EIÜVriDEII-IHEüWa In Goerees raad ongeloof over^het genot' van de jacht Cursus Help Dames 1 Intermezzo speelt weer gelijk tegen Ibis 2 Nieuw pand Fonk Goeree-Overflakkee B.V. feestelijk geopend Node accoord met juridische gelijkstelling alternatieve samenlevingsvormen met het huwelijk Zendingsavond GZB 2e Blad DINSDAG 25 FEBRUARI 1997 No. 6580 Totaal ondenkbaar natuurlijk dat een gemeente, in casu de gemeente Goedereede, z'n ambtenaren een pensioenregeling zou onthouden, maar intrekking van de héle Ver ordening zou de enige mogelijk heid bieden om niet mede verant woordelijk te zijn voor die regel die alternatieve samenlevingsvor men juridisch gelijk stelt aan de huwelijkse samenleving. Juridisch komen ook niet-gehuwden in aanmerking voor het partnerpensioen of nabestaandenpensioen. Zo zegt het de Verordening die donderdagavond ook door Goerees gemeenteraad werd vastge steld. De heer G. Moerkerk (RPF) begreep dat verzet tegen de gehjkstelling van ahema- tieve samenlevingsvormen met die van het huwelijk in dezen doelloos zou zijn, maar hij wenste het toch gezegd te heb ben: „Die alternatieve vormen zijn een absoluut onbijbelse gedachte". Overi gens begreep de heer Moerkerk dat ver zet tegen de wettelijke regeling niet zou baten en node ging hij met vaststelling van de Verordening accoord. Ook vanuit de SGP-fractie, bij monde van de heer Klepper, de constatering dat het unieke karakter van het huwelijk meer en meer wordt miskend. „Als over heid zouden we daarvoor hebben te waken", vond de heer Klepper, eens als hij het is met het vergelijk dat het huwe lijk 'de laatst overgebleven Paradijs bloem' noemt. Raadsvoorzitter burgemeester Sinke moest beide bezwaarden echter duidelijk maken dat intrekking van de hele Verordening de enige mogelijkheid zou zijn aan hun bezwaar tegemoet te komen. De wetgever staat niet toe dat niet-gehuwden ten opzichte van gehuw den gediscrimineerd zouden worden. „We leggen ons er node bij neer", liet de heer Klepper weten. Ook de heer M. Troost (CDA) had eerder tegengestemd, maar ook hij begreep niet tegen de Verordening te kunnen zijn. Rampenplan Het rampenplan werd vastgesteld, met grote instemming, omdat de rampenplan nen van alle vier de gemeenten identiek zijn. Uit de vergadering kwam wel de raad alle in het plan genoemde partners goed op elkaar ingespeeld te laten zijn, waar voor oefening nodig zal zijn. „Stroop de mouwen maar op", noodde de heer Moerkerk de raadsvoorzitter. Er lijkt overigens een regionale oefening te worden voorbereid. Ook oefening in de bestuurlijke coördinatie wordt door de raadsvoorzitter voorgestaan. Archiefverordening Vastgesteld werd de Archiefverordening Goedereede 1997. Door de heer Klepper werd de wenselijk heid geopperd dat het archief enkele uren per dag voor geïnteresseerden toeganke lijk zou moeten zijn. „Onder toezicht zouden die in de archieven moeten kun nen zoeken", vond de heer Klepper. Door wethouder Visser werd die moge lijke behoefte zeker niet ontkend, maar wis en zeker zal dat onder toezicht moe ten gebeuren. Ooit heeft hij van een archivaris de waarschuwing gekregen dat hij zó vrijelijk tot het archief was toege laten dat hij wat hem interesseerde zó mee had kunnen nemen. Jachtrecht Het 'genot van de jacht' op de de ge meente in eigendom behorende percelen werd tegen een vergoeding van zeven gulden per ha verhuurd aan de jachtcom- binatie C. en G. J. Stroo te Ouddorp. Nauwelijks commentaar van de raad, alleen de heer T. Bakelaar vroeg de voorzitter het afgeven