Medailleregen voor de Stelle EBBE EN VLOED Aixam 'brommobier biedt mobiliteit! ook zonder rijbewijs Schilderijen-expositie in Diekhuus Commissie bespreekt Regionaal Volkshuisvestingspl Schaakvereniging De Zwarte Pion bejaardenverzorgende of ziekenverzorgende m/v Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen Woningbouwvereniging Middelhamis gaat bouwen aan Sperwer Snuffelmarkt te Goedereew Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 MAART il Een appeltje voor de dorst kan iedere tuineigenaar plan ten. Zelfs als de tuin bescheiden afmetingen heeft, past er een fruitboompje in, want tegenwoordig worden lage boomvormen gekweekt, zogenoemde spillen. Ze worden niet hoger dan 2,5 a 3 m. Tegen een afscheiding, muur of schutting, is ook een leiboom geschikt. Deze heeft een plat te vorm en neemt daardoor weinig ruimte in. Hun beschei den afmetingen ten spijt kunnen spillen en leiboompjes rijk vruchtdragen. Als ze in pot zijn gekweekt kunnen ze het hele jaar door worden geplant. Wie voldoende ruimte heeft kan een halfstam (stamhoogte 1,2 a 1,7 m) nemen of een laagstam of struikvorm (stamhoogte tot 0,6 m) kopen. Deze boomvormen hebben een ronde kroon en nemen daardoor iets meer ruimte in. De grootste boom is de hoogstam, met een stam van 1,8 a 2,25 m. Hierop ontwikkelt zich de kroon. Vroeger was deze boomvorm favoriet: eronder kon het vee grazen. Een hoogstamboom kan met gemak een eeuw oud worden. Omdat voor de snoei ('s winters) en de oogst (nazomer) ladders nodig zijn, worden hoogstammen in de beroepsteelt niet meer gebruikt. Tegenwoordig worden hoogstam (vrucht)bomen wel aangeboden als (parasol) dak- vorm, heel apart, maar het vraagt wel wat ruimte. Appels Zoals in een groentewinkel te zien is, zijn er heel wat appelras sen. Eén van de nieuwere is 'Elstar', een mooie en smakelijke bewaarappel. Dit ras is enigszins 'zelfverdraagzaam', wat wil zeggen dat de eigen bloemen zich min of meer kunnen bestui ven. Stuifmeel dat op de stempels terecht komt, zorgt voor vruchten. Dat is belangrijk als er maar één appelboompje wordt geplant. Ook 'Golden Delicious' kan het min of meer in z'n eentje af. Maar wie een 'Cox's Orange Pippin' of een 'Schone van Boskoop' (moesappel) plant zonder bestuiver zal zelden vruchten krijgen. Deze rassen hebben een bestuiver nodig: Cox kan bijvoorbeeld worden bestoven door 'Elstar' of 'Golden Delicious' en Bos koop door bijvoorbeeld 'Cox's Orange Pippin'. Omgekeerd kan Boskoop géén Cox bestuiven! Het luistert dus zeer nauw. Vraag advies bij de aankoop. Sierappels Ook als appels niet zelfverdraagzaam zijn, kunnen ze wel vruchten dragen. Misschien staat er in de omgeving wel een andere appel (Malus) die als bestuiver dienst doet. Dat kan ook een sierappel zijn! Aanbevelenswaardige sierappels met een goede bestuivende functie zijn ondermeer Malus 'Evereste', Malus 'Golden Gem', Malus 'Golden Hornet' en Malus 'Prof. Sprenger'. Sierappels zijn aantrekkelijke bomen die niet al te groot worden. Ze zijn prachtig in de bloesemtijd en daarna dragen ze veelal tot diep in de winter kleurige vruchtjes aan hun takken. Ballerina Een heel apart appelboompje is 'Ballerina'. De piramidale groei en bescheiden afmeting maken dit boompje zelfs ge schikt voor een grote pot. Het bloeit zeer rijk en bestuift zich zelf. De vruchten zijn wel van 'volwassen' afmetingen. Snoei is niet nodig, zeker niet in de eerste jaren. Malus 'Elstar', zo'n boompje