Vier eeuwen domineesland Een feest of receptie In het "Forf' Véél leuker. Niet duurder 'FORT PRiNS FREDERIK' Interieurs voor Levenskunstenaars Uniek concert VIER EEUWEN :MOM ïn de Dorpskerk van Vierpolders yHmrt 2 yii^^rt 5 april tot en met 17 augustus 1997 OE mamc ^tPi^Afiothu V4H ifOPH 7^/? Lezingen rekreatiecentrum -=^.^^'-'^' lEGEiS iOCUEM EEU GEURIGE MÜMG EEU UOETdaUENOE VT. PIETEQ GEZOCHT OE HOGEi'NELHEWi'UW ^500 yv^ -.- VAIN Kempen Kies uit: Gad, Filistijn, Bakbakker, Jamin, Naboth, Levi, Sodom, Zeëb, jL'eiiia, oaiateii. \-~'\ r, iis\ Ilona Slinger (Nieuwe-Tonge) bracht ons op het volgende idee. Kun jij uit al die verschillende letters wijs worden wat ze bedoelde? Lees wat er staat en stuur dat op. Moet een fluitje van een cent voor je wezen als trouwe inzender. ^2y vOtl leder een het beste en Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 14 MAART 1997 Tot ver in de 20ste eeuw drukt de dominee een stempel op de Nederlandse samenleving. Als 'herder en leraar' bege leidt hij zijn gemeenteleden van de wieg tot het graf. Vanaf de preekstoel verkondigt hij Gods Woord aan het toege stroomde kerkvolk. Behalve geleerde theologen treden ook 'oefenaars' op als voorganger, die dan een stichtelijk woord spreken. De pastorie heeft een opvallende en voor name plaats in dorp of stad en biedt onderdak aan het grote gezin van de dominee. Zijn vrouw steunt hem in huis en bij zijn gemeentewerk; zij leidt bijvoorbeeld de meisjes- en vrouwenvereniging. Zonen uit het predikantengezin tre den vaak in het voetspoor van hun vader, dochters trou wen met dominees. Het is geen uitzondering dat er al sinds vele generaties dominees in de familie zitten. Museum Catharijneconvent laat u van 5 april tot 17 augustus het 'domineesland' binnengaan. De predikanten zijn er in velerlei gedaanten aanwezig. Hun geschilderde en gegraveerde portretten, vaak afkomstig uit familiebezit, kijken op u neer. Een dominee in toga verwelkomt u, zijn 19de-eeuwse collega poseert in zijn preekmantel en kuitbroek. In de studeerkamer bereidt een derde zijn preek voor en een vierde staat op de kansel te preken: u hoort de 'stemmen als bazuinen' van acht beroemde kanselredenaars. Elders verzorgt een televisiedomi nee de avondsluiting. Tenslotte komt u een vrouwelijke predi kant in een wit liturgisch gewaad tegen. Maar dan hebt u al dominees ontmoet die in het literaire, maatschappelijke en politieke leven een prominente rol speelden. Of de gevange nispredikant, de ziekenhuispredikant en al hun collega's die in onze tijd in het bijzondere pastoraat werkzaam zijn. Want zelfs na vier eeuwen is de dominee geen museumstuk, al wordt hij nu gedurende ruim vier maanden wel tentoongesteld. Bij de expositie verschijnt een catalogus met ruim honderd his torische en nostalgische afbeeldingen en met bijdragen van Dr. F. A. van Lieburg, Dr. M. den Duik en A. J. Klei. Redactie: drs. N. H. Koers. Uitgeverij Meinema, Zoetermeer, prijs ƒ25,- Op zaterdag 31 mei worden in het auditorium van Museum Catharijneconvent, Nieuwegracht 6e te Utrecht drie lezingen gegeven over bijzondere predikanten. Deze zijn in samenwer king met de Vereniging voor Nederlandse Kerkgeschiedenis georganiseerd. Dr. E. Stronks spreekt over de dominee als dichter, dr. F. A. van Lieburg over de predikant als historicus en dr. P. H. A. M. Abels over de dominee als brievenschrijver. Aanvang 11.30 uur, einde 13.00 uur, rondleidingen om 14.00 uur. Prijs 15,- (lezing, inclusief entree en rondleiding). Inlichtingen: tel. (030) 2313835. Rondleidingen op afspraak. Openingstijden: Hele week, behalve maandag, geopend van 11.00 tot 17.00 uur. 5 mei gesloten. Toegangsprijs: Basistarief volwassenen 7,-. 