eiüvhdeii-iiieuws Overdenking Eilanden-Nieuws: uit de Heilige Schrift COV Middelharnis zoekt tenoren Musical De Zwaluw Politie OBS houdt twee verdachten aan van kluisroof Resultaat Bloedafname Nederlandse Rode Kruis Volleybalver. Intermezzo' Good Luck 1 vierde van Nederland DIERENOPVANG HET .KIJKVENSTER ENECO Energiebedrijf R.E.D. organiseert gratis energiebeurs in Middelharnis een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! flakkee verhuizingen b.v. Martin Mans improviseert over Passie en Pasen VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 21 MAART 1997 No. 6587 Blik op kerk en samenleving tj - De Boekenweek - Blasphemie - Een gemiste kans Zelden heeft de Boekenweek, ook in onze kringen, zoveel aandacht gekregen als dit jaar. Sinds 1932 organiseert de 'Commissie voor de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek' jaar lijks een Boekenweek om de verkoop van Nederlandse boeken te stimuleren. Bij aankoop van boeken voor een be paald bedrag krijgt de koper gratis het zogenaamde Boekenweekgeschenk. De organisatoren zijn op het idee geko men de Boekenweek dit jaar het thema te geven: „Mijn God...", terwijl het Boe kenweekgeschenk de titel draagt: „God te boek". Een en ander is gebeurd vanuit de ge dachte dat religie weer 'in de lift' zit. De laatste tientallen jaren was het eigenlijk een beetje gênant wanneer je nog gods dienstig was en naar de kerk ging. Reli gie was hoogstens een persoonlijke hobby of een privé-aangelegenheid. Het werd getolereerd, wanneer het er niet te dik bovenop lag, en wanneer je er een ander niet mee lastig viel. Daarin schijnt een kentering te zijn geko men. Vragen naar het bestaan van God en naar de zin van het leven mogen weer publiekelijk gesteld worden. „God terug in Nederland" kopten sommige kran ten... Het is natuurlijk maar de vraag welke God en welke religie bedoeld wordt. We zouden blij zijn met een herleving van de godsdienst wanneer het ook om de God van de bijbel ging, om de God van Israël en om de God en Vader van Jezus Chris tus. Maar dat is het bepaald niet. Ieder mag zich z'n eigen god denken en voor stellen. Zoeken is ongeveer het hoogste, als je maar niet denkt dat je het ook ge vonden hebt. Het traditionele Boekenbal, waarmee de Boekenweek geopend wordt, is dit keer ontaard in één grote blasphemie. Een be spotting van de enige ware God Die Zich in Christus heeft geopenbaard. Zelfs zo dat de kleine christelijke partijen er ka mervragen over hebben gesteld. Zijn we zó ver gekomen dat alles kan en mag in Nederland? Wanneer de Islam of het Hindoeïsme op deze wijze bespottelijk werd gemaakt, dan zou alles in rep en roer zijn. Dan zouden er processen op gang komen waarin de organisatoren werden beschul digd van discriminatie van minderheden. Maar het christendom mag blijkbaar ongestraft onderuit gehaald worden. De drie Samen-op-Weg-kerken hebben gemeend bij het thema van de Boeken week te moeten aansluiten door een krant uit te geven onder de titel: „Waar vind ik mijn God?" Wat een gelegenheid om op grote schaal te getuigen van de enige ware God Die Zich in Zijn Woord heeft geopenbaard! Maar ook: wat een gemiste kans! Want ook de leiding van de drie kerken komt niet veel verder dan „ieder z'n eigen god". Vragen stellen, maar vooral geen antwoorden geven, want dan ben je te pretentieus, en dus ongeloofwaardig. Wat een