EHAlJDEII-IIIELWa Onze Visserij-minister' Hisschemöller Optiek in Lijnbaan Promenade Beheer van Haringvlietsluizen gaat wellicht veranderen Wetjes en Weetjes Themabijeenkomst faalangst Oliebollenactie Doopsgezinde Gemeente Gefocust op betaalbare kwaliteit Overheid heeft serieuze plannen om in het Haringvliet zout water in te laten (ingezonden) MIDDELHARNIS - Met gepaste trots heeft Marjan Hisschemöller vrijdag 28 februari de deuren van haar nieuwe optiekzaak geopend. In de Lijnbaan Promenade heeft ze een uitstekende lokatie voor haar startende bedrijf gevonden. His schemöller Optiek richt zich op een breed publiek. Ze levert dan ook een goede kwaliteit tegen een redelijke prijs. Uit ervaring weet ze dat daaraan grote behoefte is. Kinderhoek Natuurfunktie Haringvlietsluizen Gevolgen Proef Gezellig Reiskosten Giften Belastingvrije overlijdensuitkeringen door werkgever Autokosten in privésfeer Werkkamer thuis Vergoeding autokosten Seizoenarbeid agrarische sector Kalenderjaarregeling loonbelasting :isiiy RÉaiSi;ÊRAGGÖÜNTANTSi 3e Blad VRIJDAG 7 MAART 1997 No. 6583 Reeds meerdere malen heb ik de 'pen' nog eens willen opnemen om een en ander (vooral in hogere kringen) onder de aandacht te brengen, maar iedere keer gooide ik de pen maar weer weg. Met de gedachte van: „jongen waarom? ze doen toch wat ze willen". Vandaag heb ik toch nog alles bij elkaar geschraapt om nog een keer de ernst van het 'leegvissen van de Noordzee' onder de aandacht te brengen. Om voor de laat ste maal te beseffen dat het toch weer geen snars uithaalt. Minister van Aartsen, mijn complimen ten, jongen, u doet het fantastisch: De beroepsvisserij mag wederom vele malen minder vis aanlanden: vooral kabeljauw, haring, tong en schol (niet dat dit niet terecht is). Het is wel degelijk terecht, want er is zowat geen kabeljauw meer te vangen. Zaterdag 18 januari 1997 dacht onderge tekende zelf eens een kabeljauwtje te gaan vangen want mijn diepvries bevatte geen vis meer; nou een bak kabeljauw 40-45 kg moet toch geen probleem zijn. Ondergetekende schrikt er niet voor terug om de vis op te zoeken en 100 mijl per visdag zijn mij niet vreemd. Vanaf ca. 15 mijl uit de kust kon ik nergens meer komen of er stonden de 'netten des doods' (warnetten). Op 15 wrakken heb ik die dag naast de warnetten gevist met als resultaat 8 ka- beljauwtjes van 3 tot 8 pond, wat een zeer droevig resultaat is te noemen, zeker in vergelijking met ca. 10-15 jaar gele den in hetzelfde jaargetij. Natuurlijk weet ik dat de kabeljauw in deze tijd kuitziek is en moeilijk te vangen is. Maar dat de weinige kabeljauw die er nog over is, in deze tijd op de obstakels zoals steenstortingen en vooral 'wrak ken' verzamelen om voor voortplanting te zorgen, door de beroepsvisserij welke met warnetten vissen uitgemoord wor den en dus nooit meer voor nageslacht kunnen zorgen is ten droeve uit. Mijn laatste wrakje wat ik op deze zater dag aandeed was de 0D5 (resultaat één vis). Maar wat gebeurde ook daar? Een grote catamaran beroepsvisboot barstens vol met warnetten kwam op mij af „of ik maar vlug weg ging want hij was groot en ik klein". Deze boot kwam uit Boulogne sur Mer. Een Fransman. Kun je nagaan als die hier bij ons voor de kust komen hoe hun wrakken voor de Franse kust uitgeplun- derd zijn. Waarom? (en geef nou eens één goede reden Minister van Aartsen in ons club blad) verbiedt u de visserij op de wark- ken niet vanaf half december tot half februari zodat in ieder geval de voort planting