Commissie bespreekt aanleg tweede Maasvlakte Simons opent kledingzaak in Dirksland Bewoners gezinsvervangende tehuizen blij met nieuwe bus Ach lieve tijd Zeeland Welbedankt! OPHALEN OUD PAPIER Nieuwe gemeente voor ds. P. Vermaat OPHALEN OUD PAPIER GEHANDICAPTEN ZORG Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 28 FEBRUARI 1997 Staats natuurmonumenten eveneens bedreigend voor de visserij GOEDEREEDE - De leden van de commissie visserij en havens Iiebben zich dinsdagmiddag unaniem achter het kollege opgesteld. Van over heidswege is er een onderzoek gaande naar het nut en noodzaak van een eventuele aanleg van een tweede Maasvlakte. Rotterdam gaat onverdro ten verder met de ontwikkeling van de plannen, terwijl een ieder eigen lijk afwacht wat het onderzoek zal uitwijzen, en zal er alles aan doen om de tweede Maasvlakte te mogen aanleggen. Tezamen met de ontwikkeling van nieuwe natuurgebieden zou de tweede Maasvlakte een gebied van ruim 4000 ha. gaan beslaan. Het Centraal Plan Bureau heeft echter bere kend dat men met een 600 ha. zou kunnen volstaan. Er zijn vier varian ten mogelijk. Alle zijn ze gelegen aansluitend op de huidige Maasvlakte. De meest zuidelijke variant zou voor de kust van Westvoorne en Goeree komen te liggen en is derhalve voor beiden de meest schadelijke. Goedereede vreest voor het verzanden van de vaargeul, die voor de visse rij van levensbelang is. Daarnaast zal ook de natuur, waaronder het unie ke natuurgebied 'Kwade Hoek' onherstelbaar worden aangetast. Dergelijke gebieden zijn juist uniek vanwege het zilte zeeklimaat. Aanleg van een tweede Maasvlakte zou die invloed doen verdwijnen. Ook de rekreatie zal gevoelige klappen krijgen. Uitzicht op een Maasvlakte zou Ouddorp aan Zee wel eens kunnen beroven van z'n badgasten. De gemeente Goedereede heeft dus vele belangen op het spel staan. Reden te meer om mee te willen praten in de zogenaamde stuurgroep, die de plannen bespreekt en verder uitwerkt. Goede reede heeft tot groot ongenoegen alleen een plaats in de zogenaamde klankbord groep gekregen. Deze groep wordt regel matig ingelicht omtrent de ontwikkelin gen, maar heeft geen echte stem in te brengen. Goedereede heeft nu een ver zoek ingediend om ook in de stuurgroep opgenomen te worden, mede daar Westvoorne wèl in deze groep zitting heeft. Vorige week verscheen in de pers een bericht aangaande de ontstemming van Goedereede. Volgens burgemeester Sinke heeft de publiciteit effekt gehad. Irmiiddels heeft wethouder van Muysen- berg van Rotterdam verzocht om een onderhoud met de gemeente Goedereede. Binnenkort zal dit gesprek plaatsvinden. Ontstemming over het 'voortdenderende' Rotterdam deed Goedereede besluiten van zich 'af te slaan'. Het kollege vroeg dinsdagmiddag het advies van de commissie over een brief aan de initiatiefnemers van het projekt. Rijkswaterstaat en de gemeente Rotter dam, waarin zij aansprakelijk worden gesteld voor de door de gemeente Goe dereede te lijden schade indien de aanleg van de Maasvlakte 2 doorgang vindt. De kommissieleden stelden zich achter deze harde opstelling van het kollege. De bur gemeester lichtte de commissie ook in dat er een gesprek heeft plaatsgevonden met Westvoorne. De belangen van die gemeente dreigen ook ondergesneeuwd te raken, zodat bekeken zal gaan worden hoe beide gemeenten samen kunnen optrekken. Geen vetorecht Volgens de heer Noorthoek (CDA) moet de gemeente zeker niet denken een veto te kunnen uitspreken, wanneer men meer invloed zou krijgen in de gang van zaken. Hij vroeg zich af of het niet ver standiger zou zijn mee te werken aan de plannen van Rotterdam, waarbij dan bekeken kan worden hoe de belangen van Goedereede het best veilig gesteld zouden kunnen worden. Ook de heer Moerkerk (RPF) had niet de illusie dat men de aanleg van een Maasvlakte tegen