Landelijk Alarmnummer wordt 1-1-2 NIEUWE BOEKEN College) Dirk Bos in de Bossescliool Opel levert Intern fietsenrek' in Sintra 'Even proberen' zorgt voor veel -onnodige- overlast Man beklimt kerktoren E B B ËffilSI2i2!2!2EEEË!2l212B ilftlDDELHARNIS GESLOTEN Politie waarschuwt bejaarden voor babbeltruc van man die zich uitgeeft als medewerker Thuiszorg Grote bingo in Ooitgensplaat Paasviering voor de ouderen Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 4 MAART 1997 De wijziging van het alarmnummer 06-11 in 1-1-2 brengt met zich mee, dat alle voertuigen van politie, brandweer en ambulance opnieuw gestickerd moeten worden. Kees Hollaar, werkzaam bij de basiseenheid Goeree-Overflakkee, bij een politieauto die reeds van het nieuwe alarmnummer is voorzien. MIDDELHARNIS - Vorige week donderdag startte een grootschalige publiciteitscampagne, die de bevolking attent moet gaan maken op het gewijzigde landelijke alarmnum mer: 1-1-2. Naar aanleiding van de berichtgeving via de media hebben vele mensen het nummer eens even gepro beerd en zijn tot de konstatering gekomen, dat het num mer écht werkt. Dit veroorzaakt veel onnodige overlast en de politie doet dan ook de dringende oproep om de 112 centrale alleen dan te bellen wanneer dit nodig is. Vanaf 1 maart jl. is het nieuwe landelijke alarmnummer 112 bereikbaar. Dit nummer gaat het oude alarmnummer 06-11 vervangen. Het nieuwe nummer 112 is bedoeld voor noodhulp van politie, brandweer en ambulance. Het is de bedoeling dat dit nummer in alle landen van de Europese Unie gaat gelden als hèt alarmnummer. Het oude nummer 06-11 blijft nog tot 1 september as. in gebruik. Vele mensen hebben naar aanleiding van de publiciteit het nieuwe nummer getest. Sinds zaterdag komen bij de 112 cen trale van de politie Rotterdam-Rijnmond vele onnodige tele foontjes binnen van mensen, die willen kontroleren of het alarmnummer werkt. Daarnaast zijn er velen die het nieuwe nummer in hun telefoontoestel programmeren en het dan wil len testen. De politie doet het dringende verzoek om 112 alleen te bellen als het nodig is. Dus 1-1-2 voor als het echt nodig is! Dr. H. F. Kohlbrugge, Door lijden tot heerlijkheid. Meditaties. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback. 86 pag. Prijs 19,95. Vele jaren (meer dan vijftig!) fungeerde ds.D.van Heijst uit Ommen als de motor van het 'Kerkblaadje', het tweewekelijks orgaan van de kring die zich 'Vrienden van dr.H.F.Kohlbrugge' noemt. Sedert de jaren zeventig is de naam van het blad 'Ecclesia'. Hoewel het dus in zijn naam naar de kerk verwijst, is de lezerskring niet tot enig kerkverband beperkt. Zoals ook de boodschap van dr. H. F. Kohl brugge (1803-1875) muren overstijgt en grenzen doorbreekt. Dominee Van Heijst vertaalde gedurende die halve eeuw vele tientallen preken en preekfragmenten van Kohlbrugge uit het Duits in het Nederlands. En hij deed dat heel getrouw aan het origineel maar tevens zo aanspre kend en flexibel dat het zich nauwelijks als vertaling laat herkennen. Een boeket uit die prachtige bloementuin werd hem ter gelegenheid van zijn afscheid aange boden. Het is het boekje waarvan de titel hierboven staat. Wie iets kent van de krachtige en bijbelse boodschap van dr.Kohlbrugge, zal zich de gelegenheid niet laten ontgaan om dit boekje zichzelf en/of anderen cadeau te doen. Alleen tot uw schade laat u het in de winkel liggen. Ds. M. Baan, ds. P. Blok, C. J. Kesting e.a.. Morgen- en avondoffer. Bijbels dagboek voor de ochtend en de avond. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Gebonden. 