OZB veroorzaakt levendige discussie in commissie Commissie bespreekt brief van Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en Zondagsheili^ng Grote koor- en samenzangavond Nieuwe Tonge Keyzer Schoenmode heropent vernieuwd winkelpand u Speelgoed- en lapjesbeurs Fantastische Ronduit Praise Vakantie naar Israël Dam- en schaakver. 'Dirksland' Schaakvereniging De Zwarte Pion Tariefstijging OZB moet meerder tekort van zwembad dekken Open ochtend 'Van vrouw tot vrouw' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 11 MAART 1997 Dirksland - De commissie Algeme ne Bestuurszaken en Financiën heeft zich donderdagavond gebo gen over de vaststelling van de OZB tarieven voor 1997. Naar aanleiding van de nieuwe wet WOZ worden de burgers gekon- fronteerd met een - veelal - forse waardevermeerdering van hun panden. Daardoor zal men al meer moeten gaan betalen aan onder andere de OZB. Wanneer de raad in de eerstvolgende vergadering akkoord gaat, dan zal de gemiddel de stijging van het OZB tarief voor 1997 bovendien 11% meer bedra gen dan de eerder door de raad afgesproken 3%. De tarieven OZB zullen dan gaan bedragen: wonin gen 10,60 per eenheid (waarvan voor de gebruiker 4,71 en voor de eigenaar 5,89) en voor niet- wonlngen 12,27 per eenheid (waarvan voor de gebruiker 5,65 en voor de eigenaar 7,07). Voor meerdere commissieleden was dit een moeilijk te verteren zaak, mede daar in de tariefsbepaling rekening wordt gehouden met een dekking voor een groter tekort van 50.000,- dan verwacht, aangaan de het zwembad. De heer Leeflang (RPF) had het taxatie rapport van hemzelf opgevraagd en gezien dat er verwezen wordt naar de taxatiewaarde van een referentieadres. Hij had daar toch wat moeite mee en vroeg zich af hoeveel mensen nu van eikaars waarde op de hoogte zijn. De heer Koppejan van afdeling financiën antwoordde, dat het waardegegeven slechts beperkt openbaar is. Bij de waar debepaling zijn referentiepanden geno men, waaraan een aantal andere panden zijn gerelateerd. In het taxatieverslag van deze panden wordt dus verwezen naar dit referentieadres. De heer Robijn (Pvda) had ook een rap port opgevraagd, maar had grote beden kingen tegen de inhoud ervan. Hij vond de gegevens veel te summier om een juiste afweging te kunnen maken of de taxatie juist zou zijn geweest. Derhalve is het dan voor de burger nooit te bepa len of eventueel bezwaar maken zinvol zou zijn. Bovendien achtte hij het taxa tierapport voor diegenen die bezwaar willen maken, totaal niet geschikt. Koppejan benadrukte dat er enorm veel energie is gestopt in de waardebepalin gen van de panden in de gemeente. "Dat is niet te zien aan het rapport, maar er ligt enorm veel inventarisatiewerk aan ten grondslag. Het taxatierapport geeft echter alleen de minimale bij wet vereis te gegevens. Als men bezwaar wil maken, dan zal dit verslag inderdaad niet afdoende zijn." Wethouder van Houwelingen gaf boven dien nog aan, dat dit punt valt onder het belastingrecht. "Derhalve hoeven wij als gemeente niet te bewijzen dat de waarde goed is getaxeerd, nee... de burger zal, indien hij bezwaar wil maken, zélf moe ten aantonen dat de waardebepaling onjuist geweest is." De burgemeester vond dat er gerust van uitgegaan kan worden, dat de taxaties op goede gronden zijn verricht en dat de diskussie nu niet moest gaan over zaken waar de gemeente toch geen enkele invloed op kan uitoefenen, daar ze wette lijk geregeld zijn, maar dat de discussie moest worden toegespitst op de vraag of de commissie al dan niet in kon stemmen met het tariefsvoorstel van de OZB. Uitkering