zou kunnen houden. "Zo'n Maasvlakte heeft meerdere belangen. Waar zullen wij dan als gemeente blijven?" Hij zag het liefst alles blijven zoals het nu is, daar moest geen misverstand over bestaan, maar wanneer het toch niet tegen te houden zou zijn, zou de gemeente dan niet moeten proberen er uit te slepen wat er uit te halen zou zijn, bijv. pleiten voor een haven in de nieuwe Maasvlakte? De heer Bakelaar (PvdA) voorzag, gezien 'de slechts geringe kos ten van ca. 6 miljard' keuze voor de zuid-variant voor de hand liggen, daar alle andere varianten aanmerkelijk duur der zijn. Hij wees op de grote gevolgen voor Goedereede. Een te niet gaande vis serij zou 700 arbeidsplaatsen kosten in de gemeente. Ook voor de rekreatie zijn de gevolgen niet te overzien. "Weegt dit belang dan af tegen het aantal arbeids plaatsen wat op de Maasvlakte erbij komt?", vroeg hij zich af. Den Hollander (VVD) wees ook op de werkgelegen heid. De aanleg van ruim 4000 ha., ter wijl door het CPB 600 ha. wordt aange geven, vond hij in geen verhouding staan. Hij was blij met de publiciteitsak- tie van het kollege. Voor 't Mannetje (SGP) was inderdaad de Zuid-variant het meest schadelijke, maar"Ze zijn voor de visserij allemaal net zo kwaad! Het is een aderlating voor de visserij." Goliath De burgemeester achtte zich realist genoeg om te beseffen dat Goedereede nooit een veto zou kunnen uitspreken tegen de aanleg van een Maasvlakte, met een zo'n groot nationaal belang. "Echter dat grote belang rechtvaardigt Rotterdam nog niet om een soort Goliath/David ver houding te gaan creëren. Rotterdam moet zich houden aan de regels. We leven in 1997." Hij wees erop dat ondanks dat de zaak nu in onderzoek is men gewoon door gaat en naar ieders stellige mening 'de zaak er probeert door te drukken'. "Het is een legale wens dat Rotterdam de grootste en de beste haven wil blijven, maar dat wil niet zeggen dat ze alles kunnen en mogen doen en dat wij als gemeente het hoofd dan maar in de schoot moeten leggen. Goliath (Rotter dam) komt aan onze belangen, dan moe ten wij daarop reageren! Nu is het nog Ouddorp aan Zee, straks blijft er niets van over, als de plannen doorgaan. We hebben een prachtig visserijprodukt en we zijn een schitterende toeristische gemeente, rijk aan natuur. We willen behouden wat we hebben. Rotterdam gaat door? Als Goliath dan niet wacht dan zal David ook niet wachten! We zul len ze aansprakelijk stellen voor de gevolgen. We zullen vechten voor onze belangen." De burgemeester gaf verder een vergelijking op het door Bakelaar aangehaalde verlies aan arbeidsplaatsen in Goedereede. "Indien de visserij zou ophouden te bestaan in Goedereede, dan hebben wij een verlies aan 700 arbeids plaatsen, nog niet eens de gevolgen in de rekreatie meegerekend, terwijl er naar berekening een 1200 arbeidsplaatsen komen op de nieuwe Maasvlakte. Alle commissieleden stelden zich achter het kollege op om een hard standpunt in te nemen om zodoende te vechten voor de belangen van Goedereede. Staatsnatuurmonument De gemeente Goedereede heeft destijds een convenant getekend aangaande het Voordeltagebied. Dit behelst het gebied voor de kust van Voome en Putten tot aan België. Visserij, rekreatie en natuur zouden evenwichtig in dit gebied moeten worden verdeeld. Van overheidswege wil men nu echter in deze Voordelta een vijftal staatsnatuurgebieden aanwijzen. Dat zou inhouden dat deze gebieden o.a. niet of nauwelijks meer bevist mogen worden. In een inspraakronde heeft de gemeente zich hiertegen verzet. Volgens den Hollander weet minister Aartsen, van Landbouw en Natuur en Visserij helemaal niet wat voor ontwikkelingen zich op zijn departement voordoen. "Aartsen zegt dat hij de benarde situatie van de visserij als ernstig beoordeelt. Enerzijds dit wetend, werkt hij ander zijds loyaal mee