LITIE hmbrechtse 50ste abonnee FlakkeeNet krijgt jaar laitg gratis Internet Plaatwerk 'Dagen met gouden randjes', een exemplaar voor Jan en Toon Huizer (010)2741135 Wordt in Dirksland op oud kerkhof gebouwd? ?)l(ob W Politie 24-uurs telefoon: Inbraakpreventie! VAN DER VALK alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Nieuwe brievenbus 1^/i jarige veroorzaakt overvalalarm 69e Jaargang VRIJDAG 7 MAART 1997 No. 6583 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Op 1 of 2 maart werden van een in de Rembrandtlaan te Middelhamis gepar keerde personenauto alle vier de wiel doppen gestolen. GraffityA'ernieling Op 3 maart werd tegen de achterzijde van enkele woningen te Sommelsdijk, met blauwe en groene verf graffity ge spoten. Naar de daders wordt een onder zoek ingesteld. Vernieling/baldadigheid Op 4 maart werden op het gemeentelijk opslagterrein, gelegen aan de Molenweg te Middelhamis, 20 a 25 lampen van straatlantaarns stukgegooid, een slot van een poort beschadigd en een gat in de omheining gemaakt. Een zestal kinderen uit de gemeente bleken de vernielingen gepleegd te hebben, hetgeen hun elk op een schadevergoeding naar de gemeente van 25,- kwam te staan. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak auto Op 26 februari werd te Ouddorp t.h.v. 'Het Flauwe Werk' ingebroken in een personenauto. Meegenomen werden o.a. een zeil, schoenen, brandstof (diesel), sleutels en geld. GEMEENTE DIRKSLAND Poging diefstal auto In de nacht van 2 op 3 maart heeft men geprobeerd de auto van een inwoner aan de Geldersedijk in Dirksland te stelen. De auto werd ongeveer 100 meter van de woning teruggevonden. Wat er daar ge beurd is blijft vooralsnog een raadsel. Van de auto werden het portierslot en het contactslot beschadigd. Inbraak Tussen 1 en 3 maart werden te Dirksland twee caravans uit een stalling gestolen. Ook werden er nog de volgende zaken meegenomen: 6 tuinstoelen, 2 tuintafels, autogereedschap, accessoires en badkle ding. Een bedrijfswagen werd openge broken. Inbraak In de nacht van 3 op 4 maart werd op de Nieuweweg te Melissant het Douane zegel van een vrachtwagencontainer ver broken. Kennelijk waren de goederen niet van de gading van de inbreker(s), omdat er niets werd weggenomen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak slijterij In de nacht van 1 op 2 maart 1997 werd er ingebroken in een slijterij aan de Dab- bestraat in Oude Tonge. Een van de rui ten van de winkel werd met grof geweld ingeslagen. Uit de winkel werden de di verse goederen gestolen. Poging inbraak tankstation In de nacht van 2 op 3 maart 1997 is er geprobeerd in te breken in het OK-tank- station aan de N59 bij Oude Tonge. Men is niet binnen geweest. Er ontstond scha de aan de toegangsdeur. Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraUexékerheidl Snelheidscontrole Op 3 maart werd in de gemeente op 4 plaatsen een snelheidscontrole gehouden, t.w.: Langstraat, toegestane snelheid 50 km/u, 41 passanten, 1 overtreding; Bom- melsedijk Achthuizen, toegestaan 50 km/u, 41 passanten, 6 overtredingen; Schaapsweg Den Bommel, toegestaan 60 km/u, 81 passanten; 9 overtredingen; Magdalenadijk (N498), Oude Tonge, toegestaan 80 km/u, 245 passanten, waarvan 67 overtredingen. Rijden onder invloed Op 4 maart werd op de Bommelsedijk te Achthuizen bij controle van een automo bilist alcoholgebruik waargenomen. Bij ademanalyse op het buro bleek de uitslag 380 ug/1 te zijn. Tegen de verdachte werd proces-verbaal opgemaakt. De ver dachte bleek nog voor enkele vonnissen gesignaleerd te staan, hij moest eerst nog ƒ950,- betalen alvorens hij werd heen gezonden. Slotenspecialist Schoolstraat 32 3241 CT Middelhamis Tel. (0187)48 22 94 MIDDELHARNIS - Woensdag middag heeft burgemeester Sleu- rink de 50ste abonnee van Flak keeNet mogen feliciteren met een jaar lang gratis Internet. De