past in elke tuin Kooptips Een vruchtboom draagt een label van de keuringsdienst (NAKB), met daarop gegevens over de onderstam en de naam van het (appel)ras. De boom kan ook een fleurig plantenpaspoort dragen, waar op nog wat meer informatie staat. Bij leibomen is het belangrijk dat de takken voldoende ste vig zijn en goed in de horizontale stand zijn gebogen. Planttips Een appel houdt van voedzame grond en een lichte plek. Plant de boom even diep als hij op de kwekerij of in de pot heeft gestaan; hoe diep is te zien aan de stam, die boven gronds een beetje groenig is. Zet de boom in een ruim plantgat, dat onderin goed is losge maakt. Geef geen mest, eventueel potgrond doormengen is vol doende. Een vrijstaande boom krijgt mintens één boompaal aan de windzijde; tegenwoordig wordt ook geadviseerd om de stam vast te zetten aan twee of drie lage palen (45 cm boven het maaiveld), niet langer dan twee jaar. Afgelopen zaterdag vond in zwemcom- plex 't Zuiderdiep (Stellendam) de re turn plaats van de 2-kamp tussen AVZV (Voorburg) en de Stelle (Stel lendam). Voor deze wedstrijd waren er alleen individuele prijzen te winnen, voor de verenigingen werd geen telling bijgehouden. Zodoende werd deze wedstrijd met een schone lei begon nen! Omdat AVZV in de leeftijdsgroep onder de 7 jaar geen deelnemers had vielen zo wel bij de meisjes als bij jongens beide Stelleleden in de prijzen. Dat leverde voor Wendy Kriek 2 maal goud op en voor Joyce van Seters 2 maal zilver. De jongens verdeelden de prijzen eerlijk: goud en zilver voor Don Schavemaker en goud en zilver voor Daan v. d. Wende. Ondanks dat AVZV bij de meisjes onder de 9 jaar slechts 1 deelneemster had, wist deze het Stellendamse geweld.tot 2 maal toe te trotseren en kaapte goud weg voor de neus van Karola Hameeteman (2x zil ver) en Marjolein Aleman (2x brons). Je roen van Dam toonde zich op beide af standen te sterkste bij de jongens. Achter hem sleepte Wijnand de Ronde zilver in de wacht op de schoolslag en brons op de vrijeslag. Jeroen Aleman deed dat juist andersom: brons op de schoolslag en zil ver op de vrijeslag. Zoals al vaker de laatste tijd steekt Ange la V. d. Nieuwendijk met kop en schou der boven de concurrentie uit. Opnieuw won ze 2x goud! Klaziena Ta- nis pakte zilver en brons. De andere zil veren medaille ging naar Annelotte Soe- teman en brons was voor Helen Phijlip- sen. Een goed voorbeeld doet volgen, dacht Leander van Splunder en ook hij nam 2 maal goud voor zijn rekening. Beide keren volgde Arjan Witte hem op de voet (zilver) en wist Willian Hansen het brons te veroveren. Bij de meisjes onder de 13 jaar onder vond Arieke Breederveld felle weerstand van AVZV, maar wist op beide afstan den toch de eerste plaats te pakken. Haar zus moest echter kleur bekennen, zodat Huberta Breederveld 2 maal niet verder reikte dan een, uiteraard nog steeds zeer verdienstelijke, derde stek. De jongens hadden het zo mogelijk nog zwaarder en moesten het hoofd buigen voor AVZV. Desondanks sleepte Johan de Vogel nog 2 zilveren medailles uit het vuur. Op de tweede afstand slaagde Adriaan Tanis er in om toch een derde plaats aan de da dendrang van AVZV te ontfutselen. Het leek erop dat AVZV steeds sterker werd naarmate de leeftijdsgroepen ouder werden, want ook de meisjes onder de 15 jaar van de Stelle hadden de grootste moeite om een plaatsje op het erepodium te bemachtigen. Op de eerste afstand (schoolslag) zorgde Paulien