afgang, wan neer kerken er niet meer voor durven uit te komen wat ze belijden en waar ze voor staan...! Waarnemer MIDDELHARNIS - Met ruim 40 vrouwen- en slechts 15 mannen stemmen zijn wij als COV uit ba lans. Om ons repertoire (klassieke kerkmuziek) goed te kunnen uit voeren, zijn wij op zoek naar man nen. Met name hebben we behoefte aan tenoren, die ons koor tijdelijk of structureel willen komen ver sterken, bijv. voor een Mendels- sohn-concert of de komende uit voering van de Messiah van G. F. Handel. Als u interesse heeft kunt u contact opnemen met de heer B. Grit, tel. (0187) 483253. Repetities Naast een telefoontje kunt u ook eens langs komen op een van onze repetitie avonden (9 april a.s. wordt de ledenver gadering gehouden en is er geen normale repetitie). Wij oefenen elke woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de aula van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Wat let u om eens langs te komen? Concert 4 april Wilt u ons eerst eens horen? Ook dat kan! Op vrijdag 4 april a.s. werken we mee aan een concert in de Grote Kerk in Zierikzee. Aan dit concert werkt ook een Hongaars koor mee en Wim Diepenhorst zal het orgel bespelen. Op het program ma staan o.a. werken van C. Franck en F. Mendelssohn-Bartholdy. Het concert begint om 20.15 uur en - tenor of geen tenor - iedereen is van harte welkom. Interesse Voor de tenoren onder u maken we ech ter ruim plaats. Zij zijn heel hartelijk welkom. Als u interesse heeft, kom eens luisteren op 4 april of kom langs op een van de repetities. Bellen kan natuurlijk ook. Zingen is een fijne hobby. Iedereen zingt zijn eigen stem, maar met meerdere stemmen bij elkaar in een koor smelten vier aparte componenten samen tot een geheel en klinkend muziekstuk. Dat is een boeiend proces, waarbij iedere keer weer het eindresultaat veel meer is dan de optelsom van de verschillende onderdelen. Als u langs komt, zult ook u dat kunnen ervaren. U bent welkom! Op vrijdagavond 21 maart (vanavond) wOrdt er in ons wijkgebouw 'de Zwa luw' een jeugdmusical gehouden met als thema 'Assepoester' m.m.v. jeugdkoor Apollo uit Nieuwe Tonge. De zaal is zeven uur open en om half acht gaan we beginnen. De kosten zijn 2,00. In de pauze wordt er een verloting gehouden met leuke prijzen. Brengen jullie gerust je ouders mee. Tot vrijdagavond. De K.A. De politie heeft 2 mannen, 23 en 20 jaar, uit Woerden aangehouden die worden verdacht uit het kantoor van een ver pleegtehuis in Rilland, in de nacht van 2 op 3 maart jl. een kluis te hebben wegge nomen. Beiden hebben toegegeven te maken te hebben met de diefstal van de kluis waarin o.a. een bedrag van meerdere dui zenden guldens was opgeborgen. Een derde verdachte in deze zaak is nog steeds voortvluchtig. Daags na de dief stal, 4 maart, werd tijdens een routine controle een personenauto aangehouden waarin drie personen zaten. Al deze personen sloegen op de vlucht. In de kofferbak van de auto trof de poli tie de kluis aan die de nacht daarvoor in Rilland was ontvreemd. Later op de dag werd in de omgeving van Rilland een man aangehouden. Hij viel op omdat hij geen schoenen droeg en op sokken liep. Deze man bleek een van de inzittenden te zijn van de perso nenauto waarin de kluis was gevonden. De man gaf later toe mee geholpen te hebben de kluis, die onder Rilland 'koud was gelegd' opgeladen te hebben in de auto. Op 