wordt bedreigd door aanleg Groei Bloei cursus natuurvriendelijlc tuinieren Gemeente Goedereede slaat met grote zorg ontwikkelingen gade ^cStZ^-^crSLi,^^^^^^^^^^ ^?«p- - - Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 FEBRUARI 19* GOEDEREEDE - De voorbereidingen voor de aanleg van een tweede Maasvlakte zijn in volle gang. De benodigde ruimte voor haven- en indus- triegrond zal naar verwachting binnen afzienbare tijd niet meer beschik baar zijn om aan uitbreidende- en nieuwe vestigingen plaats te kunnen bieden. Omdat andere uitwijkmogelijkheden onmogelijk zijn, denkt men aan een uitbreiding in zee. In de Noordzee, voor de huidige Maasvlakte zal, wanneer de Rotterdamse ambities gehonoreerd worden, mettertijd een nieuwe Maasvlakte komen met een totale oppervlakte van ruim 4000 ha.. De Stellendamse vissersvloot èn de gemeente Goedereede zien deze ontwikkeling met grote zorgen aan. Ook leeft er verontwaardiging binnen de gemeente. In de stuurgroep, die de plannen bestudeert en er een invul- hng aan geeft, heeft wel ondermeer de gemeente Westvoorne zitting. De gemeente Goedereede heeft geen enkele inbreng, terwijl héél grote belan gen op het spel staan! Naar aanleiding hiervan hadden we een gesprek met twee personen die zich nauw betrokken weten met de materie. Sinds de tweede Wereldoorlog is er in de zuidwest hoek van Nederland heel wat veranderd. De ramp van 1953 leidde tot aanleg van de Deltawerken. In de zesti ger- en zeventiger jaren is aan de noord rand van het deltagebied het havenge bied Europoort/Botlek en de Maasvlakte aangelegd. Terwijl deze metamorfose van het landschap zich in zuidwest Nederland voltrok, speelde de haven van Rotterdam alert in op de kansen die de technologische en economische ontwik kelingen in de handels- en transportwe reld boden. Een mainport van allure ont stond. Het werd zelfs één van de belang rijkste van noordwest Europa. Een grote bedrijvigheid van allerlei vormen van industriële-, transport- en velerlei direkte of indirekte aanverwante bedrijven kwam tot stand. Niet alleen in de direkte omgeving van Rotterdam, maar tot ver in ons land is deze invloed waarneembaar. De haven van Rotterdam draagt dan ook bij aan bijna 10% van het Bruto Nationaal Product. Ruimtegebrek De laatste jaren kampt Rotterdam echter met een groot probleem. De haven- en industriegrond raakt op. Bestaande bedrijven zullen op den duur niet meer kunnen uitbreiden en zullen daardoor op termijn wel eens kunnen verdwijnen uit het havengebied van Rotterdam. Nieuwe bedrijven kunnen zich ook in de nabije toekomst niet meer vestigen. Rotterdam is zich toen gaan beraden hoe de toe komst van de Rotterdamse haven veilig gesteld kan worden. Uitbreiding bleek de enige goede oplossing. In oostelijke rich ting kan men niet uitbreiden vanwege het verstedelijkte gebied. In het noorden stuit men op het waardevolle land- en tuinbouwgebied Westland. Vanwege het recreatiegebied van de Brielse Maas ligt ook een uitbreiding in het zuiden niet voor de hand. Wat overbleefDe Noordzee in! Aansluitend op de huidige Maasvlakte komt het nieuwe gebied te liggen. Wanneer de plannen doorgaan, ligt het in de bedoeling om 2000 ha haven- en industriegrond te kreëren en daarnaast nog 750 ha natuurgebied. Totaal zal er ruim 4000 ha. nodig zijn. Waarschijnlijk zal de bedijking van het hele gebied in één keer worden aange legd, maar het werkelijke opspuiten van land, zal gefaseerd naar behoefte geschieden. De nieuwe Maasvlakte krijgt aan de noordkant een eigen zeehaven. Omstreeks het jaar 2025/2035 zal naar verwachting de hele Maasvlakte 2 inge- bruik genomen zijn. Er zijn vier moge lijkheden om Maasvlakte 2 te situeren. In zuidelijke richting ligt een uitgestrekte zandplaat tot voor de kust van Goeree. Derhalve is de zuid-variant de meest goedkope en ook de meest voor de hand liggende. Naar schatting zullen de kosten hiervan tussen de 5 en 8 miljard guldens bedragen. De andere drie mogelijkheden zijn om Maasvlakte 2 meer richting het noorden aan te leggen. Het water wordt, hoe dichter men bij de zogenaamde euro geul komt -die in de Noordzee op de Nieuwe Waterweg uitmondt- steeds die per. De kosten stijgen derhalve behoor lijk. De meest noordelijke variant kost tussen de 8 en 12 miljard gulden. De noordelijke variant zou voor de kust van Voorne en Putten en Goeree het allerbeste zijn. Voor Goedereede om meer dan één reden. Daar dit echter de duurste optie is, zien vissers en bestuur ders met grote zorgen de ontwikkelingen gade. Verwacht wordt dat, gezien het kostenaspect, uiteindelijk gekozen zal worden voor de meest zuidelijke, met alle gevolgen van dien. Met twee nauw betrokkenen hadden we een gesprek over de materie. Klankbordgroep De heer J. 