geluk kige was mevrouw Kaaijk die zich maandagmorgen had aangemeld als abonnee van FlakkeeNet, de enige aanbieder van Internet met een eigen inbelpunt op het eiland. Namens FlakkeeNet, overhandigde bur gemeester Sleurink het softwarepakket met het bijbehorende abonnement aan de familie Kaaijk. Zij mogen nu een jaar lang gratis gebruik maken van het Inter net. Mevrouw Kaaijk was erg verheugd met deze aangename verrassing en zij be schouwde het ook als een vervroegd ver- jaarscadeau, want zij is zondag jarig. Hopelijk heeft zij op deze heugelijke dag nog wel tijd voor haar gasten en zit zij niet de hele dag op het Internet. De groeiende populariteit van Internet is namelijk ook te merken bij FlakkeeNet. FlakkeeNet bestaat immers nog maar vier maanden en heeft nu dus al 50 abon nees die via FlakkeeNet het Internet op gaan. En als het aan FlakkeeNet ligt zal dit aantal in de toekomst alleen nog maar groter worden. De toepassingen van dit medium zijn zo divers dat ze per abonnee verschillen; de één gebruikt het veel om electronische post te versturen naar iemand in een an der werelddeel en een ander gebruikt het Internet voornamelijk om aankopen te doen waar men anders de deur voor uit zou moeten. Brei-patronen Op de vraag waarvoor men het Internet bij de familie Kaaijk gaat gebruiken ant woordde mevrouw Kaaijk dat ze het vooral gaat gebruiken om aan brei-patro nen te komen. Mevrouw Kaaijk breit zelf namelijk veel truien en nu gaat ze via Internet patronen uit Amerika, Australië en Engeland halen. In deze landen is het Internet al heel gewoon en er is daarom al van alles op te vinden, onder andere dus patronen voor het breien van truien. Het is dus goed mogelijk dat u straks mevrouw of meneer Kaaijk of één van de kinderen tegenkomt in een echte Austra lische trui, die toch in Sommelsdijk gebreid is door mevrouw Kaaijk. Daarnaast zal de familie Kaaijk ook het zogenaamde 'e-mail' gaan gebruiken om te corresponderen met kennissen uit Amerika. De familie Kaaijk heeft daar gewoond en e-mail maakt de correspon dentie een stuk goedkoper en sneller. Wanneer er bijvoorbeeld een brief naar Amerika moet worden verzonden, dan zijn de kosten hiervan gelijk aan een paar seconden bellen naar Goedcreede. In Goedereede staat namelijk de compu ter van FlakkeeNet waarmee men verbin ding moet maken om het Internet op te gaan. Mevrouw Kaaijk benadrukt ook dat het Internet eigenlijk voor het hele gezin is. Wanneer de kindem bijvoorbeeld infor matie nodig hebben voor school hoeven ze niet meer naar een bibliotheek, maar kunnen ze dit opzoeken op het Internet. Dit zal zeker voorkomen wanneer het oudste kind volgend jaar naar de middel bare school gaat en daar te maken krijgt met het houden van spreekbeurten en het maken van opstellen. Goeree-Overflakkee op Internet Ook zal de familie Kaaijk Internet gaan gebruiken om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op het eiland. FlakkeeNet biedt namelijk gratis ruimte voor niet-commerciële doeleinden zoals gemeentelijke instanties, verenigingen en kerken. Zij kunnen hier informatie en hun laatste nieuws kwijt. Dit is, tegen betaling, ook mogelijk voor bedrijven. Kortom voor heel Goeree-Overflakkee is er plaats op FlakkeeNet. Met name voor particulieren is Flakkee Net erg aantrekkelijk. „We kunnen wel zeggen dat we tot de goedkoopsten van Nederland behoren met onze, onlangs verlaagde, prijs van twintig gulden per maand", zegt Willem-Ian Tanis. „We willen de drempel voor particulie ren zo laag mogelijk houden. Immers de vele gebruikers van het Internet maken het voor bedrijven aantrekkelijk om op FlakkeeNet aanwezig te zijn. In feite wil len we dus particulieren en instellingen stimuleren om het Internet op te gaan, dit doen we door onze lage prijs en door het opleggen van zo weinig mogelijk beper kingen, zo kent FlakkeeNet