368 pag. Prijs 34,95. Dit is de tweede druk van een eerder ver schenen dagboek. Het bijzondere van deze bundel is dat zowel voor 's mor gens als voor 's avonds een overdenking is opgenomen. De medewerkers (waar van overigens meerderen al zijn overle den) zijn afkomstig uit diverse kerken. Naast degenen wier namen al zijn genoemd, werkten mee de predikanten D. Slagboom, A. Vroegindeweij, L. Vroeg- indeweij, A.Vergunst en G. Schipaan- boord. De meditaties zijn aansprekend en eenvoudig. Aanbevolen. Ds. J. Belder, Van heil dat nooit ver gaat. Over de orde van het heil. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback. 89 pag. Prijs 19,95. De schrijver van dit aantrekkelijk uit ziende boekje is predikant van de Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee. Tijdens een reeks door-de-weekse avonden besprak hij met zijn gemeente de zogenaamde orde van het heil. Uit deze lezingen met bespreking kwam deze uitgaaf voort. Bedoeld als prakti sche handreiking voor gemeenteleden. Dominee Belder bespreekt de heilsorde van eeuwigheid tot eeuwigheid. Hoofd stuk 1 is namelijk gewijd aan 'de eeuwi ge verkiezing' terwijl het slothoofdstuk (5) zich richt op de laatste dingen, tot en met de heerlijkmaking wanneer God alles in allen zal zijn. De schrijver ging voor dit praktische boekje mede te rade bij schrijvers als Calvijn, Kohlbrugge en Ryle. Een leerzaam geschriftje voor per soonlijk gebruik. Hannah Hurnard, Hij maakt mijn voeten als der hinden. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. Geïllustreerd. 139 pag. Prijs 24,95. De opzet van dit boek kan misschien het best vergeleken worden met de zo bekende allegorieën van John Bunyan 'De Christenreis' en 'De Christinnéreis'. Qua toonzetting lijkt het vooral op deze laatste. Het verhaal van Harmah Hurnard beschrijft de tocht van de gehandicapte ('kreupele') jonge vrouw Angst-en- beven mèt de Herder, op weg naar de Hoogten-der-bergen waar 'de volmaakte liefde de vrees buiten drijft'. Twee gid sen vergezellen hen: Verdriet en Lijden. Zo is het een moeilijke tocht die alleen volbracht kan worden in gemeenschap met de Herder, de goede Herder wel te verstaan. Als zij Hem in haar nood te hulp roept, is Hij bij haar en troost haar. Hannah Hurnard schreef een boek dat tot nadenken stemt. Het geeft in beelden iets weer van 'de bevinding der heiligen'. De Heere leidt de Zijnen langs moeilijke wegen maar Hij doet ze niet omkomen. Door de hele vertelling heen is als een gouden draad de inhoud van het boek Hooglied geweven; op diverse plaatsen herinnert dit boek aan de middeleeuwse Hoogliedmystiek. De klassieke reforma torische thema's zijn minder nadrukke lijk aanwezig. Dat onderscheidt het wel van de geschriften van John Bunyan. En dat de auteur een vrouw is, is onmisken baar. Rino Visser maakte een tiental prachtige potloodtekeningen die de sfeer van dit verhaal uitstekend weergeven. Ds. C. G. Vreugdenhil, Onnaspeur lijke rijkdom. Bijbelstudies over de Efeze-brief Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paperback. 167 pag. Prijs ƒ24,95. Dominee Vreugdenhil heeft een vrucht bare pen. Van hem verschenen bij uitge verij Groen al heel wat boeken en boek jes. Ze kenmerken zich telkens door een voudigheid en helderheid en tevens door een gehoorzaam luisteren naar de Heilige Schrift. Ook de inhoud van dit boek is weer gericht op de praktijk van het gees telijk leven. Zijn publicaties zijn bij uit stek geschikt voor de oudere jeugd en jongvolwassenen. In deze paperback analyseert de schrijver Paulus' brief aan de Efeziërs. Het zijn elf uitvoerige bij belstudies geworden met aan het slot van elk hoofdstuk enkele aantekeningen en (gespreks)vragen. Drs. R. van Kooten. Verzoend door Christus! Uitgeverij J.J.Groen Zn., Leiden. Paperback. 