EiüvnPEii-iiiEmi/s Bommelse Ondernemers zien uit naar 24 mei NOOIT MEER Reuma oefengroep oefent in warm water Commissie bespreekt rampenplan Oranjevereniging doet beroep op gemeente Voedsel of wapen? 'H!iS^^ Extra grote braderie t.g.v. onthulling bronzen Ollie B. Bommel Feest Grote braderie Muziekschool 'De Deltastreek' presenteert zich in Ouddorp Ledenvergadering Oranjever. Ooitgensplaat 15 JAAR GA De Roterii 4, Burgh-Haamstede 0111 652300 I E^l bekleding Kosten aan brandweerregio zullen hoger worden Rampenplan Informatie -^^•"^iU-Sé? i).'*' .'^^Z'^ ""^'0^,;^, HES IK Houmonm mm DE onm vimnn FUWETyifM DF caKi saaiT CU EN imoomiTvai GUnOEfi OMtlEKENEN Plaatsing feesttent op Koninginnedag afgewezen 3e Blad VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 No. 6579 Sinds 1964 staat op het Emmaplein in Den Bommel het standbeeldje van de vermaarde Ollie B. Bommel, de door Marten Toonder bedachte stripfiguur, het specimen van de ware heer van stand. Het beeldje werd Den Bommel geschonken door de Leidse studenten- jaarclub 'Ollie B', op hope 'dat het beeldje aldaar altijd op z'n fraaie sok kel zou prijken'. Die hoop is ietwat ijdel gebleken. Ollie B. heeft z'n drieëntwintig levensja ren niet schadeloos doorstaan, 't Is waar gebleken dat Den Bommel aan Ollie B. een rustige woonplaats heeft geboden, maar het is rondom hem niet altijd rustig gebleven. Jeugdig bezoek heeft Ollie B. vingers gekost en zijn kleed werd ge schonden. De van gebakken gele klei gemaakte Ollie B. heeft overigens wel waar gemaakt wat de studenten hadden voorzien, hij heeft immer z'n goede hu meur bewaard. Burg. v. d. Harst weet dat trouwens aan heer Bommels onverwoest bare gezondheid... Een type, die heer Bommel, aan wie ieder zich graag zou spiegelen, vond toen burg. v. d. Harst. De tijd is voortgegaan. De studenten van toen zijn bedaagde heren geworden en msischien maken sommigen van hen wel deel uit van het Genootschap Heren van Stand dat zich het lot van het aftakelend beeldje heeft aangetrokken. Het genoot schap zorgt ervoor dat op zaterdag 24 mei een nieuw bronzen beeldje wordt ge plaatst. De kleinzoon van dhr. Toonder hoopt het dinsdag te onthullen. Het wordt die dag feest in Den Bommel; het dorp zal vrijwel worden afgesloten, zij het dat de bewoners zich ongehinderd naar elders zullen kunnen bewegen. Zij krijgen zoiets als een doorlaatbewijsje dat de parkeerwachters laat weten dat ze Bommelaren zijn en niet naar een van de parkeerplaatsen moeten worden gediri geerd. Daarvan zullen er 2 zijn, aan het Bosland en bij de haven. Dhr. Fr. Daalmeijer, secretaris van de Ondernemersvereniging zoekt nog jon gelui die de 24e mei als parkeerwachters willen fungeren. Ze krijgen daarvoor een vergoeding en moeten de leeftijd van minstens 16 jaar hebben bereikt. Gegadigden kunnen zich vanaf nu bij dhr. Daalmeijer aanmelden. Er worden zo'n achtduizend auto's verwacht... tel. 612634. 's Morgens zal de officiële onthulling van het nieuwe bronzen beeldje plaats vinden waarna zich tot 5 uur 's middags een extra grote braderie presenteert waarop zo'n tweehonderd standhouders plaats zullen hebben gevonden. Er wordt die dag op zo'n dertigduizend bezoekers gerekend. Er komen oude tractoren en oude ambachten worden uitgeoefend, de 'Veerman' maakt tochtjes vanuit de haven en Rotterdams oudste brandweer wagen zal er zijn. Op de kade is vermaak voor de jeugd. De Bommelse kinderen hebben met een Ollie B. Bommel