Raad IVliddelharnis doet kapitale uitgave aan brandweermaterieel U i Rijkswaterstaat doet proef beheer Haringvlietsluizen (010)2741135 Jantje Beton laat kinderen lachen Politie 24-uurs telefoon: Oud kerkhof Dirksland tlameetemoH Leegloop 'Zuidwester' Voorjaarsmarkt in De Samaritaan Nieuwe presidente CPB afd. 'Goeree' Examenconcert H5 'Prins IVIaurits' 3a, Henia vertelt over opvang straatkinderen IVIuziek in de Passietijd Burg. Sleurink verkent gemeente per rolstoel 69e Jaargang DINSDAG 11 MAART 1997 No. 6584 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland is gisteren, maandag 10 maart om on geveer 13.00 uur gestart met een proef met de Haringvlietsluizen. De proef omvat de openstelling van de sluizen tijdens vloed zodat er zout water het zoete Haringvliet zal indringen. De opening van de sluizen is zo'n 900 vierkante meter groot, dat is zo'n 15% van de maximaal mogelijke sluisope- ning. Tijdens de proef staan de sluis deuren permanent open, zowel bij eb als bij vloed. Deze openstelling zal ge durende maximaal 9 getijden worden gehandhaafd. De proef zal eindigen op vrijdag 14 maart rond middernacht. Het doel van de proef is het registreren van de waterbeweging en de daarmee ge paard gaande zoutindringing die het ge volg is van het binnenlaten van zout water. Door dit goed te meten kunnen betere voorspellingen worden gemaakt voor situaties waarbij de sluizen perma nent gedeeltelijk open gezet zouden wor den. Daarbij is het van groot belang te weten welke plaatsen zout worden en welke niet. Dit is van belang voor het innemen van zoet water voor drinkwater of de land bouw. Ook voor de natuur is dit van groot belang. Hoe nauwkeuriger de zout indringing bekend is, hoe beter de gevol gen van een ander beheer voorspeld kun nen worden. Met de verschillende belangengroepen, waarvan de belangen in het geding zijn, zoals scheepvaart, drinkwater, landbouw, visserij en recreatie, zijn afspraken ge maakt. Het zoute water zal in principe voor 1 april verdwenen moeten zijn, om dat het inlaten van water door de land bouw dan start. De effecten van de proef zullen niet zo groot zijn. De hoogwaterstanden in het Haringvliet, Hollandsch Diep en de Bies- bosch gaan slechts enkele em's omhoog. In de laagwaterstanden is meer merk baar. Die gaan ongeveer 1 a 2 cm om laag. Ten opzichte van de dagelijkse ver schillen is dat een geringe wijziging. De stroomsnelheden blijven overal laag. Dat is een vereiste om te voorkomen dat er verontreinigd slib uit het Haringvliet naar de Noordzee gaat. Doordat de spui- opening beperkt blijft, zal het zoute water naar verwachting niet te ver op het Haringvliet komen, en helemaal niet in het Spui. Info-avond werk van St. Amai Henia Habous Star uit Oude Tonge vertelt over haar werk met Braziliaanse straatkin deren op woensdag 19 maart in het gebouw De Bron (voorheen De Komeet), Melkweg 75 te Oude Tonge. De avond begint om 20.00 uur en zal tot ca. 22.00 uur duren. Henia, de 23-jarige dochter van de familie Star in Oude Tonge werkt al enige jaren in Brazilië. 7ij is daar gekomen via 'Jeugd met een opdracht'. Nu werkt ze samen met haar Braziliaanse man voor de Stichting AMAI. Deze stichting vangt straatkinderen op. De opvang bestaat uit 3 fasen. Henia heeft dia's om haar verhaal toe te lichten en aanschouwelijk te maken. Iedereen is van harte welkom om deze avond bij te wonen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Rijden onder invloed van alcohol Op zondagmiddag 9 maart werd een bestuurder gecontroleerd op de Lange weg te Nieuwe Tonge. De bestuurder bleek teveel te hebben gedronken; de