EHAIIDEfl-rilEUVS Commissie bespreekt criteria aangaande watertoren NIEUWS uit de kerken Johan Wachters en Buurtvereniging *West': VOGELBEURS Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' Lezing rabbijn Van de Kamp Cursus Geestelijke Vorming 2e Blad DINSDAG 11 MAART 1997 No. 6584 Gemeente zou graag goede DIRKSLAND - 'De Watertoren' is een begrip op Goeree-Overflakkee. Als het aan de gemeente ligt, zal dat zeker niet veranderen. Inten- gendeel, de gemeente zou juist graag zien dat er een goede be stemming aan de watertoren zou gegeven worden, waardoor deze een zinvollere funktie zou krijgen als nu het geval is. De toren is in eigendom bij de gemeente. In het verleden zijn er wel eens wat ideeën geweest om de toren een bepaalde funktie te geven, maar daar is nooit een vervolg op gekomen. Het kos tenaspect heeft daar ongetwijfeld een grote rol in gespeeld. De gemeente had tot op heden geen kriteria waaraan een plan zou moe ten voldoen. Het kollege bracht het onderwerp ter sprake in de don derdag gehouden vergadering van de commissie Algemene Bestuurs zaken en Financiën. Er zijn een aantal kriteria opgesteld waaraan plannen meet betrekking tot de toren zouden moeten voldoen. Het is overigens niet de bedoeling dat de gemeente persé zo snel mogelijk af wil van de toren. De watertoren is een mar kant punt op Goeree Overflakkee en hóórt bij Dirksland. Dat wil de gemeente graag zo houden. Op dit moment is de watertoren in goede onderhoudsstaat. Er wordt echter geen enkele aktiviteit in ontplooid. De gemeente zou de toren best willen verkopen mits er aan een aan tal voorwaarden zou worden voldaan. Deze voorwaarden waren echter nooit vastgesteld. Het kollege heeft nu een aantal kriteria opgesteld, waaraan even tuele plannen zullen getoetst moeten worden. De commissie werd om een oor deel over deze criteria gevraagd. Het is volgens burgemeester Boonstra wel dui delijk, dat wil men wat van de waterto ren maken, er veel geld mee gemoeid is. Hij benadrukte dat over verkoop alleen te praten zou zijn, wanneer de gegadigde met een goed en volledig plan komt aan gaande de funktie-invulling van de watertoren. Koningswoud (SGP) meende zich te her inneren dat er al eerder mensen met ideeën rond de watertoren geweest waren. Toen waren er echter geen krite ria gesteld. Hij zou het een goede zaak vinden deze mensen van de huidige kri teria op de hoogte te brengen. invulling aan toren geven. Robijn (PvdA) vroeg om niet al te star met de eisen om te gaan. "Straks worden we gekonfronteerd met onderhoudslas- ten. Houdt dat ook in de gaten. Als er nu iemand komt met een plan wat niet hele maal voldoet aan onze wensen, dan moe ten we daar toch enigszins soepel mee omgaan." Burgemeester Boonstra kon zich dat wel indenken, maar een punt is wel, dat de gemeente een plan kritisch zal beoorde len. "Degene die er idee in heeft moet met een goed plan komen. Voorts moet men wel kapitaalkrachtig zijn, want het geschikt maken van de toren voor publieke toegangkelijkheid kost enorm veel. Als er bijvoorbeeld een plan komt om er een expositieruimte te maken, dan is dat op zich prachtig, maar zal het de gemeente waarschijnlijk op den duur toch weer geld kosten, maar dan in de vorm van een subsidie. Dat is nu juist niet de bedoeling. Als men er echt wat van wil maken, dan moet men er veel geld in steken." Een van de kriteria is, dat de toren open gesteld moet worden voor het publiek. De heer Van Prooyen (Gemeentebelan gen) had daar wat bedenkingen bij. Boonstra gaf aan dat dit in zeer ruime zin moet worden bezien. Robijn wees er op dat als je de toren voor publiek toegan kelijk wil maken, er goede voorzienin gen getroffen moeten worden, wat weer meerdere kosten met zich meebrengt. De heer Driesprong (VVD) zag het alle maal nog niet zo rooskleurig. "Iedereen die er geld insteekt, wil er ook z'n rende ment van terug krijgen. Ik ben bang dat we er als gemeente mee zullen blijven zitten." Volgens de burgemeester is de toren in goede onderhoudsstaat en zal er straks met de komst van het bedrijventerrein ook een betere ontsluiting komen, zodat een en ander positief zou kunnen werken voor eventuele gegadigden. De heer Sandee (CDA) vindt het bijzon der jammer dat de markante toren er 'zo maar staat te staan'. Hij achtte het heb ben van kriteria een goede zaak maar..."wanneer er plannen komen, laten ,we het dan niet op de laatste letter laten aflopen." De burgemeester stelde de leden op dat punt gerust: "Het is een ideaal beeld wat je als gemeente je voorneemt. Alles zal zeker niet exact gehonoreerd worden, maar je moet wel konkrete voorwaarden hebben om mee te kunnen onderhande len." De commissieleden gingen akkoord met de kriteria. OUDDORP Uitslagen van 24 februari 1997 DAMMEN: J. Visbeen-P. van Dam1-1 K. Tanis - A. P. C. de Mik1-1 A. Meijer- A. de Mik3-0 C. Akershoek - J. van Koppen1-1 J. M. Floresteijn -1. Moerkerk1-1 C. Tanis - J. Westhoeve0-3 SCHAKEN: Afdeling 1 J. W. Tanis-J. Soeteman1-0 W. van Geelen - K. v.d. WendeVi-Vi M. Breen - A. J. Kastelein0-1 W. T. Breen - A. van HuizenVa-Vi Afdeling 2 K. de Ronde - M. van Damme1-0 C. Wassenaar-E. Santifort1-0 P. Breen - J. Dijkstra0-1 F. L. Troost- N. A. L. van Doom1-0 R. v.d. Wende - J. Schaefer1-0 Uitslagen van 3 maart 1997 DAMMEN: K. Tanis - J. Moerkerk1-1 J. Westhoeve - P. van Dam1-1 C. Mierop - A. P. C. de Mik3-0 C. Tanis - A. Meijer0-3 A. de Mik-C. Akershoek1-1 J. van Koppen-H. M. Floresteijn1-1 SCHAKEN: Afdeling 1 A. van Huizen - W. van GeelenVi-^/i J. W. Tanis - J. E. P. Tanis0-1 J. Soeteman-A. C. Baas0-1 NED. HERV. KERK Beroepen te Moerkapelle A. D. Goijert te Bun schoten; te Nieuwendijk (toez.) C. van den Berg, kandidaat te Waddinxveen; te Wapenveld (tweede predikantsplaats) J. Veldhuijzen te Putten. Aangenomen naar Ernst H. J. Catsburg te Kamerik; naar Ridderkerk (wijkgemeente Drie- vliet-Oostendam) J. van Dijk te Tholen; naar Katwijk aan Zee (wijkgemeente Im- manuël) A. Beens te Urk (deelgemeente De Bron) die bedankte voor Holland- scheveld (b.w.); naar Vianen (buitenge wone wijkgemeente) (part-time) S. J. Verheij, kandidaat te Oud-Alblas. Bedankt voor Gouda (wijk 5) J. Westland te Put ten; voor Hoogeveen (wijk 2) J. L. Rave- sloot te Sellingen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar F. van Hinten, Klaverstraat 45, 5025 MC Tilburg; G. J. Hollander-van den Berg, Mollemastraat 3, 7894 BD Zwartemeer; V. E. Huls, Erwtenakker 4, 2723 VC Zoetermeer; J. Reehorst, Ab. Menist straat 24, 3191 AA Hoogvliet-Rt; A. Slingerland, Van der Helmstraat 227, 3067 HE Rotterdam; J. Stomphorst, Lin- naeuslaan 63, 3571 TV Utrecht; G. van der Stouw, Hof van Sint Pieter 30, 6721 TS Bennekom. GEREF. KERKEN Beroepen te Egmond (SoW) mw. C. M. Veenhui zen, kandidaat te Haarlem; te Ten Boer drs. J. Bakker te Ommen. Aangenomen naar Westeremden i.c.m. Stedum mw. D. Bakker-Sikkema, kandidaat te Stedum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Middelburg