10 maart jl. werd de tweede verdach te, 23 jaar, in deze zaak in Woerden aan gehouden. Hij werd ingesloten in een bureau in Zeeland. Deze verdachte heeft zich jl. woensdag men verantwoorden over deze zaak voor de rechter in Mid delburg, De kluis met inhoud is inmiddels weer terug bij de rechtmatige eigenaar. ENECO Energiebedrijf R.E.D. organi seert donderdagavond 10 april van 19.00 tot 22.00 uur, vrijdagavond 11 april van 18.30 tot 22.00 uur en zaterdag 12 april van 10.00 tot 16.00 uur een energiebeurs in rekreatiecentrum 'De Staver' te Mid delharnis. Het doel van deze beurs is be zoekers kennis te laten maken met de beste produkten en nieuwste snufjes op gebied van energie en milieu. De ener giebeurs wordt donderdag om 19.00 uur officieel geopend door mevrouw J. G. Sleurink-Rabbinge, burgemeester van Middelharnis. Iedereen is van harte wel kom om de energiebeurs te bezoeken. De toegang is gratis. Installateurs ENECO Energiebedrijf R.E.D. organi seert de beurs samen met installateurs en fabrikanten. Zo krijgen de bezoekers een breed overzicht. Beursbezoekers kunnen zich oriënteren en vrijblijvend offertes aanvragen. De standhouders hebben niet de bedoeling om direct apparatuur te ver kopen. Het energiebedrijf is uiteraard ook met een stand aanwezig. Hier kun nen bezoekers terecht voor adviezen over energiegebruik en energiebesparing. Demonstraties Veel bedrijven geven tijdens de beurs demonstraties en presentaties. Het ener giebedrijf geeft presentaties over wit- goedapparatuur, inductiekoken en het gebruik van de magnetron. Bovendien geeft het energiebedrijf lezingen over centrale verwarming. Voor nadere informatie over de beurs kunt u terecht bij het voorlichtingscen trum van ENECO Energiebedrijf R.E.D., telefoonnummer (078) 633 5900. En het volk stond en zag het aan. (Lukas 23:35a) Wanneer er ergens iets gebeurt, een on geluk, of een opstootje, dan stroomt alles daar meteen naar toe. Je vraagt je af: waar komen ineens al die mensen van daan? Zo was het voorheen ook bij een terechtstelling. Dat gebeurde in het open baar. En dat werd natuurlijk een kijkspel. Daar was iets te beleven. Daar ging je heen! Dat moest je zien! Op Golgotha, waar drie kruisen staan op gericht, ziet het ook zwart van de men sen. Ze doen niets, ze zeggen niets. Ze staan daar alleen maar te staan, volko men passief. Lukas schildert de situatie met één zin: het volk stond en zag het aan... Wat een verschil met een dag of acht ge leden... Toen liep heel Jeruzalem uit. De toekomstige Koning was in aantocht. De mensen zongen in koor: Hosaimah, geze gend Hij Die komt... Wat een verschil ook met vanmorgen vroeg. Toen stonden de mensen op het plein voor het Recht- huis te schreeuwen: weg met Hem, kruist Hem! Zelfs op de weg hierheen waren er nog mensen aktief: de klaagvrouwen die weenden om Hem Die naar de executie- plaats werd geleid. Nu is er alleen nog de zwijgende massa. Is het medelijden dat al die mensen hier heen heeft gevoerd? Of worden ze alleen gedreven door nieuwsgierigheid? In elk geval blijven ze op een afstand. Ze kij ken alleen maar. Het zijn toeschouwers. Golgotha is al eeuwen leeg en verlaten. Toch zijn er altijd nog veel toeschou wers. Elke zondag wordt immers de lij dende Christus verkondigd. Wordt de Man van smarten ons voor ogen geschil derd. En op vele plaatsen is er nog volop belangstelling. Zitten