aan het aanwijzen van vijf natuurmonumenten die voor die vis serij van enorm belang zijn." Burgemeester Sinke achtte het ook dat de minister eenzijdig wordt ingelicht. "We hebben dan ook heftig gereageerd in de veronderstelling dat deze inspraak ronde van invloed moet zijn op de besluitvorming van de minister." In de discussie kwam naar voren dat een ieder ervan overtuigd is, dat de visserij onder geschikt wordt geacht aan de natuur en de rekreatie. Sinke: "Een visser wordt door andere partijen steeds meer als bedreigend gezien." Volgens den Hollander wordt de visserij langzaam maar zeker verder van zijn plaats gedrongen. "Het gaat langzaam. Maar zachtjes aan gaat men door. Het ene gebied na het andere wordt 'verbo den' verklaard. Van liever lee mogen de vissers nergens meer komen." Door de commissieleden werd gevraagd wat de consequenties waren indien Goedereede uit het convenant zou stap pen. De burgemeester kon hier geen helder antwoord op geven, maar zou hier nader onderzoek naar doen. Allen waren het unaniem eens dat de plannen in dezen veel te ver gaan en waren dan ook kon tent met het ingenomen standpunt in de inspraakronde. DIRKSLAND - De bekende kle dingzaak 'Simons' is vanaf dinsdag jl. niet alleen in Nieuw-Lekker- land, maar ook in Dirksland te vin den. De vestiging in Dirksland is gespecialiseerd in Kinderkleding en Countrywaer. Verwacht wordt dat er vanuit de wijde regio klan ten naar Goeree-Overflakkee zul len komen om deze nieuwe vesti ging met een bezoek te vereren. Rita Drooger en Ria Dingemanse zijn er klaar voor. De bekende Simons-kwaliteit zal ook door hen worden hooggehouden. Dinsdagmorgen openden Rita en Ria de deuren van hun nieuwe kledingzaak aan de Voorstraat te Dirksland. Op de voor gevel van het winkelpand prijkt de naam 'Simons'. Het bedrijf pretendeert zich al jaren dat het tegen een betaalbare prijs, een goede kwaliteit levert. Tot voor kort moest men echter naar Nieuw-Lekker- land, wilde men die 'Simons' kwaliteit hebben. Naambekendheid De heer A. Simons Sr. is bijna 41 jaar geleden met een zeer bescheiden bedrijf je gestart. Rondreizend langs de huizen in de omgeving van Nieuw-Lekkerland, trachtte hij zijn waar 'aan de man/vrouw' te brengen. Het bedrijf is inmiddels al enkele jaren geleden overgegaan in han den van een zoon, de heer A. Simons Jr. Door de jaren heen is het bedrijf uitge groeid tót een grote kledingzaak. Het hele gezin kan voor het kopen van kle ding in Nieuw-Lekkerland terecht. Daar naast verkoopt men ook een breed assor timent voor woninginrichting. Het be drijf heeft een goede naam opgebouwd, die in een groot gedeelte van Nederland bekend is. Streekfunktie Rita en Ria hadden eerder in het zelfde Ria Dingemanse (l) en Rita Drooger in hun nieuwe winkel pand een winkel 'gerund'. Het bedrijf waarmee ze samenwerkten wilde zich echter terugtrekken, zodat zij een goede basis om hun winkel voort te zetten zou den gaan missen. Druk hebben ze toen gezocht naar alternatieven. Na enige tijd van oriëntatie is Simons benaderd met de vraag of hij wat zag in een vestiging in Dirksland. En zoals u vanaf deze week kunt zien....Simons zag er wat in. In Nieuw-Lekkerland kwamen uit deze regio al verschillende klanten, zodat het voornemen een dergelijke zaak op het eiland te starten, volkomen gerechtvaar digd bleek. De Dirkslandse vestiging richt zich voornamelijk op Kinderkle ding en Countrywaer. Dames, tieners en kinderen hebben het in Dirksland voor het uitzoeken. Op zo'n 120 vierkante meter winkeloppervlakte is een zeer ruim assortiment uitgestald, in allerlei prijs klassen. Op vakkundige wijze zullen Ria en Rita u graag helpen, een passend kle dingstuk uit te zoeken. U bent van harte welkom! In verband met de nieuwe vestiging houdt Simons op beide lokaties van dins dag 25 februari tot zaterdag 