Mededeling -S^ VERKOOPSTER Nieuwe Tonges 'Ons Dorpshuis' gaat tegen de grond NIEUWE BOEKEN Aantrekkelijke jonge mode bij College Style 'Krijn Cfinstiaan WiCUmijn rUU I uUtU Groente-, bloemen- UIENZAAD GRASZAAD WORTELENZAAD Woonvoorziening Sjaioom wijziging telefoonnummers Schotejil-uitslagen Speedo en ZRO-limiet wedstrijden Zo fleurig als het voorjaar zelf^ FAMILIEBERICHTEN I DANKBETUIGING f en kruidenzaden. Okkers zaden Juliana van Stolberglaan 58 3241 GL Middelharnis Hoofdtoestel: (0187) 476866 woongroep de Olm: woongroep de Wilg: woongroep de Berk: woongroep de Eil<: kamer mevr. A. du Pree (0187)476860 (0187)476861 (0187)476862 (0187)476863 (0187)476868 C^ ^eicAtiU- t^t^' ^^oAAe/iU Pieterstraat 16, GOEDEREEDE Telefoon (0187) 49 11 50 zoekt een klantvriendelijke Ook schoolverlaters kunnen solliciteren. Heb je interesse? Bel voor inlichtingen 486690 b.g.g. 4911 50. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties zenden aan: L. J. Pieterse Rembrandtlaan 40, 3241 AK Middelharnis BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Motieven: fantasievol Accessoires belangrijk Merken geven zekerheid DINSDAG 11 MAART 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, ver- j blijdde ons opnieuw met de geboorte van een zoon en broertje Het broertje van Pieter, Ton en Reinier noemen we OKartijn Joban en Hennie van Schaik-Nap 8 maart 1997 i Langeweg 1, 3251 LH Stellendam Tel. (0187) 491777 Kraambezoek hartelijk welkom, l indien mogelijk graag binnen twee weken. I Graag willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de vele kaarten, telefoontjes en bezoek bij de geboorte van I Fam. K. Tanis-Brinkman ïl; W. de Jagerstraat 60 I 3251 BG Stellendam ^^^^l^^^pi^ Groot assortiment Stoofstraat 26 OOLTGENSPLAAT Tel. 631692 Bik Sloopwerken b.v. uit Lekkerkerk is hard aan 't werk om het Verenigingsgebouw 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge let terlijk met de grond gelijk te maken. De sloper dient de bouw plaats voor het nieuwe gemeenschapshuis eind deze maand op te leveren. Het oudste gedeelte van het gebouw dateert van 1864; toen, op 28 april van dat jaar, legde burg. P. N. J. Lette-Anemaat de Ie steen voor het Weeshuis dat erin gevestigd werd. In 1951, op de 30e mei, opende de toenmalige Commissaris der Koningin het Verenigingsgebouw waartoe het oude Weeshuis van toenaf werd bestemd. Later hebben nog wat verbouwingen plaatsge vonden, maar echt doelmatig is 'Ons Dorpshuis' daar niet mee geworden, met als gevolg dat door de Gemeenteraad tot nieuwbouw besloten is. J. W. van Houdt, Plichtsbetrachting... Ir. L. van der Waal twaalfeneenhalf jaar lid van het Europees Parlement. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback. Geïllustreerd. 87 pag. Prijs 19,95. Het was begin jaren tach tig. De toenmalige partijvoorzitter van de SGP wijlen ds. H. G. Abma vroeg ir. J. van der Graaf - bekend man in kerkelijk Nederland - om advies aangaande een serieuze kandidaat die zitting zou willen nemen in het Europees Parlement. Het advies van Van der Graaf was kort en duidelijk: ir. Leen van der Waal, vriend van hem sedert beider jeugd en samen met Van der Graaf lid van het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond. Het duurde nadien nog enkele jaren, maar sinds 1984 is ir.L.van der Waal afgevaar digde in Straatsburg, namens de Neder landse protestants-christelijke partijen SGP, GPV en RPF. Nu weer al 12,5 jaren lang. De waardering van deze nij vere en principiële Europarlementariër is algemeen. De gelegenheid van het jubi leum is aangegrepen over hem een sym pathiek boekje te schrijven. De auteur is redacteur bij het Nederlands Dagblad. Het boekje is speciaal bedoeld als een cadeautje voor Van der Waal zelf. Maar ook degenen die enkele keren op Van der Waals fractie hebben gestemd èn zij die alsnog voor dit idee gewonnen kun nen worden, zouden zich het boekje cadeau kunnen doen. Christopher Catherwood, Martyn Lloyd-Jones. Herinneringen aan mijn grootvader. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaald door P. J. de Gier. Paperback. 190 pag. Prijs ƒ29,90. Al heel wat keren kondigde ik in deze kolommen een boek van dr.D.Mar tyn Lloyd-Jones (1899-1981) aan. Vrij wel altijd betroffen het bundels met pre ken - hetzij over een bepaald thema (bijv. 'opwekking'), hetzij over een spe ciaal Bijbelgedeelte (bijv. Psalm 73). Dit is een boek óver Lloyd-Jones (door velen 'the doctor' genoemd). Vele jaren was hij als prediker verbonden aan Westmin ster Chapel te Londen. Zoals uit de ondertitel blijkt, is de schrijver van deze biografie een kleinzoon van de hoofdper soon. Hij heeft zijn grootvader goed gekend. Dat blijkt ook wel uit de anecdo- ten waarmee dit boek is gelardeerd. Toch kan dit boek de uitvoerige beschrijving in twee delen van Lloyd-Jones' leven en werk door lan Murray niet vervangen. Het wil dat overigens ook niet. Wie naar zijn theologische uitgangspunten zoekt, krijgt in dit boek slechts fragmentarische informatie. Wel weet de auteur de mens achter de prediker te schilderen. Duide lijk wordt dat achter de grote persoon lijkheid die Lloyd-Jones was, een bemin nelijk mens schuilde. Vooral zijn gewaardeerde plaats in de familiekring komt uitvoerig aan de orde. In een boek als dit had een aantal foto's niet mogen ontbreken. D. Martyn Lloyd-Jones, Veilig in de Wereld. Uitgeverij De Groot Goudri aan, Kampen. Vertaald door P. J. de Gier. Paperback. 189 pag. Prijs ƒ32,50. Lloyd-Jones gaat in deze bundel met meditatieve studies nader in op het tweede gedeelte van het Hogepriesteriijk gebed van de Heere Jezus (Johannes 17:6 t/m 15). Het eerste deel verscheen in 1995 onder de titel 'Eeuwige redding'. De manier van zijn Schriftuitleg ken merkt zich door grote trouw aan de Schriften. Steeds vraagt hij zich af wat er staat en wat de bedoeling daarvan is. Toch blijft zijn exegese niet steken in een afstandelijke beschouwing. Nee, in de uitleg komt steeds de praktikale toe passing mee, gericht op het hart van de hoorder/lezer. Daarmee staat Lloyd- Jones in de traditie van Reformatie en Puritanisme. Op deze wijze wist hij in prediking en in geschrifte talloos velen in aanraking te brengen met het levende Woord van Christus. William Huntington, De liefde van Christus. Verzamelde leerredenen (I). Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Vertaald door G. H. C. Pas- Donker. Gebonden. 254 pag. Prijs ƒ45,00. Uitgeverij De Groot Goudriaan heeft het initiatief genomen tot uitgave van de leerredenen van William Hun tington. Onlangs verscheen het eerste deel met de Nederlandse vertaling van een zevental preken. Huntington was een Engelse lekeprediker rond 1800. Hij genoot nauwelijks enige opleiding - kolensjouwer was hij - maar desondanks werd hij een uitzonderlijk prediker die ook nu nog, nadat hij meer dan 180 jaar geleden overleed, velen weet te binden aan zijn bevindelijke prediking vol hoog ten en diepten. [Wie over Huntington zelf geïnformeerd wil worden, leze het recent verschenen boek van L.J.van Valen 'Van kolendrager tot predikant'. Houten 1996]. In dit eerste deel zijn o.a. de volgende preken opgenomen: 'De uit gestrektheid van de eeuwige liefde', 'De wijze en de dwaze maagden' en 'Het verlies en herstel van Gods beeld in de mens'. W. Biidgen, drs. M. Harkema, dr. S. D. Post, drs. H. Westerink (red.). Meer dan mensenkennis! Over kennis in de maatschappij van morgen. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback. 225 pag. Prijs ƒ34,95. In maart 1996 nam minister Ritzen van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen het initiatief tot het zogenaamde Nationaal Kennisdebat 'Kennis voor morgen' met het oog op onze veranderende samenleving. "We staan op de grens van de 2Ie eeuw - een nieuw millennium. Betekent dat tevens: op de grens van een geheel nieuw tijd perk? Hoe zal de samenleving er gaan uitzien? Welke kennis zal nodig zijn om alsdan te kunnen functioneren?" Vragen als deze kunnen in het kader van dat debat worden gesteld. Een aanial organi saties in de reformatorische gezindte hebben getoond zich niet afzijdig te wil len houden in de publieke bespreking van deze vragen. Gezamenlijk hebben onder andere het Reformatorisch Dag blad, de Reformatorische Maatschappe lijke Unie en het SGP-studiecentrum een landelijk congres georganiseerd, dat inmiddels gehouden is. Gast bij die gele genheid was minister Ritzen zelf. Ten behoeve van het congres is deze bundel Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187) 4B 26 14 Fax (0187) 48 45 20 verschenen. Toonaangevende mensen uit diverse wetenschappelijke hoeken geven daarin hun visie op de ontwikkeling in de samenleving. Het is een heel fraai boekwerk geworden. Goed-ogend niet alleen door de fraaie lay-out maar ook inhoudelijk veel biedend. Ik noem enkele bijdragen. Dr. W. H. Velema opent de bundel met een exposé over 'Kennis als expressie van het mens-zijn in bijbels licht'. Over 'Reformatie, revolutie, reveil' schrijft dr. W. Aalders, de eminence grise van de scribentenkring. Heel lezenswaardig! 'Techniek en ethiek in de gezondheids zorg' - zo heet de belangrijke bijdrage van dr. ir. H. Jochemsen. Een breder vlak nog bestrijkt dr. ir. E. Schuurman in zijn 'Wetenschap en techniek naar waarde geschat'. Tot slot noem ik nog de vrij korte maar helder analyserende bij drage van dr. A. Th. van Deursen, geti teld 'De aard van historische kennis'. Samenvattend: een bundel die ik graag zie in de handen van ieder die wil mee denken en -praten over kennis en levens beschouwing in de komende jaren. Matthew Henry, Aan Zijn tafel. Toe rusting voor de Avondmaalganger. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Uit het Engels vertaald door J. S. van den Brink. Gebonden. 258 pag. Prijs ƒ39,90. Matthew Henry (1662-1714) is vooral bekend door zijn Bijbelverklaring. Hij was een man die een dagelijkse omgang met de Schriften kende. Vandaar dat hij machtig in de Schriften was. Maar daarnaast was het gebed de ademtocht van zijn ziel. Hij leefde veel in de gemeenschap met de Heere. Het sacrament van het Heilige Avondmaal was voor hem het door de Heere Zelf ingestelde middel om het geloof te oefenen en bevestigd te worden van de vertroostingen van de Heere opdat wij "nooit zo zouden vrezen en bezorgd zijn als degenen die geen hoop hebben en de ware vreugde niet kennen". Matthew Henry schreef een uitvoerige studie over dit sacrament, waarin hij zowel de leer als de praktijk van het Avondmaal des Heeren bespreekt. Met name in dit laatste, het praktikale ele ment, ligt de kracht van Henry's uiteen zetting. Niet