151 pag. Prijs ƒ24,95. Dit boek kan gezien worden als een ver volg op het twee jaar geleden verschenen 'Meer keimis van Christus'. Gaf dat laat ste aandacht aan het brand-, het spijs- en het vredeoffer,.zoals beschreven in Leviticus 1 t/m 3, nu worden enkele andere aspecten van de offerdienst ont vouwd, te weten: de Grote Verzoendag, het zond- en schuldoffer en het offer van de rode koe. De schrijver (hervormd pre dikant te Soest) trekt vanuit deze oudtes- BRIELLE - Een 25-jarige man uit Loui siana (VS) klom tot grote verbazing van omwonenden zaterdagnacht omstreeks drie uur op de toren van de Catharijne- kerk in Brielle. Onderweg gleed hij nog een stukje naar beneden, maar hij slaag de er toch in om in de ruimte waar de klokken hangen te komen en daar een si garetje te roken. De brandweer moest er aan te pas komen om de man naar beneden te krijgen. Daar bleek dat hij waarschijnlijk een groot liefhebber van klimmen is, want hij had eerder zaterdagavond een bouwkraan aan de Queensboroughstraat beklommen. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt, maar de man krijgt wel de rekening van de brandweer gepresenteerd. EHHBHBËHEEEEHHES ra tamentische stoffen lijnen naar het leven met de Heere. Hoe zou een zondig mens voor Hem kunnen verschijnen zonder het offerbloed van Christus, het Lam dat Zich slachten liet voor schuldigen. Ook de zonde tegen de naaste komt vanuit de besproken Schriftgedeelten aan de orde. Aan elk hoofdstuk zijn enkele gespreks- vragen toegevoegd. Tineke Kok-Fens, Morgen zal ik lachen. Verhalen en verzen rondom de heilsfeiten. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. 96 pag. Prijs 19,95. In deze bundel zijn acht verhalen en twee gedichten opgenomen die elk te maken hebben met de heilsfeiten rond Kerst-, Faas- en Pinksterfeest. Tineke Kok-Fens, die naam heeft als schrijfster van korte verhalen, wil met haar vertellingen een boodschap uitdragen. Het is de bood schap van het geloof dat zich op de Heere verlaat. Jammer dat dit boekje ont sierd wordt door nogal wat typefouten. Woorden uit de Bijbel voor elke dag van het jaar, door H. W. S. Uitgeverij Callenbach. Nijkerk. Gebonden in lin nen band. 370 pag. Prijs 24,90. Henriëtte Wilhelmina Spiering (1852- 1921), de schrijfster van dit dagboekje, heeft nooit gewild dat haar naam voluit op haar meditatiebundels zou prijken, een wens die nog immer wordt gerespec teerd. Misschien heeft het mede daardoor een eigen bekoring. Het nu herdrukte boek verscheen voor het eerst in 1896. In 1942 beleefde het een zevende en tot voor kort laatste druk. Meer bekend is haar 'Nieiiw Bijbels Dagboekje' dat enkele jaren geleden voor de 33e keer op de markt kwam. De korte overdenkingen die mevrouw Spiering voor elke dag schreef, kenmerken zich door een bijbel se fijnzinnigheid. Dat geldt ook voor de gedichtjes waarmee elk dagstukje besluit. JMJ K (J.v.m, (?tddag is College Style \y\ PV woensdöQ 5 w\aa^ 3e slaögf vöoj* je '^f weet Speciaal voor de Sintra heeft Opel een systeem ontworpen om fietsen binnenin de auto te vervoeren. Een uniek gegeven in dit segment. An ders dan de gangbare fietsdragers, waarbij fietsen op een imperiaal of een fietsenrek achter de auto wor den vervoerd, kan de Sintra wor den uitgerust met een 'intern fiets- rek'. Dit systeem kan binnenin de Sintra worden gemonteerd na het verwijderen van één of meerdere stoelen. Tot voor kort was het vervoeren van fiet sen vaak een kostbare zaak, waarbij grote krachtsinspanningen van de be stuurder werden gevergd om de fietsen aan of op de auto te bevestigen. Voor de fietsdrager, die achter de auto wordt ge plaatst, is tevens een trekhaak een vereis te en het bevestigen van de rijwielen op een imperiaal vergt een hele krachttoer, zeker bij auto's van het formaat Sintra, waarbij de kans op beschadiging van zowel de fietsen als de auto aanwezig is. Met het interne fietsenrek voor de Opel Sintra behoren deze problemen tot het