6 jaar, MJK, Vrienden MCC, Ver. Rembrandt: gratis. Museum Catharijneconvent r----- 5 april tot en tmt J7 mgustm 1997 6-18 jaar, CJP: 3,50; 65+ 5,-. Gezinskaart: 15,- (max. 2 volwassenen, 4 kinderen). Groepstarief (vanaf 20 pers.): 5,-. Onderwijstarief: 2,50. Als u uitgekeken bent op de geijkte locatie voor uw feest of receptie, moet u eens aan Fort Prins Frederik denken! Stel u voor: uw feest onder de prachtige gewelven van het eeuwenoude fort. Culinair kunt u alle kanten uit: barbecue, diner, koud buffet, koffiemaaltijd of wat u maar wilt. En weet u wat nou zo leuk is: u betaalt geen cent méér voor zo'n unieke locatie! GEEN ZAALHUUR Tel. (0187) 63162S. Fax (0187) 632477. Havendijk 16, Postbus 32, 3257 ZG Ooltgensplaat Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. EEN EiEimait Ik ben bezig een karretje te maken, dat ik met de fiets kan voorttrekken, voor de zware boodschappen enz. Aan welke ma ten en wettelijke eisen moet die kar vol doen? En hoe zit dat met een evt. tweede wagen? Mogen er kinderen in? Staat er iets over op papier? Antwoord: De eisen waaraan zo'n aan- hangwagentje moet voldoen, zijn te vin den in het Wegenverkeersreglement (art. 80 en 84). De toegelaten breedte inclu sief de lading is 1,50 meter. De fietskar moet op maximaal 60 cm boven het wegdek een rood achterlicht voeren op het linkerspatbord, of op de uiterste lin kerzijde van de bak als die buiten het spatbord uitsteekt. Precies als de fiets moet een fietskar spatborden hebben die minstens 30 cm wit of heldergeel zijn en moeten de wielen voorzien zijn van zij reflectie. Ook de rode achterreflector is verplicht en wel op het linker spatbord of op de uiterste linkerzijde van de bak op een hoogte die overeenkomt met de wiel- diameter boven het wegdek. Als uw fietskar breder is dan 75 cm moet voorop aan de uiterste linkerzijde een witte re flector zijn aangebracht. Er bestaan geen wettelijke voorschriften aangaande de gewichtsgrens. Het gewicht beïnvloedt echter de remweg, en de remvertraging is wèl in de wet geregeld. U mag kinderen vervoeren in uw karretje als dat aan alle eisen voldoet. Een voorafgaand bezoek aan het politiebureau is dan niet nodig. Uit welk land stammen bijgesloten post zegels en wat is de waarde? Antwoord: Dit zijn geen postzegels maar reclamezegeltjes van een koekjes fabrikant, die gevestigd is in Italië. De waarde is helaas nihil. Waar komt de voornaam Jochem toch vandaan? Antwoord: Jochem is een verbastering van Joachim en grijpt terug op het He breeuwse Jehojakim, dat staat voor 'Jah weh richt op'. Jahweh betekent God in die taal. In het Oude Testament is sprake van een koning van Juda die Jojakim heette (zie 2 Kon. 23 en 34 e.v.). De Griekse kerk heeft een feestdag, 16 augustus, aan deze Jojakim gewijd. Ik vraag me af wat het verschil is tussen een staafje vanillesuiker en een vanille stokje. Ik weet het niet, u wel? Antwoord: Vanille is een tropisch orchi- deeëngewas, waarvan de geurige peul vruchten tot stokjes worden gedroogd en als een welriekende specerij gebruikt worden. Vanillestokjes zijn dus de ge droogde peulvruchten van de vanille- plant. Een staafje vanillesuiker is een staafje gemaakt van met vanille geparfu meerde poedersuiker. Hoe u méér dan één kar met uw fiets wilt voorttrekken, is ons een raadsel. In de bochten zult u op grote problemen stui ten. Niet doen dus! U kunt overigens een uitstekende brochure over fietskarren verkrijgen bij de Eerste Ned. Fietsers bond, Havenstraat 13, 3440 DD Woer den, als u ƒ7,50 overmaakt op postgiro- rekening 30.255 van de E.N.F.B. onder vermelding van het woord 'Fietskarren' en uw eigen adres. Graag zouden wij van u het adres krij gen van de voor ons sympathieke voet balclub St. Pieter, spelend in Zuid 2, vierde klasse A in Limburg. Antwoord: De club is gevestigd aan de Ganzendries in Maastricht. U kunt ze bereiken op tel. (043) 3250980. Waarom is er toch een aparte spoorlijn nodig voor die snellere trein naar Pa rijs? Waaromkan deze niet via bestaand spoor? Antwoord: Het rijden met hoge snelheid van 300 tot 350 km/u stelt andere eisen aan de baan waarop dit gebeurt. De on dergrond moet vaster zijn, en de bochten ruimer, de wissels vloeiender en de stroomvoorziening krachtiger. De Euro pese spoorwegen kozen voor 25.000 volt (Nederlandse treinen rijden op 1500 volt). Twee spanningen op één spoorlijn kan niet. De rails worden zo recht moge lijk gelegd, vandaar recht-toe recht-aan via Breda naar België. Dan is de beno digde energie per passagier vele malen lager dan van een auto of vliegtuig en 't geluid gelijk aan een intercity. Welk lied werd bij de ondergang van de Titanic gezongen? Antwoord: In verhalen en films speelt het scheepsorkest altijd 'Nader tot U, mijn God', dat door vele opvarenden op het sloependak werd meegezongen. Maar tussen de fatale botsing met de ijsberg en zinken van het schip 1912 lagen drie uren en in die tijd heeft de kapel heel veel gespeeld. 