lied deel aan de openingsplechtigheid en er komen doedelzakspelers, terwijl E.M.M, zich ook niet onbetuigd zal laten. Nu al, bij de voorbereiding wordt ge hoopt op prachtig weer, maar dhr. Daal meijer heeft daarop goede moed. Elk jaar wordt de braderie in mei gehouden en maar weinig keer heeft die met regen te kampen gehad. Daalmeijer-drukwerk biedt die dag Ollie B. Bommel T-shirts aan a 24,95 en er zal Ollie B. Bommel bier worden getapt. Er zal voor worden gezorgd dat er voldoende terrasjes zijn om zich, in de zon, te verpozen. Op zaterdag 22 februari a.s. vindt in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp de officiële opening plaats van Muziek school 'De Deltastreek' uit de gemeente Goedereede. De muziekschool is op 1 september 1996 van start gegaan en na bijna een half jaar wil zij zich muzikaal aan u voorstellen. Het speciaal voor deze dag geformeerde orkest dat alleen uit leerlingen van Mu ziekschool 'De Deltastreek' bestaat, zal o.l.v. Coert Zonneveld een aantal mu ziekstukjes ten gehore brengen. Coert Zoimeveld is aan de muziekschool ver bonden als docent klein koper. Tevens verzorgen enkele docenten en gevorder de leerlingen solistische optredens. Vanaf 14.00 uur bent u met het hele gezin van harte welkom op deze feeste lijke, muzikale middag. Na afloop be staat de gelegenheid om vragen te stellen over de muziekopleiding. Toegang gra tis. Niet willen eten of juist heel veel eten... waardoor en waarom kan dit gebeuren? Hoe kunnen we als omstanders hiermee omgaan? De heer D. Wassink, verpleegkundige Delta psychiatrisch ziekenhuis, heeft veel met deze eetproblemen (men noemt dit anorexia boulimia nervosa) te maken. De interkerkelijke werkgroep nodigt alle betrokkenen, belangstellenden, ambts dragers en werkers in de gezondheids zorg uit op 27 februari om 20.00 uur in kerkgebouw De Kern, Eikenlaan 2 te Spijkenisse. Na de inleiding van de heer Wassink kunnen er weer vragen gesteld worden. Meer informatie verkrijgbaar bij: mw.J. Vooys (0181)612495 mw. C. Willemse (0181) 614358 mw. S. deBaan (0181)612028 De Oranjever. Ooitgensplaat houdt op maandag 3 maart 1997 haar Alg. Leden ver. Alle leden zijn van harte welkom om 20.00 uur in 't Centrum aan de Van Weelstraat te Ooitgensplaat. LEKKAGE OUDE-TONGE - In de maandag avond gehouden vergadering van de commissie Algemene Zaken heeft bur gemeester Van Pelt informatie aan de commissieleden gegeven, omtrent de financiële gevolgen van het zogenaam de Projekt Regiovorming Brandweer 2000 (PRB 2000). Uit zijn uiteenzet ting bleek dat de regio eigenlijk voor een groot deel leunt op het professio neel uitgeruste brandweerkorps van Rotterdam. Deze heeft echter te ken nen gegeven dat dit in de nabije toe komst zo niet langer kan. Bij de regio is men druk bezig een andere opzet te bewerkstelligen, waardoor er een ver sterkte brandweer moet ontstaan. Dat brengt echter extra kosten met zich mee. Voor Oostflakkee zal dat naar berekening een stijging betekenen van lasten aan de brandweer van 7,- per inwoner. Op dit moment maakt de regio veel gebruik van kennis en materiaal van het korps van Rotterdam. Zo is bijvoorbeeld de regionaal commandant van de RHRR tevens commandant van het korps van Rotterdam. Rotterdam heeft te kennen gegeven dat dit zo niet langer kan. Daarnaast speelt de herstrukturering bij de brandweer. Een en ander houdt vol gens de burgemeester in dat de gedach ten gingen naar een stadsregionaie brandweer. Men