MEDISCHE DIENSTEN Wie schrijft er mee van en over Flakkee? L Vastenmaaltijden Jeugdcontact Ouddorp DIERENBESCHERMING DE LEGBATTERIJ' Opbouw- en toerustings morgen van de vereniging 'De Christenvrouw' OPHALEN OUD PAPIER OPHALEN OUD PAPIER Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 7 MAART 1997 Plaat van Scheelhoek (1957) met ten oosten daarvan de landaanwinningswerken alsmede het voorlopig vastgestelde dijktracé ten oosten en ten westen van de ontworpen Haringvlietdam De in 1957 ontworpen dijk is zowel aan de oost- als westzijde van de Haringvlietdam in later jaren aangelegd De mtwatenngssMs in de westelijke dijk is in de jaren 1968-1969 gebouwd In Eilanden Nieuws van 10 januari 1997 stond een advertentie dat de dag daarop de Ie Zuiderdiep- schaatstocht zou worden gehou den. Het initiatief van de organise rende ijs verenigingen van Goede- reede, Stellendam, Melissant en Dirksland had een geweldige res pons. Ongeveer 1600 a 1700 perso nen namen deel aan deze tocht die bestond uit het eenmaal op en neer rijden van het Zuiderdiep (start plaats was tevens eindpunt). De lengte bedroeg 29 a 30 km! Deze sportieve gebeurtenis was aanlei ding om iets op papier te zetten over het ontstaan en de betekenis van het Zuiderdiep. Het Zuiderdiep is van ouds een geul, tus sen de Plaat van Scheelhoek en de gron den ten noorden van Stellendam. Hij liep in het oosten, nabij de oostpunt van de Plaat van Scheelhoek, dood tegen de vooral in de jaren vijftig steeds hoger wordende slikken. In later jaren zijn deze slikken ingepolderd. In het westen stond dit diep in open ver binding, via de mond van het Haring vliet, met de zee. Eb en vloed hadden hier dus vrij spel. (zie tekening). Tot ruim na de watersnood van 1 febru ari 1953 brachten de polders rond de haven van Goedereede hun overtollig water op deze haven van waaruit het bij eb op zee werd geloosd. De polders onder Stellendam loosden het teveel aan water via de vissershaven op het Zuiderdiep. Het gebied rond de haven van Dirks land bracht het polderwater op de haven van die plaats en via de schutsluis bij Dirksland-Sas op het Haringvliet. Na de stormvloed van februari 1953 werd het Deltaplan ontworpen hetgeen vele veranderingen zou geven op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Zo werd op Goeree-Overflakkee ter be veiliging tegen extra hoog water van 'de stad' Goedereede en de langs de haven liggende polders besloten de haven af te dammen. Even ten zuiden van Goeree- Havenhoofd werd in 1958 een dam met afsluitbare duiker aangebracht. Scheep vaart was hierdoor onmogelijk gewor den. Door de aanleg van de Haringvlietdam en de aansluiting hiervan in de jaren zestig op de duinen nabij Goeree-Haven- hoofd zijn het Zuiderdiep en de havens van Goedereede en Stellendam, die voor al voor de visserij van belang waren, ook afgesloten van de zee. Nabij de Haring vlietdam kwamen vervangende havens tot stand. Voor het op beide havens uitgeslagen polderwater werd een ultwateringssluis gebouwd in de Haringvlietdam direct ten westen van de visafslag (1968-1969) zodat dit water op zee kon worden geloosd. Hallo jongelui. Op D.V. zaterdag 8 maart is er weer een Jeugdcontactavond. Deze avond hopen wij onze eigen predi kant ds. J. G. van Loon in ons midden te hebben. Hij zal ons wat over het onder werp Het huis uit.vertellen. Het belooft een gezellige en interessante avond te worden. Alle jeugd vanaf 16 jaar is van harte wel kom in het Verenigingsgebouw Eben Haëzer aan de Preekhillaan te Ouddorp. De avond begint om 19.45 uur, maar om 19.15 uur staat de koffie/limonade al klaar. Tot ziens. De JCC Ouddorp De volgende Jeugdcontactavond is op D.V. 12 