voor niets staat hij in een puruteinse traditie. Enkele hoofdstukaan- duidingen: 'Nodiging tot het Sacrament', 'Onderricht met betrekking tot de gepas te gestalte', 'De kostelijke weldaden die door het geloof worden genoten' en 'Woorden van troost tot ware Christe nen'. Enkele jaren geleden nog ver scheen ditzelfde boek van Henry in een uit 1928 daterende vertaling van ds. J. D. Wielenga. De heer Van den Brink achtte échter een grondige herziening op haar plaats. Ik citeer: "In de uitgave van 1928 bleek de neo-calvinistische zuurdesem in het ongezuurde brood van de puritein Henry te zijn ingelegd". Met dit oordeel in het achterhoofd heb ik de beide uitga ven op enkele plaatsen nauwkeurig ver geleken. Het zou kunnen zijn dat mijn steekproef niet representatief is voor het geheel - maar van een fundamentele afwijking heb ik niets kunnen opsporen. Het lijkt me dat de nieuwe overzetting zoals die nu wordt gepresenteerd niet echt nodig was, hoewel ik voor de inspanning van de heer Van den Brink wel waardering heb. Onmiskenbaar sluit het taalgebruik in deze nieuwe uitgave beter aan bij het huidige Nederlands dan in de uitgaaf uit de jaren twintig. Hoe dan ook - dit boek is het waard gelezen en overdacht te worden. Henry heeft nog steeds veel te zeggen. Tot slot nog twee vers van de pers ver schenen paperbackjes, uitgekomen bij Boekencentrum Uitgevers te Zoeter- meer. Het eerste boekje werd geschreven door ds. P. Vermaat, hervormd predi kant te Maassluis. Stilstaan op de kruis weg, zo luidt de titel - Meditaties over de zeven kruiswoorden. De kruiswoor- den van de Heere Jezus vormen een diepe stof ter overdenking. Dominee Vermaat wil daarbij behulpzaam zijn. 1 Het boekje telt 79 pagina's en kost 18,50. Een nest tussen de brokstukken. Medi teren met Psalm 84 is het volgende werkje. De schrijver is ds. L. de Liefde, hervormd predikant te Amstelveen. De auteur geeft de volgende introductie van zijn overdenkingen: het resultaat van mijn omgang met klacht en verlangen, zoals ik die had opgevangen in de pas torale praktijk. Gillen om God. Een schreeuw uit de diepte van de ervaring. De Psalm, woorden van buiten mij, gaven mij een antwoord." Het aantal f' pagina's is 96; de aanschafprijs f. 19,90. i JMJK Zaterdag 8 maart heeft een kleine delegatie van de Schotej'il deelge nomen aan een Speedo-wedstrijd te Schiedam en aan de ZRO-limiet- wedstrijd te Dordrecht. Tijdens de limietwedstrijd werd voor het eerst in dit seizoen in het 50-meter bad van Aquapulca te Dordrecht gezwom men. De inmiddels gebruikelijke verbe teringen van persoonlijke records lever den toch wat meer problemen op dan de laatste weken. De 50-meter baantjes le verden voor Laurens van der Valk de minste problemen op. Hij kwam tot twee p.r.'s. Willemijn Veltman en Leander Noordijk slaagden er slechts in op sprintafstanden persoonlijke records te zwemmen. Lean der Noordijk zwom op deze sprints wel een clubrecord. De resultaten: Willemijn Veltman: 400 m wisselslag, 6.45.6; 50 m rugslag, 0.38.9 (PR); 200 m schoolslag, 3.28.7. Laurens van der Valk: 200 m wissel slag, 2.55.1 (PR); 50 m rugslag, 0.36.8; 50 m vrije slag, 0.30.2 (PR). Leander Noordijk: 200 m wisselslag, 2.44.1; 50 m vrije slag, 0.28.2 (PR) (CR); 400 m vrije slag, 5.16.5. In zwembad Groenoord te Schiedam werd de Speedo-jaargangwedstrijd ver- zwommen. In dit 25-meter bad zwom men de jonge Schotejillers persoonlijke records bij de vleet, waaronder opnieuw twee clubrecords van Anja de Gelder. De Schotejil-jeugd tot 12 jaar moest aantre