uit slag van de ademanalyse was 275 pg/1. Daar het in korte tijd de tweede maal was dat de bestuurder reed terwijl hij teveel had gedronken, kreeg hij een boete van 650 gulden. Schieten op auto Op zaterdagavond 8 maart werd er door een bestuurder die met zijn auto reed over het Kerkepad te Middelhamis een harde tik gehoord. Na te zijn gestopt bleek dat er mogelijk met een windbuks op de auto was geschoten. Dierenmishandeling Een bewoonster van Sommelsdijk bemerkte dat haar kat ziek was. Nadat een toegediende antibioticakuur geen verbetering gaf van de gezondheidstoe stand van het dier werd door een dieren arts een röntgenfoto gemaakt. Het bleek dat het dier beschoten was en dat er een kogeltje bij de ruggegraat aanwezig was. Op advies van de dierenarts werd het dier afgemaakt. Vernieling/discriminatie Aan de achterzijde van de woningen aan de Van Aerssenstraat te Sommelsdijk werden met verf diverse discriminerende teksten en tekens (hakenkruizen etc.) op schuurtjes gespoten. Een ingesteld buurt onderzoek heeft tot op heden de identi teit van de dader(s) niet aan het licht gebracht. Mocht u informatie hebben die kan leiden tot het bekend worden van de identiteit van de dader(s), wordt u ver zocht de politie te Middelhamis te bel len, tel. (010) 2741135. 10-15 maart 1997: Jantje Beton Collecte Onder het motto 'Jantje Beton laat kin deren lachen' organiseert het fonds van Jantje Beton van 10 tot en met 15 maart a.s. voor de 30e keer de Jantje Beton Collecte. Meer dan 50.000 collectanten zullen in die week op pad gaan om te collecteren-"..yr Jantje Beton en voor hun eigen jeugdclub. De Jantje Beton Collecte is een collecte met een unieke formule: 50% van de opbrengst is bestemd voor de deelne mende clubs en 50% voor het fonds van Jantje Beton. Het fonds heeft namelijk toestemming om de helft van de collecte opbrengst over te maken als 'doeluitke ring' aan de deelnemende oragnisaties. De andere helft wordt besteed aan aller lei andere zinvolle jeugdwerkprojecten in het land. De Jantje Beton Collecte staat open voor alle clubs en organisaties uit het vrijwil- ligersjeugdwerk, die zich inzetten voor een goede opvang en vrijetijdsbesteding van kinderen met een leeftijd tot onge veer 16 jaar. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het fonds van Jantje Beton in Utrecht, telefoon (030) 2447000. Geef om het kind van nu. Geef aan Jantje Beton! GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal vlag recreatiepark In de nacht van zaterdag 8 op zondag 9 maart werd een jongeman door de bedrijfsbeveiliging aangehouden die zojuist een vlag had gestolen op het recreatiepark. De persoon werd overge bracht naar bureau van politie te Som melsdijk. Diefstal uit woning Tussen vrijdagmiddag 7 en zaterdag avond 8 maart werd er ingebroken in een woning aan het Tolland te Goedereede. Uit de woning worden diverse goederen vermist. Vernieling In de nacht van maandag op dinsdag werd een ruit van een bushalte vernield aan de Preekhillaan te Ouddorp. In de nacht van woensdag op donderdag werden twee ruiten vemield van een bus halte aan de Zuiderdiepstraatweg te Stel- lendam. De schade aldaar bedraagt ƒ1200,-. Door een bewoner van Stellendam werd aangifte gedaan van vernieling van zijn personenauto. De auto, die voor de deur geparkeerd stond, werd bekrast. Rijden onder invloed van alcohol Vrijdagnacht werd te Goedereede een man aangehouden die onder invloed van alcohol een auto bestuurde. Bij de afge legde ademtest aan het bureau werd een waarde van 310 pg/1 (220 pg/1 toege staan) aangegeven. De man kreeg een bekeuring