Bloemlezing uit politieberichten ppUümSNTP VAN DIS CD-presentatieconceit Martiii Martin in de St. Laurensicerk te Rotterdam! NIEUWE BOEKEN a Trimsalon Sambora Bianca van Bloois 7 BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz,3 Onderstaand een bloemlezing uit de politieberichten van Rotterdam Rijn mond en de politie Zeeland. We pikten er wat merkwaardige voorvallen uit, verbaast u zich met ons: Supporter schoot lichtkogel af Naar aanleiding van een artikel dat deze week in Panorama zal verschijnen over een verdachte die een lichtkogel/vuurpijl heeft afgeschoten tijdens de wedstrijd Feijenoord-Ajax op 24 november 1996 deelt het Openbaar Ministerie te Rotter dam het volgende mede. Door de politie Rotterdam-Rijnmond is op basis van in het stadion Feijenoord opgenomen videobeelden vastgesteld dat een persoon een lichtkogel heeft afge schoten in de richting van een suppor tersvak. Na verdergaand onderzoek is op 24 december een uit Doetinchem afkom stige 22-jarige man als verdachte van dit feit aangehouden. Hij is op 30 december voorgeleid bij de rechter-commissaris en hij bevindt zich thans in de gevangen houding. De rechter-commissaris heeft opdracht gegeven tot een regulier psychologisch onderzoek van de verdachte in het Huis van Bewaring. De verdachte heeft een bekentenis afge legd en het onderzoek (onder meer naar mogelijke mededaders) is nog gaande. Naar verwachting zal de strafzaak tegen deze verdachte begin april worden be handeld bij de rechtbank te Rotterdam. Pizzabezorger beroofd Dinsdagavond omstreeks negen uur werd een 18-jarige pizzabezorger op de Lou- werslootstraat beroofd. Het slachtoffer werd bedreigd door twee jongens op een scooter. Hij werd geslagen en moest geld en een pizza afgeven. Met een paar tien tjes aan buit vluchtten de twee knapen. Twee knapen aangehouden voor straatroof en mishandeling Woensdag worden twee knapen uit Spij- kenisse (15 en 16 jaar) voorgeleid aan de Officier van Justitie in Rotterdam, ver dacht van straatroof en mishandeling. De beide knapen beroofden vorige week vrijdagmiddag op een fietspad in de wijk Maaswijk in Spijkenisse twee broers (14 en 16 jaar) van hun portemonnee, waarin een geldbedrag van 13,- en een post bankpas zat. De zestienjarige jongen werd daarbij tevens mishandeld. Zijn jongere broer moest onder bedreiging van een mes zijn pincode opgeven, waar na beide knapen verdwenen. Door snel handelen van de slachtoffers kon direct de postbankrekening worden geblok keerd. Toen de beide berovers kort daarna de pas wilden gebruiken, werd deze 'inge slikt'. Afgelopen zondag zag de zestienjarige verdachte zijn beide slachtoffers weer. waarbij hij zonder verdere aanleiding zijn zestienjarige slachtoffer opnieuw mishandelde. Door politiepersoneel kon de knaap diezelfde dag nog worden aan gehouden, terwijl de vijftienjarige mede dader maandag werd aangehouden. Deze laatste verdachte bleek ook nog een RET-vervoerskaart te hebben vervalst, die hij ruim een maand had gebruikt. Naar nog een derde verdachte wordt een onderzoek ingesteld. Onbekende 'stripper' actief De politie van het district IJsselgemeen- ten is een onderzoek gestart naar de iden titeit van een man, die ongevraagd 'strip- shows' opvoert bij dames thuis en hen ook onzedelijk tracht te betasten. Inmid dels heeft hij dit gedaan bij een vrouw in Capelle aan den Ussel en dit geprobeerd in Krimpen aan den IJssel. De man belt eerst op en zegt daarbij in gehuurd te zijn door vriendinnen van