. We doen ons best, maar we kunnen het niet alleen!" De heer Van der Kamp vroeg hoe het gaat met de aan- en afvoer van materia len naar de bouwlokatie. Bouwverkeer door de pas gerenoveerde Krakeelstraat achtte hij hoogst ongewenst. Daar was de wethouder het hartroerend mee eens. Ze kon dan ook geruststellend antwoorden dat het de bedoeling is dat het vrachtver keer zoveel mogelijk via de Prutweg naar de bouwlokaties zal gaan. "Daar zullen met de projektontwikkelaar af spraken over gemaakt worden." Daar er nog heel wat bestuurlijk werk moet worden verricht voordat een en ander de raad zal kunnen passeren, de grond dan nog bouwrijp zal moeten wor den gemaakt en er een goede aansluiting op de Prutweg zal moeten worden gere aliseerd, vroegen de commissieleden zich af of er inderdaad in augustus as. al met de bouw van woningen zal kunnen worden begonnen. Wethouder Van Eek gaf aan dat augustus de bouw zal beginnen. "Wij gaan daar nog steeds van uit. Het moet kunnen!" ^'^^'i.>"^- ^^^j^^ï'j''^ ^'^.f/'-.;^.^" Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. PnSEN PlNKiJEHEN Wanneer vallen Pasen en Pinksteren in 't jaar 2000. Antwoord: Pasen op 23 en 24 april, Pinksteren op 11 en 12 juni 2000. Noteer het maar goed, want elders vindt u die data niet zo gemakkelijk. MüOE mnoEU Ik begrijp maar niet hoe ik maar steeds koude handen heb terwijl anderen geen ziertje last hebben van winters met sneeuw en vorst. Zelfs dikke wanten en gevoerde handschoenen helpen mij niet. Antwoord: Tja, de één tobt met ijskoude handen of voeten, terwijl anderen geen erg hebben in een lagere temperatuur. En sommigen vallen flauw van de hitte als hun familieleden zich juist behaaglijk voelen. Het verschil valt niet louter te wijten aan de lichaamstemperatuur. Het onderscheid schuilt vooral in hartfre- quentie, bloeddruk, doorbloeding van de huid, kwaliteit van het bloed, de lymfe en andere lichaamssappen, dikte van de huid en de aard van het individu. Zo speelt de erfelijkheid een rol, maar ook de leeftijd, geslacht, beroep, tempera ment, leeftijd, kleding, ontspanning en evt. dieet. Gelukkig kan de mens met woorden aangeven wat hij doet, voelt en ondergaat. Vandaar dat de psychische in vloeden bij de mens vrij goed bekend zijn. Wij weten, dat we niet te dicht bij de kachel moeten gaan zitten, want dan probeert ons lichaam onze huid weer af te koelen. Een koude douche daarente gen zou veel beter zijn om ons inwendi ge kacheltje op te stoken! Als praktische raad kunnen wij u adviseren met koude ledemateh nooit stil te gaan zitten, maar er zoveel mogelijk mee te bewegen. Ga er geregeld wisselbaden mee nemen, het laatst in koud water, en wrijf de handen flink droog. Sla de armen af en toe met kracht over elkaar, zodat de bloedsom loop wordt bevorderd. Help dat niet, dan wil uw huisarts wel eens een aderverwij- dend of bloedverdunnend middeltje ge ven. f F« cma RIS caFSwu Mijn opa en oma kregen in 1990 een citer als huwelijkscadeau. We weten niet of de citer toen nieuw was. De citer zou echter grondig opgeknapt moet worden. Kunt u mij een adres geven? Wat zou de waarde van de citer zijn? Antwoord: De waarde kan onmogelijk beoordeeld worden zonder het instru ment gezien te hebben en de juiste leef tijd te hebben bepaald. Het beste kunt u zich in verbinding stellen met een mu ziekinstrumentenreparatiebedrijf. Wij hebben twee adressen in uw omgeving gevonden: M. J. van Dam, Chr. de Vries- laan 31, 3241 GC Middelhamis, 3241 GC Middelhamis, tel. (0187) 485981 en G. J. van Egmond, Adm. de Ruyterstraat 58c, 3262 XE Oud-Beijerland, tel. (0186) 617772. UEIP7 öniEPPRiK? Ik kreeg de injectie tegen griep. Hoe kan het dan dat ik me nu toch grieperig voel en het bed moet houden? Antwoord: Dat zal geen échte griep zijn, maar een verkoudheid met een paar gra den verhoging. Voor het influenza-vac- cin worden afdoende vernietigde virus sen gebruikt. Die kunnen u dus zelf geen kwaad meer