Breen voor de enige medaille (brons) voor de Stelle. Op de tweede afstand (vrijeslag) echter sloeg Jannelies Phijlipsen keihard toe en bracht de Stellendammers de volgende gouden medaille. Corianne 't Mannetje wist daarbij het brons binnen te halen. De jongens maakten het feest compleet met 2x goud voor Bjom de Leeuw, 2x zilver voor Sjaak Voogd en 2x brons voor Peter van Soest. Corina Tanis was de enige deelneemster bij de meisjes onder de 17 jaar en won automatisch 2x goud. Niet geheel auto matisch maar wel met grote voorsprong won Laurens Klink ook 2x goud. Achter hem leken Cornells en Jos 't Mannetje een pact gesloten te hebben: beiden won nen lx zilver en lx brons. Bij de dames was Janet Tanis voor vriend en vijand wederom te sterk (alhoewel het op de schoolslag niet veel scheelde met zilveren medaille-winnares Annemarie Klepper!) en pakte 2x goud. Mariska Klepper bleek zeer constant te zwemmen en mocht 2x brons op komen halen. Bij de heren was Eric v. d. Nieuwendijk op nieuw een paar maatjes te groot voor de concurrentie en nam 2x goud in beslag. Cees-Jan Kieviet mocht tot zijn verras sing 2x zilver in ontvangst nemen. Beide keren was het brons voor de door een rugblessure geteisterde Kees Akershoek. Op zaterdag 29 maart staat de eerste 4- kampwedstrijd tussen de Duck (Brielle), WVH (Hellevoetsluis), de Schotejil (Middelhamis) en de Stelle op het pro gramma. Deze ontmoeting zal in zwem bad De Staver (Sommelsdijk) plaatsvin den. Voordat het echter zover is heeft de Stel le eerst in het altijd sfeervolle zwemcom- plex 't Zuiderdiep (Stellendam) in een onderling duel bepaald wie zich winter kampioen 1997 mag noemen! Cultureel Centrum het Diekhuus biedt tot en met 11 april onderdak aan een expositie, samengesteld uit het werk van bezoekers van Aktiviteitencentrum Ophelia. Deze groepsexpositie van landschappen en stille vens is het resultaat van de in-spanning van de makers onder begeleiding van docente Ineke Schreuder. Drie van de vijf exposan ten bepalen het aanzien van de tentoonstel ling: Bas Dupree met kleurige landschap pen en stadsgezichten, Sjaan Davelaar met fijne stillevens en landschappen en Adrie van Weezel met landschappen. Gerard van Gorp en Coby van Noord nemen ieder met een werkstuk deel in de expositie. Afgelopen vrijdag werd de informele ope ning van de tentoonstelling verricht door Emile van der Steen, teamcoördinator van de Stichting voor Dienstverlening aan mensen met een handicap. Hij onderstreep te het belang van de mogelijkheid om je met penseel en verf te uiten, jouw veiiiaal te vertellen en te werken aan ontwikkeling van de kunstzinnige hobby. Docente Ineke Schreuder sloot daarop aan met haar woor den, dat de deelnemers kiezen voor hun eigen thema's en haar bijdrage erop gericht is ze daarmee verder te brengen. De exposanten tenslotte kunnen met ge paste trots hun werken tonen, in de lichte gang van het Diekhuus hebben zij hun eigen tentoonstelling voor een ieder die het wil zien. De meeste werkstukken zijn ove rigens ook te koop. Informatie Activiteiten begeleiding Ophelia p/a Diekhuus, telefoon 482400. Rechter wijst verzoek om schorsing van bouwvergunning af. MIDDELHARNIS - De commissie ruimtelijke ontwikkeling heeft maan dagavond positief gereageerd op het voorstel van het kollege om twee per celen aan de Sperwer te Sommelsdijk te verkopen aan de woningbouwver eniging Middelhamis. Begin 1996 was al overeenstemming met deze