EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 NOOIT JHEE Overdenking Johann Sebastian Bach-concert in Grote kerk Middelliarnis Berichten uit de Gezondlieidswijzer uit de Heilige Schrift Extra informatie over Reuma Borstvoeding en moelieid? Rommelmarkt te Nieuwe Tonge Romeinen op Goeree Aan het kruis voorbijgaan 2e Blad VRIJDAG 7 MAART 1997 No. 6583 Organist: Paul Kieviet D.V. zaterdag 15 maart aanstaande zal het jaarlijkse Johann Sebastian Bach- orgelconcert weer plaatsvinden. Bach (21 maart 1685 - 28 juli 1750) was één van de grootste componisten van alle tijden. Het bijzonder omvangrijke en veelzijdige oeuvre dat hij ons heeft na gelaten, biedt nog altijd een niet uit te putten bron van inspiratie en muzikale schoonheid. Organist Paul Kieviet heeft op zich geno men, van jaar tot jaar in de maand maart een orgelbespeling te geven die in haar geheel staat in het teken van Bachs schit terende muziek. Deze traditie wordt dit jaar voor de zevende keer muzikaal in gevuld. Dit keer in de vorm van een twee tal concerten: het eerste vond plaats op zaterdag 8 februari jl. in de Hervormde Kerk te Sommelsdijic, met een program ma van kleiner werk van Bach en zijn leerlingen. Op 15 maart zal het accent vallen op de 'grote' orgel werken, de onovertroffen Preludia en Fuga's, delen uit Triosonates en een viertal uit de 'Leipziger Chorale'. Het concertprogramma ziet er als volgt uit: 1. Schmücke dich, o liebe Seele' (BWV 654). Dit is één van de achttien Leipziger ko- raalvoorspelen. Deze groep diepzinnige, uitgebreide koralen werd geschreven in Bachs Weimar-periode (1708-1717), en tegen het einde van zijn leven door de componist herzien. 'Schmücke dich...' is een onvergelijkelijk mooie bewerking. Eén en al rust en blijdschap, evenwicht en glans. Oorspronkelijk een avond- maalslied. Bach bewerkte het 'schmücke dich', het zich versieren, door het toe voegen van... precies, allerlei versierin gen. Mendelssohn heeft hiervan gezegd dat 'als het leven hem hoop en geloof zou hebben ontnomen, alleen al dit koraal alles weer zou terugbrengen'. 2. 'O Lamm Gottes unschuldig' (BWV 656) Een drieluik, bestaand uit een drietal be werkingen over dit klassieke lijdenslied. De melodie ligt allereerst in de sopraan, vervolgens in de alt en tenslotte in de bas. Vooral het laatste gedeelte is van een sterk expressief karakter: de overwe gend motorische beweging wordt abrupt onderbroken voor een dramatisch-chro- matisch moment van bezinning op de oorspronkelijke tekst 'all Sünd hast du getragen'. 3. Preludium, Trio en Fuga in C grote terts (BWV 545/529) Het Preludium (letterlijk vertaald: voor spel) is een stuk voor 'Organo Pleno', het volle werk. Een virtuoos werk, sterk motorisch en 'uit één adem'. De fuga heeft een meer maestoso karakter, ver heven en groots. In één van de overgele verde handschriften van het werk staat het tweede deel (Largo) uit de vijfde Triosonate tussen Preludium en Fuga ge voegd, wat voor een mooie driedelige structuur zorgt. Zo'n Triosonate is een compositie van hoge moeilijkheidsgraad, waarbij rechterhand, linkerhand en pedaal elk een zelfstandige stem hebben uit te voeren. Bach schreef er zes, als stu diemateriaal voor zijn oudste zoon Wil helm Friedemann. „Men kan hun schoon heid niet vaak genoeg aanprijzen", schreef Bach-biograafForkel in 1802. 4. 'Von Gott will ich nicht lassen' (BWV 658). Dit Leipziger koraal heeft de melodie in het pedaal. Daaromheen heeft Bach een drietal stemmen geweven in een opge wekte ritmiek. Dit ritmisch motief is kenmerkend voor het hele stuk. Het wordt ook wel 'vreugderitme' genoemd. Bach gebruikt het vaak ter expressie van geloofsvertrouwen (zo ook hier), of als tekening van een feestelijke tekstinhoud. 