Zorgcentrum 'De Vliedberg' Ouddorp 25 jaar Heeft u ook last van kalkaanslag? Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Paaszangavond met het Amersfoortse mannenkoor leduthun' Hoog percentage boven 100-jarigen In Zierikzee Zoutwater-viswed strijd HV Krammer "MELKE IN EEN MANDJE" Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 14 MAART 1997 In vergelijk met de indrukwekkende leeftijden van z'n bev^oners (één van 104 en drie van 100 en méér) staat Zorgcentrum 'De Vlied- berg' te Ouddorp met z'n 25 bestaansjaren nog in de kinderschoe nen, al kunnen in de zorgsector waar zóveel 'naar verandering streeft' de jaren haast dubbel worden geteld. Dat brengt bewoners en jubilaris alweer wat dichter tot elkaar en da's maar goed, want in het jubileumjaar zullen ze elkaar nog herhaalde malen tegenkomen, zelfs te water. Zó bekeken is 'De Vliedberg' dan ook niet meer zó jong en zijn de bewoners niet eens zó oud, als je zó van aanpassen weet. Neem maar de 'lichamelijke oefening' die in hun schooltijd nog niet uitgevonden was, maar zij die dat ontbeerden bestijgen nu, op de oude dag, in de fysiothera- piezaal de home-trainer om zoveel mogelijk fit te blijven en zij die in hun hele lange leven van electronica geen kaas gegeten hebben, bedienen nu het zendertje dat hen alle uren van de dag en nacht met de centrale in verbindingd houdt. Bewuste bejaar den zijn ook de bewoners van 'De Vliedberg' geworden. 'De Vliedberg' verheugt zich dan ook in een landelijk hoge score van 100- en méér-jarigen. Zowel landelijk als provinciaal blijft dat steken op 0,7%, maar 'De Vliedberg' mag zelfs 4,3% van haar bewoners tot die categorie rekenen, 's Mensen dagen zijn geteld, dat wordt ook daar geweten, maar het leven is goed -, veilig -, en welbe- schermd binnen de muren van het Zorgcentrum. Ook letterlijk be schermd, met die alarmeringsappa raatjes waarvan de aanschaf bijna een half miljoen heeft gekost en die moni toren die ervoor zorgen dat een vreemdeling niet onbespied binnen komt -, helemaal niet binnenkomt als op zijn aanwezigheid geen prijs wordt gesteld. De krantenknipsels van 1971 zijn nog lang niet vergeeld en het is heel goed te lezen hoe we in dat jaar, bij de ingebruikname de wording van 'De Vliedberg' het 'wonder van Ouddorp' hebben genoemd. Zeven plaatselijke kerken uit de hele gemeente Goede- reede werkten samen met de gemeen te in de oprichting van de Stichting voor Maatschappelijke en Sociaal Werk in de gemeente Goedereede en daar is, in 1971 en 1972 'De Vlied berg' uit voortgekomen. Wijlen bur gemeester H. J. Smith mag initiator van het een zowel als van het ander worden genoemd. Eerst werden er - in 1971 - 42 aan leunwoningen gebouwd, nu zijn dat er 58. Het hoofdgebouw telt drie woonlagen, met 79 éénpersoonska- mers, zeven tweepersoonskamers en acht kamers voor kortdurende opna mes. Dat als uitvloeisel van het zoge naamde 'flankerend ouderenbeleid'. Ook in het kader daarvan zijn in de gemeente dertig ouderen op de alar mering aangesloten en worden dage lijks ruim tachtig uitbrengmaaltijden verzorgd. Elke dinsdag- en donder dagmiddag worden in de grote zaal bijeenkomsten gehouden waaraan ook twintig bejaarden uit de gemeen te deelnemen. 'De Vliedberg' beschikt over 66 vaste personeelsleden, tien invalskrachten en is in de gelukkige omstandigheid een beroep op zelfs 125 vrijwilligers te doen. Directeur is de heer J. van Beek, bij 'De Vliedberg' werkzaam sinds 23 jaar. Administrateur en waarnemend directeur is sinds 21 jaar de heer D. Hoek, twee oud-gedienden derhalve die aan de revolutionaire ontwikkeling van het Zorgcentrum mede leiding hebben gegeven. In die beginjaren maakte je het hele maal zélf uit of -, en wanneer je 'naar het rusthuis' ging, niemand die je dat belette, als je maar de 65 levensjaren telde. Wie het niet betalen kon, sprak de Bijstand aan. Vitale bejaarden waren het die een kamer in het ver- zorgingshuis betrokken, maar ook daarin is verandering gekomen. Een potentiële nieuwe bewoner moet wor den geïndiceerd en 'er aan toe' bevonden zijn. 