Robijn had ook best moeite met de ver hoging van de OZB. "We zouden niet verder gaan dan 3%, dat hebben we als raad unaniem besloten. Als ik alles optel komt daar nog eens 11 overheen." Koppejan legde uit dat de verhogingen mede debet zijn aan het zogenaamde weglekeffekt. Er bestaat een relatie tus sen de OZB inkomsten en de algemene uitkering van het Rijk aan de gemeente. Per saldo komt het er op neer, nadat positieve en negatieve effekten zijn ver rekend, dat de gemeente rekening moet houden met een mindere inkomst van 50.000,- aan uitkering van het Rijk. Burgemeester Boonstra wees er op, dat de berekening hieromtrent zo nauwkeu rig mogelijk zijn verricht, maar dat er nog onzekere faktoren zijn, zodat de bij drage van het Rijk mee of tegen kan val len. De heer Koningswoud (SGP) kon wel meegaan met het steunen van de tariefs verhoging aangaande 'de lektoestand', daar dit tekort alles te maken had met de wijzigingen rondom de OZB. Daarnaast werd er echter ook nog rekening gehou den met een verhoging van het tarief om een extra tekort van 50.000,- aangaan de het zwembad te dekken. In de begro ting was al reeds rekening gehouden met een tekort van een 375.000,-, maar inmiddels is bekend dat dit bedrag met een 50.000,- zal overschreden worden. Koningswoud kon absoluut niet meegaan in een vaststelling van OZB tarieven, waarin een dekking wordt opgenomen van dit extra tekort. "Wij kunnen mee gaan in een tariefsverhoging van maxi maal 7%. Echter die 50.000,- (onge veer 4% OZB) hoort niet thuis in dit voorstel." De burgemeester gaf aan dat het tekort toch gedekt dient te worden. "Al zouden we een oplossing vinden voor het zwem bad en uit de problemen komen, dan nog weten we, dat we dit jaar 50.000,- meer tekort zullen komen, dan aanvanke lijk werd voorzien." Leeflang vroeg zich af of er geen andere mogelijkheden waren om het tekort te kunnen dekken. Volgens burg. Boonstra zijn er binnen de begroting van 1997 DIRKSLAND - De commissie Algemene Bestuurszaken en Financiën heeft donderdagavond een brief van de Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en Zondagsheiliging op verzoek van de heer Konings woud (SGP) besproken. De vereniging had naar aanleiding van het feit dat de ofllciële datum van dodenherdenking op zondag 4 mei valt, de gemeente middels dit schrijven verzocht de dodenherdenking niet op de zondag te laten plaatsvinden. De heer Koningswoud gaf de voorkeur aan behandeling in plaats van het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Tijdens de vergadering gaf hij aan, dat hij absoluut niet niet de illusie had, dat de voorkeur voor het houden van dodenherdenking op 4 mei door deze bespreking anders zou worden. Echter had hij in de gemeente toch wat onduidelijkheid gekonsta- teerd omtrent het wel of niet houden van de dodenherdenking op de zondag. Ook in den lande doet het nogal wat stof op waaien en wordt er soms heel verschillend over gedacht. Vandaar dat hij de brief graag besproken zag en uiteraard kon hij zich scha ren achter het verzoek, om zondag 4 mei geen aktiviteiten rondom de dodenherden king te doen plaatsvinden. Volgens de burgemeester wordt er echter in Dirksland op 4 mei as. gewoon doden herdenking gehouden. Er wordt gevlagd vanaf openbare gebouwen, maar voorts zijn er geen aktiviteiten. Boonstra was overigens onaangenaam getroffen door de zinsnede in de brief, dat de dag des Heeren ontheiligd zou worden. "Ik kan me goed voorstel len dat men zich zorgen maakt omtrent bepaalde aktiviteiten op de zondag, maar dat deze ontheiligd zou worden door de doden te