't Mannetje (64) uit Goede reede is zijn hele leven visser geweest. Na twee jaren de ambachtsschool te heb ben doorlopen kwam hij in 1949 aan boord van de botter van zijn vader. Sinds die tijd heeft hij zijn leven op zee door gebracht. Na het overlijden van zijn vader in 1954 heeft hij in 1957 in samen werking met zijn moeder en een broer een eigen schip aangeschaft. Moeilijke jaren heeft hij meegemaakt. Achterom ziende kan hij niet anders dan ontzettend dankbaar zijn. Op wonderlijke wijze is dikwijls, ondanks dat het onmogelijk leek, toch alles terecht gekomen. In 1985 heeft hij het vissen overgelaten aan zijn broer Wout-Kees. De huidige GO 4, een in 1993 nieuw gebouwde visserskotter, vaart nu zonder Jan 't Mannetje uit, maar vanaf de wal leeft hij nog helemaal mee met het bedrijf. ledere dag is hij bezig met het repareren van netten en andere klussen. Sinds een aantal jaren heeft hij zich ook het werken met de computer eigen gemaakt. Nu houdt hij voor het bedrijf de boekhouding en de visvang sten op de computer bij. 't Mannetje is ook secretaris van de visserijvereniging 'Ons Belang'. Sinds 1988 is hij voor de SGP raadslid in de gemeenteraad van Goedereede. 't Mannetje heeft begrip dat Rotterdam om ruimte veriegen zit. "Het is een hele grote haven en ik kan me best indenken dat deze meer ruimte nodig heeft. Maar ze moeten wel rekening hou den met andere belangen. Dat lijkt er echter totaal niet op. Er is een zogenaam de stuurgroep en een klankbordgroep. Die stuurgroep geeft sturing aan de plan- nen. Daar worden de beslissingen geno men. De klankbordgroep is, het woord zegt het al, een klankbord. Deze groep wordt op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen en mogen dan per gratie hun mening nog zeggen. Of daar reke ning mee gehouden wordt is natuuriijk zeer de vraag." De heer H. Scholtens, gemeentesecreta ris van de gemeente Goedereede sinds 1992, vertelt dat na véél aandringen, de gemeente Goedereede uiteindelijk in de klankbordgroep is opgenomen. Hijzelf heeft namens de gemeente zitting in deze groep. "Er staan echter zulke belangen op het spel voor Goedereede, dat we in de stuurgroep zitting willen hebben. Waarom een gemeente als Westvoorne, hoofdzakelijk vanwege de gevolgen op de natuur, wel en wij met véél verder strekkende gevolgen niet? We hebben dan ook een dringend verzoek gedaan in de stuurgroep opgenomen te mogen wor den en wachten nu op antwoord. We hebben overigens niet de illusie dat we dan wending aan de plannen kunnen geven, maar je zit dan wel, om zo maar te zeggen, 'dichtbij het vuur'." Vaargeul Daar de zuidelijkste variant het goed koopste is ligt het voor de hand, ondanks de grote gevolgen, dat voor deze optie gekozen wordt. Maasvlakte 2 komt dan vanaf de huidige Maasvlakte in zuidelij ke richting te liggen tot voor de kust van Goeree. De invloeden van de zee zullen op deze kust aanzienlijk minder worden. Er ontstaat dan een soort binnenmeer, 't Mannetje: "Men maakt dan gebruik van de droge plaat 'Den Hinder'. Dat is een zandplaat die voor de kust van Voorne en Putten ligt. Daarom wordt de aanleg stukken goedkoper dan bij de andere varianten. Maar door een dergelijke aan leg- ontstaat een soort binnenmeer voor de kust van Goeree. Derhalve géén stro ming meer. Een 'dooien' hoek dus! Dan ontstaat direkt al een groot probleem, de vaargeul zal gaan verzanden. En van die vaargeul is de vloot afhankelijk! Nu zijn er plannen om de Haringvlietsluizen misschien weer open te gaan zetten. Dat zou voor de vaargeul