Nieuwe Tonge nam afscheid van 'Ons Dorpsliuis' Nieuw gemeenschapshuis Herkingen nog dit jaar in de steigers tlomeetemaii DOELENCONCERT 'DEO CANTEMUS' Abonneert U op Eilanden-Nieuw s Spullen voor rommelmarkt 'De Vliedberg' te Ouddorp Wandelaars, (omlopers van Flakkee) Hardlopers en andere sporters: Opgelet Patiënten Ikazia ziekenhuis gratis teleservice Raad Middelhamis wordt investering in brandweermaterieel gevraagd Dodenherdenking zondag 4 mei Voorlichtingsavond 'Oefengroep voor mensen met hersenletser Vier korenconcert in Oude Tonge 69e Jaargang POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hóofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Vrijdag en zaterdag heeft het in het veertig jaar oude 'Ons Dorpshuis' in Nieuwe Tonge nog gegonsd van bedrij vigheid; vanmorgen, dinsdag zal de sloper met de sloop van het gebouw begonnen zijn. Het oude centrum maakt plaats voor een nieuw multifunctioneel gemeenschaps huis. Op dat toekomstbeeld heeft burg. mevr. Sleurink vrijdagavond vooruit ge zien om de weemoed die er was om het heengaan van dat stuk plaatselijke histo rie, te overwinnen. 't Was niet niks wat zich in al die voor bije jaren in 'Ons Dorpshuis' had afge speeld, middelpunt als het is geweest van zoveel dorpse activiteiten. Het is inmid dels ruim 40 jaar geleden dat door burg. Van Hofwegen de eerste steen werd ge legd. Het laatste grote evenementen dat er heeft plaatsgevonden was, vrijdagavond. de opvoering door kinder- en jeugdkoor 'Jong Apollo' van de musical Assepoes ter. Bij de opvoering van de 21e musical bleek 'Ons Dorpshuis' andermaal ontoe reikend te zijn geworden, de zaal bleek opnieuw veel te klein. Het bestuur is er in geslaagd alle gebrui kers van 'Ons Dorpshuis' een tijdelijke plaats aan te wijzen, vooral dhr. Piet Ge braad heeft daarin een verdienstelijke rol vervuld. Zaterdag 1 maart hebben veel vrijwilli gers de handen uit de mouwen gestoken om het nog in 'Ons Dorpshuis' aanwezi ge materiaal van de Stichting elders onder te brengen. Zeker zijn de gedachten ook uitgegaan naar Andries en Lia die zo lang de bo venwoning van 'Ons Dorpshuis' hebben bewoond, maar hun opgewektheid ken nend twijfelde niemand eraan of ze zul len zich ook in hun nieuwe woning hap py gaan voelen. Op D.V. woensdag 16 april a.s. wordt er weer een bazar en rommelmarkt gehou den. De opbrengst willen wij dit jaar besteden aan o.a. centraal bedienbare zonnescher men en een bootreis voor de bewoners in het kader van het 25-jarig jubileum van De Vliedberg. Misschien komt u de komende tijd bij de schoonmaak spullen tegen die u niet meer gebruikt, wilt u dan aan ons den ken. Wij zoeken nog diverse bruikbare artike len, boeken etc. (geen meubilair) voor de rommelmarkt. U kunt deze spullen afgeven bij de receptie van De Vliedberg en zonodig kan het bij u thuis opgehaald worden. Op dinsdag, 15 april a.s. hoopt 'Deo Cantemus' in de Doelen te Rotterdam een concert te geven in het kader van "Rotterdam zingt van Hem". Naast 'Deo Cantemus' werken mee het Christelijk Resi dentie Mannenkoor onder leiding van Aad van der Hoeven; de be kende sopraan Margaret Roest; Marina Sentcha, vleugel; André van Vliet, orgel en een strijkorkest. Het geheel staat weer onder leiding van Cor de Haan. Het programma bestaat uit graag gehoor de liederen. De belangstelling voor het concert is erg groot. Wie van een plaats verzekerd wil zijn, doet er goed aan nu al de kaarten te bestellen. Ze kosten 22,50 of 25.