en te Zoetermeer E. Brink te Nijmegen. Bedankt voor Assen-Noord, Gouda en Rotter dam-Centrum K. de Vries te Ridderkerk; voor Hardenberg-Centrum R. de Graaf te Rouveen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum-Oost H. Biesma te Amers foort en dr. G. C. den Hertog te Leiden; te Papendrecht dr. G. C. den Hertog te Leiden en A. P. van Langevelde te Broek op Langedijk. Beroepen te Meppel H. van den Heuvel te Dokkum. Bedankt voor Mijdrecht B. Witzier te Utrecht- Centrum. Beroepbaarstelling drs. M. Visser, D. Dekkerstraat 34, 3362 TD Sliedrecht, tel. (0184)422296. Beroepen te Aagtekerke A. B. van der Heiden te Utrecht; te Aalburg A. F. Honkoop te Wageningen; te Westzaan M. Golverdin- gen te Groningen; te Nieuwerkerk (Zld.) A. Bac te Bodegraven; te Temeuzen G. J. van Aalst te Ridderkerk. Bedankt voor Nieuw Beijerland J. Karels te Oudemirdum; voor Goudswaard C. A. van Dieren te Stolwijk. Aangenomen naar Gorinchem M. Golverdingen te Groningen; naar Tricht-Geldermalsen J. W. Verwey te Rijssen. Afdeling 2 W. v.d. Meijden - P. Breen0-1 E. Santifort - R. v.d. Wende0-1 N. A. L. V. Doorn-M. v. Damme0-1 J. Dijkstra - J. Grinwistó-Va De republiek Mali (West-Afrika) is één van de armste Sahel-landen. Mali wordt begrensd door Algerije, Senegal en Guinee en door de rivier de Niger. 90% van de bevolking woont op het platteland, meest arme boe ren. De voertaal is Frans (Mali is een voormalige Franse kolonie). Het onderwijs staat op een laag pitje, er zijn in totaal 750 lagere scholen. Een nationale campagne om het analfabetisme terug te dringen, wordt door de overheid sterk bevorderd. Johan Wachters is in 1935 in Zwolle geboren en volgde in Nederland en later in Tunesië een opleiding tot ontwikke lingswerker. Na deze opleiding, in 1965, is hij naar West-Afrika vertrokken, waar hij zijn leven in dienst stelde van de arme platte landsbevolking van Mali. In de loop der jaren is hij er van overtuigd geraakt, dat de mensen in deze landen alleen gehol pen kunnen worden door hen te leren zelf hun problemen op te lossen. En dat zijn er nog al wat. Men is verstoken van natuurlijke hulpbronnen, het land wordt regelmatig geteisterd door droogte. Mede onder invloed daarvan verandert het land schap langzaam in een dorre woestijn, de strijd om het bestaan wordt bemoeilijkt door allerlei parasitaire ziektes. Met steun van vrienden uit Nederland (onder andere Buurtvereniging 'West' uit Dirksland) heeft Johan Wachters tezamen met de zeer arme boeren ten zuiden van Kayes (West Mali) veel ver anderd. Het uitgangspunt was, is en blijft dat de initiatieven uiteindelijk door de bevolking worden overgenomen. Zo zijn de jonge boeren gestimuleerd tot tuin bouw en het aanleggen van boomgaar den, graansoorten werden verbeterd, soja werd ingevoerd, ossen werden gedres seerd, er werd een medisch centrum opgericht voor hulp bij de meeste volks ziekten (malaria, dysenterie, framboesia, lepra en tuberculose), voorlichting werd gegeven voor kinder- en babyvoeding en verzorging. Een puttenbouwproject werd gestart onïhet water vast te houden. Vijf tien dorpen in de omgeving werden aan gespoord om gezamenlijk de wegen te verbeteren. Er werd een school(tje) opgericht en nog veel meer. Door zijn idealisme, doorzettingsvermo gen en integriteit geniet Johan het volle dige vertrouwen van de bevolking in de regio. Tevens heeft hij hiervoor een groot aantal vrienden en bewonderaars, gekregen die hem