de bewoonster. Hierna spreekt hij met haar een tijd af om de striptease-act uit te voe ren en verschijnt dan ook punctueel op zijn afspraak. Na de strip-act, die meer tot genoegen van de man zelf wordt op gevoerd, geeft hij op vragen van de slachtoffers waar hij telefonisch te berei ken is en op welke manier hij geboekt kan worden geen antwoord. De politie van het district IJsselgemeen- ten is op zoek naar mogelijk meer slacht offers van de stripper of naar mensen die weten wie deze man is. Signalement: blanke man, leeftijd onge veer 35 jaar, lengte ongeveer 1.78 meter, blond kort haar, snor en sikje. De man noemt zich Rob of Roberto en zegt aan kickboxen te doen. De man draagt drie tatoeages; op rechterschouderblad en lin kerarm, terwijl op de borst een hart is ge- tatoeerd met daarin de naam Carina. De politie van het district IJsselgemeen- ten is bereikbaar via (010) 2740778. Alle informatie zal vertrouwelijk worden behandeld. Automobilist sluit autokraker in auto op Dinsdagavond rond kwart over acht ont dekte een 34-jarige Schiedammer dat er een autokraker in zijn in de Delftsestraat geparkeerd staande auto zat. De Schie dammer handelde kordaat, hield het por tier van buitenaf dicht en belde met zijn mobiele telefoon de politie, die de auto kraker, een 35-jarige man uit Schiedam, aanhield. Diefstal Een PTT-er is jl. dinsdag 18 februari toen hij zijn bestelronde door de Goese binnenstad maakte bestolen van een doos met daarin 14 paar schoenen. Het betreft hier herenschoenen in verschillende ma ten. Deze doos lag in de bestelauto die niet was afgesloten. Vermoedelijk heeft zich gisteren een zelfde soort diefstal voorgedaan in Goes. De politie onder zoekt een en ander. Jl. dinsdagmiddag omstreeks 16.00 uur heeft de politie een 47-jarige inwoner uit Haamstede aangehouden terzake winkel diefstal. De man had in een supermarkt in die plaats toiletartikelen ter waarde van ongeveer vijfentachtig gulden onder zijn jas verborgen en was zonder af te rekenen de wiiücel uitgelopen. De eige naar van de super hield de man in de ga ten en betrapte hem waarna hij de politie waarschuwde. De man is na verhoor in vrijheid gesteld. Tegen hem wordt pro ces-verbaal opgemacJct terzake diefstal. Verkeer Vanmiddag werd een 49-jarige autobe stuurder uit Halsteren op de A58 betrapt toen hij met een snelheid van 150 km/u over de weg scheurde. Tegelijkertijd zagen de surveillanten dat de man een leeg pakje shag uit de auto gooide. Hij kreeg voor beide overtredingen een proces-verbaal. Voor de snelheid een transactie van tweehonderd gulden en voor de milieu-overtreding honderden dertig gulden. Verder bleek de verdachte zijn rijbewijs niet te kunnen tonen. Dat moet hij alsnog laten zien bij de politie in Reimerswaal. Twee mannen ernstig gewond onder boom Jl. dinsdagmorgen zijn bij het kappen van bomen twee mannen onder een om gevallen boom bedolven en ernstig ge wond geraakt. Het ongeval gebeurde omstreeks 8.30 uur aan de rijkweg onder Sint Philipsland. Beide mannen, 27 en 50 jaar oud en res pectievelijk afkomstig uit Scherpenisse en Sint Annaland waren met nog een 55- jarige collega uit Sint Maartensdijk bezig een aantal bomen aan deze weg om te zagen. De eerste twee waren bezig om takken te versnipperen terwijl de man uit Sint Maartensdijk bezig was een boom om te zagen. Door onbekende oorzaak maakte de omgezaagde boom bij het vallen een andere koers dan waarop gerekend was. De man probeerde zijn collega's uit Scherpenisse