bouw vereniging bereikt om op deze grond 26 sociale huurwoningen met inbegrip van 2 zgn. MIVA-woningen èn 17 garages te bouwen. In januari jl. was bouwvergunning verleend, maar daar tegen waren bezwaren ingediend. Bovendien hebben de bezwaarden aan de president van de Arrondissements rechtbank Rotterdam gevraagd de bouwvergunning te schorsen. Eind februari werd dit verzoek echter door de rechter afgewezen. Deze afwijzing betekent dat de vergunning gebruikt kan worden. De bezwaarden kunnen uiteraard in beroep gaan. Ook moet er door de gemeente nog uitspraak worden gedaan op de bezwaarschriften. De uitspraak van de rechter geeft echter vertrouwen om de bouw te kunnen starten. De twee perce len bouwgrond zullen voor een bedrag van 300.000,- aan de bouwvereniging worden verkocht. Tevens werd de com missie gevraagd akkoord te gaan met het verstrekken van een krediet a 110.000,- voor het bouwrijp maken van de grond. De commissieleden waren positief over het feit dat dit bouwplan gerealiseerd kon worden. Wel wezen ze op het -uiterst kleine- risi co door nu al met de bouw te beginnen. Volgens wethouder van Eek is dat risico inderdaad uiterst klein na de uitspraak van de rechter. Ze deelde mede dat de woningbouw heeft laten weten akkoord te gaan met het starten van de bouw op eigen risico. RSB-competitie (17 maart 1997) Het derde team van De Zwarte Pion heeft alles op alles gezet en daarom ook van het tweede team van De Penning in een thuiswedstrijd gewonnen: A^A-SVz. Helaas zijn ze wel gedegradeerd, evenals het tweede team. De hoop van De Zwar te Pion richt zich nu op het eerste team dat a.s. maandag thuis de laatste wed strijd moet spelen. Deze moet in ieder geval gewonnen worden. Huishoudelijke competitie (17 maart 1997) Groep 1: R. van Hooff- H. Taaie1 - O M. Verolme - 3. du Pree- M. H. R. V. d. Waal - A. L. Mourikl/i - ^A Ruud van Hooff is met deze overwinning clubkampioen geworden. Groep 2: A. Douw - E. Verbeek- Vi G. de Jager-W. Markwat^A - ^A Douw is met deze remise de winnaar van groep 2 en promoveert naar de eerste groep. Groep 3: F. van de Wetering - J. Noordijk....V^ - ^A R. Wolters - K. W. Wijnands1-0 L. Struik - Ad VisserO - 1 C. Groenendijk - F. MeiaardO - 1 C. L Verbiest - W. VilleriusO - 1 l.p.v. de dinsdag abusievelijk geplaatste advertentie Woongemeenschap voor ouderen Momenteel zijn wij op zoek naar kandidaten voor de functie van gemiddeld 12 uur per week in een wisselend rooster Werktijden 7.00 -10.00 uur Voor deze vacature zoeken wij gediplomeerde kandidaten. Bij voorkeur heeft u enige jaren relevante werkervaring. Het is van belang dat u zowel zelfstandig als in teamverband kunt werken, over goede sociale vaardighe den en een flexibele werkinstelling beschikt. Affiniteit hebben om met ouderen te wer ken, vinden wij vanzelfsprekend. Wij bieden u: - een leuke baan in een prettige werkomgeving - een salaris en overige arbeidsvoorwaar den volgende de CAO Bejaardentehuizen Schriftelijke sollicitaties binnen 7 dagen aan verzorgingshuis Ebbe en Vloed t.a.v. mevr. H. C. Kroon-Legierse, directeur, Washingtonstraat 2, 3255 VJ OUDETONGE. Ebbe en Vloed is een algemeen verzorgingshuis voor ouderen. Ruim 70 medewerl<(st)ers zijn enthousiast bezig met de begeleiding en veizorging van onze 95 bewoners. Er zijn diverse zorgvernieuwende projecten o.a. ver- pteegituiszorg in liet verzorgingstiuis voor p.g.