van de vergunning vergezeld te doen gaan van de waarschu wing aan de jagers toch vooral te letten op de veiligheid van wandelaars in de bospercelen. Het schijnt voor te zijn gekomen dat die de hagel over hebben horen komen. Ook burgemeester Sinke heeft de klacht vernomen dat de hagel 'soms vrijelijk rondvliegt'. „Vraagt u gelijk 'es aan de jagers of ze niet met hagel -, maar met één kogeltje willen schieten", suggereerde de heer Moerkerk. Hij vindt het zo moeilijk niet met een schot hagel een haas neer te leg gen. Peter Grinwis liet óók blijken de jacht niet zoveel sympathie toe te dragen. De terminologie 'genot van de jacht' mocht van hem veranderd worden. Dat 'genot' achtte hij nogal subjectief te zijn, waar om wat hem betreft niet 'het genot van de jacht' -, maar de gelegenheid tot jagen verhuurd wordt. Indicatie orgaan Met intrekking van de WBO, de Wet op de Bejaarden Oorden, is de ifinanciering van de verzorgingshuiszorg gewijzigd. Daarmee is de wettelijke basis voor de huidige communicatiecommissies - één op Flakkee en één in Goedereede - ver vallen en zal voor Goeree-Overflakkee één nieuwe regionaal werkende indica tiecommissie moeten worden ingesteld. Het bureau dat is aangezocht, heeft een Amanda Mackloet weg bij Meisjes BI OOSTVOORNE - Meisjes BI van vol leybalvereniging Intermezzo speelde een prima pot volleybal in Oostvoome tegen het plaatselijke meisjesteam van Kan goeroes. In een pittige wedstrijd werd met 0-3 gewonnen door Intermezzo. Amanda Makloet, die afscheid nam bij Meisjes BI, serveerde heel listig en scoorde hierdoor belangrijke punten. Bij de senioren reisde Dames 1 af naar Hellevoetsluis om te spelen tegen Ibis 2, de eerste ploeg die een puntje wist af te snoepen van Intermezzo. En Ibis flikte het weer. De nummer drie van de rang lijst stond in de eerste twee sets met 14- 10 voor. De eerste set haalde Intermezzo de achterstand nog in. De tweede set ging naar Ibis. In de derde set overheer ste het team van coach Bert v.d. Weerd, offerte van 110.826 gulden uitgebracht. Goedereede wordt verondersteld daar van, naar rato van het aantal inwoners, een bedrag van 26.745,10 gulden bij te dragen. Bijna eenstemmig was 's raads mening dat de kosten eigenlijk door méér part ners dan alleen de gemeenten gedragen zouden moeten worden. „Waarom kurmen we niet gewoon onze eigen indicatiecommissie in stand hou den", vroeg de heer Moerkerk het colle ge af. Ook de heer B. L. Noorthoek zou dat het liefst zien: „Onze indicatiecom missie heeft tot volle tevredenheid gewerkt. Nu komt er weer zo'n groot lichaam dat weer in subjes wordt onder verdeeld." „We kunnen niet achterblijven, we moe ten wel", kon wethouder Visser slechts ten antwoord geven. Spreker kon ook wel meedenken met het gehoorde verwijt dat de dikbetaalde adviesbureau's dik wijls de lachende derden zijn. „Zoals dat Wendakker-project, dat heeft niets opge leverd, maar de adviseur in Groningen heeft 't in z'n portefeuille." De raad heeft het gevraagde crediet beschikbaar gesteld. „We moeten gewoon maar instappen in die trein die al in beweging is gezet", berustte wethou der Visser. „We hadden een voorbeeld van een commissie, maar die is dus weg gehaald." Brandweermateriaal Voor een bedrag van 90.000 gulden wer den voor de brandweerploegen nieuwe helmen aangeschaft ter vervanging van de huidige die zijn afgekeurd. Ook een deel van de uitrukbroeken worden ver vangen en de 21 in gebruik zijnde pers- luchtflessen worden vervangen door fles sen met een grotere inhoud; ze