is gewaarborgd (maar dan in Internationaal verband want op is op). Maar zoals ook nu weer zal blijken zie ik liever een bouwvakker op de post van Visserij dan de huidige persoon want echte kerels zijn zowat uitgestorven. Ik had nog wel 3 bladzijden vol kunnen schrijven met 'feiten' maar de schouders worden toch weer opgehaald. Wat wou u zeggen minister Van Aartsen, helpt dat ook niet. O NEE, moet u de boten van beroeps- en sportvissers maar eens in be slag nemen, en of dat helpt. En begrip is er wel. Want het is in het belang van iedereen. MIDDELHARNIS Tien procent van de kinderen in de leef tijd van 10 tot 18 jaar heeft last van faal angst. In een twee uur durende bijeen komst wordt aan ouders en docenten uit leg gegeven over het begrip faalangst. Programma-onderdelen zijn: ,,Wat is faalangst, hoe herken ik dit bij mijn kind/ leerling, oorzaken en gevolgen en wat is er aan te doen?" Plaats: Het Diekhuus, Ben. Zandpad 7 te Middelhamis. Datum: Donderdag 10 april 1997. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Aan deze themabijeenkomst zijn geen kosten verbonden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Door de activiteitencommissie van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp zal a.s. zaterdag een oliebollenactie worden gehouden in Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Eet u smakelijk, want natuurlijk wordt er op u gerekend! En nou heb ik er echt geen zin meer in. Gegroet, Delta 156. Uit 'Deltavissers'orgaan van de bootvisvereniging Zuid-West Nederland Marjan Hisschemöller (27) heeft al een ruime ervaring in de 'optiek-wereld'. Na haar opleiding tot opticien heeft ze haar kennis nog verder uitgebreid met een opleiding optometrist en contactspecia list. Ongeveer zes jaar is ze bij diverse opticiens in de regio werkzaam geweest. Op een gegeven moment kwam meer en meer de drang, om zelf een eigen zaak te beginnen. Toen bekend werd dat Foto Blankers zijn verkoopaktiviteiten vanuit de winkel in de Lijnbaan Promenade zou gaan beïndigen, werd de 'knoop doorge hakt'. Inmiddels is het resultaat daarvan zichtbaar geworden. Hisschemöller Optiek is een feit geworden. Nadat het pand beschikbaar kwam, volg de een drukke tijd. De winkel moest worden aangepast. Daarna volgde de inrichting. Marjan heeft nu deze drukte achter zich gelaten en is vol enthousias me om de klanten te bedienen vanuit de gloednieuwe zaak. Ze heeft een ruime sortering monturen met een goede kwali teit. Daarbij wordt er op gelet dat de prijs redelijk moet blijven. Voor kinderen is er een aparte kinderhoek ingericht. De brillen hangen daar op een hoogte, die voor kinderen goed te overzien is. Daar door kunnen ze zelf beter hun montuur keuze bepalen. Bovendien ontvangen ze Dhr. Dul van Rijkswaterstaat in het bedieningsgebouw van waaruit de schutsluis en de Haringvlietsluizen bedient worden STELLENDAM - Het beheer van de Haringvlietsluizen staat ter discus sie. De laatste tijd komt een en ander wat meer in de publiciteit, maar het nadenken over een ander beheer van de sluizen stamt al uit het eind van de jaren tachtig. Vrij snel daarna kwam men al tot de konklusie, dat de Haringvlietsluizen best zout water binnen zouden mogen laten. De huidi ge overgang van zout naar zoet zou daardoor minder abrupt gaan wor den. Op dit moment wordt er al geruime tijd een uitvoerig onderzoek gepleegd naar de effekten van verschillende vormen van beheer van de sluizen, de zgn. 