en Sint Annaland te waar schuwen, omdat de boom in hun richting viel. Maar omdat deze gehoorbescher- mers droegen hebben die zijn waarschu wing niet gehoord. Het gevolg was dat de boom op beide mannen viel. De brandweer uit Sint Philipsland moest er aan te pas komen om beide slacht offers te bevrijden. Beiden werden met ernstig letsel overgebracht naar respec tievelijk het ziekenhuis in Roosendaal en Bergen op Zoom. Zij zijn daar opgeno men op de intensive care. Door de arbeidsinspectie wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Op zaterdag 1 maart presenteren de organisten Martin Zonnenberg en Martin Mans hun nieuwe CD in de St. Laurenskerk in Rotterdam-Centrum. De CD is genaamd 'Martin Martin 3'. Zij brengen hiervan werken ten ge hore. Het imposante Marcussen-orgel van de St. Laurens kerk wordt hiervoor gebruikt in combinatie met een Domus-orgel dat in de kerk wordt geplaatst. De CD is opgenomen in de St. Joriskerk te Amersfoort, waar een fraai hoofd- en transeptorgel aanwezig zijn. De inhoud be staat uit o.a. Festival March van Clarcke, Hochzeitsmarsch van Mendelssohn, Italiaans Concert voor 2 orgels en diverse eigen bewerkingen van de concertgevers, zoals: Neem Heer mijn beide handen en Psalm 43. Het concert wordt afgesloten met de Stars and Stripes van De Sousa. De CD is op het con cert verkrijgbaar voor de concertprijs van ƒ35,-. Het concert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 10,- voor volwasse nen en 5,- voor 65+/-] 2 jaar. Een uniek produkt 'Martin Martin 3' is het derde solo-produkt van deze orga nisten en is opnieuw een schitterend exemplaar geworden. Een zorgvuldige muziekselektie is aan de opname voorafgegaan en tevens is veel werk door de organisten verricht om arrange menten voor twee orgels te schrijven. Zo heeft deze geluids drager ook weer een eigen identiteit meegekregen die zijn oor sprong vindt in het improvisatietalent van Martin Zonnenberg en Martin Mans. t,, rr r ^^^^nx Martin Zonnenberg (1958) Deze Sliedrechtse musicus ontplooit jaarlijks vele muzikale activiteiten waarin vaak wordt samengewerkt met Martin Mans. Martin Zonnenberg is dirigent van het 350-leden tellen de Drechtstedenkoor 'Praise Him' waarvan ook diverse CD's zijn verschenen. In mei maakt het koor een concertreis naar Oostenrijk. Daarnaast is Martin bekend van EO-televisie waar hij regisseur en muziekschrijver is van het gewaardeerde TV- programma 'Nederland Zingt'. Martin Mans (1965) De uit Waddinxveen en eerder uit Melissant afkomstige Martin Mans is tevens actief organist, dirigent en muziek- schrijver. Hij geeft vele orgelconcerten door het hele land en ook daarbuiten. Hij is bekend geworden vanwege zijn impro visatiestijl. Zijn improvisaties op geestelijke, klassieke en po pulaire thema's worden zeer gewaardeerd. Dit heeft geresulteerd in een Gouden CD die hij in 1994 kreeg overhandigd. Ds. G. J. van Aalst, ds. D. J. Budding, ds. P. den Butter e.a., Leer ons bidden. Uitgeverij De Ramshoorn, Goes. Ge bonden. 