1^ iniERlEURS Julianastraat 1, 3255 BG Oude-Tonge tel. 0187-641577, fax 0187-641242 De Concertcommissie Dorpskerk Vier polders organiseert in de serie Zaterdag- avondmuziek een zeer bijzonder concert in de historische Dorpskerk (het in 1721 gebouwde Witte kerkje) van Vierpol ders. Dit unieke gebeuren vindt plaats op zaterdag 22 maart 1997 om 20.00 uur. Het concert wordt gegeven door het veelzijdige en bekende, uit Leiden af komstige Vocaal Octet 'Memento Vici- num'. Dit in september 1992 opgerichte Octet bestaat uit 2 sopranen (Carla Vermin en Pauline v. d. Meer), 2 alten (Mirjam Sies en Marijke Biedé), 2 tenoren (Nick Nieu- wenhuysen en Gabriel) en de 2 bassen (Piet Bamhoom en Wouter Tukker). Zij brengen werken ten gehore vanaf de renaissance tot heden. Het concert wordt ingedeeld in 5 blokjes: 1) geestelijke muziek; 2) gezongen ge dichten; 3) klassiek met een 'knipoog'; 4) intermezzo; 5) romantiek en impres sionisme. De deels met kaarsen verlichte kerk is open om half acht, opdat u met de infor matie die u in de kerk kunt verkrijgen de bezienswaardigheden van dit kerkje kunt bekijken. De toegangsprijs is slechts ƒ5,00 inclu sief koffie of thee na het concert. Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Sinds kort is mijn kippenhok weer be woond. Vanaf november heeft het leeg gestaan. Een zestal bruine hennen laat 's ochtends vroeg al hun gezellig gekakel horen. Ze zijn zeggen en schrijven 14 maanden oud, komen uit een zogenaamd scharrelbedrijf met zaagsel en stro. Duur kostten ze niet. Slechts 2,- per stuk. Eerlijk gezegd zien ze er onooglijk uit, levende reclame voor diepvrieskippen: naakte nekken en kale konten! Altijd gemakkelijk als je wat pluimvee hebt. Werkelijk alle resten eten komen bij hen terecht. En of dat nou oude nasi is, een vergeten witlofprakje of uitgedroogde patat. Kippen pikken alles! Maar mensen nog aan toe. Deze gevallen zijn werke lijk totaal niets gewend. Het enigste wat ze in hun korte leven kregen was leg- meel en water. Tante Nel mikte er van de week een paar aangebrande pannenkoe ken bij. En wat denken jullie? Even laten waren de misbaksels niet meer te zien. Opgepikt? Vergeet het maar. Ze liepen domweg over de pannenkoeken heen en trapten ze onder het stof en slik, aardap pelrestjes keken ze niet aan, dabberden er lomp door. Ondanks alles rapen we elke dag toch nog wat eitjes van het edele zestal en per slot van rekening gaat het daar om. Gelukkig zijn het niet zulke wonderlijke zoals jullie hier afgebeeld zien. Er ligt van de keer een hele eigenaardige puzzel voor jullie klaar. "Op de klank af', zouden we hem kunnen noemen. Je komt dan wel voor rare dingen te staan. Het zijn allemaal zogenaamde vergissin gen. Kies uit de woorden uit het kader. Voor alle zekerheid even tussen haakjes, het is beslist niet spottend bedoeld. Alleen maar eens wat anders dan het alledaagse! Taalkronkels zou misschien een toepas selijke naam zijn. 10. Zij is zo knap, maar hij is "Die kies is dicht", zei de tandarts. "Maar helaas zit er in die tand een Ik hoop dat je het leuke gedrag gaat doen en dat nare geplaag... "Stond je op Stijn of... vroeg ik aan de hond die schijnbaar doodstil op de bank lag. "Het is wel optellen, nee 't is aftrek ken, (zie Gen. 46:10). Nee plus! Dat mes was hiervoor scherp, maar daar Bij het meertje is het vloed, bij de "Doe de oven uit anders verbrandt het brood. Nee, ik rammel van de honger. Alstublieft(1 Kron. 9:15) "Geef me eens aan uit de pot- looddoos". T^^lilo r~io1 dfiCk-r*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 10