van 350,-. Diefstal Op donderdagmiddag werd uit twee, ver moedelijk niet afgesloten, kluisjes van het zwembad bij Port Zelande, geld gestolen. Ingezonden: Naar aanleiding van het schrijven (waar voor mijn compliment) van Cathy West dorp over het historische kerkhof rond de Hervormde Kerk in Dirksland, wil ik hierbij van harte blijk geven van mijn in stemming met hetgeen de heer Van Prooijen in de raadsvergadering tegen bebouwing op het kerkhof heeft aange voerd. Ik ben met hem overtuigd van de cul tuurhistorische waarde van dit kerkeiland en ben eveneens van mening dat dit vrij moet blijven van elke bebouwing. Mijn vele reizen naar landen uit de antie ke wereld doen mij beseffen dat wij niet de fouten moeten maken, die nu overal worden betreurd. Laten we Dirksland bewaren zoals het er heeft uitgezien (en waar nodig weer her stellen). Uitbreiding van bebouwing kan heel goed geschieden op plaatsen waar de openbare ruimte en het dorpsgezicht niet worden aangetast voor het belang van een enkeling. Het kerkeiland van Dirksland is van ons allemaal, oude en nieuwe Dirkslanders, bewoners van Goeree-Overflakkee en verder. Niet doen dus, gemeente Dirksland! Lezers, als u het met me eens bent laat het me dan even weten. B. A. van Lenten, Vroonweg 12a, Postbus 32, 3247 ZG Dirksland Tel. (0187)602194 De Culturele Commissie 'St. Catharijne' heeft in de tijd voor Pasen, Passietijd genaamd, evenals vorige jaren een con cert georganiseerd dat betrekking heeft op genoemde Passietijd. Dit concert dat op 15 maart a.s. in de St. Catharijnekerk plaatsvindt, zal worden uitgevoerd door Vocaal Ensemble 'Mag nificat' o.l.v. Rinus Verhage in samen werking met het blokfluitensemble 'Tibiarum Cantus' o.l.v. Elly Bakker. Dit concert dat om 20.00 uur begint, en waar ook de organist Wim Diepenhorst aan meewerkt, heeft een entreeprijs van ƒ15,-. De kerk gaat om 19.30 uur open. GEMEENTE DIRKSLAND Rijden onder invloed van alcohol In de nacht van zaterdag 8 op zondag 9 maart werd een bestuurder van een bedrijfswagen gecontroleerd in de Molenzicht te Dirksland. De bestuurder bleek teveel alcohol te hebben gedron ken. De uitslag van de ademanalyse was 360 pg/1, hetgeen hem kwam te staan op een bekeuring van 650 gulden. Winkeldiefstal Bij Europatuin te Dirksland werd door een man goederen weggenomen zonder te betalen. De man werd aangehouden. Hij werd aan het bureau gehoord en bekende het feit. Snelheidscontrole Op vrijdag werd op diverse plaatsen een radarsnelheidscontrole gehouden in de gemeente Dirksland. Op de Staakweg zijn 54 overtredingen geconstateerd. Hoogst gemeten snelheid was 86 km/u. Op het Korteweegje zijn 58 overtredin gen geconstateerd. De hoogst gemeten snelheid daar was 79 km/u. Op het Pol- dersweegje zijn 15 overtredingen gecon stateerd; de hoogst gemeten snelheid hier was 71 km/u. GEMEENTE OOSTFUKKEE Inbraak In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een voetbalkantine in de gemeente. Na verbreking van een deur verschafte men zich de toegang. Er werd geld en rookwaren gestolen. De technische recherche stelt een onderzoek in. Woninginbraak Op vrijdag werd ingebroken in twee woningen aan de Stockholmweg te Zuid zijde. Tot beide woningen werd toegang verschaft na verbreking van een raam. Er werden onder meer geld en sieraden weggenomen. De technische recherche stelt een onderzoek in. Burg. mevr. Sleurink van Middel- harnis is stellig van plan binnen kort in de huid-, en zelfs in de rol stoel van een invalide te kruipen. Ze wil dan o.a. in het winkelcen trum worden voortgeduwd om zelf te ervaren of-, en zo ja welke fysie