den tegen de snelste leeftijdsgenootjes uit de regio (zwembond ZRO), waarvan er een aantal op nationaal niveau opere ren. Bij de meisjes geboren in 1985 verover de Rianne Noordijk een verdienstelijke vierde plaats ondanks zware concurren tie. De resultaten: Anja de Gelder: 100 m vrije slag, 1.28.0 (PR) (CR) 7e uit 36; 100 m rug slag, 1.37.3 (PR) (CR) 6e uit 36. Annemiek Veltman: 100 m vrije slag, 1.33.3 (PR); 100 m rugslag, 1.40.5. Thijs Tromper: 100 m vrije slag, 1.36.9 (PR); 100 m rugslag, 1.46.2 (PR). Rianne Noordijk: 100 m schoolslag, 1.48.2; 100 m vlinderslag, 1.53.3 (PR) 4e uit 14. Mark Verwijs: 100 m schoolslag, 1.42.1 (PR). MIDDELHARNIS - Vrouwen die prijs stellen op sportlef- romantische mode kleden zich steeds jonger. Bezochten moeders en dochters enkele jaren geleden nog vaak ver schillende winkels, de laatste seizoenen slagen zij meer en meer in dezelfde winkel. Dat is de ervaring van College Style in Middelharnis, de modezaak met een bijzondere collectie eigentijdse kwaliteitskleding voor jonge vrouwen. „Door deze tendens in de mode hebben we nog ruimer in gekocht, waarbij we extra letten op een vrolijke, jeugdige uitstraling", aldus het college team van de winkel aan het Beneden Zandpad in Middelharnis. De nieuwe voorjaars- en zomercollectie van College Style kent een ware waaier aan kleurmogelijkheden. Om toch een overzichtelijke winkel te creëren zijn de diverse tinten onder gebracht in groepen, waardoor het combineren precies aange past kan worden aan de persoonlijke smaak. Ook wat betreft motieven en prints heeft de nieuwe collectie voor iedere smaak een pasklaar antwoord. In de navykleurige mode zijn er zomerse zeilapplicaties verwerkt. Ook de ruiten en bloemen zijn zeer bepalend voor het huidige modebeeld, hoewel deze het al diverse seizoenen erg goed doen. Geheel nieuw zijn fantasiemotieven zoals wapenschildjes. Natuurlijk zijn er ook veel unitinten. „De actuele mode is echt combina- tiekleding, en dan zijn unitinten ideaal om het beeld af te maken", aldus Jan Roukens. Accessoires zijn een steeds belangrijker onderdeel in het modebeeld. Bij College Style hangt deze categorie er dan ook niet maar een beetje bij. Integendeel, de damesmodezaak heeft een zeer breed assortiment sjaaltjes, tasjes en hoeden. „We zien duidelijk een trend om accenten te leggen met sjaal tjes. En dat is logisch, want niets geeft een combinatie meer uitstraling dan een vrolijk of chique sjaaltje", vertelt Jan Rou kens. Bij College Style treft de bezoekers zonder uitzondering kle ding van hoge kwaliteit. De modezaak verkoopt bij voorkeur een select aantal merken. Niet alleen omdat de klanten er een sterke voorkeur voor hebben, ook omdat het een stuk zeker heid geeft. Jan Roukens: „De merken die wij in onze collectie opnemen leveren ieder seizoen een collectie af die in de smaak valt bij onze klaiiLeii. Niei alleen door de kleuren, materialen en mo tieven, maar zeker ook door de kwaliteit. Hierdoor heb je er veel langer plezier van". Enkele exclusieve merken van College Style zijn Josephine Co., Claire, The Bam, Fallino, Elitair en Marie Theme. On danks de verscheidenheid aan merken, vormt de collectie van College Style toch een geheel, wat veel klanten aanspreekt. Van het nieuwe merk The Bam verwacht College Style veel. „De sfeer van deze kleding houdt het midden tussen roman tisch en landelijk. En dat is nu net de stijl die veel jonge vrou wen (moeders en dochters) aanspreekt", aldus Roukens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3