8 maart as. open huis. Na het open huis zullen de openingstijden te Dirksland zijn: Woensdag-, donderdag- en vrijdagmid dag en zaterdag de gehele dag; vrijdag avond koopavond. Woensdag 5 maart as. wegens biddag gesloten. OUDDORP Morgen, zaterdag 1 maart komen wij van de 'Koningin Beatrix' school weer langs. Zet uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat s.v.p. Let op: géén karton! Stichting Vrienden Prot.Chr Woonvoorzieningen blijft exploitatie voor haar rekening nemen MIDDELHARNIS - Bestuurders, ouderraad, bewoners èn de 'vrien den van de Protestant Christelijke Woonvoorzieningen op Goeree- Overflakkee', waren dinsdagavond in de Hoeksteen bijeen om de over dracht van 'de bus' bij te wonen, een cadeau van laatstgenoemde Stichting ten behoeve van de bewo ners van de tehuizen. In 1964 startte op het eiland de stichting Protestants Christelijke Woonvoorzie ningen Goeree-Overflakkee. Doel van de stichting was om zorg te bieden aan mensen met een verstandelijke handicap. Men wordt daar al die jaren al bij gesteund vanuit vier kerkgenootschap pen: Nederlands Hervormde Kerk, Ge reformeerde Kerk, Chr.Gereformeerde Kerk en de Gereformeerde Gemeente. Inmiddels heeft de stichting vier lokaties in exploitatie. Sjaloom, Refugium in Middelharnis/Sommelsdijk, Salem in Dirksland en sinds kort het Eljen-Haëzer in Goedereede. Op 31 oktober 1995 werd de stichting Vrienden Woonvoor zieningen opgericht. Deze moest een steun in de rug worden voor het werk van de 'moeder stichting'. Als eerste opdracht hadden de 'vrienden' tot taak de tehuizen onder het publiek op het eiland bekend te maken. Een reeds gedrukte folder werd door de 'vrienden' over Goeree-Overflakkee verspreid. Uit onderzoek bleek dat er ook in materiële zin werk voor de vrienden te doen was. Er bleek behoefte te zijn aan een ver voersmiddel, waarmee bewoners van de tehuizen voor kerk-, dokters- en familie bezoek, etc. De tehuizen hadden destijds een bus gehad, maar vanwege de krapper wordende financiën, was deze al jaren geleden afgestoten. Bewoners werden nu met behulp van anderen vervoerd. Akties Half 1996 besloten de vrienden een beroep te doen op de kerken en het bedrijfsleven. Deze werden verzocht financiën beschikbaar te willen stellen MAASSLUIS/SCHEVENINGEN - De Hervormde predikant, ds. P. Vermaat die onlangs een beroep naar Wijkge- meente Thabor te Scheveningen heeft aangenomen, hoopt zondag 2 maart a.s. afscheid te nemen van zijn tegen woordige standplaats Wijkgemeente Grote Kerk te Maassluis en op zondag 9 maart a.s. te worden bevestigd en in trede te doen te Scheveningen. Het afscheid van Maassluis, waar ds. Vermaat 11 jaar heeft gearbeid, is a.s. zondag om 9.45 uur in de Grote Kerk, Kerkplein 1 De bevestiging te Scheveningen zal D.V. gehouden worden zondag 9 maart a.s. om 10.00 uur. Zijn bevestiger is ds. F. Wijnhorst van Ameide. In de middag- dienst, die om 15.00 uur begint, hoopt ds. Vermaat intrede te doen. Beide diensten zullen gehouden worden in de Prinses Julianakerk, Tesselsestraat/ hoek Nieboerweg te Scheveningen. Ds. Vermaat volgt in de Wijkgemeente Thabor ds. H. G. de Graaff op die eind vorig jaar naar Maarssen is vertrokken. Het nieuwe adres van de familie Ver maat is: Willem de Zwijgerlaan 127, 2582 BL 's-Gravenhage. GOEDEREEDE - De Stichting 'Kon. Fanfare Apollo' te Goedereede, haalt zaterdag weer oud papier op in Goede reede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wilt u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebundeld buiten zetten. STICHT I N G NIEUWE TONGE Met dankbaarheid kuimen we mededelen dat de jl. zaterdag gehouden speculaas- staven-actie t.b.v. de Stichting 'Adullam' gehandicaptenzorg het mooie bedrag heeft opgebracht van ruim ƒ2.000,- netto. We willen allen die hieraan hun steentje hebben bijgedragen