huttnrechtse Gelukkig stond de school niet écht in brand Drie, eigenlijk vier 'gouden' jubilarissen in zangvereniging te Stellendam Passieconcert j^. te Sommelsdijk v^ >6 4^;52i!^^ Brillen gevraagd DIALECTAVOND kievit warmte karels. autoschade in Ouddorps IVluseum Oprichting van vereniging voor 'jonge' weduwen en weduwnaren 87-jarige zeer ernstig gewond 'De Chrïstenvrouw' 69e Jaargang VRIJDAG 14 MAART 1997 4f/DDELBV3^^85 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Stelt u zich de misère maar'es voor: U ziet maar de helft - of zelfs min der - van wat gezien zou kunnen worden en u bent dus hard aan een bril toe. Maar de opticien is een onbereikbare grootheid die honder den kilometers ver weg woont, en bovendien zou u een bril nooit kun nen betalen, u doet het dus zónder. Zo leven tal van mensen, gelukkig niet in Nederland, maar b.v. in de Oekraïne. Jaap Koppenaal uit Middelhamis komt daar regelmatig, namens de landelijke Stichting hulp Oost Euro pa. Ook begin april hoopt hij er weer een vracht hulpgoederen te brengen, allemaal heel welkome spullen, maar de doos met oude brillen die hij mee hoopt te nemen zal als een soort to verdoos ontvangen worden. Daar wordt door dorpelingen uit ge past en Jaap heeft daar de mooiste verhalen over, van mensen die ver rukt om zich heen kijken op het mo ment dat ze zich een bril van de goeie sterkte op de neus hebben ge drukt. Jaap wil daar graag een hele boel mensen gelukkig mee maken en vraagt u of u uw oude brillen aan hem af wil staan. Het mogen ook die brillen zijn waar van wij de monturen niet meer zo modisch vinden, daar in de Oekraïne zijn ze er blij mee. Z'n adres: Doetinchemsestraat 60, tel. 482561. AKTIEÏU Vernieuwing en reparatie van voomjiten zonder eigen risico. Knöps B.V. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Na de geslaagde Dialectavond in novem ber vorig jaar, die druk bezocht werd, zal er op donderdag 20 maart a.s. weer een dergelijke avond in de voormalige raad zaal van Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' aan de Raadhuisstraat ge houden worden. De heer P. Heerschap, deskundige op het gebied van de dialecten op Goeree-Over- flakkee en bestuurslid van het museum zal een inleiding verzorgen over de dia lecten van het eiland in het algemeen en dat van Ouddorp in het bijzonder. Na de pauze, waarin u een kopje koffie geserveerd zal worden, zal hij enkele Ouddorpse schetsen voordragen. De aan vang is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,- (voor donateurs van het museum 3,50). Kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV-Ouddorp en op de dia lectavond in het museum. Op D.V. zaterdag 12 april 1997 wordt in de Elimkerk, Waterdaal 1 te Amersfoort de oprichtingsvergadering gehouden van de vereniging voor 'jonge' weduwen en weduwnaren 'Samen alleen', 's Middags zal er in gespreksgroepen worden nage dacht over het onderwerp 'Geloven alleen'. De vereniging i.o. richt zich met name op hen die (jonge) kinderen heb ben en op hen rlie op jonge leeftijd alleen zijn komen te staan. De oprichting zal worden gedaan door de heer G. van den Berg, directeur NPV. De lezing wordt verzorgd door ds. P. den Butter. Als u meer wilt dan de laagste prijs Mjooratlezekerh&d! De 87-jarige heer M. de Waal uit Melis sant is dinsdagmiddag tegen half zes zeer ernstig gewond geraakt bij een verkeers ongeval waarbij hij, op de hoek Noord- dijk-Nolledijk betrokken raakte. De hoogbejaarde sloeg daar op z'n snor- scooter links af waarbij hij werd ge schept door een hem tegemoetkomende personenauto, bestuurd door een jonge man uit Melissant. Die wagen trok - te vergeefs - een remspoor van 45 meter wat duidt op een snelheid die op dat weggedeelte tientallen kilometers te hoog moet zijn geweest. De wagen miste de scooter, die vóór hem de weg pro beerde te kruisen niet meer, maar trof die in de rechterflank en vernielde die totaal; alleen het voorwiel van het scootertje bleef onbeschadigd. De bestuurder werd zeer ernstig gewond, met o.a. een gebroken bekken, een op drie plaatsen gebroken rechter been, een gebroken schouder, sleutelbeen en ge broken kaak. Hij werd in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen, woensdag is hij vandaar naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De dag begint om 10.30 uur. Rond 16.00 uur wordt de dag gesloten. Er is kinder opvang aanwezig. Voor informatie of voor opgave kunt u zich wenden tot: De Ned. Patiënten Vereniging (NPV) Tel. (0318) 547888 Dit keer door het raam naar buiten SOMMELSDIJK - Als de nood aan de man zou ko men staan de vierhonderd leerlingen en de onderwijs krachten van de J. C. van Gent basisschool te Som melsdijk in vier minuutjes buiten! Woensdagochtend heeft schooldirecteur Everaërs deze verbazend snelle tijd ge'klokt' toen een ontruimingsoefening ingeval van brand, werd nagespeeld. De beweeglijke schoolpopulatie hoefde deze keer niet keurig en regulier door de voor- en achterdeuren. Terwijl kunstrook uit de C.V.