had de plannen al dus danig afgerond zodat deze direkt hadden kunnen meelopen met de vorming van de stadsprovincie Rotterdam. Er wordt dan een Regionale brandweer gevormd, waaruit alle bijzondere voorzieningen te betrekken zijn. Daarnaast blijven er de gemeentelijke bluseenheden. Van Pelt: "In het geval van de vorming van een stadsregio, lijkt een dergelijke konstruk- tie voor de hand te liggen. Echter de stadsprovincie is in eerste instantie afge wezen. De brandweer heeft nu aangege ven dat het zo niet langer kan. Men heeft nu een opzet gemaakt voor een 'zware' gemeenschappelijke regeling. Indien er alsnog een stadsprovincie zou komen, dan kan er ogenblikkelijk het 'stickertje' stadsprovinciale brandweer opgeplakt worden. Zo een verregaande gemeen schappelijke regeling is het." De kosten zullen voor de gemeente Oostflakkee met 7,- per inwoner stij gen. De totale bijdrage aan plaatselijke en regionale brandweer komt dan uit op 47,- per inwoner per jaar. Volgens de burgemeester is het overigens niet zo dat er nu voor Rotterdam betaald moet wor den. "De kosten voor Rotterdam komen uit op 100,- per inwoner. Wat kosten betreft worden we niet benadeeld. Echter het probleem doet zich voor wat er moet gebeuren als Goeree-Overflakkee er uit zou moeten in verband met een mogelij ke overgang naar Zeeland. Wij nemen nu wel deel aan die gemeenschappelijke regeling, maar als de stadsprovincie er komt, nemen we niet deel in de stadsre gionale brandweer." De burgemeester had er naar geïnformeerd maar nog geen bevredigend antwoord ontvangen. De commissieleden namen de informatie voor kennisgeving aan. In navolging van andere gemeenten op het eiland kwam ook in Oostflakkee de vaststelling van het nieuwe rampenplan op tafel. De heer K. Kastelein, ambtenaar rampenbestrijding van de gemeente Dirksland, bracht de commissieleden op de hoogte van de tot stand koming van het rampenplan. De rampenplannen van de vier eilandelijke gemeenten dateren uit 1991. Gaandeweg bleek een verbeter de opzet van de plannen noodzakelijk. In de brandweerregio RHRR is besloten voor 22 gemeenten een zelfde soort opzet te hanteren. Daartoe is een werk groep opgericht met vertegenwoordigers van kleine en grote gemeenten. Kastelein heeft in deze werkgroep zitting namens de gemeente Dirksland. Hij gaf aan dat bijv. in Oostflakkee een calamiteit veel eerder als ramp zal worden ervaren en ook zo worden behandeld, als in Rotterdam. Bij een ramp worden vier gradaties ondercheiden. Bij de eerste gradatie wordt er een kleine crisisstaf ter plaatse gevormd, met vertegenwoordigers van brandweer, politie, Chemisch adviseur en anderen. Naarmate de ramp een grote re omvang heeft, volgt er een opschaling van de gradatie. Bij grotere rampen is er naast het operationele team ter plaatse, een Regionaal operationeel team aanwe zig op de alarmcentrale van de brand weer. Deze ondersteunt het leidingge vende team ter plaatse. Bij nog grotere rampen volgt ook het opstarten van de gemeentelijke rampenstaven. Veel aan dacht wordt er in de plannen geschonken aan het geven van persvoorlichting. Het hebben van een goede persvoorlichter is héél erg belangrijk, gaf Kastelein aan. Men heeft dat bij diverse grote calamitei ten ervaren. Kastelein: "Als er iets gebeurt dan komt er ontzettend veel pers ter plaatse, die allemaal willen weten wat er aan de hand is. Het hebben van een goede persvoorlichting is dan onontbeer lijk!" Mevrouw