geldelijk steunen. Buurtvereniging 'West' doet al jaren, naast de zogenaamde recreatieve en edu catieve activiteiten, ook aan ontwikke lingswerk, bijvoorbeeld voor UNICEF. Men zocht eigenlijk rechtstreeks contact en vond dit bij Johan Wachters. Heel concreet schrijft Johan Wachters regel matig hoe de situatie is en wat hij nodig heeft. Zo is in 1987 3100,- bijeenge bracht voor de aanleg van een moestuin met hekwerk (vanwege de loslopende dieren). In 1988 t.b.v. de ramen en de deuren in de basisschool 3200,-. In 1989 t.b.v. de schoolbanken in diezelfde school 3200. In 1990 3200,- t.b.v. leermiddelen voor die school. In 1990 bij het bezoek van de familie Wachters aan Dirksland werd een actie avond gehouden. Resultaat 18.000,-, deze werden door Johan besteed aan de watervoorziening in de tuinbouw (zeer belangrijk). Dit om water vast te houden in putten voor de droge tijd. In 1991 verbeteren dorpsstraat te Kati 4500,-; in 1992 handpompen op de waterputten 3500,-; in 1993 bouw van een gasthuis 3800,-; in 1994 hulp bij het opzetten van een witte (benzine) pomp 3500,-; in 1995 bouw van een graanmolen te Kati ƒ5000,-; in 1996 bouw van een graan molen te Doumbla ƒ5000,-; in 1997 bouw van een graanmolen te Pietbougoe 5000,-. De molens nemen de vrouwen het zware werk uit handen (het stampen van de gierst). Het geeft tevens een sneeuwbal effect naar de omliggende plaatsen. Alle molens hebben een naambordje met straatnamen uit Dirksland-west. Hierin komt eigenlijk tot uitdrukking dat een dorp als Dirksland met een handvol welwillende mensen toch nog veel kan doen aan de ontwikkeling van Kati en omstreken. In tegenstelling tot veel tv- acties, komt elke cent tot zijn recht. Nog altijd ligt er de tekening en het bestek voor een kraamkliniek op de plank. De kosten 100.000,-. Tot 14 september 1997 is er in het Muse- on in Den Haag een tentoonstelling over Mali. Op deze tentoonstelling is een Malinees dorp uitgebeeld. Buurtvereni ging 'West' gaat op bezoek naar deze tentoonstelling. Wie met ons meewil, kan een briefje sturen naar: Buurtver eniging 'West', Postbus 83, 3247 ZH Dirksland. Bij voldoende deelname regelen wij gratis het vervoer per bus. Woensdagavond 12 maart a.s. spreekt rabbijn Lody B. van de Kamp uit Am sterdam over het onderwerp 'Zonde en vergeving' in gebouw 'De Voorhof', Torenstraat 16 te Numansdorp (naast de Hervormde kerk). Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. ledere belangstellende is van harte welkom! Op D.V. maandag 17 maart hoopt ds. J. Westerink uit Bunschoten te spreken over het onderwerp 'De satan en de ge vallen engelen'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelhamis. We hopen weer op een volle zaal. De Stuurgroep Op zaterdag 15 maart a.shoudt de Eer ste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middel- harnis. Er is een handelaar aanwezig. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang gratis! Maar niemand in Oosterveen heeft ooit geweten, dat zij twee dagen later Gabe Vat, toen die olie kwam brengen en zij even alleen met hem in het achterhuis was, een klinkende oorvijg heeft toege diend, en hem er nog een in het vooruit zicht heeft gesteld, als hij niet direct het geld voor de nieuwe banden naar Piet Zorgdrager bracht. Zelfs Toontje heeft over die oorvijg nimmer een woord gehoord, en ook de petroleumventer zweeg er over. Hij had op een maal een diep ontzag voor de kracht van Zwaantjes handen gekregen. Nu had Jan