goed zijn, want dan zal het met de verzanding wel meevallen. Je hebt weer stroming! Maar het Haringvliet wordt dan weer zout en daar zitten we ook niet op te wachten, want dat heeft verstrekkende consequenties." "Dat is een probleem waar de gemeente echt mee worstelt", zegt Scholtens. "Bij een zuidelijke variant en open sluizen zou het zogenaamde Slijkgat niet of nau welijks verzanden door de stroming die dan ontstaat. Echter open sluizen heeft weer alleriei andere gevolgen. Kijken we puur naar onze eigen gemeente: Bij ruil verkaveling 'de Stelle' is geen rekening gehouden met een dergelijk probleem. Waar halen de boeren straks zoet water vandaan? Uiteraard heeft het hele eiland daar problemen mee. En denk eens aan de drinkwatervoorziening. Nu heeft de Watermij. een inlaat bij de Scheelhoek, maar dan zou die verplaatst moeten wor den naar de Biesbosch. Samenvattend zijn wij dus geen voorstander van open sluizen, maar wat moet je straks? Voor de landbouw zou je voor dichte en voor de visserij voor open sluizen moeten pleiten. Een geweldig probleem!" Visgebied Niet alleen het verzanden van de vaar geul is een dreiging. Volgens 't Man netje gaat ook bij de zuidelijke variant een geweldig visgebied verloren. "Totaal denken ze ongeveer 4500 ha aan te leg gen. Precies in een gebied waar enorm veel vis zit. Je zou het de kraamkamer i van veel jonge vis kunnen noemen. Dat gaat dan verloren! Met name worden er veel garnalen en platvis (tong en schol) gevangen. De zgn. kleine vloot zou hier door een geweldig verlies leiden. Want het is niet alleen de Maasvlakte 2! Sinds een aantal jaren heeft de gemeente Goedereede een convenant ondertekend aangaande de Voordelta. Dat is het gebied voor de kust vanaf Voorne en Putten tot aan België. Deze Voordelta wil de overheid meer gaan beschermen. Er zou worden gestreefd naar een even wichtige verdeling van visserij, rekreatie en natuur. Om mee te kunnen praten heeft de gemeente destijds besloten het convenant mede te ondertekenen. Vorig jaar kwam de overheid echter ineens met het plan om in deze voordelta 5 staatsna- tuurgebieden aan te gaan wijzen. Men wil deze gebieden optimaal gaan beschermen voor o.a. zeehonden en vogels. In een staatsnatuurgebied mag je totaal niets doen. Dus ook niet meer vis sen. Waar moeten de vissers dan naar toe? De visserij moet toch wel kunnen blijven leven? In het gebied wordt veel op o.a. garnalen, mossels en kokkels gevist. Een gamalenvisser beïnvloedt de zeebodem niet. Hij brengt dus géén scha de aan het gebied aan. Als dit door moet gaan dan is dat een geweldig veriies voor de vissers. Volgens een onderzoek van het Produktschap Vis en de Nederiandse Vissersbond wordt uit de Voordelta per jaar voor 135 miljoen opgevist. Dat is toch niet niks. Als je dan wordt gekon- fronteerd met de plannen rond het inrich ten van Staatsnatuurgebieden in de Voordelta èn de aanleg van een tweede Maasvlakte kan je niet anders dan de toekomst met grote zorg tegemoet zien. Want ook elders zijn er voor de kleine vloot weinig mogelijkheden. De mosse laars vissen bijv. ook veel in de Waddenzee. Ook daarover ontstaat de laatste jaren steeds meer discussie. De natuurverenigingen zouden de vissers het liefst helemaal weren. Op deze wijze wordt de kleine vloot wel langzaam maar zeker 'de nek omgedraaid'." Twaalf mijls zone 't Mannetje: "Ook voor de grote kotters heeft de aanleg van de tweede Maas vlakte verstrekkende gevolgen. Binnen de twaalf mijl vanuit de bij de kust droogvallende platen bij laag water, de zgn. laag laag-wateriijn, mogen de grote re kotters, met een motorvermogen van meer dan 300 pk, niet vissen. Aanleg van de tweede Maasvlakte zou deze lijn ver der westwaarts brengen, wat ook weer een vermindering van visgebied bete kent. Het is dan ook treurig dat de ge meente Goedereede niet opgenomen is in de stuurgroep, terwijl er zulke belangen spelen. Er werken omstreeks 700 mensen in de gemeente die leven van de visserij Het zou de doodsteek zijn voor het industriegebied van Stellendam, wanneer de visserij geen bestaansmogelijkheid meer heeft." Rekreatie Naast de grote gevolgen