5. 'Allein Gott in der Höh sei Ehr' (BWV 663) 'Allein Gott...' is in de lutherse traditie het Glorialied. Bach, als lutheraan, heeft ons vele uiterst fraaie en diepzinnige be werkingen hiervan nagelaten. Bij BWV 663 geeft hij aan dat het gespeeld moet worden op twee klavieren en pedaal, met de cantus firmus in de tenor als uitko mende stemm. Die tenor trekt in het hele stuk de aandacht. De manier waarop Bach die heeft uitgewerkt is zo bijzonder dat het verschillende onderzoekers heeft bezig gehouden. Heel versierd en soms zeer dramatisch. In dit verband heeft Al bert Schweitzer het over een 'mystieke koraalvorm'. 6. Preludium, Trio en Fuga in e kleine terts (BWV 548/530) Onder organisten ook wel de 'grote e- moll' genoemd, een stuk van werkelijk onovertroffen zeggingskracht. Het Pre ludium is geschreven in de Concerto Grosso-vorm van de Italiaanse barok (Vivaldi). De fuga is gevormd op een boeiend chromatisch thema. Het is wer kelijk ongelooflijk welk een muzikale spanning Bach hier weet te creëren. Tus sen het Preludium en de Fuga in hoort u het middendeel uit de Zesde Triosonate (Lento), waardoor evenals bij punt 3 een prachtig contrast in sfeer ontstaat. Bachs grote werken vormen een wereld van ongekende schoonheid. Een toelich ting als deze schiet tenslotte toch tekort om u er iets van te laten proeven. U moet gewoon komen luisteren. Van harte wel kom en... een life concert heeft een di mensie meer dan de mooiste CD! Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Bij de uitgang is er een kollekte. EI F)^| bekleding Thema maart: 'voetverzorging' Onze voeten zijn het grootste deel van de dag verpakt in schoenen, afgesloten van lucht en licht. Ze torsen dag in dag uit ons lichaamsgewicht en verdienen om die reden al een goede verzorging. Pas als mensen voetklachten hebben zijn ze zich bewust van het feit dat deze onder danen een belangrijke functie vervullen in het dagelijkse leven. Enkele veel voor komende voetklachten zijn o.a.: lik doorns, schimmelinfecties aan de nagels, voetschimmels en voetwratten. De Ge- zondheidswijzer heeft in het kader van het maandthema 'voetverzorging' een in formatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvra gen. Dit pakketje bevat praktische tips en oefeningen voor gezonde voeten, speci fieke informatie over voetverzorging bij diabetes en een aanbod voor voetbehan deling van het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden. Het gratis informatiepakket 'voetverzor ging' kunt u telefonisch aanvragen of ophalen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging te Middelharnis, Sport- laan5, tel. (0181)652204. Ook kunt u bij uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het ge bied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie ove cursussen. Veel informatie is kosteloos te verkrijgen. Mattheüs 27:39 Het lijden en sterven van Jezus Ciuistus wordt ons ieder jaar opnieuw verkon digd, opdat we niet aan het kruis van Je zus voorbij zullen gaan. Want we lopen zo gemakkelijk aan het kruis voorbij, zonder dat we beseffen waar het eigen lijk om gaat. Zeker we zijn opgevoed bij het evangelie, maar het heeft dikwijls nog zo weinig werkelijk betekenis in heel ons leven. We denken dan in veel opzichten nog alles zelf te weten en te kunnen en we houden het evangelie van het kruis dan voor een kleine stukje van ons leven. Maar in feite gaan we dan aan het kruis voorbij. Nu wordt het lijdens evangelie ons verkondigd, opdat we niet aan het kruis zullen