de kerken nog vol met mensen die alleen maar kijken. Die de bekende klanken van het Evangelie over zich heen laten gaan. Maar we kunnen geen toeschouwers blij ven. Niet doen alsof het ons allemaal niet aangaat. Zeven weken later, op de Pink sterdag, is er weer een grote schare men sen op de been. En dan zegt Petrus tegen al die mensen: u hebt Christus gekrui sigd! Dat hadden zij toch niet gedaan? Ze had den alleen maar toegekeken! Nee, zegt Petrus, u hebt Hem genomen en door de handen van de onrechtvaardigen aan het kruis gehecht en gedood. Die pijl trof doel. Die ging rechtstreeks in hun hart. Want de Heilige Geest maakt van toeschouwers medeplichtigen. Dan zeggen we niet meer: ik deed niets, ik heb alleen maar staan kijken. Dan zeg gen we: „Ja, ik kost Hem die slagen, die smarten en die hoon. Dan wordt het een wonder dat HIJ daar hangt.' HIJ voor mij.Maar dan hoef ik er ook niets aan te doen. Dan hoef ik er ook geen enkele bijdrage aan te leveren. Want Hij deed het alleen, deze volkomen Zaligmaker! Bergambacht W. van Gorsel Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Op maandag 31 maart, Tweede Paas dag, zal de Waddinxveense organist Martin Mans een orgelconcert geven in de St. Janskerk in Gouda. Er wor den dia's vertoond met fragmenten uit de gebrandschilderde ramen van de kerk. De dia's hebben allen betrekking op de lijdenstijd en de opstanding van Christus. Beeld en geluid versterken elkaar. De organist improviseert over bekende liederen, zoals: Jezus, leven van mijn leven', 'Leer mij o Heer Uw lijden recht betrachten', 'Weest ge groet, gij eersteling der dagen', 'Op die heuvel daarginds', 'Christus, onze Heer verrees', en 'Daar juicht een toon'. Een programma voor jong en oud. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 8,- voor volwassenen en 6,- voor kinderen onder 12 jaar en 65+. Beeld en geluid! Martin Mans heeft als beroepsmusicus een eigen improvisatiestijl ontwikkeld. Improviseren is het uitbeelden van een muziekstuk of tekst van een lied en ont staat spontaan naar aanleiding van de in houd. Op het concert in Gouda improvi seert Martin op bekende Passie- en Paas- liederen, die door de dia's worden gevi sualiseerd. De beroemde Goudse glazen bevatten talloze details over Passie en Pasen die op dia zijn vastgelegd en uit vergroot. Dit concert is een unieke gele genheid om de glazen als het ware door een verrekijker te bekijken. Een audiovi sueel concert dat voor de concertbezoe ker veel extra's heeft. Tour langs monumentale orgels 1997! Het concert in Gouda maakt deel uit van de serie 'Tour langs monumentale or gels'. Dit is een jaarlijkse orgeltour van Martin Mans waarin de Sint Janskerk is opgenomen. Mede door de historische waarde van het Moreau-orgel en de unie- afd. Middelharnis, Sommelsdijk en Stad a/h Haringvliet Op de bloedafname-avond gehouden op maandag 17 maart jl. in de Technische School te Middelharnis gaven 489 dono ren bloed. Een uitstekend resultaat wat natuurlijk te danken is aan de vele donoren die bereid waren belangeloos hun tijd en energie af te staan. Alleen door de inzet van zove- len kan Nederland zelfvoorzienend blij ven. Het belang daarvan zien velen pas op het moment dat men bloed of bloed producten zelf nodig heeft. Natuurlijk kan een bloedafname-avond van maandag jl. niet georganiseerd wor den als er geen vrijwilligers