Projectweek groep 4 van 'De Bron' dubbel succes Stemvormingscursus Ongetwijfeld lOP legt schaarse ontwikkelingsmogelijkheden van glastuinbouw in Zuid-Holland-zuid bloot Elly en Rikkert Winterse maaltijd in Oude Tonge Winterse maaltijden Belastingformulier invullen PREDIKBEURTEN voor beginners en gevorderden Stop-met-roken cursus 'SchotejiT in actie tijdens verenigingscompetitie Wekelijks gasverbruik Uitslagen 4e ronde Flakkeese damkampioenschap Uitslagen Damvereniging Denk en Zet 'Bomen in het landschap' te zien in Bezoekerscentrum Zwemarena der gladiatoren in 'De Staver' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 4 MAART 1997 Naast de ambachtsheerlijkheid Cromstrijen in de Hoekse Waard biedt in Zuid-Holland-zuid alleen de polder Nieuw-Reijerswaard in de gemeente Ridderkerk mogelijk heden voor concentratie van gespe cialiseerde glastuinbouwbedrijven. Voor gemengde bedrijven van het zogenaamde 'Barendrechtse be- drijfstype' moeten er ontwikke lingsmogelijkheden wsorden ge creëerd, bijvoorbeeld in de Hoekse Waard. Dat blijkt uit het Integraal Ontwikke lingsplan Glastuinbouw Zuid-Holland- zuid, dat op vrijdag 28 februari op het provinciehuis in Den Haag is gepresen teerd. „Geen prettige boodschap, maar wel één die duidelijkheid schept", stelt voorzitter ir. J. Boeve van de Stuurgroep Platform Ontwikkeling Glastuinbouw (POG) Zuid-Holland-zuid. Namens de stuurgroep overhandigde hij het lOP aan Commissaris van de Koningin, J. Leem huis-Stout en landbouwgedeputeerde J. Heijkoop. „De kracht van dit rapport is dat glastuinders in Zuid-Holland-zuid nu weten waar ze aan toe zijn. De sector kan nu alles op alles zetten om de schaarse ontwikkelingsmogelijkheden zo optimaal mogelijk te benutten", aldus Boeve. Verrassend Het lOP Zuid-Holland-zuid is in op dracht van de POG-stuurgroep opgesteld door Heidemij Advies BV. Tot het geïn ventariseerde gebied behoren de ge meenten Albrandswaard, Barendrecht, Brielle, Heerjansdam, Hendrik Ido Ambacht, Ridderkerk, Westvoorne en Zwijndrecht. Per gemeente zijn de pro- ductie-omstandigheden, de economische situatie en de schaalvergrotingswensen van glastuinders bekeken. Vervolgens zijn de ruimteclaims voor onder meer natuurontwikkeling en woningbouw geïnventariseerd. Gecombineerd met de planologische beperkingen die de gemeentelijke bestemmingsplannen opleveren, ontstaat een verrassende beeld: tot 2005 is er in Zuid-Holland- zuid behoefte aan 235 hectare grond voor ontwikkeling van glastuinbouw, terwijl er maar 153 hectare beschikbaar is. Tachtig hectare, dus ruim de helft van de beschikbare oppervlakte, bevindt zich in de polder Nieuw-Reijerswaard in de gemeente Ridderkerk. Met realisatie van dit glastuinbouwgebied is een bedrag gemoeid van ruim 35 miljoen gulden. Verder zijn er in Zuid-Holland-zuid op termijn alleen beperkte glastuinbouwont- wikkelingsmogelijkheden op Voorne- Putten. van gezinnen in het stookseizoen 1996/1997 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 24-2-97 t/m 2-3-'97 Omschrijving van de weersomstandigheden: Buiten beschouwing gelaten in het rap port is de ambachtsheerlijkheid Crom strijen in de Hoekse Waard, waar 265 hectare glastuinbouw kan worden gere aliseerd. Cromstrijen wordt ook genoemd als vestigingsgebied voor glas tuinders die in het Westland en Zuid- Holland-midden moeten wijken. In het kader van het landelijke herstructure ringsplan Nederland Tuinbouwland zijn in Zuid-Holland eerder al het TOP Glas