bevatten 600 liter perslucht meer dan de huidige. De raad besteedde het zonder morren, integendeel, het wordt van groot belang geacht dat de brandweerman tijdens z'n werk een zo groot mogelijke bescher ming geniet. mede door de service van invalster Anne van der Welle, was het in korte tijd 2-15. De vierde set was heel spannend en had Ibis het geluk aan haar zijde, via 15-15 werd met 17-15 gewonnen. En zo ein digde de wedstrijd, net als in de vorige confrontatie, tussen beide teams in een 2-2 gelijkspel. Heren 1 wil graag promo tie afdwingen en won overtuigend van Kangoeroes 1 met 1-3. Volgende week zullen de teams van Intermezzo weer uitwedstrijden spelen. Meisjes Al zal in Hellevoetsluis spelen tegen nummer drie: Ibis IHeren 1 zal weer aan de bak moeten in Oud-Beijer- land tegen sub-topper DVO 4. Uitslagen Kangoeroes 1 - Meisjes BI0-3 OND./Krimpen 1 - Jongens Cl0-3 Schovocomca 1 - JongensB23-1 Avital '90 1 -MeisjesCl0-3 Kangoeroes 1 -Heren 11-3 Kangoeroes 2 - Dames 23-1 Ibis 1 - Meisjes C23-1 Kangoeroes 2 - Heren 21-3 Kangoeroes 3 - Dames 33-0 Ibis 2-Dames 12-2 Spivo - Heren recrea1-3 VSS - Heren recreaafgelast MIDDELHARNIS - Een praküsche cursus gericht op kleine ongevallen in en om huis voor ouders van kinderen tot en met 7 jaar. Tijdens deze cursus krijgt u uitgebreide informatie over het voorko men en behandelen van wonden, ver brandingen, elektrocutie, vergiftiging, verslikken, kneuzingen, botbreuken etc. Daarnaast leert u hoe u moet handelen bij bewustzijnsverlies, temperatuurver- hoging en bij verschillende kinderziekten en -kwalen. Naast informatie gaat u oefenen met het aanleggen van pleisters en verbanden. Ook leert u beademen en reanimeren. En u leert hoe u praktisch moet handelen in geval van verstikking. Plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelhamis. Data: woensdag 19, 26 maart, 2, 9,16 en donderdag 24 april. Tyd-20.00 tot 22.15 uur. Kosten: f 155,- voor leden en 245,- voor niet-leden. OZ Zorgverzekering geeft verzekerden met een plus- of toppakket 75,- extra korting op deze cursus. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. NIEUWE TONGE Op D.V. donderdag 27 februari a.s. is er een zendingsavond ten bate van de GZB in het Hervormd centrum 'Elim'. Ds. J. Kommers, die met name het zen dingswerk van de GZB in het Midden- Oosten behartigt, zal over Gods werk in dit gebied spreken. De avond begint om 19.45 uur. U wordt hartelijk uitgenodigd deze avond mee te maken. De Heere geve ons een gezegende avond. Bedrijf groeit in een klein halfjaar enorm we een groot gebied. Onze samenwer king is echt héél prettig!" SOMMELSDUK - Een klein halfjaar geleden ging Fonk Goeree-Overflak kee van start aan de Oostdijk te Middelharnis. In het kleine, rustieke pandje begon Irene Struik met de makelaardij. In dat halve jaar Is het bedrijf enorm gegroeid. Naast Irene, werken er nu één fulltime en drie parttime medewerkers. De ruimte in het pand was te bekrompen voor het groeiende makelaardijbedrijf. Toen dan ook het pand van Jongerius op de Voorstraat te Sommelsdijk te koop kwam, was de beslissing gauw geval len. Verhuizen! Vrijdagmiddag heb ben de twee dochtertjes van Irene, Ilse van bijna 9 jaar en Suze van 7 jaar de openingshandeling verricht. Toen Irene uiteindelijk na veel wikken en wegen besloot voor zichzelf een bedrijfje te starten, had ze nooit gedacht dat haar bedrijf in zo'n korte tijd zo zou groeien. Integendeel, ze was juist bang dat de telefoon helemaal niet zou gaan en er zich helemaal geen klanten