- (inclusief plaatsbespreken, programma boekje en garderobe). Ze kunnen worden besteld bij Deo Can temus, tel. 0186-614527 of bij het VVV in Middelhamis, tel. 484870. Het Christelijk Residentie Mannenkoor telt ruim 200 leden en is één van de grootste en bekendste mannenkoren van Nederland. Het koor is niet alleen in Nederland bekend, maar ook in het bui tenland. Er werd gezongen o.a. in Enge land, Duitsland en Canada. Van het koor zijn diverse CD's in de handel. Op zaterdag 15 maart zal tussen 10.00 en 16.00 uur de heer Charles Schaik van sportmerk ASICS bij Schoenhandel v. d. Bok-Mierop te Ouddorp aanwezig zijn om met behulp van een loopband en ca mera een schoenadvies te geven. Hierbij wordt er gelet op de individuele loopstijl aan de hand waarvan een schoen advies gegeven wordt. Wilt u gebruik maken van dit schoenad vies dan bent u van harte welkom, ver geet niet uw oude schoenen mee te nemen, deze bevatten zeer waardevolle infonnatie. Mocht u overgaan tot de aankoop van een paar schoenen, dan krijgt u op deze dag een leuk presentje. Voor de wandelaars hebben wij o.a. de volgende merken, Ecco, Clarks, Mephis- to, Rockport, enz. En voor de sporters o.a. Adidas, Asics, Lotto, Reebok, Rucanor. Op 1 maart jl. zijn de OZ zorgver zekeringen, PTT Telecom en het Ikazia-ziekenhuis in Rotterdam een pilotproject gestart. Een uniek project, dat direct gericht is op ser vice en comfort van de patiënt. Het project loopt van 1 maart tot 1 sep tember 1997. In deze periode kunnen pa tiënten, die opgenomen zijn in het zie kenhuis en een aanvullend pakket heb ben bij OZ zorgverzekeringen, voor maximaal 25,- gratis gebruik maken van televisie of telefoon. Normaliter worden deze kosten in rekening ge bracht. Deze teleservice maakt deel uit van het programma om mensen die ver zekerd zijn bij OZ én opgenomen wor den in het ziekenhuis, het verblijf zo aan genaam mogelijk te maken. Voelt een patiënt zich ontspannen, dan kan dit het genezingsproces ten goede komen. OZ zorgverzekeringen is de eerste zorg verzekeraar die deze teleservice aan haar verzekerden verstrekt. Mocht dit experi ment een succes zijn, dan is een vervolg zeker denkbaar. In zijn vergadering van a.s. donder dagavond krijgt Middelhamis' ge meenteraad het voorstel te behandelen voor de aanschaf van een hulpverle ningsvoertuig en twee autotankspuiten een crediet van ƒ705.000,- beschik baar te stellen. Het materieel is bestemd voor de blus- groepen Middelharnis en Sommelsdijk, een autotankspuit en het hulpverienings- voertuig voor Middelhamis, en een tank autospuit voor de blusgroep Sommels dijk. Beide autotankspuiten werden als de- monstratiewagen aangekocht, die van Sommelsdijk in 1978 en die van Middel harnis in 1980, vooral die laatste ver toont problemen op motorische-, en pomptechnische kwaliteiten. Vervanging van beide voertuigen wordt in de toelichting op het voorstel dan ook als heel redelijk omschreven. De wagen van Middelhamis zou pas het jaar 2000 vervangen worden, maar het zou steeds meilijker worden tussentijds nog onder delen te kunnen betrekken om de wagen - ten koste van veel geld - paraat te hou den. Het hulpverleningsvoertuig, gesta tioneerd bij de blusgroep Middelhamis, is al 23 jaar oud, het is een gemeentebus je dat 8 jaar geleden tot de status van hulpverleningsvoertuig werd omge bouwd. B W stellen de raad de aanschaf van nieuw materieel voor, inclusief het hulp verleningsvoertuig. Dat wordt efficiënter geacht dan de beide blusvoertuigen van hulpverleningsmateriaal te voorzien. Wannneer de raad in de investering be willigt wordt het hulpverleningsvoertuig begin dit jaar, de autospuit van Som melsdijk eind dit jaar-, en die van Mid delhamis begin volgend jaar afgeleverd. In een volgende raadscommissiever gadering te Dirksland zal gesproken worden over de brief die de Ned. Ver. tot Bevordering van de Zon dagsrust en de