herdenken, nee.... dat kan ik mij niet voorstellen." Volgens Koningswoud moet men dat zien in het licht van de werkzaamheden die er aan te pas moeten komen. "Uiteraard wordt niet het herdenken van de doden als een ontheiliging gezien. Maar de aktiviteiten van het vlaggen of het leggen van kransen, zag men graag verplaatst naar een andere dag." De heer Sandee (CDA) zag dat helemaal niet zitten. "Er wordt gezegd dan maar op 3 mei. Dan verstoor je de Joodse Sabbat. Deze mensen zijn zelfs het meeste de dupe geweest van de hele oorlog. Er wordt geen enkele andere aktiviteit ontplooid, dan het vlaggen. Ik zie daar persoonlijk geen ontheiliging van de zondag in." Driesprong (VVD) wist dat de dodenherdenking voor heel veel mensen een enorme betekenis heeft. Een gedane suggestie om het anders maar een jaar over te slaan, vond hij ronduit treurig. Leeflang (RPF) wist zichzelf heel nauw betrokken bij doden herdenking, maar gaf zelf duidelijk de voorkeur om het vlaggen niet op zondag te laten plaatsvinden. De heer Robijn (PvdA) had geen behoefte aan kommentaar. "Ik vind het spijkers op laag water zoeken." De burgemeester zag geen aanleiding om wijziging aan te brengen in de plannen rondom de dodenherdenking in de gemeente Dirksland op zondag 4 mei as. geen andere mogelijkheden en kan het tekort alleen op deze wijze gedekt wor den. Zwembad Het zwembad zou de toch al levendige discussie over de OZB nog wat verhevi gen. De heer Robijn had ook moeite met een dekking van het extra tekort van 50.000,-uit de OZB. Burg. Boonstra wees erop dat de ge meente het extra tekort niet kan afdekken uit de normale begroting. "Dan kunnen we 'de kop in het zand steken' en hopen op meevallertjes, maar dat is in strijd met een goed financieel beleid." Desondanks stelde Robijn voor om de 50.000,- niet op te nemen in de tariefstelling van de OZB. Boonstra: "Dat betekent in wezen zoveel, als dat u niet bereid bent om extra geld aan het zwembad te spande- ren." Leeflang achtte het haast onafwendbaar dat de commissie akkoord zou moeten gaan, maar dan wat hem betreft slechts éénmalig deze wijze van dekking van het tekort van het zwembad. Koningswoud lichtte zijn ingenomen standpunt toe: "Ik ben zo bang dat wan neer we akkoord gaan, de beslissing over Op D.V. zaterdag 15 maart zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge weer een zangavond gehou den worden voor Stichting Ont moeting. Aanvang 19.30 uur. De opening zal worden verricht door ouderling P. Vreeswijk, terwijl de heer A. E. Schouten namens Ont moeting zal spreken. Voor deze avond hebben we het bekende Dirkslands Mannenkoor bereid gevon den om medewerking te verlenen. Onder leiding van hun dirigent Frans Cornet hopen zij enkele liederen ten gehore te brengen. Michel de Wit hoopt hen te begeleiden. Ze zingen onder andere Psalm 85 en 'Uw Naam aanbidden wij', terwijl de dirigent ook nog een bariton solo zal laten horen. We hebben voor deze avond ook nog een jong talent uitgenodigd. Hij is juist 14 maart 15 jaar geworden en t.g.v. zijn ver jaardag hebben we hem gevraagd om deze avond de samenzang te begeleiden. Hij heeft al vele jaren les. Nu hoopt hij het geleerde in praktijk te mogen bren gen. Naast samenzang van onder andere Psalm 43, hoopt hij ook enkele orgelso lo's te spelen, onder andere de bewer king van Psalm 25 van W. H. Zwart. Op D.V. woensdag 19 maart a.s. hopen we weer een open ochtend te houden in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. De gast- spreekster van deze morgen is Bep Gar- retsen. Zij zal met ons het thema: 'Bidt om de vrede van