'De Vliedberg' heeft nu al een wachtlijst waarop 19 namen zijn genoteerd. Gelukkig voor de oudste generatie is per 1 januari 1997 de WBO (Wet Bejaarden Oorden) gewijzigd en behoeft niet langer eerst het eigen huis of het eigen bezit te worden 'opgegeten'. Voortaan wordt krach tens de AWBZ alleen een bijdrage naar inkomen verlangd. Toekomst 'De 'zilveren' Vliedberg' leeft niet zomaar van de ene in de andere dag, natuurlijk wordt ook over de toe komst nagedacht. Er vinden daarom steeds vernieuwingen en renovaties plaats. De keuken heeft daardoor een haast onbeperkte capaciteit gekregen, de fysiotherapie werd aangepast en biedt zelfs ruimte aan een fitness- groep uit de gemeente. Waarop in het bijzonder wordt vooruitgezien is de inrichting van acht verpleeghuisbed den dat voor 1999 op het programma staat. Nu al hebben 20 van 'De Vlied berg'-bewoners een verpleeghuisindi catie. Zij genieten overdag een groepsverzorging om de nacht in eigen kamer door te brengen. De viering Het zilveren jubileum is al voor een deel -, en staat nog voor een deel gevierd te worden. Dat begon al vorig jaar met de viering van twee zilveren jubileums en een gezamenlijke maal tijd met bewoners, personeel en bestuur. Op 22 maart een reünie voor oud-personeelsleden en volgende week komt er een feestavond voor de bewoners. Op 16 april een bazar en rommelmarkt en in juni zelfs een symposium waarop collega's welkom zijn en een receptie wordt gehouden. Ten besluite van het jubileumjaar, op 22 mei, wordt een bootreis gemaakt naar de nieuwe stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Met de rolstoelbus wordt dan uit Ouddorp vertrokken en wie er toe in staat is geniet die dag natuurlijk de dag van zijn of haar leven. Zorgcentrumbewoners worden niet zomaar weggestopt, aan hen wordt alle aandacht besteed... hebben ze ook wel verdiend, natuurlijk. Harde garanties en test bevestigen bedrijfszekerheid van waterontharder: Het comité van de stichting Woord en Daad te Schouwen-Duiveland organiseert op D.V, vrijdagavond 21 maart 1997 een paaszangavond in de Grote Kerk te Zierikzee. Medewerking aan deze paaszang avond wordt verleend door het bekende christelijke mannenkoor 'Jeduthun' uit Amersfoort. Aan vang 20.00 uur. Het christelijk mannenkoor 'Jeduthun' werd in maart 1982 opgericht. De doel stelling van het koor is het zingen van psalmen, geestelijke en vaderlandse lie deren, die overeenstemmen met de grondslag van het koor, namelijk Gods Woord. Vanaf de oprichting was er een grote toeloop van leden uit de regio Amersfoort. Het aantal leden van het koor schommelt rond de 150 man. Het koor staat al sinds de oprichting onder leiding van dirigent Cees het Jonk. Vaste organist is Arie Kortleven. In de afgelo pen jaren werden overal in den lande uit voeringen gegeven. Een ieder jaar terug kerend hoogtepunt is de kerstuitvoering in de St. Joriskerk te Amersfoort. Van het koor zijn al verschillende cd's/mc's uitgebracht zoals 'Om die te doen uit dankbaarheid' en 'Aan d'oevers van zeer stille waat'ren'. Ook de bekende kerst- cd/mc 'De sterre gaat stralen' is van dit koor. Het koor zal op deze avond vooral pas sie- en paasliederen ten gehore brengen. Zoals onder andere "t Is middernacht', 'O hoofd, bedekt met wonden', 'Leer mij, o Heer', 'De Heilige stad', 'Daar juicht een toon', U zij de glorie'. Daar er ook een concertvleugel is ingehuurd, zal het koor worden begeleid door orgel en/of vleugel. Deze concertvleugel wordt bespeeld door Marco van de Toom. Bij één van de muziekstukken zal de vleugel vierhandig worden bespeeld! De netto-opbrengst van deze zangavond zal bestemd worden voor het project dat de verschillende Zeeuwse comités dit jaar steunen, namelijk Huizenbouw Sca vengers in India. Deze groep mensen in India leven aan de rand van de samenle ving en voor hen zijn er geen toekomst perspectieven. Want wie als scavenger geboren is, of je nu superintelligent bent of overloopt van ijver, er staat in je ver dere leven maar één taak op hen te wach- Juweliers Opticiens Al 125 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. ten: vuilnis ophalen, latrines reinigen, riolen uitbaggeren. Wat het oplevert? 