'Milieu Effecten Rapportage beheer Haringvlietsluizen' (MER). Mede naar aanleiding van deze rapportage zal de minister uitein delijk een beslissing nemen wat er moet gebeuren. Maar of het Haring vliet nu zout wordt of zoet blijft,....één ding is zeker: De Haringvlietslui zen zullen hun funktie als stormvloedkering blijven behouden! In het Deltaplan hebben destijds het beveili gen van het deltagebied voor de gevaren van de zee, maar zeker ook zaken als drinkwater en landbouwwatervoorziening en scheep vaart een grote rol gespeeld. Natuur, milieu, landschap en rekreatie hebben toen geen invloed in de plannen gehad. In 1970 werd door de aanleg van de Haringvlietsluizen het Haringvliet afgesloten. Uiteraard heeft een dergelijke ingreep verstrekkende gevolgen. Er kwam een eind aan de invloed van de zee in het Haringvliet. Het werd zoet en ook de getijdebeweging kwam te vervallen. Het benedenrivierengebied bestaat uit een geheel van aan elkaar gekoppelde waterio- Beheer van Haringvlietsluizen staat ter discussie pen. Twee hoofdaders, de Nieuwe Water weg aan de noordkant en het Haringvliet aan de zuidkant, begrenzen dit gebied. Ze zorgen voor de afvoer van het water uit de rivieren de Rijn en de Maas. De zuidrand heeft een belangrijke natuurfunktie. Het wordt inten sief benut door vele watervogels, die dit gebied gebruiken als broedplaats, foerage- en rustgebied. Na de afsluiting van het Haringvliet is de natuurkwaliteit echter sterk verminderd. Wil men de natuurwaarden her stellen, dan acht men herstel van de oude getijdeninvloed noodzakelijk. Voor er echter een ander beheer van de Haringvlietsluizen kan worden gerealiseerd, moet een procedu re worden doorlopen, waarvan de MER onderdeel uitmaakt. Het beheer van dit gedeelte van het deltagebied is in handen van Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland. Deze verricht in samenwerking met diverse andere diensten een projekt-smdie omtrent de ontwikkelingen. Middels werkgroepen worden ook de waterschappen en de drink watermaatschappijen daarbij betrokken. In de MER, die begin dit jaar zal worden afgerond, zullen een aantal mogelijkheden worden aangegeven omtrent een al dan niet gewijzigd beheer van de Haringvlietsluizen. Deze lopen uiteen van,alles zo laten zoals het nu is, tot het volledig openzetten van de sluizen, waarbij deze dan alleen dienst gaat doet als stormvloedkering. De heer Dul (59) is al vanaf de in gebruik name van de Haringvlietsluizen betrokken bij de bediening ervan. Als chef geeft hij lei ding aan de in totaal acht personeelsleden van Rijkswaterstaat, die verantwoordelijk zijn voor de bediening van de sluizen en de schutsluis. In 1970 bestond een ploeg voor de bediening uit een stuwmeester, een machinist, een elektricien en een monteur voor het hydraulisch gedeelte. Deze ploeg zorgde gedurende 8 uur voor een korrekte bediening van de sluizen, waarna ze afgelost werden door een volgende ploeg. Inmiddels hebben de computers voor een groot gedeel te de bediening overgenomen. Het onder houd is uitbesteed. Het gevolg is dat zowel de schutsluis, als de Haringvlietsluizen door één man bediend kunnen worden. De heer Dul vertelt dat er 's nachts inderdaad maar één persoon aanwezig is. "Overdag zijn er twee, vanwege een groter werkaanbod." In het bedieningsgebouw van de schutsluis kan men het bijna één kilometer lange sluizen- complex overzien. Computers geven exact alle benodigde informatie aan. Onder andere het verloop van de waterstanden is in één oogopslag waar te nemen. Ook heeft men de beschikking