Van Rossum (CDA) vroeg hoe het buitengebied wordt bereikt. "In de dorpen gaat de sirene als men binnen moet blijven, maar hoe worden de bui tengebieden opmerkzaam gemaakt op het gevaar?" Graag zag ze ook een regel matige herhaling van een eerdere uitge geven publikatie wat de burgers moeten doen als de sirene gaat. Burgemeester Van Pelt achtte een dergelijke herhaling helemaal niet verkeerd. Kastelein wees er bovendien op dat de procedure van wat te doen als de sirene gaat, ook opge nomen is in de meeste gemeentegidsen. De burgemeester gaf verder aan dat naast de sirenes er ook radiowagens gaan rij den. Bij een ramp waarbij er gevaar ont staat voor de veiligheid van de bevolking in verband met gevaarlijke stoffen, wor den bovendien de uitzendingen bij Radio Rijnmond onderbroken en gaat er een bandje draaien met de procedure wat er gedaan moet worden en dat men naar de radio moet blijven luisteren voor nadere informatie. Overigens blijkt uit onder zoeken in den lande dat de bevolking heel goed weet wat men moet doen als de sirene gaat. "Als men dan toch op straat blijft lopen, zoals bij de CMl branddat voorkom je toch niet", aldus de heer Kastelein. De commissiele den konden instemmen met het rampen plan. De groep tijdens Onze reuma-oefengroep (uit de Ver. van reumapatiënten Goeree en Overflakkee e.o.) komt bijeen op maandagmor gen van 10.00 tot 10.45 uur in 'de Gooye', het zwembad te Dirksland. We hebben daar heerlijk warm water en oefe nen onder de deskundige leiding van 'Pieter' die op een verantwoorde en specifieke manier met onze reumatische aandoeningen omgaat. En die kunnen heel verschillend zijn, variërend van pijn in de gewrichten, in pezen of in de spieren. Soms gaat het vandaag beter dan gisteren, dat is het ziektebeeld bij reumatische aan doeningen. In onze oefengroep hebben we allemaal dezelfde problemen, nl. pijnlijke stijve bewegingen maar ook vergroeiingen. De één de therapie hoeft zich daarom voor de ander niet beter voor te doen, we zijn eikaars gelijken. We begrijpen elkaar, hoeven ons niet te schamen, ook niet als we iets niet mee kunnen doen. We voelen ons veilig in de groep. Kunnen ook met elkaar praten, LOTGENOTENCON TACT is heel belangrijk. Na het oefenen drinken we een kopje koffie of thee en gaan daarna op een ontspannen wijze op huis aan. Kom gerust eens kijken hoe het gaat, zwemmen hoefje niet te kunnen, angst hoef je niet te hebben en de reumatische drem pel is al helemaal niet nodig. We hebben een gezellige groep. Hebt u zin om met ons mee te doen? Geef je op, u kunt ook informeren, tel. (0187) 681927 of bij het zwembad (0187) 601664. '"Or o>.r Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik kocht een aardig antiek kastje en borg daar mijn postzegelverzameling en wat foto' s in op. Nu ontdekte mijn vrouw kleine gaatjes in het hout. Heb ik nu houtworm? En vreten die beestjes soms ook foto's en postzegels op? Antwoord: We kunnen u geruststellen, want naar foto's en postzegels kijken die diertjes niet om, omdat ze zo slecht van gezicht zijn. Houtwormen zijn de larven van bijv. houtkever, klopkever en mu- seumkever. De volwassen insecten lijken enigermate op elkaar, maar u zult ze zel den zien, want ze meten slechts enkele milimeters en vliegen liefst in het don ker. Dan leggen de vrouwtjes eitjes, liefst in oud en poreus hout. Uit die eitjes komen trage, witte larven. Ze hebben een dikke, donker gekleurde kop met krachti