april 1997. Noteren jullie deze datum alvast in je agenda? De havens staan door middel van toelei- dingskanalen met de ultwateringssluis in verbinding (1969). Het kanaal vanaf Goeree-Havenhoofd naar de sluis is gegraven en voor het water vanuit Stel lendam is het Zuiderdiep benut. Tijdens de uitvoering van de Haring vlietdam met sluizen is besloten tot de aanleg van een nieuwe waterkering over de plaat van Scheelhoek (natuur reservaat) en de rand van de landaanwin ningswerken tot aan de haven van Dirks land. Aanvankelijk was gedacht deze te laten eindigen aan de westkant van de haven van Dirksland en aan te laten sluiten op de dijk van de Polder Kraaijenisse. Omdat de haven van Dirksland hierbij open bleef kon de afvoer van het op de haven geloosde polderwater op het Ha ringvliet gewoon doorgaan. Echter voorzover de peilen op de haven en het Haringvliet dat toelieten. Het hoogst toelaatbare havenpeil was N.A.P. -(;0.55 m a 0.60 m. De stand op het Ha ringvliet zou zich veelal bewegen tussen N.A.P. +0.40 en N.A.P. +0.65 m of tijde lijk hoger. Lozen van het polderwater was dus van tijd tot tijd niet mogelijk. Om hierin te voorzien is gedacht aan bemaling van de haven. Een andere oplossing was het om het doodlopende Zuiderdiep in oostelijke richting door te trekken naar de haven van Dirksland alsmede de nieuwe dijk niet ten westen maar ten oosten van de haven tegen de dijk van de Westplaat Buitengronden aan te laten sluiten. De vroegere havens van Goedereede, Stellendam en Dirksland zouden dan via het veriengde Zuiderdiep met elkaar in verbinding staan. Na diverse afwegingen is besloten tot aansluiting van de haven van Dirksland aan het Zuiderdiep. Het Zuiderdiep en de havens vormen met elkaar dan als het ware een bak waarin het, min of meer verontreinigde polder water, van ongeveer 8000 ha wordt ge loosd. In waterschaps- en waterstaatskringen sprekt men dan ook niet meer van het Zuiderdiep maar van de Zuiderdiepboe- zem. Deze kwam in 1970 gereed en loost via de in 1969 gereed gekomen ultwate ringssluis op zee. De sluis heeft twee kokers, elk 4.20 m. breed en 3.75 m. hoog; de vloer ligt op N.P.A. -2.75 m. Het peil op de Zuiderdiepboezem werd tot ca. 1985 zo goed mogelijk gehand haafd op N.A.P. -0.25 m. Tegenwoordig is het peil ca. N.A.P. De ebstand op zee is veelal N.A.P. -0.80 a 0.90 zodat het normaal goed mogelijk is het polderwa ter tweemaal per dag hierop te lozen. Alleen bij storm, vooral een noordwes terstorm, is het laag water (eb) aanzien lijk hoger. Het is vanaf 1970 tot onge veer 1990 enkele malen voorgekomen dat er niet geloosd kon worden vanwege de hoge zeestand. De hoogst toelaatbare waterstand op de Zuiderdiepboezem was aanvankelijk N.A.P. +0.60 m. De lage boezemlanden langs de haven en de boezem van Dirks land waren hier maatgevend. Ook kon bij hogere standen dan N.A.P. +0.60 m de riolering van Dirksland vollopen van enkele overstorten. Toen de maximale stand bereikt was moest de bemaling enkele uren stoppen en éénmaal zelfs twintig uren achtereen. Een gestremde lozing van de haven van Dirksland kwam overigens, voor 1970, toen de haven nog op het Haringvliet loosde, bijna iedere één of meermalen voor. Soms vrij langdurig, een enkele maal twee etmalen. Omdat lozing via de Zuiderdiepboezem en de nieuwe ultwateringssluis aanvan kelijk nog wat onzeker was, heeft Ir. H. van Rossum, toenmalig lid van de Twee de Kamer en opgegroeid te Melissant, in een gesprek met de Rijkswaterstaat voor gesteld aan deze sluis een voorziening op te nemen zodat bij de sluis gemakkelijk een gemaal zou kunnen worden ge plaatst. Het water uit de Zuiderdiepboe zem zou dan zowel via de sluis, en bij