hartelijk bedanken. Zowel de kopers als degenen die meege holpen hebben dit mooie bedrag bij elkaar te brengen. Ook de jongens en meisjes die zich heb ben ingezet hun koopwaar aan de man (vrouw) te brengen worden hartelijk be- Werkgroep Nieuwe Tonge van de Stichting 'Adullam' De heer Peeicstok overhandigt de bus symbolisch aan de heer De Kreij, voorzitter van de stichting. Prot.Chr. Woonvoorzieningen Goeree-Overflakkee voor de aanschaf van een bus. Hoewel aan deze oproep gehoor werd gegeven, waren de middelen tot dusver nog niet toereikend om daarvan een bus aan te kunnen schaffen. Dat veranderde toen leraren en leerlingen van de Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' tot actie kwamen. Hoewel de heer de Kreij ook voorzitter is van het bestuur van de school, was hij toch vol verbazing toen hij hoorde dat de 'Prins Maurits' akties zou gaan voeren voor de bus. Zonder zijn inmenging hadden leraren en leerlin gen het plan opgevat om in het kader van de nieuw te openen school, een aantal akties te houden voor goede doelen, waarvan er één bestemd zou zijn voor de bus. Het werd een geweldig succes! Met een veegaktie en een flessenaktie haalde men het schitterende bedrag op van 40.000,-. Tijdens de opening van de school, vorige week vrijdag, werd deze opbrengst aan de vrienden van de woon voorzieningen overhandigd. Toen bekend werd dat de financiën een dusda nige injektie zouden gaan krijgen beslo ten de vrienden geen occasion, maar een nieuwe bus te gaan kopen. Naast deze akties hebben ook anderen op een prach tige manier meegeholpen. Zo zijn er zangavonden georganiseerd. De tekenaar Jaap v.d. Slik bestemde de netto-opbrengst van de kalender, 6500,-, voor de bus en het optreden van de Josty Band in 'de Staver' bracht 12.000,- op. Daarnaast zijn er vele gif ten ontvangen van particulieren. De heer Peekstok, voorzitter van de stichting Vrienden, bracht dan ook een woord van dank uit aan al die spontane reakties van uit alle hoeken van het eiland. "We zijn niet beschaamd geworden." Exploitatie Eén van de direkteuren van de leveran cier, fa. Witvliet, de heer v. d. Made, droeg dinsdagavond de bus over aan de vrienden. "Een ongebruikelijke plaats voor aflevering", zo zei hij. V.d. Made complimenteerde het bestuur met de komst van de bus. Er is gekozen voor een Ford-Transit. De bus heeft een ruime opzet met 8 zitplaatsen plus een plaats voor de bestuurder. Met genoegen droeg hij de bus met sleutel symbolisch over aan de heer Peekstok, die als vriend van de tehuizen deze gaarne in ontvangst nam. Peekstok wees erop dat de akties meer hebben opgebracht dan de nieuw prijs van de bus. Echter men heeft ook met een exploitatie te maken. De Stichting Vrienden houdt de bus in eigen beheer. De vrienden zorgen voor de exploitatie van de bus, maar wat het gebruik betreft staat de bus natuurlijk volkomen ten dienste voor de bewoners van de gezinsvervangende tehuizen. Peekstok overhandigde, 'als vriend', de sleutels aan de voorz., de heer de Kreij, die op zijn beurt ze Weer doorgaf aan de twee clustermanagers Cor Besuijen en Cees van Beek. De Kreij was diep onder de indruk dat in zo'n korte tijd 'de vrien den' kans hadden gezien, dit reeds zo lang begeerde vervoersmiddel beschik baar te krijgen. "Het is fantastisch! Vanwege de te hoge exploitatielasten hebben we destijds ons vervoersmiddel moeten opruimen. Daarom zijn we ook enorm blij dat de vrienden ook de exploitatie van deze bus voor hun reke ning nemen." De nieuwe bus is een enor me aanwinst voor de bewoners van de tehuizen. Van ieder tehuis was er een afvaardiging van bewoners. Kees Jongejan uit Sjaloom dankte namens de bewoners van alle tehuizen Peekstok en de Kreij, maar natuurlijk ook alle ande ren die meegeholpen hebben om de financiën voor de schitterende bus bij elkaar te