ge kaken waarmee ze gangen in hout kunnen knagen. Een schimmelsoort in hun darm helpt ze het opgevreten hout te verteren. Zet dat antieke kastjes eens een week op gekleurd pakpapier, want hout keverlarven verraden hun aanwezigheid doordat er fijn houtpoeder onder de meu belen wordt gevonden. In dat geval is het hoog tijd tegenmaatregelen te nemen. Dat kan gebeuren door alle gaatjes op te sporen en die met behulp van een dun kwastje te vullen met een vloeibaar insecticide en daarna met was te sluiten. Bij de drogist is ook boenwas verkrijg baar die een insecticide bevat en waar mee u uit voorzorg nog onaangetast hout werk kunt inwrijven. Spuiten is in dit stadium niet nodig. Onze dalmatiër strijkt regelmatig met een voorpoot over zijn linkeroor. Zal hij daar last van jeuk of uitslag hebben? Antwoord: Vergelijk de binnenkant van zijn hangoren eens nauwkeurig. Als u verschil ziet in kleur en zijn linkeroor is vuil, dan kunt u dat eerst eens schoonma ken met een watje, dat is ingevet met medicinale olie. Haal daarmee voorzich tig het stof, vuil en oorsmeer weg. Pro beer niet met een wattenstaafje of ander voorwerp het oor inwendig te reinigen. Ziet u verder niets, kijk dan of de jeuk over is. Blijft uw viervoeter aan één oor wrijven of krabben, maak dan een afspraak met de (huis)dierenarts. Was wel regelmatig uw dalmatiër de beide oren zoals aangegeven. Gebruik daar géén zeep bij. Ik las iets over koren. Wat is eigenlijk een falsetstem? Antwoord: Bij manlijke zangers het hoogst bereikbare stemregister, ook wel kopstem genoemd, vaak gebruikt ter na bootsing van een vrouwenstem. Dan brengt een man slechts de binnenrand van zijn stembanden in trilling. Vrouwen kunnen deze tonen met het middelste re gister van de stem(banden) laten klinken, dus daarmee zowel spreken als zingen. Als ik mijn cake, gemaakt volgens bij gaand recept, op tijd uit de oven haal, is ze altijd van boven gebarsten. Wat doe ik fout? Antwoord: Het recept is prima in orde, maar de oventemperatuur luistert zeer nauw. Uw merk oven kan ietsje afwij ken. Regel de temperatuur 5 of 10 gra den lager en laat de cake er zonodig wat langer in, tot de kleur goed is. U kunt ook een strook aluminiumfolie over het beslag leggen vóór u het bakblik met in houd in de oven schuift. Dan hebt u er geen omkijken naar en kunt u de opgege ven temperatuur handhaven. Tot nu toe hebben we al een strenge win ter gehad. Ik vraag me af wat er gebeurd als de stroom uitvalt. Kan het water van de CV dan niet bevriezen? Ik heb ge hoord dat er niets gebeuren kan als je antivries toevoegt. Maar heeft dit geen schadelijke gevolgen voor de ketel, de radiatoren en de thermosstaatkranen? Antwoord: Bij een langdurige stroom- uitval zou bij strenge vorst inderdaad het CV-leidingwater kunnen bevriezen, vooral op een slecht geïsoleerde zolder en bij ongeïsoleerde leidingen in de kruipruimte. Men denkt wel vaker aan het toevoegen van antivries. Dit wordt door deskundigen echter ten sterkste af geraden, omdat antivries gaat schuimen en het water dikker wordt. Dit alles is slecht voor de pomp. De thermostaat- kranen en kleine doorvoerpijpjes in de ketel kunnen ook verstopt raken, met alle narigheid van dien. Het beste is om bij een onverhoopte langdurige stroomsto ring bij wijze van voorzorg het CV-lei dingwater geheel af te tappen. Hoe reken ik 20 °Fahrenheit om in gra den Celcius? Antwoord: Trek daar eerst 32 van af, dan krijgt u -12, deel dat