171 pag. Prijs 25,00; na 1 feb97 27,50. Dit mooi uitgevoerde boek is enkele weken geleden aangebo den ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Stichting Reformato rische Bezinningsavonden. U hoorde al eerder van deze stichting (afgekort SRB)? Op diverse plaatsen in ons land organiseert de SRB 's zaterdags bezin ningsavonden voor de jeugd. Predikan ten en anderen geven leiding aan deze avonden waarop geprobeerd wordt de jongelui toe te rusten voor het leven. Aan de hand van een bepaald bijbels thema trachten zij antwoord te geven op de vra gen die bij de jonge mensen leven. Honderden jongeren komen zo wekelijks bijeen voor bezinning en ontmoeting. De verschijning van dit boek markeert dit lustrum. Het geeft tevens enigszins een beeld van de inhoud van de bezin ning. Al een aantal keren was 'het ge bed' als onderwerp aan de orde. Een negental lezingen daarover is nu gebun deld; ook een aantal van de gestelde vra gen mèt de gegeven antwoorden is op schrift gesteld. Het is een goed leesbare en leerzame bundel geworden. Natuur lijk zijn er wel overlappingen te consta teren, maar dat behoeft in het geheel van dit boek geen nadeel te betekenen. Ik zou dit boek om diverse redenen aan onze jonge mensen (maar ook aan oude ren) willen aanbevelen. Dat is ten eerste vanwege het bijbelse gehalte. De avon den worden belegd om jonge mensen iets uit het Woord van God mee te geven. Gods Woord is vol van lessen voor het dagelijkse en geestelijke leven. Niet het minst betreffende het gebed. Ten tweede is de persoonlijke en ernstige toon, gericht op het hart van de jongelui, in veel bijdragen treffend. Geen theoreti sche verhalen, maar de praktijk, daar gaat het om - de praktijk van de godza ligheid! Tot slot is het verheugend dat de SRB en dus ook dit boek een interkerke lijke aangelegenheid is. Als ergens de kerkmuren moeten wijken - dan wel in het gesprek met de jeugd over de geeste lijke dingen! Hart.elijk aanbevolen! Aan dit boek werkten mee de predikan ten D. J. Budding, G. J. van Aalst, W. Pieters, P. Mulder, H. Polinder, L. M. Jongejan, C. Hoogerwerf, J. van Prooijen en P. den Butter. Drs. J. van Mourik, Troost in noden. Overdenkingen bij de Ziekentroost. Uitgeverij De Ramshoorn, Goes. Ge bonden. Illustraties van Rino Visser. 224 pag. Prijs 29,95. Kent u de inhoud van uw Psalmboek? De doel met name op wat na de Psalmen en Enige Gezangen volgt. Door de weke lijkse verkondiging kennen we de Hei- delbergse Catechismus nog wel. Maar ook de resterende delen zijn juwelen. Eén van die geschriftjes is de Zieken troost. Geschreven door ds.Cornells van Hille rond 1570; bedoeld als een pasto raal geschrift voor zieken. De volledige titel luidt (in huidig Nederlands): "Een onderwijzing van het ware geloof in de weg der zaligheid om gewillig te ster ven". Heel vroeger werd het boekje gehanteerd als een handleiding voor het ambtelijk werk aan het ziekbed, door de zogenaamde 'ziekentroosters'. Het is ook nu nog zeer de moeite waard dit geschriftje voor eigen stichting te lezen. Onlangs verscheen een meditatief boek bij de Ziekentroost. De schrijver is drs. J. van Mourik, docent Godsdienst te Goes. Het is een dagboek voor één maand, in 31 overdenkingen. Aan de hand van de tekst van de Ziekentroost tracht hij onderwijs aan zieken en stervenden te geven. Zoals ook in de Ziekentroost zelf komen aan de orde: de zonde als oorzaak van het lijden, het kennen van Christus, de zekerheid van het geloof, de overden king van het toekomende leven, het dra gen van het kruis, etc. Allemaal aspecten van de enige troost in leven en in ster ven. De schrijver maakt goede opmer kingen; de toonzetting is pastoraal en de bewoordingen zijn eenvoudig. Elke 'dag-bijdrage' eindigt met een "Gebed van een gelovige zieke". De schrijver biedt veel in zijn overden kingen. Hij bestrijkt een breed veld, zoals ook de Ziekentroost zelf dat doet. Het boek is eigenlijk een vrijwel volledi ge verhandeling van de