Zondagsheiliging de gemeenten heeft gestuurd met het verzoek de dodenherdenking dit jaar niet te laten plaatsvinden op 4 mei. De 4e mei valt dit jaar op zondag. Dhr. Koningswoud (SGP) vond het onvoldoende het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, hij vroeg behandeling in een commissieverga dering. Dat werd hem toegezegd, maar burg. Boonstra liet alvast weten dat het College het oneens is met het schrijven van bovenbedoelde Ver eniging. Derhalve moet/mag worden aange nomen dat in Dirksland de dodenher denking op 4 mei plaats zal vinden; van gemeentewege wordt daartoe overigens geen enkele activiteit ge organiseerd. Wel zal van de gemeen telijke gebouwen de vlag half-stok worden uitgehangen. Voor al die mensen, die in het verleden een hersenletsel - zoals een CVA - heb ben doorgemaakt, is een groepje geïnte resseerden van plan een oefengroep op te zetten. In deze oefengroep zal aandacht gegeven worden aan bewegingstherapie voor gestoorde lichaamsfuncties en voor die mensen die spraakproblemen ondervin den is er een communicatie-oefengroep. De groep staat onder leiding van een logopediste en een fysiotherapeut en is opgezet in samenwerking met de neuro- loogo van het Van Weel Bethesda zie kenhuis te Dirksland. De voorlichtingsavond zal plaatsvin den op dinsdag 11 maart a.s. om 20.00 uur in sportcomplex 'De Staver' te Middelharnis. Voor meer informatie betreffende deze avond kunt u bellen met de heer A. Wapenaar, fysiotherapeut, tel. 483157. Raad Dirksland: 12^ ^^3 ^^o Op 14 maart a.s. vindt het traditionele Vierkorenconcert plaats in de Grutters wei te Oude Tonge. De naam van het concert spreekt al voor zichzelf. Vier koren nemen deel aan dit concert. De organisatie van het concert ligt dit jaar bij het Gemengd koor 'Excel sior' uit Dirksland. Zo nemen elk van de vier koren om de beurt de organisatie op zich. Naast het gemengd koor 'Excel sior', wat onder leiding staat van Bas van Houte, treden op: Gemengde Zangver eniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge on der leiding van Alletta Kwant en het Smalstad Gemengd Koor uit Brouwers haven onder leiding van Bert Gebben. Een vaste deelnemer van het Vierkoren concert, de Gemengde Zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgensplaat, moet dit jaar onverwacht door familie-omstandig- heden van de dirigent verstek laten gaan. In de plaats van 'Advendo' treden dit jaar de 'Blue Stocking Singers' onder leiding van Nelleke Bruggeman uit Nieuwe Tonge op. De Blue Stocking Singers zijn een groep dames van 18 tot 40 jaar. Zij zijn opgericht in augustus 1996. Zij treden deze keer voor de eerste keer buiten Nieuwe Tonge op. Het repertoire zal deze avond veelzijdig zijn. Het is beslist de moeite waard dit concert te bezoeken. Het entreegeld is laag gehouden, zodat er voor niemand een drempel behoeft te zijn. De vier ver enigingen nodigen iedereen dan ook van harte uit in de Grutterswei. Kaarten zijn alleen aan de zaal te verkrij gen en kosten ƒ5,-. Zaal open 19.15 uur. Aanvang concert 19.45 uur. Wordt in Dirksland op oud kerkhof gebouwd? Terwijl Dirkslands Gemeenteraad donderdagavond sprak over de reali sering van een nieuw gemeenschaps huis voor Herkingen, opdracht gaf tot het besteksklaar maken en zelfs de middelen beschikbaar stelde, bleef de publieke tribune in de raadzaal onbe zet. De raad had eigenlijk wat meer enthousiasme verwacht... Herkingen is tenslotte wel'es meer te hoop gelo pen op een moment dat de gemeente enig voornemen kenbaar maakte, maar nu, geen kip...! Dat viel raadslid G. Robijn (PvdA) als eerste op. Afgemeten aan het totale ge brek aan publieke belangstelling geloof de hij dat het met de