ke obstakels het rolstoelverkeer daar hinderen. De burgemeester vermoedt overigens al wel hoe het psychisch voelt, rolstoeler te zijn. „Fmstrerend", dacht ze hardop toen ze donderdagavond als raadsvoorzitter haar voornemen uitlegde. Vragen onder weg worden zelden aan de rolstoeler zelf-, maar meestal aan diens begeleider gesteld, dat moet voor de betrokkene heel frustrerend zijn, vermoedt de bur gemeester. Van de gelegenheid zich vanuit het publiek tot de raad te richten werd door dhr. J. Dambruin gebruik ge maakt. Spr. bleek het zich behooriijk aan te trekken dat vanuit de Zuidwes ter het vroegere 'Hemesseroord' een 'grote verhuizing' plaatsvindt waar door bewoners op andere plaatsen in de omgeving worden ondergebracht. Dhr. Dambruin had z'n gegronde twijfels aan het motief dat 'Hemes seroord niet elk van hen een eigen kamer zou kunnen bieden, er zou daarvoor geen ruimte zijn. Aanleiding voor dhr. Dambruin te wijzen op het 'grote, schitterende' terrein rondom de inrichting, een veel royalere ruimte dan elders, denkt hij, daar staan de bewoners vanuit hun nieuwe huisvesting direct op de straat. Dat wordt uitgelegd integratie te zijn, een direct contact met de be volking maar hij vroeg zich in ge- moede af waar die integratie beter zou kunnen lukken dan juist in Mid delhamis dat intussen helemaal ge wend is aan de aanwezigheid van de 'Hemesseroord' bewoners in het straatbeeld. Ook zal het de midden stand schaden wanneer de vele ver wanten die nu regelmatig 'Hemesser oord' en het winkelcentmm bezoeken in Middelhamis straks niks meer te zoeken hebben. Overigens begreep dhr. Dambmin dat een en ander niet tot de competentie van het gemeentebestuur hoort, maar, suggereerde hij, jullie kunnen daar toch tegen protesteren?" Hij acht het ongewenst dat op het 'Hemesseroord'-terrein particuliere woningen gebouwd gaan worden, beter is het die ruimte te benutten voor de bouw van appartementen voor die bewoners die in staat zijn zelfstandig te wonen. Waarmee dhr. Dambruin had gezegd; de raad heeft aandachtig toegeluis- terd. Raadslid van den Berg (VDB) heeft zich zelf en z'n - niet aanwezige - fractiege noot Rijvers aangemeld de burgemeester in de rolstoel voort te duwen, ja dat doen ze wel even. (Routesuggesties werden niet gevraagd maar er zijn wel stoepen die in close-up geschouwd mogen worden, op losse tegels en op hondepoep zoals dat stukje bezijden ons kantoor (red.). Als 't gasthuis brandt Kreupelen leer je pas kennen als het gast huis brandt, voorzegt een oude spreuk. Als tijdens de rolstoelrit de pieper gaat, zou ze dan...? Neem dat maar aan. Met gezwinde spoed zou ze de stoel verlaten, zeker nadat ze donderdagavond zo over tuigend het voorstel heeft verdedigd tot de aanschaf van twee nieuwe blusvoer- tuigen en een hulpverleningsvoertuig, samen a raison van ƒ705.000,-. Een deel. van de Sommelsdijkse en Mid- delhamisse brandweerbemanning en die van het hulpverleningsvoertuig luisterde vanaf de publieke tribune toe. Even was er een bericht via de portofoon, maar toen was het rustig, geen brand in elk geval werd geruststellend gewuifd... Goed materiaal Geen van de raadsleden heeft op de bijna driekwart miljoen één cent af willen din gen. De heren du Pree (PvdA), Hutink (CDA), V. d. Ketterij (SGP) en v. d. Berg (VDB) gaven daar blijk van. Wat er aan Woensdag 19 maart wordt in het ver pleeghuis De Samaritaan te Sommels dijk weer de jaarlijkse voorjaarsmarkt gehouden. Men hoopt natuurlijk op een mooi lente zonnetje om deze markt een extra vrolijk tintje te geven, maar ook de aanwezig heid van de diverse deelnemers zorgt