heilsleer. Ter meditatie op het ziekbed zou het weleens te overdadig kunnen zijn, althans als dit alles binnen een maand bemediteerd zou moeten worden - en dat door een zieke. Een soberder gebruik van dit boek is m.i. vruchtbaarder. Overigens verdient het een hartelijke aanbeveling. Zowel de frisse vormgeving als de prachtige teke ningen van Rino Visser geven er nog een meerwaarde aan. Dr. C. Graafland, Van Calvijn tot Comrie. Oorsprong en ontwikkeling van de leer van het verbond in het Gereformeerd Protestantisme. Uitge verij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. 408 pag. Prijs 52,50. Professor Graafland heeft met de ver schijning van dit boek zijn trilogie over de geschiedenis van de Gereformeerde verbondsleer voltooid. Diep respect voor deze prestatie! Enkele jaren geleden stel de dezelfde schrijver een dergelijke stu die samen over de leer van de uitverkie zing ("Van Calvijn tot Barth"). In het nu verschenen boekwerk (het derde en dus laatste van deze serie) zijn de hoofdstuk- 'y Een keuze maken is niet moeiiijk! .^-'^^ .CP^^ Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 ken 5 en 6 opgenomen. Die behandelen achtereenvolgens "De orthodox-gerefor meerde en humanistisch-gereformeerde verbondsleer" en "De gereformeerde verbondsleer in de 17e en 18e eeuw". Als orthodox-gereformeerd worden o.m. getypeerd Th.Beza, de Geneefse opvol ger van Calvijn, en Fr.Gomarus. Diens opponent Jac.Arminius heet in dit boek "humanistisch-gereformeerd". In het tweede deel komen vooral de mannen van de Nadere Reformatie ter sprake: Jac. Koelman, Wilh. a Brakel en Alex. Comrie. U zult begrijpen - dit is wel een beetje een boek voor insiders. Toch moet gezegd: het leest niet echt moeilijk. Graafland verstaat op kansel en katheder maar ook bij geschrifte de kunst zijn bedoeling op vatbare manier weer te geven. Daarbij komt nog: dit is een geschrift over het verleden, maar op vrij wel elke bladzijde is de actualiteit te proeven. Dr. C. Graafland, Verantwoord gere formeerd. Een voortgezet gesprek. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeter- meer. Paperback. 176 pag. Prijs ƒ32,50. Van de hand van dezelfde auteur is dit boek. Een heel bijzonder boek! Graafland is hier namelijk in gesprek. Nu moet erkend worden dat hij dat altijd is. Zijn methode van schrijven (ook van preken en college-geven) is/was altijd dialogisch. Een dialoog waarbij hij zichzelf voortdurend kwets baar opstelt. Maar dat geldt in dit boek wel bijzonder. Hij is in gesprek met de auteurs van een ander boek ("Uitdagend gereformeerd") - het 'vriendenboek' namelijk dat hij in september 1993 ont ving ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar. Enkele namen: dr. W. J. op 't Hof (eerder in Ouddorp), dr. A. de Reuver (inmiddels zijn opvolger in Utrecht), drs. C. Blenk (thans te Delft), ds. J. Maasland (voorheen te Middelhar- nis) en anderen. Zij hebben hun leer meester Graafland en diens boodschap geanalyseerd en getaxeerd. In een open, eerlijk gesprek waarbij de kritiek niet on der tafel bleef. Welnu, op dezelfde open hartige wijze gaat Graafland op hun vra gen en stellingen in. Zo vormen die twee boeken samen eigenlijk een openbare discussie. Fair, respectvol maar niet min der helder en af en toe een tikkeltje scherp. Heel wat komt er aan de orde: verkiezing en verbond (natuurlijk!), Israël, de vaderlandse kerk, de gerefor meerde prediking, het gesprek over de Schrift en het persoonlijke geloof. Alles met een existentiële