zijn. Daar om hartelijk dank aan allen die op welke wijze dan ook hebben bijgedragen aan het resultaat van deze afname-avond. Voor in de agenda: De volgende afna me-avond is op 22 september 1997. MIDDELHARNIS Uitslagen van 15 maart 1997 Dames 1 -Rowido23 - 1 Dames 3 - YUM 20 - 3 Jongens B1 - Holy 13 - O Jongens Cl - YUM 10 - 3 Heren 2 - De Kriekel 23 - O Meisjes Al - Holy 13 - O Meisjes Cl -DVO 13 - O Heren 1 -Holy 13 - O Dames 2 - YUM 12 - 2 Meisjes C2 - VV Kwiek 11 - 3 YUM 1 - Meisjes BI2 - 2 Meisjes BI - YUM 13 - O ke schoonheid van de kerk trekt dit eve nement jaarlijks vele bezoekers. Martin Mans treedt in deze kerk ook jaarlijks op met het Chr. Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem waar hij dirigent van is. Dit jaar vindt het koor concert plaats op zaterdag 11 oktober. Zaterdag 15 maart jl. was het zover, voor het eerst in de geschiedenis van Good- Luck ging het eerste team naar het Neder landse afdelingskampioenschap. Doordat Good-Luck ongeslagen kam pioen is geworden kon het namens de afdeling Zuid-West naar het Nederlandse afdelingskampioenschap in Den Haag. Nederland heeft negen afdelingen en Good-Luck werd ingedeeld in een poule met vijf teams, de andere poule had dus vier teams. Good-Luck moest in ieder geval vier wedstrijden van 20 minuten spelen. Er werd geen doel gesteld, alles wat ge wonnen kon worden was meegenomen. De eerste wedstrijd werd met 7-3 verlo ren, een slecht begin, maar hier speelden vooral de zenuwen erg op. De tweede wedstrijd begon goed, Good-Luck stond met 3-1 voor, maar door veel pech met de afwerking enerzijds en de onervaren heid van het jonge team anderzijds werd de eindstand toch nog 3-3. De derde wedstrijd begon Good-Luck een beetje 'laks', maar deze werd wel met 6-4 gewonnen. Ze hadden nu 3 pun ten uit 3 wedstrijden en de laatste wed strijd moest gewonnen worden, wilde de ploeg uit Middelharnis nog verder naar de 'halve' finale (om de derde en vierde plaats). Iedereen was zeer gemotiveerd en ja, deze werd weer met 6-4 gewonnen. Good-Luck had in deze poule de tweede plaats behaald en kon dus nog een extra wedstrijd spelen, nl. die voor de derde en vierde plaats). De spelers en supporters moesten hier voor wel naar een andere sporthal ver huizen, maar dat vond niemand erg, want ze waren in ieder geval vierde. Helaas werd deze wedstrijd met 8-4 ver loren, maar voor het eerst met zo'n jong team een vierde plaats op het Nederland se afdelingskampioenschap behalen is op zich een goed resultaat. Good-Luck Ic Dineke du Pree, Marja van Splunter (Sa- mantha Krijgsman), Cor Bom, Leon de Bonte (Steven Vogelaar), Petra van der Valk, Heidi Kamerling, Nico Overduin, Marcel Kievit en coach Ben Vis. Tel. (0187) 651887 VERMIST te Middelharnis: Poes, zwart met wit vlekje onder de kin, dikke vacht, 9 maanden oud. GEVONDEN te Dirksland: Zwarte poes met wit snoetje en witte voetjes. Eerst een zachte tik, en dan een zwaarder, iets slepend geluid. „Dat is Gabe", zei Zwaantje. „Ja", beaamde Toon. Hij bukte zich naar het pak en wilde daarna de dozen nemen, maar toen hij de etiketten met de firma naam en de adressen zag, liet hij de kran ten weer op de vloer glijden. „Zie je dat?" vroeg hij. „Wat?", vroeg Zwaantje. Zij nam een der dozen op en bekeek het etiket. „W. Zaagdrager - Wijnen en Gedistilleerd - Lange Kade 8, Westeroord", las zij hardop. Zij dacht even