voorbijgaan. Toen de Heere Jezus Christus op Golto- tha aan het kruis hing, gingen mensen aan het kruis voorbij met lastering, spot en hoon. Velen zullen er geen besef van hebben gehad Wie daar aan het vloek- hout hing, anderen kenden Hem als de rabbi, die door zoveel mensen was ge volgd, en ze dreven de spot met Hem. Velen gingen aan het kruis voorbij. Het is sinds die tijd niet veel beter ge worden in de wereld. Hoevelen gaan niet aan het kruis voorbij in hoogmoed, on verschilligheid of met ergernis. Het men selijk denken zoekt steeds weer andere wegen van verlossing, maar het komt tel kens weer teleurgesteld met zichzelf uit. Vele ideële doelstellingen zijn in onze tijd op een droef pessimisme en een ra deloos nihilisme uitgelopen. Daardoor hebben veel mensen geen enkele hoop voor de toekomst meer en leven ze zon der verwachting. Het blijkt steeds duide lijker dat wij met al onze idealen en met al onze inzet geen betere maatschappij tot stand kunnen brengen en geen goede samenleving kunnen verwezenlijken. Ook kunnen we in eigen vroomheid en dode rechtzinnigheid aan het kruis voor bijgaan, doordat we wel over het kruis spreken, maar niet voor het kruis knie len; wel over de zonde spreken, maar niet de zonde belijden; wel over Chris tus spreken, maar Hem niet als enige Koning en Heiland erkennen in heel ons leven. Dat is op een vrome wijze voorbijgaan aan het kruis, omdat we dan wel allerlei woorden uit de Bijbel gebruiken, maar niet beleven waar we over spreken, niet Gods genade in het eigen hart ervaren. Alleen dan betekent het kruis van Christus en de verzoening door Christus iets in ons leven, als we met schuldbe kentenis leren knielen aan de voet van het kruis, daar onze schuld en zonde werkelijk belijden, en ons bij het kruis vol verwondering afvragen: is dit alles voor mij geschied? Dan zijn we vol verwondering over de liefde van Christus, Die dit oordeel in wilde gaan om ons te redden. Luther zegt dan: Jezus is mijn zonde en ik Zijn gerechtigheid. Dan gaan we de wonderUjke ruil beleven, dat Jezus alles wilde dragen wat wij ver diend hebben, en dat wij alles mogen ont vangen wat Hij verworven heeft. Dan gaan we ook Da Costa begrijpen als hij zingt: In het Kruis zal ik eeuwig roemen En geen wet zal mij verdoemen! Het kruis van Christus is dan een leven de werkelijkheid voor ons, in ons leven en in ons sterven. Dirksland J. Willemsen Tijdens collecteweek bij patientenserviceburo van ziekenhuis Dirksland In de week van 16 tot en met 20 maart is de nationale collecteweek van het reumafonds. In deze week is er een aparte tafel ingericht met alle schriftelijke informaatie die bij het patientenserviceburo aanwezig is over reuma. Reuma is een verzamelnaam voor ge wricht en spieraandoening. Veel mensen hebben in de een of andere vorm hier mee te maken. Landelijk en regionaal zijn de verenigingen actief. Het Reumafonds zet zich in onder andere voor onderzoek, financiële steun voor aanpassingen, hulpmiddelen, vacantie, eventueel met het gezin, voorlichting en nog andere zaken. Het patientenserviceburo heeft hier aller lei informatie over. Het is voor iedereen mogelijk deze informatie op te vragen. Tijdens de collecteweek wordt in de hal van de polikliniek alle informatie die aanwezig is over reuma, overzichtelijk op een tafel uitgegeven. Dit is informatie dat iedereen mee kan nemen. In het kantoor van het patientenservice buro is ook nog andere informatie aan wezig, o.a. telefoonnummers van patiën tenverenigingen. Uiteraard kunt u ook andere informatie over andere ziekte beelden opvragen bij het Patientenservi ceburo van het ziekenhuis. Het Patientenserviceburo is iedere mor gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en maandag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Ook telefonisch is het mogelijk het patientenserviceburo te bereiken via tele foonnummer (0187) 607119. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Oók in de maand maart houdt borstvoedingsorgani satie La Leche League weer informatie avonden voor a.s. en voedende moeders, te: OUDDORP (dinsdagavond 11 maart, Rustburg 44). SOMMELSDIJK (woensdagavond 12 maart; St. Jorisdoelstraat 30, vlabij St. Jorisapotheek). In Ouddorp komt met name het onder werp 'nachtvoeding' aan bod. Wat is het belang (voor moeder en kind) daar van? In Sommelsdijk praten we óók over de nachtvoeding, maar daarnaast komt ook aan de orde: waarom zijn moeders na ongeveer vier maanden soms zo moe? groeit een borstgevoede baby altijd even hard? wat kun je doen met de 'signalen' van je baby betreffende de borstvoeding? WELKOM! Wie? Alle a.s. en voedende moeders (baby mag mee!) en bijvoorbeeld (a.s.) kraamverzorgsters. Hoe Iaat? Van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: ƒ3,- voor donateurs en 5,- voor niet-donateurs (2x koffie of thee 'plus' inbegrepen) en folders voor dege nen die voor het eerst komen. Brochures, hulpmiddelen, katoenen Schakelclub Stellendam Op D.V. zaterdag 8 maart hoopt de Schakelclub een smokkeltocht te hou den. We raden dus aan om niet al te goede kleding aan te doen. Als het regent zal er een binnenprogramma zijn.We willen om 19.30 uur beginnen in de Schuur. We hopen dat we weer een ge zellige avond met elkaar hebben. Tot za terdag. zoogkompressen, kolven, draagdoeken, etc. zijn ook aanwezig. Voor hulp en/of informatie over borst voeding, kun je contact opnemen met: Carla van Gils (0187) 631716 of Anneke Akershoek (0187) 682999. Wij verhuren ook de electrische kolf. Op D.V. 12 juli hoopt jeugdvereniging 'Het Kompas' te Nieuwe Tonge weer haar jaarlijkse rommelmarkt voor de zen ding te houden. De rommel willen we weer op vaste dagen verzamelen, en wel op de onderstaande zaterdag-morgens van 9.00 t/m 12.00 uur. Iedereen kan dan zijn rommel brengen in de schuur van de fam. Van Kempen, Duivenwaardseweg 7 in Nieuwe Tonge. Als u de rommel zelf niet kunt brengen, willen wij het ook bij u op komen halen, u kunt dan bellen: (0187) 651316, 652386 of 651783. De eerste ophaaldatum is zaterdag 15 maart 1997, daarna 12 april, 3 mei, 7 juni, 21 juni en 5 juli. Oude en nieuwe sporen belicht Onder deze titel zal op dinsdag 11 maart te 20.00 uur te Som melsdijk een lezing met dia's worden gehouden door De Motte. Spreker is bestuurslid Rias Oli vier die aan de hand van oude en nieuwe opgravingsgegevens de Romeinen op Goeree letterlijk en figuurlijk belicht. Het onderzoek in 1995 door de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek aan de Jillesweg te Ouddorp toonde weer eens aan welk een rijk ge bied Goeree aan sporen is. Aanleiding van dat onderzoek was het aantreffen door De Motte van een Ro meinse nederzetting op resten uit de Ijzertijd (ca. 350-200 v. Chr.). Ook oude onderzoeken zoals gedaan tijdens het omzetten van de grond na 1900 en het onderzoek door ir. J. A. Trimpe Burger in de Oude Oostdijk komen aan bod. De avond wordt zoals altijd gehouden in De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Som melsdijk. -5- „Nou?" drong Toontje aan. Zij schrok op uit haar gedachten. „Eh. stamelde zij verward. „Eh... als..." Haar gezicht vertoonde eensklaps een trek van grote bezorgdheid. „Als Hendrik Mants. Hij veerde overeind. Alles in hem was nu gespannen. „Zwaantje", zei