Biersteker wel een borrel meegedron- ken en op den duur goedmoedig met de mannen gelachen, maar hij gaf zich toch niet direct gewon nen. O nee! Want al had hij zich dan aan het gedrag van Hendrik, die het bijna had bestaan zijn herberg tot het toneel van een vechtpartij te maken, stevig geërgerd, hij gaf aan hem toch altijd nog de voor keur boven dat nietige ventje uit Westeroord. Wat wist hij ten slotte van deze wonderlijke, onverstoor bare smidsknecht? Wat was het er voor een? Zou hij Zwaantje van hem weghalen? Had hij haar het hoofd op hol gebracht, en zou zij nu ook vertrek ken, nadat zijn beide andere dochters Oosterveen al achter zich hadden gelaten? Hij had het de laatste tijd in zijn gedachten al helemaal voor elkaar: Met de opbrengst van zijn boerderijtje zou Hendrik een deel van de koopsom kutmen betalen, en de rest zou dan in gedeelten kumien volgen. Dat kon wel rustig aan; hij had zelf wat achter de hand, en hij zou goedkoop kunnen leven, want hij zou natuurlijk in 'De Koene Jager' blijven wonen. In gedachten had hij de grote kamer boven, aan de voorzijde, al met de meubelen uit de huiskamer ingericht. Van die meubelen wilde hij geen afstand doen, en de jonge lui zouden vanzelfsprekend met nieuwe spullen wil len beginnen. Hij zou voorlopig nog in de gelagka mer blijven helpen, tot Hendrik voldoende was in gewerkt, en dan zou hij zich langzamerhand terug trekken. Hij wilde dan een rustig leven leiden in zijn eigen kamer en op het erf achter 'De Koene Ja ger', waar hij zich kon wijden aan de verzorging van de kippen en het varken. Hij zou de kleine pluimveestapel kunnen uitbreiden en nog een paar varkens kopen. Hij zou misschien ook honden kun nen fokken - jachthonden natuurlijk, want daarmee was hier wel iets te beginnen met de heren uit de stad, die kwamen jagen, en misschien ook met de jagers uit het dorp. En hij zou kalkoenen kunnen fokken; daar vroegen de heren ook nog wel eens naar, vooral in december. En hij zou. Maar nu dreigde alles mis te gaan. Zwaantje had hem duidelijk te verstaan gegeven, dat zij van Hen drik niets moest hebben, en dat zij de smidsknecht verre boven hem verkoos. En er viel niet met het wicht te praten ook! Zij had hem verteld, dat zij Toontje al een paar maanden kende en dat zij hem góéd kende, vooral na die vechtpartij. Hij was eer lijk, zei zij, en zindelijk op zichzelf, en hij was geen ruziezoeker... En hij was ook geen scharrelaar, zoals Hendrik, die op alleriei manieren aan de kost kwam, en zijn boerderij maar verwaarloosde, zodat niemand er nog een cent voor zou willen geven. Dit laatste stemde haar vader tot nadenken en mis schien kwam het daardoor, dat hij niet zo vriende lijk tegen Hendrik was als gewoonlijk, toen deze een paar dagen later weer aankwam. Hij verweet hem zelfs zijn houding tegenover Toontje, en hij zei hem nadrukkelijk, dat hij in zijn herberg geen vechtpartijen wenste. Iedereen, die zich behoorlijk gedroeg, was welkom in 'De Koene Jager', ook al kwam hij duizendmaal uit Westeroord. Iedereen, die zich niet behoorlijk gedroeg, zag hij liever gaan dan komen, ook al was hij duizendmaal van hier. Of Hendrik dat goed had verstaan? Hendrik was niet doof, en hij kroop direct in zijn schulp. Hij zag zijn kansen in rook vervliegen, en hij voelde zich te meer achteruitgezet, doordat Zwaantje niet voor de dag kwam. Zij was niet uit, want hij hoorde haar zingen in het achterhuis, maar hij durfde niet naar haar vragen. De