-ruimte de gang inkringelde maakten de hoogste groepen via het platte dak dat ze wegkwamen uit de bovenverdieping en voor de kleintjes van de 'onder bouw', gehuisvest in lokalen op de begane grond gingen de kantelramen open, zodat ze met een beetje hulp makke lijk naar buiten konden stappen. Aldus hadden de jongsten de wat wonderlijke ervaring dat de juf hen duidelijk maakte niet via de deur-, maar via de vensterbank het lokaal te verlaten. De hele groep verza melde zich op het zgn. Meester Pen-pleintje achter de school waar ook brandweercommandant Leen Jordaan hen even heeft toegesproken. Geen van de kleintjes is ook maar een moment bang ge weest, want het was hen duidelijk verteld dat het maar een 'spelletje' was, zij het met echte brandweerlui en een echt blusvoertuig en echt bluswater. De wagen hebben ze trouwens van héél dichtbij mogen bekijken. De brandweer zelf was niet zo tevreden, wél over eigen inzet waarmee de brand snel werd bedwongen, maar niet over de zg. aanrijtijd. Het duurde zelfs 11 minuten voor ze, na de hulproep bij de school arriveerden. Zelf had de brandweer maar drie minuten nodig maar de alarmcentra le gaf de brand pas 8 minuten na melding door. De centra le wist overigens dat de melding een oefening betrof waarom kennelijk, na melding, eerst aan belangrijker zaken voorrang is gegeven. De hele club jubilarissen samen Gedachtig aan de Verenigingsnaam 'Soil Deo Gloria', alleen Gode d'Eer, is het bestuur van deze Stellendamse Gemengde Zangvereniging terughoudend met eerbetoon aan mensen, maar wat woensdagavond t.a.v. enkele leden werd uitgesproken heeft zéker van grote waardering ge tuigd. Drie leden, mevr. A. Hoek-Kastcleyn, mevr. L. Verhoeve (tachtig en meerjaren oud!) en Marie Oosters vierden hun 50- jarig zangersjubileum en 't kon niet anders zijn of daar werd, tijdens de ledenvergadering in 'de Rank', gepaste aandacht aan besteed, met voor elk een prachtig Delfts-blauw herinne ringsbord, een Oorkonde en een heel mooi boeket bloemen. Het was zelfs de burgemeester die hen dat heeft uitgereikt. Weliswaar was dhr. Sinke nog niet geboren toen de Vereni ging in het laatst van 1945 werd opgericht, hij heeft, het bur gemeestersambt praktiserend, heel goed aangevoeld hoeveel vreugd aan het zingen wordt beleefd. „Bek-af naar de repeti ties en als herboren ervan terug", heeft hem in z'n vorige ge meente eens een huismoeder toevertrouwd, en stellig gelooft dhr. Sinke dat het (lof)zingen in verenigingsverband zo ook in Stellendam wordt beleefd; niet weer 'moeten'-, maar weer te 'mogen' gaan zingen wordt dan een wekelijks genoegen. met de burgemeester op de foto „Probeer zo door te gaan", raadde burg. Sinke alle Vereni- gingsleden. Zij deelden in 's burgemeesters waardering dat Stellendam zich op muzikaal gebied prachtig manifesteert, zoals ook 'de Hoop' dat zaterdag aan het Topconcours in Am- hem deelneemt. Zingen dus, en musiceren, burg. Sinke kent het genoegen ervan en men vindt hem mee genietend aan z'n zijde. Daarom ook riep hij graag Jaap Verbiest in de kring van jubilarissen. Aan zijn gouden jubileum werd twee jaar geleden geen aan dacht besteed maar dat werd deze avond alsnog goed gemaakt. Mevr. V. d. Ree-Brinkman zingt al 40 jaar en dhr. L. Malie paard vierde zijn 25-jarig jubileum. De dames van de zangvereniging hebben woensdagavond een genoeg'lijke avond beleefd, „'t Wordt wel laete vanaevend", zeiden ze. Over de mannen thuis hebben ze zich geen zorgen gemaakt. Eigen schuld, dikke bult, dan moeten ze ook maar komen zin gen, want er zijn op de Vereniging te weinig mannen. Op een totaal van veertig leden maar 6 en dat behoeft dringend ver sterking. 