tuinbouw Zuid-Holland-midden en het lOP Westland verschenen. Ook in het lOP Glastuinbouw Zuid-Holland-zuid wordt gepleit voor concentratie van glas tuinbouwbedrijven in nieuwe of geher structureerde gebieden. Met het oog op de gewenste energie-infrastructuur en bijvoorbeeld centrale afvalverwerking of compostering, zouden glastuinbouwge bieden een minimale omvang van 100 hectare moeten hebben. Volgens Boeve moet speciale aandacht worden besteed aan de landschappelijke aankleding en inpassing van dergelijke moderne, milieuvriendelijke glastuinbouwgebie den. „Wellicht dat de betrokken gemeen ten dan bereid zijn harder te knokken voor het behoud van duurzame glastuin bouw in de regio." Barendrechtse bedrijfstype Uniek aan het lOP Glastuinbouw Zuid- Holland-zuid is dat ook de toekomst van het zogenaamde 'Barendrechtse bedrijfs type' is onderzocht. Dit gemengde bedrijfstype met vollegrondsgroenteteelt en glasgroenteteelt komt veel voor op de Zuidhollandse Eilanden. Het lOP maakt duidelijk dat dit gemengde bedrijfstype alleen overlevingsmogelijkheden heeft als de huidige glasregeling op termijn wordt opgeheven. Hoewel intensivering van de teelt van vruchtgroenten onder glas geen soelaas biedt, moeten gemeng de bedrijven wel over minimaal 8.000 m^ glas kunnen beschikken. Intensivering van de vollegrondsgroente teelt biedt mogelijkheden, maar in de huidige gebieden waar het gemengde be drijfstype voorkmt, is de ruimte beperkt. In het lOP wordt een verschuiving van het gemengde bedrijfstype naar de Hoek se Waard en het Eiland van Dordt waar schijnlijk genoemd. In dat verband wordt gepleit voor het creëren van extra ont wikkelingsmogelijkheden, bijvoorbeeld in de Hoekse Waard. In een eerste reactie noemde CvK Leem huis-Stout het lOP 'een waardevolle bouwsteen voor de herziening van het streekplan Zuid-Holland-zuid'. Gedepu teerde Heijkoop stelde dat het nu zaak is 'de drie lOP's die tot dusver in Zuid- Holland zijn verschenen, in hun onder linge samenhang te bekijken'. „Dit gede gen lOP biedt duidelijk perspectief voor zo'n integrale visie." Vrijdag 29 augustus D.V. komen Elly en Rikkert naar de gereformeerde kerk van Ouddorp. Sinds ze in 1975 christenen werden, klinkt ook hun overtuiging in de teksten door, maar ze weten zich ook betrokken bij de maatschappelijke ont wikkelingen en vraagstukken zoals te horen op latere cd's 'Maskers af' en 'Koorddanser'. De kinderen vanaf 4 jaar zijn van harte welkom, ook ouders en oma's en opa's zijn van harte welkom. De kaartverkoop zal 1 juni van start gaan, de kaarten kos ten 5,-. Aanvang van deze avond is 19.00 uur. Op dinsdag 11 maart organiseert de SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') een winterse maaltijd in Oude Tonge. Op het menu staat een zuurkoolstampot met worst en een lekker toetje. U bent van harte welkom op deze win terse maaltijd. De kosten zijn ƒ6,- per persoon. Aanvang maaltijd 12.00 uur in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te j Oude Tonge. I U kunt zich aanmelden bij de SWOO, 1 tel. 641344. De projectweek van de christelijke school voor basisonderwijs 'De Bron' in Oude Tonge heeft voor groep 4 een dubbel succes gehaald. De leerlingen van groep 4 hebben tijdens het project Landen Vol ken gewerkt aan het land Bangla desh. Naast de kennis die de leer lingen hebben gekregen over het land hebben de leerlingen ervoor gezorgd dat er 17 kinderen in Ban gladesh een jaar lang onderwijs kunnen volgen. Gedurende