behoefte aan een nieuw gebouw in Herkingen ook wel mee zal vallen. Hij matigde dan ook z'n blijdschap over de aanwezigheid waar van z'n raadscollega's wél bloemrijk ge tuigden. Van blij tot heel blij, varieerde dat. ,,Héél blij", was b.v. dhr. L. van Prooijen. Er lag tenslotte een belofte richting de Herkingense gemeenschap te zorgen voor een redelijke voorziening voor sportieve, culturele en maatschap pelijke activiteiten. Waardering maakte dhr. van Prooijen kenbaar voor de bedachte 'creatieve oplossing'. Sinds jaren is er een reserve gevormd, nu ruim 8,6 ton groot, maar de 'totale ge zuiverde' bouwkosten werden op 1.198,500 geraamd. Er kan echter grond worden verkocht langs Kaaidijk (6 woningen) en Scharloodijk (2 woningen, op de plek waar het oude gebouw nu nog staat), goed voor de opbrengst van ruim 2 ton. Met de bouw van het nieuwe multi-func- tionele gemeenschapshuis wordt een totaalplan voor het opknappen van Her- kingens dorpskern ingeleid, compleet met woningbouw en renovatie van Kaai dijk en Havenplateau. In het nieuwe gebouw, behalve de ge bruikelijke zaalruimte een ruimte voor gemeentewerken, een spreekmimte voor huisartsen en voor de apotheek. De exploitatie-opzet sluit tot op ƒ30.000,- 's jaars na. Dat lijkt te behappen, het hui dige 'Ons Huis' kost tenslotte ook 11.300,- per jaar. Recht Evenals de overige dorpen heeft ook Herkingen recht op een passende voorzie ning", vond ook dhr. P. Koningswoud (SGP). Ook'daarom vond hij de bedachte financiering 'tot op zekere hoogte' ver-ant woord... anders gaat het geld tóch naar Pascal 40 in Middelhamis". Als op dat adres niet het 'Binnenhof' gevestigd is? Instemming ook van dhr. J. H. Kalle. Op onderdelen zou hij best bemerkingen hebben maar desondanks verklaarde hij zich 'absoluut niet tegen'. En zo deed dhr. Sandee; was het trouwens niet CDA'er, oud-raadslid van der Velde geweest die er tien jaar geleden al, over was begonnen. plaats zal niet dieper steken dan de achter gevels van de naastgelegen bebouwing. Accoord en een verklaring van blijd schap van dhr. Driesprong (VVD). Wat meer ingetogen toonde zich dhr. Leeflang (RPF). Hij heeft zich Herkin- gens behoefte aan een nieuw Vereni gingsgebouw afgevraagd: „'t Schijnt er helemaal niet te leven", moest'ie tot z'n spijt vaststellen, daarom z'n oproep aan de Herkenaren het nieuwe gebouw straks goed te gebmiken zodat de nadelige ex ploitatiekosten beheersbaar blijven en niet de pan uitrijzen. Weth. Van Houwelingen heeft het mea culpa, 'mijn schuld' uitgeroepen over de afwezigheid van Herkingens publiek. Hij had van SGP en RPF geen tegenstand verwacht, ware dat wél het geval ge weest dan zouden ze na één telefoontje met honderd man hier zijn geweest!" verzekerde hij. De wethouder was jarig deze dag. Uit de losse pols (de linkse; de rechtse zat onbe weegbaar in 't gips) maakte dhr. Leef lang dat gebaar, of de wethouder al een slokje genomen had. Grappig bedoeld allemaal en goed opgevat, maar toch bleef de RPF-vertegenwoordiger zich afvragen of 't wel zonodig hoeft voor Herkingen, „maken we ons niet blij met een dooie mus?" Meer dan dhr. Leeflang geloven overi gens mevr. Tuinstra en dhr. van Prooijen, dat er stellig een goed gebruik van ge maakt gaat worden. Zo ook burg. Boon stra. Hij vergeleek de situatie in Melis sant, daar neemt het Verenigingsgebouw een heel integrerende plek in de samen leving in, zo zal het zeker ook in Her kingen worden. De raad hoopt dat het er gauw van gaat komen. „Van ons mag morgen begonnen worden", verklaarde dhr. van Prooijen en tja, over het gebrek aan publieke belang stelling heeft mevr. Tuinstra niet drama tisch gedaan. Zij was er toch, als Her kingense, aan