zouden aandienen. De werkelijkheid was anders. Vanaf het begin liepen de zaken boven verwachting. Bewust had ze de keuze gemaakt om met een bestaand bedrijf in zee te gaan. Fonk, die als werkgebied voornamelijk Voorne en Putten heeft, bleek dè ideale partner om mee samen te gaan werken. Fonk Goeree-Overflakkee werd het. Irene bewerkt Goeree-Overflakkee en Fonk Voorne en Putten. Irene: "Het is veel prettiger om samen te doen, mede omdat Fonk op nieuwbouwgebied heel sterk is. Ook een stuk bekendheid is natuurlijk belangrijk. Samen bestrijken Gegund Irene heeft voordat ze haar eigen bedrijf startte, reeds 16 jaar werkzaam geweest in de branche. April 1996 slaagde ze voor haar opleiding makelaardij. Ze hecht grote waarde aan voldoende aan dacht voor kopers en verkopers. "De per soonlijke benadering vindt ik heel belangrijk. De trek meestal ook voldoen de tijd uit voor de klanten. Je moet de mensen helpen en begeleiden. Wanneer ik een huis verkoop, moet iedereen daar een goed gevoel van hebben. Dan is het pas goed. Dat is belangrijk en daar pro beren we met het hele team steeds weer in te slagen." Vanwege de snelle groei van het bedrijf bleek het al gauw nodig dat er personeel in dienst werd genomen. Het huidige team is volgens Irene 'dol enthousiast'. "Het is een heel goed team. Ook als ik weg ben, zijn ze dermate thuis in de materie, dat ze precies weten wat ze moeten doen. En dat doen ze dan ook verschrikkelijk goed. Ze zijn enorm betrokken bij het bedrijf." Moeder Hoewel Irene overloopt van energie voor haar bedrijf, wil ze toch ook nog gewoon moeder kunnen zijn. Haar man en kinde ren staan volledig achter haar aktiviteiten en zijn, naar haar zeggen, ook vreselijk enthousiast. Naast haar twee dochtertjes heeft ze nog een zoon van 17 jaar. Deze past 2 middagen per week op zijn jonge re zussen en kookt dan ook voor het gezin het eten. Op de andere dagen tracht ze haar werk zo in te delen dat ze thuis is als de meisjes uit school komen. Irene: "Ik heb een druk leven en ik vind het erg fijn dat mijn gezin achter me staat. Maar ik wil ook gewoon moeder zijn. Dat ben ik ook aan de kinderen verplicht. Daarom ga ik 's middags op tijd naar huis, maar dat betekent wel, dat het 's avonds meestal erg laat wordt. Het zijn lange en drukke dagen, maar ik vind dat heerlijk." Opening Vrijdagmiddag was het dan zover. Het centrum van Sommelsdijk heeft er weer een bruisend bedrijf bij gekregen. Het bekende makelaarspand op de hoek van de Voorstraat met de St.Joris Doelstraat is weer voor dezelfde doeleinden in gebruik genomen. Wethouder Van Eek sprak tijdens de opening van het pand, namens de gemeente Middelhamis, haar waardering uit voor de inzet van Irene in haar bedrijf. "Het is verantwoordelijk werk en het vertrouwen zal verdiend moeten worden. Dat je dat vertrouwen krijgt, blijkt uit de vele transacties die je al hebt afgesloten. Deskundigheid, gevoel voor de markt, eerlijkheid, con tactuele eigenschappen en discretie zijn eigenschappen die voor een makelaar taxateur onontbeerlijk zijn. De gemeente Middelhamis is er trots op dat er mensen zijn die deze eigenschappen bezitten." Ze wenste Irene met haar medewerkers een voorspoedige en succesvolle toe komst toe en....zei ze, "mocht je weer uit dit pand groeien, er zijn nog grotere pan den in onze gemeente!" Daarna werd door de twee dochtertjes van Irene Struik, voor de ingang van het pand, vuurwerk ontstoken. Vervolgens werd onder het laten horen van een mooi muziekstuk, de naam Fonk op de voor