de projectweek heeft groep 4 goed kennis kunnen maken met Bangla desh. In samenwerking met de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Oostflak kee is hieraan gewerkt. De Stichting Ontwikkelingssamenwerking Oostflak kee ondersteunt al tien jaar de ontwikke ling van de arme plattelandsbevolking van Bangladesh. Zij doet die door mid del van voorlichting aan de bevolking, met als voornaamste doel de bewustma king van de noodzaak van ontwikke lingshulp. Maar tevens probeert de Stich ting zoveel mogelijk financiële middelen bij elkaar te brengen om de arme Ben gaalse bevolking te steunen in projecten die hen meer kans geeft op een zelfstan dig bestaan. Eén van die projecten die zij onder steunt is het schooltjesproject. Dit pro ject geeft de armste kinderen in Bangla desh de kans om, naast het werk dat de kinderen thuis en tijdens de oogst op het land moeten verrichten, toch naar school te gaan. Op deze manier kan de kinderar beid deels bestreden worden, want zo blijven de kinderen in ieder geval niet verstoken van scholing. Deze schooltjes zijn zo speciaal omdat ze een aangepast rooster hebben, voor de allerarmste kin- dem is, en toch geheel gratis is. Dit kan gratis omdat dit betaald wordt door de hulporganisatie BRAC (Bangladesh Rural Advancement Committee), die op zijn beurt weer financiële hulp krijgt van de ontwikkelingshulporganisaties uit diverse landen, waaronder Novib. Voor slechts 30,- kan een kind in Bangla desh een heel jaar naar deze BRAC- school. Op donderdag 13 maart a.s. organiseert de SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') een winterse maaltijd in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a in Den Bommel. Mevrouw Zoon staat in Den Bommel achter het fornuis en zorgt als vanouds voor een voortreffe lijke andijviestampot en een heerlijk toetje. Op dinsdag 18 maart is er een winterse maaltijd in 't Centrum, Van Weelstraat lOinOoltgensplaat. In Ooltgensplaat organiseert de SWOO de maaltijd in samenwerking met 't Cen trum, waar Wil de scepter in de keuken zwaait. Op het menu staat erwtensoep of een broodgamituur met soep van de dag. Beide maaltijden beginnen om 12.00 uur en de kosten bedragen 6,-. De belastingdienst van Zierikzee biedt de mogelijkheid ouderen van Oostflak kee te helpen bij het invullen van de belastingformulieren. Op dinsdag 18 maart zal de heer Dale bout aanwezig zijn in het Infocentrum te Oude Tonge vanaf 9.00 uur. Mocht u gebruik willen maken van deze hulp dan kunt u contact opnemen met de SWOO voor een afspraak. Tel. 641344. De leeriingen uit groep 4 hebben heel de projectweek gewerkt met typisch Ben gaalse dingen. Naar de Bengaalse voor werpen uit de leskoffer van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking hebben zij Bengaalse kleding gemaakt, met jute en rijst gewerkt, patronen op kleding gestempeld, speelgoed van afvalproduc ten gemaakt, riksja's van een bouwplaats in elkaar gezet, enz. Daarnaast hebben de leerlingen dia's en een film over Bangla desh bekeken. Gedurende deze projectweek hebben ze ook geld gespaard, soms van hun eigen zakgeld of gekregen van familie en ken nissen, voor de schooltjes van BRAC. ledere keer als er 30,- was gespaard werd er symbolisch een poppetje geplakt op een groot karton en konden de leerlin gen duidelijk zien wat het resultaat was. Aan het eind van de projectweek waren er 17 poppetjes opgeplakt. Ze hebben hierdoor niet alleen veel geleerd maar ook een fantastisch resultaat bereikt. Woensdag 5 maart 1997 (Biddag) OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon (bev. ambtsdrager) - Oer. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Gravenpolder - Oer. Kerk 19.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. STELLEND AM - Herv. Gem. 14.00 en 19.00 uur ds. P. Molenaar, Wouden berg - Oer. Kerk 19.00 uur ds. J. F. Ezinga, Yerseke. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Belder, Katwijk aan Zee en 19.00 uur ds. J. G. Blom - Oer. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. C. Hogchem van Borssele - Oer. Kerk 19.00 uur dhr. A. V. d. Schee, Spijkenisse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Bac van Bodegraven. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 uur ds. J. C. den Toom en 19.00 uur ds. G. Mulder - Lukaskapel HDG 19.00 uur ds. J.Willemsen. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. W. Westland, Sliedrecht en 19.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 14.30 en 19.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. W. Verwey van Rijssen (Z.) - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 19.30 uur ds. J. A. Schel ling, Zevenbergen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Beens van Nijkerk. OUDE TONGE - Herv, Gem. 14.30 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht en 19.00 uur ds. C. M. Visser, Boven-Hardinx- veld - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. C. de Jongste van Tholen - Ger. Kerk 19.00 uur drs. A. C. Feij. 26 februari 1997 1I. Mackloet - L. BloklandO - 2 2. B. Visbeen - P. Leroy1 - 1 3. A. P. C. de Mik - J. Dekker0-2 4. M. Bruinsma - A. Doomuitg. 5. H. Koese - L van Hoorn1 - 1 6. P. van Brussel - P. van Dam2-0 7. A. de Mik - De HaasO - 2 8. M. Goedegebuur- H. M. Floresteijn2 - O 9. A. Knape - C. van Prooijen2 - O 10. J. van Koppen- H. H. VerolmeO - 2 11. J.Non- I. Koeseuitg. 12. M. Poortvliet - C. Tanis1 - 1 13. J. Wolfert - K. Tanis0-2 14. A. van Rossum - J. Knopsuitg. 15. C. A. van Welie - C. Polder2 - O 16. J. Lodder-A. Krijgsmanuitg. 17. vrij - L. J. Th. JacobsO - 2 Maandag 24 februari 1997 Afdeling 1: J. van Hoorn - C. Spee1 - 1 C. Polder- A. Verolme'1 - 1 Afdeling 2: M. Klink - J. A. van Hoorn1 - 1 R. Jacobs - G. Zaaijer3 - O Afdeling 3: G. M. Koese - T. StaalO - 3 Bekerronde: H. Noordijk - T. Staal3 - O J. Groenendijk - H. SchellevisO - 3 R. Jacobs - P. van BrusselO - 3 J. Helleman - H. NoordijkO - 3 J. Lodder - H. SchellevisO - 3 Afgelopen zaterdag 1 maart heeft 'De Schotejil', samen met 'De Lansingh', 'Poseidon' en 'De Gooye', deelgenomen aan de vijfde Verenigingscompetitie wedstrijd te Krimpen aan den Ussel. De oogst was opnieuw goed, getuige 27 per soonlijke records, vier clubrecords en negen medaille-plaatsen. Op de 4x 50 m vrije slag voor jongens van 1981 en later werd door Michiel de Gelder, Leander Noordijk, Laurens van der Valk en Gerwin Grit een tweede plaats bereikt in een tijd van 1.54.2, tevens goed voor een clubrecord. Later behaalden Richard Abresch, Arjan Blok, Xander Teuling en Addie Vroegindeweij op de 4x 100 m vrije slag ook nog een derde plaats in 4.18.6. Op de 100 m vlinderslag bij de heren zwom Arjan Blok een verrassende tijd van 1.05.8. Dit bleek behalve een vierde plaats in de eind-uitslag, ook een clubre cord te zijn. Op de 200 m schoolslag bij de heren zwom Michiel de Gelder (14 jaar) een zeer scherpe tijd van 2.56.9, eveneens goed voor een clubrecord bij de jongens