'Stank voor dank' en niet veel meer. Hoewel deze mensen volstrekt onmis baar zijn, krijgen ze niet altijd de waar dering die ze verdienen. Woord en Daad bouwt in het kader van gezondheidszorg nieuwe huizen voor 40 van deze sca- vengergezinnen. Meer informatie kunt u lezen in de folder die op deze zangavond wordt uitgereikt en ook ds. H. J. den Boer, hervormd predikant uit Sirjans- land, zal in zijn meditatie/appèlwoord hier aandacht aan schenken. Bij deze wil het comité van Woord en Daad te Schouwen-Duiveland alle bedrijven, winkels en instellingen die deze paaszangavond hebben gesponsord, hartelijk bedanken. De uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging Krammer op 1 maart: 1. C. de Vos48 cm. 2. T. v. d. Poel40 cm. 3. R. Zuetenhorst36 cm. 4. O. Veirman35 cm. 5. G. Baan33 cm. De overige vissers behaalden geen vangst resultaat. De volgende wedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een zoutwa terviswedstrijd, deze wordt gehouden op 15 maart. Wij vissen van 12.30 tot 16.30 uur. Inschrijving kan geschieden bij Onder de Wiek in Stellendam van 11.00 tot 11.30 uur. Nadere informatie over de wedstrijden C. V. d. Welle, Berkenlaan 4, 3257 XA Ooltgensplaat, tel. (0187) 632118. Voor lidmaatschappen S. W. Mol, Vink 1, 3245 TV Sommels- dijk, tel. (0187)486168. De toegangsprijs voor deze paaszang avond voor volwassenen bedraagt ƒ5,- en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50. Gezinnen met meerdere kinderen betalen maximaal 15,-. Dè oplossing voor al Uw kalkproblemen! Getest goed Meer dan 93% van alle huishoudens in ons land heeft last van hard water. Hard nekkige kalkaanslag en ketelsteen bedr eigen boiler, geiser, combiketel, water koker, wasmachine, vaatwasser, strijkij zer en koffiezetter, maar ook wastafel, spoelbak, toilet en bad. Montage van een Alpine Water Descaler is een afdoende oplossing voor al deze problemen, zo blijkt uit de test, uitgevoerd door de waterleidingmaatschappij Kennemer- land. Extra kosten Kalkaanslag en ketelsteen veroorzaken heel wat schade en extra kosten. Niet alleen de water-, maar ook de energieno ta neemt toe. De levensduur van huis houdelijke apparaten wordt verkort, zodat hoge kosten ontstaan door repara tie en vervanging. De gemiddelde schade door hard water wordt geschat op enkele honderden guldens per jaar per huishou den, terwijl dit bedrag bij grootwaterge- bruikers vele malen hoger uitkomt, en dan praten we nog niet over de milieu schade als gevolg van het moeten gebrui ken van wasverzachters en agressieve kalkoplossers. Door het aanbrengen van een Alpine Water Descaler kan schade door hard water worden voorkomefi en wordt ons milieu gespaard. Voordelen Reeds bestaande kalkaanslag wordt afge broken. Na het wassen voelt het haar minder hard en de huid minder schraal aan. U gebruikt minder zeep en shampoo en het haar kan gemakkelijker gemodel leerd worden. U heeft ook geen last meer van huidirri taties door kalk. De kwaliteit van het lei dingwater wordt nog beter (reuk en smaak), koffie en thee smaken lekkerder en er zitten geen vieze velletjes meer op de koffie en thee. De kopjes zijn eenvou dig te reinigen zonder schuursponsje en zonder schuurmiddel. Stralend schoon Geen moeizaam poets- en schuurwerk meer in de keuken, de badkamer en het toilet. Kranen en douchekoppen raken niet meer verstopt en blijven glanzen. Ontkal king van leidingen en apparatuur is niet meer nodig en onthardingszouten voor o.a. de vaatwasser worden overbodig. Minder zeep nodig Voor de vaat en was heeft u aanzienlijk minder afwasmiddel en waspoeder nodig en zijn wasverzachters volledig overbo dig geworden. De voordelen zijn reeds na enkele dagen duidelijk waarneembaar. De Alpine Water Descaler gaat levens lang mee, is geheel onderhoudsvrij, heeft een hoge hittebestendigheid, is waterbe stendig, is meeverhuisbaar en gebruikt geen stroom. 