gevel onthuld. Zwaantje bloosde opnieuw. „Dag", zei zij zacht. Haar handen bewogen onrustig. „Ook eens hier. Toon?" „Dat zou ik denken", zei Toontje vrijmoe dig. Je geloofde me toch niet, woensdag middag? Nou, hier ben ik dan!" Woensdagmiddag! Dan ging Zwaantje al tijd naar Westeroord, waar zij een hand- werkcursus volgde! Jan Biersteker vulde het glas voor de kleine gast, maar hij lette niet op zijn werk. Met de klokkende fles in zijn hand keek hij Toontje aan. „Je komt zeker uit Westeroord?" vroeg hij. „Dat heb je heel goed geraden!" zei Toontje, „pas op, man, het gaat er over!" Jan zette haastig de fles neer. Hij nam een doek en veegde de jenever van het blad. Toontje hief zijn glas. „Je schenkt een volle maat!" zei hij goedkeurend. „Proost, Zwaantje! Proost, mannen!" Het was in de gelagkamer stiller geworden. Velen hadden zich naar het buffet gewend, en keken nieuwsgierig naar het kleine ventje. Zwaantje, nog lang niet op haar gemak, wierp een enigszins schich tige blik naar haar vader, maar hij lette niet op haar, want al zijn aandacht was bij Toontje. Hij staarde, evenals Hendrik Mants, de kleine man met open mond aan. Hendrik was de eerste, die zich van zijn verbazing herstelde. „Zo", zei hij, „kom je uit Westeroord!" Toontje zette zijn glas neer.Ja", knikte hij. „Ik ben er smidsknecht. Bij De Jager". De ogen van Hendrik gingen even naar de kastelein, en vervolgens naar Zwaantje. Hij keek haar strak aan, maar het scheen alsof haar onzekerheid gewe ken was. Zij weerstond zijn blik kalm en mstig. Toen Hendrik zich weer tot Toontje wendde, nam zij een gebruikt glas en begon het te spoelen. Toontje volgde haar handeling met aandacht. Hij merkte de bhk van Hendrik schijnbaar niet op. Hij dronk zijn glas uit en schoof het in de richting van de fles. „Geef me er nog een", zei hij. Hij wees met het hoofd naar Hendrik. „En hem ook!" Jan Biersteker vulde Toontjes glas. Daarna keek hij Hendrik aan. Deze knikte. „Ja", zei hij, „geef mij er ook nog een". Zijn stem werd hard. „Maar van mezelf! Niet van hem!" Toontje keek trouwhartig naar Hendrik omhoog. Het scheen niet tot hem door te dringen, dat hij hier niet voor iedereen welkom was. „Waarom niet?" vroeg hij verbaasd. Hendrik Mants antwoordde niet. Hij leunde iets zwaarder tegen de toog, en keek enige ogenblikken neer op het gebogen hoofd van Zwaantje, die ijverig zat te handwerken. Toen ging zijn blik naar de spie gels achter het buffet. Hij zag er de toonbank in en boven die toonbank het borstbeeld van Toontje, en diens kleine hand met het glas. „Nee!" zei hij geërgerd. „Goed", zei Toontje, nog steeds met dezelfde, msti- ge vriendelijkheid, „dan niet". Hij kneep zijn ogen tot spleetjes, en nam een klein teugje. Daarna zette hij zijn glas neer. De zachte tik, waarmee het het blad van het buffet raakte, klonk onheilspellend in de diepe stilte, die plotseling gevallen was. Zwaantje schokte overeind. Zij keek Toon aan. Haar blik wilde hem waarschuwen, maar wat was er toch met hem? Was hij nu werkelijk zo onnozel, dat - hij niet begreep wat er om hem heen gebeurde? Voelde hij de vijandschap niet, die van Hendrik naar hem uitging? Drong het nog steeds niet tot hem door, waarom Hendrik Mants die borrel had geweigerd? Waarom ging hij niet heen, voor het tot moeilijkheden kwam? Maar ondanks haar groeiende angst, deed het haar goed dat hij gekomen was. Zij had hem niet willen geloven, woensdagmiddag, toen hij het had gezegd. Zij had er om gelachen, maar later, eenzaam fiet send tussen de