na, starend naar de rose strook, die naast het etiket was geplakt en waarop in zwarte letters stond: „Voorzichtig! Breekbaar!" De ene doos was voor de dokter bestemd, ontdekte zij, en de andere voor Smalbil, de manufacturier. Toen keek zij Toontje gespannen aan. Hij stond peinzend zijn pijp te stoppen, kijkend naar de kranten aan zijn voeten. Hij dacht aan de aarze lende houding van Kees Kloever, bij diens vertrek, een ogenblik geleden. Hij glimlachte. Kees had dit vervelend gevonden - niet om de kranten, doch om de dozen... Hij keek op naar Zwaantje. Haar gezicht was nog steeds gespannen, en er kwam nu iets van ergernis over. „Hebben wij eigenlijk een bestelhuis. Toon?" vroeg zij. Een zacht kloppen op de deur weerhield hem er van antwoord te geven. „Kom er in!" riep hij. De deur week langzaam open. Op de drempel ver scheen Gabe. Hij was nog gekleed in het manches ter pak, dat hij altijd op zijn bakfiets droeg, en dat was iets vreemds. Op zaterdag had hij zich steeds al verkleed, als hij bij de bus kwam om de kranten in ontvangst te nemen. Hij bleef verlegen in de deur opening staan en keek nauwelijks op. Hij had, na de geschiedenis met de fietsbanden, altijd iets schich- tigs gehouden, hoewel Toon er nooit meer over had gesproken en steeds vriendelijk jegens hem was geweest. Het enige gevolg van hun eerste ontmoe ting was, dat Toon hem nooit meer dan drie borrels schonk. „Kijk, daar hebben we Gabe", zei Toontje. „Kom verder, jong! Hier liggen kranten voor je en twee pakjes. Je bent knap laat vandaag! De bus is alweer vertrokken". Gabe strompelde binnen. „Ik dacht wel, dat Kees het hier zou brengen", zei hij. „Ik was de hele dag al laat, en toen kreeg ik nog een lekke band ook!" „Zo?" zei Zwaantje onschuldig. „Een lekke band. Dat was zeker een hele last, Gabe?" Gabe kreeg een kleur. Hij wilde de kranten opne men, maar Toontje schoof hem een stoel toe. „Ga er even bij zitten, Gabe", zei hij vriendelijk. „Je hebt een zware dag gehad". Hij gaf Zwaantje een knip- oogje. „Is er nog koffie. Zwaantje?" „Natuurlijk", zei Zwaantje. „Heb je eigenlijk gege ten, Gabe?" Ja, Gabe had gegeten, vanmiddag al vroeg, en voor onderweg had hij boterhammen meegenomen. Maar een kopje koffie bliefde hij wel. En was het niet beter, als Zwaantje even een krant op de zitting van de stoel legde? Hij had zijn werkbroek nog aan, en die stoelen waren zo mooi nieuw en schoon. Kijk, dat was nou iets, waarvoor Toontje van verba zing zijn pijp uit de mond moest nemen. Was Gabe helemaal gek? Nee hoor, zo pietepeuterig was Zwaantje niet! Gabe had toch zeker alleen maar op zijn fiets gezeten, en niet op een mesthoop? Nou dan! Gabe nam plaats met een gezicht, alsof de stoelzit- ting vol spelden zat. Hij zette zijn pet af en de die op zijn knieën. Toen nam hij zijn kopje van de tafel, maar voor hij kon drinken, moest er nog even iets gebeuren, een kleinigheid. Gabe liet zijn pruim in zijn hand glijden, en keek verlegen om zich heen. Want hier was geen houten vloer; er lag mooi, bruin zeil, en op dat zeil een helderrood karpet. En op dat karpet stond geen houten bak met zand, zoals in de gelagkamer.En waar Zwaantje in het café nooit last van had, als zij 's morgens de vloer schrobde, dat overviel haar hier, tussen haar heldere, nieuwe spulletjes, voor het eerst in haar leven. Haar maag begon te draaien; zij wendde zich