doen, omdat er geen leven meer in schuilt. Alleen ons inwendige afweersysteem reageert op zulke kleine deeltjes van het dode materiaal. Het gaat een tegengif fabriceren, dat dit vims on schadelijk maakt. Het is wel denkbaar, dat iemand met een andere griepstam be smet wordt, maar dan krijgt hij een hoge koorts en wordt die patiënt echt zwaar ziek. Gelukkig weten de bacteriologen dat wel op tijd. De kans op complicaties wordt evenwel door een tijdige inenting sterk verminderd. op bezoek in Dirlisland Op maandagmiddag Tweede Paasdag 31 maart zal de Paashaas een bezoek bren gen aan Buurtvereniging 'WEST' te Dirksland. Vanaf 13.30 uur zijn alle kinderen van harte uitgenodigd om samen met vader en moeder of opa's en oma's eieren te komen zoeken. Bij slecht weer komt de Paashaas ook en dan zullen de eieren in de Victoriahal worden verstopt. Daarnaast hebben de medewerkers van Buurtvereniging 'WEST' weer een leuk Paas-Knutsel-programma voorbereid. ViM(t BLUFT P0C%'7 Wij hebben veel katten rondlopen op de boerderij, maar als ze oud of ziek zijn, verdwijnen ze. We zien nooit dode kat ten, tenzij ze verongelukt zijn. Weet u soms waar die zieke dieren blijven? Antwoord: In tegenstelling tot de hond sterft de kat niet graag bij mensen in de buurt. Als zij haar einde voelt naderen, zoekt ze een veilige plek die voor ons meestal onvindbaar is. We weten dat, omdat die plaatsen soms zo droog zijn dat de lichamen mummificeren. Verder zijn er resten gevonden bij de sloop van schuren en stallen, maar ook in wonin gen onder vloeren, tussen oude rommel in hoeken of gaten, en in de vrije natuur tussen takken en onder de bladeren. In het laatste geval doen andere dieren en aaszoekende insekten het laatste werk. Van 29 maart t/m 17 mei 1997 zullen in het Röderhaus te Goedereede 'Flakkeese Impressies' van Co Schellevis te zien zijn. Wie een verrassing wil beleven, mag deze expositie zeker niet verzuimen. Dat Co er van jongs af aan schik in had om te tekenen konden zijn familie en kennis sen positief waarderen, omdat zo menigeen gratis aan een fraaie muurversiering kwam. Pas toen hij op latere leeftijd een schildercursus bij het Diekhuus volgde, kwam zijn ontwikkeling in een stroomversnelling. Zijn werk werd rap anders. Geen wonder want wie Co kent weet met welk een indmkwekkende openheid en nieuws gierigheid hij alles in zich opneemt, om het aansluitend met de voor hem typische grondigheid stap voor stap te beproeven. Deze grondigheid heeft hij nu ook bij zijn nieuwe werk met veel succes toegepast. Het Flakkeese landschap is ais het ware van al zijn kanten bekeken en gewogen. De Stad- en Polder-landschap is door zijn schilderkunstige ingreep opnieuw ontstaan. Zijn getuigenis en liefde voor zijn Flakkee, het landschap dat hij kent als geen ander, zullen ook toeschouwers die met moderne kunst weinig vertrouwd zijn, veel kijkple zier geven. CO SCHELLEVIS heeft met zijn nieuwe werk een extra dimensie aan Flakkee gegeven. Openingstijden van Galerie 'Het Röderhaus', Noordzijde Haven 13 te Goedereede: woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur en op afspraak: telefoon (0187) 493077. Het St. John's College Choir Cambridge geeft in de week voor Pasen onder het thema 'Passion for Music' vier con certen in Nederland. Deze Holland Tour 1997 vindt plaats in kerken te Amsterdam, Groningen, Maassluis en Har derwijk. Het St. John's College Choir Cambridge wordt algemeen beschouwd als één van de drie beste jongens koren ter wereld. Het optreden is uniek, omdat het koor maximaal drie keer per jaar Engeland verlaat voor een concertserie. Het eerste optreden vindt plaats in de Amsterdamse Wester- kerk op vrijdag 21 maart. Daarna volgen Groningen (zaterdag 22 maart, Martinikerk), Maassluis (maandag 24 maart. Grote Kerk) en Harderwijk (dinsdag 25 maart. Grote Kerk). In alle gevallen is de aanvang 20.00 uur en gaan de deuren al om 19.15 uur open. De toegangsprijs bedraagt 