over een bewakingscircuit, zodat op de monitor het sluizencomplex met de 17 schuiven, de schutsluis, en de direkte omgeving kan worden bekeken. Een groot bedieningspaneel geeft nog enige indruk dat we in een bedieningsgebouw zijn. Dul: "Dat paneel is voor de schutsluis. Ook dat zal ver vangen worden door de computer. Het wordt dus straks allemaal 'muis'werk. De bedie ning van de Haringvlietsluizen geschiedt al enige tijd middels de computer." Als dus de plannen doorgaan zal het Haring vliet gedeeltelijk weer zout worden. De heer Dul licht hierover het een en ander toe. "Het plan wat op dit moment het meest reëel wordt geacht is een gedeeltelijke openstel ling van de sluizen. Afhankelijk van de waterstanden zullen de sluizen opengaan of dicht blijven. Zonder meer zullen bij storm de sluizen altijd fungeren als kering en dus zullen de schuiven, indien nodig, worden gesloten. Daarover hoeft niemand ongemst te zijn. Vanwege veranderende inzichten, mede door invloed van diverse milieu- en natuurorganisaties, ziet men de abmpte over gang van zout naar zoet als minder wense lijk. Bij een gedeeltelijke openstelling gedu rende het hele jaar door, waarbij voorname lijk gelet wordt op de waterbeweging en aan bod, voorziet men een brak gedeelte direkt achter de sluizen. Er is een berekening opge zet hoever bij een dergelijk beheer het zout zou gaan doordringen in het Haringvliet. Verwacht wordt dat dit niet verder zal gaan dan tot het Spui. Dat is trouwens ook de 'deadline', want daar bevindt zich het belangrijke waterbekken 'Bereplaat'. Een aantal vissen, die er nu niet of nauwelijks meer gevonden worden, zullen terug keren in het Haringvliet. Bovendien zullen eb en vloed weer terug komen, wat voor de oevers een gunstig effekt zal hebben. De laatste jaren zijn er maatregelen genomen moeten worden, door het leggen van strekdammen voor de kust in het Haringvliet, om de oevers te beschermen. Door een konstant waterpeil ontstaat er door de jaren heen een verzadi ging, waardoor afkalving gaat optreden. Getijdewerking gaat dit proces tegen." Hoewel de gevolgen enigszins berekend kunnen worden, is het zeer belangrijk te weten in hoeverre het zoute en het zoete water met elkaar zullen mengen in periodes dat zout water vanuit de Noordzee wordt binnengelaten. Daarnaast is er 3 km van de sluizen een drinkwater-innamepunt. Voorts zijn er langs het Haringvliet diverse inname- punten voor land- en tuinbouwwater. Mede om de gevolgen daarvoor te kunnen bepalen, is het houden van een proef onontbeerlijk. Reeds in 1994 is er een proef gehouden om te zien in hoeverre trekvissen gebmik zullen maken van een open verbinding tussen Haringvliet en Noordzee. In de proefperiode werden de schuiven slechts in het eerste uur van de vloed een klein beetje opengezet. Het bleek dat deze geringe openstelling door de vissen werd benut om de sluizen te passeren. Het aantal vissen wat werd gevangen achter de proefschuiven was drie keer zoveel als anders. Gesignaleerd werden onder meer zalm en forellen, spieringen en ook de drie- doomige stekelbaars. De laatste jaren is het Rijnwater schoner geworden. Volgens Dul wordt het daardoor voor de zalm interessant om verder de rivier op te gaan. "Men test dat uiL Er wordt hier bij de sluizen zalm gevan gen. Nadat ze voorzien zijn van een zender tje, worden ze teruggezet. Men kan de vissen dan precies volgen. Daaruit is gebleken dat ze behooriijk ver de rivier op gaan." Om in de waterbewegingen enig inzicht te