toon en hartelijke betrokkenheid. "Tragiek" is een woord alle Hondenrassen Haveneind 16 3252 LE Goedereede Havenhoofd Tel. (0187)493578 Autotel.: (0654) 256 898 Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u 5-korting op een trimbeurt Dit geldt ook voor het wassen en het ontklitten van uw hond. dat Graafland in het verband van ver bond en verkiezing wel eens wil laten vallen. Toch is er m.i. nog een andere tragiek. Deze, dat zijn eigen denken door de jaren heen een ontwikkeling vertoont die hem van (onderdelen van) de gere formeerde belijdenis afvoert. En dat kan de gemeenten in verwarring brengen. Maar dat zijn worsteling levensecht en uiterst integer is, mag niet worden be twijfeld! Dr. C. Huisman, Geloof in beweging. Gerardus Kuypers. Pastor en patriot tussen vroomheid en verlichting. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeter- meer. Paperback. Geïllustreerd. 216 pag. De predikant die in dit boek beschreven wordt, is vooral bekend van de zogenaamde 'Nijkerker beroerten'. Dat is een wat onwelwillende aanduiding van een heuse geestelijke opwekking die rond 1750 in Nijkerk plaatsvond. Juist in deze zelfde jaren vonden er eveneens 'revivals' plaats in Schodand en Nieuw- Engeland (Amerika). En dus tevens op de Veluwe onder de prediking van de jonge prediker Gerardus Kuypers. Van hem is doorgaans verder niet veel bekend. Ds.Huisman (ned.herv. te Steenwijkerwold) trachtte zijn verdere doopceel te lichten. Van het relatief wei nige dat hij vonden kon, heeft hij dit hoogst interessante boek geschreven. Het blijkt dat Kuypers nog hoogleraar in Groningen is geworden. Hij ontwikkelde zich aan het eind van zijn leven tot een aanhanger van de patriottenbeweging. Een boeiend boek over een merkwaardig man. Drs. H. J. de Bie en dr. J. Hoek (red.), De Geest en het werk in de kerk. Een boeket uit eigen hof voor ds. C. den Boer, Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. 183 pag. Prijs ƒ32,50. Na ruim veertig jaar ambtelijke dienst ging ds. C. den Boer (ned.herv.) in april 1996 met emeritaat. Vele jaren was hij 'gewoon' gemeentepredikant; later werd hij studiesecretaris van de Gerefor meerde Bond. De laatste tien jaar vervul de hij een taak als studieleider van de Theologische Hogeschool van de Gere formeerde Bond. Tussendoor had hij nog heel wat meer activiteiten. Zo legde hij voor de EO-microfoon diverse brieven van Paulus uit; negen omvangrijke bun dels met de inhoud daarvan verschenen inmiddels. Ter gelegenheid van zijn af scheid en emeritering verscheen dit 'boe ket uit eigen hof'. Zestien bijdragen van zijn hand vullen deze bundel. Ze zijn ge groepeerd middels een viertal thema's. Te weten: "Werken in de kracht van de Geest" (o.m. een tweetal preken), "De Geest en de prediking" (o.m. over 'De Wet in de prediking' en 'Bevindelijk preken'), "Kerkelijk werk en gaven van de Geest" (o.m. over 'De doop met de heilige Geest') en "Kerk en theologie in de ontmoeting met Israël". Fijn dat dit materiaal op deze wijze (nog eens) voor de aandacht komt. Het is verrijkende lec tuur. Aanbevolen ter bestudering. JMJK Het is nü het moment om een hypothecaire lening of financiering af te sluiten. Schakel ons in. Wij zijn onafhankelijk én terzake kundig! assurantiën financieringen hypothel<en Ring 54-56 3241 CS MIDDELHARNIS Telefoon 0187-485537 Fax 0187 - 486628 ■^^1 .c# a^- _<0* \t^* .Nkf -o& Kom eens vrijblijvend binnen l<ijl<en! ^3\

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9