Jeruzalem' bespreken. Aansluitend op de themabespreking is er gelegenheid om vragen te stellen en met elkaar van gedachten te wisselen. Ook u bent bij deze van harte uitgenodigd. De koffie staat klaar vanaf 9.00 uur. We hebben een boeiend en afwisselend pro gramma, dat begint om 9.30 uur en ein digt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, cd's en boeken. Na afloop van de open ochtend is er gelegenheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten'. De toegang is gra tis. Ter bestrijding van de onkosten wordt er een collecte gehouden. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinder opvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vrien dinnen, kennissen, familie, buren enzo voort mee. Uitslagen van 3 maart 1997. DAMMEN: Afdeling 1 K. de Munck - M. v. 't Geloof2-0 G. Smits - D. Keuvelaarafg. C. van Welie - J. Stolk1-1 Afdeling 2 H. de Munck - P. v.d. Groef0-2 K. de Jong - C. v.d. Kroon1-1 M. Poortvliet - A. Los0-2 J. v.d. Groef - W. Stolk1-1 SCHAKEN: W. Stolk - J. C. de Jong1-0 wat we met het zwembad moeten, weer op de lange baan gaat en anderzijds, dat de dekking direkt uit de OZB een struk- turele zaak gaat worden. "Het wordt geen strukturele zaak!", verzekerde de burgemeester. Wethouder van Houwelingen vroeg om een schorsing voor overleg met de bur gemeester. Na een korte beraadslaging kwam Boonstra met een collegevoorstel om de tarieven ongewijzigd vast te stel len, inclusief de dekking voor het extra tekort van het zwembad, maar dat deze dekking dan slechts éénmalig, dus alléén voor 1997, zou worden opgenomen. Daarnaast zal er een voorstel komen om middels een raadsbesluit het kollege de opdracht te geven, op korte termijn een oplossing te gaan zoeken voor het zwem bad, zodat in de loop van het jaar meer duidelijkheid zal gaan komen. Indien de dekking van de 50.000,- tekort eenmalig zou worden verricht uit de OZB en er op korte termijn een besluit komt aangaande het zwembad, had de heer Driesprong (VVD) er geen moeite mee. Ook Robijn en Leeflang schaarden zich achter dit kollegevoorstel. Onder protest tegen de extra 50.000,- ging ook Sandee (CDA) akkoord. Koningswoud had echter nog steeds bezwaren tegen deze dekking van het tekort. "Er wordt nu uitgegaan van een klein aantal nog niet opgenomen OZB inkomsten van huizenbouw, die in de loop van 1997 gerealiseerd zal worden. Echter volgende jaren zullen de inkom sten OZB aanzienlijk vermeerderen, in verband met 'De kleine Boezem'. Ik zou daar liever een voorschot op nemen om het tekort af te dekken, en het OZB tarief nu niet extra verhogen." Maar daarnaast hoopt hij ook een impro visatie te spelen over het Israëlisch volkslied. Terwijl u daaraan ook mee kunt werken door aansluitend Psalm 150 te gaan zingen. Ik hoop dat u via dit stukje denkt: die avond wil ik niet missen. Daarom wek ik u op om in grote getale naar Nieuwe Tonge te komen om en te luisteren èn te zingen èn te geven voor het goede doel. Ziende op wat wij ontvangen aan eten, drinken en kleding, mogen we toch ook wel aan onze dak- en thuisloze naaste denken? Zeg nu niet: zij willen dat toch zelf, want op 15 maart zult u misschien meer dingen horen in het appèlwoord waar u nooit over nagedacht en van gehoord hebt. Na afloop kunt u gezellig napraten in 'Elim' waar u een kopje koffie wordt aangeboden. Maar ook zal daar een ver- kooptafel aanwezig zijn met diverse arti kelen, zoals cd's en mc's (ook van het mannenkoor), boeken, puzzelboeken en kaarten. Daarom nogmaals: allen harte lijk welkom op 15 maart in de Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Het