gestremde lozing via een gemaal op zee worden geloosd. Hieraan is gevolg gege ven. Hoewel het bestuur van de polder Dirks land met de lozing via de Zuiderdiepboe zem mee kon gaan heeft de secretaris van de polder, de heer M. Rooij, meer malen de Provinciale Staten van Zuid- Holland er op gewezen dat de gemaakte afspraken nagekomen dienden te wor den. En verder, wanneer mocht blijken dat de Zuiderdiepboezem, in de praktijk regelmatig een gestremde lozing heeft, dan een vervangend werk, te denken valt aan een gemaal op de ultwateringssluis, voor rekening van de overheid moet komen. Van 1970 tot 1990 stagneerde de lozing van de Zuiderdiepboezem een enkele maal zoals eerder is vermeld. Toen in 1986 door de ruilverkaveling Flakkee de lage gronden langs de haven van Dirksland waren opgehoogd en de bemaling van de polder Dirksland was verplaatst naar het huidige gemaal Smits, kon het maximum toelaatbare peil op de boezem omhoog. Gestremde lozing deed zich na de ophoging niet meer voor, ondanks enige uitbreiding van het bemalingsgebied tot ongeveer 8600 ha. (eerst 8000 ha). Naar het zich laat aanzien kan een gemaal achterwege blijven, dankzij het ophogen van de laagste gronden. In de nieuwe dijk langs het Haringvliet werd in het oosten daarvan een inlaat- sluis gebouwd om zoet water vanuit het Haringvliet in de verschillende polders te brengen. Een voorziening, die vooral in droge perioden van veel betekenis is. Op dinsdag 11, 18 en 25 maart worden weer de vastenmaaltijden met brood en vegetarische soep gehouden. Dit is een mitiatief van de Oecumenische Werk groep. De maaltijden worden gehouden in de Gereformeerde Kerk te Middelhar- nis van 18.30 tot 19.15 uur VERMIST - Sinds zondagavond, zwar te poes, draagt wit bandje, omgeving Binnenweg te Sommelsdijk. Inlichtingen fam. Wielhouwer, tel. 489074. „De zo belangrijke mogelijkheid van het inlaten van zoet water uit het Haring vliet, komt bij het geheel of ten dele toe laten van eb en vloed daarop en daar mee van zoutwater, in ernstige proble men. Zonder dat een goede vervangende oplossing wordt gevonden voor het inla ten van zoet water lijkt dit voor de be langhebbende gebieden moeilijk aan vaardbaar. Hier liggen nog vele vragen. Is hier een bevredigende oplossing te vinden, die geen extra kosten meebrengt voor de gebieden die nu de mogelijkheid van waterinlaat hebben?" Alle genoemde werken zijn in beheer en onderhoud bij het Waterschap Goeree- Overflakkee te Middelhamis. Naast het belang van de afwatering van het midden en een groot deel van het westen van Goeree-Overflakkee alsme de voor de waterinlaat is de Zuiderdiep boezem nu ook van belang voor de schaatsliefhebbers. Tenslotte is dit ruime water ook land schappelijk aantrekkelijk. Aan het eind gekomen wil ik gaarne de heer Ir. van Rossum dank zeggen voor zijn adviezen met betrekking tot dit artikel. Den Haag Ing. A. D. Smits van vrijdag 7 maart 1997 t/m zondag 9 maart 1997 Zo as allied, zoeke we een daeder, dus oak voor de problemen mit de ver- vuulieng. H't schient dat h't muljeu d'r niet best voor staat, hoe zou dat komme?... De vienger wiest naer boeren in tuunders, dat binne de boasdoeners!!!! m ieder geval de groatste! zaage ze. jeen motorraces, waer duuzenden mit de auto in motor naè gae kieke, geen stikvolle parkeer plaatsen bia voetbalstadions, alia sport-aktiaviteitan? brandschoan! oak h't vekansie vliegverkaar niet, industrie? och dat valt wel mae, naa.... de boeren in tuunders, die doewe dat, volgens da "deskundige". Boeren binne zo zoetjes an crimanelan gewor- ra, of zie 'k dat noa verkaard? Noa mo'k wal aarlijk zaaga, dat 'r in h't verle den groata fouten gemaekt binna