herfstige velden, was zij er niet zo zeker van geweest, dat hij maar een grapje had ge maakt. „Je hebt mij nog nooit anders gezien, dan in mijn werkpak en met vuile handen!" had hij ver klaard. „Maar zaterdagavond kom ik in Oosterveen, Zwaantje! En wee degene, die me een strobreed in de weg legt!" En hij had lachend de hamer omhoog gehouden, waarmee hij uit de smederij was geko men, toen zij even haar fietsbel had laten klinken. Dat bellen was het teken, waarmee zij hem altijd liet merken dat de handwerkles bij de weduwe Gatsonides, die het huis naast de smederij bewoon de, afgelopen was. „Je hebt mij nog nooit anders gezien, dan in mijn werkpak en met vuile handen!" Het was, alsof zij het hem opnieuw hoorde zeggen, en plotseling gluurde zij naar hem, tussen haar wimpers door. Onder zijn open regenjas droeg hij een net, blauw pak, met een gestreept overhemd en een hagelwitte boord. Het pak maakte hem groter dan hij in werke lijkheid was, en hij droeg het met een gemak, dat bijna bedrieglijk werkte. Wie zou in hem een smids knecht vermoeden? Ook zijn handen, met de te kort geknipte nagels, waren goed onderhouden, consta teerde zij tevreden. Het eelt op de knokkels en aan de binnenkant verried wel iets van zijn beroep, maar hij zag er toch veel netter en helderder uit dan de meeste mannen in de gelagkamer. Haar onmst, die tijdens haar overpeinzingen was weggeëbd, keerde eensklaps terug. Het hart klopte haar in de keel, toen zij het hoofd hief en rondkeek. Alle mannen staarden naar het buffet. Enkele jonge ren, belust op een vechtpartij, kwamen langzaam nader, de handen in de zakken. Hendrik Mants lette niet op de borrel, die Zwaantjes vader voor hem neerzette. Hij hield de lippen vast opeengeklemd, en keek met koude ogen neer op Toontje, die zich schijnbaar nog steeds van niets bewust was en ijzigkalm een pijp begon te stoppen. Hij dmkte de tabak stevig aan, stak de steel tussen de tanden, trok eens even, en knikte toen tevreden. Vervolgens haalde hij een doosje lucifers uit zijn zak en streek een houtje aan. Het was, alsof Hendrik op dit moment had gewacht. Toen Toontje het vlammetje bij de tabak wilde brengen, stootte hij hem aan. Het had een ongelukje kunnen zijn, maar de duw deed Toontje op zijn benen wankelen, en de brandende lucifer viel uit zijn handen. Toontje bleef naar het houtje staren, tot het op de vloer was gedoofd. Daarna richtte hij zich kalm de blik op Hendrik. „Waarom deed je dat?" vroeg hij. „Waar was dat nou voor nodig?" In zijn stem klonk een licht ver wijt. Hendrik nam hem van het hoofd tot de voeten op. Hij lachte, maar het klonk honend, en in zijn ogen flikkerde een koude woede, „'t Is dat je maar zo klein bent", zei hij, „anders had ik je wel beter ge raakt!" Vrijwel alle tafeltjes waren nu verlaten, en de man nen stonden in een halve cirkel rond de twee aan de toog. Zwaantje was overeind gekomen. Zij had haar handwerkje op haar stoel gelegd, en keek strak naar Toontje. Haar ogen waarschuwden hem, toen hij even de blik op haar richtte. Zijn antwoord bestond uit een glimlach en een knipoog. Toen haalde hij opnieuw zijn lucifers voor de dag. De mannen dromden dichter om hem heen. Het begon er op te lijken, dat er gevochten zou worden; de houding van Hendrik Mants liet in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wensen over. (wordt vervolgd) Irene Struik tijdens haar dankwoord voor alle getoonde belangstelling en haar nodiging samen het glas te heffen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5