wordt feest! De staat Israël bestaat in 1998 vijftig jaar. Dat gaat de Ronduit- club vieren. Samen met tweeduizend andere Ronduit-cluppers, en Ronduit Praiseband en het Ronduit-team kun je mee naar Israël. Het wordt een reis waar bij je (weer) op een heel andere manier kennis maakt met het land van de Bijbel. Juist in Israël, het land waar Jezus Chris tus naar de aarde kwam, willen we God beter leren kennen. Ronduit goes Zion! Praise Ontmoeting is in Nederland en België al een groot feest. Honderden jon geren die zingen tot eer van Koning Jezus, in zomaar een sport- of evenemen tenhal. Het moet minstens zo bijzonder zijn om dit feest te vieren met tweedui zend jongeren onder de Israëlische zon op de plekken waar Jezus zelf is geweest! Het wordt een vakantie om nooit te vergeten Vijf grote praise-concerten worden op verschillende plaatsen gehouden. Excur sies vinden plaats naar Jeruzalem, Mas- sada, de Dode Zee, het meer van Galilea en andere mooie, leuke, indrukwekken de, historische en interessante plaatsen. Er worden gezamenlijke bijbelstudies gehouden, een gezamenlijke dienst op de twee vrije zondagen en nog een vrije dag die je naar eigen inzicht kunt besteden. Even praktisch De reis duurt 13 dagen. Je kunt kiezen uit drie vertrekdata: 18, 19 of 20 februari 1998. We vliegen met de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al en reizen in Israël met een airconditioned bus. ledere groep (van maximaal vijftig deel nemers) heeft een eigen Nederlands spre kende Israëlische gids en een deskundige Ronduit-reisleider. Je logeert in een jeugdherberg of hotel in of vlakbij Jeru zalem. De reissom bedraagt 1998,- per persoon bij verblijf in een jeugdherberg. Voor een verblijf in een hotel betaal je een toeslag. Inbegrepen zijn de vliegreis, verblijf op basis van half-pension, rond reis, excursies, entree en lunches op de zondagen. Israël is voor toeristen nog altijd een vei lig land. Maar het kan zijn dat de situatie verandert en het ministerie van Buiten landse Zaken een negatief reisadvies uit brengt. Ronduit zal zich onvoorwaarde lijk aan dat advies houden om jullie en onze veiligheid te garanderen! Bedrijft al meer dan 70 jaar In MiddelharnülSommelsdijkgevesligd MIDDELHARNIS - Het zal hen ongetwijfeld een voldaan gevoel hebben gegeven toen de familie Keyzer donderdagmiddag, de deu ren opende van haar geheel gemo derniseerde schoenenzaak. Na een periode van verbouwen, hebben ze deze dag met een open huis hun zaak heropend. Een winkel die een geheel eigentijdse èn gezellige sfeer uitstraalt. Het zal zeker een druk ke periode zijn geweest die aan deze opening vooraf ging. Echter het resultaat mag er zijn! De fami lie Keyzer staat met hun verkoop team graag klaar om in deze schit terende winkel, u zo goed mogelijk van dienst te zijn. Al meer dan 70 jaar is Keyzer Schoen mode een begrip in de dorpskern van Middelharnis/Sommelsdijk. Het was Adriaan Keyzer, de opa van de huidige eigenaar, die in de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk een schoenenwinkel open de. Nadat op een gegeven moment ook zijn zoon Ab 'in de schoenen' ging, werd de winkel in 1958 verplaatst naar de Westdijk. Sinds die tijd is Keyzer Schoenmode op 'd'n Diek' een begrip. Inmiddels is de derde generatie Keyzer in het bedrijf aktief. Sinds 1995 'runt' Adnes Keyzer met zijn vrouw de schoe nenzaak. Hij prijst zich overigens geluk kig, dat zijn vader zich nog steeds enorm betrokken weet bij het bedrijf. Op de achtergrond verricht vader Keyzer nog verschillende ondersteunende werkzaam heden. Verbouwing De winkel was