mit de sproeimiddals oor, mar da's al aerdig opgelost daur da boeren zelf!... fouten koste geld! In as aan agrariër of kleine ondernemer fouten maakt, gaat 'ia d'r an, mar as een topambtenaer z'n werk niet naar bahoaran doet, kriegt deze baste man nog een flienka bonus bia z'n afscheid, boven op z'n toch al riante salaris! toch? Laater kom je die zelfde waarkeloaza "stumpert" weer tegen op een hoage stoel, dat is geen venien zoeke óór, mar geweun de feiten ongder oagen zieje,kiek mar mee! Soms dienk'k wel 's, 't leven van boer in tuunder liekend net op een kip in een kippelegbattarij, je wordt in aan daur da overheid getum- merde ruumte gezet, je kriegt aten in drienken, mar dan je mot wel elke'n aevend een ei laage, liefst twea in niet te klein! 'een pienlijka zaak! H't is toch van d'n dwaeze dat je as zelfstandige, sluut de kleine ondernemers niet uut! een heal legertje van ambtenaaren achter je an heit die ja controlare in precies wete wat in hoe ja alles mot doewa, h't loan dat dia maamsen ver- diana is h't drie of vier dubbele van wat een boer of tuunder verdient, in wat dienk ja van da man die wat komt reparere, liever niet noadig, toch? Je kriegt de bibbers as d'r wat kepot gaet! Daer ken 'k je nog een staark staeltja van vertella óór, luuster mar 's. H't is weer al verschillende jaeren geleje, da'k bia h't achtaruut riejen mit de trektor, de achterklappe opa, een beetje te vaore achteruut ree, zodat 'k een ruute in de schuure an diggelen stoate, h't was koud in winderig, zo dat wiele behoarlijk op d'n tocht stienga mit h't vailiengklaer maeken van ongs product, dat kon niet... dus vroeg ik een schilder of hie tied had om d'r een nieuwe ruute in te zetten, hie zou zo komme, dat was oak zukken waark, aarst kwam hie de maata opname om effentjes laeter de ruute te komma zatten. De schilder zag ongs bezig in vroeg, "Ken ik straks wat meenema, dan kan 'k dat maarga ete?".."Hoevuul hei je noadig?" vroeg 'k, hia had een flienk gezin, dus... Netjes hao 'k 't voor z'n ingepakt, in toen hie klaer was mit de nieuwe ruute vroeg 'k: "As joa noa zeit wat je van mien kriegt, dan houw ik dat van mian d'r of, in binna we weer glad, toch?"... "Jae... dat weet ik niet.., kiek... alles bie mekaore, hoe za'k h't zaage?.. weet je wat, ik stuura ja wel een rake- nieng, goewd?" vroeg hie. "Nee, dat vind ik niet goewd, want as h't teveul is"Zei noe mar wat dia ruute kost, dan kenne we geliek ofrekene!" Da baste man had niet in de gaten dat ik een valletje opzette, want hie gieng overstag in zei: "Ik hao aarst opwaze mate in glas gesnea.. plus gezet, wat stopverve... da's vuufenveartig gulden, plus vuuftig gulden waarkloan, 'k hao d'r haest een uure werk an gehad biemekaore... alles biemekaore is dat dan vuuf in negentig gulden, dan hei joe niks te klaegen!" Hie keek me vriendelijk an in voegde d'r an toe "Houw't dat van joa d'r mar of!" "Da's goewd, dan krieg joe nog drie tientjes van mien", zei ik, de man keek m'n verbaasd an in zei: "Mar zoveul kost dat van joe toch niet, bia Piet Visser (de groenteboer) koste ze mar éan guide tien da kilo, in joe rekent wel twaolf gulden de kilo?"... "Juust, dat hei joe goewd uutgerekend, mar dan mot joa 's goewd naer mien luustere", zei'k. "As joe noe vuufinvuuftig guldan rekent voor één uure waark, mot ik dan gae stae waarke voor vuuf gulden..?, daer kom nog bie dat ik vorig jaer m'n gewas gezaoid hao, geld d'r in gestoka, alleriei duure mezienes mot houwe in dan nog alles een heale winter bewaere, om dan uut- eindelijk mar of te wachten wa'k 'r voor kriege, plus h't risico da'k loape dat h't nog kan mislukke, begriep je mien? in joe komt hier mit een verslate stop- mesje m een dotje stopvaarve, da's joe investeriengüü! Lei joe mian dan 's uut waer dat verschil in uurioan dan vandaen komt... in of dat earliik in recht- vaerdig is?" Verbaesd keek hie me an in zei: "Houw joe je spulletjes mar, in ik stuure wel een rakenieng!" Juule begriepe wel, dat ik dit mit opzet gedae hoa, om an te toanen dat 'r aar- gens iets niet klopt! 