walgend af. Toontje veinsde dit niet te zien, en het scheen hem ook niet op te vallen, dat Gabe geen weg met zijn pruim wist. Toen Gabes ogen over de tafel gingen, trok hij snel de asbak naar zich toe, en hij begon omslachtig zijn pijp, die hij nog maar net had aan gestoken, weer leeg te halen, mopperend over de tabak, die te vochtig was en niet wilde trekken. Zwaantje keek hem verbaasd aan, maar toen zij hem scheef naar Gabe zag gluren, wist zij genoeg. En Gabe, ten einde raad, legde de pruim dan maar op de rand van zijn schoteltje, hetgeen haar opnieuw zo'n wee gevoel in haar maag bezorgde. Achter zich hoorde zij Gabe behaaglijk slurpen. Hij scheen zich al heel wat beter op zijn gemak te voe len dan toen hij was binnengekomen. Ook Toontje was er nu bij gaan zitten, en hij keuvelde er gemoe delijk op los. Deed Gabe het al lang, die kranten bezorgen? Al acht jaren? Zo zo! Ja, allicht, het was er mooi bij. In deze tijd moest je niets laten gaan. En die pakjes - kwam dat veel voor? Wat? Moest hij bijna elke dag wel iets wegbrengen? Kochten de mensen hier zóveel in Westeroord? Maar in Oos terveen waren toch ook wel winkels? Eens kijken - en Toontje telde op zijn vingers af: Een fikse krui denierszaak; de manufacturenwinkel van Smalbil; de schoenlapperij van Lodewijks - en Lodewijks verkocht toch ook schoenen? Nee, Toontje begreep er niet veel van. In andere opzichten waren ze hier toch ook niet zo op Westeroord gebrand? Dat had hij tenminste wel eens gemerkt. Dit laatste drong niet eens tot Gabe door. Toontje had Lodewijks genoemd, en daarin beet hij zich meteen vast. Zijn gezicht stond strak, toen hij zijn kopje op de tafel plaatste. Hij haalde een verkreu keld zakje tabak te voorschijn - maar hij stak het meteen weer weg bij een hoofdbeweging van Toontje in de richting van zijn schoteltje. O ja, dat was waar ook! Hij stak de pruim in zijn mond, en toen plantte hij de handen op de knieën. Hij wilde juist van wal steken met een lang verhaal, toen Toontje vroeg: „Nog een kop koffie, Gabe?" „Alsjeblieft!" zei Gabe. Toontje keek Zwaantje even aan. Toen hij de uit drukking op haar gezicht zag, knipoogde hij gerust stellend, ten teken dat hij haar afkeer straks wel had bemerkt. Hij stond op en schonk zelf het kopje vol. Hij zette het voor Gabe neer en zag, terwijl hij weer ging zitten, geboeid toe hoe de pruim opnieuw naar het schoteltje werd getransporteerd. Daarna keek hij Gabe afwachtend aan. „Lodewijks!" zei Gabe bitter. Hij tilde het manke been op en wees naar de schoen met de verhoogde zool. „Weet je waar mijn schoenen vandaan ko men? Ook uit Westeroord! Ze moeten speciaal ge maakt worden - en één keer heb ik een paar bij Lo dewijks besteld. Hij was nog een paar gulden duur der dan die zaak in Westeroord, en ik heb er alleen maar verdriet van gehad!" „Verdriet?" vroeg Toontje verbaasd. „Waren ze dan niet goed?" „Het leek nergens op!" zei Gabe verontwaardigd. „Vier keer heb ik ze naar hem toegebracht, omdat ze me pijn deden, maar het hielp niets! Drie maan den later heb ik ze weggegooid. Ik moest toen nieu we bestellen in Westeroord!" „Zo zo", zei Toontje. In zijn stem klonk meegevoel. (wordt vervolgd) 4B{KBllDE Middelharnis Hellevoetsluis Zieriiuee Oud-Beijerland VBIHUIZERS Tel.(0187)482188 Tel.(0181)320016 Tel.(0111)413163 Tel.(0186)613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5