door 9 en ver menigvuldig de uitkomst met 5. Dat is: -6,5 "Celsius. OUDE-TONGE - Het bestuur van de oranjevereniging van Oude-Tonge had graag gebruik gemaakt van het spreekrecht tijdens de laatst gehouden raadsvergadering. Door onjuiste infor matie (intern bij de vereniging) had echter een verenigingsdelegatie vorige week donderavond de gemeenteraad opgewacht op het gemeentehuis te Oude-Tonge. Echter sinds jaren vin den raadsvergaderingen plaats in het oude raadhuis te Ooitgensplaat zodat er dus geen bestuurders kwamen opdagen. Tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de commis sie Algemene Zaken, kregen ze bij uit zondering, alsnog de gelegenheid hun 'zegje' te doen. De oranjevereniging betreurt het ten zeerste dat de gemeente een verzoek tot plaatsing van een feesttent tijdens Koninginnedag, op het handelsterrein aan de Kaai te Oude-Tonge heeft afge wezen. Vorig jaar had men na enig pra ten toestemming ontvangen, maar wie schetste hun verbazing toen ze te horen kregen dat dit jaar het verzoek werd afgewezen. Twee vertegenwoordigers van de vereniging trachtten de bestuur ders ervan te overtuigen dat dit niet terecht was. "Vorig jaar hebben we het voor het eerst gedaan. Volgens uw eigen zeggen waren er totaal geen klachten. Wij zouden denken, dan proberen we het nog eens met die oranjevereniging, maar nee hoorIn 1997 géén tent. En dat omdat er overlast is geweest bij andere gelegenheden met andere tenten. De goe den moeten dus onder de slechten lij den!" Men was vorig jaar overgegaan tot het plaatsen van een feesttent omdat men dat wat flexibeler is in de aanpak, met het oog op de weersgesteldheid. Vorige jaren werden bepaalde aktiviteiten in de Grutterswei gedaan. De vereniging moest dan echter aan het publiek vergoe dingen vragen. Men zag in enkele jaren de animo voor het avondprogramma in de Grutterswei zienderogen dalen. Vorig jaar kon het avondprogramma in de tent worden afgewerkt en was er wèl animo. Ruim tweehonderd mensen, tegen het jaar ervoor hooguit enkele tientallen, bezochten 's avonds het programma in de tent. Reden te over voor de oranjever eniging om dit jaar weer zo'n tent op te willen zetten. Ook overdag kan de tent nuttige dienst doen, zeker bij minder ge schikt weer. "We zijn aktief bezig om de verjaardag van de Koningin, nota bene uw baas (tot de burgemeester), zo feeste lijk mogelijk te laten verlopen voor de bevolking van Oude-Tonge. Terugkeren naar bijv. een Grutterswei is voor ons onmogelijk. Er is te weinig belangstel ling, mede gezien de vergoeding die betaald moet worden en het is voor onze vereniging gewoon te duur. De tent was een schitterende oplossing. Tussen de 1400 en 1600 deelnemende bewoners, wat samen met belangstellenden en aan hang ruim 4000 mensen wordt, hebben we een prettige Koninginnedag kunnen geven. Juist doordat we alles, met behulp van zo'n tent, helemaal in eigen beheer kunnen houden, blijven de kosten laag en kunnen we voor een breed publiek een feestelijke Koninginnedag verzorgen." Met klem deden de vertegenwoordigers een beroep op de gemeentelijke bestuur ders de vergunning voor de tent alsnog af te geven. Burgemeester Van Pelt ant woordde dat het standpunt van de gemeente bekend was, maar dat hij het betoog mee wilde nemen om te zien of de bestuurders het misschien wenselijk vinden, dat er in dit geval van het stand punt zou worden afgeweken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7