'k Weet wel, dat h't loan dat hie rekende niet allemaela in z'n eige zak bluuft nee... daer mot hie flienk van ofdraega an vaodertje staet! in niet ta vergeten de premie's van de sociaale wetgevieng in de aow, voor laeter, as h't d'r dan nog IS? Zo as de measta wel wete, mot iedere agrariër elk jaer naer de land- bouwtalheng komme, da's verplicht! dan krieg ja aarst een formulier thuusge- stuurd wat je volledig in mot vuile, je wordt dan op een vastgestelde dag ver wacht in de Schakel, je weet wel, h't vereanigiensgebouw, dus ik oak daer gekomme bleek 'r van alles veranderd te wezen, want noe gieng alles in een computer, netjes wachtte ik op m'n beurte. Een colega van mien was in een druk gesprek mit een mevrouw die achter die computer zat, wat was noe h't geval, z'n oppervlakte, van z'n producten die hie opgaf was ongeveer aan halve hectare kleiner as h't vorige jaer, da dame bleef mar deurvraege hoe dat noe kwam, in wat de man oak zei ze mos pre cies wete waar die halve hectare gebleve was, ik zag m'n colega road worre in kwaed stoate hie d'r uut: "Ik bin ze veriore toen 'k hier naer ?oe kwam op de nets,... is t noa goewd!" Onderangd was ik an da beurte.. "Goeden morgen mijnheer, gaat U zitten zoals U we gemerkt zult hebben duurt het wat langer als andere jaren, maa^ dat komt dat alles nog moet wennen!" Juula begriepe wel, da'k 'r al behoarlijk de smoor in had om daer voor te zitten, tied verspillieng! De beste man keek m'n ingevulde pappier in voor dat hie begon om alles in z n computer in te voeren. Eansklaps kwam m'r een listig duvlltje nTer boven bie mien, in ik vroeg: "Joe heit neme 'k an een goewd salaris vo2r dirwaS" Voor hie kon antwoorde, zwaoide de deure van de Schakel ope in kwamme dr dnehearen binne, netjes in 'pak, in goewd uutgenist mo'j ja mar dieTe Verschnkt keek de man op in zei: "O, o. daar komen de grote bazen!" (wordt vervolgd) De groeten uut Dirksland, J. Wolfert Deze bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 18 maart 1997 te Barendrecht in de Ned. Herv. Dorpskerk, Dorpsstraat 146, tel. (0180)617646. Het onderwerp is 'Jozef: in de put, uit de put'. Spreker is mevr. P. J. Vlasblom- Bennink te Ter Aar. De aanvang is 9.45 uur. Einde ca. 12.15 uur. Iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij (collecte). De koffie staat klaar! Inlichtingen: Baron Bentinckstraat 51 7731 EK Ommen, tel. (0529) 456729. De 'Christenvrouw' is een landelijke vereniging met plaatselijke afdelingen. Zij is opgericht 8 januari 1981 en heeft als doel: christenvrouwen behulpzaam te zijn vanuit de Bijbel, het Woord van God, dat voor alle tijden gezaghebbend is. Zij probeert vanuit Bijbelse normen. STELLENDAM Op D.V. zaterdag 8 februari hopen wij namens de Financiële Commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud pa pier op ta halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Geen karton MIDDELHARNIS Morgenochtend, zaterdag 8 maart, wordt door medewerkers van de commissie oud papier' van de Ned. Herv kerk weer de maandelijkse ophaalochtend ge houden. Men wordt verzocht het oud pa pier om half 9 buiten gereed te hebben gezet. vooriichtmg te geven over de problemen waar men in deze tijd mee worstelt in gezin, kerk en samenleving. (moll ^gianojMüojp' ^OtLICHTINOr O-JKCN OF KADtH ------ V£BHA»OE WEGEN ------ irjZlH OAMUEN ------ AARDEN DAMMEN -----RUSPAKWERK DIEPTELUNEN TDV VAN H.A.P. TIN OOSTEN ORDINAAT MOOO KAAfl fOTOMOlAlt! CN VERKENNING IN I9S4 OltPTELJNEN VOUGENS LODINGEN rjüSVATEBSTAAT IN ms WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijit: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter D. W. van Kempen tel. 482710. Dirksland - Herkingen - Meiissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter T. v. d. Doel tel 601752. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag ochtend 8.00 uur praktijk Ouddorp, tel 681312. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Den Bommel, tel 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Kroon, Lindelaan 4, Ooltgensplaat, tel. 631310 of 612529 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelhamis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, M'hamis,) 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 lot 18.00 uur. Bulten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277 Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Inkontinentie-lijn IVIeditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m vr. 08.30-12.30 uur (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden vanza. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzoctit te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de ant woordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L Tjebbes, Middelhamis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. KRUISWERK ZUIDHOLLANDSE EILANDEN Voor informatie en advies op het gebied van thuiszorg en zorg voorkinderen van O tot 4 jaar zijn wij 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE: tel.nummer (0181) 626226. Afspraken dieetspreekuur, tel. (0181) 626226, tijdens kan tooruren; Ledenadministratie, tel. (0181) 626226, tijdens kantooruren; Thuiszorgwinkel, tel. (0181)' 679700, geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en op zaterdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52 KRAAMZORG DE EIUNDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur/dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS'. Tel. 48 33 66 St. Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M. S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 49 18 15 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIENTEN Goeree-Overflakkee e o Havenweg 8, Ouddorp, tel. 6819 27 LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) Vrouwen met borstkanker worden ondersteund door lotgenoten. Er zijn verschillende manieren om lotgenotencontact te maken: Telefonisch: Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Uw naam en telefoonnummer wordt dan doorgegeven aan een contactpersoon van het lotgenotencontact. Zij belt u dan zo spoedig mogelijk terug. Persoonlijk: Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten in een daarvoor door het kruiswerk beschikbaar gestelde ruimte. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol, 6318 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153, 3240 AD Dirksland Tel. (0187)6072 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53. Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 463 82 12; (06) 0730 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 652394 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voor klactiten omtrent de behandeling in de Gezondheidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) p/a Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 3241 AA Middelhamis. Tel. 483366. 2e en 46 maandagmiddag van de maand van 13.30-16 00 uur; telefonisch en op afspraak spreekuur «1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 10