voor een vrolijke en vooral afwisselende ambiance. Niet alleen de verkoop is belangrijk maar ook de diverse demonstraties zullen zeker weer mensen enthousiast maken om te kopen of om zelf een hobby te gaan zoeken. Diverse kado-artikelen zijn te koop, klei ne prijsjes voor originele kadootjes. Een aantal artikelen zijn door de bewo ners van De Samaritaan gemaakt maar ook de spullen die door de enthousiaste hobbyisten zijn gemaakt zorgen voor een kleurrijk geheel. Een aantal middenstanders zal ook zijn- medewerking verlenen en wilt u nog wat extra's meenemen naar huis, de markt zorgt voor genoeg afwisseling. Het voorjaar wordt helemaal in huis ge haald met een bloemetje waarmee u be halve u zelf misschien ook iemand in het verpleeghuis kunt verrassen. De voorjaarsmarkt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.30 uur. U bent van harte welkom in de rekrcatie- zaal. De toegang is gratis. kritiek was kwam van dhr. Vroeginde- weij (VVD) en Mevr. Groenendijk (lijst Hoogzand). Zij vonden het niet juist dat zo'n investering zo kort na vaststelling van de begroting wordt voorgesteld, dat had eerder gemoeten en gekund, vinden ze, want „zoiets dient zich niet plotseling aan". Niet plotseling-, maar de wagens van Sommelsdijk en Middelhamis zijn on verwacht snel in kwaliteit en betrouw baarheid verminderd. Herstel ervan zou vele tientallen duizenden guldens kosten, in welke wetenschap de raad liever voor de aanschaf van nieuwe wagens koos. Daf chassis met - aluminium - Kenbri- opbouw. „Het gemeentebestuur van Middelhamis zorgt hiermee, én met de inzet van onze vrijwilligers, dat op een heel goede en adequate manier hulp verleend kan wor den en dat onze mensen veilig kunnen werken", stelde de raadsvoorz. vast, te vreden om het feit dat het voorstel niet zwaar bevochten hoefde te worden. Het werd snel geaccepteerd, 't ging er door, als een mes door de boter. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Mevr. Janny Soeteman-den Eerzamen is de nieuwe presidente van de afdeling 'Goeree' van de Chr. Plattelandsvrou wenbond. Volgende week donderdag 20 maart hoopt ze de dan te houden bijeen komst te presideren, 's avonds om 20.00 uur in Verenigingsgebouw 'Oostdam'. De dames van de afd. Midden Flakkee hopen dan ook aanwezig te zijn en mee te luisteren naar het onderwerp 'Vrou wen van Oranje', en mee te doen aan het zingen van Vaderlandse liederen en een Oranje-quiz. Op donderdag 29 mei wacht de afd. het jaarlijkse reisje naar Utrecht. Op D.V. 14 maart hopen de examenleer- lingen van muziek uit H5 van de Chr. scholengemeenschap Prins Maurits een concert te verzorgen. Het programma van deze avond zal zeer divers zijn. Zo zullen er orgelwerken, pianowerken en een koorwerk uitgevoerd worden. Verder zullen er ook nog muziekstukken voor viool, dwarsfluit, blokfluit en gitaar uitgevoerd worden. Het eerste deel van het concert vindt plaats in de Rooms Katholieke kerk. Na een pauze met koffie in de aula van de Prins Maurits zal het programma worden vervolgd. Het concert begint om 19.30 uur (kerk open om 19.00 uur). Iedereen wordt van harte uitgenodigd. De toegang is gratis. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDfO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE CU C3 cn czi c^ i^^ ^^j en tzj en en tm czt czi czi en I OUDOORP- Waststraat 35 - Telefoon (0187) B816121 Fax 683734 RENESSE-Printshop-Hogezoom 172-Telefoon (OT11) 46S40O De nieuwe wagens krijgen een Daf cabine zoals die van de Daf65 en een pomptechnisch gedeelte van Kenbri Valve te Stellendam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1