-i)ewoners, groepsverzorging, en dagverzorging. Samenwerking vier eilandelijke gemeenten noodzakelijkl MIDDELHARNIS - De commissie ruimtelijke ontwikkeling heeft zich maandagavond gebogen over het regionale volkshuisvestingsplan. Het plan is mede opgesteld omdat de gemeenten van mening waren, dat het door de provincie toegestane contin gent voor nieuwbouwwoningen voor de Jaren 2000-2005 te gering zou zijn, om alle inwoners van het eiland de komende jaren te kunnen huisvesten. Werkgroep '2duizend ontving de opdracht om het Volkshuisvestings plan op te stellen. Tot teleurstelling van de bestuurders blijkt uit het plan niet, dat een hoger contingent noodza kelijk is. Wel zullen er volgens de werkgroep de komende vier jaar, boven het door de provincie toegestane contingent, 100 woningen extra noodzakelijk zijn om de knelpunten in de woningmarkten weg te nemen. Deze knelpunten zullen alleen maar weggenomen kunnen worden indien er goed wordt samengewerkt tus sen de vier gemeenten. Overigens zijn provincie en Rijk van mening dat er niet alleen samengewerkt dient te worden om een hoger contingent te verkrijgen, maar ook omdat een gezamenlijke aanpak van volkshuisvestingszaken tot betere resul taten leiden. Ook heeft de werkgroep aangegeven dat een goede beheersing van de bestaande kemvoorraad sociale woningbouw nood zakelijk is om knelpunten op te lossen. Daarbij wordt gedacht aan bijv. verkoop van een deel van de sociale huurwoning voorraad. Wethouder Mevr. Van Eek hield de com missieleden voor dat samenwerking tus sen de vier gemeenten echt noodzakelijk is. Volgens haar hebben ook het Rijk en de provincie daar op aan gedrongen. Ze gaf daarbij a^an dat eilandelijk een zelfde regeling zou moeten komen als nu al in de gemeente Goedereede, dat sociale woningen en woningen met een waarde tot 300.000,- eerst 3 maanden aangebo den moeten worden aan de eilandelijke bevolking. Goedereede blijkt hierover nog niet zo positief te zijn. De huidige beperking tot de eigen gemeente zou dan immers ver ruimd worden tot het hele eiland. Vol gens de wethouder is deze maatregel echter onontkoombaar. "Als we het eilandelijk niet aanpakken komen we absoluut in de problemen met de toewij zing van ons woningen contingent. Dl al diverse keren duidelijk geworden."' Samenwerking In hun commentaren op het volksh| vestingsplan wezen meerdere comn sieleden op de noodzaak tot goJ samenwerking tussen de vier gemeenl De heer Dupré: "Zolang er niet w^ samengewerkt, kunnen we het wel veJ ten." Hem was ook het grote aantal v huis geneigden opgevallen, die in 1 plan naar aanleiding van een gehouJ onderzoek genoemd worden. Wethou| van Eek beantwoordde de opmerking "We zullen moeten proberen eilande| overeenstemming te bereiken. Van schillende kanten wordt ons er op ge\| zen dat samenwerking als onmisbj wordt beschouwd." Over het aantal huis geneigden had ze zo haar twijfj "Natuurlijk willen veel mensen verhl zen, maar dan moet wél voldaan worJ aan een aantal criteria, zoals niet duuri wonen maar toch een grotere woning! een grotere tuin in een bepaalde oml ving, etc. Als je dat dan afweegt, kanl je afvragen in hoeverre zo iemand wl keiijk verhuis geneigd is." De heer Vl Rij (VDB) keerde zich tegen het afschl men van de woningen. 