krijgen, probeert men al twee jaar een proef te houden. Gedurende negen getijden perio des wil men dan de schuiven open te zetten. Daar er twee getijden per etmaal zijn, duurt de proef dus 4,5 dag. Vele faktoren bepalen echter het al dan niet uit kunnen voeren van een dergelijke proef. Dul: "Vorig jaar liep het helemaal mis. We hadden veel te weinig aanvoer van water uit de rivieren. Daardoor zou het zoute water te ver door kunnen drin gen. Daarnaast is er een afspraak met andere partijen gemaakt, dat 1 april het Haringvliet weer helemaal zoet dient te zijn met het oog op ondermeer de waterinname ten behoeve van de land- en tuinbouw. Het lukte toen absoluut niet. Nu staan we weer klaar voor de proef Alle detectors staan op verschillen de plaatsen in het Haringvliet opgesteld. Echter zal het mij niets verbazen als het nu weer niet door kan gaan. Het wateraanbod van de rivieren is dit jaar juist veel te groot. Daardoor staan de schuiven konstant open om water af te voeren. Op dit moment is de planning dat de proef as. maandag van start zal gaan. Als het dan weer niet lukt, dan zal het dit seizoen wel niet meer lukken, want 1 april gaat al behoorlijk naderen." Ongeacht of de proef nu wel of niet door gaat, de resultaten daarvan zullen toch niet meer in de 'Milieu Effekten Rapportage' verwerkt kunnen worden. Echter kunnen ze wel in de verdere besluitvorming, over het al dan niet wijzigen van het sluizenbeheer, een grote rol spelen. Men verwacht dat een even tueel ander beheer van het sluizencomplex, omstreeks de eeuwwisseling ingevoerd zou kunnen zijn. Er zal echter nog heel wat water naar zee stromen, voordat hier het laatste woord over is gezegd. Een ander beheer heeft grote gevolgen, zoals ook het afsluiten van het Haringvliet destijds heeft gehad. Inmiddels is een ieder echter ingesteld op een zoet Haringvliet. Open sluizen zouden een totale ommezwaai te weeg brengen. Er zullen oplossingen moeten worden gecreëerd voor drinkwatervoorziening, zoetwatervoorzie ning voor land- en tuinbouw, etc. Positieve effekten voor de natuur staan daar tegenover. Openstelling van de sluizen zal vanwege de stroming, ook gunstig zijn voor het op diepte houden van het Slijkgat, de vaargeul die voor de haven van Stellendam zeer belang rijk is. Meerdere belangen zullen dus tegen elkaar moeten worden afgewogen. Marjan Hisschemöller (r) zal, samen met José van der Waals (l), een ieder graag van dienst zijn in de nieuwe optiekzaak in de Lijnbaan Promenade bij aanschaf van een bril van Marjan een leuke attentie. Uiteraard kunnen ook mensen die con tactlenzen verkiezen bij Hisschemöller Optiek terecht. Brildragers die willen overgaan op contactlenzen, krijgen de gelegenheid deze één maand op proef te gebruiken. Ook is er een sortering mon turen die niet van nikkel, maar van titani um zijn vervaardigd. Mensen met een allergie voor nikkel kunnen dus bij Mar jan een alternatief montuur aanschaffen. Ook voor gratis oogmeting of oogdruk- meting wil Marjan een ieder gaarne van dienst zijn. Foto Blankers heeft een klein gedeelte van de winkel ingericht voor het maken van pasfoto's. U kan dus ook hiervoor bij Hisschemöller Optiek te recht. De klanten die inmiddels de nieuwe zaak hebben bezocht, zijn erg positief over de sfeer die er in de winkel heerst. Marjan is daar zeer over te spreken, want daarvoor had ze juist met zoveel zorg gekozen voor een grenen interieur. Samen met José van der Waals zal ze de klanten van een vakkundig advies voorzien. Een ieder is hartelijk welkom! De winkel is gemakkelijk bereikbaar voor oudere mensen en invaliden. Juist omdat oude ren dikwijls een bril nodig hebben, er vaart Marjan de makkelijke bereikbaar heid als een groot pluspunt. Hisschemöller Optiek is geopend van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur. Maandag gesloten. Koopavond vrij dag van 18.30 tot 21.00 geopend. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. In deze aflevering komen enkele wetenswaardigheden aan bod die zowel voor particulieren als voor ondernemers interessant kunnen zijn. Indien u meer dan 10 kilometers van uw werkadres woont en u ontvangt van uw werkgever geen reiskostenvergoeding, kunt u reiskosten in uw aan gifte aftrekken tot vastgestelde bedragen. Ook als u geen aangifte behoeft te doen, kan het zinvol zijn een T- of J-biljet in te vullen. Giften aan kerkelijke en algemeen erkende instellingen zijn aftrekbaar voorzover zij hoger zijn dan 1% van het onzuiver inkomen. Maximaal 10% van het onzuiver inkomen is aftrekbaar. Bankafschriften gelden als vol doende bewijsstuk. U kunt ook gedurende vijf jaar een vast bedrag schenken door middel van een schenking met lijfrente. De jaarlijkse termijnen zijn zonder drempels volledig aftrekbaar. De schenking met lijfrente moet wel in een notariële akte worden vastgesteld. De werkgever kan bij overlijden van een werknemer een eenmalige belas tingvrije uitkering doen als deze uitkering niet hoger is dan driemaal het bmto maandloon. Ook kan de werkgever deze uitkering doen bij het over lijden van de echtgenoot/partner en/of de eigen-, aangehuwde- en pleeg kinderen. Onlangs is door de Hoge Raad bepaald dat de kosten met betrekking tot het zakelijk gebruik van een privé-auto door de eigenaar van een eenmanszaak kunnen worden gesteld op 60 cent (1997) maal het aantal zakelijke kilome ters. De regel dat de ondernemer 20% van de cataloguswaarde van de auto in privé aan kosten moet hebben, is vervallen. Kosten die samenhangen met het gebruik van een werkkamer kunnen maar in een beperkt aantal gevallen ten laste van het inkomen gebracht worden. De rechter heeft onlangs echter besUst dat aftrek in ieder geval mogelijk is voor ambulante werknemers zonder werkkamer elders, die vanuit thuis hun werk organiseren. Wie de schoen past, trekke hem aan. Een werknemer, die gebruik maakt van een door zijn werkgever ter beschikking gestelde auto, neemt nogal eens rechtstreeks kosten van de auto voor zijn rekening: benzinekosten tijdens vakanties, parkeergelden of tolgelden. Denk eraan dat een werkgever deze kosten belastingvrij aan een werknemer mag vergoeden. De regeling voor seizoenarbeid is verruimd. Als een seizoenarbeider per dag niet meer dan 120 netto en per kalenderjaar niet meer dan 3.000 netto verdient, wordt alleen loonbelasting ten laste van de werkgever gehe ven ad 3% (lumpsumheffing). Als de inkomsten meer dan 3.000 netto bedragen, is alleen het meerdere normaal belast. Werken uw kinderen mee in uw onderneming? Dan kunt u de belastingin specteur vragen of de vereenvoudigde regeling voor de loonbelasting toe gepast mag worden. Er gelden dan minder administratieve verplichtingen en de verschuldigde loonbelasting hoeft pas na afloop van het kalenderjaar berekend en afgedragen te worden. Iliiipiiêik -'Wetjes ■ea-peÉï||i;:;;iiOiai.^j i:;V|||pi'^'&/VisserRegiste |ïi|i|i5;pêp^e^ilseL •-.-. IliïlllliiiiJiisgej^Q^ 'arfi r t^%j kj s^M' i-f ar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9