verleden. Op simpele wijze kunnen de fietsen op twee klemmen worden ge- Gelukkig vindt het onderstaande niet op Goeree-Overflakkee plaats, maar het leek ons niet verkeerd het bericht van de politie te Rotterdam ter waar schuwing op te nemen (red.). Maandag, maar ook het afgelopen week einde, zijn opnieuw enkele bejaarden in Rotterdam het slachtoffer geworden van een man die zich uitgeeft als medewerker van de Stichting Thuiszorg en het voor zien heeft op met name de giromaatpas, inclusief pincode. De man probeert de woning binnen te komen door te vertellen dat de vaste zorgkracht in verband met ziekte niet kan komen. Omdat de meeste bejaarden gebruik van de Thuiszorg maken, wekt dat in veel gevallen geen argwaan. Eenmaal binnen, hangt de man het verhaal op dat er iets mis met de giromaatpas is en dat deze moet worden omgewisseld. Hij wil dat graag doen, maar heeft daarvoor tevens de pincode nodig. In een aantal gevallen wordt de giro maatpas door bejaarden, inclusief pin code, aan de man meegegeven, die echter niet meer terugkomt. Zo was de man het afgelopen weekeinde en maandag onder meer actief in de Aris- totelesstraat, Prins Hendrikstraat en Pa pegaaistraat. In alle gevallen zag de man kans er met de pas en code vandoor te gaan. Twee slachtoffers roken op het laatste moment onraad en lieten direct hun giro maatpas blokkeren. In andere gevallen werden er forse bedragen van de rekenin gen gehaald. Ook in december van het vorig jaar en begin januari van dit jaar zijn in Rotter dam - toen met name in het noordelijk stadsdeel - veel bejaarden eveneens het slachtoffer van een man geworden die zich uitgaf als medewerker van de Stich ting Thuiszorg en het op giromaatpassen en bijbehorende pincode had gemunt. Het signalement van de man die nu actief is luidt: blanke man, tussen de 20-25 jaar oud, rond de 1.70 meter lang. Hij heeft kort gedekt zwart haar en draagt nette kleding. De politie adviseert onbekenden, die aan de deur komen, altijd om een legitimatie bewijs te vragen en hen, als zij dit niet kunnen tonen, niet binnen te laten en direct de politie te bellen. Op woensdag 12 maart a.s. organiseert de Plaatselijke Commissie Ooitgensplaat van de SWOO een grote bingo voor alle 50-plussers van Oostflakkee. Deze wordt gehouden in 't Centrum, Van Weelstraat 10. Aanvang 13.30 uur. De zaal is open om 13.00 uur. De kosten bedragen 4,-. Tevens wordt er een ver loting gehouden met hele mooie prijzen. De lootjes kosten 4 voor 1,-. plaatst, die op de bevestigingspunten van de verwijderde autostoelen worden ge monteerd. Door de lage drempel van de bagageruimte kost het inladen van de fietsen slechts weinig moeite. Het be grip 'gemak dient de mens' wordt hier door maar weer eens op zijn waarde ge schat. Het interne fietsenrek is bij Opel lever baar voor 235,- incl. BTW. Op woensdag 19 maart 1997 a.s. organi seert de A.N.B.O. en de Plaatselijke Commissie te Oude Tonge een Paasvie ring. Deze zal worden gehouden in het Info- centrum te Oude Tonge. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. De kosten voor deze viering bedragen 7,00 per persoon. De viering wordt af gesloten met een broodmaaltijd. Voor een goede organisatie is men ver plicht zich op te geven en wel tot vrij dag 14 maart 1997 a.s. Dit kan in de ochtenduren via het Infocentrum, tele foonnummer 641344. De Paasviering is voor Ouderen vanaf 55 jaar en bestemd voor Oude Tonge. Zij die de afstand te ver vinden, willen die dit gelijkertijd met de opgave door geven. De Bosseschool te Middelharnis heeft haar naam te danken aan Dirk Bos. Dirk Bos (1803-1876) was een welgesteld man, die een vermo gen naliet voor de stichting van een weeshuis voor gereformeerde kinderen in Zuid-Holland. Onlangs ontving het schoolbestuur een portret