onder 14 jaar. Michiel behaalde verder nog medailles op de 100 m rugslag (tweede met een jd van 1.14.3) en op de 100 m vrije slag (derde in een tijd van 1.06.4). Willemijn Veltman (13 jaar) behaalde eveneens twee keer een medaille, name lijk brons op de 100 m wisselslag in 1.23.9 en eveneens brons op de 100 m vlinderslag in 1.31.6. Bij de meisjes onder 16 jaar zwom Nico- line Rurenga op de 100 m vrije slag naar een tijd van 1.13.0, goed voor een derde plaats. Op de 100 m vrije slag bij jongens onder 16 jaar, werd door Leander Noordijk een tweede plaats behaald in een tijd van 1.01.9, tevens goed voor een clubrecord. Eerder op de 100 m vlinderslag wist Leander reeds beslag te leggen op een derde plaats in een tijd van 1.14.5. MIDDELHARNIS - Bij voldoende deelname gaan er woensdag 19 maart aanstaande, twee stemvormingscur- sussen van start, voor beginners en gevorderden. De cursussen worden gegeven door zangeres Herien i^- ringa en behoren tot één van de aktivi- teiten van haar expressiecentrum Totaal Expres. Herien Wieringa studeerde zes jaar zang aan het Rotterdams Conservatorium, waarvan drie jaar lichte muziek en drie jaar klassiek. De afgelopen jaren gaf ze al diverse cursussen in het Diekhuus en aan koren op Goeree-Overflakkee en m Zeeland. Beginnerscursus Adem is klank. Adem is het belangrijkste element voor een goede stemvorming en is als het ware de rode draad in deze cur sus. Naast de goede houding en lage bui kademhaling komt de toonvorming aan bod, hoe maak je klank. Velen zingen met een gespannen kaak en een veel te kleine mond 'op de keel', waardoor ze aangezongen raken, bijvoorbeeld tijdens de koorrepetitie. Het bewust leren zingen op de adem (stromen), voorin de mond met behulp van de resonance, helpt ver keerd stemgebruik tot het verleden te doen behoren. De klank wordt voller, want zingen doe je met je hele lijf (ademsteun) en dus niet alleen met je keel en hoofd. Articulatie, klinkers, medeklinkers en het zingen in verschillende talen is een vol gend aandachtspunt. Elke taal 'bekt' an ders. De dictie is belangrijk en een 'ie' kan net zo vol en stralend klinken als een 'a' of 'o'. Het uitbreiden van de stemom- vang en het volume, het zgn. gymnastise- ren van de stem door middel van alleriei verschillende zangoefeningen krijgt veel Vanaf donderdag 6 maart t/m woens- dag 30 april is in Bezoekerscen trum De Grevelingen bij Ouddorp de foto-expositie 'Bomen in het landschap' te zien van natuurfoto graaf Tonnie Outermans uit 's Heer Arendskerke. Tijdens natuurtrektochten en vakantierei zen maakte hij menig foto- en diaserie. In een selectie hieruit (ongeveer 30 fo to's) toont Tonnie ons, wat er aan prach tige bomen te zien is, in een vaak nog mooier landschap. De onderwerpen die hij fotografeert zijn veelal gebaseerd op de natuur, waarbij hij probeert alles zo 'natuuriijk' mogelijk vast te leggen, zon der trucages of filtertechnieken. Op deze manier wil hij graag anderen mee laten genieten van al het moois dat er om ons heen (nog) te zien is. De tentoonstelling sluit goed aan op het natuurgebied dat te vinden is op de Punt van Goeree, waar ook het Bezoekerscen trum gevestigd is. Momenteel beginnen de eerste bomen hun bloemen te ontvou wen en het zal niet lang meer duren eer het voorjaar volop losbarst. Naast de expositie van Tonnie is er een permanente expositie te zien over het Grevelingenmeer. Het Bezoekerscentrum is iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Bezoekerscentrum