'Het eigen vcf eerst' is hem een doom in het oog. 0| had hij gezien in het rapport dat bevolking van 0-19 jaar terug loopt. konstateerde dat voor de doelgroep md gedaan zou moeten worden om hen hl te kunnen huisvesten."Er zijn weinP mogelijkheden en daarom zullen ze we trekken." Wethouder Van Eek weet teruggang in de categorie meer aan feit dat er minder kinderen geboren w(| den. Het wegtrekken konstateerde ze vel meer in de leeftijdscategorie van 19-f jaar. "En daar kunnen we weinig ai doen. Helaas is het arbeidsaanbod op o| eiland van dien aard, dat veel jongeri na hun studie, zich buiten Goeree-Ovef flakkee vestigen. Ook de heer Van Ketterij (SGP) betreurde het. "Helal kunnen we de jongelui niet allemaal aJ werk helpen. Bovendien is bekend d| veel oudere mensen naar ons eilar komen. Er treedt dus eigenlijk een dul| bele vergrijzing op." De wethouder hoopte dat in vervolgovel leg tussen de gemeenten men tot afspri ken zou kunnen komen, om het volkJ huisvestingsprobleem op het eiland gezij menlijk te lijf te kunnen gaan. Op maandag 31 maart a.s. (2e Paasdagl is er een snuffelmarkt in de zaal val Party Centrum 'Oostdam' aan de Jongl koenstraat 1 te Goedereede. I Er zijn nog enkele tafels te huur. Voel informatie hierover kunt u bellen met 'd| Lepel', tel. (0181)215813. In Frankrijk inmiddels al een door slaand succes, en vanaf 24 maart ook op de Nederlandse markt: de nieuwe Aixam, een moderne tweezitter met volop bagageruimte, vooruitstrevende technologie en eigentijds comfort. De in Frankrijk geproduceerde Aixam is bedoeld voor mensen zonder rijbewijs, die toch mobiel willen zijn. In Neder land wordt de Aixam geïmporteerd door Waaijenberg bv in Veenendaal. De Aixam is een zogenaamde 'brommo- biel', hetgeen betekent dat hij zonder rij bewijs kan worden bestuurd. Een brom fietscertificaat is voldoende en volgens de Nederlandse wegenverkeerswet is de Aixam toegelaten op de rijbaan, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Voor de aandrijving van de Aixam kan een keuze gemaakt worden uit een twee tal dieselmotoren, met één of twee cilin ders. Beide hebben voldoende vermogen en het onderstel met onafhankelijke wiel ophanging rondom zorgt voor een veilig en comfortabel weggedrag. Voor is de Aixam voorzien van schijfremmen, ach ter zorgen trommels voor de gewenste vertraging. En ook aan de veiligheid is in ruime mate aandacht besteed. De vormvaste lichtmetalen draagstructuur en de dwarse verstevigingsbalken in de portieren zor gen voor optimale bescherming van de inzittenden. I Binnenin biedt de Aixam ruim plaats aan| twee inzittenden plus een flinke hoeveel heid bagage. Het zitcomfort is uiteraard zoals dat van een Franse constructeur mag worden verwacht... Ondanks de ruimte van binnen zijn de buitenmaten van de Aixam verrassend compact. Daar door is de Aixam uitermate wendbaar en is ook het vinden van een parkeerplekjc zelfs in de stad geen enkel probleem' Bovendien is de Aixam verbazingwek kend zuinig: met één liter diesel komt hu circa 30 kilometer ver. De actieradius met een volle tank be draagt daardoor zo'n 500 km. Het rijklaar gewicht bedraagt niet meer dan 350 kg. Wie interesse heeft in de Aixam kan kie zen uit tal van opties, zodat iedereen een uitvoering op maat kan samenstellen. Zo behoren ondeimeer centrale portierver grendeling met afstandsbediening, licht metalen wielen, diefstalalarm, ergonomi sche comfort stoelen en radio-cassettere corder tot de mogelijkheden, maar ook kan worden gekozen voor een achterrui tenwisser, wortelnotenhouten dashboard afwerking en metallic lak. FRUIT IN DE TUIN "y--.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 10