bijvoorbeeld geen uur- of datalimiet. Voor die 23,50 (dat is de prijs inclusief BTW) kan men onbeperkt gebruik maken van het Inter net, ook vragen wij geen inschrijfgeld en is de software gratis. En omdat we zelf in de buurt wonen hebben wij vaak per soonlijk contact met onze klanten en kunnen we een uitstekende service leve ren", aldus Tanis. Wie nog vragen heeft aan Willem-Jan Tanis of wie meer informatie wil over FlakkeeNet of Internet kan hem bellen op (0187) 499902. Het is natuurlijk ook mogelijk om dit per e-mail te doen, het e-mailadres is info@flakkee.net. En ten slotte staat er ook nog informatie op de pagina's van FlakkeeNet op Internet, dit adres is: http://www.flakkee.net. Mevr. Vroegop overhandigt de Je weet natuurlijk nooit of de broers Jan en Toon Huizer uit Oude Tonge de nieuwe roman van Lydia Vroegop- Zandbergen uit Dirksland gekocht zouden hebben, maar ze kunnen zich dit keer de gang naar de boekhandel bespa ren. Dinsdagmiddag heeft de auteur hen elk een exemplaar aangeboden. Dat was een vriendelijkheid van de schrijfster omdat een foto van de boerderij aan de Langeweg de kaft zo fraai mag sieren. Voor meerdere van haar 7 boeken heeft mevr. Vroegop als illustratie een tekening gebruikt maar toen het echtpaar Vroeg op, met het boek in gedachten, Langeweg 20 passeerde, is bei der oog op de fa?ade van deze boerderij gevallen. Men denke overigens niet dat de boerderij ook maar iets met het verhaal van doen heeft. Dat berust geheel op fantasie en heeft niets met de bewoners van de gefotografeerde boerderij te maken. 'Dagen met gouden randjes' gaat over een landbouwer en zijn gezin. Als de vier kinderen van Marinus en Christa op hun be stemming zijn, worden de zorgen om hen groter. De oudste zoon Jeroen stapt uit het bedrijf van zijn ouders en begint voor zichzelf. Zijn vader heeft tijd nodig om dit te accepteren. Het bericht dat Richard hun brengt, is veel slechter. Zijn vrouw heeft hem bedrogen en is bij hem weggegaan. Is hun huwelijk voorgoed kapot en volgt er een echtscheiding? Bij hun dochter broers Huizer elk een exemplaar Marion wordt een tweeling geboren. Marinus en Christa zijn heel blij met de twee gezonde jongens. Marion zegt haar baan op en heeft het druk met de verzorging van de kinderen. Waar om stelt zij een huwelijk zo lang uit? Vijf jaar later besluit Marinus zich terug te trekken uit het be drijf. Hij wil zijn vrouw verrassen met een vakantiereis. Dat gaat niet door omdat zij zich ziek voelt. Met die tegenslag hield hij geen rekening. Overleeft Christa een ernstige opera tie? Hoe gaat het leven daarna verder voor Marinus? Is er in de herfst van zijn leven nog kans op geluk? Misschien toch nog dagen met gouden randjes. De boeken van Lydia Vroegop staan in bijna alle bibliotheken in Nederland. Daardoor bereiikt zij een groot lezerspubliek. De Grote Letter Bibliotheek geeft de boeken uit voor slecht zienden in zowel Nederland als België. Voor blinden zijn de boeken ingesproken en in braille gedrukt. Al eerder verschenen van deze schrijfster: 'Verborgen Waar heid', 'Geen tijd voor tranen', 'Eiland van rust en ruimte', 'Leren aanvaarden', 'Kind zonder moeder' en 'Als liefde van twee kanten komt'. Verkrijgbaar a 27,90 in de boekhandel en bij Uitgeverij C. Vroegop, Geldersedijk 23 in Dirksland, tel. (0187) 603370. 