100% kwaliteitswaarborg De Alpine Water Descaler geniet een uit stekende reputatie bij groot- en klein watergebruikers, en is recentelijk onder scheiden met het felbegeerde kwaliteits certificaat ISO 9002 en de goedkeuring van de vermelde waterleidingsmaat schappij. Tevens worden de Units gele verd met een keiharde 60 dagen niet goed geld terug garantie en een levens lange technische garantie. De Alpine Water Descaler is daarmee momenteel de enige waterontharder met een 100% kwaliteitswaarborg. Montage De unit kan snel gemonteerd worden, zonder dat de leidingen doorgezaagd hoeven te worden en er worden geen voorrij- en montagekosten berekend. De Alpine Water Descaler is niet alleen ge schikt voor particuliere huishoudens, maar ook voor alle grootwatergebruikers zoals: hotels, horeca, boerderijen, zorgin stellingen etc. Inlichtingen: DJ Consultancy, tel. (0318) 542079. We warre in de Schakel gebleve, kei' j't nog heuge? De keurig angekleade hearen keke 's in de rongte, in of h't zo mos weze, ze kwamme bic ongs an de taefel zitte, de man achter de computer kreeg een hand, ikke niet!, dat zal wel gekomme hac, omdat ik m'n ketelpak an had, mo'j mar dienke, een listig duveltje kwam oak an taefel zitte, as juule noe dienke dat h't listige duveltje stille was, welnee, h't wiere d'r wel tiene!... net of ik die hearen niet zag be gon ik weer, mar dan noe as een vast gesteld feit. "Juust, dus joe heit een rede lijk goewd salaris, in deze mannen, die hao een nog veul greater salaris, alles wordt vergoewd, autootje van de zaek in etc op kosten van h't Minnesterie, goewd pésjoen! in die komme noe kieke of joe't wel goewd doet... in of ik wel m'n handtekenieng zet, zodat'ze weer een flienke heffieng kenne oplaage, zo is't h't toch... of niet?... saeme gevat komt h't hier op neer... dat juule d'r flienk beter van worre, in voor mien geld kost, plus dat ik hier voor noppes zit, thuus al een uurtje in zitte vuile, noe hier zo zoetjes an al een uure wachtel da's 'r al twea, gratis, voor niks.., wat nee!... niet voor niks, voor juule... ver tel mien noe mar 's of dat earlijk is?"... "Ja maar mijnheer" begon ean van die hearen. "We zijn er ook voor U, want....". "Voor mien!???... lei joe mien dan 's precies uut waerom juule's salaris noe op dit moment geweun deurgaet in dat van mien, dat veul kleiner is, as h't 'r is niet, zelfs nog slimmer de verlore tied mo'k vanaevend inhaele?" Mar ze kwamme d'r niet uut óór' Welneant... daer was oak niet uut te kommen. Ze keke m'n een beetje schaep- achtig an, rommelden wat an hun keurige jasje, in verliete stilzwiegend h't strijdtoneal. Dat zelfde jaer, naedat ik al een paer kear een formulier van h't zuuveriengs- schap, mgevuld..! had terug gestuurd, kreeg'k weer een formulier waerin ze nog eans vroege of ik noe 's uut wilde laage hoe in wat.. Zat was 'k het spoegzat, ze wilden me niet geloave, ze loerden op m'n zuur verdiende centjesl' De achterkante van h't formulier was onbeschreve, dus was dat een buuten- kansje om m n ongenoegen te spuien. Tekene kon 'k op schoole al goewd, dus hao'k op de achterkante een koeije getekend, een broadmaegere koeije, z'n kop hieng naer beneje, h't beast had een uier van de voor tot an de achter poaten, in an dat uier aïlemaele spenen, eantje voor de belastiengen, in voor heffiengen, premie's, aczijnsen, velrzeke- nngen, in gae zo mar deur... overal waer je an mot betaele, zogezeid voor je eige toekomst die koeije begong te vreten in een bak mit formulieren, op dien bak stieng: Onbetaeld waark!" Vol mit papperassen die je in mot vi^lk' Dat was om in leven te bluven, uut al de spenen droop zogenaemde melk in een fTZ:^t'ZrXK^- ^r"'--g-"' g'-hfeve had! aTean daer zatte gaten m, dus... Die koeije stieng mit een hoage rik, z'n staert krom geboge in van onder die staert een dunne strael str.., l^grfep je m'n 't a™ dier stieng wiedbeans voor de spetters, daer had ik bie geschre^e "batTïu mijn deel!, en dat is ook nog belast!" Naest de koeije stieng een stevfge vol daene menhear, een njksambtenaer! toe te kieken, hie zei "Geef S nog hao. Joe bint gestoord óór, dat'ken je niet m"aeLTzeri:\ochTo'rh' opgestuurd, m weken laeter kreeg 'k een brief tenig, de tekening had aJle De groeten uut Dirksland, J. Wolfert Bewoonster K. Sandifort-Tanis, die dit jaar 100 hoopt te worden, krijgt het appa raatje opgespeld waarmee ze altijd hulp in kan roepen. In de tuin van de aanleunwoningen zaten de bewoners al heerlijk in het zonnetje. Met de hand boven de ogen proberen ze te ontdekken vanwaar ze werden toegeroepen. S^andpad 2-4 3241 GX IMIddelharnla. v 01870-82S67 Gediplomeerd opticien, horlogemaker, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6