hij, „ik heb een hekel aan moeilijkheden, maar voor Hendrik Mants ga ik toch niet uit de weg!" Op dat ogenblik ging de deur open. Jan Biersteker stak zijn hoofd naar bin nen. „Zwaantje", zei hij gebiedend, „komt er nog wat van?" „Ja, direct", antwoordde Zwaantje. Toontje stond op. „De ga maar eens", zei hij. De kastelein keek hem even aan. „Dat zou ik maar doen", antwoordde hij vlak. Toontje schoot in zijn jas. Zwaantje ging hem voor. „De fietspomp staat achter de voordeur", zei zij. In de gang drongen de stemmen uit de gelagkamer vaag tot hen door. Er werd druk gepraat en gela chen, en enkele keren ving Toontje zijn naam en die van Zwaantje op. Het was duidelijk, dat de maimen zich vrolijk over hen maakten, maar er was niet de minste hoon in de stemmen te bespeuren. Het klonk alleen maar goedmoedig. Toontjes overwinning en het feit, dat men in Oosterveen wel eens de schou ders over Hendrik had opgehaald, hadden nu hun gevolgen. „Heeft Gabe je banden alleen maar leeg laten lo pen?", vroeg Zwaantje, toen zij de buitendeur open de. „Ze zijn toch niet kapot gesneden, hoop ik?" „Daar heb ik niet op gelet", antwoordde Toontje. „Zoiets zal hij toch niet doen, wel?" „Het zou de eerste keer niet zijn", zei Zwaantje. Er klonk onrust in haar stem. „Hij is helemaal niet zo kwaad, maar hij doet wel eens vaker gekke dingen, als hij te veel op heeft". Toontje schoof zijn fiets in de lichtstreep, die uit de gang over de stoep viel. Hij tilde het voorwiel van de grond en draaide het rond. Zwaantje en hij uitten tegelijkertijd een kreet, toen ze de vernieling zagen. De buitenband was over een lengte van minstens vijf centimeter open gesneden, en ook de binnenband was vernield. De flarden puilden uit het gat. Met de achterband was hetzelfde het geval. „Wat smerig!" zei Toontje getroffen. Hij keek Zwaantje, die met donkere ogen op de vernieling neerzag, geschokt aan. „Wat is dat voor een vent, die Gabe? Ik zal met de bus moeten gaan". „De laatste is al weg", verklaarde Zwaantje. Hij trok geschrokken zijn horioge uit zijn vest en klakte met de tong van verbazing. „Kwart over elf!" zei hij verbijsterd. „De dacht, dat het nog minstens een uur vroeger was! Ik zal moeten lopen!" „Geen denken aan!" besliste Zwaantje. Zij ver dween om de hoek van de herberg en kwam even later met haar eigen fiets terug. „Hierop ga jij naar huis", zei zij. Haar toon duldde geen tegenspraak. „Ik kom woensdag met de bus, en dan ga ik op de fiets terug. Je eigen fiets blijft hier; die moet Piet Zorgdrager maar repareren". Zij keek hem lachend aan. „Vandaag over een week haal je die dan wel weer terug. Toon!" „Vandaag... over een... over een week!" stamelde hij. Er schoot een wilde vreugde door hem heen. Hij had haar in de kamer gevraagd, of zij het goed vond dat hij terugkwam en hiermee gaf zij hem haar ant woord! Hij greep haar hand, maar zij maakte die onmiddel lijk weer los. „Piet was vanavond binnen", zei zij. „De zal eens gaan kijken of hij er nog is". Zij liep naar de gelagkamer. Na een ogenblik kwam zij terug met een der mannen, die eerder op de avond rond Toontje en Hendrik hadden gestaan, min of meer belust op een vechtpartij. Hij was groot en breed, en hij keek grinnikend op Toontje meer. „Je hebt het gewormen, beste jongen", zei hij, hem een klap op de schouder gevend. „Natuurlijk!" zei Zwaantje vol trots. „Maar moet je dit eens even zien. Piet!" Piet Zorgdrager boog zich voorover. Hij bekeek de banden. Zijn gezicht ver strakte. „Wat een rotstreek!" zei hij zacht. „Weetje wie het gedaan heeft?" Toontje schudde het hoofd. „Ik heb het niet ge zien". Piet keek hem