nodig aan een grondige opknapbeurt toe, vertelt Adnes Keyzer. "Elf jaar geleden was de vorige verbou wing. In die tussentijd heeft ons bedrijf een groei doorgemaakt. Bovendien was het interieur nodig aan vervanging toe. Besloten werd om de winkel grondig te renoveren." Dat het grondig gebeurd is zal een ieder kunnen beamen. Van de 'oude winkel' is weinig meer terug te herkennen. De voorgevel heeft de minste verandering ondergaan. Daar is alleen een nieuwe luifel aangebracht. Het inner lijke van het pand heeft echter een totale metamorfose ondergaan. Vroegere magazijnruimtes zijn nu bij de winkel getrokken. Daardoor is het winkelopper vlak behoorlijk vergroot. Bovendien is het totale interieur vernieuwd. Het resul taat is een ruime winkel, met voldoende mogelijkheden het assortiment overzich telijk te kunnen laten zien aan de klan ten. De familie Keyzer is er dan ook best gelukkig mee. Adnes: "We zijn een win kel die al jaren een begrip is in schoenen. We hopen met deze nieuwe opzet onze klanten nog beter te kunnen bedienen dan voorheen. Alle schoenen staan op model gesorteerd. Alles is nu ook heel ruim opgezet. Daardoor kunnen de klan ten nog beter geholpen worden. Aan een korrekte behandeling van onze klanten hechten we véél waarde. In onze zaak wordt iedere klant nog persoonlijk bediend. Daarmee proberen we ze een zo goed mogelijke keus te laten maken. De mensen moeten tevreden naar huis g=^^"'" Kwaliteit Keyzer kenmerkt zich al jaren een schoe nenzaak te zijn, waar kwaliteit hoog staat aangeschreven. Men biedt een modisch en kwalitatief goed assortiment tegen een redelijke prijs. Het hele gezin kan er terecht om 'geschoeid' te worden. Voor kinderen is er een speciale kinderhoek. Deze is met de laatste verbouwing sterk uitgebreid. Daardoor is het assortiment kinderschoenen aanzienlijk toegenomen. Een goed opgeleid personeelsteam zal u samen met de familie Keyzer graag aan nieuw schoeisel willen helpen. Men zal er alles aan doen dat u, wanneer u in uw bij Keyzer gekochte schoenen loopt, met genoegen terugdenkt aan het feit dat u uw schoenen daar gekocht hebt. U bent van harte welkom! Op zaterdag 22 maart a.s. wordt in het gebow van peuterspeelzaal Pippeloentje aan de Kastanjelaan 3 te Middelharnis een speelgoed- en lapjesbeurs gehouden. Wie voor een prikje in het bezit wil komen van speelgoed of een leuk lapje, moet deze beurs, die van 10.00 tot 14.00 uur wordt gehouden, beslist komen bezoeken! Iedereen die goed en compleet speelgoed (maar geen knuffels) en/of lappen stof over heeft en dat graag wil verkopen, kan deze spullen op vrijdag 21 maart a.s. tussen 9.00 en 11.00 uur of 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur brengen op bovengenoemd adres. Een kwari van de opbrengst van deze beurs is voor de peuterspeelzaal en de rest gaat naar degene die het speelgoed of de lappen heeft ingebracht. Voor inlichtingen en/of vragen over deze beurs kunt u bellen met Simone Kiewiet tel. 484415. MIDDELHARNIS Huishoudelijke competitie (3 maart 1997) Groep 1: M. Verolme - R. van Hooff- Y. W. I. Peeman - A. L. Mourik^A - Y, M. H. R. V. d. Waal -1. Lagendijk ...O -1 T. C. van Prooijen - J. du Pree^A - V, Groep 2: M. L. V. d. Waal - E. Verbeek^A - J. L. Minnaar - G. J. H. van GenderenO - W. Markwat- A. A. KaneshirVi - Groep 3 Ant. Visser-H. K. Smit1 - C P. Lesuis - K. W. Wijnands- V. M. Bom - L. C. StruikVi - V. C. Groenendijk - Ad. VisserO -1 J. Noordijk - R. Wolters1 - C F. van de Wetering - W. Villerius..'/^ - V. B. Loosjes - F. MeiaardO -

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6