30,-. Kaarten zijn in de voor\'erkoop verkrijgbaar bij Broekmans Van Poppel (Amsterdam), Riemer Walinga (Ermelo). Op het programma staat zowel passiemuziek als ook andere stukken uit de kerkelijke koortraditie. Het koor, dat momenteel uit 16 choristers (jongens van 9 tot 13 jaar) en 14 choral cho- lars (jongens van 18 tot 22 jaar) bestaat, zal werken zingen van onder andere De Lassus, Byrd, Bax, Duruflé, Mendelssohn, Poulenc en Walton. Koorleider is dirigent Christopher Robin son, die sinds 1991 de muzikale scepter zwaait bij het wereld beroemde jongenskoor. Eeuwenlange traditie Het St. John's College is één van de oudste universitaire colle ges van studiestad Cambridge. In 1511 ontving het de rechten en privileges van een academisch college. Vanaf die tijd is er altijd een koor aan het college verbonden geweest, met als voornaamste taak: het dagelijks zingen tijdens de erediensten in de kapel van het college. Deze eeuwenlange tradities wordt ook in 1997 in ere gehouden: het koor werkt dagelijks mee aan de diensten in de eigen kapel. Opkomst Sinds de opkomst van geluidsdragers als lp en cd heeft het St. John's College Choir Cambridge een grote ontwikkeling door gemaakt. Het koor heeft honderden opnames gemaakt, die we reldwijd op de markt zijn gebracht. In de laatste deceimia zijn tournees gemaakt naar alle werelddelen. In 1975 stond het koor geprogrammeerd op het Holland Festival en in 1989 zong het tijdens het Koninginnedag-concert in Paleis Noordeinde te Den Haag. Omdat de koorleden jeugdig zijn en net als hun leeftijdsgenoten leerplichtig, mogen zij niet vaker dan drie maal per jaar optreden in het buitenland. Strenge selectie Chroristers en choral scholars worden niet zomaar toegelaten tot het koor. Jaarlijks vinden er uitvoerige stemtests plaats, waarbij alleen de allerbeste zangers worden geselecteerd. Daarbij ontvangen de jonge choristers tevens tegen sterk ge reduceerd tarief toegang tot de koorschool. De wat oudere choral cholars (voor de alt-, tenor- en baspartijen) krijgen in ruil voor hun muzikale diensten een korting op de studiekosten aan het St. John's College. Veel voormalige leden van het jon genskoor worden in hun latere leven beroepszanger. OUDDORP - Peuterspeelzaal de Gomet organiseert op zaterdag 19 april 1997 zijn jaarlijkse kleding- en speelgoed- beurs. De beurs wordt gehouden in M.f.g. Dorpstienden aan de Dorpstienden 3 te Ouddorp en duurt van 09.00 tot 12.00 uur. Om 10.30 uur worden de prijswin naars bekend gemaakt van de loterij die De Gomet georganiseerd heeft. Wie spullen aan te bieden heeft, kan ze op dinsdag 15 april of donderdag 17 april a.s. tussen 19.30 en 21.00 uur inle veren bij peuterspeelzaal de Gornet, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Vrijdag 18 april a.s. kunnen grote spul len (campingbedjes, box, bedjes enz.) worden gebracht van 19.30 tot 20.30 uur. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal en een deel voor de aanbieder. Voor eventuele verdere informatie kunt u contact opnemen met de volgende tele foonnummers: (0187) 683997 of (0187) 683344. Jeugd-stuif-in-Stellendam 'Jeugd-stuif-in-Stellendam' en 'De Scha- kelclub' ontvangen op zaterdagavond 22 maart 1997 PODIUMGROEP 'EIGEN WIJS' met het thema 'Dat maak ik zelf wel uit'. Toegang gratis, zaal open 19.00 uur, aanvang 19.45 uur. Iedereen, vanaf 12 jaar, is van harte welkom in 'De Rank', Bosschieterstraat, Stellendam. Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van 17 maart Afdeling 1: J. Looy - B. VisbeenO - 2 A. Doom-B. v. d. Spaan2-0 C. Visbeen - T. GoedcgebuurI - 1 Afdeling 2: J.Non- P. Kom1 - 1 M. Wiegel - B. Grootenboer1 - 1 T. de Geus - H. van HeukelenO - 2 L. Blokland - H. de Geus2 - O Beker, B-poulle: L. Blokland - B. VisbeenO - 2 De Koninklijke Schelde Groep stelt tij dens de Zeeuwse Vlootdagen op zater dag 12 april op het bedrijfsterrein in Vlissingen de Bedrijfsschool en een aantal productielokaties open. Daar mee biedt de onderneming aan een groot publiek een unieke gelegenheid om kennis te maken met de altijd im posante binnenkant van de zware me taalindustrie. De vorige Open Dag vond plaats in 1993. Door de combina tie met de Zeeuwse Vlootdagen hoopt de onderneming zich deze keer aan heel veel bezoekers uit Zeeland en daarbuiten te kunnen presenteren. De volgende lokaties zijn opengesteld: De Bedrijfsschool toont haar praktijkaf delingen van de negen opleidingen in de Metaalbewerking en de Elektrotechniek, met demonstraties op alle vakgebieden. De vraag naar jonge en meervoudig op geleide technici vertoont een sterke groei. Gediplomeerden van de Bedrijfs school vinden doorgaans direct een baan in de regio of daarbuiten. Leerlingen van de Bedrijfsschool winnen regelmatig prijzen bij nationale en inter nationale vakwedstrijden en dragen daar mee de uitstekende reputatie van de school tot ver buiten Zeeland uit. Schelde Gears ontwerpt en construeert tandwielkasten voor de voortstuwing van schepen, voor compressor, pomp- en generatoraandrijvingen voor klanten over de hele wereld, inclusief onderhoud en reparaties voor derden. De fabriek van Schelde Gears toont ver schillende bewerkingen van rondsels en wielen, zoals frezen en slijpen. Er worden momenteel volop tandwielkasten gefabri ceerd voor Nederiandse marineschepen en internationale koopvaardijschepen. Logistiek Centrum Maritiem beheert de opslag en de distributie van onderde len voor de productie van marine- en koopvaardijschepen. Tijdens de openstel ling zijn o.a. verschillende onderdelen te zien van het Sewaco systeem (wapens en elektronica) voor marineschepen. In de scheepsbouwproductie kan de werking van een plasmasnijmachine worden bekeken. Deze machine snijdt (bijna) alle soorten metalen platen, met een maximum afmeting van bijna 14 bij 3 meter. Bijvoorbeeld dek- en huidplaten en schotten voor schepen. Dit gebeurt onder water met een plasmatoorts, die brandt op een combinatie van stikstof en elektriciteit. Dat levert een wonderlijk en spectaculair schouwspel op. Voorts kun nen de bezoekers een CNC-gestuurde snij- en lasrobot aan het werk zien. Expositie van de sectoren Industriële Constructie, Maritiem en Systemen zijn op zaterdag 12 april te zien in dezelfde ruimte, waar ook de expositie van de Koninklijke Marine staat opge steld. Natuurlijk is er alle gelegenheid om tekst en uitleg te vragen. De Schelde Machinefabriek is bij open dagen en rondleidingen altijd weer een publiekstrekker. De imponerende mimte met grote, zware machines en onderdelen en de typische geurenmix van smeermid delen en staal roepen bij de bezoeker ontzag op voor de zware metaalindustrie. Tijdens het Open Huis worden demon straties gegeven van verschillende ma chinale bewerkingen zoals draaien en kotteren. 'Floating Market' op het Scheldeterrein zijn tijdens de Zeeuwse Vlootdagen op 12 april tiental len kramen opgesteld waar drank, etens waren en artikelen met een nautisch tin tje te koop zijn. Voorts presenteren tal van organisaties en bedrijven zich met exposities. Er zijn optredens van fanfares en dmmbands en er is kinderopvang. Bereikbaarheid Het Open Huis van de Koninklijke Schelde Groep is bereikbaar via de toe gangen van het bedrijfsterrein in Vlissin gen voor de Zeeuwse Vlootdagen: aan de Koningsweg en aan de achterzijde van de Parkeergarage Scheldeplein. Van 10 tot 17 uur, uitsluitend op zaterdag 12 april. 1997. Bezoekers wordt aangeraden zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer. Auto's worden verwezen naar verschillende parkeerter reinen. Vanaf het Olauterrein aan de Poortersweg te Vlissingen wordt een pendelbusdienst naar de Koningsweg onderhouden. Automobilisten uit Zeeuws- Vlaanderen wordt aangeraden de auto in Breskens te laten staan op het parkeerter rein bij de Veerhaven. MlDDELHARNIS/SOMMELSDlJK - De °0( ^'V^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9