opmerkzaam aan. „Zo", zei hij lang zaam, „heb je het niet gezien.De ook niet, maar Gabe Vat was wel wat erg dicht in de buurt, mijn jongen!" Hij knikte veelbetekenend. „Nou ja", ver volgde hij toen, hierop kun je niet naar Westeroord. Het kost je nog nieuwe banden ook, misschien. „Dat moet ik nog zien!" zei Zwaantje strijdlustig. Piet lachte, terwijl hij de fiets resoluut bij het stuur nam. „Er gaat geen bus meer", zei hij. „Kom maar mee". Toontje schoot toe. Hij wilde de fiets overnemen. „De loop wel even mee", zei hij haastig. Met de an dere hand greep hij de fiets van Zwaantje. „Van daag over een week kom ik terug". Hij keek Zwaantje aan. „Als die banden er dan om zitten, is het vroeg genoeg. Is het niet. Zwaantje?" „Ja", antwoordde Zwaantje. Zij glimlachte naar Piet, die hen verbaasd stond aan te kijken. „Je hoeft vanavond niet meer aan het werk, hoor!" zei zij. „Toontje gaat op mijn fiets naar huis!" Ze hebben later in Oosterveen verteld, dat er in 'De Koene Jager' nog nooit zo is gelachen als op die avond. Piet Zorgdrager is niet direct naar huis ge gaan, zoals eerst zijn plan was; even na de toelich ting van Zwaantje zat hij weer in de gelagkamer, en hij sloeg zich op de knieën van de pret. De mannen dromden om hem heen, en ze kregen bij stukjes en beetjes het verhaal. Misschien was het plezier van Piet niet helemaal eerlijk, want Hendrik Mants kocht en verkocht soms ook fietsen en motoren, en hij had Piet hierfnee wel eens van diens terrein ver drongen, maar dit verhinderde toch niet, dat de anderen de grap ook wisten te waarderen en gaan deweg begonnen mee te lachen. Daar had me die kleine aap uit Westeroord, die kruip-in-de-zak, niet alleen de vechtpartij met glans gewonnen - nee, hij had ook Zwaantje volkomen op zijn hand, en hij ging nog op haar fiets naar huis bovendien! Ha ha! Die kregen ze er nooit onder! Ha ha! Wat stond Jan Biersteker daar nou te kijken? Vooruit, man; de flessen waren toch niet leeg? Nou dan! Wat drommel, was er geen bier? Schiet op! Gauw een nieuw vat. Alle glazen moesten nog eens vol. Piet betaalde! En zelf moest Jan er ook een nemen; ten slotte ver kocht Piet niet elke dag een compleet stel nieuwe voor- en achterbanden! Ha ha! En had hij dit in zekere zin ook niet aan Zwaantje te danken? Ha ha! Toe nou, niet zeuren! Het was bijna sluitingstijd! En Jan Biersteker nam niet alleen de borrel, maar hij lachte op den duur ook mee. En hij maakte zowaar nog goede zaken door die kleine Wester-oorder, die hij liever had zien gaan dan komen. Toon en Zwaantje hoorden het lawaai uit de gelag kamer nauwelijks. Ze stonden dicht bij elkaar, onder de linden voor de herberg, maar ze hadden bijna niets meer gezegd, toen Toontje wegreed. Zij keek hem na, tot het rode achterlicht niet meer te zien was; daama ging zij naar binnen, om de plaats naast haar vader weer in te nemen. Zij kleurde niet bij de grappen, die de mannen haar toeriepen; zij kaatste fel terug op hun plagerijen en had steeds haar antwoord direct klaar. lEKKAGI 15 JAAR GARANTIE -,Jeding:sp«ciaHs*en verwerken van kunststof dakfolie. 100% ondertioudsvri), flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, bedrijven, caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 65230) voor zorgeloos wonen en werken onder ■-■^-i.. i Flexibekleding...„j,.a,>?.«i«f,.a. De Roterij 4, Burgh-Haamstede 0111 652300 ^BMCPIDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VSHINZKS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624 Dolium of voorraadpot uit de Romeinse tijd, opgegraven te Goedereede (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5