woorden van haar vader ontnamen hem de moed daartoe. Ja, hij was wel volkomen aan de verliezende kant geraakt, voelde hij. Het was hem ook niet onbekend geble ven, dat de stemming in de herberg, na zijn vertrek zaterdagavond, zozeer ten gunste van Toontje was omgeslagen. Dat stuk ongeluk! Dat Jan Biersteker bij zijn vertrek weer veel vrien delijker was en het gebeurde al bijna weer vergeten scheen, voelde hij slechts als een schrale troost. Zwaantje was helemaal niet achterlijk; zij wist heel goed wat zij wilde, en hij maakte zich dan ook niet veel illusies meer. Wat had hij aan de goede gezind heid van de vader, wanneer de dochter zelf niet wilde en zich ook niet zou laten dwingen? Had zij Toontje niet haar eigen fiets geleend, en zou hij de zijne niet zelf weer komen halen? Die zaterdag kwam hij 's middags al vroeg in 'De Koene Jager'. Zwaantje was alleen in de gelagka mer, en haar houding was zo koel, dat hij maar een paar minuten bleef. Zij was voorgoed voor hem ver loren, voelde hij met grote zekerheid. Hij dronk schielijk een glas bier. Daarna ging hij meteen weg. Ze hadden samen nog geen tien woor den gesproken, toen hij weer op de Brink stond. Hij verscheen die avond niet in de herberg, maar Piet Zorgdrager vertelde, dat hij hem om een uur of zes, toen hij op een pas gerepareerde motor door het Oosteinde reed, uit het kroegje van Willem Heer- kens had zien komen. Aan de wijze waarop Hendrik op zijn fiets was gestapt, was duidelijk te zien ge weest dat hij al aanzienlijk meer had gedronken dan wel goed voor hem was. Hij had een fles in de bin nenzak van zijn jekker gehad; Piet had dit kunnen zien, doordat de hals tussen de revers door naar bui ten stak. Hij zou dus wel niet komen, vanavond, opperde Piet, met een knipoogje naar Zwaantje. „De zal hem niet missen", zei Zwaantje eerlijk, waarop een daverend gelach klonk. De enige, die hieraan niet deelnam, was haar vader. Zijn gezicht bleef onbewogen, en zijn enige reactie op Zwaantjes woorden was een achteloos schouderophalen. Hendrik verscheen die avond inderdaad niet in de herberg, maar Toontje was al vroeg present. Hij zat tussen de mannen, alsof hij reeds jarenlang een ingezetene van Oosterveen was, en hij had heel wat keren de lachers op zijn hand. Hij vertrok kort voor sluitingstijd, nadat hij nog even met Zwaantje alleen in de gang had gestaan. Piet Zorgdrager ging met hem mee, want Toontjes fiets stond nog in zijn werkplaats. Piet keek hem even na bij het wegrijden, en hij wilde juist naar binnen gaan, toen hij in de verte een verward ge schreeuw hoorde, en het geluid van een fiets, die tegen de stenen kletterde. Hij deed de deur weer dicht en begon te rennen in de richting, die Toontje had genomen. Voor het boerderijtje van Hendrik zakte zijn mond open van verbazing. Toontje had zijn zwak tegens tribbelende rivaal als een zak over zijn schouder hangen, en hij daalde juist de berm af naar de sloot, die Hendriks voorerf van de weg scheidde. Piet keek onthutst toe, toen Toontje Hendriks hoofd enige keren onder water dompelde en vervolgens weer met hem naar de weg klauterde. „Nu zou hij mij hier even nemen", verklaarde hij rustig, toen hij Piet zag staan. „Hij sprong ineens voor mijn fiets en gooide me tegen de grond". Hij wees met zijn voet naar een zwaar breekijzer, dat op de weg lag. (wordt vervolgd) GEREF. GEMEENTEN Tien jaar gezamenlijk ontwikkelingswerk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5