brengen. Hij zei het meerdere malen èn uit de grond van z'n hart: "We zeggen u allemaal hartelijk dank. Het is fijn dat we de bus hebben!" Aflevering 5: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun dorpsleven De vijfde aflevering van de serie 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' bestaat uit een uitermate boeiend en helder verhaal over het dorpsleven in Zeeland. Tot de jaren vijftig was het niet onge bruikelijk dat iemand die in West-Ka- pelle was geboren Walcheren nooit ver liet, zoals ook een inwoner van Stave- nisse nooit van Tholen kwam of iemand uit Kats van Noord-Beveland. Het kwam zelfs voor dat inwoners van een dorp nooit meer van de wereld zagen dan het geboortedorp. Door de Tweede Wereld oorlog en de watersnoodramp van 1953 is er een rigoureus einde gekomen aan deze gemeenschappen. Tot die tijd kende in het dorp iedereen elkaar en noemde men elkaar bij de voor naam. Slechts enkele notabelen werden meneer of mevrouw genoemd. Ergens in de buurt van waar nu Colijns- plaat ligt, lag ooit Ganuenta. Dat klinkt niet erg Zeeuws, maar het is wel degelijk de vroegst bekende dorpsnaam in Zee land. Rond het jaar 300 verdween Ga nuenta in de golven. Een van de oudste nog bestaande dorpen is Domburg. Rond het jaar 900 maakten Vikingen de Zeeuw se kust onveilig en de bewoners legden daarom vluchtburgen aan om zich te kunnen verbergen. Sommige van die vluchtburgen groeiden later uit tot ste den, andere tot dorpen. Domburg is daar van een voorbeeld; hier zijn de oudste nog in gebruik zijnde dorpsstraten van Zeeland te vinden. Het natuurlijk middelpunt van een dorp, de kerk, was van levensbelang voor ieder dorp. Zonder kerk geen dorp. Tijdens de opstand tegen Filips II werden kerken nogal eens als uitvalsbases gebruikt, waardoor een groot aantal kerken flink beschadigd werd. Daar waar de kerken weer werden opgebouwd, bleven de dor pen bestaan; daar waar dat niet gebeurde, raakten ze in verval. Zo zullen maar wei nig mensen weten waar het ooit welva rende Schellach heeft gelegen. Aan de klederdracht was te zien van welk eiland iemand afkomstig was; vaak was zelfs te zien in welk dorp iemand woonde, en welk beroep werd uitgeoe fend. Ook was uit de dracht op te maken of men protestant of katholiek was. Het is bijna onvoorstelbaar in deze spijkerbroe kentijd dat het nog maar zo'n honderd jaar geleden is dat er in Zeeland negen tien totaal verschillende vrouwendrach ten naast elkaar bestonden. Naast de uitgebreide aandacht die hier aan wordt besteed in 'Twintig eeuwen Zeeland, de Zeeuwen en hun platteland', komen ook voedingsgewoonten aan de orde, stiekeme vrijpartijen en gebruiken bij geboorte en dood. De buren van de overledene hadden tot de begrafenis achter de rug was een belangrijke taak. Zij moesten ervoor zor gen dat de naaste familieleden zoveel mogelijk werden ontzien, omdat die het meest kwetsbaar waren voor de toorn van de ziel van de overledene. Dat men beducht was voor diens geest blijkt uit alleriei gebruiken, die van dorp tot dorp konden verschillen. Zoals gezegd verdween het specifieke dorpskarakter vanaf de jaren vijftig. De landbouw begon aan werkgelegenheid in te boeten, industrie kwam er voor in de plaats, dorpelingen verhuisden naar de stad, winkels en andere voorzieningen verdwenen uit het dorpsbeeld. Wat niet wegneemt dat veel dorpelingen zich nog nauw met elkaar verbonden voelen en zich graag tegen een naburig dorp afzetten. Vandaar dat ook glazen- pissers en mensenbranders aan bod komen. De tientallen illustraties en historische foto's geven ook deze vijfde aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' een grote meerwaarde. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun scheepvaart'. Deze aflevering verschijnt eind maart.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2