'Soli Deo Gloria' bezoekt niet meer concoursen maar het ple zier in het zingen is er zeker niet minder om geworden! ISO 9002 afd. Dirksland Op D.V. 19 maart komen we bijeen. We hebben de heer Zwart uit Zoetermeer uit genodigd met het thema 'De zeven kruis- woorden'. Mag het een goede en leerza me avond worden. Nieuwe leden en gas ten van harte welkom. We beginnen om 19.45 uur in 'Onder de Wiek'. Op D.V. zaterdag 22 maart, aanvang 20.00 uur, hopen het kamerkoor 'Ma gister Cantat' o.l.v. Arie Eikelboom en organist Paul Kieviet een concert te verzorgen dat in het teken van de lij denstijd staat. Het concert vindt plaats in de prachtige kerk aan het Markt- veld te Sommelsdijk en de organisatie is in handen van de Stichting Kerk- concerten 'Goeree-Overflakkee'. Het koor zingt deze avond uitsluitend a cappella, letterlijk vertaald zingt het koor dus in de kapel (stijl). Deze term verwijst naar de kerkmuziek die door onbegeleide koren werd uitge voerd. Als er al instrumenten meespeel den dan verdubbelden deze slechts de vocale partijen. Tot in de 17e eeuw kre gen de instrumenten geen zelfstandige rol. De componisten die in de 19e eeuw en 20e eeuw motetten in de a cappella stijl schreven, deden dit eigenlijk geïnspi reerd door en in navolging van hun illus tere voorgangers uit oude stijlen. De avond begint met een toonzetting van J. von Burck (1546-1610) van Psalm 22, een lijdenspsalm bij uitstek. Psalm 130, eveneens zeer bekend, klinkt in een be werking van een van de grootste vocale componisten aller tijden Heinrich Schütz. Als geen ander wist hij de relatie tussen woord en toon gestalte te geven. Johann Michael Bach, de schoonvader van Johann Sebastian, is vertegenwoor digd met het prachtige motet 'Das Blut Jesu Christi'. Zoals gezegd namen som mige 20ste eeuwse componisten de a cappella stijl van de ouden over. Iemand die de oude, veelal polyfone, motettentechniek uitnemend beheerste en ze uiteraard in een 20e eeuws klank- ideoom realiseerde was Hugo Distier (1908-1942). Van hem wordt gezongen 'Führwarh er trug unsere Krankheit'). De orgelinter- mezzi sluiten naadloos aan bij de vocale composities. Zingt het koor Psalm 22; op het orgel hoort u deze psalm ook in een drietal verzen van A. van Noordt (1619- 1675). Schütz, Schein en Scheidt, het zijn de drie grote 'essen' van de Duitse kerkmuziek. Zingt het koor van Schütz: op het orgel hoort u 'Da Jesus an dem Kreuze stund' van Scheidt. Tenslotte wordt het vocale 'Führwarh' van Disder vergezeld van het instrumentale 'O Lamm Gottes' van H. F. Micheelsen (1902-1973). 'Magister Cantat' (de meester zingt) is in 1978 ontstaan uit samenkomsten van oud-leerlingen van de 'Kweekschool met de Bijbel' te Rotterdam. Het koor telt nu ongeveer 24 leden. In haar 18-jarig be staan heeft zij zich steeds tot doel gesteld om de werken uit de traditie van de Wes- teuropese kerkmuziek tot klinken te brengen. Een hoogtepunt was de uitvoe ring van de 'Hohe Messe' van J. S. Bach ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Vanaf de oprichting is Arie Eikelboom dirigent van Magister Cantat. Hij stu deerde kerkmuziek, orgel, clavecimbel, koordirektie en muziekwetenschappen. Deze laatste studie sloot hij in 1989 af met een doctoraal-scriptie over Johann Kuhnau. Drs. Arie Eikelboom is werk zaam als docent kerkmuziek en muziek geschiedenis aan de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht. Tevens is hij direc teur van het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek. Naast allerlei publicaties van hymnologische en muziekhistorische aard verschijnen van zijn hand regelma tig motetten, psalmmelodieën en liedzet tingen. Paul Kieviet, die organist is in de Ned. Herv. Kerken te Middelhamis en Som melsdijk studeerde orgel, kerkmuziek en muziektheorie. Hij is werkzaam als do cent, dirigent, uitvoerend musicus en componist. Het historische Meere-orgel, dat hij deze avond zal bespelen ligt hem na aan het hart en zal onder zijn vaardige handen zeker prachtig tot klinken wor den gebracht. De kerk is open vanaf 19.30 uur en de toegangsprijzen zijn ƒ10,00 voor vol wassenen en ƒ7,50 voor scholieren, CJP- en 65+-kaarthouders. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Vingerling3 -■ 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Elektrische tiuishoudelijl(e app. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ij-w.! i||i^.i ygi ^^^^^r^^lP c^ pp qzi cj tzi] czi CU cm en OUDDORP - Woststmat 35 - Tolefoon (DIST) 681612 Fax 683734 RENESSE Printshop - Hogezoom 172-TBhfoon (0111) 462400 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1