de goeie kant van de tafel nog wel en vandaaraf van harte mee beslist! Credieten Voor de renovatie van Kaaidijk en Ha venplateau werden credieten van resp. ƒ320.000,- en ƒ30.000,- beschikbaar gesteld, voor de werkplaats van Gemeen tewerken ƒ58.750,- en voor de bouw van het multifunctionele centrum ƒ1.198.500. Op kerkhof? Bakkerij De Visser zou z'n bedrijfspand Voorstraat 5 te Dirksland graag naar ach ter uitbreiden, maar dat heeft nogal wat verzet opgeroepen, van omwonenden en daarmee ook van Gedeputeerde Staten die hun medewerking dan ook onthiel den. Thans is een vereenvoudigd plan opge steld waarvan wordt gehoopt-, zelfs ver ondersteld-, dat het wel de instemming van het Provinciebestuur zal krijgen. De uitbreiding richting de oude begraaf- Dhr. L. van Prooijen (Gem.belang) heeft opnieuw een beroep gedaan op het histo rische besef van raad en College, want nog immer, vindt hij, maakt de ruimte achter de bakkerij deel uit van een welis waar oude-, en sinds lang niet meer ge bruikte-, maar toch, van een begraaf plaats, de oudste zelfs van Flakkee. Hij vond dat met dit stukje cultuur-histo- risch erfgoed zorgvuldig dient te worden omgegaan, zorgvuldiger in elk geval dan er bebouwing op toe te laten. Dhr. van Prooijen raadde z'n collega-raadsleden dan ook aan niet mee te werken aan het voorstel een voorbereidingsbesluit vast te stellen teneinde de aanbouw planolo gisch mogelijk te maken. De grond draagt in het geldende bestem mingsplan Dirksland-Dorpsgebied de bestemming 'groenvoorzieningen'Dat de grond deel uitmaakt van het kerkhof meende dhr. van Prooijen met een kran teknipsel uit 1905 vast te kunnen stellen. Toen is in 't nachtelijk duister een koe uit het slachthuis weggehold. Op 'het kerkhof' was het beest met een schot neergelegd. Een mooi verhaal vond weth. Eshuis, maar liever richtte hij zich op de praktijk anno 1997. Die zegt dat de bebouwing er al zó lang staat dat er bij de vaststelling van het bestemmingsplan Dirksland- Dorpsgebied ook mee gerekend is. Be zwaren tegen aanwezigheid van bebou wing zouden toen kenbaar moeten zijn gemaakt, vond dhr. Eshuis. Het betreft het laagst gelegen deel van de grond waarom het onwaarschijnlijk is dat daar in ooit begraven is. Dhr. Koningswoud geloofde stellig van niet. Er heeft heel lang, 25 a 30 jaar na de oorlog, een olietank gelegen die in het kader van de aktie 'tankslag' verwijderd is. Dhr. Robijn herinnerde zich dat de oude begraafplaats na de oorlog 'opgeroerd' is toen grote iepenbomen, door de iepziekte aangetast, het veld moesten ruimen. Ook de wortels van de honderden jaren oude bomen zijn toen uitgegraven. Dhr. Robijn herinnerde zich, als schooljon gen, toen nog wel menselijke botten en skeletten te hebben gezien. Sinds 1823 is er niet meer begraven en botten zullen niet meer gevonden wor den. Zou daar tóch sprake van zijn dan wordt het gevondene met respect behan deld, zo werd dhr. van Prooijen verze kerd. Als enige verklaarde dhr. van Prooijen zich tegen het nemen van een voorberei dingsbesluit. 'De Regenboog' Aan de bijz. basisschool 'de Regenboog' te Melissant is 'ingrijpend en technisch ingrijpend' onderhoud nodig. Er werd een crediet van 108.492,19 voor be schikbaar gesteld. Het 'ingrijpend' onder-houd dient uitgevoerd aan water leiding en sanitair. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOflTAOE - FOTOORARE CU cza (=3 czi ^^^^1^ czjEzzicznizzicnizziizziizziizzil OUDDORP - WMstraat 35 - TekOoon (0187) 6816121 Fax S83734 E'PrIfJtshop-Hogeaiom 172-TaMoon (0111} 462400 De bakkerij, het pand rechts, zal aan de achterzijde worden uitgebreid Mea culpa

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1