De Grevelingen is ge vestigd aan de Brouwersdam op de Punt van Goeree (volg de ANWB-borden Grevelingenmeer/Bezoekerscentrum Grevelingen). Adres: De Punt 4, 3253 MC Ouddorp Tel. (0187)682346 In de week van 17 tot en met 22 maart wordt het zwembad van recreatiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk omgetoverd tot een ware zwemarena. In dit decor zullen er een aantal activiteiten worden georganiseerd die betrekking hebben op het oude Romeinse tijdperk. Op het programma voor jeugdige gladia toren staan deze week twee 'Gladiatoren middagen'. De eerste middag is op woensdag 19 maart van 13.0 tot 15.45 uur en de tweede is op zaterdag 22 maart van 13.00 tot 15.00 uur. Tijdens deze middag(en) nemen teams bestaande uit vier dappere kinderen het tegen elkaar op tijdens verschillende spectaculaire spe len. Enige voorbeelden hiervan zijn: de strijdwagenrace, een gladiatorengevecht waarbij men de tegenstander van de balk boven het water moet zien te duwen, legionairs (Romeinse soldaten) omgooi en, puzzelduiken uit de schatkist en nog veel meer. Teams bestaande uit vier kinderen kun nen zich opgeven voor een 'Gladiatoren middag) tot uiteriijk 14 maart bij 'De Staver', waarbij ze een leuke naam moe ten verzinnen voor hun team. Het inschrijfgeld per team bedraagt 21,- (ƒ5,25 per kind) en dient bij de inschrij ving te worden voldaan. Voor de winnende teams zijn er leuke prijzen beschikbaar. Voor verdere informatie kunt u contact opnemen met 'De Staver', tel. 483306. aandacht. Men leert zowel hoog ais laag te blijven zingen, stromen, stralen in plaats van piepen met dichtgeknepen kelen of brommen, wat helaas veel voor komt. Ook wordt er gewerkt aan de zuiverheid bij het zingen, doordat men zangtechniek leert en de oren gaat gebruiken. Spelen derwijs komt een stukje theorie aan bod, zoals ritme, maat, notenleer, intervallen en toonsoorten, zodat men meer van mu ziek kan/gaat begrijpen. De cursus is geschikt voor iedereen (vanaf 16 jaar) die graag en/of regelma tig zingt, of op een andere manier de stem gebruikt, zoals bijvoorbeeld docen ten. Uiteraard ook voor diegenen die in een koor of band zingen en zich in de techniek en achtergrond willen verdie pen. Gevorderdencursus De cursus voor gevorderden is bedoeld voor mensen die in het verieden al eens stemvorming of zangles hebben gevolgd en dit weer eens willen ophalen en uit diepen. Naast het zangtechnische gedeel te, wordt er in deze cursus aan diverse solo- en koorstukken gewerkt in ver schillende talen, ook uit het repertoire van de cursisten. Beide cursussen worden gegeven in het Diekhuus en staan uit 6 lessen van ander half uur. Beginnerscursus: woensdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Gevorderden: woensdagavond van 20.30 tot 22.00 uur. Voor meer informatie en opgave kan men bellen naar Herien Wieringa, tel. (0187) 482187 (ook voor privé zangles en/of ademtechniek) of naar het Diek huus, Beneden Zandpad 7, Middelhamis. Tel. (0187)482400. Voor iedereen in Middelharnis en omstreken die wil stoppen met roken, organiseert Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezond heid Service in samenwerking met OZ Zorgverzekeraar een stop-met- roken cursus. „Overal lees je dat roken zo ongezond is, maar ik kan niet van de sigaretten afblij ven..." „Ik ben wel eens gestopt met roken. Ik werd er zó chagrijnig van dat de mensen in mijn omgeving zeiden: Steek jij er maar weer een op!" „Eens hoop ik