voor de visserij ziet Scholtens ook de kwalijke gevolgen voor de rekreatie en de natuur. "Evenals de kust van Voorne en Putten zullen ook wij te maken krijgen met andere zeeïn- vloeden. Daardoor verandert de natuur. Waardevolle gebieden, die juist waarde vol zijn door de zilte invloed van de zee, zullen verloren gaan. Ook de rekreatie zal met gevoelige gevolgen te maken krijgen. Volgens een onderzoek in 1996 van de Haagse Post onder de badgasten, staat Ouddorp op de 4e plaats van de badplaatsen in Nederiand. De rekreanten waarderen de mooie stranden, de schitte rende natuur en het vrij parkeren. Eén minpuntje hebben we....het uitzicht op de Maasvlakte. Als nu door aanleg van een extra Maasvlakte dat uitzicht nog ver sterkt zal worden en er bovendien min of meer een binnenmeer zal ontstaan, zie ik de toekomst zeer zorgelijk tegemoet. Kijk eens naar Oostvoorne. Eens een badplaats die er wezen mocht; na de aan leg van de Maasvlakte bleef er niets van over." Onderzoek Op het ogenblik is er op verzoek van de overheid een onderzoek gaande naar het nut en noodzaak van een tweede Maasvlakte. Alle partijen worden beke ken en ook alle mogelijkheden worden op een rij gezet. Met grote spanning wacht de gemeente Goedereede de uit komst daarvan af. Scholtens: "Rotterdam zal hoog inzetten. Ze zullen er alles aan doen om het plan er door te krijgen. Mij bekruipt bovendien het gevoel dat Rotterdam veel te makkelijk grijpt naar aanleg van nieuw. Makkelijker kan het niet. Er wordt echter mijns inziens wei nig getracht om huidige terreinen her te gebruiken. Ook zou de haven van Vlis- smgen een optie kunnen zijn. Rotterdam zal echter de haven aktiviteiten bij zich zelf willen houden. Ik hoop alleen dat ze ook eens denken om een ander. En daar houden ze totaal geen rekening mee. Uiteraard is het niet te vergelijken. Op de haven draait een deel van de economie van Nederland. Ze vergeten echter dat voor Goedereede de haven van Stellen- dam net zo veel betekent als voor Rotter dam de Maasvlakte. Hun Eurogeul is voor ons het Slijkgat! We hebben een visafslag met een omzet per jaar van 80 miljoen guldens. Na Urk, Den Helder en IJmuiden staan we op de vierde plaats. Mijns inziens is alles bij elkaar genomen het toch zeker waard om het te behouden en op z'n minst zéér zorgvuldig mee om te springen. Als gemeente van Goede reede zullen we er dan ook alles aan trachten te doen om het gevaar zo veel mogelijk af te wenden. Het is het waard om voor te vechten!" Afgelopen week stond in deze krant een artikel over de I willen aan^.vpn h,. ^MlIIi^l di Afgelopen week stond in deze krant een artikel over de cursus natuurvriendelijk tuinieren, die voor de tweede maal door Groei en Bloei (KMTP) georganiseerd gaat wor den. In dit artikel kwam het volgende voor: ...Maar wat voor het huis geldt, geldt niet voor de tuin. De wetten van de natuur laten zich niet leiden door modegevoeli- ge trends. Die mooie plant doet het bij uw vriend(in) wel goed maar bij u niet. U vraagt zich af waarom? Menige aankoop bil het tuincentrum leidt tot een teleurstelling. U wilt graag weten hoe dat komt en hoe u het beste rekening kunt houden met de natuuriijke omstandigheden? Dan is deze cursus iets voor u. Nu zijn er mensen geweest die aanstoot genomen hebben aan de zin: „Menige aankoop bij het tuincentrum leidt tot een te leurstelling". Natuuriijk hebben wij met deze zin niet de goede naam van de tuincentra willen aantasten. Wij hebben alleen s'^ommineSten' h.'t k'T verschillen zijn waardoor SeTandiïe om.t.nH l H u T^ ^ij iei^iand anders onaer andere omstandigheden helemaal niet StS"dS riaf he^'^'i'" vriend(in)-op de zandgrond EeSSVop intV"?- "-^^'^ ^'^i "lijn achtertuin SrsSlinïlSn"^' '^"J^^"' waarschijnlijk tot een teleureesfeW ra^tf T stellen, en dus met meer ^^i^^^lïïl^^^^^^ -'^-P' -ar beter raLn^teïurg^tefd'doo'''^' "^^^1 n^ensen tuincenSX :LVeXuwinT^''''\f ^°°P"' kopen wij meestalonzepia^^^^^^^^^ ^^'''^^^"- J^' VISSERIJ Maasvlakte 2 De heer J 't Mannetje: "Aanleg van de zuid-variant van Maasvlakte 2 heeft verstrekkende gevolgen"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 8