'Dagen met gouden randjes' is evenals de vorige boeken ge drukt bij Gebr. de Waal in Sommelsdijk. RENAULT-dealer SOMMELSDIJK Aan de Olympiaweg 10 te Sommelsdijk is op 19 februari 1997 een nieuwe brie venbus geplaatst. Deze wordt dagelijks om 17.00 uur gelicht (uitgezonderd de zaterdag). DM POORTUGAAL - Vier met kogelweren de vesten uitgeruste politiemannen na men woensdagmiddag rond kwart voor twee strategische posities in op en rond de Nassaustraat in Poortugaal. Via een alarmmaatschappij werd er bij de centra le politiemeldkamer van Rotterdam- Rijnmond een overvalarm gemeld bij de daar gevestigde spaarbank. Nadat er contact was gelegd tussen de politiemeldkamer en de spaarbankbe heerder, kwam deze even later met vele verontschuldigingen naar buiten. Zijn anderhalf jaar oude kleinzoon bleek de met tijdslot en andere veiligheidsmidde- len uitgeruste kluis te hebben geopend, waardoor het stil alarm was overgegaan. (ingezonden) In reactie op het gemeenteraadsver slag in Eilanden Nieuws van 4 maart jongstleden geef ik graag nadere infor matie over het kerkhof rond de Neder lands Hervormde Kerk van Dirksland om mogelijke onwetendheden en mis verstanden weg te nemen. Kerkeiland Bij de bedijking van de polder Dirksland tot korenland, waartoe door Hertog Jan van Beieren als Heer van Voome in 1415 toestemming werd gegeven, was een van de eerste voorwaarden de bouw van een kerk. De kerk - in eerste instantie waarschijn lijk een eenvoudige houten kapel - kwam te staan op een kerkeiland, dat de kern van de stedebouwkundige opzet van het dorp vormde. Het kerkeiland werd gesitueerd op een plaats die van nature relatief hoog was gelegen of werd opgehoogd. Misschien was allebei wel het geval. Dat is niet met zekerheid te zeggen zolang ter plaatse geen geologisch onderzoek is gedaan. Het was bij de aanleg van ringdorpen als Dirksland gebruikelijk de kerkelijke grond van de wereldlijke te scheiden door een ring van water. Het is niet on denkbaar dat daarvoor in het Dirkslandse geval deels een bestaande kreek is ge bruikt. Ook dat kan slechts door grond onderzoek vastgesteld worden. Aantoonbaar is dat de kerkgracht van ongeveer 1600 tot op zijn minst 1820 heeft gelopen achter de huizen die de zuidelijke hoek van de Voorstraat en de Zomerstraat vormden. Aan de hand van het 'Protocol van opdrach ten en hypothecarien' verleden door schout en schepenen van Dirksland van 1606-1624, latere notariële archie ven en oude kaarten, is het niet zo moeilijk een reconstructietekening van de kerkgracht te maken. Kerkhof Binnen de beschermende ring van de kerkgracht werden de mensen graven. Eerst in de kerk - een van de redenen dat de kerk zo groot is opgezet - en dan daar buiten. Voor de rijken bleef een plaats in de kerk mogelijk. De overledenen werden, in afwachting van de Jongste Dag, oost-west begraven, zodanig dag bij wederopstanding het gezicht naar het oosten is gekeerd. Vanuit dezelfde geloofsovertuiging wer den de kerken zelf ook oost-west ge bouwd. Je komt vanuit het westen in het donker onder de toren binnen en betreedt dan de kruisvormige kerk met het gezicht naar het oosten, kijkend in het licht van het koor. Een oudheidkundig bodemonderzoek kan aantonen of het kerkhof rond de kerk nog eerder tot begraafplaats heeft ge diend. In archiefstukken uit de 13e eeuw is sprake van 'bewoonderen van Dirxslant' en die mensen zullen ook ergens begra ven zijn op een voor die tijd veilige plaats. Dat het kerkhof rond de kerk op zijn minst vier eeuwen begraafplaats voor Dirkslandse families is geweest staat vast. Het is overigens onjuist te veronderstel len dat de stoffelijke resten ter plaatse zijn vergaan. Bodemvondsten in de Nieuwstraat hebben juist het tegendeel aangetoond. In 1992 heeft De Motte daar schedels van dieren uit de 15e eeuw gevonden, waarvan een voorbeeld in de vitrine in de hal van het gemeentehuis van Dirksland staat. Dirksland Cathy Westdorp Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseeniieid Goeree-Overflakicee VingertingS - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische liuishoudelijke app. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO -VIDEO - SniDK) - RB>Om-AaE - FOTOQRAF1E ^^3 ^ffi3^^2l 1c=] IZ3 ira EZ3 cj cj 1=3 cn cz) en OUDDORP-Waststmat 35-Tahfyon (0187) 6B1612/Fax 683734 -Printahop-Hogezoom 172-Tohfoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1