de kracht te vinden om te stoppen met roken." Rokers zijn vaak ontevreden over het feit dat ze roken. Ze merken bijvoorbeeld dat het slecht is voor hun eigen gezondheid maar ook voor de mensen in hun omge ving. Toch is stoppen met roken vaak moeilijker dat verwacht. Allerlei situaties verleiden u steeds weer om toch te gaan roken. Met goede advie zen, handige ideeën en steun van anderen lukt het velen om alsnog het roken de baas te worden. Doel en opzet van de cursus U leert onder andere wat roken met uw lichaam doet, krijgt inzicht in uw eigen rookgedrag en steun bij uw poging om te stoppen met roken. Tijdens de cursus bereidt u zich voor op het gezamenlijk en gelijktijdig stoppen met roken. Bij het daadwerkelijk stoppen met roken bent u elkaar tot steun. U leert technieken om het ston met roken ook op de lange duur vol te houden. Na een aantal maanden komt u nog een keer bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. De cursusleider geeft deskun dige begeleiding en biedt een programma aan dat gebaseerd is op ervaringen van 'stoppers' en op resultaten van weten schappelijk onderzoek. Naast de cursus leider zal een diëtist van het Kruiswerk haar medewerking verlenen. De cursus bestaat uit tien avondbijeen komsten van ongeveer IH uur, verspreid over zes weken. In de stopweek (tweede week) komt men enkele avonden achter elkaar samen. Naarmate de training vor dert, worden de tussenpozen langer. Dan moet men het meer zelf doen. De start zal zijn op woensdag 12 maart om 19.30 uur in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. Kosten voor de cursus zijn 130,- voor leden van het Kruiswerk en ƒ215,- voor niet-leden (inclusief cursusmateriaal). Wanneer u bij OZ Zorgverzekeraar aangesloten bent en een Plus- of Top- pakket heeft, krijgt u van uw zorgver zekeraar 75,- van de cursusprijs retour als u de hele cursus hebt door lopen. Voor meer informatié4ver en opgeven voor de cursus vóór 7 maart kunt u terecht bij Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service, Bureau Groepsactiviteiten van 9.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)626226. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest'. (in relatie met het normale jaarverbruik en normale weersomstandigheden) Normaal Streef- Totaal streef- jaar- verbruik verbruik verbruik m' m' 500 12 6 264 132 600 14 7 319 160 700 17 9 374 187 800 19 10 428 214 900 22 11 485 243 1000 24 12 539 270 1100 26 13 593 297 1200 29 15 650 325 1300 31 16 704 352 1400 34 17 762 381 1500 36 18 816 408 1600 39 20 872 436 1700 41 21 928 464 1800 44 22 982 491 1900 46 23 1039 520 2000 48 24 1094 547 2200 53 27 1205 603 2400 58 29 1317 659 2600 63 32 1431 716 2800 68 34 1543 772 3000 73 37 1654 827 3500 85 43 1936 968 4000 98 49 2218 1109 4500 110 55 2500 1250 5000 122 61 2783 1392 5500 135 68 3065 1533 6000 147 74 3347 1674 6500 159 80 3631 1816 7000 172 86 3914 1957 7500 184 92 4200 2100 8000 196 98 4483 2242 8500 209 105 4766 2383 9000 221 UI 5055 2528 9500 234 117 5340 2670 10000 246 123 5624 2812 De letter voor het letterspe! van deze week is: E Tabelnummer 17 Zie ook www.eneco.nl. Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven het normale niveau en het waaide aan zienlijk harder dan normaal. Weergegevens Valkenburg (ZH) Berekeningsmodel NV ENECO, Energiebedrijf Den Haag, Voorburg (voor geheel Zuid-Holland) ^9 j„^v,t \Apn leert zowel hooe aU l-j.i„

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 4