van Dirk Bos in bruikleen van het Streekmuseum Goeree- Overflakkee. Enige maanden geleden kreeg het Streekmuseum van de Stichting Gere formeerd Kindertehuis 'De Sonnen- burgh' te Wassenaar enkele voorwer pen, afkomstig uit het inmiddels afge broken Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis. De schen king omvatte een tegeltableau, een glas-in-lood raam, een eerste-steen, papieren en foto's, èn een schilderij van Dirk Bos. Omdat het museum reeds een portret van Dirk Bos bezat, werd met de directeur van 'De Son- nenburgh' afgesproken, dat dit schil derij in bruikleen aan de Bosseschool zou worden gegeven. Bij deze over handiging werd nader ingegaan op de herkomst van de Bosseschool, het weeshuis en Dirk Bos. Dirk Bos was een intrigerende per soonlijkheid. Een man die niet zelden een conflict uit de weg ging. Het was wel een man met oog voor de sociaal zwakkeren van zijn tijd. Met name de gereformeerde medeburgers lagen hem na aan het hart. In de eerste helft van de negentiende eeuw werden zij op Goeree-Overflakkee - maar ook elders - achtergesteld. De zwaksten van de minder bedeelden waren oude ren, gehandicapten en (wees)kinde- ren. Bij zijn laatste wil bepaalde hij, dat van een belangrijk deel van zijn vermogen 250.000,-) een weeshuis voor de Gereformeerde kinderen van Zuid-Holland moest worden gesticht. Op de plaats van zijn woonhuis (hoek Langeweg/Beneden Zandpad) verrees een enorm gebouwencomplex: het zogenaamde Bosse Weeshuis. In 1879 werden de deuren van dit wees huis geopend. In 1938 verhuisde het naar Wassenaar, waar niet de zorg voor wezen, maar voor kinderen uit onder meer ontwrichte gezinnen de belangrijkste doelstelling werd. De instelling bestaat nog steeds en gaat binnenkort verhuizen naar Den Haag. Zij bezit nog vele gronden op ons eiland, welke Dirk Bos tevens had gelegateerd voor de exploitatie van het weeshuis. Er zijn dus nog steeds banden met Goeree-Overflakkee. Bij de oprichting van het weeshuis bestond er nog geen christelijke school op het eiland. Om de weeskin deren toch gepast onderwijs te kun nen geven werd er aan het weeshuis tevens een school verbonden. Ook ouders uit de omtrek konden hun kroost naar deze school sturen. De school begon met acht leeriingen van uit het weeshuis en één van buitenaf. Het leerlingenaantal groeide eerst gestaag, maar liep langzaam maar zeker terug, doordat in Middelharnis en omringende dorpen nieuwe chris telijke scholen werden gesticht. Toen in 1938 het weeshuis vertrok naar Wassenaar, ging de Bosseschool op eigen benen verder. Tot in 1963 was deze school gevestigd in een deel van het oude weeshuis - het andere deel was in gebruik als melkfabriek. In 1963 betrok de Bosseschool een nieuw schoolgebouw aan de Sport- laan. Door de forse groei van het aan tal leerlingen is dit schoolgebouw al enkele malen uitgebreid. De school telt thans 244 leeriingen. De Bosseschool is dus een geheel op zichzelf staande school, die geen directe bindingen meer heeft met het voormalige weeshuis. Historische banden zijn er vanzelfsprekend nog wel. Zonder Dirk Bos was er geen Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis gekomen en zonder weeshuis ook geen Bosseschool. De Bosseschool is trots op haar verieden. Opkomen voor en begeleiding van de sociaal zwakkeren in onze samenle ving staat nog hoog in het vaandel Een portret van Dirk Bos is hier dus zeer zeker op zijn plaats. pv Een keuze maken is irff-i niet moeilijk! .fr Kom eens vrijblijvend binnen kijken! BOEKEN EN MUZIEK l^ VAN DER BOOM Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187)482614 ONZE ANDERE WINKaTitS ZIJN GEWOON aOPEND BENEDEN ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187)489065

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2